„Dokterspraktijk is hier altijd een tweemansbedrijf geweest" Recordaantal kijkers in de Meestoof Arbeidsplaatsen verloren De wolken weken boven Arlon Daling van de temperatuur tijdens de zonsverduistering Echtpaar De Looze verruilt Oud-Vossemeer voor Amsterdam Weinig animo voor stimulering beweging scholen Ondanks schade door water lijkt opbrengst oogst mee te vallen Donderdag 19 augustus 1999 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT 9 Dat ze ooit naar Amsterdam zouden terugkeren, stond voor het echtpaar De Looze al bij hun komst naar Oud- Vossemeer in 1966 vast. Binnenkort is het zover, want na bijna 33 jaar draagt de huisarts zijn praktijk over. Zater dag 28 augustus kunnen de inwoners hem en zijn vrouw de hand drukken en drie dagen later staat de verhuiswa gen voor. „We zijn blij met een vrolijk en gezond einde van onze loopbaan hier, hoewel het afscheid ook best weemoedig stemt", zegt mevrouw A.M. de Looze-Mes- man Schultz. Cultuur een gemis Niet afgebrand Ambulance een ramp PvdA-pamflet Begraafplaatsen Keukens Sanitair Sauna's Tegels Steenbergseweg 85, Lepelstraat Verjaal De multimedia specialist in de regio Streekmuseum de Meestoof heeft zaterdag tijdens de braderie in Sint-Annaland een record aantal van 700 be talende bezoekers ontvangen. Met de opbrengst van de rommelmarkt en de verkoop van bloemstukjes, snoep goed en oude schoolboekjes houdt het bestuur ongeveer 3000 gulden over. Een deel van het geld wordt gebruikt om de rolstoellift te installeren. Millennium en de computer Lijstenmaker Het samenwerken in de praktijk in Oud-Vossemeer is het echtpaar De Looze goed bevallen. In het statige pand aan de Raadhuis straat waarin alle Vossemeerse huis artsen uit deze eeuw praktijk hiel den, liggen stapels nog dichtgevouwen verhuisdozen ge reed en zijn boekenplanken leegge ruimd. Voorboden van het naderen de vertrek van het huisartsenpaar, dat tevoren nooit met een platte landsgemeenschap te maken had gehad. „Het was voor ons dus een beetje een avontuur om hierheen te komen. Al had ik wel in een paar dorpspraktijken waargenomen en leek het me heel leuk", zegt de 63- jarige dokter A.W.A. de Looze. De Vossemeerse periode is in de mees te opzichten goed bevallen, stelt hij. „De mensen zijn erg aardig en vriendelijk. Dat hoorden we ook van waarnemers die hier kwamen", vult zijn vrouw aan. Half september 1966 ging De Looze aan de slag in het dorp waar dokter R.C. Renes een maand eer der plotseling was overleden. Per 1 november van dal jaar nam hij de praktijk officieel over. De geboren Rotterdammer (die overigens stamt uit een apothekersfamilie met wor tels in Zierikz.ee) ging op 17-jarige leeftijd in Amsterdam studeren en leerde er zijn vrouw kennen. Zij stu deerde Nederlandse taal en letter kunde en geschiedenis, maar ging na de vestiging in Oud-Vossemeer in de praktijk van haar man aan de slag. „Het is echt altijd een twee mansbedrijf geweest", benadrukt De Looze. „Mijn vrouw heeft al die jaren zonder hulp de apotheek ge daan en deed ook de organisatie van de praktijk, het aannemen van tele foontjes. Met de medische kant heeft ze zich nooit bemoeid, daar was ze ook niet voor opgeleid." De werkwijze betekende een voortzet ting van die van dokter Renes, maar ze is 33 jaar later ook landelijk een bijzonderheid aan het worden. „Het is ons erg goed bevallen ep mijn vrouw heeft nooit een dag gemist." Door haar werk in de praktijk - de apotheek neemt al gauw een halve dag in beslag - was het nodig dat mevrouw De Looze een hulp in de huishouding nam. „De opvoeding van de kinderen, de boodschappen en koken deed ik zelf, maar de rest niet. We hebben in al die jaren niet zo heel veel verschillende hulpen gehad. Aardige dames ook altijd, die heel zelfstandig moesten wer ken." Een ideale omgeving om hun drie kinderen in op te voeden, zo heeft het dokterspaar het Thoolse dorp er varen. „In de beginjaren was het le ven hier nog heel overzichtelijk en geordend. Kinderen groeiden er probleemloos op. En als ze naar het voortgezet onderwijs gingen, maak ten ze via provinciestadjes een ge leidelijke overgang mee. Dochter Klaartje en de beide zoons Michiel en Steven wonen nu in de Randstad, maar zullen op de afscheidsreceptie van hun ouders zeker van de partij zijn. Mét de zes kleinkinderen die het dokterspaar inmiddels heeft. „Voor hen betekent ons vertrek ook het opgeven van het vertrouwde ou derlijk huis", zegt mevrouw De Looze. Overigens heeft de woon plaats van de kinderen geen rol ge speeld bij de keuze van de toekom stige woonplaats. „We komen van Amsterdam, hebben er beiden ge studeerd, en hadden al bij onze komst naar hier het voornemen om ooit terug te gaan", zegt de dokter. Wat hij en zijn vrouw in het Thool se blijvend gemist hebben, was con tact met het culturele leven. „Toneel was er genoeg, maar voor exposi ties, musea en dergelijke moest je gaan reizen. De laatste jaren deden we dat niet meer." Voorstellingen van Uit op Tholen hadden de be langstelling en voor schouwburg De Kring in Roosendaal had het paar al vele jaren een abonnement. Nu ver huizen ze naar het culturele middel punt van ons land. „We gaan de schade zeker inhalen", aldus de dokter. In zijn 33-jarige loopbaan (alleen dokter Vermet stond, voor de oor log, langer in het dorp) zag De Looze heel wat veranderen in het werk. Het maakte zijn baan ook drukker. „Het aantal inwoners is be perkt gestegen in die tijd (met onge veer 300 - red.), maar de onder- zoeks- en behandelmethoden zijn erg uitgebreid. Verder zijn de men sen ook beter op de hoogte, is de kennis over de mogelijkheden een stuk toegenomen. Ik moet nu wei eens tegen patiënten zeggen wat er niet kan." Waren er in de jaren ze stig twee bloeddrukverlagende ta bletten, nu zijn er wel zo'n twintig verschillende. Het betekent dat de huisarts erover moet nadenken wél ke tablet voor een bepaalde patiënt het geschiktst is en dat vergt alle maal tijd, geeft mevrouw De Looze aan. De toenemende bureaucratie in de gezondheidszorg werkt eveneens taakverzwarend, terwijl ook een rol speelt dat het takenpakket geleide lijk aan is uitgebreid doordat de overheid heeft ontdekt dat de huis arts niet duur is. „Vroeger konden we, als het lekker weer was, nog eens een uurtje buiten zitten, maar dat is er niet meer bij", aldus me vrouw De Looze. In 1979 - toen de dokter na 2,5 jaar hersteld was van een zwaar auto-ongeluk - werd het spreekuur op afspraak ingevoerd. En een jaar of zes geleden stootte de huisarts, samen met zijn collega's uit Tholen-stad, de bevallingen af. Dat is sindsdien werk voor de ver loskundige. Ondanks alles heeft De Looze nooit overwogen zijn baan op te geven. „Ik ben niet afgebrand, zoals dat met name artsen in de grote steden nogal overkomt. De soort bevolking en de agressie daar zijn de oorza ken. Daar zul je niet meemaken dat een huisarts 33 jaar praktizeert." Zo'n twintig jaar geleden deed in het dorp het gerucht de ronde dat De Looze iets anders wilde gaan doen, maar dat doen hij en zijn vrouw af als praatjes. „Toen ik be gon, wist ik niet of ik dit werk tot mijn 65e zou willen doen en had ik in het achterhoofd om nog eens wis kunde te gaan studeren. Maar die gedachte is nooit teruggekomen. Zelfs nu zou ik mijn werk nog best kunnen blijven doen." Toch is de gedachte om naar een opvolger uit te gaan kijken vorige zomer al door het echtpaar De Looze besproken. „Als je 65 wordt, moet je stoppen. Je mag niet meer handelend optreden." Twee jaar leek een goede periode om iemand te vinden, want gemakkelijk is dat niet. „In haar streven om in de ge zondheidszorg te bezuinigen, heeft de overheid de opleiding voor huis artsen beperkt gehouden. En dat blijkt te stringent te zijn geweest, want nu zijn er onvoldoende." Daar komt volgens De Looze bij, dat steeds meer huisartsen liever partti me willen werken. Zelf vindt hij, geboft te hebben bij het vinden van een opvolger. Door zijn ziekte vorig jaar was G.H.F.M. van de Weijer uit Venray afgelopen winter twee keer twee maanden vervanger in het dorp. „Hem bezig ziende, dachten we: zo iemand zou je moeten zoe ken", vertelt De Looze. Dat beide partijen uiteindelijk tot een over eenkomst kwamen, noemt de huis arts boffen: „Anders moet je een advertentie zetten en voer je ge sprekken met mogelijke kandidaten. Maar dokter Van de Weijer hebben we zelfs een periode in huis gehad en dan leer je iemand veel beter kennen." Zowel hij als zijn vrouw hebben erg veel vertrouwen in de voortzetting van de praktijk. „Ook mensen die al met hem te maken hebben gehad, reageren positief", zegt mevrouw De Looze. De af scheidsbijeenkomst op 28 augustus in De Vossenkuil is voor de bevol king tevens de gelegenheid om ken nis te naken met het gezin Van de Weijer. De Looze is inmiddels de langst praktizerende huisarts in de ge meente Tholen, maar heeft ook el ders medici zien komen en gaan. „In ziekenhuis Lievensberg vertrok een paar jaar geleden dokter Van Ramshorst en dat was nog de enige specialist van voor mijn komst naar hier." Over de samenwerking met de specialisten, met de Thoolse col lega's en de hulpverleners op soci aal, maarschappclijk en psychisch terrein is de vertrekkende huisarts te spreken. Bezorgd is hij over de ont wikkelingen rondom het ambulan cevervoer op Tholen en Sint-Phi- lipsland. „Het wordt een ramp, of 'dat is het al. Pas nog heb ik zelf bij een patiënt een uur zitten wachten op een ambulance, terwijl er wette lijk een kwartier aanrijtijd voor staat. Aan de werkers van de ambu lancedienst ligt het niet, het is alle maal een kwestie van geld." Op vakgebied waren er de contacten vooral met de collega's uit Tholen- stad en Poortvliet, waarmee De Looze een weekendregeling had. Binnen de Thoolse huisartsenver eniging ontmoette hij ook de ancjere huisartsen. „Die vergadert maande lijks, waarbij zaken aan de orde ko men als nieuwigheden in de ge zondheidszorg, het ziekenfonds of binnen de gemeente (bijvoorbeeld het regionaal indicatie-orgaan). En dan is er ook iedere maand een bij eenkomst waar we om beurten een praatje houden over dingen als nieuwe behandelmethoden." Buiten zijn beroep was de Vosse meerse huisarts ook actief. Bij zijn komst werd hij gebombardeerd tot voorzitter van het plaatselijke Groe ne Kruis. Daar zat het lidmaatschap van het wielercomité aan vast. De opbrengst van de wielerwedstrijd ging jarenlang naar de kruisvereni ging. „Vroeger riep je: we hebben een rolstoel en ook nog een paar krukken", herinnert mevrouw De Looze zich. De kruisvereniging is, na diverse fusies, inmiddels flink veranderd. Maar De Looze typeert het wielercomité als 'een gezellige ploeg'. „Mijn opvolger gaat die taak overnemen." Vanaf de allereer ste vergadering - in 1970 - was de huisarts lid van het stichtingsbe stuur van het bejaardentehuis De Vossemeren in Nieuw-Vossemeer. Hij werd vice-voorzitter en was het laatste halfjaar tot de fusie (per 1 ja nuari 1996) met tehuizen in Steen bergen en Dinteloord waarnemend voorzitter. Het was een functie waarvan De Looze veel heeft ge leerd, zegt hij. „In de beginperiode was ik ook adviserend geneesheer en dat heb ik met veel genoegen ge daan." De dokter had bemoeienis met de schaakvereniging die in de jaren zeventig in het dorp bestond en vertegenwoordigde die enkele ja ren in de beheerscommissie van dorpshuis De Vossenkuil. Politiek was hij actief in de plaatselijke PvdA-afdeling. Maar na de ge meentelijke herindeling was dat minder, een gevolg van de heperkte actieradius die een huisarts in De Loozes ogen nu eenmaal heeft. Voor de inwoners zal het vreemd zijn om, hij wat voor politieke verkiezingen dan ook, het rode PvdA-pamflet niet langer voor het raam van de dokterswoning te zien. Mevrouw De Looze beperkte haar activiteiten tot de school, zolang haar kinderen die bezochten. Ze leest enorm graag en besteedt daar veel vrije tijd aan. Geschiedenis - en met name van oude kerken - heeft de belangstelling van beiden, terwijl ze ook graag wandelen. En de dok ter heeft een flinke verzameling schelpen, zodat er hobby's genoeg zijn om de vrije tijd mee te vullen. Met de nieuwe woning in Amster dam boft het dokterspaar, zeggen ze zelf. Want waar vind je in de hoofd stad een betaalbare woning met een tuin. „Het is in een rustige buurt in zuid, met woningen uit de jaren twintig. Het enige nadeel is dat we er in februari pas in kunnen." Dat is de reden dat de eigendommen van de dokter voorlopig worden opge slagen. Hij en zijn vrouw zullen de komende maanden in vakantiebun galows en appartementen doorbren gen, in afwachting van de definitie ve vestiging in Amsterdam. Het afscheid na zo'n lange tijd doet het echtpaar De Looze best wat. „Je bent aan veel mensen verknocht ge raakt. Je beleeft veel met ze, bent betrokken door je werk", zegt de dokter. En hoewel je dingen van je af moet kunnen zetten, bekent hij best weieens wakker te liggen van bepaalde patiënten. Inmiddels is hij al begonnen met afscheid nemen: „Het klinkt heel raar, maar ik be zoek de begraafplaatsen om af scheid te nemen van de mensen die er in onze periode hun laatste rust plaats kregen." Voor de Oud-Vossemeerse patiënten zal het wennen zijn zonder dokter De Looze. „Pas nog zei ik tegen een oude mevrouw dat dat best zal gaan", vertelt mevrouw De Looze. „Ja, maar mevrouw, de opvolger heeft mijn man niet gekend, was haar antwoord." Volgens Hage zal Tholen erger dan gemiddeld worden getroffen door de maatregelen. „Belangrijke teel ten zoals uien, bloemzaad, suiker bieten en fruitteelt komen in grote moeilijkheden. De landelijke orga nisatie LTO is bezig om samen met mensen van het proefstation in Le lystad de economische benadering van het probleem uit te werken, vóór 12 september", zegt Hage. „Ik ben ervan overtuigd dat het veel boeren in de economische problemen zal brengen en het zal ook in Tholen tientallen banen kos ten." Hage krijgt persoonlijk ook met een eventueel verbod te maken. „Ik heb net een nieuwe schuur laten bouwen. Die schuur is bedoeld voor aardappelen, terwijl in de be staande schuur uien zullen worden opgeslagen. Ik heb namelijk het areaal uien flink uitgebreid, mede vanwege een contract met Danisco. Na aardappelen zijn uien - over een langere periode gezien - het meest opbrengende gewas. Het helpt mee om een redelijk constant inkomen te hebben. Meer nog dan tarwe doet", zegt een aangeslagen Hage. „Over zo'n investering is jaren na gedacht. Mede door het econo misch perspectief van de uienteelt, neem je zo'n beslissing. De speci fieke investeringen die je voor bij voorbeeld de uienteelt moet doen, zijn voor niets geweest als die ge wasbeschermingsmiddelen niet meer mogen worden gebruikt." „Het houdt iedere boer bezig, maar ook vele andere mensen. We staan machteloos, maar we proberen de politiek te bewerken en ze zover te krijgen dat ze inzien welke gevol gen een verbod zou hebben. Die machteloosheid zal zich ook gaan vertalen. Men zal zich afvragen of we het nog moeten pikken", zegt Hage. „Zorgvuldigheid in het ge bruik van gewasbeschermingsmid delen is goed. Er moeten strenge regels zijn. En boeren willen liever ook zo weinig mogelijk van die stoffen in het milieu brengen. Maar dit gaat veel te ver. En als je dan moet kiezen tussen je gewas ver stikt zien worden door het onkruid, of dertig kilometer te rijden, het uit België te halen en (illegaal) toch te gebruiken, dan wordt je de ver keerde kant op gedrongen. Het is een delict waarvoor je hoge boetes kunt krijgen. Als de AID je pakt, moetje voor de rechtbank verschij nen. En je hebt zo een boete van 1200 gulden aan je broek hangen. Maar welke kant moeten we dan op? VERVOLG VAN VOORPAGINA Toen het langzaam donkerder werd en de eclips bijna 100 procent was. weken de wolken boven Arlon ech ter en was de totale verduistering te zien, mét de corona. „Toen ging er een zucht door het park en werd er geklapt. En voordat je het weet, is het weer over. Een minuut is erg kort. Het was heel apart." Ben is het grote verschil opgevallen tussen de zon die voor 97 procent verduisterd is en de zon die voor 100 procent verduisterd is. „Dat is maar 3 procent verschil. Van 99 naar 100 procent is maar 1 procent, bijna geen verschil, maar in werke lijkheid geeft het een effect van 100 procent: de duisternis valt plotse ling in. Zo gauw er weer een streep je zon is, wordt het weer lichter. Die donkerte, plus het feit dat je de co rona kunt zien, maakt het eeht bij zonder." Het reizen voor 3 procent meer ver duistering van Zeeland (97 procent verduistering) naar Arlon loont vol gens Te Kulvc de moeite. „Dat ef fect had ik van tevoren veel minder ingeschat. Even gaat het lampje he lemaal uit. Ik kan me nu ook voor stellen dat er mensen zijn die dit verschijnsel achterna reizen. Het gaat eigenlijk te snel om het te kun nen bevatten." De specialist voor de particuliere en klein zakelijke markt Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT llipy KEUKENCENLm Telefoon; 0164-682871 Op deze grafiek van weerman Jan Stouten uit Sint-Philipsland is te zien hoe het temperatuurverloop geweest is tijdens de zonsverduistering op woensdag II augustus. Om half twaalf horizontale tijdbalkis het nog 18,1 graden (verticale lijn links), om twaalf uur is de temperatuur al gedaald tot 17,7 graden en om 13.00 uur tot 15,6 graden, een verschil van 2,5 graden. Later in de middag piekt de temperatuur naar 19,2 graden waardoor het een aangename dag wordt, terwijl in de nachtelijke uren de temperatuur onder invloed van een naar het noorden gedraaide wind, keldert tot onder de tien graden. Er bestaat tot nu toe op Tholen wei nig belangstelling voor een project van de Zeeuwse Sportraad 'stimule ring beweging'. Het project is be doeld om leraren bij te scholen in de sporten voetbal, gymnastiek, bad minton en vooral inlincskating. De nadruk ligt op inlineskating omdat dit een nieuwe sport is die heel pop ulair is. Veel schooljeugd gaat zelfs op skeelers naar school. Maar een informatie-avond voor het pilotpro- ject werd maar heel matig bezocht. „We weten echter niet of er geen belangstelling is, of dat de datum gewoon ongelukkig uitkwam. Er komt in elk geval nog wel een ver volg", zegt mevr. C. Arcndse van de Zeeuwse Sportraad. Het is de be doeling dal ook sportverenigingen bij eventuele lessen worden betrok ken. Advertentie I.M. In de nieuwe schuur van het museum isA.P. Dierkx (links) bezig met het maken van een wagenwiel. Hij wordt bijgestaan door J. Duijzer. Volgens bestuurslid W. Nelisse- Klcijwegt is het weer van groot be lang geweest voor de grote op komst. „Vorig jaar was het heet. Toen ging iedereen naar het strand en hadden we maar 400 bezoekers. Nu was het ideaal museumweer." Toch speelde het weer het museum parten. Gewoonlijk worden er op het voorterrein van het museum de monstraties gegeven, maar omdat het 's ochtends regende, werd beslo ten dat binnen te laten plaatsvinden. Het binnenplein werd afgesloten door een heuse slagboom. Alle be zoekers werden via de hoofdtoe gang binnen gelaten. De vrijwilligers van de Meestoof richtten ook een snuffelmarkt in. De kraampjes stonden verspreid over het binnenterrein en in de land- bouwschuur. „Zes jaar geleden heb ben we dat ook wel eens gedaan. Het maakt het wel gezellig. Ook de vrouwen van de vrijwilligers heb ben dit jaar meegeholpen. Doordat wc dit jaar geen grote demonstraties hadden, konden we geld overhou den. Vorig jaar hebben we dertig tractoren door het dorp laten rijden. Dat kost geld en dan speel je quitte. Nu we dit jaar veel zelf hebben ge daan, houd je flink wat over." Met het geld van de bank (dat aan het museum is geschonken) en de opbrengst van zaterdag kan de rol stoellift worden aangebracht. Het echtpaar Hage liet zien hoe er vroeger met de hand werd gewas sen. Dit onderdeel trok veel bekijks. Vooral ouderen herkenden de spul len waarmee het echtpaar met stam per en wasbord de vuile vlekken uit het goed verwijderde. In de nieuwe schuur was A.P. Dierkx uit Goes samen met J. Duij zer bezig een wagenwiel te maken. Dierkx is leraar techniek en verbon den aan het Ambachtscentrum in Goes en maakt een Axelse menwa- gen waarvan dit wiel onderdeel is. Het oude ambacht is ook Duijzer niet vreemd. „Als jongen van 16 jaar heb ik na de oorlog nog een tijdje geholpen bij wagenmaker Van de Repe, hier in Sint-Annaland. Er was toen niet veel werk." Voor het maken van het wiel is veel belangstelling. Het wiel wordt ge maakt uit iepen of olmenhout en heeft een doorsnee van 1,42 meter ofwel 26 duum'. Alles gaat hand matig en met oud gereedschap. Vele bezoekers blijven even stilstaan bij het blank geschuurde hout waar de ijzeren band nog aan ontbreekt. Smid C. Zuidweg uit Sint-Philips- land was aan het smeden. Maar door de ongunstige wind bleef er te veel rook in de schuur hangen en moest Zuidweg de demostratie sta ken. In uw krant van 12 augustus wordt geschreven dat diverse computerap paratuur en -programma's niet be stand zijn tegen de overgang naar 2000 en dat hiervan de oorzaak de twee (2) is. Dat is echter niet het ge val. Het 'millenniumprobleem' ont staat alsvolgt. Wat de apparatuur betreft, zit er in de computer een soort geheugen (de bios) waarin is opgeslagen: de da tum, hoeveel geheugen er in de pc zit, welke schijf erin zit, of er nog meer elektronische apparatuur is aangesloten en dergelijke. Het pro bleem doet zich voor met de datum. Wanneer het een ouder type pc is, bestaat deze datumaanduiding uit dag/maand/jaar en wel opgebouwd uit elk twee posities, ofwel dd/mm/jj. Wanneer de datum 12 au gustus 1999 is, dan staat in de bios 12/08/99. De 19 van 1999 wordt standaard in de computer opgesla gen. De datum in de bios van nieu were systemen, bestaat al uit dd/mm/jjjj. De datum in de compu ter wordt, net als bij een horloge, au tomatisch overgezet naar de volgen de dag, volgende maand en/of het volgende jaar. Wanneer we de computer automa tisch over laten gaan naar het jaar 2000, komt er in de bios te staan: 01/01/00. De computer ziet dit dus als 1 januari 1900, omdat de 19 in de computer opgeslagen zit. Dit is dus het millenniumprobleem: de auto matische overgang van 1999 naar 2000. De computer blijft echter wel werken en zal niet stoppen. De da tum in de meeste computers kan men zowel handmatig als door middel van een programma op 2000 zetten. Computerprogramma's zijn een an der verhaal. Die worden door men sen geschreven en om ruimte te win nen werd de datum in programma's voorgesteld als in de bios van een computer, dus dd/mm/jj. De datum wordt weer uit de bios gehaald en geplaatst in het programma. De 19 van 1999 werd standaard en vast ge plaatst in het programma en toege voegd aan de datum uit de bios. Wanneer nu de datum in de bios overgaat naar 2000, dan worden de laatste twee getallen (te weten 00), geplaatst in het programma en komt de datum hier te staan op 1900 en daar ontstaan dan de problemen. Programmeurs, de mensen die de programma's maken, moeten dus al le data die in een programma staan, omzetten van een 6-cijferig, naar een 8-cijlërig getal. Dus: dd/mm/jjjj. Wanneer dus de bios van de compu ter op 2000 staat, wordt die datum naar het programma overgeheveld als 2000 en zijn er geen problemen die met de overgang te maken heb ben. J. Pekelsma, Oranjerie 41, Tholen. Ondanks het feit dat de structuur van de grond heel slecht is door de wateroverlast in september 1998, lijken de oogsten dit jaar mee te vallen. Dat zegt afdelingsvoorzit ter E. Hage van de ZLTO. „De structuur van de onderste lagen was slecht. Als er niet op tijd re gen zou komen, moesten de wor tels van de planten dieper in die lagen doordringen. Dat zou de groei niet ten goede komen. We hadden echter het klimaat mee. Er was regelmatig regen en tot aan de hittegolf begin augustus, stond al les er prima bij. Maar in die droge periode, zagen we toch al snel droogteschade optreden. Het loof van uien ging te vroeg 'strijken'. Inmiddels is er gelukkig weer re gen gevallen, maar het is de vraag of dat genoeg is om de planten nog voldoende te laten groeien. De opbrengst zal er wel wat onder lijden. Maar in het algemeen is de grote schade die we vreesden, uit gebleven en we stonden er ver baasd van dat op grond met zo'n slechte structuur, zulk mooi gewas kon groeien." Met de tarwe is er wel het een en ander misgegaan. Vanwege het natte najaar, kon er maar weinig wintertarwe gezaaid worden. Daarom kozen veel boeren voor zomertarwe. Het gevolg was een tekort aan zaaizaad. Vervolgens werd zaad uit Frankrijk geïmpor teerd, maar dat bleek geen zomer tarwe te zijn en de aren bleven schriel en de opbrengst is dermate laag, dat er al verzekeraars op pad zijn om de schade te taxeren. Men is nog in een juridisch steekspel verwikkeld met de Franse leveran cier over de schuldvraag en even tuele gevolgen. Ook op Tholen is wel wat van dat Franse graan ge zaaid. „Maar dan spreek je toch over incidenten", aldus Hage. In het verslag van de braderie in Sint-Maartensdijk meldden wij vo rige week dat een aantal winkels in de smalstad het afgelopen jaar de deuren sloot, waaronder ook Van Leeuwen lijstwerk. Deze onderne mer zet zijn activiteiten echter on verminderd voort op een andere plaats, Lievevrouwestraat 45 in Ber gen op Zoom. Advertentie I.M. II 11.30 12 12.30 13 13.30 14 14.30 IS 15.30 16 ÜUr

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9