Slechts één fietser naar de overkant Verburgh u Toekomstig milieubeleid Twee mille voor restauratie hengst: Thoolse krenterigheid Provincie Zeeland Schotse en Keltische muziek op Thoolse monumentendag Financiering Dammenroute Kwart miljoen vernieuwing van platteland Nadruk cabaret in Reimerswaal Mer-plicht voor veehouders door p.s. ingetrokken Donderdag 19 augustus 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 VVD is bereid 5000 gulden te geven v»»'1""' Crusio specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. 't Val oamae nie mee Tijdens start van seizoen Uit op Tholen De start van het seizoen van de culturele stichting Uit op Tholen staat geheel in het kader van 'De overkant'. En daarmee wordt dan niet Zeeuws-Vlaanderen bedoeld, maar Groot-Brittannië. Tijdens de monumentendag op 11 september treden Inter Scaldis Pipes and Drums en Lucky Bags op. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 33/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Wegwerk Z-Vlaanderen Het beleid dat de provincie Zeeland wil gaan voeren, is terug te vinden in de begrotingsbrief. Zo kan men bij voorbeeld opzoeken wat er in 2000 en daarna gaat gebeuren op milieugebied. Kees Heijboer gaat, evenals de meeste deelnemers aan het spektakel, al na enkele meters te water in De Spetter. Een oproep van O. Huiskamp aan de commissie algemeen bestuur en welzijn om meer betrokkenheid bij de eigen Thoolse geschiedenis te to nen door de stichting Behoud Hoogaars meer subsidie te geven dan 2000 gulden, vond dinsdag beperkt weerklank in de commissie alge meen bestuur en welzijn. De stichting gaat de hengst TH 49 restaureren en dat kost 325.000 gulden. De provincie heeft voor dit jaar een kwart miljoen gulden beschik baar om projecten te subsidiëren op het gebied van plattelandsver nieuwing. In het kader van het project vitaal platteland kunnen tot 1 oktober aanvragen ingediend worden. Daarbij moet het gaan om vernieuwende investeringen op het platteland of de verdere uit bouw van toeristische voorzienin gen. Per project wordt maximaal Inter Scaldis Pipes and Drums treedt op in het kader van het festi val Muziek Monumentaal. Van kwart over drie tot kwart over vier marcheert deze band door de stra ten van Tholen-stad. Als thema voor het festival is gekozen voor 'wereldmuziek' waarbij men drie pijlers koos: De Odyssee en de Griekse en Keltische cultuur. Inter Scaldis Pipes and Drums speelt au thentieke Schotse muziek. De mu zikanten bespelen de great highland bagpipe (de echte Schotse doedel zak) en snare-, tenor- en base drums. Inter Scaldis behaalde al driemaal de eerste plaats op inter nationale wedstrijden voor doedel- 25.000 gulden subsidie gegeven. Aanvragen zullen aan bepaalde criteria getoetst worden, ze moe ten bijvoorbeeld planologisch in pasbaar zijn. Om de volgorde te bepalen waarin de subsidie over de ingediende projecten wordt verdeeld, wordt eveneens een aan tal aspecten bekeken. Deze heb ben te maken met de mate waarin natuur- en landschapswaarden ontwikkeld worden, de mate waar in natuur en landschap voor recre anten toegankelijk wordt gemaakt, duurzame landbouw speelt een rol, een verminderde belasting van het milieu en de mate van samen werking tussen overheden en or ganisaties in een gebied. zakbands. De muzikanten gaan ook gekleed in Schotse kledij. Lucky Bags heeft - ondanks wat de naam doet vermoeden - niets met doedelzakken van doen. Of het moet zijn dat de Keltische groep ook Schotse muziek brengt. De groep bestaat uit vijf dames (Judy Dinning, Julie-Ann Kay, Liz Law, Zena Tubmen en Emma Welton) die onder meer gitaar, percussie, Kelti sche harp, piano, accordeon, fluit en viool spelen. Lucky Bags treedt op 11 september om half negen op in de Gasthuiskapel in Tholen. De da mes vertolken zowel traditionele als eigentijdse Northumbrische, Schot se en Engelse muziek. Jan-Willem Bout heeft donder dag fiets 'm der over gewonnen in zwembad De Spetter in Tho len. Hij was de enige van de 23 deelnemers die het einde van de in het bad gelegde baan bereikte. Dat gebeurde pas in de tweede ronde. In de eerste zag het er naar uit dat de opdracht te moeilijk was, want zowat ieder een - inclusief titelverdediger Bram Hage - raakte binnen de Het theaterprogramma dat het ko mende seizoen in de gemeente Rei merswaal wordt geboden, omvat 22 voorstellingen. De nadruk ligt, met 9 voorstellingen, op cabaret. Er zijn zelfs twee avonden met dubbelcaba- ret: op 12 november treden in Ril land zowel Plien Bianca op als Patrick Stoof, en op 14 april vol gend jaar staan in Krabbendijke Anemoon Langenhoff en Richard Groenendijk op de planken. De Nieuwe Snaar uit België opent het seizoen met twee try-outs van 'De Vierde Maat', op 10 en 11 septem ber in Rilland. Verder komen onder andere Sanne Wallis-de Vries, Crè me Fraiche en Kommil Foo naar het Bevelandse. Op muziekgebied presenteert de Werkgroep Kulturele Evenementen Reimerswaal vijf voorstellingen, waaronder een Mexicaanse en een Schots/Ierse avond, Hans Visser Friends, muziektheater met Zenga, een avond met de Schouwse groep eerste drie meter te water. Job v.d. Velde was de eerste die een paar meter verder wist te komen en even later strandde Eelke v.d. Eist pas halverwege. De deelne mers werden van een plateau aan de rand van het bad wegge duwd en moesten dan vaart zien te maken, wat niet meeviel. In het bad dreven witte plastic va ten waarop steigerplanken wa ren bevestigd. Die constructie Blaaat en de Bevelandse folkgroep Fireman Cook, maar ook een klas siek concert van de Schola Canto rum St.Jan. Onder de drie toneel voorstellingen is een klucht door de cast van het voormalige Theater van de Lach. De stichting Dansz treedt op 18 maart in Kruiningen op. Het programma vermeldt twee kinder voorstellingen: een optreden van de Jeugdkomedie Amsterdam en een voorstelling van goochelaar Peter Hanssen. Naast dit programma ver zorgt de stichting, samen met Scoop, schoolvoorstellingen voor hel basisonderwijs in alle woonker nen van Reimerswaal. Staatscircus Moskou. Het beroem de Staatscircus van Moskou strijkt dinsdag en woensdag neer aan de Veerweg te Nieuw-Vossemeer. Acrobaten, jongleurs, trapezewer kers en clowns treden dinsdag om half vijf en acht uur op en woensdag om drie en acht uur. Kaarten zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij de VVV in Bergen op Zoom en de dro gisterij aan de Voorstraat in Nieuw- Vossemeer. was een stuk minder stabiel dan vorig jaar, maar toen vond de organisatie het achteraf te ge makkelijk. Nu was dat zeker niet het geval. Een deelnemer die niet trapte, maar de fiets na een duw liet uitrijden, kwam over de helft. Het publiek om het bad leefde met de deelnemers mee. In het bad lagen drie duikers van de Snotdolf die een oogje in het zeil hielden en de fiets iedere De provincie gaat de mer-plicht voor veehouders intrekken. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State. Die oordeelde dat de bepaling dat elke veehouder in heel Zeeland mer-plichtig is, niet bindend omdat ze in strijd is met de wet milieubeheer. Als argument voert de Raad van State aan dat Tholen geen gebied van bijzondere betekenis heeft. Er zijn geen milieu- beschermingsgebieden. Bovendien is het milieu in Tholen, naar het oordeel van dit rechtscollege, niet al ernstig verontreinigd of aangetast. Het houden van vee (ook intensief) zal volgens de Raad van State dan ook geen belangrijke milieugevol gen hebben voor in Zeeland gelegen gebieden die wel van bijzondere be tekenis zijn. De provincie vindt dat de uitspraak van de raad voorbijgaat aan een aantal argumenten die g.s. keer naar de kant brachten. Na dat iedereen was geweest, werd besloten tot een tweede ronde. Hierin bleek Jan-Willem Bout succesvol. Hij reed tot het einde van de baan, enkele meters vóór de rand van het bad. Een troost prijs was er voor Sander Nagte- gaal, die erg ongelukkig ten val kwam. Ondanks dat was het een geslaagde acitiviteit in het Thoolse zwembad. naar voren hebben gebracht, zoals de natuurwaarden. Maar nu het hoogste rechtscollege de mer-plicht voor héél Zeeland heeft verworpen, zien gedeputeerde staten geen ande re mogelijkheid dan de provinciale milieuverordening waar die mer- plicht in is opgenomen, te laten wij zigen door provinciale staten. G.s. adviseren de Zeeuwse staten om de hele mer-plicht te schrappen, omdat het nieuwe landelijke mer-besluit een mer-plicht bij 3000 dieren aan geeft (voor varkens) en het provin ciale streekplan voldoende moge lijkheden biedt om zaken te reguleren. EHBO-cursus. De EHBO-vereni- ging Nieuw-Vossemeer organiseert vanaf medio september een nieuwe cursus eerste hulp bij ongelukken. De lessen worden gehouden op dinsdagavond (enkele op maandag avond). Men hoeft geen speciale kennis te bezitten. De lessen worden gegeven door een kaderinstructeur of arts. Opgeven (vanaf 16 jaar) kan bij M. Jogchems tel. 0167-502830. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Tholenaar Huiskamp, die educatief medewerker is van de stichting, noemde het voorstel om twee mille te geven 'ver onder de maat'. Hij ver weet b. en w. weinig betrokkenheid bij de geschiedenis van het eiland en zei dat een dergelijk schip in het on derwijs een concrete invulling kan ge ven aan een les over de Thoolse histo rie. Twee mille om één van de weinige bewaard gebleven Thoolse platbodemschepen te behouden is volgens hem mager vergeleken met de provinciale bijdrage van een ton. Tijdens het braderieweekeinde komen enkele tientallen leden van de vereni ging van platbodembezitters met hun schepen naar Tholen. Zij zullen sa men ongeveer 1500 gulden aan ha vengeld moeten betalen. Huiskamp legde een koppeling: dat havengeld zorgt grotendeels voor de subsidie. Meerdere commissieleden gingen vervolgens op dat laatste aspect in. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) noemde het 'Thoolse krenterigheid' om 1500 gulden havengeld te vragen en maar twee mille subsidie te geven. Ze re kende voor dat de gemeente dan feite lijk maar 500 gulden bijdraagt. Haar fractie wil minimaal 5000 gulden op tafel leggen omdat ze het een ge meentelijke taak vindt om het cultu reel erfgoed voor het nageslacht te be waren. PvdA'er M.A.H. den Haan stelde voor om de gemeentelijke bij drage te verhogen met de kosten van het liggeld, dus naar 3500 gulden. Ook dat mag van de VVD en D66'er J. van den Donker steunde het voor stel eveneens. RPF/GPV, CDA en SGP vonden het verkeerd om de liggelden in de dis cussie te betrekken. Wethouder W.C. van Kempen wees erop dat niet de stichting Behoud Hoogaars dat lig geld moet betalen, maar dat dit bij de individuele booteigenaren in rekening wordt gebracht zoals bij ieder schip dat in een Thoolse haven afmeert. De komst van deze schepen heeft ook niets te maken met de toekenning van de twee mille, dat is een afweging ge weest die b. en w. gemaakt hebben, aldus Van Kempen. Maar zijn opmer kingen leken aan dovemansoren ge richt. „Het is gewoon een bijdrage in de restauratiekosten en daar verzet de SGP-fractie zich niet tegen", zei M. Dijke. Zowel Van den Donker als P. van Belzen (RPF/GPV) vonden het voorgestelde bedrag mager, maar wa ren blij dat er in ieder geval een bij drage wordt gegeven. „Ik ben blij dat het college afwijkt van het starre standpunt om geen nieuwe waarde ringssubsidies te geven", zei de D66'er, maar de wethouder reageerde dat dit géén waarderingssubsidie is. Van Belzen stelde een hele waslijst van Thoolse cultuurgoederen te kun nen noemen waar geld naartoe zou kunnen. M.A. van Beek (CDA) zei nog dat subsidie heel wat anders is dan liggeld, dat geen precedent ge schapen kan worden en dat het voor stel van PvdA en D66 niet zuiver is. .Jammer dat u geen hogere bijdrage wilt geven, maar anderzijds is er waardering en zullen we het ermee moeten doen", reageerde Huiskamp. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. OI64 - 237940 fax 245360 Ja. 70 ,W Advertentie I.M. Dè kan 'k wé zehhe ja, 't val hlad nie tehen a je ier op j'n ouwe dag zo kan weune, da's 'n zehen. 'k Weunde in Stae\<enisse oak op 'n hezèllehe plekke in 'k zag 'r wè 'n bitje tehenop om dae te vertrekke. Ma hezie m 'n leeftied ek 'r 's hoed over naehedocht in saemen mee m'n kinders 'n bezoek an d' anleunweuniengen van De Schutse hebrocht. 'k E m 'n eihe dae trek vö opheheve, wan dat gieng. Dus was 'k êên van d'êêste die dae vb inheschreve stieng. Ze waere a zo 'n bitje behonne mee t'n bouw in toen mocht 'k kieze waer ak 't liefste weune zou. 'k Zehhe: 'k wille wè 'n hitje in de ruumte kunne zie. In noe kiek 'k op de achterkant van de pasterie. At d'n domenie z'n preek op 't balkon zou maeke, konne me tussendeur nog wè 's 'n praetje maeke. Uutde voordeure kom j'op 'n overdekte ruumte mee zitjes ier in daer. Dae kunne de mannen nog 'n pertijtje biljarte zowaer. De post kom in 'n vakje waer a j'n uusnummer op staet. 't Beur wé da 'k m 'n sleutel an de buurman heve, die at 'r dan vö m 'n om haet. 't Is ier 'n hezèlleg weune in ik raeje iederéén an. heef j'n eihe d'r vö op a je 't alléén nie méé rööie kan. L.M. Hendrikse-Everaers Vroonhof 22 Sint-Annaland. Abdij Provinciale staten beslissen 17 september over een krediet van 75.000 gulden om te onderzoe ken of de provincie, samen met de gemeente Middelburg, de aan leg van de Dammenroute (N57) kan voorfinancieren. Volgens de plannen van het rijk komt de weg tussen rijksweg A58 en de Veersegatdam pas in 2006 aan bod, maar als de be sturen van de provincie en de gemeente Middelburg het geld kunnen voorschieten, kan aan zienlijk eerder worden begonnen. Verwezenlijking in 2000 is door eerder uitstel van het rijk niet meer mogelijk, maar hoe eerder nu aan de slag kan worden ge gaan, hoe vlugger ook de huidige problemen opgelost kunnen wor den. In het statenvoorstel wijzen gede puteerde staten op allerlei plan nen die nu vanwege de weg op gehouden worden. Voor de ge meente Middelburg gaat het om de plannen Mortiere, Stationsge bied en Veerse Poort en voor de provincie om het verkeersplan voor de recreatie en de herstruc turering van Walcheren, beter be kend onder de naam Walcheren 2000+. De verkeersoverlast in Middelburg door het gebrek aan een derde kanaalkruising laat zich vooral in het toeristensei zoen gelden. Het onderzoek moet uitwijzen waar het geld vandaan moet ko men om het werk zo vlug moge lijk ter hand te nemen. De komende weken wordt her en der in Zeeuwsch-Vlaanderen ge werkt aan de wegen. Enkele stukken van de weg Sas van Gent-Terneuzen (N252) wor den van 30 augustus tot en met 17 september onder handen ge nomen. Eerst wordt het wegdek vlak gefreesd en daarna voorzien van een deklaag. Het gaat om drie wegvakken, die na elkaar aan bod komen. Tijdens het werk wordt het verkeer omgeleid. Van 23 augustus tot en met 15 oktober wordt een rotonde ge maakt op de kruising Langeweg- Derde Verkorting in de weg West- dorpe-Hulst (N258). Het verkeer van de Langeweg wordt via een hulpweg geleid; tij delijk zal de Derde Verkorting worden afgesloten; dan wordt het verkeer via Koewacht omgeleid. Fietsers kunnen aanvankeljk nog wel van de Derde Verkorting gebruik maken, maar worden in de tweede fase ook omgeleid. Op de weg IJzendijke-Zandstraat (N680) worden reparaties uitge voerd aan de hoofdrijbaan, waar na een profileerlaag en een dek laag worden aangebracht. Het fietspad op de Isabellabrug en verderop wordt ook onderhanden genomen. De hoofdrijbaan wordt tijdens het werk voor het verkeer afgesloten; op het fietspad komen verkeerslichten. Het hele karwei duurt tot en met 27 augustus. Tot en met 10 september is de hoofdrijbaan van de weg Terneu- zen-Axel (N686) aan de beurt. Het gaat om reparaties en het aanbrengen van een deklaag op enkele stukken van de weg, die dan tijdelijk, maar steeds na elkaar, worden afgesloten. In dezelfde periode wordt soort- gelijk werk gedaan aan de hoofd rijbaan van de weg Koewacht- Axel (N687). Tijdens de werk zaamheden worden ook hier de wegvakken voor het verkeer afgesloten. Langs de weg Sint Jansteen- Clinge (N692) worden de beton- tegels van het fietspad vervangen door asfalt. Het fietspad is tot en met 17 september niet te gebrui ken. Nieuws Wie wil weten wat de provin cie de komende jaren van plan is, doet er goed aan de begrotingsbrief 2000 te be stellen. Op alle belangrijke zaken wordt vooruit gekeken: zorg, economie, verkeer, natuur, milieu enz. Eigenlijk is de benaming 'be grotingsbrief' niet zo duide lijk. Het veronderstelt een boekhoudkundig verhaal, ter wijl de inhoud vooral gaat over het beleid dat het pro vinciebestuur wil gaan voe ren. Nemen we het milieubeleid. Aangekondigd wordt dat in het jaar 2000 een nieuw beleidsplan zal worden vast gesteld. Ook wordt beschre ven welke hoofdrichting daar voor wordt aangehouden. Vastgesteld wordt dat in de jaren tachtig en negentig veel milieu winst is geboekt. De nadruk moet nu worden gelegd op be langrijke zaken: energiegebruik door bedrijven en bodemsane ring. Ook zal de provincie goed in de gaten moeten houden dat de behaalde milieuwinst niet verlo ren gaat doordat de ontwikkelin gen in de maatschappij nu een maal doorgaan (meer woning bouw, nieuwe industrie, uitbrei ding van recreatie enz. enz.). Dat betekent: in een vroeg sta-dium van ontwikkeling de 'milieucom ponent' bij de plannen be-trekken, oftewel integraal werken, zoals dat in beleidstermen wordt genoemd. In verband hiermee gaat de pro vincie 'actief bodembeheer' voe ren. Dit wil zeggen: er komt een systeem dat inzicht geeft in de kwaliteit van de bodem van een bepaald gebied of een kavel. Als zich nieuwe ontwikkelingen aan dienen, kan meteen worden vast gesteld of er wat aan de hand is en of er al dan niet moet worden gesaneerd. Het is trouwens de bedoeling dat over een jaar of vijf een dergelijk systeem voor heel Nederland beschikbaar is, althans voor het landelijk gebied. Bodemsanering Bij bodemsanering dient voortaan rekening te worden gehouden met de bestemming die het te saneren gebied krijgt. Vroeger was het zo dat elke bodemsane ring tot een niveau van honderd procent schoon moest, een vaak kostbare kwestie, die tot gevolg had dat projecten niet werden uit gevoerd of op de lange baan werden geschoven. Nu wordt rekening gehouden met het toekomstig gebruik. Populair gezegd: als ergens transportbe drijf moet komen hoeft de grond niet zo schoon te zijn dat je er aardbeien op kunt kweken... Natuurlijk is dit geen vrijbrief om maar wat aan te rommelen; het gaat om genuanceerd beleid waarbij de milieukwaliteit voorop blijft staan. Vergunningen De provincie wil zoveel mogelijk afspraken maken met (grote) bedrijven om de milieuwinst nog te vergroten. Men wil dat zelfs gaan doen met meerdere bedrij ven tegelijk, die in eikaars nabij heid verkeren en elkaar mogelijk van dienst kunnen zijn. Hierdoor kan het accent van de milieuvergunningen gaan verande ren van een opsomming van ge en verboden naar een verplich ting om de uitstoot van bepaalde stoffen binnen een bepaalde ter- ledereen die de Degrotingsbrief van de provincie wil hebben, kan hem gratis toegestuurd krijgen. Even bellen met het informatie centrum: 0118 631400. Een bijzonderheid van de brief voor 2000 is dat er - vanwege - de milleniumwisseling - artikelen in zijn opgenomen over de Zeeuwse geschiedenis. Zo beschrijft Ad Beenhakker de Zeeuwse ontstaansgeschiedenis vanaf het jaar nul tot nu. Dat gebeurt met behulp van kleuren kaarten die laten zien wat er alle maal in Zeeland is gebeurd aan veranderingen van land en water, door overstromingen en indijkin gen. mijn terug te dringen, het ener gieverbruik te verminderen, hetzij alternatieve productiemethoden aan te wenden. De provincie denkt er zelfs over 'koepelvergunningen' te gaan ver strekken voor een totaal gebied en alle bedrijven die daarin zijn gevestigd. Op die manier kunnen bedrijfsterreinen ontstaan met een duurzaam karakter. Energie De provincie wil zich breed gaan oriënteren op alternatieve opwek king van energie en energiebe sparing en waar dit voor de pro vincie Zeeland de meeste kansen biedt. Te denken valt aan windenergie, waterkracht, zonne-energie, op slag van energie en het winnen van energie uit bio-massa. Er zal contact worden opgeno men met het bedrijfleven, bij voorbeeld de bouwwereld. Ad de Jong heeft een aantal Zeeuwen geïnterviewd die de afgelopen tientallen jaren een belangrijke rol hebben gespeeld in de ontwikkeling van Zeeland van een overwegend agrarisch gebied tot een belangrijk haven en industrie- en recreatiegebied. Het is interessant te lezen hoe bestuurders, beleidsadviseurs en milieu-activisten terugkijken op de recente geschiedenis en de rol die zij daarin hebben gespeeld. Kortom: de begrotingsbrief 2000 is er niet één om weg te gooien zodra die voor 2001 er is, maar om te bewaren in uw eventuele Zeeland-collectie!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 15