'De hele maatschappij trekt langs je heen op een notariskantoor' Eerste vrouw bij Rabobank Tholen Explosie film loopt bij Oesterdam uit de hand Mr. P.C. Knook volgt mr. J. Schot op als notaris Ambulancezorg dreigt onder de maat te komen sit K-a Donderdag 5 augustus 1999 55e jaargangnö.38 Trekken aan een vrachtwagen op braderie smalstad Waterbassins voor sportvelden staan al weken in de schuur ZET EEN DUBBELE STREEP DOOR DE PRIJZEN De 39-jarige Peter Knook uit Middelburg wordt per 1 september de nieuwe notaris in Tholen. Hij werkt al Hri^ jaar als kandidaat-notaris sa mr. J. Schot, die nog tot 1 j meen adviseur, maar dan defi geheel vernieuwde Wet op heoi^auiui, uie per 1 ok tober a.s. in werking treedt, wordt er voor kandidaat-no taris Aart Jan Schot een tweede standplaats aangevraagd. Wanneer dat verzoek in de loop van volgend jaar wordt ingewilligd, krijgt Tholen twee notarissen die vanuit het vertrouwde kantoor in de Hoogstraat werken. .e Scherpenisse Alles komt aan de beurt Markt verwacht meer Extra twee ton gaat praktisch op aan Tholen Gedeputeerde staten hebben in Den Haag de noodklok geluid over de ambulancevoorziening in Zeeland. De twee ton extra die minister Borst heeft toegezegd, is bij lange na niet genoeg om de dienstverlening op peil te houden. Daarvoor is - zo is in Middelburg berekend - jaarlijks 3,8 miljoen gulden extra nodig, schrijft het pro vinciebestuur aan de minister. Afstanden Aandacht Tholen Opvolging J.J. Melse in raad van toezicht Deze week Recreanten op de bon geslingerd Toeristen aan de Oesterdam zijn vrijdagmiddag opge schrikt door een geweldige explosie. Tientallen mensen belden naar politie, brandweer, kustwacht of de ver keerspost Wemeldinge van rijkswaterstaat om alarm te slaan. De klap deed zich voor op een schip waarop film opnamen werden gemaakt, en was gepland. Alleen niet in die mate. Omdat men het vuur niet zelf onder controle kreeg, sprong de Thoolse brandweer bij met een blus- kanon vanaf de Zephyrus. Zephyrus Bluskanon TJ.OL.U //- Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar. 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Meer dan honderd kramen staan za terdag in Sint-Maartensdijk opge steld op de Markt, de Haven en in de Kaaistraat voor de jaarlijkse brade rie. Van tien uur 's morgens tot rond half negen 's avonds is er vanalles te koop en te beleven in de smalstad. Naast leden van de middenstands vereniging geven diverse verenigin gen acte de presence, zoals Euterpe, Emergo, Oostcrscheldevissers, Jaco- ba van Beieren, de plattelandsvrou wen, de welfare van het Rode Kruis en het evenementencomité Smal stad. Voor kinderboerderij 't Lam- soortje worden tweedehands boeken verkocht. Op de Haven is er ruimte voor de kinderbraderie, zodat de jeugd daar ongestoord overtollige spullen kan verkopen. Een draaimo len en springkussen zijn andere at tracties voor de kleinsten. In het bas sin van een modelbootvereniging uit Hoeven zullen een veertigtal scheepjes te bewonderen zijn. Ver der is er aandacht voor een provinci aal project rond zwerfafval. Tussen twee uur en half zes is een speciaal team op de Markt present met diver se activiteiten bedoeld om - met na me kinderen - spelenderwijs op het voorkomen van zwerfafval te wij zen. Daartoe zijn twee milieubewus te types in het leven geroepen: Rick de Blikveger en Mijke de Troepkij ker. Net als vorig jaar is er een wedstrijd vrachtwagentrekken. Teams (van vier personen) kunnen zich daarvoor nog aanmelden bij bakker Schot, Bunny's Corner of Haestinge. De wedstrijd begint om zeven uur en voor de sterkste teams is er een prij- zenpot van 250 gulden. tv Met een hittegolf en tropische dagen zouden de voetbalverenigingen om beregeningsapparatuur schreeuwen, zou je denken, maar de acht waterbas sins staan al meer dan zes weken in de schuur bij J.A. van Nieuwenhuij- zen te Poortvliet. Tussen de gemeente en drie clubs (Noad, Smerdiek en Vosmeer) bestaat verschil van mening over de plaats waar het aluminium- kleurig bassin van 2,50 meter hoog en een diameter van 6,20 meter moet ko men. „En er zit absoluut geen schot in", zegt de federatievoorzitter. In mei nam de Thoolse gemeenteraad een besluit om voor 110.000 gulden bere geningsapparatuur te kopen voor de zeven voetbalverenigingen. Met dat bedrag kocht de gemeente haar on derhoudsplicht af. „Het duurde toen een tijd voor het geld binnen was", zegt Van Nieuwenhuijzen. „Vervol gens konden wij de bestelling plaat sen. Om legeskosten te sparen, had den we als federatie één aanvraag ingediend voor de plaatsing van de bassins. Voor drie clubs ging de ge meente niet akkoord omdat de gierkar die het bassin moet aanvullen, over het veld moet rijden. De clubs willen het bassin echter zo dicht mogelijk bij het veld. Dan heb je zo weinig moge lijk slangen nodig en weinig drukver- lies. Zo wil Noad het bassin vlakbij de kantine, waar een vergroot dak voor een flinke toevoer van regenwa ter kan zorgen. De problemen liggen bij welstandstoezicht en in deze va kantieperiode blijft dat maar romme len." Van Nieuwenhuijzen geeft echter toe, dat ook de clubs zelf weinig haast hebben. „Ik had op het terrein van SPS een demonstratie voor de instal latie gepland, maar niemand had er tijd. In Poortvliet moest eerst nog zand gestort worden en WHS en Tho- lense Boys zitten met verbouwingen. Over tien dagen moeten er echter pioenrozen in mijn schuur en dan moeten de acht waterbassins er toch uit." De beregeningsinstallaties staan nog bij leverancier Nouwex in Steen bergen. Elk bassin kan 80.000 liter water bevatten, wat voor een veld van circa 8000 m2 zo'n 12 mm 'regen' be tekent. Dinsdagavond viel na een lan ge periode van droogte de eerste re gen en nu de trainingen zijn begonnen, komt het er weer op aan voor de velden. RESTANTCOLLECTIE VOOR BRADERIEPRIJZEN! KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. De nieuwe notaris, mr. P.C. Knook (39) uit Middelburg, in de tuin van het kantoor, met rechts de vertrekkende Thoolse notaris mr. J. Schot (64). liseren. Alles komt aan de beurt en ik v'"-4 -'le facetten leuk. Achter )apier zit een menselijk ildus Knook. Het is nu veel te druk voor één no taris, vertelt de 64-jarige mr. Schot, al blijft hij immer opgewekt glimlachen. Maandagmorgen om half negen begon hij met het pas seren van zijn eerste akte deze week en zo ging het de hele dag door. Tussen de middag viel de maaltijd in het water omdat er nog een testament tussendoor kwam. „Halsoverkop-zaken komen vaker voor dan je denkt en wanneer je al leen bent, moet je altijd paraat zijn. Toen Knook per 1 juni 1996 hier kwam, hebben we dan ook al geprobeerd om hem als tweede no taris op ons kantoor te krijgen", vertelt Schot. De oude regels wer den echter nog strikt gehanteerd, zodat je dan eerst vijf jaar samen gewerkt moet hebben met de nota ris. Op advies van de Broeder schap besloot notaris Schot ontslag aan te vragen, waardoor nog volgens de oude notariswet de opvolging geregeld werd. Beide kandidaat-notarissen, mr. P.C. Kn ook en mr. A.A.J. Schot, sollici teerden en de eerste, die inmiddels zestien jaar ervaring heeft, werd volgens verwachting bij Konink lijk Besluit benoemd en door de president van de Middelburgse rechtbank beëdigd. „Ik wilde graag in Zeeland blij ven", zo verduidelijkt Knook zijn keuze voor Tholen. Er zijn in onze provincie 30 notarissen en de mo gelijkheden om ergens benoemd te worden, zijn daarmee niet zo groot. Dit voorjaar was de voor laatste aanstelling in Terneuzen. Bij zijn keuze heeft Knook zich ook door andere factoren laten lei den. „Er moet voldoende omgaan om de continuïteit te kunnen waar borgen. En je moet vakbekwame medewerkers hebben om de onroe- rend-goedpraktijk, de familieprak tijk en de ondernemerspraktijk goed te kunnen beoefenen. Verder dient het draagvlak zodanig te zijn dat je automatisering van voldoen de niveau blijft." Die factoren wa ren volgens Knook voldoende aan wezig in Tholen om te solliciteren. Na als kandidaat gewerkt te hebben op notariskantoren in Zierikzee, Brielle, Heteren en Middelburg, was hij er ook aan toe om zelfstan dig notaris te worden. „Tholen is een zodanig groot gebied dat alle facetten van het werk er voorko men, maar ook weer niet zo'n groot kantoor dat je heel ver moet specia- De nieuwe notaris heeft ook nog fa miliebanden met Scherpenisse, want zijn moeder was een dochter van Merie Verkerke uit Scherpenis se. Zijn uit Dinteloord afkomstige vader bracht zoon Peter al vroeg in aanraking met het vak, want hij werkte als klerk op een notariskan toor. „Ongemerkt speelt dat een rol. Het notariaat is me met de paplepel ingegeven, kun je wel zeggen." Knook werd geboren in Brielle, maar daar woonde hij maar twee jaar. Ruim 24 jaar woonde hij in Goes. Peter Knook studeerde rech ten in Leiden en kreeg in 1983 op het notariskantoor in Zierikzee zijn eerste baan. Na wat kleinere kanto ren, ging hij tenslotte in Middel burg aan de slag, bij een maatschap van drie notarissen. Dat bleek een goede springplank voor de komst naar Tholen en de uiteindelijke be noeming tot notaris. Het gezin Knook, dat verder bestaat uit schildersdochter T.N. Boot uit Kortgene en drie kinderen (2 jon gens, 1 meisje) van vijf tot veertien jaar, woont nu nog in Middelburg. De bedoeling is om in Tholen een huis te zoeken of te bouwen. Knook was bestuurlijk actief in de notaris- ring Middelburg (die heel Zeeland omvat). Hij was er zes jaar secreta ris en ontmoette in die functie ook alle notarissen en hun kandidaten. Op die manier kwam ook het con tact met de Thoolse notaris Schot tot stand. Knook is nu nog ouder ling-kerkvoogd en secretaris van de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente Middelburg (Gereformeer de Bond), waar de oud-predikant van Tholen, ds. L. Wüllschleger, in de Ontmoetingskerk de voorganger is. Hij is er ook secretaris van de re novatiecommissie. De nieuwe notariswet maakt bin nenkort een vrijere vestiging moge lijk, al blijft dat volgens notaris Schot nog behoorlijk onder contro le staan. Zo zal 1 oktober, wanneer het verzoek voor de benoeming van Aart Jan Schot tot tweede notaris ingediend wordt, een landelijke commissie advies gaan uitbrengen over de Thoolse situatie. Daarin zit ten twee accountants/economen en een notaris. Zij onderzoeken of de markt de uitbreiding kan dragen en of de tweede notaris binnen drie jaar kostendekkend kan werken. „Twee notarissen strookt met het beleid dat de Broederschap voor staat met meer samenwerking en meer specialisatie. En je bent flexi beler om de klanten te bedienen. Voor Tholen werkt het dan ook po sitief uit, wanneer in de eerste helft van 2000 twee notarissen het werk kunnen doen. Die bedoeling had den we al eerder en die kan binnen kort verwezenlijkt worden. Tholen is te groot geworden voor één nota ris. Er wordt door de markt ook veel meer van je verwacht. Het be zit van de mensen is aanzienlijk ge groeid en de bevolking behoorlijk toegenomen. En de koopaktes die vroeger drie kantjes telden, hebben er nu zes. Het aspect bodemveront reiniging kost een pagina extra. De procedures zijn langer, alles wordt meer tot in de puntjes geregeld, want juridisch is ieder kwetsbaar der", aldus notaris Schot. ZIE VERDER PAGINA 3 Het nieuwe systeem voor financie ring van de ambulancediensten dat landelijk is doorgevoerd, zal dit jaar in het Zeeuwse een tekort van 2,5 miljoen tot gevolg hebben. De ambulancezorg in de provincie staat daarmee aan de rand van de fi nanciële afgrond en er wordt afge koerst op een, aldus gedeputeerde staten in een brief aan de minister, onverantwoorde situatie. De ambu lancedienst Schouwen-Duiveland krimpt 1 september al in: qua aan tal ambulances en aanrijtijd komt men dan onder de norm. Voor de dienst is het de enige manier om aan een faillissement te ontsnap pen. G.s. zijn bang dat meer Zeeuwse diensten voor die keuze komen te staan, namelijk dat ze de paraatheid en kwaliteit moeten te- rugbrengen omwille van het voort bestaan van de organisatie. Onver antwoord, aldus g.s., omdat dit kan leiden tot voor patiënten kritieke en levensbedreigende situaties, moge lijk met fatale qfloop. Gezien de opstelling van het rijk valt volgens g.s. niet te overzien hoe en wanneer het ambulancever voer gered kan worden. De toege zegde twee ton extra kwalificeert het college als 'verwaarloosbaar'. De minister is dringend om een snelle en afdoende oplossing ge vraagd. De kritiek van g.s. op de nieuwe systematiek van financieren spitst zich hierop toe, dat deze volledig voorbijgaat aan de naar verhouding grote afstanden die in het Zeeuwse overbrugd moeten worden én aan het feit dat ook een aantal specifie ke klinische voorzieningen op grote afstand ligt. Berekend is, dat jaar lijks 3,8 miljoen extra nodig is om ambulancezorg in Zeeland te kun nen bieden op het niveau van de landelijke norm. G.s. vinden dat Zeeland eigenlijk een aparte status moeten krijgen. Want de demogra fische, geografische en infrastructu rele kenmerken van deze provincie verschillen dermate van de rest van Nederland, dat financiering van de ambulancezorg volgens de landelij ke normen per definitie onmogelijk is. Aan de organisatie in Zeeland ligt het in ieder geval niet, want de afgelopen tijd is een ambulance hulpverleningsplan opgesteld dat een zo efficiënt mogelijke zorg ga randeert en waarover met alle be trokken partijen overeenstemming is bereikt. De twee ton die Zeeland extra krijgt voor de ambulancezorg, gaat - aldus g.s. in hun brief - groten deels op aan Tholen en Sint-Phi- lipsland. Het college vraagt de mi nister aandacht voor de specifieke situatie dat de gemeente Tholen deelneemt aan de cpa (centrale post ambulancevervoer) West-Brabant. Zou de cpa Zeeland ook dit gebied moeten ondersteunen, dan zou dat mogelijk tot hogere kosten leiden dan het bedrag dat nu is toegezegd. Met die optie is in het provinciale plan overigens nog geen rekening gehouden. Een goede regionale af stemming tussen hulpverleningsre gio's is iets waarin g.s. zich kunnen vinden, schrijven ze. Om die reden steunde het college niet de fusie tussen de ambulancediensten van Tholen en Goeree-Overflakkee (tot Delta Noord) 'aangezien dit geen oplossing kan zijn voor de toe komst'. Afschriften van de brief zijn verzonden aan alle fracties en de vaste commissie in de Tweede Kamer, de ambulancediensten en de Zeeuwse gemeenten. Mevr. J. Hoogendoorn-van Dijk van Wico Units uit Tholen wordt de eerste vrouw in de raad van toezicht van de Rabobank Tholen. Zij is voor de algemene ledenvergadering van 7 september kandidaat gesteld om dhr. J.J. Melse uit Tholen op te volgen. De beide voorzitters, J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer van het bestuur en P.M. Groffen uit Sint-Maartensdijk van de raad van toezicht, zijn ook periodiek aftre dend, maar opnieuw herkiesbaar. Dat ze de eerste vrouw in één van de beheerscol leges van de Thoolse Rabobank kan worden, doet mevr. Hoogendoorn niet zoveel. „De maatschappij kan niet zonder vrou wen, dat is duidelijk, maar niet voor iedereen is dat al helder. Ik ben nog net niet geëmancipeerd, maar je merkt toch nog steeds, dat ze vrou wen niet voor vol aanzien. Ook in het bedrijfsleven loop je daar tegen aan. Dan vragen ze toch naar mijn man. terwijl ik dan de zaken behar tig waarom het gaat." Mevr. Hoogendoorn voelt zich betrokken bij de bank, want ze sloeg geen ver gadering of bijeenkomst over. „Daarom wil ik zelf ook wel een bij drage leveren in de raad van toezicht en ik hoop er zelf ook wat van te le ren", aldus de Thoolse onderneem ster. Op de jaarvergadering van 7 sep tember kunnen de leden dit keer niet hun stem uitbrengen over de beste ding van het coöperatieve voordeel. ZIE VERDER PAGINA I Sluiting huiskamercafé Van Dijke einde van honderd jaar horeca in Hoenderweg Sint-Annaland Leen van der Male: Van stuurman zonder diploma tot pendelaar naar Rotterdam Spanningsveld tussen behoud groen en dynamiek op Tholen Een op de vijf Tholenaren heeft weinig te besteden Gereformeerde Gemeente in Nederland te Sint-Annaland verdubbelt kerkgebouw 't Ruume sop over wonen op het water in Tholen Werkloosheid in Tholen daalt meer dan gemiddeld Witpen W. van Dommelen landelijk snelste duif vanuit Soustons Eerste dag voetbalcompetitie krijgt Smerdiek SPS op bezoek DE GEWOONTE ALLE DINGEN VAN DE ZONZIJDE TE BESCHOUWEN, IS MEER WAARD DAN EEN INKOMEN VAN DUIZENDEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Opnieuw bekeurde de Thoolse politie dit weekeinde 35 recreanten die de verkeersregels aan hun laars lapten bij de Oester- en de Philipsdam en bij Strijenham. De meeste bekeuringen - 27 - werden vrijdag, zaterdag en zon dag uitgedeeld omdat de betrokkenen hun auto geparkeerd hadden in de berm van de autoweg. Twee bestuur ders werden bekeurd omdat ze hun auto hadden neergezet op de vlucht strook. Verder ging iemand op de bon omdat hij zijn auto dubbel had gepar keerd op het parkeerterrein aan de Oesterdam en daardoor de vrije door gang belemmerde. Op het buitendijk se verplichte fietspad langs de Oos- terschelde bekeurde de politie een bromfietser (daar mogen alleen fiet sers rijden) en op de Oesterdam een motorrijder die geen helm droeg. Bij Strijenham kregen drie automobilis ten een boete omdat ze geparkeerd hadden op een plek waar dat tussen 1 april en 1 oktober niet is toegestaan. Ook de waterpoli tie controleert in tensief. Met name in de Krabbcn- kreek tussen Sint-Annaland cn Sint- Philipsland, waar al heel wat bestuurders van snelle motorboten beboet zijn omdat ze te hard voeren, of omdat ze te jong waren om een boot te mogen besturen. 9000 hardrijders. De politie Zee land heeft in de laatste week van juli 9080 bestuurders bekeurd wegens te hard rijden. Er werd gecontroleerd voor het project verkeershandhaving. Op de route Goes-Grcvelingendam werden de meeste hardrijders betrapt. De Belgische filmmaatschappij Front-Line Productions maakte ter hoogte van de Zilvcrput (onge veer bij het surfgedeelte en de windmolens langs de Oesterdam) de hele week al opnamen voor de verfilming van het stripboek Kie keboe. Vrijdag stond een scène op het programma met daarin twee explosies. Een enorme brand met grote klappen, rookwolken en steekvlammen moest nagebootst worden aan boord van een kotter die speciaal van een Rotterdams brandpreventicbedrijf was ge huurd. Rijkswaterstaat wilde bovendien dat een brandblusboot staqdby zou zijn. De Furie 3 van Theunis- se uit Dintelsas werd daarvoor in gehuurd, maar deze bleek te groot voor de Bergsediepsluis en kon dus niet de Oosterschelde op. Daarop werd de Zephyrus van bergingsbedrijf Van den Berge uit Stavenisse ingezet, omdat deze een bluskanon aan boord heeft. De brandweer van Tholen scheep te in en om elf uur voer men rich ting dc Zilvcrput. Rond half drie deed zich daar de explosie voor, die in feite gepland was. Een mengsel van benzine en diesel V zorgde voor de gewenste rook en steekvlammen van wel 20 meter hoog, alsmede een explosie. Het vuur ging echter verder dan de plek waartoe het zich had moeten beperken en bedreigde de ruimte waarin alle explosieven lagen. De twaalfkoppige filmploeg kreeg het vuur niet onder controle en riep daarom de Zephyrus te hulp. Met het bluskanon hadden de Thoolse brandweerlieden de brand snel onder controle. De kot ter liep door de klap geen schade op. Hij wordt gebruikt om brand weerlieden en personeel van boorplatforms te leren omgaan met calamiteiten op zee, en dus worden aan boord vaker branden in scène gezet. „Het was specta culair, want allerlei voorwerpen die speciaal voor de film waren neergelegd, vlogen door de lucht", vertelt brandweerman Ti- no Brasz. Later die middag werd de scène overgedaan en toen ver liep alles volgens plan. Een wolk van vuur en rook stijgt op van de kotter na de explosie en zorgt voor een spectaculair gezicht Fotq Tino Brasz).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1