Geen snelle ontwikkelingen meer, maar een goede relatie opbouwen Antoinette Stoutjesdijk heropent enthousiast St-Philipslandse kapsalon Aankoop De Wilde is uitkomst voor blok Vossemeer verkaveling Verburgh Nieuwe Thoolse ambtenaar bedrijven Hendrik Kieviet: De Haarstudio vervangt na vijftien jaar Coiffure Anja Laatste jaar premieregeling voor bedrijven Machinebouwer Baauw in pand Deltatechniek mFI Bouwbedrijf Uytdewilligen overgenomen door Goldewijk r Bedrijf 50 ha lost toedelingsdruk Schakerloo op Donderdag 29 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Minnaard gaat zich op Thoien richten Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Ar Hij hoefde de Markt in Sint-Maartensdijk maar over te steken voor zijn nieuwe baan. Ir. Hendrik Kieviet (27) heeft de Ra bobank Thoien omgeruild voor de gemeente Thoien, waar hij 15 juli aan de slag is gegaan als ambtenaar economische zaken, toeris me en recreatie. Hij is de opvolger van drs. Bart Pouwer, die een overstap heeft gemaakt naar de Ka mer van Koophandel in Middelburg. Huwelijk Spanningsveld De Korte verkoopt interieurafdeling Sint-Maartensdijk Sint-Philipsland houdt een kapsalon in de Voorstraat, maar de naam en de kapsters wijzigen. Coiffure Anja van mevr. Plekkenpol heropent zaterdag als De Haarstudio van Antoinette Stoutjesdijk. Ze heeft al een kapsalon in Rilland en haar tweede vestiging Sint-Philipsland zal worden gerund door Tanya Schot uit Scherpenisse en Sylvia de Jonge uit Sint-Philipsland. Vier dagen Minder ontsluitingen Poortvliet A. Bijl komt er bekaaid af specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis - Eigen technische dienst en service afdeling. Dc premieregeling industrie- en be drijfsvestigingen in de gemeente Thoien is aan zijn laatste jaar bezig. In verband met het scheppen van blijvende ruimte in de begrotingen voor komende jaren is het 1 januari 2000 gedaan met de subsidie van de gemeente voor vierkante meters en daaraan gekoppelde arbeids plaatsen. Alleen de subsidie op de grond blijft nog bestaan omdat de gemeente veel geld bijlegt op de exploitatie van bedrijventerreinen. Premie-aanvragen die uiterlijk 31 december a.s. binnenkomen, wor den nog in behandeling genomen. Eenmalig is er 183.500 gulden ge reserveerd voor het afhandelen van lopende verplichtingen. Wie een nieuw bedrijf in de ge meente Thoien vestigde, kreeg 70 gulden per m2 premie voor de eer ste 1000 m2 en 50 gulden voor de volgende 1000 m2. Sinds 30 januari 1995 kregen ondernemingen die zich in Tholen-stad vestigden (Wel gelegen) de helft van die bedragen omdat de verkoop daar weinig sti mulansen nodig had. Bij uitbrei ding van bestaande bedrijven waren de premies 30 of 15 gulden. Mini maal moest het om 500 m2 gaan en bovendien was aan de oppervlakte nog minimaal 1 volledige arbeids kracht per 100 m2 gebonden. De gemeente betaalde de helft van de premie bij de bouwkundige opleve ring en het tweede deel nadat een accountantsverklaring was over legd over het aantal arbeidsplaat sen. Dat premiegedeelte bleef twee jaar na de bouwkundige oplevering gereserveerd. Maximaal bedroeg de premie van de gemeente Thoien 120.000 gulden per bedrijf. Het voormalige pand van Deltatech niek aan de Nijverheidsweg in Sint- Philipsland is verkocht aan Machine bouwbedrijf Effective. J. Baauw uit Sint-Philipsland voerde dit bedrijfje aanvankelijk uit in de schuur bij zijn huis aan de Henricttedijk. „Het be gon eigenlijk meer hobbymatig. Ik heb bij Fokker de opleiding vlieg tuigbouw gehad. Maar ik was daar niet zo tevreden en toen ik verkering kreeg met mijn huidige vrouw, ging bijklussen in de bakkerij van mijn schoonvader (Everaers banket in Steenbergen - red.)", vertelt Baauw. „Die was niet technisch en pleegde eigenlijk geen onderhoud. Dus ging ik daar wat verbeteren en onderhou den. Eerst op zaterdag en in de vrije uurtjes, maar dat liep al snel uit de hand en we hebben de hele fabriek gemoderniseerd. Daarna kwamen an dere bakkers om mijn machines vra gen en zo kwam er steeds meer werk in die machinebouw. Om op rekening te kunnen werken, richtte ik (zo'n veertien jaar geleden) Effective op. Nu heb ik zoveel klanten dat ik de stap naar een volledig bedrijf wel durf te wagen." Baauw zette later met zijn zwager ook de Van Heesch banketfabriek in Oud-Gastel op. Nu draait zijn bedrijf vanuit het voorma lige pand van Deltatechniek. Baauw maakt allerlei machines, maar de hoofdmoot wordt gevormd door ver- pakkings- en bakkerijmachines. Hij levert dinsdag zelfs naar Engeland. In Blackpool zet hij een machine weg die stokjes in lolly's steekt. In Enge land worden nog handmatig lolly's gemaakt. Tot nog toe werkt Baauw alleen. „Ik geef moeilijk dingen uit handen, maar vanwege de drukte zal ik wel meer mensen moeten gaan aannemen. Maar eerst wil ik nog een jaar de kat uit de boom kijken. Even afwachten hoe het draait en dan zien we wel verder", aldus Baauw. Minnaard vastgoed gaat vanuit het nieuwe kantoor Zierikzee ook het ei land Thoien bedienen. „Via Zierikzee of via ons al langer bestaande kan toor Middelharnis kunnen we voor de inwoners een rol van betekenis gaan spelen", zegt A.J. van den Ou den, die samen met Willemien de Boer de nieuwe vestiging leidt. De uit Bruinisse afkomstige Den Ouden heeft onder de naam Avando eerst een eigen onderneming in projectont wikkeling, makelaardij en sleutelkla- re woningen gehad. Hij kwam in contact met Minnaard en toen er in Zierikzee een geschikt pand te koop kwam, werd de vestiging een feit. „Het lijkt tegenwoordig heel gemak kelijk om je huis zelf te verkopen of een pand aan te kopen, maar het is toch belangrijk dat mensen worden begeleid door een deskundige", al dus Den Ouden, die behalve vast goed adviseur ook taxateur is. „Er kunnen immers allerlei addertjes on der het gras zitten, zoals vuile grond of asbest." Minnaard, die aangesloten is bij de vereniging bemiddeling on roerend goed (VBO), heeft al kanto ren in Goes en Terneuzen, zodat de dienstverlening in heel Zuidwest-Ne derland verleend kan worden. In de vestiging Middelharnis is al een Thools personeelslid actief, mevr. Van Dieren. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Thoien tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Ir. H.M. Kieviet uit Stad aan 't Haringvliet kan in Welgelegen maar weinig grond meer verkopen omdat bijna alles in optie is uitgegeven. Na 174 jaar eindigt zelfstandigheid Vossemeers bedrijf Bouwbedrijf Uytdewilligen heeft na 174 jaar de zelfstandigheid opge geven. De 84 medewerkers tellende onderneming is overgenomen door aannemer Goldewijk uit Doetinchem, die 265 personeelsleden heeft. Op het industrieterrein Prins Reinierpolder II in Steenbergen wordt een nieuw kantoor met showroom gebouwd. Het vertrouwde bedrijfs pand aan de Pelsendijk in Nieuw-Vossemeer wordt verlaten. Uytdewil ligen telt vele Thoolse personeelsleden en heeft ook talrijke bouwpro jecten op het eiland verwezenlijk, waaronder de Wingerd en Maartenshof. Kieviet komt onder een ander ge sternte bij dc gemeente Thoien binnen dan zijn voorganger Pou wer en zeker dan de eerste ambte naar bedrijven, Kees Nuyten, toen de groei onstuimig was. „Ik heb niet veel grond meer waarmee ik aan de slag kan. Bijna heel Welge legen (het nieuwe bedrijventerrein tussen Thoien en Oud-Vossemeer) is inmiddels in optie uitgegeven. De snelheid die de economische ontwikkeling ook hier heeft gehad, zal er niet meer in zitten. Maar we moeten kijken wat er nog past, ook bij de dorpen. Belangrijk vind ik ook om een hele goede relatie op te bouwen met het bestaande be drijfsleven in de gemeente. In al zijn facetten, want dat is de basis om goed te kunnen functioneren als het aanspreekpunt voor het Thoolse bedrijfsleven en de een loketfunctie inhoud te geven." De voormalige bankman heeft het Thoolse bedrijfsleven sinds vorig jaar september beter leren kennen, toen hij bij dc Rabobank in Sint- Maartensdijk aan de slag ging als begeleider van de afdeling bedrij ven waar nogal nieuwe medewer kers in zowel de binnen- als de buitendienst waren. „Dat coachen - ik heb vooral de nieuwe scheep vaartman Willem Punt begeleid - was na een jaartje voorbij. Ik had het goed naar mijn zin en de perio de was heel leerzaam, maar hoe wel ze me nu wel wilden houden, keek ik verder en breder dan alleen de Rabobank. Via een kennis bij de gemeente Middelharnis kreeg ik Binnenlands Bestuur in handen met daarin de advertentie van de gemeente Thoien." De contacten van Hendrik Kieviet met het eiland waren al nauwer ge worden, want zijn verloofde Elna Rijstenbil, met wie hij 17 septem ber hoopt te trouwen, komt uit Scherpenisse. Het paar gaat echter in Stad aan 't Haringvliet op Goe- ree-Overflakkee wonen, in de boerderij waar Hendrik opgroeide. Zijn ouders hebben er een akker bouwbedrijf en stierenmesterij, waar hij in zijn vrije tijd nog graag mag helpen. Na de havo Prins Maurits in Middelharnis studeerde de boerenzoon bedrijfskunde aan de hogere agrarische school in Dronten en hij vervolgde zijn stu die aan de landbouwuniversiteit in Wageningen met agrarische eco nomie. „De landbouw zal ik dus geen kwaad doen", zegt Kieviet. „Het is ook een bedrijfssector die in het nauw zit. Die wil ik een goe de kans geven met perspectief voor bijvoorbeeld omschakeling. En voor leegstaande boerderijen moet een zinvolle bestemming worden gezocht." Na zijn studie in Wageningen ging Hendrik Kieviet 1 januari 1997 bij de Rabobank in Middelharnis aan de slag als bedrij venadviseur, waarbij hij veel met financieringen in het midden- en kleinbedrijf kreeg te maken. In die periode was hij ook penningmeester van de middenstandsvereniging en het be grip koopkrachtbinding viel daar ook menigmaal. In september 1998 stapte Kieviet over naar de Rabobank in Sint-Maartensdijk. „De kennis van het gebied die ik daar heb opgebouwd, komt me nu goed van pas. Maar natuurlijk moetje eerst veel dossiers lezen en situaties ook in de praktijk bekij ken." De nieuwe ambtenaar bedrijven vindt het geen handicap dat de vestigingspremie juist dit jaar af geschaft wordt. „Goede wijn be hoeft geen krans. Een cadeautje is op zich prettig, maar dat hoeft niet meer om bedrijven te lokken. De ligging van de gemeente moet vol doende zijn." Ook met jachthavens en zomerwo ningen krijgt Hendrik Kieviet te maken. „Dat moet je eveneens be perkt houden, wantje gebied is be perkt en je kunt niet alles opoffe ren. Dus geen massatoerisme, maar rust en ruimte moetje benut ten. Dat betekent kleinschalige ontwikkelingen en kwaliteitsver betering, maar het is waar: het is niet gauw groot genoeg meer. Dat is het spanningsveld", realiseert Kieviet zich, maar aan de andere kant zijn het rijksbeleid en het streekplan erop gericht om in een plattelandsgemeente als Thoien niet teveel overhoop te gooien. De overgang van de wervelende fi nanciële wereld naar de ambtelijke functie zal voor Hendrik Kieviet niet groot zijn. „Een bank moet ook risico's inperken en daar heb je evenzeer met allerlei regels te maken, zoals de gemeente ook procedures moet volgen. Maar be drijven willen liever gisteren dan vandaag nog vooruit kunnen, dat is bekend." Kieviet is echter ver trouwd met de democratische pro cessen binnen een gemeentebe stuur, want als bestuurslid van de SGP-jongerenorganisatie in Mid delharnis heeft hij ook politieke belangstelling. „Een stukje beleid schrijven op de lange termijn be hoort ook tot mijn nieuwe functie, evenals het organiseren van de jaarlijkse ondernemersavond en de presentatie op bedrijfsbeurzen in Roosendaal en Goes, al gebeurt dat steeds meer in gezamenlijk Zeeuws verband", aldus de nieu we Thoolse ambtenaar economi sche zaken, recreatieve ontwikke ling en toerisme, Hendrik Kieviet. Grootaandeelhouder RA.W.M. Uijtdewilligen (62) uit Halsteren, die in 1992 de belangen van zijn broer Geert overnam, heeft twee werkmaatschappijen aan Goldewijk verkocht: bouwbedrijf Uytdewilli gen en metselbedrijf PAS. Van bei de ondernemingen was M.A. Wes- sels uit Oud-Vossemeer mede directeur. Hij blijft na de verkoop samen met C. Snepvangers deel uit maken van de bedrijfsleiding, waarbij ook de oudste zoon van Uijtdewilligen, Peter, is gekomen. Goldewijk zelf is algemeen direc teur. „Verkopen kon ik aan iedereen, maar ik moest waarborgen hebben voor mijn mensen die soms al 34 jaar voor ons bedrijf klaar hebben gestaan", zegt de grootaandeelhou der. „Goldewijk - eveneens een fa miliebedrijf - hebben we de laatste zes jaar leren kennen als een goede onderneming, waarvoor we veel huizen gebouwd hebben. Er is een band opgebouwd en de laatste an derhalfjaar heb ik ook de directeur leren kennen. Hij past precies bij de familie Uijtdewilligen en daarom hebben wij Goldewijk het vertrou wen gegeven. Het bouwbedrijf zal in het zuidwesten verder uftgebreid worden, zeker met de nieuwe vesti ging in Steenbergen. Overigens was ik zelf ook al bezig met de bouw van een nieuw kantoor voor ons bedrijf, maar Goldewijk pakt dat nu verder op. Er komt ook een showroom bij. Wel kleiner dan in Doetinchem, want dat is werkelijk een plaatje. Daar zitten ook 80 mensen op het kantoor, inclusief ar- Bouwbedrijf A. de Korte b.v. uit Tho ien heeft de stand- en interieurbouw- afdeling verkocht aan de drie perso neelsleden. En van het bouwbedrijf (15 arbeidsplaatsen) is medewerker Frans Braai mede-aandeelhouder ge worden. Het bouwbedrijf en Tasta Bouw Delta blijft De Korte voortzet ten, evenals - samen met een compag non - de bouw van catamarans, waar voor hij op de komende Hiswa in september weer een stand heeft. chitecten en een flinke verkoopaf deling. Goldewijk opereert over heel Nederland met particuliere woningbouw." Daarom ook acht Uijtdewilligen het geen bezwaar, dat Doetinchem op 200 km afstand ligt van Steenbergen. „Onze mensen hebben er alle ver trouwen in", zegt Uijtdewilligen, die zich vier jaar geleden al terug trok als directeur en nu ook alle aandelen heeft verkocht. Hij blijft nog als adviseur aan het bedrijf ver bonden. „En ik houd nog vijf b.v.'s over, zodat ik nog een beetje bezig kan zijn", zegt Uijtdewilligen. On der meer de ontwikkelingsmaat schappij Buzep, die eerder in Zoe- termeer kantoren bouwde en nu in Middelhamis/Sommelsdijk 100 woningen bouwt. En het Onderne merscentrum OCS b.v. in Sint- Maartensdijk, waaronder het oudste bedrijfsverzamelgebouw valt met 2450 m2. Tweederde van de be drijfsverzamelgebouwen in Sint- Maartensdijk heeft Uijtdewilligen verkocht aan Octuria uit Door- werth, samen met het bedrijfsverza melgebouw aan de Ohm- en Voltstraat in Thoien en een be drijfsverzamelgebouw in Middel harnis. Net voor Pasen lichtte Uijtdewilli gen zijn personeel in over de over namebesprekingen, die 1 juli de finitief werden. Goldewijk heeft een volle orderportefeuille overge nomen met de bouw van woningen, scholen en banken. Na het overlijden van zijn vader S.W.M. de Korte in februari, kwam er veel meer werk op de schouders van zoon Ad. „Alles bij elkaar kreeg ik het veel te druk en dat gaat dan ten koste van het totaal. Gedeelde verant woordelijkheid was noodzakelijk om de continuïteit van de onderneming te waarborgen. Er waren ook wat men sen met andere plannen en de nu ge kozen oplossing houdt alles in Tho ien. De administratie van de stand- en interieurbouw blijft hier. Ik houd er nog wel bemoeienis mee, maar eige naar ben ik niet meer", aldus Ad de Korte. Antoinette Stoutjesdijk (links) heropent zaterdag de kapsalon in de Voorstraat te St.-Philipsland. Rechts de medewerksters Tanya Schot en Sylvia de Jonge uiterst rechts). „Via familie kreeg ik te horen dat coiffure Anja als enige kapsalon in het dorp ging stoppen", vertelt mevr. Stoutjesdijk-Goense. „Ik vond het heel leuk om er een twee de vestiging bij te hebben. Alleen moest ik wel personeel kunnen krijgen en bij het arbeidsbureau was er niemand. Via mijn mede werksters in Rilland kwam ik toch nog snel aan twee gegadigden. Daardoor kon de overname nog versneld worden. Oorspronkelijk hadden we die eind maart 2000 gepland en vervolgens in januari, maar bij nader inzien duurde me dat te lang. Ik dacht: aanpakken en openen. Dat kostje de minste klan ten!" Antoinette Stoutjesdijk, die uit Thoien komt maar inmiddels in Ossendrecht woont, pakte samen met de twee medewerksters en haar moeder de verbetering van het pand aan. Schuren, verven, alles schoonmaken en opnieuw inrich ten. Vrijdag komt de nieuwe naam op de voorgevel en dan kan zater dagmiddag tussen vier en zeven de openingsreceptie plaatsvinden. An toinette Stoutjesdijk verwacht veel mensen, want deze week is ze net 27 jaar geworden zodat het extra feest is. Zeven jaar geleden begon ze in Ril land als kapster en na twee jaar in loondienst te zijn geweest, nam ze de zaak over. Inmiddels werkt mevr. Stoutjesdijk vijf jaar zelf standig. Inmiddels ook twee kinde ren rijker, is ze toe aan een uitbrei ding van de activiteiten. „Ik neem Sint-Philipsland erbij omdat het daar de enige kapsalon is. Een con currentiestrijd zie ik niet zitten. We beginnen op dinsdag, donderdag en vrijdag van half negen tot zes uur en zaterdag van acht uur tot drie uur. Als iedereen er klaar voor is, nemen we ook de woensdag erbij. Dan zijn we vijf dagen open. zoals dat ook in Rilland het geval is. Maar dan hebben we nog een kap ster extra nodig, die zowel in Sint- Philipsland als in Rilland kan wer ken." Tanya Schot was kapster, maar ging een jaar uit het vak om het fi liaal van drogisterijketen Schlecker in Sint-Maartensdijk te leiden. Zij pakt nu haar oorspronkelijke be roep weer op. Sylvia de Jonge werkte bij Corry d'Or in Scherpe nisse en kan nu in haar eigen dorp terecht. Antoinette Stoutjesdijk zal ook regelmatig in de zaak in actie komen. „Ik geef het liefst zoveel mogelijk werk uit handen, behalve het haarvak. Knippen, kleuren en permanenten doe ik graag. Dames, heren en kinderen. Wc beschikken over acht stoelen cn drie droogkap- pen, maar tevoren afspreken is wel noodzakelijk." Het Sint-Philipslandsc pand wordt evenals de vestiging Rilland ge huurd. De Haarstudio werkt met Goldwell haarproductcn. „Daar zijn ze in Sint-Philipsland aan ge wend en die lijn wil ik ook in Ril land gaan voeren. Dan kan ik pro fiteren van gezamenlijke inkoop", aldus Antoinette Stoutjesdijk. Het open huis gaat zaterdag gepaard met een kleine attentie voor de be- zoekers. Vijftig Anja Plekkenpol sloot zaterdag na vijftien jaar haar kapperszaak in de Voorstraat. „Het is mooi geweest. Ik heb genoeg gewerkt." Ze begon in 1983 thuis, werkte vervolgens in de Wilhelminastraat en verhuisde 9,5 jaar geleden naar de Voorstraat. „Tegen mijn klanten had ik gezegd dat ik april 2000 wilde stoppen om dat ik in januari vijftig word. Voor dat ik nog maar had geadverteerd, werd ik al benaderd door Antoinet te Stoutjesdijk en dat is een enthou siaste opvolgster. Omdat ik in fe bruari de vacature die ontstond na vertrek van een kapster niet meer heb ingevuld, moest ik veel nee zeggen. Omdat ook de vakantiepe riode er nog tussenuit viel, wilde mevr. Stoutjesdijk al direct begin nen. Dat overviel me eerst wel, maar ik ben heel blij dal de zaak wordt voorgezet. Er zijn in Sint- Philipsland al niet zoveel voorzie ningen en ik zou het heel erg ge vonden hebben, wanneer het pand een woonbestemming had gekre gen. Maar voor mij was het teveel geworden, elke week 36 uren knip pen en permanenten, al zal ik al die lieve klanten zeker missen", aldus mevr. Plekkenpol. De aankoop van het landbouwbedrijf van De Wilde-Weggemans aan de Ceresweg in Thoien, 50 ha groot, heeft de landinrichtingscommissie Oud-Vossemeer uit de brand geholpen. „Op de valreep hebben we daardoor nog een goede verbeterslag kunnen maken en bedrijven dich terbij huis gronden kunnen toedelen", zegt ir. P.C.M. van Kleef. „De toedelingsdruk die er met name in de polder Schakerloo was, hebben we zo kunnen oplossen", aldus voorzitter J.L. van Gorsel. Maandag sloot de termijn af, dat het seren van het aantal ontsluitingen op plan van toedeling voor de ruilverka veling in het blok Oud-Vossemeer kon worden ingezien. Eerst veertien dagen in het stadhuis van Thoien en vervolgens nog eens veertien dagen bij het Kadaster in Middelburg. Tot en met 9 augustus kunnen er bezwaren worden ingediend, maar zoals het er nu naar uitziet, blijft dat aantal bene den die van de andere landinrichtings plannen op Thoien. „Ik kijk er rede lijk goed tegenaan", zegt Van Gorsel. „Van de grondgebruikers bij wie er wat gaat veranderen, is 99% in Tho ien geweest. Naast wat vragen over drainage en ontsluiting is er veel in formatie uitgewisseld. We hebben ook een aantal bezwaren gehoord, maar een aantal mensen was ook zeer tevreden over het plan van toedeling. We wachten eerst 9 augustus maar eens af en dan zal onze commissie zijn best doen om de vragen proberen op te lossen." Het probleem van het ruilverkave lingsblok Oud-Vossemeer noemt de voorzitter het verschil in grond. „De verscheidenheid is vrij fors. Met ho mogene grond is het wat gemakkelij ker toedelen. En de mindere kwaliteit in Schakerloo gaat daar nog eens ge paard met toedelingsdruk, zoals dat ook in de Oud-Vossemeerse polder het geval is. Er zitten daar relatief veel boeren op een kluit." In Schakerloo werd eerder het bedrijf van Verbogt aangekocht, die naar de boerderij van Stoutjesdijk in Stavenisse is verplaatst en nu is De Wilde daar bijgekomen. Alleen de grond, niet de gebouwen. Het ruilverkavelingsblok Oud-Vosse meer telt volgens Van Gorsel nogal wat grotere bedrijven met jonge boe ren, wat de commissie bij de toede ling ook parten heeft gespeeld. Na de zomervakantie onderzoekt de commissie de bezwaren en wordt in overleg met reclamanten gezocht naar eventuele alternatieven. Als dat niet lukt, kan het bezwaar voorgelegd worden aan de rechter-commissaris en als zijn bemiddeling geen succes heeft, beslist uiteindelijk de recht bank, zoals recent voor het ruilverka velingsblok Poortvliet is gebeurd. In het najaar moet er ook duidelijk heid komen over dc vrijwillige kavel ruil. Een aantal bedrijven heeft aange geven, grond te willen ruilen tussen de blokken Poortvliet en Oud-Vosse meer. Bureau Beheer Landbouwgron den en uitruilcoördinator M.C.J. Kos ten uit Oud-Vossemeer zullen proberen daar oplossingen voor te vinden. Onderdeel van het ruilverkavelings plan Oud-Vossemeer is het minimali- de Postweg tussen Thoien en Poort vliet. Op deze drukke provinciale weg moet zo min mogelijk landbouwver- keer op- en afrijden. Volgens ir. Van Kleef kan dit verwezenlijkt worden door aan de achterkant van percelen dammen of parallelwegen te maken. Dit gebeurt o.a. aan de Lageweg, waar de nieuwe garage van J.C.L. Niemantsverdriet wordt gebouwd. Terugkijkend op de uitspraken van de rechtbank ten aanzien van de bezwa ren in het ruilverkavelingsblok Poort vliet, concludeert ir. Van Kleef dat het vonnis in alle gevallen de lijn van de commissie heeft gevolgd. Heeft de rechtbank formeel vijf van de negen reclamanten in het gelijk gesteld en daarmee het oorspronkelijke plan van toedeling niet goedgekeurd, de uit spraken waren volgens Van Kleef wel conform de alternatieve voorstellen van de commissie. Overigens heeft de rechtbank de land inrichtingscommissie veroordeeld tot het betalen van de kosten van de pro cedure van reclamanten C.P. Kleppe, P.J. Menheere, Budelpack, D.M. Bijl, D.C. Bevelander en H.P van der Slik- ke. De laatste werd gedeeltelijk in het gelijk gesteld, zo blijkt uit het vonnis. De overbedeling van meer dan 5% hoefde Van der Slikke niet te accepte ren. De rechtbank wijzigde het plan van toedeling dan ook overeenkom stig het door de commissie voorge stelde alternatief. In deze zes gevallen werd de commissie veroordeeld tot het betalen van het griffierecht van 400 gulden voor elke zaak. De andere reclamanten, die in het on gelijk werden gesteld, moeten dat zelf betalen. Ten aanzien van J. Bevelan der oordeelde de rechtbank, dat hij 15 percelen had ingebracht en er 10 kreeg toebedeeld, waaronder een deel dichtbij de gebouwen. Tevens is spra ke van afstandsverkorting. Daarmee is de doelstelling van de ruilverkave ling bereikt, aldus de rechtbank. Ten aanzien van J.C.L. Niemantsver driet, die bezwaar had gemaakt tegen concentratie van percelen, oordeelde de rechtbank dat dit juist het uitgangs punt van de ruilverkaveling is. Agrari sche belangen gaan voor wensen van in dit geval garagehouder Niemants verdriet die bij zijn nieuwe pand aan de Lageweg ook graag een ontsluiting via de Hogeweg wilde houden. A.C. Bijl, die fel van leer trok tijdens de behandeling van de bezwaren in Middelburg, heeft volgens de recht bank het voordeel van afstandsver korting. Een toegedeeld perceel waar tegen hij bezwaar had, komt dichter bij zijn huiskavel - ernaast - te liggen en wordt overeenkomstig het aanbod van de commissie via een overgang verbonden met de huiskavel. Als Bijl dat wenst, kan hij ook op kosten van de ruilverkaveling een insteekweg krijgen om de huiskavel bereikbaar te houden voor landbouwmachines. Het bezwaar van Bijl dat hij door toede ling gedwongen wordt zijn huiskavel van wei- in bouwland te wijzigen - als hij de verhouding bouwland-weiland in stand wil laten - noemt de recht bank qua grondsoort geen probleem. De schattingswaarden verschillen ook niet zoveel. De rechtbank ziet wel, dat het resultaat van de ruilverkaveling voor Adrie Bijl niet groot is. „De commissie heeft zich echter redelij kerwijs op het standpunt kunnen stel len, dat er voor een gewijzigde toede ling die tot groter nut voor Bijl zou leiden, geen mogelijkheden zijn", al dus de rechtbank. VoorCrusio Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5