GGD waarschuwt voor de mazelen m Ei Heel wat creaties halen droog de overkant bij fiets 'm erover 'De vraag naar biologisch geteelde producten is groter dan het aanbod' Invasie vossen als Tholen meer bosgebied krijgt 95 intratuin I Ti Stavenisse en campings lopen uit voor waterspektakel in haven Op vakantie Vijf mille voor McDonaldfonds Donderdag 29 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Binnen de gemeente Tholen komen geen vossen voor. De jagersvereniging KNJV liet onlangs een waarschu wing horen dat Zeeland rekening moet houden met een heuse invasie van vossen. Zeeland is de enige provincie waar de vos nog in relatief geringe mate voorkomt, maar de verwachting is dat de populatie flink zal stijgen. De aanleg van natuurgebieden met bebossing helpt daarbij. Hondsdolheid Toename wildschade Niet-ingeënten lopen risico op besmetting Rode vlekken Dat spelen in en rondom het water bij zonnig weer drommen mensen trekken, was zaterdag in Stavenisse te zien. Op het spektakel Fiets 'm erover kwamen honder den belangstellenden af. Het was sfeervol en gezellig bij de haven, waar 42 deelnemers probeerden hun creatie uit het water te houden, 's Middags was de deelname aan de zeskamp met twaalf teams eveneens boven verwachting. Zeephelling Akkerbouwbedrijf in Anna Jacobapolder stapt over op biologische landbouw stud,e8roeP Bestrijdingsmiddelen en kunstmest zijn binnen afzienba re tijd taboe op het akkerbouwbedrijf van mevrouw I. van Strien in Anna Jacobapolder. Hoeve Wilhelmina schakelt over op een biologische werkwijze. Bedrijfslei der Theo Heijboer uit Sint-Annaland ziet wel brood in die verandering. „De vraag naar biologisch geteelde pro ducten is nog altijd groter dan het aanbod, hoewel je het van de Nederlandse markt niet moet hebben." Meer handarbeid Luzerne en klaver Welzijn voor ouderen WBE waarschuwt voor botulisme Nieuwe flora- en faunawet volgens KNJV niet goed In heel Nederland komen naar schat ting van de KNJV 30.000 vossen voor. Daarvan zitten er slechts zo'n zestig in Zeeland (twee promille). Ook de provincies Flevoland en Friesland hadden tot voor kort niet veel vossen binnen de grenzen, maar dat is de laatste jaren behoorlijk ver anderd. „Het is niet zo moeilijk te verklaren", zegt jachtopziener J. van Vossen uit Sint-Annaland. „Als er in een bepaald gebied teveel vossen ko men, gaan ze zich verspreiden naar andere plaatsen. Gelukkig hebben we op Tholen nog geen vossen. Er zijn weieens meldingen van vossen ge weest (zelfs vorig jaar nog) maar dan bleven ze hier toch niet hangen. Ze waren op doortrek. Dat komt deels doordat Tholen nog vrij afgesloten is en van buitenaf voor een vos niet zo gemakkelijk te bereiken. Bovendien is de biotoop hier niet zo geschikt. Een vos houdt vooral van een bos achtige omgeving." Zou je - gekscherend - dan niet moe ten stoppen met het aanplanten van dorpsbossen? „Nou, dat valt nu nog wel mee. Maar als er steeds meer van dat soort gebieden komen, dan weet ik zeker dat hier ook vossen zullen komen", zegt Van Vossen. „En als het er nu maar een stuk of drie zou den zijn, dan is dat zo erg niet. Maar als je er drie hebt, zijn het er binnen de kortste keren dertig. Ze hebben behalve de mens helemaal geen na tuurlijke vijanden in Nederland. Die vijanden waren de beer en de wolf, maar die heb je hier niet." Volgens de jachtopziener richten vossen veel schade aan. „Als je een behoorlijk aantal vossen hebt, dan is het gebeurd met je populatie bodembroeders. Dan kun je dag zeggen tegen je lepelaars en kievieten. En ook loslopende kip pen bij boerderijen worden dan ge makkelijk het slachtoffer van die vos sen. Ze jagen vooral 's nachts, maar ook overdag. En als het mannetje niet op strooptocht is, dan is het vrouwtje het wel." Behalve wildschade is een ander gevaar van vossen dat ze - sa men met vleermuizen - de grootste overbrengers zijn van de ziekte 'hondsdolheid'. „Vossen kunnen als ze hondsdolheid (rabies) hebben, heel erg tam worden. En dan moet je er bijzonder voor oppassen", aldus Van Vossen. Waar hij (en de hele KNJV) zich on gerust over maakt, is de nieuwe flora- en faunawet. Deze is inmiddels goed gekeurd door de beide Kamers, maar nog niet in werking getreden. „Dat komt omdat er zoveel maatregelen van bestuur aan vast zitten. Het is een verschrikkelijk bureaucratische wet geworden. Je moet bij wijze van spreken voor het schieten van een ko nijn al een formulier in zesvoud in vullen. De nieuwe wet bevat straks nog maar vijf bejaagbare soorten: fa zant, duif, wilde eend, konijn en haas. Dus de vos mag dan ook niet meer bejaagd worden. Nu kan dat nog wel, zij het niet overal. Het zal onmogelijk worden om een goede, evenwichtige wildstand te houden. De roofdieren die nauwelijks of geen natuurlijke vijanden hebben (kraaien en eksters bijvoorbeeld, maar ook vossen) kunnen dan hun gang gaan", legt de jachtopziener uit. „Bovendien betekent het dat de boeren zelf voor de schade aan hun landbouwgewas sen op moeten draaien. Nu is er een jachtfonds waar de jagers aan beta len. Uit dat fonds worden schadever goedingen aan boeren betaald. Maar als de jagers niet meer mogen jagen, komt dat fonds ook te vervallen. De schade wordt voor de boer dan een bedrijfsrisico dat hij maar moet incal culeren." Volgens Van Vossen betekent de nieuwe flora- en faunawet (die de huidige jachtwet zal vervangen) dat de opening van het jachtseizoen per provincie kan verschillen. „Het kan niet anders of de wildschade zal flink toenemen. En ook de wildstand zal eronder lijden. Kraaien en eksters (die nesten leeghalen, plastic van maïsopslag kapot pikken en zelfs ogen van lammetjes uitpikken) zijn met de jacht al moeilijk te bestrij den." Hoewel Tholen dus voorlopig geen angst hoeft te hebben voor een 'invasie' van vossen, moet men wel op z'n hoede blijven, vindt de jacht opziener. „Vooral gebieden als het Rammegors bij Sint-Philipsland zijn als eerste aan de beurt als de vossen (die net over de bruggen volop voor komen) gaan zoeken naar nieuwe plekken om te leven." Volgens Van Vossen komen ook natuurorganisa ties (die altijd tegen de jacht op vos sen zijn geweest) inmiddels terug op het standpunt dat de vossen altijd met rust gelaten moeten worden. De Zeeuwse huisartsen zijn door de gemeenschappelijke gezondheids dienst (GGD) gewaarschuwd voor een mazelenepidemie. Op dit mo ment is er in Zeeland overigens niets aan de hand, aldus GGD-direc- teur V. Slenter. Het ministerie heeft de GGD's gevraagd de huisartsen te waarschuwen omdat er in de Betuwe en het zuidoosten van Utrecht een epidemie is uitgebroken. Omdat in Midden-Nederland de schoolva kanties zijn begonnen, zou de ziekte naar andere delen van het land overgebracht kunnen worden. Vroeger was mazelen een ziekte die ieder kind een aantal dagen aan het bed kluisterde. Maar sinds een aantal jaren worden kinderen als ze veer tien maanden oud zijn, tegen deze infectieziekte ingeënt (BMR-vacci- natie, tegen bof, mazelen en rode hond). In het Utrechtse en de Betuwe zijn de laatste weken zo'n dertig ge vallen van mazelen gemeld. Ze doen zich zonder uitzondering voor in or thodox-christelijke hoek, waar om godsdienstige reden vaccinatie wordt afgewezen. Omdat dit in delen van Zeeland - zoals Tholen en Sint-Phi lipsland, maar ook Walcheren - ook het geval is, sluit de GGD niet uit dat mazelen hier de kop zullen opsteken. Maar van een situatie waarbij aan verplicht inenten gedacht wordt, is absoluut geen sprake. Doordat de ziekte nauwelijks meer voorkomt (voor het laatst kende ons land in 1988 een mazelenepidemie), kennen veel mensen de verschijnselen niet meer. Ook dat is een reden voor de GGD om te waarschuwen. Mazelen komt vooral voor bij kinde ren en is zeer besmettelijk. Het virus verspreidt zich via kleine, in de lucht zwevende vochtdruppeltjes uit neus, keel en mond. Iemand is besmette lijk voor de omgeving van één tot twee dagen voor de eerste verschijn selen, tot vier dagen na het begin van de rode vlekken. Vooral zuigelingen en volwassenen kunnen erg ziek zijn. Wie eenmaal mazelen heeft gehad, is levenslang tegen de ziekte be schermd. De verschijnselen zijn ho ge koorts, neusverkoudheid, harde droge hoest en rode ogen. Vlak voor er rode vlekken op de huid ontstaan, knapt de patiënt wat op en zakt de koorts. Aan de binnenkant van de wangen ontstaan roodomrande witte stippen. De koorts loopt weer op en er verschijnen rode vlekken achter de oren. De huiduitslag verspreidt zich over de rest van het lichaam. De vlekken worden groter en donkerder, en vloeien in elkaar over. Bij mazelen kunnen ook ernstige complicaties optreden, zoals long ontsteking en middenoorontsteking. Ook kan een hersenontsteking voor komen, die blijvende hersenbescha diging kan veroorzaken of tot de dood van het kind kan leiden. Vooral mensen met een stoornis in de af weer - bijvoorbeeld door medicijn gebruik, leukemie of hiv-infectie - lopen een verhoogd risico. Een spe cifieke behandeling tegen mazelen is er niet, de ziekte gaat vanzelf over. Breng de zomer in uw tuin met de zonnebloem, ofwel Helianthus 'Pacino'. Met een hoogte van 35-40 cm lachen ze de zon toe. Bloeien met meerdere grote bloemen. 4.95 per stuk, 3 voor 7 HALSTEREN Halsterseweg 65a, Tel. 0164-683036 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: Donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Maandag vanaf 12.30 uur. Advertentie I.M. Tot verbating van het publiek haalde deze wiebelende constructie glansrijk de overkant. Alle buitenevenementen van de was er een internationaal deelne- stichting 400 jaar Stavenisse heb ben goed weer getroffen. Een toe valligheid, realiseert voorzitter Flip de Rijke zich, maar wel plezierig. „Maar uiteindelijk moeten de men sen het doen. En ik vind dat deze dag boven verwachting geslaagd is. In ieder geval houdt ons comité er een goed gevoel aan over." Fiets 'm erover was georganiseerd door camping Stavenisse. Daardoor mersveld, met Belgen en Duitsers naast Stavenissenaren en andere Nederlanders. Vanaf de kade moest elke deelnemer met zijn creatie een kleine helling af en over een smalle plank (drijvend op pvc buizen) de overkant zien te bereiken. Ook daar weer een lichte helling, met een bel (op de eerste jachtensteiger). Een totale afstand van zo'n 25 meter, met in het midden een hobbel als extra obstakel. Na enkele frisse da gen dreef de zon zaterdag de tem peratuur weer flink op en dat was welkom, want ongetwijfeld zouden er mensen in het water belanden. En dat bleek al gauw: de eerste vier deelnemers bereikten geen van al len de overkant. De eerste die dat wél lukte, was een dame. Francien karde in 11,26 seconden naar de overkant. In tegenstelling tot de he ren bleef alle dames een nat pak be spaard. Op een na dan, maar die zat achterop bij een heer en ging samen met hem te water. Het publiek reageerde enthousiast op de creaties, die uiteenliepen van heel eenvoudig tot bijzonder fraai. De dijk bij de Stove zat vol belang stellenden, maar ook de glooiing direct aan het water. En langs de kant dromden nog meer mensen sa men, terwijl een kleinere groep het spektakel vanaf de dijk langs de Veerweg gadesloeg. Een bootje van de brandweer en een rubberboot met duikers hielden de zaak nauw lettend in de gaten. Zij visten de rij wielen uit het water wanneer een deelnemer van de plank was ge gaan. De snelste tijd kwam uiteindelijk op naam van Bram Smits, die de bel na 7,14 seconden luidde. Twee de werd Henk Oosdijk in 7,45 sec. Hij won - verkleed als boer met een pak stro voorop zijn oude fiets - ook de tweede prijs voor creativi teit. Als derde eindigde de Duitse campinggast Manfred Schalupke in 8,29 sec. en vierde werd Peter de Rijke in 8,35 sec. De pechprijs was voor Frankie Suijkerbuijk. Toen zijn fiets te water ging, schoof hij zelf op zijn buik verder over de plank. Als de mooiste creatie wees de jury Stavenissenaar Johan Moer land aan, die als kikker uitgedost was. De derde prijs was hier voor Arjan Hagenaars als Zeeuws meis je. Van drie uur tot tegen zessen nam de zeskamp in beslag. „Van de twaalf teams waren er steeds zes te gelijk bezig. De spelletjes duurden elk zo'n tien minuten", vertelt De Rijke. Er moest geroeid worden, emmers water doorgegeven, gelo pen op een ski, een vrachtwagen vooruit getrokken en geracet met een kruiwagen. Tenslotte 'namen' de ploegen (van elk zes personen) achter elkaar de zeephelling. Daar bij kwam één deelnemer slecht weg, hij moest naar de dokter en bleek een spier verrekt te hebben. „Verder liep het met een enkel schaafwondje af. Het was zonder meer een succes, ook voor de deel nemers", meent De Rijke. De tem peratuur liep zaterdagmiddag flink op, maar af en toe verschool de zon zich nog. Met water in de buurt kon iedereen zich bovendien verkoelen, en toch zeker toen de brandweer aan het einde de kade kwam schoonspuiten. De uitslag van de zeskamp is als volgt: 1de Motorclub, captain Piet van Gorsel, 61 p; 2. Crash 3, Mar- greet de Hoogh, 58 p; 3. de Zwem- bandjes, Antoon van Haaften, én de Deurdouwers, Martin Oosdijk, 53 p; 5. de Euro's, Bob Cappleman, 50 p; 6. de Venga Boys, Adrie van Driel, 39 p; 7. Carbish, Corné Moerland, 37 p; 8. Black and white brothers, Matthias Moerland, 34 p; 9. de Stiertjes, Aalt de Rijke, 29 p; 10. de Kwiekjes, Elles Steendijk, 28,5 p; 11de Zware jongens, Ralf Smits, 13 p; 12. de Witte wientjes, Corrie van Driel, 12 p. De Zware jongens kregen de aanmoedigings prijs, omdat deze groep jongens tussen de 9 en 13 jaar het fysiek moeilijker had dan de rest en des ondanks niet als laatste eindigde. Voorzitter Flip de Rijke is tevreden over het verloop van de festivitei ten. „We krijgen als organisatie ook complimenteuze reacties van alle kanten en dat doet goed." Ook fi nancieel zal de stichting eruit sprin gen. Van de diverse evenementen wordt een compilatie gemaakt op videoband. Inmiddels zijn daarvan zo'n 120 exemplaren besteld. „Dus ook dat is een succes", zegt Flip de Rijke. Op 29 oktober sluit een zangavond met medewerking van diverse koren in de N.H. kerk de herdenking van 400 jaar Stavenisse af. - "Vs. T '1 Jp&fl In een studiegroep wisselt Theo Heijboer ervaringen uit over het biologisch telen van gewassen. wordt opgeslagen - in de grond blijven zitten. In de omschakeling wordt ook nog witlof en suiker- maïs geteeld, terwijl op het gang bare deel van het bedrijf bonen, knolselderij en winterpeen ver bouwd worden. „Grove tuinbouw- gewassen brengen meer op dan de traditionele akkerbouwgewas sen", zegt Heijboer. Zou je een aardappel biologisch willen telen, dan lijkt voorkiemen geboden zo dat je vroeg zit, of de keuze moet vallen op rassen die minder vat baar zijn voor ziektes - bijvoor beeld de Santé. Momenteel zijn er in ons land twee grote afzetorganisaties voor biologisch geteelde producten: Nautilus (een coöperatie) en Odin. „Maar steeds meer grote afnemers krijgen belangstelling voor deze producten. Nedato, de Suikerunie en Meijer hebben of beginnen met een biologische poot." Het bedrijf uit Anna Jacobapolder bekijkt nog hoe het de afzet van de producten gaat regelen. „De vraag ernaar is nog altijd groter dan het aanbod", geeft Heijboer iets over het toe komstperspectief weer. „Maar van de Nederlandse consument moet je het niet hebben, die kijkt alleen naar de prijs. Een Duitser of Fransman heeft veel meer geld over voor zijn eten." Het meren deel van de in Nederland biolo gisch geteelde producten wordt dan ook geëxporteerd. Stemmen van lezers Alsmaar meer regels van de over heid dwingen de boer tot het ge bruik van minder sproeimiddelen en meststoffen. Er moet milieu vriendelijker en diervriendelijker geproduceerd worden. De consu ment wil gezond voedsel. Produ centen spelen erop in en ontwik kelen allerhande keurmerken. In deze tendens past het biologisch boeren, dat bovendien door de overheid wordt gestimuleerd met subsidies. Aanvankelijk pakte het Thoolse bedrijf naast een rijksbij drage - er waren meer aanvragen dan er geld beschikbaar was - maar doordat het ministerie van landbouw met extra geld over de brug kwam, profiteert men alsnog. Er wordt - over vijf jaar gespreid - 2500 gulden per hectare akker bouwgewas betaald en 12.500 gul den per hectare tuinbouwgewas. „Er zijn collega's die menen datje een leuke pot centen opstrijkt, maar het is een compensatie want je opbrengsten vallen terug", zegt de 29-jarige Heijboer, die vier jaar voor mevrouw Van Strien werkt. Vorig jaar is eenderde van het 80 hectare grote bedrijf omgescha keld en dit jaar opnieuw eenderde. In 2000 volgt de rest en daarmee loopt dit bedrijf in de regio voor op. De landelijke keuringsorgani satie Skal controleert of alles in de productie volgens de in Europees verband gestelde regels verloopt. „Dat gaat van het betrekken van het zaaigoed totdat het product in de winkel ligt", aldus Heijboer. Overigens moet een bedrijf twee volle teeltjaren (gerekend vanaf de laatste bespuiting) in omschake ling zijn vóór een gewas als biolo gisch wordt aangemerkt. Het bete kent dat de nu al biologisch geteelde producten nog als 'gang baar' product afgezet worden, dus geen hogere prijs opleveren. Biologisch telen is arbeidsinten siever dan de gangbare methode, legt de Tholenaar uit. Mechani sche onkruidbestrijding vergt ver houdingsgewijs nu eenmaal meer uren handarbeid dan spuiten. „Ge lukkig zijn er arbeidskrachten voor te vinden. De afgelopen vier weken hebben we een zestal scho lieren gehad om te wieden." Het bedrijf heeft daarnaast schoffel- tuig en eggen moeten aanschaffen. „Het is zaak om de afstanden tus sen de rijen gewas te normalise ren, zodat je zoveel mogelijk met dezelfde apparatuur kunt schoffelen zonder die steeds te hoeven verstellen." Ook kun je het onkruid te lijf gaan door een akker na het klaarmaken twee weken te laten liggen en de ze dan opnieuw klaar te maken. Het gekiemde onkruid ben je dan kwijt. „Je bent echter meer aan het weer gebonden dan bij het spuiten, als het te nat is kun je niet op het land en dat kan een cruciaal punt zijn." De systematiek is niet nieuw, stelt Theo Heijboer, ze was vroeger volop in zwang. „We heb ben het wiel echt niet opnieuw uit gevonden." In de periode van omschakeling heeft Heijboer gekozen voor ge makkelijke gewassen - graszaad en luzerne - die weinig last van onkruid hebben en niet veel be mesting nodig hebben. Want be mesting is een ander aspect waar voor strikte regels gelden. „De grondstof moet eigenlijk 100% biologisch zijn, maar dat is mo menteel nauwelijks haalbaar. Er is ontheffing mogelijk voor het ge bruik van mest uit niet-inlensieve veehouderen. Ook van varkens of andere dieren mag alleen stalmest gebruikt worden. En rundveedrijf- mest moet eveneens van niet-in- tensieve bedrijven komen. Dat heeft te maken met dierenwel zijn." Probleem hierbij is dat een niet-intensief bedrijf meestal geen mestoverschot heeft, de mest op eigen grond kwijt kan. Door vlin derbloemige planten te telen - bij voorbeeld de luzerne - probeert Heijboer dat probleem te tackelen. „Of je kunt, net als vroeger, kla ver zaaien onder de tarwe." Door bemesting wordt het stikstofge halte in het gewas opgevoerd, es sentieel voor de groei en ontwik keling. Een gewas als luzerne wordt als veevoer verkocht, ter wijl de wortels - waarin de stikstof Hoewel een hoop van het werk in de gekozen bedrijfsopzet hetzelf de is als in het gangbare systeem, is er sprake van een leerproces, zegt Heijboer. De bedrijfsrisico's zijn groter omdat je niet kunt bij regelen. „Ik heb een oriëntatiecur sus gevolgd. Verder moet je je kennis halen bij onderzoeksinsti tuten en studieclubs. Je moet er echt in groeien." Heijboer heeft zich aangesloten bij een studie groep van ecologische boeren in het West-Brabantse kleigebied. Elke twee weken komen de negen ondernemers bij elkaar om erva ringen uit te wisselen. Wanneer je het biologisch boeren redelijk be heerst, valt er financieel een plus te behalen. „Maar je moet het niet puur voor het geld doen. Je moet ook achter de methode staan", vindt akkerbouwer Theo Heijboer. De Anbo regio Tholen betreurt het ten zeerste dat het gemeentebestuur voor nemens is om de financiële onder steuning van stichting Welzijn voor ouderen stop te zetten. Inderdaad is er sinds anderhalf jaar een eigen regio bestuur van de Anbo en het soosge- beuren, maar zonder de deskundige hulp van mevrouw C. Schless zal het voor ons als bestuurders van de afdelingen nog moeilijker worden dan het al is. Dus hopen wij dat we nog lang van de ervaring en raad van mevrouw Schless gebruik kunnen blijven maken. Voor ons ouderen is zij nog steeds onvervangbaar. Anbo regio Tholen C.H. van de Meeberg Scherpenisse. In deze vakantietijd willen wij eens de aandacht vragen voor een minder plezierige vakantie-ervaring, name lijk met de ANWB, die grote organi satie met heel veel leden. Mijn vrouw en ik kwamen terug van een vakantie in Noorwegen. Alles was goed verlopen, behalve dan dat we veel regen hadden. Op een vrij dag waren we nog net in Duitsland, toen we op onze laatste reisdag pan ne kregen in Nordhom. Het gebeur de vlak voor stoplichten. Ik kon nog, net terug op de strook links-rechts. De ADAC (de Duitse ANWB) ge beld. Die was in twintig minuten ter plaatse. De distributieriem bleek ge knapt te zijn, waardoor zware mo- torschade was ontstaan. Ik probeer de in Nordhom de Wegenwacht in Nederland te bereiken. Dat kostte een hoop tijd en geld, maar eindelijk had ik verbinding. Gemakkelijk ging het echter niet. Dan weer mu ziek, dan weer contact en wel vier keer: ik verbind u door. De hele toe stand moest ik wel vier keer uitleg gen en eindelijk werd er één wak ker: u moet bij transport zijn. Weer het hele verhaal gedaan. De Duitse wegenwacht sleepte ons naar een benzinestation, waar auto en caravan op een parkeerplaats werden gezet. Na overleg met de Duitse wegenwacht mochten we daar blijven staan. Onze combinatie zou pas zes dagen later door de ANWB opgehaald worden, terwijl de Duitse wegenwacht zei: u kunt uw spullen hier geen week onbe heerd achterlaten. Je weet dan niet wat je moet doen, maar we zijn toch naar huis gegaan met bus, trein en taxi. Thuis besloten we samen met een familielid uit Rotterdam onze auto met caravan zelf op te halen. Maandag heb ik na veel muziek de ANWB aan de lijn gekregen en uit gelegd, dat de combinatie in Nord hom was opgehaald. 'Ik denk niet dat u daar een vergoeding voor krijgt', was de mededeling van de eerste persoon. Even vragen. Per soon twee: 'Nee hoor, het transport is onderweg.' Persoon drie van de rechtshulp: 'Dat u niet langer wilde wachten, is uw probleem.' Na alles weer verteld te hebben, merkte ik op: nog even dit. Ik ben pas 45 jaar lid met enkele jaren van onderbre king. Ruim 45 jaar contributie be taald dus. Na zo'n ervaring moet je toch zeg gen: de internationale kredietbrief is waardeloos. En de tijd om de auto met caravan op te halen - ruim zes dagen - is toch wel erg lang. Wij konden het zelf veel sneller en goed koper door een wagen met trekhaak te huren. Hoe de fa. Wolders uit Rot terdam het kan, weet ik niet, maar voor 400 gulden waren we klaar. Daarbij komt dan nog een tank ben zine voor 71 gulden. Samen met een familielid (als twee bestuurders wa ren we gratis) is het karwei ge klaard. Moet de ANWB nu van 471 gulden wakker liggen? Wat had het niet ge kost, wanneer ze de combinatie zelf in Nordhom hadden moeten opha len. Bedankt ANWB, monopolie op de weg. J.C. Bedee Postweg 17 Poortvliet. De wildbeheereenheid Tholen/Sint- Philipsland waarschuwt voor het optreden van botulisme. Deze bac terieziekte is een zeer gevaarlijke vergiftiging die met name veel slachtoffers eist onder watervogels. Warm weer en daarmee gepaard gaande hoge watertemperaturen be vorderen het voorkomen van de ziekte sterk. Hoewel de meeste va rianten slechts watervogels treffen, kunnen twee vormen schadelijk zijn voor de mens. De WBE roept men sen die dode watervogels aantreffen op om de gemeente of de wildbe heereenheid te bellen. Het is name lijk zaak de kadavers zo snel moge lijk te verwijderen om verdere verspreiding van de ziekte tegen te gaan. De gemeente heeft 5320,50 gulden overgemaakt aan het Ronald McDo nald kinderfonds. Dat bedrag is het resultaat van de sponsoractie die was gekoppeld aan de jaarlijkse na tionale zwemvierdaagse in de Thoolse baden. In juni trokken 194 deelnemers hun baantjes in de Spet ter en 151 in Haestinge. In totaal 345 zwemmers en dat was zeventig meer dan vorig jaar. Het kinderfonds bouwt in de buurt van ziekenhuizen onderkomens waar familieleden van ernstig zieke kinderen (tijdelijk) kunnen verblij ven. Om deze in stand te houden, en nieuwe te realiseren, is veel geld nodig. De bijdragen uit het sponsor- zwemmen worden in de eerste plaats gebruikt om in elk Ronald McDonaldhuis een zogenaamde KNZB- of zwemvierdaagse-kamer te realiseren. Voorzitter van de Ne derlandse afdeling van het fonds is de uit Bergen op Zoom afkomstige commissaris van de koningin in Friesland drs. E. Nijpels. Beplanting bedrijfsterrein. Voor beplanting van het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk hebben b. en w. van de gemeente Tholen een kre diet beschikbaar gesteld. In het vooral bij jongeren populaire vakantieoord Renesse zijn in het weekeinde 27 mensen aangehouden in verband met baldadigheid en nege ren van het alcoholverbod op straat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3