1 fV 50% St.-Annalander en 2 zusters gewond bij ongeval op de Krabbenkreekweg Nieuw broedeiland bij Philipsdam 59,- Ten Anker neemt werk van de thuiszorg over AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Volgend jaar eerste schop Waterfront de grond in STEUTEL 56 inwoners minder Tholen i Donderdag 29 juli 1999 55e jaargang no. 37 bivSHIRTS 7 slachtoffers en veel werk bij ogenschijnlijk eenvoudige botsing Het leek een eenvoudig ongeval. Twee auto's reden vrij dagmiddag op de Krabbenkreekweg tussen Oud-Vosse meer en Sint-Philipsland tegen elkaar. Maar de gevolgen waren groot. Een enorme schade en zeven gewonden waren het resulaat. Onder de gewonden ook de bejaarde A. Duijzer uit Sint-Annaland en twee zusters van hem. Afgesloten Beklemd Toeschouwers In serviceflat en aanleunwoningen Ten Anker gaat per l september van Oosterschelde thuis zorg de zorg overnemen die geboden wordt aan bewo ners van de serviceflat en de aanleunwoningen bij het Thoolse zorgcentrum. „Natuurlijk gaat dat niet zomaar. Mensen zijn soms jarenlang gewend aan een bepaalde hulp en raken die niet graag kwijt. We zullen dan ook zo wel de bewoners als het personeel uitvoerig over deze stap informeren", zegt directeur M.C. Feleus van het zorgcentrum. Verpleegafdeling Vrienden Deze week Project Oesterdam levert 34 bonnen op Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente verwacht dat volgend jaar daadwerkelijk kan worden be gonnen met de aanleg van de wijk Waterfront in de Baai van Duivendijk bij de haven van Tholen. De onder handelingen met rijkswaterstaat en andere instanties zijn afgerond en het wachten is alleen nog op toestem ming van de Dienst der Domeinen om de baai over te laten gaan in han den van de gemeente. Tot nu toe za ten er een aantal struikelblokken aan het Waterfront vast. Ten eerste was dat het feit dat de baai op een aantal plaatsen een vervuilde bodem had. De vraag was wie er op moest draai en voor de sanering, de gemeente of rijkswaterstaat. „Er is in 1993 een bodemonderzoek verricht en daarin werd op een paar plekken klasse 4 specie geconstateerd. Maar inmid dels is er een wijziging in de norme ring opgetreden en dat heeft een posi tief effect gehad. Het is niet brandschoon, maar de urgentie om te saneren is nu niet meer aanwezig en we hebben afgesproken dat als die urgentie er wel komt, dat het rijk dan de kosten op zich neemt", aldus chef ruimtelijke ordening EG.J.M. Buer- mans van de gemeente. Gemeente en rijkswaterstaat hebben een overeen komst gesloten waarbij beheer en on derhoud voor rekening van de ge meente komen. Een ander punt was het feit dat de provinciale planologische commissie geen goedkeuring wilde geven aan het plan Waterfront als er niet eerst wat werd gedaan aan het het bestem mingsplan voor het bedrijventerrein Noord dat net aan de andere kant van de dijk ligt. „Dat bestemmingsplan is inmiddels geactualiseerd. Een mi lieuverkenning heeft uitgewezen dat er geen negatieve invloed van de be drijven op het Waterfront zal zijn, maar er konden volgens het oude be stemmingsplan wel zulke bedrijven komen. Dat is nu aangepast", aldus Buermans. Volgens de chef is uit on derzoek ook gebleken dat de ligging van de wijk vlakbij het Schelde-Rijn- kanaal geen onaanvaardbare risico's met zich meebrengt (door vervoer van gevaarlijke stoffen bijvoorbeeld). Ook het waterschap Zeeuwse Eilan den heeft al toestemming verleend voor de bouw van de wijk. Die was nodig omdat er gedeeltelijk op en dicht bij zeedijken wordt gebouwd. Resten nog de besprekingen met de eigenaren van scheepswerf Van Dui vendijk. Aanvankelijk zou het bedrijf flink beperkt worden in de mogelijk heden, maar nu zijn de partijen al wel nader tot elkaar gekomen. „Het is nog niet helemaal rond, maar grote problemen verwachten we niet meer", zegt Buermans. „Het wach ten is puur op Domeinen en dat kan wel even duren. Maar volgend jaar moeten we het bestemmingsplan wel het traject van terinzagelegging in kunnen laten gaan. Als alles meezit, gaat medio 2000 de eerste schop de grond in." In het eerste halfjaar is het aantal in woners van Tholen met 56 terugge lopen. Op 30 juni waren er 23.539 Tholenaren, tegen 23.595 op 1 janu ari. In de periode januari t/m juni werden 156 kinderen geboren en overleden 111 inwoners, zodat het geboorteoverschot 45 was. Tegen over 230 nieuwe inwoners van el ders staan 331 mensen die uit de ge meente vertrokken en dat geeft een vertrekoverschot van 101. Het in wonertal van de verschillende woonkernen was per 1 juli: Tholen 6601, Poortvliet 1695, Scherpenisse 1655, Sint-Maartensdijk 3414, Sta- venisse 1624, Sint-Annaland 3485, Oud-Vossemeer 2504 en Sint-Phi- lipsland/Anna Jacobapolder 2561 Zie ook pagina 15. tot korting op de gehele collectie Arrow, Melka, Le Düb, John Miller Maten 37 - 48 v.a. f&APL, Lange Kerkstraat 41 Goes Telefoon 0113-270025 Advertentie I.M. Eén van de zussen die bij A. Duijzer in de auto zaten, wordt na meer dan een uur bevrijd uit de auto en op een brancard gelegd. Rechts zit één van de slachtoffers uit de Papendrechtse auto bij te komen op een tuinstoel, vlakbij het vernielde voertuig. Omstreeks half vier reed een ?uto- infuus ingebracht worden en het mobilist uit Papendrecht over de Krabbenkreekweg vanuit de rich ting Sint-Philipsland. Er zaten nog drie passagiers in de wagen, waar onder een oudere vrouw. Op de Broekscdijk reed de zeventiger Duijzer richting Sint-Annaland en wilde daarbij de Krabbenkreekweg oversteken. Hij kwam terug van fa miliebezoek in Steenbergen. Bij het oversteken van de autoweg zag hij de automobilist uit Papendrecht over het hoofd en een botsing was het gevolg. De wagen van de Hol lander kwam na de aanrijding tot stilstand tegen een verkeersbord, maar de auto van Duijzer schoot door naar de brede watergang aan de westkant van de Krabbenkreek weg en reed daar vlak naast een stuw het steile talud af. Alle inzittenden van de twee auto's raakten bij het ongeval gewond. Een oudere vrouw uit de auto van de Papendrechtse bestuurder werd per brancard in de ambulance ge bracht. Dat had nog wel het een en ander om het lijf, want er moest een ambulancepersoneel had lang werk voor de vrouw vervoerd kon wor den. Er waren drie ambulances aan wezig (twee van de rav West-Bra bant en één van Delta Noord), verder kwamen de brandweerkorp sen van Sint-Philipsland en Sint- Maartensdijk eraan te pas. Ook de traumahelikopter was opgeroepen en de politie was met drie auto's en een busje aanwezig. Kantonniers van de provincie zetten de Krab benkreekweg af. Het verkeer werd aanvankelijk over de parallelweg geleid. Maar omdat de verkeers stroom stropte (er was een grote menigte publiek op het ongeval af gekomen) en omdat er ook grote vrachtwagens over de smalle weg moesten, werd later ook de paral lelweg afgesloten zodat het verkeer om moest rijden via de brug van Nieuw-Vossemcer die na renovatie inmiddels weer open is. De hulpverleners hadden handen vol werk om de gewonden te ver zorgen en in de ambulances te krij gen. De bestuurder en twee inzittenden uit Papendrecht, waren ogenschijnlijk licht gewond. Ze za ten in het gras van de berm, vlakbij hun totaal vernielde auto. Een arts onderzocht het drietal. Voor een vrouw met een beenwond werd la ter nog een tuinstoel gehaald, ter wijl een man moest gaan liggen. Het grootste probleem vormde de auto van Duijzer die in de sloot was beland. Met een lier van het blus- voertuig takelde de brandweer van Sint-Maartensdijk de auto een eind uit de sloot zodat de hulpverleners bij de slachtoffers konden komen. Het personeel van de traumaheli kopter was constant met de inzit tenden van deze auto bezig. Duijzer zelf raakte gewond aan zijn hand en arm en was al vrij snel op de kant, net als één van zijn zusters. Maar de verzorging ging ook hier nog lang door voordat de vrouw zover was dat ze op een brancard in de ambulance kon worden geladen. De tweede zuster zat echter klem in het wrak van de wagen. De arts van de traumahelikopter was meer dan een uur bezig om de vrouw te stabilise ren. De brandweer van Sint-Maar tensdijk knipte vervolgens het dak van de auto om zo bij het slacht offer te komen. Infusen, zuurstof en monitorapparatuur kwamen eraan te pas en pas na een lange tijd kon er een brancard worden aangereikt om de vrouw op de kant te krijgen. Brandweerman Arco Kunst uit Sint-Philipsland ondervond nog problemen om bij het ongeval te komen. Vanwege vakanties en ziek te is hij de waarnemend brand meester van de blusgroep Sint- Maartensdijk. Maar op het moment dat hij opgepiept werd, stond hij nel in de rij voor de open brug bij de sluis van Bruinisse. „Hij heeft nog gevraagd of er niets aan te doen viel, maar behalve dat we vooraan mochten gaan staan, moes ten we toch gewoon wachten. Dan ben je al gauw een kwartier kwijt", zegt mevr. Kunst. Het ongeval zorgt voor een grote toeloop van nieuwsgierigen. De po litie had de directe omgeving met linten afgezet. Maar in de bermen en op de parallelweg en de Broek scdijk verzamelden zich steeds meer toeschouwers waarvan een aantal gewapend met een fototoe stel. Ongeveer drie kwartier na het ongeval arriveerden bekenden van Duijzer. Met tranen in de ogen spraken ze met de slachtoffers. Hulpverleners spraken hen gerust stellend toe. De gewonden werden per ambulance afgevoerd naar zie kenhuizen in Bergen op Zoom, Roosendaal en Rotterdam. Ze zijn inmiddels allemaal weer thuis. De parallelweg van de Krabbenkreek weg was omstreeks vijf uur weer open en om half zes was de hele Krabbenkreekweg weer berijdbaar. Het Thoolse project is één van de acht die in Zeeland de komende an derhalf jaar plaatsvinden om te zien of op deze manier beter en goedko per zorg geboden kan worden. „De achterliggende gedachte is dat de thuiszorg beter is in de wijk en de tehuizen beter in de complexen", zegt Feleus. Hij benadrukt dat er voor de bewoners wel een meer waarde moet ontstaan. „En het lijkt me dat het voor een hoop mensen inderdaad een verbetering zal zijn." Wanneer een bewoner acuut hulp nodig heeft, kan dat vanuit het te huis veel sneller gerealiseerd wor den dan via de thuiszorg, meent Feleus. Ten Anker verplicht zich om de 24-uurs zorg op zich te nemen voor een aantal van de betreffende bewoners. „Op dit moment doet Oosterschelde thuiszorg de zorg in de flat en de aanleunwoningen en krijgt daarvoor betaald. In de toe komst nemen wij die zorg op ons en sturen de rekening naar de thuis zorg." Feleus legt uit dat niet alleen de dagelijkese verzorging daaronder valt, maar ook activiteitenbegelei ding, schoonmaken en de keuken. Omdat het tehuis er extra werk bij- krijgt, zal bekeken worden in hoe verre meer personeel kan worden aangetrokken van de vergoeding die de thuiszorg betaalt. Hoewel de thuiszorg landelijk kampt met on voldoende mensen en geld om alle verzoeken om zorg te kunnen hono reren, heeft dit bij het opzetten van het Thoolse project geen rol ge speeld. Desondanks is het een gege ven dat de organisatie enige ruimte krijgt als de cliënten uit de service flat en de aanleunwoningen wegval len. Een andere ontwikkeling is, dat Ten Anker bij het ministerie een aanvraag heeft ingediend voor acht verpleeg bedden (uit de algemene wet bijzon dere ziektekosten) binnen het-verzor gingshuis. De plaatsen zijn uitsluitend bedoeld voor ouderen met lichamelijke tekortkomingen. „Op deze manier krijgen de mensen de zorg op de plek waar ze die het liefst hebben", zegt Feleus. De betrokke nen kunnen namelijk gewoon blijven wonen waar ze nu wonen, ze houden hun eigen kamer en spullen. „Ze houden hun privacy." Tot nu toe moe ten bewoners met een verpleeghuis indicatie verkassen naar de speciale afdeling binnen het zorgcentrum. Dat de voorziening in het verzorgingshuis een verpleeghuisarts vergt, is geen probleem. Die heeft Ten Anker im mers vlakbij, op de verpleegafdeling. Het tehuis kent al een project substi tutie verpleeghuiszorg. Daarvan maakten in de tweede helft van vorig jaar slechts acht mensen gebruik, ter wijl de ruimte ervoor werd uitgebreid van 10 naar 25 mensen. Het bieden van zorg op maat aan de bewoners heeft inmiddels de nodige aandacht. Door een verandering van de organisatie wil Ten Anker hierop inspelen. De zorg zal in de loop van dit jaar kleinschaliger georganiseerd worden, in eenheden van ongeveer 15 bewoners in het verpleeghuis en van een twintigtal bewoners in het verzorgingshuis. De medewerkers die deze eenheden aansturen, krijgen dermate bevoegdheden en verant woordelijkheden dat ze met hun team de te bieden zorg kunnen aanpassen aan de vraag van de bewoners. Uit het jaarverslag van Ten Anker blijkt, dat eind vorig jaar 29 somati sche en 31 psycho-geriatrische 'pa tiënten' in het verpleeghuis verble ven. Naast 60 vaste bewoners kende het verzorgingshuis drie tijdelijke op- Er wordt een stichting Vrienden van Ten Anker opgericht, met de bedoe ling een goede besteding te geven aan de giften die personeelsleden soms krijgen uit dankbaarheid voor de verleende zorg. De besteding van de giften vindt plaats in nauw over leg met de directie en de cliënten raad. De stichting heeft als doel het in stand houden van alles wat in het belang is van de bewoners van Ten Anker, de Rozeboom en Maartens- hof, alsmede van de bewoners van de serviceflat en de aanleunwonin gen en overige cliënten van het zorgcentrum. Dat meldt de huiskrant Rommetom, die overigens voor de laatste keer is verschenen. Ze zal worden samengevoegd met het per soneelsblad ZorgDelta. De nieuwe huiskrant, waarvoor nog geen naam is gekozen, verschijnt waarschijnlijk in oktober voor het eerst. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan wil de SVRZ (stichting voor regionale zorgverlening), het be stuur waaronder Ten Anker, de Ro zeboom en Maartenshof vallen, de bewoners iets schenken. De cliën tenraad heeft hiervoor ideeën aange dragen, die in de SVRZ-directie be sproken zullen worden. Voor Maartenshof is gevraagd om een grootbeeld tv, voor de Rozeboom om tuinmeubilair en voor Ten Anker om een terras tussen de Klipper en de kamer van de verpleeghuisarts. Akkerbouwbedrijf in Anna Jacobapolder stapt over op biologische landbouw Fiets 'm erover wordt druk bezocht evenement in 400-jarig Stavenisse Nieuwe ambtenaar bedrijven H.M. Kieviet wil geen snelle ontwikkelingen meer, maar goede contacten Invasie van vossen als Tholen meer bosgebieden krijgt Net als bij motorrijders is er onder platbodembezitters een aparte sfeer GGD waarschuwt voor epidemie mazelen Aankoop bedrijf De Wilde uitkomst voor ruilverkaveling blok Vossemeer Atleet Piet Hage vindt de Nijmeegse vierdaagse 'stikgezellig', maar te traag Noad, SPS en Vosmeer in één bekerpoule Dolfijn '92 ter ziele, maar De Eendracht zwemt door met 38 leden HET NAAR GENOEGEN HEBBEN, IS MEER DAN RIJKDOM Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De politie heeft dinsdag 34 bekeu ringen uitgeschreven in het kader van het project Oesterdam. Op de Oesterdam zelf kregen drie men sen een proces-verbaal. Twee voor het zonder noodzaak parkeren in de berm van een autoweg en één omdat hij niet de juiste breedte spiegels voerde bij het trekken van een caravan. Op de Philipsdam werd eveneens gecontroleerd. Daar werden vijftien processen- verbaal uitgeschreven, allemaal voor het zonder noodzaak parke ren in de berm van een autoweg. In het project werd ook Strijenham meegenomen. Op de weg naar het haventje geldt daar een parkeer verbod. Zestien boetes werden uit gedeeld voor overtreding van dit verbod. Driemaal kreeg iemand een bon voor het parkeren op een fietspad. Hulpverleners bezig met het stabiliseren van A. Duijzer en één van zijn zusters. Daarbij moeten ook brandweerlieden inspringen met bijvoorbeeld het vasthouden van infusen. Vanuit de vogelkijkhut heeft men een goed zicht op het nieuwe eiland bij de Philipsdam. Dit voorjaar is een eilandje aan gelegd vlak voor de vogelkijkhut aan de oostkant van de Philips dam, op een steenworp afstand van de uitzichttoren en het slui- zencomplex. Wie in de aardedon kere hut een kijkgat openmaakt, ziet het eiland vlak voor zijn neus liggen. Het is bedekt met een dikke laag kokkelschelpen. Half mei hebben er veel kluten gebroed en ook visdieven vonden er een stek. In het Krammer-Vol kerak zijn eerder meer kunstma tige eilandjes gelegd, met name bedoeld om er vogels te laten broeden. Doordat de eilandjes steeds verder begroeid raakten. J lieten de vogels het in toenemen de mate afweten. Mede daarom is nu een nieuw eiland aangelegd. Tegelijkertijd is langs het toe gangspad naar de hut een kreek uitgegraven. Met het zand dat daaruit kwam, is een steilwand gerealiseerd voor de kolonie oe verzwaluwen die al een aantal ja- ren op Sint-Philipsland huist. Tenslotte is de vooroever van de Slikken van de Heen - die een sterke afslag vertoonde - ver sterkt. De beheerder van het na tuurgebied, Het Zeeuwse Land schap, kon dit alles realiseren door de bijdrage die ze ontving van de nationale postcodeloterij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1