Een ballonvlucht op de 35e Krabbenfoor Gemeentebestuur wil ton subsidie Welzijn voor Ouderen schrappen ïr: Van Wijk Verhurgh Ruim negen mille voor N.H.-kerk Zeeuw is tevreden over politie, maar ziet haar te weinig Subsidies ouderenzorg Wethouder Moerland licht bestuurders in over bezuinigingen OVM krijgt de meeste subsidie Donderdag 22 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Veel muziekstands en demonstraties De begroting 2000 is net door een tevreden wethouder van financiën Ravensteijn gepresenteerd, of b. en w. zijn weer al bezig met het zoeken naar een nieuwe bezuini gingspost. Het college is voornemens de 100.000 gulden subsidie voor de stichting Welzijn voor Ouderen met in gang van 1 januari a.s. te stoppen. De verantwoordelijke wethouder I.C. Moerland, vroeger zelf voorzitter van Welzijn voor Ouderen, weigert elk commentaar. Al ingekrompen Vliegshow Concurrentie Thoolse inbreng Extensief bouwplan Cursus raku Verschraling Zorgloket Thoolse bedrijven kandidaat voor ondernemersprijs Keukens Tegels Steenbergseweg 85, Lepelstraat specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Derde vraagt harder optreden, kwart meer boetes Vaker aangifte Te hard rijden Voor de 35e keer wordt in Bergen op Zoom de Bourgondische Krab benfoor georganiseerd. Dit grote festijn wordt van 29 t/m 31 juli gehou den en er zijn behalve de veie stands van ondernemers en verenigingen ook diverse attracties te zien en te horen. Voorzitter M.P. Geuze onthult een hord aan het kantoor van Welzijn voor Ouderen dat toen in gebruik werd genomen. In het midden coördinatrice J. Leheau. „Het was voor ons een donderslag bij heldere hemel", zegt penningmeester A. den Haan, zelf oud-raadslid voor de PvdA. Hij werd samen met voor zitter W.L. Bijl en secretaresse mevr. A. Verschoor dinsdagmiddag 6 juli ingelicht over de plannen van het col lege, terwijl wethouder Ravensteijn vrijdagmorgen 9 juli de begroting 2000 presentecerde met daarin nog de ton voor Welzijn voor Ouderen. „We draaien volledig op deze ge meentesubsidie", zegt Den Haan. „Andere inkomsten zijn er niet. Per soneel vormt de voornaamste kosten post. We hebben een vaste kracht en daarnaast nog een administratief me dewerkster voor zes uren per week, maar beiden werken ook nog voor het RIO, het regionaal indicatie or gaan, dat in hetzelfde gebouw (Maar- tenshof) kantoor houdt." Voor de penningmeester is het werk van de stichting nog niet klaar. „Wie moet anders de Broemcursus (de ver keersopleiding voor ouderen) organi seren? En wie coördineert het vrij willigerswerk en de werkgroep gehandicapten als onze stichting er niet meer is?" Den Haan geeft toe, dat een deel van het werk is weggevallen. De stichting ondersteunde de Anbo-afdelingen (de ouderenbond), maar toen die een eigen regiobestuur kregen, was wel zijn voor ouderen veel minder nodig. „Na de vakantie zal ons algemeen bestuur bij elkaar komen en dan zul len we moeten proberen om argu menten te vinden die ons bestaans recht aantonen. Van de gemeente hebben wij nog niet meer gehoord, dan dat het voornemen bestaat om de subsidie te stoppen, maar voor de rest is alles nog onzeker", aldus Den Haan. De stichting krijgt formeel van de ge meente een bijdrage in het exploita tietekort. In 1997 bedroeg dat 100.644 gulden en vorig jaar 93.348 gulden. „Een groot deel van onze doelstelling is nog hetzelfde als bij de oprich ting", zegt voorzitter Bijl, voormalig CDA-raadslid. „Dal is voorlichting geven aan ouderen en ondersteuning geven aan ouderenorganisaties. Er wordt veel persoonlijke hulp gegeven via antwoorden op vragen van inwo ners. Het probleem met welzijn is al tijd, dat het moeilijk onder woorden te brengen is. De gemeente heeft het schrappen van de subsidie ook nog niet onderbouwd, maar het gaat na tuurlijk om een bezuiniging. Ze we ten echter bij de gemeente de motie ven nog niet, want die hebben wij in het gesprek met wethouder Moer land, die zelf voorzitter is geweest van onze stichting, nog niet gehoord. Feit is, dat je niet zomaar iemand op straat kunt zetten. De gevolgen voor het personeel zullen we dan ook ze ker bespreken met het college. Onze taken zijn in de loop der jaren al in gekrompen, want de gemeentelijke bijdrage is nog precies hetzelfde als Vaste activiteiten op de Krabbenfoor zijn onder meer de kunstmarkt in het Markiezenhof, kermis op de Grote Markt en het Sint-Josephplein, open stelling van het oude stadhuis, de Sint-Gertrudiskerk, de Gevangen poort en de Synagoge en snuffelmarkt op de Parade, het Thaliaplein, Sint- Catharinaplein en in de Moercgreb- straat. Verder kan men dit jaar alles vanuil de lucht bekijken. Vorige keer waren er helikopters, maar ditmaal kan men met een luchtballon gaan va ren. Mits de weersomstandigheden dal toelaten zullen er twee vaarten per dag worden gehouden van elk onge veer een uur. Het vertrekpunt is Kijk in de Pol. De voorverkoop loopt via het VVV-kantoor in Bergen op Zoom. Voor wie het iets minder duur wil doen, is - zoals gebruikelijk - het grootste reuzenrad van Europa opge steld op de Grote Markt. De Krabbenfoor wordt donderdag 29 juli om twee uur geopend door wet houder C. van der Weegen waarna de percussieband Mcdicamento uit Roosendaal een optreden zal verzor gen. Deze dynamische band treedt overigens gedurende de hele Krab benfoor regelmatig op. Er zijn oude ambachten te zien en demonstraties van diverse bedrijven. In de Bos straat/Potterstraat is er donderdag een antiek- en boekenmarkt. In het voor malige VVV-kantoor aan het Beurs plein wordt een tentoonstelling ge houden over 90 jaar luchtvaart in West-Brabant. Op 27 juni 1909 ging namelijk het eerste gemotoriseerde vliegtuig in Nederland de lucht in bij Leur. Het was voornamelijk aan het VERVOLG VAN VOORPAGINA Direct achter de mini-camping komt een bomengroep (wilg en es) en een plukweide waar een mengsel van zo'n dertig soorten wilde bloemen in gezaaid wordt. Aan de zuidkant daar van wordt een slenk gegraven die in verbinding staat met de watergang. Zuidelijk daarvan is een vlindertuin voorzien. Die wordt van de slenk ge scheiden door een stuk dijk, dat als uitzicht punt kan dienen. „Die wordt zo hoog dat je over de Kruijtenburg- sedijk kunt kijken." Door het natuur terrein komt een slingerpad, waar langs knotwilgen geplant worden. „Het open karakter blijft duidelijk in het terrein", aldus Van Nieuwenhuij- zen, die aangeeft dat diverse elemen ten in het gebied teruggaan naar de tijd van voor de watersnood. Langs de watergang wil de akkerbouwer een natuurvriendelijke oever realiseren, waarover hij al in gesprek is met het waterschap. Hij hoopt dat de procedu res (met betrekking tot bestemmings plan en vergunningen) zodanig zullen verlopen, dat hij de onderdelen van de aanleg nog kan combineren met wer ken in het kader van de landinrich ting. En het plan is zodanig gemaakt, dat een eventuele uitbreiding naar zestig plaatsen - in zuidelijke richting - mogelijk blijft. „Maar dan moet je vijf hectare natuurgebied creëren." De prijs die gasten op de landschaps camping gaan betalen, zal duidelijk anders zijn dan op de mini-camping. „Deze zal het uit productie nemen van de landbouwgrond en de ge maakte onkosten moeten compense ren. Het zal op het voor een camping normale tarief liggen", meent de Poortvlietse ondernemer. Volgens hem vindt de Zeeuwse recreatiesector de landschapscamping een vorm van concurrentie, ook al omdat men zelf niet mag uitbreiden. In een recent ar tikel in het blad 'De Zeeuwse za@k' ziet Zeeuws Recron-voor/.itter R. Soer landschapscamping en hoeve toerisme als producten waarop be staande recreatie-ondernemers zou den kunnen overschakelen. Verder heeft de Recron de mini-camping (met maximaal 15 plaatsen en gekop peld aan een boerenbedrijf) als pro duct aanvaard. Stond de provincie aanvankelijk scep tisch tegenover de medewerking van de gemeente Tholen tén aanzien van het realiseren van een landschaps camping, bij de ondertekening van het contract werd uitvoerig de lof trompet over Tholen gestoken. Te recht, oordeelt Van Nieuwcnhuijzen. „Vooral het laatste half jaar was de medewerking bijzonder goed. Mijn indruk is dat wanneer ambtenaren en thousiast zijn, alles drie keer zo snel gaat als anders." Het echtpaar Van Nieuwcnhuijzen realiseert de tweede landschapscamping in Zeeland. N.A. Deïst uit Zonnemaire ging hen voor. Deze ontwikkelde in feite het idee en doorzettingsvermogen van groot-in- duslrieel Hccrma van Voss uit Leur te danken dat na een reeks moeilijkhe den de vlucht door kon gaan. Heerma van Voss was oprichter van de suiker fabriek in Leur en medestichter van wat nu Nedalco heet in Bergen op Zoom (de spiritusfabriek). Nedalco is thans een onderdeel van Cosun en viert zijn 100-jarig bestaan. In 1910 werd er in Bergen op Zoom een vlieg show gehouden. Verder is er een racecircuit voor mo delauto's en op de Paradc/Thaliaplein (de Stenen Tuin) wordt er drie dagen lang een Indonesische markt (Alun Alun) gehouden. Men kan de krach ten meten op een rollcrbank waarbij op een racefiets een bepaalde afstand zo snel mogelijk moet worden afge legd. De winnaar krijgt een exclusief horloge. Voor degenen die liever het glas heffen, is er een presentatie van Duitse wijnen en daarnaast zijn diver se terrassen gericht op de verzorging van de inwendige mens. Omdat het oor ook wat wil, is er veel (live) mu ziek. Bijvoorbeeld van de Tivoliband. Dennis Sweet Band, de Mongoolse muziekgroep Altai Hangai, Odiles- Rapid, The Funny Boys, de Exprezo- band en Keep it Country, maar ook is er inbreng van Thoolse bodem. The Jolly Beggars treden vrijdagavond tot tien uur op met Ierse folkmuziek. Zoals gebruikelijk wordt er ook aan toneel gedaan en dan natuurlijk in een historische context. Toneelvereniging Phoenix uil Bergen op Zoom brengt elke dag om half drie, half vier en half vijf het wagenspel 'In voor- en tegen spoed'. ging dit voorjaar open, na jarenlange procedures. Valt een agrarisch bedrijf wel te combineren met een kampeerbe- drijf? „Je moet het bouwplan erop afstemmen", geeft Van Nieuwcn huijzen aan. „Zware gewassen telen in de zomer gaat niet, ik heb dan ook geen tijd voor vroege aardappelen. Maar met een extensief bouwplan is het goed te doen." De akkerbouwer moet wel vaker een loonwerker in schakelen dan zijn collega's. „Maar mijn eigen machinepark heb ik daar op afgestemd. En wat ik daardoor bespaar, kan ik in de camping inves teren." Van Nieuwcnhuijzen vindt het mooi om de agrarische sector te promoten bij de campinggasten. „Hun kennis blijkt vaak minimaal, maar de interesse is erg groot." In het seizoen moeten hij of zijn vrouw de hele dag op het bedrijf aanwezig zijn voor de gasten. Met het zelf verhuren van fietsen is Van Nicuwenhuijzen gestopt. „Daarvoor heb ik nu een regeling met rijwiel handel Matthijssen." Verder worden op de mini-camping ook wel cursus sen zoals pottenbakken en boetseren gegeven. Dat educatieve element wil Van Nieuwenhuijzen op de land schapscamping verder ontwikkelen. „Je moet een eigen identiteit heb ben, het moet geen eenheidsworst zijn." De ondernemer denkt aan ar rangementen met cursussen kera miek of landschapsschilderen. „We hebben daarover al contact met mensen." Van Nicuwenhuijzen er vaart dat veel campinggasten het naar de zin hebben op Tholen. „Als ze bellen, moetje vaak eerst uitleg gen waar Tholen ligt. Maar vertrek ken ze weer, dan zijn ze vaak enorm enthousiast." In de week van 2 t/m 8 augus tus geeft keramist Hans Wes- tcrweel uit Tholen, samen met Ad van Nimwegcn, een cursus raku techniek op Kruijtenburg. Maximaal acht deelnemers kunnen eraan deelnemen en zij zullen dagelijks van tien tot vijf uur bezig zijn. Het vormen van objecten, het glazuren en het stoken komen aan de orde. Op 14 augustus is er een terug- komdag waarop het daadwer kelijke stoken plaatsvindt, in een raku-oven in de buiten lucht. Als het goed aanslaat, wil Westerweel er een vervolg aan geven. De raku-technick stamt uit Ja pan en staat voor een manier van omgaan met klei en vuur, waarbij het toeval een grote rol speelt. Het woord raku bete kent geluk, tevredenheid of vrijheid. Inlichtingen over de cursus, tel. 0166-605075. De rommelmarkt die zaterdag in Oud-Vossemeer werd gehouden ten bate van de plaatselijke Neder landse Hervormde Kerk is een suc ces geworden. AI ruim voor de ope ningstijd om half negen, stonden er tientallen mensen voor de afzet ting. Ónder hen ook enkele anti quairs en opkopers. Vandaar dat toen de rommelmarkt openging, de meer waardevolle stukken er snel uit waren. Het was overigens voor het eerst dat er een afzetting werd gebruikt om de bezoekers tot de opening van de rommelmarkt te gen te houden. Het was een heel karwei om het terrein aan de Veer- straat in te richten. „We hebben nog nooit zoveel spullen gehad als nu. Het lijkt wel of we dat elk jaar zeggen, maar het is toch zo. Dit is wel een record. We hadden er 120 meter verkooptafel voor nodig", zegt J.A. Krijger van de kerkvoog dij. De aangeleverde spullen va rieerden van bankstellen en kasten tot lampen, oude radio's, orgels, speelgoed, boeken en serviesgoed. De meer waardevolle stukken wer den vanaf tien uur bij opbod ver kocht. Een oude radio die voor 175 gulden van eigenaar verruilde, was tien jaar geleden, terwijl de salarissen gestegen zijn." Voorzitter Bijl hoopt in september verder te kunnen spre ken met het college over het voorne men om de subsidie te stoppen. „Voor de oudere inwoners van Tho-' len betekent opheffing van de slich ting een verlies. Het is een verschra ling van het voorzieningenpakket", zegt mevr. C. Schless, coördinator/ directeur van Welzijn voor Ouderen. Ze hoopt dat de gemeenteraad het voornemen van het college terug draait. „Wc hebben nog steeds werk gehad", zegt mevr. Schless. „Men kan aankloppen voor informatie en advies. Onze stichting is het meld punt voor de vrijwillige thuiszorg. We leveren ouderen hand- en span diensten. Wij verzorgen het secreta riaat voor de zorgtoewijzingscom missie met de wachtlijsten voor de verzorgings- en verpleeghuizen zo als Ten Anker, de Schutse, de Vosse- meren en het ABG. Dat laatste krijgt wel een andere opzet. Het kantoor van de zorgverzekeringen wil dat zelf gaan doen, zoals we ook eerder het werk voor de Anbo-afdelingen hebben overgedragen. De Anbo heeft zelf genoeg bekwame mensen en kan het werk nu zelfstandig doen." WvO deelt in Maartenshof een ka mer met het RIO, waaraan ook dien sten geleverd worden. Mevr. Schless kan het niet rijmen, dat b. en w. een bchoeftenonderzoek onder ouderen willen uitvoeren en tegelijk de stich ting willen opheffen. „Op zich wijzi gen de behoeften van ouderen wel, maar ons werk past zich daarbij aan. We hebben nog steeds projecten ge had. Je ziet momenteel dat de een zaamheid onder ouderen een pro bleem wordt, want de sociale netwerken worden kleiner. En wie gaat de informatiegids voor ouderen het topstuk deze keer. Slechts een munitiekistje, een stoofje, een Delftsblauw tegeltje, een paar oude boeken en een paar blikken bussen bleven staan. Al rond half twaalf was veruit het meeste verkocht. Maar nog steeds lag er een aan zienlijke hoeveelheid spullen op de planken. Variërend van ski's tot een drumstel dat overigens nog ge deeltelijk werd verkocht en waar mee kinderen zich vermaakten door met stokken hard op de base drum te slaan. Er w as dit jaar be duidend minder speelgoed. Glas werk en elektronica was er maken, wat dc stichting al vele jaren doet. Het zou heel jammer zijn als WvO verdwijnt. Zonder die gemeen telijke bijdrage kunnen we niet ver der, want we worden voor honderd procent gesubsidieerd", aldus mevr. Schless. Welzijn voor Ouderen begon destijds in het gemeentehuis, waar in het aan de Kaaistraat te Sint-Maartensdijk grenzende pand naast de trouwzaal kantoor werd gehouden. Toen het aantal partijen in de gemeenteraad toenam en er meer fractiekamers no dig waren, verhuisde WvO naar het nieuwe centrum Thuiszorg. Daar maakte WvO onderdeel uit van het zorgloket, waar inwoners met hulp vragen konden aankloppen. Na de nieuwbouw van Maartenshof ver huisden WvO en het RIO naar dc Bloemenlaan. WvO biedt geen directe hulp, maar informeert, adviseert, ondersteunt en ontwikkelt voorzieningen/activiteiten voor ouderen, tot welke categorie de inwoners vapaf 60 jaar gerekend worden. Zo wordt Meer bewegen voor ouderen (gymnastiek, volksdan sen, zwemmen en koersbal) gestimu leerd, de open school voor ouderen van het Oostcrscheldecollege (het vroegere regionaal educatief centrum REC) en de ouderensozen. Er zijn contacten met dc Oosterschelde thuiszorg voor gezinsverzorging/be jaardenhulp en kruiswerk, de warme maaltijdvoorziening, het maatschap pelijk werk, bejaardenalarm Zeeland, de rolstoelcentrale, de gemeente voor het declaratiefonds en kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, pas 65, de SOS telefonische hulpdienst, de kerktelefoon, gemeente en wo ningstichting voor aanpassing van huizen en speciale huisvesting voor ouderen, alsmede de verzorgings- en verpleeghuizen en woonzorgcentra. daarentegen in ruime mate. De zendingscommissie deed goede za ken en verkocht voor maar liefst 1400 gulden. Bij de traditionele oliebollenstand ging het minder goed. Een deegmachine van bak ker A. Zwegers was kapot gegaan, zodat er maar enkele oliebollen konden worden verkocht op de rommelmarkt zelf. De rest kon men op bestelling kopen. De lek kernij werd dan thuisbezorgd. De ze verkoop bracht uiteindelijk 750 gulden op. In totaal bracht dat de hruto-opbrengst op ruim 9000 gul den. Van alle muziekverenigingen in de gemeente Tholen krijgt de Oud-Vos- semeerse Muziekvereniging met 13.280 gulden de meeste subsidie. Behalve een fanfare en drumband heeft OVM ook majorettes en voor de Magnum Holland en Nestaan Hol land, beide uit Tholen, zijn genomi neerd voor de BOV-trofee, een onder nemersprijs van de juniorkamer Walcheren voor bedrijven met de bes te ondernemersvisie in Midden-Zee land. Er zijn totaal tien bedrijven ge selecteerd uit de zeventig kandidaten die zich hadden aangemeld. De trofee wordt 5 november uitgereikt aan het bedrijf dat zich het meest weet te on derscheiden op het gebied van .grens verleggend ondernemen.' Ook een bakkerij uit Vlissingen en een imkerij uit Grijpskerke zijn genomineerd, naast Coremans metaalbewerking uit Rilland, Hubro vleesproducten en High Five uit Goes, Parree uit 's Hce- renhoek, Topsy Baits uit Wilhelmina- dorp en restaurant de Kluizenaar uit Middelburg. De tien worden door middel van interviews onderzocht op jeugd is de gemeentelijke bijdrage hoog. Volgens de afrekening over 1998 volgde Accelerando uit Sint- Annaland met 11.980 gulden. Con cordia Tholen ontving vorig jaar 10.420 gulden, Concordia uit Sint- Philipsland 9140 gulden en Euterpe uit Sint-Maartensdijk 8780 gulden. In totaal ging er 55.600 gulden naar de vijf Thoolse muziekverenigingen. hun invulling van het thema grensver leggend ondernemen. Bijvoorbeeld omdat ze exporteren, nieuwe technie ken hebben geïntroduceerd, samen werken met bedrijven in het buiten land of vernieuwende werkwijzen hebben doorgevoerd. Op 3 september komt er al meer duidelijkheid, want dan wijst de jury drie genomineerden aan voor de finale. De jury bestaat uit voorzitter Van Gelder van de Kamer van Koophandel, voorzitter Labruyè- re van de Hogeschool Zeeland en Eerste Kamerlid Eversdijk. Tijdens de prijsuitreiking zal Ko Adriaanse, trai ner van de Tilburgse eredivisieclub Willem II, als gastspreker optreden. Vorig jaar werd de BOV-trofee voor het eerst uitgereikt. Winnaar was toen mosselbedrijf Prins en Dingemanse uit Yerseke. Voorzitter Frank A. Bijle- veld van de BOV-commissie heeft on langs twee goede doelen voorzien van een gift dankzij het batig saldo van het project in 1998. De stichting vrij willige thuiszorg en de dierenbescher ming Noord- en Midden-Zeeland ont vingen allebei 2500 gulden. llllllr KEUKENCENTRUM -W Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M. Voorhee" CrUSiO Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 Advertentie I.M. Een drumstel is een dankbaar object voor kinderen om zich mee te vermaken. J. Krijger van van de kerkvoogdij kijkt toe. De roep om meer blauw op straat en alle goede voornemens die de be- stuurderen op dat terrein heeft ten spijt, is de zichtbaarheid van de politie in Zeeland de laatste twee jaar afgenomen. Die ontwikkeling blijkt uit de tweejaarlijkse politiemonitor, een onderzoek onder de bevolking in op dracht van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. 59 van de 100 Zeeuwen vinden dat de politie te weinig tijd heeft voor allerlei zaken. Met de stelling 'je ziet de politie te teit (resp. 35 en 29%) en geweldsde- weinig in de buurt' is 55% van de on dervraagde Zeeuwen het eens. Dat de agenten te weinig uit de auto komen, onderschrijft 45% en dat ze te weinig aanspreekbaar zijn is de mening van 42%. Die uitkomsten verschillen nau welijks van de meningen in voorgaan de jaren, maar feit is dat de inwoners van Zeeland negatiever oordelen over de beschikbaarheid van de politie dan de gemiddelde Nederlander. Zo geeft 64% aan, de politic minder dan eens per week in dc buurt te zien, terwijl dat percentage in het onderzoek van twee jaar geleden nog onder de zestig lag. Het inmiddels in gang gezette project van dc wijkzorg - waarbij aan bepaalde delen van gemeenten vaste politicmensen worden toegewezen die daar met regelmaat hun gezicht laten zien - pretendeert in elk geval om de situatie in gunstige zin te ver anderen. Overigens vindt 62% van de onder vraagden dat de politie haar best doet, dat ze reageert op problemen (60%) en dat ze bescherming biedt (51%). Tegelijkertijd is 37% van de Zeeuwen van mening dat de politie niet hard genoeg optreedt en een kwart vindt dat er te weinig bekeuringen worden uitgeschreven. Ten aanzien van deze punten wijkt Zeeland nauwelijks af van het landelijke beeld. Wanneer een inwoner contact heeft met de politie, gaat dat in 46% van de gevallen om de aangifte of mel ding van een misdrijf. Dat ligt be hoorlijk onder het landelijk gemid delde. Het krijgen van een bekeuring wordt door 7% als contact genoemd en daarmee scoren de Zeeuwen ho ger dan landelijk gezien.Over het op treden van de politieman of -vrouw bij het laatste contact dat men had, zijn zeven van de tien inwoners te vreden tot zeer tevreden. Uit het onderzoek - waarvoor 1001 Zeeuwen ondervraagd zijn - blijkt dat steeds meer slachtoffers van een delict bereid zijn, daarvan melding (44%) of aangifte (33%) te doen bij de politie. Dat beeld is voor Zeeland nauwelijks anders dan voor de rest van het land. De bereidheid is het hoogst bij een inbraak of poging daartoe (melding 62, aangifte 42%), gevolgd door het verkeersdelict (re spectievelijk 56 en 39%), fietsdief- stal (resp. 47 en 40%), autocriminali- lict (resp. 32 en 16%). Van wie geen aangifte doet, vindt vier op de tien dat het niet belangrijk is en drie op de tien menen dat het niets helpt. Wél aangifte doen gebeurt in 52% van de gevallen in de hoop dat de da der wordt gepakt, in 46% van de ge vallen om een bewijs voor de verze kering te hebben, omdat men het een plicht vindt (38%) of om gestolen spullen terug te krijgen (31%). Zes van de tien betrokkenen is tevreden over hoe de politie met een aangifte omgaat. Dc ontevredenheid betreft met name het feit dat men niets over de afloop verneemt, problemen niet opgelost zijn, of dat men te lang op de komst van de politie moet wach ten. Bij 29% van de aangiften geeft de politie een preventieadvies en bij eenderde wijst ze op de mogelijk heid van slachtofferhulp. Dit laatste gebeurt - ook landelijk - in toene mende mate. Het onderzoek gaat ook in op dc soor ten delicten waarvan inwoners slacht offer zijn geworden. Met 16 vernielde auto's op elke 100 komt dit vergrijp veruit het meeste voor, zij het dat ver nieling aan en diefstal uit auto's de laatste vier jaar geleidelijk afneemt. Zowel deze delicten, als diefstal van fietsen of auto's komt in Zeeland in ieder geval nog een stuk minder voor dan gemiddeld in Nederland. Datzelf de geldt voor woninginbraken. Ge vraagd naar delicten die vaak in hun omgeving voorkomen, noemt 22% de woninginbraak, 18% fietsdiefstal, 16% vernieling aan of diefstal van au to en 14% diefstal uit auto. Wanneer het gaat om persoonsgebonden slachtofferschap, vormen aanrijdin gen (10%) en bedreigingen (6%) de top. Agressief verkeersverdrag wordt in afnemende mate als een probleem in de eigen woonbuurt ervaren. Aan te hard rijden stoort 47% van de onder vraagden zich. Van de vormen van dreiging worden dronken mensen op straat (7%) en drugsoverlast (5%) hel vaakst gesignaleerd. Dreiging neemt in het Zeeuwse af en komt er boven dien minder voor dan landelijk. Ten aanzien van verloedering van de buurt noemt 50% van de geënquêteerden hondenpoep op straat. Al met al geeft 24% van de ondervraagde Zeeuwen aan, zich welcens (en 5% vaak) on veilig te voelen. Landelijk is dat 31%. Wat geeft dc gemeente Tholen allemaal uit op het gebied van ouderenzorg. De 93.348 gulden aan de stichting Welzijn voor Ouderen was vorig jaar de grootste uitgave op dit terrein. Dan volgt de 77.386 gulden voor de warme maaltijdvoorzicning, 64.488 gulden voor woontussenvoorzieningen van de SVRZ, 40.000 gulden voor het woonzorgproject Stavenisse en 22.658 gul den voor alarmering van bejaarden/gehandicapten. Beneden de tien mille zijn er nog vele subsidies. Om te beginnen de 7285 gulden (31 cent per inwoner) voor Meer Bewegen voor Ouderen. Voor de re creatiezaal van de Rozeboom in Sint-Philipsland wordt 6500 gulden perjaar betaald. Aan bejaardenreizen wordt 4400 gulden uitgegeven. De bejaarden sociëteiten krijgen een basisbedrag van 500 gulden plus 100% van de huur in een gemeentelijke accommodatie voor maximaal 3 dagdelen per week. Zo kreeg de soos in Tholen vorig jaar maar 500 gulden omdat die niet in een ge meentelijke accommodatie bijeenkomt. In Poortvliet was de bijdrage nihil, want daar is de soos verdwenen. De bejaardensoos in Sint-Maartensdijk ont vangt daarentegen 4200 gulden, hoewel Haestinge formeel geen gemeente lijk gebouw is. De commissie ouderenbeleid Sint-Phi I ipsland ontvangt 2600 gulden van de gemeente. De soos in Oud-Vossemeer krijgt 2393 gulden, Scherpenisse 2283 gulden, Sint-Annaland 1419 gulden en de bejaardensoos in Anna Jacobapolder kreeg vorig jaar 597 gulden subsidie van de gemeente. Ieder duizend gulden ontvingen de volksdansverenigingen Sint-Maartens dijk, Oud-Vossemeer en Lenigheid Maakt Jong in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5