Op landschapscamping gaat recreëren hand in hand met beleven van natuur Budelpack schrapt 22 banen en kraakt onder inkrimping Belgische vrouw gewond bij botsing op Poortvlietse kruising Geer-Snabbeweg Gemeente Tholen heeft nog twee leningen lopen AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Thoolse jongen bij brug door 4 man bedreigd en bestolen Donderdag 22 juli 1999 55e jaargang no. 36 Rotondes bij Thoolse brug en St.-M aartensdij k Vrije markt op camping Zeester te Scherpenisse Hoogstam boomgaard, struweel, ruimte en 24 plaatsen op Kruijtenburg De eerste spa moet de grond nog in, maar nu al heeft het echtpaar V^n Nieuwenhuijzen-Nelemans uit Poortvliet aanvragen voor een vaste seizoenplaats op zijn land schapscamping. Een nieuw fenomeen, geïntroduceerd in het streekplan Zeeland. Van Nieuwenhuijzen heeft er ho ge verwachtingen van. Aan de Kruijtenburgseweg ko men op 0,8 hectare 24 kampeerplaatsen, in combinatie met twee hectare natuurgebied en een akkerbouwbedrijf. Grond uit productie Plukweide en vlindertuin Aan twee ondernemingen in Sint-Maartensdijk De gemeente Tholen heeft nog twee achtergestelde le ningen uitstaan bij bedrijven in Sint-Maartensdijk. Een Ceteco-affaire zoals bij de provincie Zuid-Holland, die voor 1,7 miljard gulden overtollig geld risicovol uitleen de, is bij de gemeente Tholen echter ondenkbaar. Tijde lijke overschotten worden zo veilig mogelijk belegd in deposito's bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten en de Rabobank. Haestinge Aandelen Deze week Zestien boetes op de Oesterdam Wegens tegenvallende resultaten eerste halfjaar 0FMWER De opruiming duurt t/m D. V. 7 augustus rig/ Wegens tegenvallende resultaten in het eerste halfjaar wil Budelpack 22 indirecte functieplaatsen laten ver vallen. Het gaat vooral om administratief personeel. Gedeeltelijk wordt de reorganisatie verwezenlijkt door het niet verlengen van tijdelijke contracten. Voor een ander deel moet er een herschikking plaatsvinden. Me dewerkers met een vast dienstverband die op een ver vallen functieplaats zitten, kunnen ander werk gaan doen. Het Poortvlietse verpakkingsbedrijf heeft nog een aantal vacatures waarvoor de betrokkenen in aan merking komen. Verder is er in de productie een tekort aan mensen. Hollen of stilstaan .éMmm, Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een achttienjarige jongen uit Tho len is maandagavond bij de brug onder bedreiging gedwongen om waardevolle spullen af te geven. Behoorlijk overstuur kwam hij daarna op het Thoolse politiebu reau aangifte doen. De jongen was vanuit Halsteren per fiets op weg naar huis. Hij reed nog aan de Bra bantse kant op de parallelweg naar de brug, toen vier jongelui (die op twee scooters zalen) hem tot stop pen dwongen. Onder bedreiging - in woorden, want volgens de poli tie was er geen sprake van een wa pen - werd de Tholenaar gedwon gen om waardevolle spullen af te staan. De politie wil in verband met het onderzoek niet zeggen, wat die spullen waren. Hoewel op de afrit naast de parallelweg toch regelmatig auto's rijden vanuit Tholen richting Halsteren, heeft geen enkele automobilist kennelijk opgemerkt, dat er een beroving aan de gang was. De politie ver zoekt eventuele getuigen die tus sen zeven uur en half acht maan dagavond bij de Thoolse brug twee scooters met vier jongelui hebben gezien, contact op te nemen: tele foon 601700. In de toekomst komen er op de provinciale wegen bij Sint-Maar tensdijk en Tholen-stad rotondes. In het investeringsplan voor 2000 reserveert de provincie voor elk daarvan 600.000 gulden, maar de plannen moeten nog uitgewerkt worden. Ze zijn onderdeel van de gebiedsgerichte aanpak van de verkeersveiligheid. In ieder geval wordt een rotonde gelegd bij de noordelijke afrit van de Thoolse brug, op de kruising met de Oud-Vossemeersedijk en de Deltaweg. Dat is een punt waar regelmatig ongevallen gebeuren: 28 in de periode 1995 t/m 1997, waarvan twee met letsel. Het pro ject zou in 2000/2001 uitgevoerd moeten worden. Waar de rotonde bij Sint-Maar tensdijk moet komen, is nog niet helemaal duidelijk. In het ver- keersveiligheidsplan dat in op dracht van de gemeente is ge maakt, verandert de provinciale weg ter hoogte van de smalstad van functie: van een gebiedsont- sluitingsweg (verboden voor land- bouwverkeer, fietsers en bromfiet sers) naar een erftoegangsweg. Die overgang kan bij de Nijverheids- weg of bij Onder de Linden komen en daar zou dan ook de rotonde ge legd moeten worden. In de investeringslijst wordt ge meld dat de aankoop van grond voor het ontbrekende stuk fietspad tussen Stavenisse en Sint-Maar tensdijk naar verwachting niet langs minnelijke weg rond zal ko men. Voor 2000 is een half miljoen gereserveerd voor grondverwer ving en uitvoeringskosten. Het jaar daarna zal nog eens anderhalf mil joen nodig zijn voor de aanleg. Op camping De Zeester aan de Go- rishoeksedijk bij Scherpenisse wordt op 30 juli de jaarlijkse vrije markt - van gebruikte goederen - gehouden. Zowel campinggasten als beroepskooplieden bieden aller lei snuisterijen en koopjes aan. Van kleding tot boeken en van huisraad tot vreemdsoortige hebbedingetjes. De stands staan langs de straatjes op de camping. De kinderen kunnen zich met diverse attracties verma ken. De vrije markt duurt van elf uur 's morgens tot vier uur 's mid dags. Naast de bestaande mini-camping krijgt Kruijtenburg in Poortvliet er een landschapscamping bij. J.A. van Nieuwenhuijzen combi neert zijn bestaan als akkerbouwer (een bedrijf van 28,5 ha) al voor het achtste jaar met dat van recreatie ondernemer. Hij heeft bij zijn boer derij een mini-camping met 15 plaatsen. „Vijf daarvan zijn stacara vans die ik verhuur, de andere plaat sen zijn voor passanten." Met zijn camping Kruijtenburg is Van Nieu wenhuijzen aangesloten bij de stichting vrije recreatie (SVR). Zijn gasten - over het algemeen natuur- bewust - komen vooral uit de Ach terhoek en Groningen en daarnaast weten leden van duikclubs uit Ne derland en België de Poortvlietse mini-camping te vinden. Van Nieu wenhuijzen stapte destijds in de re creatie omdat de witlofteelt waarin hij gespecialiseerd was, handenvol geld kostte. Zoals veel boeren zocht hij een nevenverdienste en in zijn geval werd dat een mini-camping. „Die loopt prima, hij zit bomvol en ook in het voorseizoen was het druk." Van Nieuwenhuijzen voor ziet een groeiende markt, omdat het aantal ouderen dat rust en ruimte zoekt, toeneemt. „Mijn doelgroep gaat niet met de caravan naar Span je of Frankrijk, daar zijn ze al te vaak geweest. En ze willen geen grote, drukke camping." Tholen is dan een ideaal gebied en dat heeft hem en zijn vrouw doen besluiten te kiezen voor een landschapscam- ping. „Volgens het streekplan mag die er één op Tholen komen. Er hadden zich meer gegadigden gemeld, maar wij zijn gekozen. Daarbij hadden we het geluk dat we precies in de juiste hoek van het eiland zitten, vlakbij het geplande natuurgebied in de Scherpenissepolder", zegt Van Nieuwenhuijzen. Gezien de voor waarden die aan de landschapscam ping gesteld worden (ze zijn vastge legd in een contract dat onlangs tussen ondernemer, provincie en ge meente is gesloten), betekent het een weloverwogen stap. „De landbouw grond die in natuurgebied wordt omgezet, krijgt een natuurbestem- ming die er nooit meer af gaat. Dus zelfs als ik met de camping zou stoppen, mag het niet opnieuw land bouwgrond worden." Verder is een koppeling vereist tussen het agrari sche en het recreatiebedrijf; stopt Van Nieuwenhuijzen met zijn akker bouwbedrijf, dan moet hij ook met zijn camping ophouden. Voor elke plaats op het kampeerterrein moet 833 vierkante meter landbouwgrond uit productie worden genomen en omgezet in natuurgebied. In september hoopt Van Nieuwen huijzen met de aanleg te beginnen, het inzaaien van het grasgedeelte (nu staat er nog zomertarwe). In de loop van 2000 zou het project ge reed moeten zijn. „Pas als alles klaar is, mag ik de eerste gasten ontvan gen. Dat is in het contract vastge legd." Aanvankelijk wilde Van Nieuwen huijzen zelf een plan voor het ter rein uitwerken. „Maar dat bleek niet eenvoudig. Ik heb toen waardevolle adviezen gekregen van gemeen teambtenaar M. van Loenhout. Uit eindelijk moest er een gespeciali seerd bureau aan te pas komen en dat is DLV geworden." Hij rolt een tekening uit waarop duidelijk is te zien hoe het gebied er uit gaat zien. De landschapscamping wordt aan de oostkant begrensd door de Kruij tenburgseweg (aan het zicht ont trokken door een begroeide aarden wal), aan de westkant door' de Kruijtenburgse watergang en aan de noordkapt door de toegangsdreef van de boerderij. Ten zuiden van het gebied ligt een akkerbouwperceel van vier hectare, eveneens eigen dom van Van Nieuwenhuijzen. In het noordwesten van het terrein lig gen woonhuis, schuur en minicam- ping met toiletgroep en dat blijft zo. Ten oosten daarvan komt een hoog stam boomgaard met oude appel- en pcrenrassen, pruimen- en notenbo men, een drenkput, een toilet- en wasgelegenheid en acht staanplaat sen. Ten zuiden hiervan moeten langs de Kruijtenburgseweg een speelterrein en een parkeerterrein (met een nieuwe inrit) komen. Aan de oostkant hiervan zijn twee plek ken met struweel voorzien, waar omheen bij elk acht staanplaatsen komen. „Die zijn bijzonder ruim, want voor elke plaats is 250 vier kante meter voorgeschreven", aldus Van Nieuwenhuijzen. Een bosscha ge van noord naar zuid scheidt dit kampeergedeelte van het natuurter rein dat in de richting van de water gang ligt. ZIE VERDER PAGINA 5 In het verleden werden er wel voor tonnen achtergestelde leningen ver strekt, met name hij ondernemingen in het bedrijfsverzamelgebouw te Sint-Maartensdijk, zoals aan het be drijf van de Sapman, drukkerij Sacharias en Kvaco Food, die choco lade koekjes maakte. Die bedrijven gingen failliet en de gemeente Tho len (evenals de provincie) kon naar het geld fluiten, want de leningen waren achtergesteld, dus de bank ging voor. Overigens werd de lening bij raadsbesluit verstrekt, zodat de gemeenteraad volledig op de hoogte was en daardexir ook de verantwoor delijkheid nam. In het geval van Kvaco Food (voorheen Sjoki) ging het om 40.000 gulden (de lening was oorspronkelijk 50 mille groot) voor zowel de gemeente als de provincie. In veel gevallen was de financiering namelijk een co-productie met de provincie Zeeland. Die wilde de werkgelegenheid op Tholen wel sti muleren voor een zelfde bedrag als de gemeente een lening verstrekte. De provincie heeft nu nog het econo- misch-toeristisch ontwikkelings fonds en (in samenwerking met de ABN Amrobank) het Zeeuws parti cipatiefonds voor financiële steun aan bedrijven. In de boeken van de gemeente Tho len staan nog twee achtergestelde geldleningen aan bedrijven. Van de oorspronkelijk aan MCI geleende 25.000 gulden tegen een rente van 7,75% voor een looptijd van 20 jaar stond per 31 december nog 7500 gulden open. Van de destijds aan Dragon Plastics b.v. geleende 20 mille (7% rente, looptijd 15 jaar) stond op 31 december nog 7000 gul den open. Overigens heeft de gemeente Tho len nog meer geldleningen uitstaan. Zoals 36.000 gulden aan de vereni ging Zeeuwind, aan scouting Hee- netrecht in Tholen nog 13.000 gul den (hier is renteloos 25 mille aan geleend gedurende 25 jaar), voor schot Landarbeiderswet Poortvliet (een annuïteitenlening van 32.744 gulden tegen 3%) nog 849 gulden. Er zijn echter ook nog forsere be dragen bij. Zo is destijds aan het Zeeuwse economische ontwikke lingsfonds SEOZ 1.054.000 gulden verstrekt (voor redding van scheepswerf de Schelde in Vlissin- gen), waarvan nog 719.524 gulden open stond per 31 december. De stichting Gemeenschap Sint-Maar tensdijk (Haestinge) heeft nog voor tonnen geld van de gemeente. Van de annuïteilenlening van 4 ton tegen een rente van 6,5% staat nog 218.173 gulden open. Daarnaast lo pen er nog twee gewone, dertigjari ge leningen aan Haestinge. Eén van oorspronkelijk 3,5 ton uit 1978 te gen een rente van 8%, waarvan nog 116.666 gulden open staat. En een tweede van 3 ton uit 1979 tegen een rente van 8,75% waarvan nog een ton openstaat. Voor de gemeente zijn dat aantrekkelijke rentepercen tages, want de depositorente is mo menteel aanzienlijk lager. Die zit nog niet op de helft. De gemeente Tholen zit ook nog in aandelen, maar dat zijn veilige be leggingen in Delta Nutsbedrijven (412.000 gulden), Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten (12.350 gul den) en de Bank Nederlandse Ge meenten (168.480 gulden). Verder loopt de gemeente nog enig risico bij de garandering van geldle ningen die door banken aan instel lingen, verenigingen en particulie ren zijn verstrekt. Per 31 december ging dat nog om een totaalbedrag van 3.971.104 gulden. De grootste bedragen betreffen leningen aan de SVRZ (totaal zo'n 3,5 miljoen gul den) voor Ten Anker, Maartenshof en de Rozeboom, maar gedeeltelijk staat daar ook het rijk nog borg voor. Ook voor de Schutse loopt nog een gemeentegarantie voor 791.705 gulden. Zelfs voor reke ning-courant kredieten aan het Wel- zijnsorgaan Tholen en het Groene Kruis van respectievelijk 50.000 en 100.000 gulden lopen er nog garan ties. Overigens komt daar nauwe lijks iets bij. De enige nieuwe le ning was vorig jaar 55.000 gulden voor de inrichting van het kantoor van het regionaal indicatie orgaan RIO, die van het Centrum Thuis zorg naar Maartenshof verhuisde. Het rentepercentage is daarvoor met 5,7% het laagste van de hele rij. In het verleden werden er nog veel garanties gegeven voor particuliere hypotheken, maar die taak is over genomen door het waarborgfonds. Die risico's zijn weggevallen en bij het verlenen van garanties was dat in het verleden in feite de enige post waarbij de gemeente schade heeft geleden toen enkele particulieren niet aan hun verplichtingen konden voldoen. Ook de taak van garande ring van geldleningen van de wo ningstichting Beter Wonen is de ge meente kwijt geraakt. ZIE VERDER PAGINA 3 Gemeentebestuur wil ton subsidie aan Welzijn voor Ouderen schrappen Vossetuin kampt met personeelstekort, maar gaat in zomer alsnog open Sebastian Berm zou wat meer klanten wilen voor internetcafé en cursussen Record hoeveelheid spullen op rommelmarkt N.H.-kerk in Oud-Vossemeer Hans Geluk koos voor een eigen boot in plaaLs van een eigen huis Bezoekster kermis in Sint-Maartensdijk letterlijk aangeschoten Thoolse podotherapeute Judith van de Berge zet voetenteam op in Lievensberg Streekfavoriet Arjan van Haaften tweede in wielerronde van Sint-Maartensdijk SOMMIGE BEZOEKERS BLIJVEN IN EEN UUR LANGER DAN ANDERE IN EEN WEEK Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Tijdens een controle op de Oesterdam heeft de Thoolse politie zondag tus sen half tien en half zes in totaal zes tien processen-verbaal opgemaakt. In verband met de grote drukte - de zo merse zon trok in deze vakantieperio de vele honderden badgasten naar de omgeving van de Bergsediepsluis - trad de politie alleen tegen excessen verbaliserend op. Tien keer werd een boete gegeven voor het zonder nood zaak stilstaan in de berm van de auto weg. Zes maal moest er betaald wor den voor het niet dragen van een helm als bestuurder/passagier van een bromfieLs/motor. Verder werden er tientallen waarschuwingen gegeven, met name voor foutief parkeergedrag. Een Belgische ijsverkoopwagen die op de parallelweg langs het drukste deel voor de Bergsediepsluis stond, werd door de politie gemaand om op een echte parkeerplaats te gaan staan toen daar een auto was weggereden. Anders werd het af en aan rijdende verkeer teveel gestremd. Het terrein vlakbij de verkoopwagen voor frites, ijs en frisdrank lag bezaaid met lege blikjes. Voorstraat 15 St.-Annaland, Telefoon 0166-652490 woensdagmiddag gesloten „In het eerste halfjaar hebben we met behoorlijke verliezen te maken gehad", zegt Jan Bakker, bedrijfs leider van Budelpack II (cosmetica en wasmiddelen) en lid van de staf. „De kosten gaan echter gewoon door en daarom moet je maatrege len nemen." Toch was de orderpor tefeuille voor dit jaar zo goed ge vuld. In januari had Budelpack 32,1 miljoen gulden aan opdrachten ge kregen voor dit jaar. „De invulling daarvan is echter tegengevallen", zegt Bakker. „Ten eerste zijn er veel minder nieuwe producten geïntro duceerd. Vervolgens is de Oost-Eu- ropese markt weggevallen. En ten derde kregen we met reorganisaties bij diverse klanten te maken. Alles bij elkaar bracht ons dat veel min der werk. En als het een beetje rus tiger wordt, dan zit je zo met verlie zen omdat de vaste kosten doorgaan. En de markt vindt ons ook te duur, zodat we het kostenpeil naar beneden moeten brengen." Advertentie I.M. Volgens Bakker moet er begin sep tember duidelijkheid zijn over het reorganisatieplan. Bij de presentatie van de jaarcijfers 1998 werd er al voor gewaarschuwd, dat het risico van orderweigering groot was. Kraakte Budelpack in 1998 onder de onvoorstelbare omzetgroei van 67%, nu kraakt de grootste onder neming van Tholen onder de krimp. Het is hollen of stilstaan. „Toch ziet de toekomst er helemaal niet ver keerd uit", zegt Bakker. „Maar de markt is wel heel moeilijk voorspel baar. Daar moeten we rekening mee zien te houden." De 22 functieplaat sen die vervallen, zijn indirecte functies: administratieve en andere ondersteunende posten. „Voor de productie nodigen we iedereen uit om te solliciteren, want zeker in de vakantieperiode hebben we daar mensen nodig", aldus Bakker. De werkgelegenheid was vorig jaar bij Budelpack gestegen van 351 tot 487 volledige banen van veertig uren; vaste medewerkers en uit zendkrachten. Het aantal eigen per soneelsleden bedroeg begin dit jaar 475 tegenover bijna 400 begin janu ari 1998. Toegankelijkheid Meestoof. Streek museum de Meestoof in Sint-Anna- land wordt niet toegankelijker ge maakt voor invaliden. Er zijn zoveel obstakels (verhogingen en te smalle deuren) dat het volgens b. en w. niet betaalbaar is om verbeteringen aan te brengen. Brandweerlieden en ambulancepersoneel dragen de gewonde Belgische vrouw uit de auto naar de gereedstaande brancard. Een botsing tussen twee auto's op het kruispunt Hokweg/Geerweg tussen Poortvliet en Strijenham le verde maandagmiddag omstreeks half vier een gewonde Belgische vrouw op. Een twintigjarige automobilist uit Bergen op Zoom reed met zijn vriendin in een groene Ford Sierra vanaf de Oesterdam via de polderwe gen naar Poortvliet. In de Geerweg gaf hij echter geen voorrang aan een van rechts komende bordeaux rode Citroën, bestuurd door een 77-jarige Belg, die over de Snabbcwcg reed, richting Hokweg. Na de botsing bleef de Ford op het kruispunt staan, maar de bestuurder van de Citroën pro beerde nog bij te sturen, raakte aan de rechterkant van de Hokweg in de niet zo diepe sloot en kwam daar twintig meter verder op zijn kant tot stil stand. De bestuurder kon er zelf uit komen, maar zijn vrouw niet. Die werd door de brandweer van Sint- Maartensdijk bevrijd, nadat ambulan cepersoneel van Delta Noord de no dige voorzorgen voor het transport had getroffen. De brandweer hoefde echter niet te knippen. Er was geen sprake van beknelling en tegen vier uur lag de Belgische vrouw net in de ambulance, toen er een enorme re genbui losbarstte. De gewonde werd ter observatie opgenomen in zieken huis Lievensberg te Bergen op Zoom. De vriendin van de Bergenaar ging ook nog even naar het ziekenhuis in verband met nekklachtcn, maar na onderzoek mocht ze weer naar huis. Het letsel viel erg mee. De twee zwaar beschadigde auto's werden door bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen weggetakeld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1