Thoolse Judith van den Berge podotherapeute in Lievensberg Incident schiettent op kermis Smalstad Provincie Zeeland Subsidie voor kunst en cultuur Werk aan de weg Voetenteam in ziekenhuis behandelt met name diabetici Minder sproeien bij de maisteelt Officiële Mededelingen Donderdag 22 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 29/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Over de drempel De provincie heeft jaarlijks ongeveer 3,5 ton beschikbaar voor instellingen en personen die bijzondere uitingen van kunst en cultuur willen bewerkstelligen. Voor het aanvragen van subsidie is een gestroomlijnde procedure opgezet. Sinds dit voorjaar heeft ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom een 'voetenteam', ofwel podotherapie. De 30-jarige Judith van den Berge, afkomstig uit en inmid dels weer woonachtig in Tholen, is specialiste op dit ge bied en is sindskort ook werkzaam in het voetenteam. Afwijkingen Grote beurt 72 bekeuringen bij controle gericht verkeerstoezicht Subsidie voor doorlichting van landbouwbedrijven Verkeer en Vervoer Wijziging Algemene Voorschriften kabels en leidingen, lichtmasten en palen in provinciale wegen ■■wrtwiwiiiwiMiiiiayi Abdij Nieuws Vlak na de zomervakanties neemt de provincie twee grote kruispun ten onderhanden: N256/N254 Deltaweg in Goes en N254/N667 Stoofweg 's-Heerenhoek. De werkzaamheden duren zes we ken: vier weken voor de recon structie en daarna nog eens twee weken voor het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag. Het ver keer moet in de periode septem ber oktober rekening houden met omleidingen en oponthoud. Om het verkeer zo goed mogelijk te geleiden komen er op grote afstand van de kruispunten al ver wijsborden. Goes Deltaweg - 's-Heer-Hendrikskinde- rendijk (N256/N254) is het druk ste kruispunt van het provinciale wegennet. Dat het nodig is daar maatregelen te nemen, maken de cijfers duidelijk. Met 47 ongeval len in de periode 1988/1990 staat het als nummer één te boek op de lijst van meest onvei lige wegvakken en kruispunten van de provincie. En het is er druk; te druk. In de zomermaan den kan het kruispunt de drukte niet aan en nemen de wachttijden meer dan evenredig toe. Het verbeteringsplan voorziet in de aanleg van een extra opstel- strook voor het rechtdoorgaande verkeer vanaf het zuiden; aan de noordkant verdwijnen de verbin dingen tussen de hoofdrijbaan en de parallelwegen. Vanaf de hoofd rijbaan de parallelweg opschieten of andersom, is na voltooiing van de klus verleden tijd. Daarmee verdwijnt een belangrijke veroor zaker van onveilige verkeerssitu aties. Langzaam verkeer moet natuurlijk wel kunnen oversteken. De verbeteringsplannen voorzien daarin. De wegwerkers maken van de gelegenheid gebruik het kruispunt en aansluitende weg vakken ook te voorzien van een nieuwe asfaltlaag. Verkeersmaatregelen Tijdens de reconstructie zal voor al het verdeer vanuit zuidelijke richting rekening moeten houden met langere wachttijden. Het aan brengen van de nieuwe asfaltlaag is het laatste onderdeel van de klus en gebeurt 's nachts. Het kruispunt en het gedeelte van de N254 tot 's-Heer-Hendrikskinde- ren is dan twee weken gesloten voor alle verkeer. 's-Heerenhoek Het kruispunt N254/N667 Stoof weg krijgt verkeerslichten. Ook komen er aparte opstelstroken op de Stoofweg en de N667. Ook hier geldt dat het aanbren gen van een nieuwe asfaltlaag het laatste onderdeel is van de werkzaamheden. Verkeersmaatregelen De N667 en de Stoofweg zijn de eerste vier weken van de werk zaamheden gesloten voor alle verkeer. Het doorgaande verkeer op de N254 kan gebruik blijven maken van deze weg, maar afslaan naar 's Heerenhoek en Lewedorp is niet mogelijk. Het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag gebeurt overdag. Het kruispunt is dan twee weken gesloten voor alle verkeer. "Over de drempel" is de naam van het beleidsprogramma zoals het dagelijks provinciebestuur (GS) dat de komende vier jaar wil uitvoeren. In deze brochure staan de hoofd lijnen van het beleid uitgelegd. Het boekwerkje is verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Instellingen en personen die vol gend jaar subsidie willen hebben van de provincie om zo bijzonde re uitingen van kunst en cultuur mogelijk te maken, moeten hun aanvragen voor 1 oktober van dit jaar indienen. De aanvrager moet daarbij ge bruik maken van een speciaal aanvraagformulier. De formulie ren zijn verkrijgbaar bij mw. P. Dieleman en mw. J. van Dijk, tel. (0118) 63 14 18 of 63 14 98. Wie een aanvraagformulier opvraagt krijgt tegelijkertijd de uitgangspunten, voorwaarden en richtlijnen toegestuurd waaraan zowel de aanvrager als de activi teit moeten voldoen. De Raad voor de Cultuur Zeeland zal voor 15 december alle aan vragen tegen het licht houden en beoordelen en Gedeputeerde Staten (GS) adviseren over het al dan niet toekennen van bedra gen. GS tenslotte zal zich voor 15 februari van het volgend jaar uitspreken over het advies van de Raad en een besluit nemen. Half februari weten de aanvra gers dus ook waar ze aan toe zijn. In het algemeen In z'n algemeenheid geldt dat de activiteit het lokale belang duide lijk moet overstijgen. Nog beter is het als er sprake is van een uit straling naar de hele provincie. Samenwerking met andere, ook commerciële, instellingen en met andere disciplines, verhogen de kansen op toekenning. Vanzelfsprekend speelt bij de be oordeling ook een rol of bij ande re overheden (gemeente en rijk) en fondsen bijdragen zijn aange vraagd. Onderdelen Om het aanbod van bijzonder theater te stimuleren is een klei ne ton beschikbaar. Te denken valt aan moderne dans, margi naal theater, theater voor jeugd en jongeren, muziek en theater projecten. Het bijzondere heeft veelal te maken met een of meer onderdelen van de productie: vorm, inhoud, uitvoering, locatie, tijdstip. Om er voor te zorgen dat in Zeeland goede producties van de grond komen (stimuleren pro ductieklimaat in de vaktaal) staat ongeveer 20 duizend gul den op de lat. Dit geld is beschik baar voor onder meer: schrijven, componeren of ontwerpen van nieuw materiaal, reproduceren van bestaand materiaal, een (reis)beurs om het componeren en produceren te leren, organisa tie van masterclasse's. Eveneens een bedrag van rond de 20 duizend gulden is beschik baar voor tentoonstellingen, initiatieven en manifestaties beeldende kunst. De inwoners van Zeeland ver trouwd maken met kunst en cul tuur, er aan laten snuffelen en liefst nog aan deel laten nemen, is GS wel wat waard. Vandaar dat voor cultuureducatie ongeveer 130 duizend gulden is gereser veerd. Vooral als het project is gericht op kinderen en jongeren, leerlingen van VBO en MAVO in het bijzonder, neemt de kans op subsidie toe. Voor amateurkunst staat onge veer 17,5 duizend gulden op de begroting. De activiteit moet onder meer artistiek en vakinhou delijk bijdragen aan de ontwikke ling van de amateurkunst in de provincie. Een gekwalificeerd iemand moet verantwoordelijk zijn en in principe is er een vorm van samenwerking met de betref fende koepelorganisatie of met Stichting Scoop. Om het lezen te bevorderen en voor het behoud van het cultu reel erfgoed zijn bedragen beschikbaar van respectievelijk 2,5 en 8,5 duizend gulden. Orkestbegeleiding koren De begeleiding van koren door orkesten heeft een speciaal plaatsje in het kunsthart van het dagelijks provinciebestuur. Daarvoor staat twee ton op de lat. Alleen koren die niet al jaar lijks een vast bedrag krijgen van de provincie komen voor subsidie in aanmerking. Met uitzondering van operettekoren die een eigen professioneel begeleidingsorkest mogen samenstellen moet de begeleiding geschieden door een (semi)professioneel orkest als het Randstedelijk Begeleidingsorkest of Het Zeeuws Orkest. De data van de uitvoeringen moeten zijn vastgesteld in overleg met de andere koren van het Korenplat form. Het bijzondere van het pro ject kan blijken uit onder meer de keuze van het programma en de aanpak. De uitvoering van werken die vernieuwend zijn, onbekend of weinig in Zeeland zijn te horen, hebben een streepje voor bij de beoordeling. Tot nu toe was het mogelijk het hele jaar door subsidie-aanvragen in te dienen. Daar.komt nu een eind aan. De nieuwe procedure vergemakkelijkt het maken van vergelijkingen en bevordert het evenwicht in de uiteindelijke beoordeling. Het zogenaamde voetenteam is in het leven geroepen om zoveel mo gelijk complicaties aan voeten - van met name diabetici - te voor komen en indien nodig te behan delen. Het team bestaat uit een in ternist, vaatchirurg, orthopedisch chirurg, huidarts en podothera- peut. Judith van den Berge volgde een opleiding podotherapie aan de Hogeschool Eindhoven. Sinds 1982 is podotherapie een wettelijk erkend paramedisch beroep. De podotherapeut behandelt patiënten met aandoeningen aan de voeten en patiënten bij wie bepaalde klachten voortvloeien uit het niet goed functioneren van de voeten. Na verwijzing door een huisarts of specialist, zal er bij een eerste be zoek een uitgebreid onderzoek plaatsvinden om de oorzaak van de klachten op te sporen. Met be hulp van verschillende therapieën, worden de klachten behandeld. Enkele vormen van behandeling zijn wondverzorging, het gebruik van podotherapeutische zolen, or- theses en protheses. Ook worden adviezen over de juiste schoenen gegeven. Na haar studie liep mevr. Van den Berge in 1991 nog drie maanden stage in Amerika. Teruggekeerd in Nederland, nam ze waar in diverse praktijken en deed zo extra erva ring op. Later combineerde ze dat werk met een baan als docent po dotherapie aan de Hogeschool Eindhoven. Vijf jaar geleden kreeg ze een eigen praktijk in het Sint-Josephziekenhuis te Veldho ven. De specialisatie van de Thoolse ligt op het gebied van diabetes. In Veldhoven zette ze dan ook samen met collega's een diabetesteam en een voetenteam op. Podotherapeuten kunnen zich richten op specifieke doelgroepen zoals diabetici, kinderen, sporters of mensen met reuma. Van men sen met diabetes mellitus (suiker ziekte) is uit onderzoek bekend dat er in Nederland ongeveer 12.000 mensen een voetprobleem hebben. Men verwacht dat dit er in 2005 14.000 zullen zijn, van wege de vergrijzing. Die proble men kunnen variëren van standaf wijkingen, nagelaandoeningen en afwijkende eeltvorming tot huid verwondingen die weer kunnen leiden tot infectie van spieren en botten. Dergelijke problemen kun nen ontstaan door zenuwafwijkin gen, vaatafwijkingen, bewegings beperking in de voetgewrichten en stofwisselingsstoornissen. Voet problemen ontstaan meestal ook geleidelijk en kunnen bij diabetici in combinaties voorkomen. Kleine ongelukjes zoals het ongemerkt stoten van de voet, kunnen al snel leiden tot wonden en weefselaf sterving (gangreen) waardoor am putaties onvermijdelijk kunnen worden. De inzet van verschillende specia listen in een voetenteam is zinvol, omdat het bij klachten aan de voe ten vaak om meerdere factoren gaat. Zo regelt de internist onder meer de instelling van de bloed glucose, de vaatchirurg wordt ge roepen als een wond operatief be handeld moet worden en de huidarts komt erbij als een wond ontstaat zonder vaatproblemen. De orthopedisch chirurg behandelt standafwijkingen die eventueel geopereerd moeten worden. Mevr. Van den Berge onderzoekt als po dotherapeute de voeten van de pa tiënt, geeft voorlichting, maakt eventuele hulpmiddelen en zorgt voor de wondbehandeling. Als diabetici jarenlang slecht om gaan met problemen, zullen er meer uitgesproken zenuw- en vaatafwijkingen optreden. Daar door nemen de risico's voor de vdet toe. Volgens mevr. Van den Berge zou elke diabeet dan ook minimaal een keer per jaar een uitgebreide controle moeten krij gen en onderzocht moeten worden door een podotherapeut. De Thoolse beschouwt dit als een soort 'grote beurt voor de voeten'. De voeten worden helemaal nage keken en het gevoel en de door bloeding worden getest. Door der gelijke regelmatige onderzoeken, probeert het voetenteam uitbrei ding van de problemen te voorko- De politie deelde woensdag 72 be keuringen uit in het kader van het gericht verkeerstoezicht. Van acht tot tien uur werd er gecontroleerd op snelheid langs de Nieuwe Post weg te Tholen. Van de 625 gecon troleerde voertuigen, waren er 39 in overtreding (6,2 procent). De hoogst gemeten snelheid was 122 km per uur, terwijl 80 km de li miet is. Van half elf tot twaalf uur postte de radarwagen op de Oud-Vosse- meersedijk te Oud-Vossemeer. Van de 225 voertuigen die in die tijd voorbij kwamen, reden er 18 (8 procent) te hard. De snelste boekte 105 km per uur in plaats van de toegestane 80 km per uur. Op de Oesterdam bij Tholen werd tenslotte van kwart voor één tot kwart over twee gecontroleerd. Van de 325 voertuigen die hier ge controleerd werden, waren er vijf tien in overtreding (4,6 procent). De grootste snelheidsduivel reed 133 km per uur en dat is 33 km te hard. Bij de afsluiting van een driejarig Zeeuws milieuproject is gebleken, dat vijftig melkveehouders in de provincie minder gewasbescher mingsmiddelen gebruiken. In de maisteelt is de werkzame stof per hectare teruggebracht van 1,75 tot 1,21 kg. Ruim veertig procent vol doet aan de doelstellingen van het meerjarenplan gewasbescherming om in 2000 nog maar 1 kg werkza me stof per hectare in de maisteelt te gebruiken. Beperking van het mi neralenverlies is een veel moeilijke re opgave. Het kunnen voldoen aan de normen hiervoor, zal vooral voor de intensieve veehouderijen een uit daging zijn. De onlangs onderteken de intentieverklaring tussen land bouw, waterschappen, natuur- en milieuorganisaties en de provincie, waarbij vermindering van milieube lasting centraal staat, vormt een goed vervolg op dit project. In het kader van het project Vitaal platteland geeft de provincie 1250 gulden subsidie per landbouwbe drijf voor een verbrede doorlich ting van de onderneming. Voor het eerste seizoen is 100.000 gulden beschikbaar, ook voor landbouw bedrijven op Tholen en Sint-Phi- lipsland. De provincie betaalt voor elk adviesonderzoek maximaal de helft van 2500 gulden per onder neming. Wanneer de evaluatie een positief resultaat aantoont, zal de provincie het project nog twee jaar voortzetten tot een totale maximale subsidie van 250.000 gulden. De aanvragen lopen via voorlichter J. Withagen van de landbouworganisatie ZLTO te Goes. In verband met gewijzigde regel geving is het noodzakelijk dat de Algemene Voorschriften voor het leggen van electriciteits-, tele com- of andersoortige kabels, gas- en waterleidingbuizen en voor het plaatsen van lichtmasten en palen in bij de provincie Zee land in beheer zijnde wegen, wor den aangepast. De voorlopig vastgestelde gewij- ii zigde Algemene Voorschriften liggen van vrijdag 23 juli 1999 tot en met maandag 23 augustus 1999 ter inzage bij de Directie Infrastructuur Vervoer, kamer D 104, Abdij 6, Middel burg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantoor uren (voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toe lichting en kopieën van de ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer J.C. de Haan, tel. 0118-631506). Belanghebbenden kunnen tot en met maandag 23 augustus 1999 schriftelijk of mondeling (na tele fonische afspraak) hun zienswij zen kenbaar maken bij Gede puteerde Staten van Zeeland, Directie Infrastructuur Vervoer, postbus 524, 4330 AM Middel burg. WÊÊÊÊÊÊÊm Bekentenis schietpartij. Een 26-ja- rige man uit Vlissingen heeft be kend op 11 juli in Zoutelande een 28-jarige Rotterdammer te heb ben doodgeschoten. De Vlissinger maakte deel uit van een groep die ruzie kreeg met een groep waarin de Rotterdammer zich bevond. Hij los te uiteindelijk de dodelijke schoten. De exacte aanleiding voor de ruzie is nog niet bekend. In totaal zijn er zeven verdachten in deze zaak aan gehouden. Het is nog niet duidelijk wat de rol van de anderen is ge weest. De politie (rechercheurs van Walcheren en van de regionale een heid) zijn tevreden over de snelle oplossing van deze zaak. Op de Markt in Sint-Maartensdijk konden jong en oud zich van woensdag tot en met zaterdag vermaken op de kermis. Traditioneel trokken de botsauto's veel publiek. Veel jongeren, maar ook ouderen beproefden hun stuurmanskunst. Voor de schiettent was eveneens ruime belangstelling. Men kon hier de oog-handcoördinatie testen met een schot op de roos. Er gebeurde nog wel een vervelend incident. Eén van de geweren lag nog geladen op de stand toen een Smurdiekenaar daarmee per ongeluk) in de elleboog van een Rotterdamse bezoekster schoot. Nadat de huisarts erbij was gehaald, moest de vrouw naar het ziekenhuis waar het kogeltje werd verwijderd. i Judith van den Berge is sonds dit voorjaar werkzaam in Lievensberg als podotherapeute in het 'voetenteamvan het Bergse ziekenhuis. Dit team behandelt voetklachten van met name diabetici.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 13