„Het ziet er voor 2000 nog rooskleurig uit" Reorganisatie Akzo uitgesteld tot oktober Onroerende-zaakbelasting in Tholen gaat volgend jaar met 2,4% omhoog Meestoof bemachtigt tekeningen Chris Lanooy voor nieuwe expositie Mededeling Tholen investeert volgend jaar meer dan 6,6 miljoen VERSE VIS^ Aardappelprijs dekt kosten van de telers niet Ook andere tarieven stijgen om begroting sluitend te krijgen Gymlokalen spotgoedkoop Toerist geeft 2,1 miljard uit in Zeeland Donderdag 15 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Wethouder Ravensteijn is heel tevreden Vorig jaar zat ik er nog wat onwennig, vertelde wethou der Ravensteijn van financiën vrijdag bij zijn tweede persconferentie over de begroting. Met hoofd financiën F.W. Keur aan zijn zijde, keek hij dit keer heel tevreden in één van de fractiekamers van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. „De gemeente Steenbergen heeft de belastingen en tarieven met 20% verhoogd en de ge meente Tholen met 3,5%. We zijn dus heel tevreden", zegt Ravensteijn met ingehouden trots. Voor zijn eerste begroting moest hij nog een verhoging van 4,6% aan kondigen, nu maar 3,5% meer. Ontzettend laag Peuterspeelzaal Werkgroepen van personeel kijken mee De beslissing over de begin april aangekondigde reorga nisatie bij Akzo Nobel Resins in Bergen op Zoom, is uit gesteld tot eind oktober. De directie heeft de onderne mingsraad niet kunnen overtuigen van de noodzaak om 50 arbeidsplaatsen te schrappen en het werk van 55 me dewerkers uit te besteden aan derden. Van de ruim 400 medewerkers van Akzo komen er 36 van Tholen. PANKLARE VERSE SCHAR 5,98 VERSE SUPER MOSSELEN 8,98 $$0 VERSE JUMBO MOSSELEN 11,98 Rioolrecht Relatief onbekend werk van uit Sint-Annaland afkomstige kunstenaar Streekmuseum de Mee stoof in Sint-Annaland is acht tekeningen van Chris Lanooy rijker. Ze zullen volgend jaar deel uitmaken van de tentoonstelling die aan de kunstenaar (1881- 1948) wordt gewijd. Lanooy werd in Sint-An naland geboren en is voor al als pottenbakker bekend geworden. Secretaris W. Heijbroek van het streek museum is blij met de aan winst. „Het betreft vrijwel onbekende tekeningen." Smederij in Tholen Opknapbeurt Wimpel Sint-Philipsland Burgemeester en wethouders willen volgend jaar investe ringen plegen voor ruim 6,6 miljoen gulden. Daarvoor zal 1,1 miljoen uit de financiële reserves van Tholen worden geput. De jaarlijkse kapitaallasten zijn bijna zeven ton en worden in het jaar van uitvoering voor de helft en in de volgende jaren volledig in de begroting opgenomen. Achttien miljoen In verband met vakantie is ons kantoor te St. Maartensdijk gesloten van maandag 19 juli 1999 tot en met vrijdag 13 augustus 1999 De VVD-wethouder, die in zijn De stijging van de onroerende periode als raadslid tegen menige verhoging aanschopte, probeert de 8% stijging van de woonlasten waarmee bijna elke inwoner te maken krijgt, goed te verpakken. De opbrengst van al die verhogin gen is 3,5% van de totale inkom sten. „We keken eerst tegen een tekort van 1,1 miljoen gulden aan, maar door ombuigingen (de subsidies voor de wet voorzieningen gehan dicapten zijn wat gekort en de subsidie voor Sloth wordt afge bouwd) en boekhoudkundige trucs (een renteberekening van 3 in plaats van 6% en opheffing van het werkgelegenheidsfonds) heb ben we het tekort teruggebracht tot 189.000 gulden. Het gemeen tebestuur zit niet te wachten op extra verhogingen voor de inwo ners van Tholen." Ravensteijn vertelt, dat het college van b. en w. alleen voor eenmalige zaken een lastenstijging van 10% wil invoeren. Dat betreft de leges voor bouwvergunningen, uittrek sels uit de burgerlijke stand, be- graafrechten en de woonforensen- belasting. „Bij de burgerlijke stand is het dekkingspercentage maar 35%, dus van alle kosten die de gemeente maakt, wordt maar 35% door de aanvragers van een uittreksel zelf betaald. En we pak ken de trouwzaal flink aan: met bouwkundige aanpassingen, fraai er meubilair en wandversiering gaat die er een stuk aantrekkelij ker uitzien." De wethouder vindt verder, dat ook de begraafrechten in de ge meente Tholen 'ontzettend laag' liggen. Het dekkingspercentage hiervan is 47%. En mensen die een huis of een bedrijfspand wil len bouwen, betalen maar 58% van de kosten die de gemeente voor het verzorgen van de vergun ning moet maken, zelf. „Daarom zijn legesverhogingen van 10% goed te verdedigen in de commis sie middelen en in de gemeente raad", aldus Ravensteijn. zaakbelasting en de huur van sportaccommodaties blijft vol gend jaar beperkt tot 2,4% „De grootste boosdoener bij de woon lasten is de verhoging van de ri oolrechten, maar daar is een tijd pad voor afgesproken", zegt de wethouder. „Daarentegen is de verhoging van de afvalstoffen heffing maar beperkt dankzij het egalisatiefonds en de fusie van het gemeenschappelijke afvalstoffen- orgaan Olaz met een soortgelijke instelling onder de Westerschelde. Dat levert kostenvoordelen op." Gezien de uitspraak van de com missie middelen, vorig jaar, beslo ten b. en w. de verhoging van de hondenbelasting beperkt te hou den tot het inflatiepeil. De kwijt schelding van gemeentelijke be lastingen voor inwoners met een minimum inkomen is wat hoger. Voor nieuw beleid is er maar twee ton beschikbaar, maar het college kan dankzij het nieuwe dividend- beleid van Delta Nutsbedrijven een meeropbrengst tegemoet zien. Dat willen b. en w. benutten aan een eenmalige besteding: de bouw van een nieuwe peuterspeelzaal in Sint-Maartensdijk. De peuters zit ten nu nog in de oude kleuter school aan de Riidda Barnenstraat, maar dat gebouw zal te zijner tijd worden gesloopt. Alles overziende ziet het er voor de gemeente Tholen in het jaar 2000 nog rooskleurig uit, conclu deert wethouder Ravensteijn. „Maar voor de volgende jaren zijn er oplossingen nodig gezien het geraamde tekort van 536.000 gul den in 2001." Minister van onderwijs in Zee land. De minister onderwijs, drs. L.M.L.H.A. Hermans, verricht woensdag 8 september in Vlissin- gen de opening van het schooljaar 1999/2000 van de hogeschool Zee land. Ook de voorzitter van het stichtingsbestuur, oud-staatssecreta ris mevr. N.J. Ginjaar-Maas, zal een toespraak houden. De directie heeft met de onderne mingsraad en de vakorganisaties afgesproken om gezamenlijk ver der te studeren op de voorgeno men vermindering van het perso neelsbestand. Begin september zal gezamenlijk worden besproken hoe de concurrentiepositie van het bedrijf er voor staat en hoe deze blijvend verbeterd kan worden. Dat zal gebeuren op basis van stu dies en gesprekken die in de afge lopen maanden hebben plaatsge vonden. De resultaten hiervan zullen met de medewerkers wor den doorgenomen. Vervolgens zullen de betrokken afdelingen in multidisciplinaire werkgroepen bekijken hoe de doelstellingen in concrete acties worden omgezet. Uiterlijk eind oktober zal een ge zamenlijke balans worden opge maakt en de vraag beantwoord worden, of er een nieuwe advies aanvraag wordt ingediend bij de o.r., of dat de huidige adviesaan vraag moet worden aangepast. „Met deze nieuwe aanpak en de inbreng van het personeel willen we van Akzo een sterk bedrijf ma ken, dat de concurrentie met ande re harsbedrijven blijvend aan kan", zegt directeur C.M. Elen- baas. Het plan is gebaseerd op het verhogen van de inkomsten, het verbeteren en vereenvoudigen van structuren en systemen en het ver lagen van de kosten. Workshop beeldhouwen. Psychia trisch ziekenhuis Vrederust organi seert een workshop beeldhouwen op 29 september. De cursus wordt gegeven in het kader van het 90-ja- rig bestaan van het ziekenhuis. Ie dereen kan meedoen. De deelne mers kijken mee met twee kunstenaars, maar gaan ook zelf aan de slag. Een inschrijfformulier kan worden aangevraagd bij de receptie van Vrederust. Er zijn echter slechts 24 plaatsen beschikbaar. TOPKWALITEIT PRINS DINGEMANSE TOPKWALITEIT PRINS DINGEMANSE Vers-kwaliteitsgarantie: niet tevre den, geld dubbel terug-garantie Aanbiedingen geldig vanaf zaterdag 17 t/m vrijdag 23 juli C1000 Gunter Sint-Annaland tel. 0166-652434 Advertentie I.M. De aardappelprijzen zijn ronduit slecht. Het pootgoed was duur en daardoor zijn prijzen van 24 tot 25 cent voor een kilo Doré's beneden de maat. De kilo's maken lang niet alles goed, al groeien de aardappe len door de combinatie van warm te en vocht elke week. „Het is moeilijk om zo de kostprijs te ha len", zegt de Sint-Annalandse vei lingdirecteur D.L. Hage. „De prij zen zijn te laag. Bij de handel heerst de stemming, dat er over het hele seizoen genomen hoge aan voeren zullen komen, en dat grote aanbod zit nu al in de prijzen." De aanvoer passeerde gisteren de 400 ton. Eigenheimers brengen nog 40 cent op en ook voor de Bildtstar wordt nog 38 cent per ki lo betaald. Het nieuwe ras Bimon- da, eveneens een rode aardappel zoals de Bildtstar, is goed voor 30 cent. Woensdag 14 juli: Doré 20-24, Première 21-25, Gloria 20-24, Frieslander 20-24, Eigenheimer 38-40, Bildtstar 25-38, bonken 30- 36, drielingen 25-28, kriel 272- 283; aanvoer 414 ton. Dinsdag 13 juli: Doré 20-25, Pre mière 20, Gloria 19-26, Frieslan der 20-25, Bildtstar 26-37, Bimon- da 30, bonken 30-47, drielingen 27-35, kriel 260-270; aanvoer 387 ton. Tariefstijgingen zijn onder meer nodig om de trouwzaal in het gemeentehuis een grondige opknapbeurt te geven. De gemeente confronteert de inwoners volgend jaar met een verhoging van de tarieven en belastingen die 3,5% meer in het laadje moet bren gen. De Tholenaren zullen dus flink in de buidel moeten tasten, want het komt er in de praktijk op neer dat de woonlasten met zo'n acht pro cent toenemen. De lastenverhoging is nodig om de begroting voor 2000 sluitend te krijgen. Voor de periode daarna houdt het gemeentebestuur al bij voorbaat rekening met een jaarlijkse stijging van gemiddeld 5%. Het tekort voor 2000 was de afgelo- legeprogramma. pen maanden al behoorlijk ver kleind. In het najaar werd gerekend met 1,1 miljoen en dat was in januari nog 275 mille. Uiteindelijk resteert een gat van 189.000 gulden, wat het gemeentebestuur door lastenverho ging wil dichten. Zo gaan, evenals dit jaar, de forensenbelasting, de lijk- bczorgingsrechten en de leges voor bouwvergunningen met 10% om hoog. Ook de leges burgerlijke stand moeten 10% stijgen, de overige ta rieven (honden- en onroerende-zaak belasting, entreeprijs zwembaden, huren sportaccommodaties, dorps huizen en peuterspeelzalen, en ha vengeld) met 2,4%. Dat percentage zou ongeveer gelijk zijn aan de infla tie en daarmee strookt dit voorstel met het vorig jaar door SGP, PvdA, VVD en CDA overeengekomen col- Het gewijzigde beleid van Delta nutsbedrijven ten aanzien van de uit kering van dividend aan de aandeel houders, pakt voor de gemeente bij zonder voordelig uit. Tot nu toe ontving men jaarlijks zo'n 33 mille, een percentage van de nominale waarden van de aandelen. Maar van af volgend jaar streeft het nutsbedrijf er naar om zo'n 40% van de winst - na aftrek van eventuele reserverin gen - als dividend uit te keren. Dat zou Tholen zes ton extra opleveren. Daar kun je leuke dingen van doen en dat is precies wat het gemeentebe stuur voor ogen heeft: vier ton wil men gebruiken om in Sint-Maartens dijk een nieuwe peuterspeelzaal te bouwen. In de ontwerp-begroting is zo'n kwart miljoen gulden (een tien tje per inwoner) opgenomen voor onvoorziene uitgaven. Uit het eigen vermogen van de gemeente wordt volgend jaar bijna 2,8 miljoen gul den bijgepast: 1,1 miljoen voor in vesteringen en 1,68 miljoen voor ex ploitatiekosten. Daardoor vermindert het eigen vermogen met 5,4%. Naast de al eerder genoemde verho gingen worden ook de afvalstoffen heffing en het rioolrecht duurder. Na een verlaging in 1999, gaan gezinnen volgend jaar een tientje meer betalen voor de afvalstoffenheffing (wordt 410 gulden) en alleenstaanden 7,50 gulden. Deze heffing is kostendek kend. Maar er wordt, evenals in 1998 en dit jaar, per huishouden 100 gul den korting op verleend. Dat is de zo genaamde Zalmsnip, een cadeautje van de rijksoverheid. De eerder inge zette verhoging van het rioolrecht (in verband met forse investeringen in de toekomst) krijgt een vervolg, zowel eigenaren als gebruikers van wonin gen gaan ƒ29,50 meer betalen. Na tuurlijk moet de gemeenteraad nog met deze voornemens instemmen. De verhoging van afvalstoffen heffing, onroerende-zaakbelasting en rioolrecht zal de woonlasten voor de inwoners doen stijgen. Rekening houdend met de Zalmsnip betaalt de eigenaar/bewoner van een huis van anderhalve ton nu ƒ821,40 en dat wordt ƒ898,50. Een stijging met ƒ77,10 ofwel 9,4%. Een huurder van een woning van dezelfde waarde is 7,9% (ƒ43,10) duurder uit. Wie een huis van twee ton bezit, ziet de woon lasten met 8,6% (ƒ79,80) stijgen en wie eenzelfde huis huurt, moet 7,5% extra (ƒ44,30) op tafel leggen. Een gemiddelde tariefs- en belasting verhoging van 5% is onvoldoende om de mccijarenraming voor de pe riode 2001 t/m 2003 sluitend te ma ken. Het eerste jaar is het tekort naar verwachting 536 mille, het jaar daar op 1,33 miljoen en in het derde jaar van de 21ste eeuw 1,68 miljoen. Ex tra belastingverhogingen, bezuinigin gen of verschuiven van investeringen zullen nodig zijn om die tekorten weg te werken. Na de begrotingsbe handeling in oktober gaat het ge meentebestuur bekijken hoe dit aan gepakt kan worden. Tijdens de voorbereiding voor de expositie volgend jaar is Hcijbroek al een tijdje op zoek naar werk van Lanooy. Op een veiling in Middel burg doken de tekeningen op. Heij- broek kreeg daar een tip over en wist op tijd de map met krijtteke ningen, een linosnede en een pen tekening te bemachtigen. Het gaat voornamelijk om ontwerpen. Er zijn twee kleine tekeningen met bruin krijt van boerderijen. Eén daarvan komt op een tegel voor die de Meestoof al bezit. Andere schetsen daarentegen zijn non-figuratief met art deco-achtige trekjes, maar het is niet precies duidelijk waar ze uiteindelijk voor gediend hebben. „Misschien voor behang of stoffen, maar dan zoek ik het wellicht te ver," zegt Hcij broek. Onder de nieuwe aanwinsten be vindt zich ook een tekening met twee vissen in kleur. Vismotieven zijn Lanooy niet vreemd. Het mu seum bezit een bord met vissen en het schilderij Oosterscheldc, een drieluik uit 1933 waarin ook vissen zijn verwerkt. Ook de non-figarie- ve tekeneningen zijn in kleur. Op een kleine beschading na zijn de meeste tekeningen goed geconser veerd. Op het soms wat grauwe pa pier ogen de kleuren helder, alsof ze er nog niet zo heel lang geleden op zijn aangebracht. „Ze zaten allemaal bij elkaar in een map en hebben waarschijnlijk jarenlang zo in een lade gelegen." Heijbroek heeft wel de omslag ver vangen door een zuurvrij karton nen map om de tekeningen beter te beschermen. De tekeningen komen uit de collec tie van de familie van Asscndclft uit Noord-Holland die bekend staat Deze aanwinsten van de Meestoof tonen aan dat het werk van Chris vanwege haar grote kunstverzame ling. „Dit is er maar een deeltje van. Van Assendelft wist misschien niet wat hij ermee aan moest." Kenners die de tekeningen inmid dels hebben gezien, vinden de aan winst waardevol omdat de teken techniek van Lanooy niet zo bekend is. Net zo min overigens als het schilderwerk van de kunstenaar. Op de tekeningen is te zien dat Lanooy zijn handtekening heeft veranderd. Dat zou er volgens Heij broek op kunnen wijzen dat de te keningen over een langere periode zijn gemaakt. Een andere aanwij zing daarvoor zijn de uiteenlopende onderwerpen die Lanooy op papier zette. Wat daartegen spreekt is dat het pa pier allemaal gekocht is bij Vos in Waddinxveen in 1909. Dat is te zien aan het watermerk van de leve rancier. Vanaf 1907 vestige Lanooy zich - na een zwerftocht van Tholen naar Den Haag, Gouda, Amsterdam en Purmerend - in Gouda, vlakbij Waddinxveen waar hij tot 1920 bleef wonen. Daarna verhuisde hij naar Epe waar hij in 1948 overleed. Lanooy bezocht Tholen regelmatig om bij zijn opa op bezoek te gaan die smid was in Sint-Annaland. Chris' vader Cornelis volgde de voetsporen van zijn vader en begon in Tholen een eigen smederij, maar die onderneming mislukte. Het ge zin (met zes kinderen) verhuisde in 1889 naar Den Haag waar Cornelis hoefsmid werd bij de paardentram van de Haagse Tram Maatschappij. Lanooy werkte als leerling-schilder in de Haagse Plateelbakkerij Ro zenburg en volgde tekenlessen aan de academie voor beeldende kunst Lanooy zeer uiteenloopt. aldaar. Hij werkte ook enige tijd bij de HAGA, de kunstaardewerkfa briek in Purmerend, maar toen deze onderneming failliet ging, ging Lanooy als zelfstandig kunstenaar verder. Het museum bezit enige tientallen glazen, vazen en borden van Lanooy. Twee jaar geleden kocht het museum het schilderij Appelbo men met lammetjes. Vooral het Friese museum Princessehof in Leeuwarden heeft een grote collec te Lanooy. Vorig jaar besteedde het Stedelijk museum in Amsterdam een expositie aan zijn werk. Een deel daarvan komt waarschijnlijk in bruikleen naar Sint-Annaland. Be halve de Meestoof richt ook het glasmuseum in Leerdam volgend jaar een tentoonstelling in over de uit Sint-Annaland afkomstige kun stenaar. Van de 6.631.000 gulden aan investe ringen gaat een kwart 1.543.000 gul den) op aan de bedrijfsvoering van de gemeente zelf. De rest wordt besteed aan voorzieningen in de diverse woonkernen. Zoals de grote opknap beurt van dorpshuis De Wimpel in Sint-Philipsland. die al eerder was voorzien maar toen is uitgesteld. Een klus van 1,4 miljoen. Een aantal za ken die eerder in de meerjarenraming stonden, zijn van de investeringslijst afgevoerd en andere zijn nieuw opge nomen. Verdwenen zijn het opstellen van een verkeersplan voor Poortvliet (jaar opgeschoven), het aanpassen van halteplaatsen voor het openbaar vervoer (opgeschoven), nieuwbouw van de scholen in Schcrpenisse en de centrale afstandsbediening en contro le voor 15 verwarmingsinstallaties. Een overzicht van de geplande inves teringen: Tholen: aanpassen brandweerkazer ne ƒ150.000,-; vervangen bomen Parksingel ƒ35.000,-; uitbaggeren en beschoeien van gedeelte Vest bij Her tenkamp ƒ65.000,-; uitbreiden jacht haven ƒ240.000,-; bodemsanering op terrein van voormalige gasfabriek 65.000,-; herziening van komplan ƒ100.000,-. Sint-Annaland: vervangen brand weerauto ƒ385.000.-; vervangen bo men en verbeteren paden begraaf plaats ƒ1 10.000,-. Sint-Maartensdijk: opknapbeurt voor tweede hoofdveld sportpark ƒ150.000,-. Sint-Philipsland: baggeren handels haven ƒ150.000,-; ophogen strandje ƒ41.000,-; opknapbeurt dorpshuis De Wimpel ƒ1.400.000,-. Algemeen: vervangen masten open bare verlichting ƒ150.000,-; tweede fase invoering 30-kilometergebieden ƒ600.000.-; uitvoeren gemeentelijk grondwaterplan ƒ150.000,-; meubi lair diverse scholen ƒ148.000.-; uit breiden diverse schoolgebouwen ƒ1.129.0000,-; aanschaf speeltoestel len zwembaden 25.000,-; aanleg en verbeteren speelterreinen ƒ40.000,-; aanschaf stoelen en inventaris voor dorpshuizen ƒ60.000,-; nota volks huisvesting en stedelijke (dorpsver nieuwing ƒ100.000,-; bijdrage woon zorgcentrum ƒ200.000,-. Gemeente: vervangen c.v.-ketels ge meentehuis ƒ100.000,-; herinrichten trouwzaal ƒ85.000,-; wijzigen func tiewaarderingssysteem ƒ80.000,-; au tomatisering ƒ525.000,-; I A be leidsplan ƒ75.000,-; vervangen vervoermiddelen en aanhangwagen ƒ95.000,-; vervangen portofoons brandweer ƒ35.000,-; aanschaf meet- en redapparatuur, motorspuitaanhan- ger en automatisering ƒ103.000,-; vervangen van een zout-/zandstrooier ƒ40.000,-. Voor de eerste drie jaren van de 21ste eeuw - de periode 2001 t/m 2003 - houdt het gemeentebestuur rekening met investeringen tot een totaalbedrag van ruim 18 miljoen gulden. De reserves worden daar voor aanmerkelijk minder aange sproken dan in 1999 en 2002, want er wordt gerekend met ongeveer 1,4 miljoen gulden. Belangrijke kostenpost blijft het onderwijs (mede een gevolg van de klassen verkleining), met ruim 5,6 miljoen gulden voor uitbreiding van diver se scholen. Daarnaast vergt het ge meentelijk apparaat naar schatting 3,6 miljoen gulden in deze perio de. Concreet staal voor 2001 onder meer het volgende op het program ma: Tholen: derde fase verkeerscircu latieplan ƒ230.000,-; herinrichten beplanting Markt ƒ150.000,-. Stavenisse: baggeren jachthaven ƒ100.000,-. Sint-Maartensdijk: aanleg roton de Onder de Linden (inclusief tweede fase voorzieningen open baar vervoer) ƒ800.000.-. Scherpenisse: ophogen strandje Gorishoek ƒ124.000,-. Poortvliet: opstellen verkeersplan ƒ40.000,-. Sint-Philipsland: uitbaggeren en beschoeien brandvijver ƒ30.000,-. Anna Jacobapolder: herzien komplan ƒ50.000,-. INVESTERINGEN 2002: Tholen: vierde fase verkeerscircu latieplan ƒ300.000,-; verbeteren paden begraafplaats ƒ55.000,-; bo demsanering aan de Edisonweg ƒ100.000,-. Sint-Annaland: aanpassen krui sing Javadijk/Spuistraat/Haven- weg/Koelhuisweg ƒ280.000,-; op stellen verkeersplan ƒ40.000,-. Stavenisse: opknappen hoofdveld sportpark ƒ155.000,-; ophogen strandje 53.000,-; herzien kom plan ƒ75.000,-. Sint-Maartensdijk: vervangen van brandweerauto ƒ410.000,-; uitvoeren verkeersplan ƒ200.000,-; opknappen tennisbanen ƒ40.000,-. Scherpenisse: opknapbeurt Hol land Huis 150.000,-. Sint-Philipsland: vervangen pa len en plaatsen afvalontvangstin- stallatie haven ƒ80.000,-. INVESTERINGEN 2003: Tholen: uitbreiden openbare ver lichting rond Mculvliet ƒ43.000,-. Oud-Vossemeer: opstellen ver keersplan ƒ40.000,-. Sint-Annaland: bouw brandweer kazerne en oefenlokaal muziek ƒ500.000,-. Poortvliet: aanpassen Stoofstraat ƒ500.000,-. Sint-Philipsland: opknappen van tweede hoofdveld sportpark ƒ80.000,-; restauratie molen De Hoop ƒ380.000,-; herzien komplan ƒ100.000,-. Anna Jacobapolder: opknappen Ons Dorpshuis ƒ300.000.-. De gebruikers van gymnastiekloka len zitten in de gemeente Tholen voor een dubbeltje op de eerste rang. Ze betalen maar 10% van de werkelijke kosten die met de in standhouding van deze gebouwen gepaard gaan. Dat heeft de afdeling financiën becijferd bij het vaststel len van zogenaamde dekkingsper centages. Ook de gebruikers van voetbal- en tennisvelden betalen nog geen kwart van de kosten die de gemeente draagt. Het dekkings percentage hiervan is 21%. Bij de zwembaden is dat 25%. Bij dorps huizen zoals het recent in het nieuws gekomen Holland Huis en de gemeenschapscentra Meulvliet en de Wellevaete (inclusief de sporthal en sportzaal) wordt 27% van de kosten door de gebruikers gedekt. Haestinge en de Wimpel zijn hierin niet begrepen omdat aparte stichtingen de eigenaar zijn, hoewel de gemeente in de praktijk wel alle tekorten betaalt. Ook schippers worden in de gemeente Tholen in de watten gelegd. De lig gelden maken maar 28% van de kosten van de handelshavens goed. Bij de secretarie-leges voor ge meentelijke dienstverlening is het dekkingspercentage 40%. Vorig jaar is er in de toeristisch-re- creatieve sector in Zeeland voor cir ca 2,1 miljard gulden besteed. Dat meldt het bureau voor toerisme Zee land. In deze sector zijn direct 8100 fulltime arbeidsplaatsen en aan in directe werkgelegenheid komen daar nog eens 1800 arbeidsplaatsen bij. Het bureau voor toerisme vindt zelfs dat er 12.000 fulltime arbeids plaatsen worden gecreëerd als men rekening houdt met de consumptie van degenen die in de toeristische sector werkzaam zijn. Inclusief deeltijdwerkers zijn er dan 15.700 mensen in Zeeland werkzaam in of voor de recreatie (inclusief horeca). In vergelijking met de landbouw sector, waarvoor 13.365 mensen werkzaam zijn (inclusief visserij), en de industrie (26.245 mensen) zijn toerisme en recreatie dus be langrijke pijlers van de Zeeuwse economie, aldus het bureau voor toerisme Zeeland. In deze periode kunt u met uw vragen terecht bij ons kantoor te Bergen op Zoom Peter Vineloolaan 4 (Plein XIII) Telefoonnummer (0164) 283500 De volgende zitdagen komen te vervallen: De Wellevaete te St. Annaland van week 28 tot en met week 33. De Rozeboom te St. Philipsland in week 31, Huize ten Anker in Tholen in week 29 en week 31. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9