Twijfel over nut chr. ouderenvereniging Iferburgh u Kade- en havenfeesten 400-jarig Stavenisse trekken veel publiek Konijnendekspel en karaoke op ringjaarmarkt in Oud-Vossemeer Constant fraai weer is zeldzaam in hooimaand Onzekerheid voor Sloth over omroepbijdrage voorh*»0 Crusio Wereldwinkel voor het eerst op braderie; nog even wennen Warm weer houdt mensen weg, verkopen vallen wat tegen Donderdag 15 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Stemmen van lezers Stavenisse 400 jaar Het is te merken dat Stave nisse 4(X) jaar bestaat. Het dorp heeft heel wat meer activiteiten dan er in een doorsnee jaar te vinden zijn. Ook de jaarlijkse bra derie was niet opgezet zo als andere jaren. Gecombi neerd met kade- en ha venfeesten was het een ge zellige boel in het meest westelijke dorp van Tholen. Ontwikkelingshulp De pas opgerichte christelijke ouderenvereniging Tholen krijgt 464 gulden als startsubsidie van de gemeente Tho len. Maar aan het nut van de club wordt getwijfeld. Dat bleek in de commissie algemeen bestuur en welzijn waar het verzoek van de opvolger van de protestants christelij ke ouderenbond (PCOB) behandeld werd. specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Publiekstrekker Koekenbakker Eten en drinken Juni brengt geen standvastige zomer Van juni (de eerste zomermaand) wordt direct al veel verwacht. Dat valt dikwijls wat tegen. Voor de langste dag is er - op enkele dagen na - geen standvastig zomer weer te verwachten. Dat was ook dit jaar het geval. Na 21 juli is de kans op meer stabiel weer groter, maar niet te garanderen, aldus onze weerman J. Stouten uit Sint- Philipsland. Niet zomers Verbetering Inhaalrace Juni Als horeca-ondernemer vinden wij het uiteraard leuk dat er een festivi teit als 400 jaar Stavenisse gevierd wordt. Echter, minder leuk wordt het als blijkt, dat een dorpshuis (dat toch met gemeenschapsgelden in stand wordt gehouden) zich ontpopt als commerciële instelling, waar door ons bedrijf de omzet met 50% terug ziet lopen. Daar wij de enige en misschien wel de laatste frituur in het dorp zijn, vinden wij het een vreemde zaak dat een dorpshuis in het openbaar snacks aan de man gaat brengen en de openings- en met name sluitingstijden (waar de gemeente normalerwijze - en wij ook - strak de hand aan houdt) met voeten treedt. Als deze ontwikkelin gen stand houden, zal ons bedrijf op den duur met sluiten bedreigd wor den. Wij vragen ons daarom af: is hiermee het algemeen belang ge diend? Driekwart van de Stavenis- senaren, dat niet van zulke feestjes houdt, moet op den duur naar Sint- Annaland of Sint-Maartensdijk voor zijn frietje. Of zou de gemeen te ons bedrijf ook willen subsidië ren? Cafetaria Stavenisse, Voorstraat 27, J. v.d. Berg en M. Potappel. Het kabinetsbesluit om per 1 januari a.s. de lokale opslag op de omroep bijdrage te laten vervallen, levert de stichting lokale omroep Tholen (Sloth) veel onzekerheid op. Het eer ste jaar dat men kan profiteren van de extra bijdrage van 14.000 gulden die door de gemeenteraad aan de in woners is opgelegd, staat de nieuwe inkomstenbron al ter discussie. Voor zitter E.E.A. Kooijman is er bezorgd over. Als Zeeuwse vertegenwoordi ger in het bestuur van de landelijke vereniging van lokale omroepen, Olon, zit hij dichtbij het vuur. „Als het kabinetsbesluit doorgaat, zonder dat er elders een compensatie voor komt, dan zal dat landelijk voor vele lokale omroepen financiële proble men opleveren." Kooijman maakt echter duidelijk, dat de Olon in Den Haag al alarm heeft geslagen en pro beert om een oplossing te bewerk stelligen. Anders zal menige lokale omroep het loodje leggen. Zoals het rijk nu de lokale opslag af schaft, zo had eerder de gemeente Tholen zich van de gemeentelijke subsidie van 10.000 gulden ontdaan. Vanaf dit jaar tot en met 2003 zal dat bedrag elk jaar met 2000 gulden af gebouwd worden. Gedurende vijf jaar ontvangt Sloth dan nog geld van twee kanten, waarna men volledig op de omroepbijdrage moet teren. Het kabinet laat de omroepbijdrage voor de landelijke omroepen voort aan via de belastingdienst innen en dat bespaart zestig miljoen gulden aan inningskosten. Door de af schaffing van de omroepbijdrage vervalt de mogelijkheid voor ge meenten en provincies om opslagen te heffen voor lokale en regionale Al ruim voor de openingstijd om tien uur 's morgens, waren de standhou ders aanwezig om hun waren uit te stallen. Daarbij ging nog het een en ander mis toen een vrachtwagen een kraam raakte waarbij een aantal an dere als dominostenen in elkaar klapten. Er was op dat moment nog maar één onderneemster aanwezig die onder meer parfums verkocht. Haar flesjes bleven onbeschadigd, maar het kostte wel even om de stands weer in elkaar te zetten. De braderie strekte zich zoals gebruike lijk uit van de Voorstraat tot aan het Van der Lek de Clerqplein. Gezien het warme weer, vond de oproep van de organisatie om zoveel mogelijk in historische kledij te komen (in ver band met het 400-jarig bestaan) maar weinig gehoor. De commerciële stands varieerden qua koopwaar van hamburgers, olie bollen en andere etenswaren tot hor loges, accessoires voor mobiele tele foons en curiosa. Vooral de terrasjes waren bijzonder in trek. De Wereld winkel uit Tholen was voor het eerst aanwezig op de braderie in Stavenis se. „Het gaat nog niet zo erg goed", zegt mevr. B. Fondse-de Waal uit Tholen. „Mensen kijken ook meer dan ze kopen. Misschien is het wel de onbekendheid, maar de Wereld winkel zit toch al jaren in Tholen. Men zou ze nu toch wel moeten ken nen. En de producten zijn kwalitatief goed en wat heel belangrijk is: voor een eerlijke prijs." De Wereldwinkel heeft een heel breed assortiment ge kregen. Associëren veel mensen de winkel nog met Max Havelaarkoffie en wat wandkleedjes, dan hebben ze het mis. Een aardig deel van de da gelijkse boodschappen is inmiddels ook in 'eerlijke' vorm verkrijgbaar. Hagelslag, thee, koffie, wijn, koffie- zakjes, chocopasta, geurzakjes, schrijfmaterialen en andere artike len. Maar ook kunstzinnige voorwer pen zoals sieraden, beeldjes en tex tiel zijn te koop. Deze vorm van 'ontwikkelingshulp' is gebaseerd op de stelling dat de mensen die in an dere landen producten maken, daar ook een eerlijke prijs voor moeten krijgen en niet voor een hongerloon moeten werken. „Dat spreekt men- Korpschef Zeeland. Commissaris van politie F.P. Goudswaard is be last met de waarneming van de vacante functie van korpschef van de politie in Zeeland. Ook de func tie van plaatsvervangend korpschef is al sinds december vorig jaar vaca nt, toen L.E. Schuller vertrok. omroepen. Een landelijke werkgroep zal de gevolgen onderzoeken. Het rijk zal extra geld storten in het pro vinciefonds, maar voor de gemeen ten is niets geregeld. Penningmeester W.L. Bijl van de Anbo-Tholen was verbaasd over het voornemen van het college om de subsidie toe te kennen. „Hebben we nog een ouderenvereniging in Tho len nodig? Elke woonplaats heeft zijn soos en ouderenbond. De nieu we ouderenvereniging wil voortgaan op de PCOB-lijn, maar hoe kan zo'n groepje alleen de belangen van de le den behartigen? Volgens Bijl is dat niet mogelijk en kan de nieuwe ouderenvereniging niet veel meer doen dan 'een beetje sooswerk'. „Er is geen behoefte aan een nog kleiner ouderenbondje." Ook M.A.H. den Haan (PvdA) vroeg zich af of er voldoende draagvlak is voor de vereniging. „Over 464 gul den willen wij niet pietluttig doen, maar ik vraag me wel af hoe de ver eniging zich gaat organiseren en wat er gebeurd als er leden afvallen. Is dan de begroting nog sluitend?" De VVD had ook geen bezwaar te gen het toekennen van de subsidie, maar E. Frigge-Hogesteeger vroeg zich wel af of de nieuwe club geen 'eendagsvlieg' is. De SGP stond bij monde van J.C. Koopman (die M. Dijke verving) wel positief tegenover het initiatief. Hij beschouwt de oprichting als een 'waardevolle bijdrage voor de Thoolse ouderen.' J. van den Donker (D66) vond een nieuwe vereniging in Tholen 'nutte loos'. „Maar de mensen willen het zelf." Ook hij ging akkoord. P. van Belzen (RPF/GPV) stelde dat de nieuwe vereniging geen behoefte heeft aan het behartigen van de be langen via een koepelorganisatie. „Het sociale en het sooswerk staat centraal." Ook M.A. van Beek (CDA) ging ak koord en vroeg in dit verband naar de nota ouderenbeleid die het college voorbereidt. Wethouder I.C. Moer land vertelde dat het onderzoek dat de gemeente zal doen onder ouderen door middel van een mondelinge en quête gaat plaatsvinden en niet schriftelijk zoals aanvankelijk was voorgesteld. Het college komt hier mee tegemoet aan de wens van de raadsleden. Bijl mocht nog een keer reageren van voorzitter M.A.J. van der Linde, maar zag daarvan af. „Ach, het heeft geen zin meer om nog met bezwaren te komen." Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 70jmm*! Smid Joey Moerland beslaat tijdens de braderie onder grote publieke belangstelling een paard op de Voorstraat in Stavenisse. sen op zich wel aan. Maar toch was er vandaag toch nog iemand die het maar niets vond. Die vond dat er al genoeg aan ontwikkelingshulp wordt gedaan", aldus mevr. Fondse. Een andere vereniging, die op elke braderie actief is, is Veilig Verkeer Nederland. De Thoolse afdeling had het druk deze dag, want zowel in Oud-Vossemeer als in Stavenisse was er jaarmarkt. De traditionele ca ravan stond in Oud-Vossemeer, maar ter gelegenheid van het 400-jarig be staan van Stavenisse, had VVN hier een bus laten komen. Een dure zaak, aldus voorzitter H. de Wit. „Als af deling kost dit ons wel zo'n 400 gul den. We moeten die bus namelijk hu ren van de Zeeuwse VVN. Bovendien moet ook de vaste chauffeur betaald worden. Maar we wilden iets speciaals doen voor Sta venisse en zo'n bus trekt wel aan. Bezoekers konden bij VVN een ogentest en een vragenspel over al cohol doen. Daarnaast legden de aanwezige bestuursleden aan be langstellenden de voordelen en wer king van een rotonde uit en men kon meedoen aan een fotoquiz over de verkeersexamens op de basisscho len. Die quiz werd gewonnen door Boudewijn Nieuwenhuize uit de Kerkweg te Stavenisse. Vishandel De Eendracht was met twee stands aanwezig op de braderie en de kade- en havenfeesten. De ver koop verliep zeer naar tevredenheid. Vis en vooral de gekookte mosselen (hangcultuur) vonden gretig aftrek. In de Voorstraat waren ook de schut ters van het Cloveniersgilde uit Scherpenisse aanwezig. Braderiebe zoekers konden zelf een schot met een handboog wagen op drie doel- schijven die in de Bosstraat waren opgesteld. Echte publiekstrekkers waren de ha ven- en kadefeesten. Daarvoor was het havenplateau min of meer in één groot terras veranderd dat druk werd bezocht. Diverse stands verkochten watersportartikelen en er werden de monstraties gegeven. Op de kade waren diverse scheepsmotoren te be wonderen. 's Middags werd daar nog een bezoeker onwel, die per am bulance met een hartinfarct naar het ziekenhuis werd gebracht. Verder konden er boten worden bezichtigd, 's Morgens arriveerde een politie- boot die als enige dienst had op de Oosterschelde, maar zich tussen de bedrijven door in Stavenisse liet zien. Tot vroeg in de middag kon men het schip, dat tegenover 't Pack- huys was afgemeerd, 'bezichtigen. Verder lagen er een aantal sleepbo ten en verschillende platbodems. waaronder de in Tholen gebouwde YE 36 van de stichting Hoogaars die op de kade ook een informatiestand had ingericht. De YE 36 en zeven an dere platbodems voeren 's middags om twee uur uit met o.a. wethouder Van Kempen, de raadsleden Van der Linde en Van Beek en sponsors van de festiviteiten rond het 400-jarig be staan van Stavenisse. De varende gasten werden begeleid door voorzit ter Ph.J. de Rijke van het feestcomité en bestuurslid M. Hoek. Ze troffen het uitstekend met hoog water, volop zon en een flinke bries, waardoor zelfs de motoren even stil gezet kon worden om onder zeil in alle rust van de mooie Oosterschelde te genieten. Veel mensen maakten van de gele genheid gebruik om Stavenisse eens van een heel andere kant te bekijken. Zij stegen vanaf de Pilootweg (hoe toepasselijk kan een naam zijn) op voor een helikoptervlucht. Advertentie LM. Bij de stand van peuterspeelzaal De Pluus konden de kinderen meedoen aan een ballenspel van Tom en Jerry. Hoewel het in Oud-Vossemeer zaterdag zwart zag van de mensen, van wege de Zevendorpenwandeltocht en het dweilbandfestival, viel de braderie toch een beetje tegen. Aanloop genoeg, maar de verkopen wa ren niet overal even goed. Wel waren er een aantal publiekstrekkers aanwezig. De ringjaarmarkt - zoals de braderie officieel door de middenstandsvereni ging wordt genoemd - heeft in Oud- Vossemeer een iets andere opzet ge kregen. Omdat er na zes uur weinig publiek meer kwam, besloot men dit jaar de braderie van tien tot zes uur te laten duren. Vanaf acht uur gingen de standhouders aan het opbouwen en om tien uur ging het allemaal van start. Kinderen konden van half twee tot drie uur hun afgedankte spulletjes proberen te verkopen, terwijl om twee uur clown Carlos de jongsten pro beerde te vermaken. Hij nodigde ook de jongeren uit om mee te doen aan de karaokeshow die door de midden standsvereniging was opgezet. Ook enkele deelnemers aan de Zevendor penwandeltocht hadden nog adem ge noeg over om een liedje te zingen. Het was zaterdag erg warm. En het is bekend dat dit voor braderieën geen gunstige uitwerking heeft. Dat merkte ook voorzitter J. Bosters van de mid denstandsvereniging toen hij de reac ties van een paar standhouders peilde. „Door het warme weer verkiezen mensen toch vaak het strand boven een braderie. Er waren natuurlijk wel heel wat deelnemers aan de Zeven dorpenwandeltocht, maar van wat ik gehoord heb, vielen de verkopen wat tegen. Voormalig voorzitter van de middenstandvereniging J. Roggeband stond noten te branden op de hoek van de Raadhuisstraat en de Voor straat. „Men zegt wel eens dat ik de grootste koekenbakker ben, maar dat heb ik hiermee weerlegd", grapt hij. Roggeband vindt het wel gezellig en ook over de verkoop heeft hij niet echt te klagen. „Het gaat best", zegt hij, terwijl naast hem een groep Peru aanse muzikanten de typische Andes- muziek ten gehore brengt. Ook mevr. De Ronde heeft niet te kla gen. „Dat moet je ook niet doen. We kunnen beter de winkel een dag open doen, want dan heb je veel meer volk, maar je moet toch meedoen aan zo'n evenement. Anders bloedt het dood", zegt ze. „Het is gezellig en het is goed weer. En zelfs de verkoop gaat nog best. Dus wat wil je nog meer?" Een eindje verderop staat een stand van peuterspeelzaal De Pluus. Het bestuur van De Pluus zet zich in met het bak ken van wafels, een 21-spel en voor de kinderen een Tom-en-Jerry-ballen- spel. Ludiek is ook de inbreng van carnavalsvereniging De Vlööietrap- pers. Was het vorig jaar 'tv gooien' dat de aandacht trok, deze keer haalde de vereniging geld binnen met het 'konijnendekspel'. Een flinke houten bak werd verdeeld in rechthoekige vakjes die men voor 2,50 kon kopen. Was de bak vol, dan werden er twee konijnen ingezet en waar het koppel' zich op het 'moment suprème' be vond, viel de prijs. Maar er moest uit eindelijk gewoon een lot getrokken worden, want of het nu aan de warm te lag of aan de luiddruchtige klanken van het ernaast gelegen dweilbandfes tival, de langoren hadden er geen zin in. Voor De Vlóöietrappcrs leverde het in elk geval wel een aardig bedrag op. De eet- en drinkgelegenheden deden het (zoals traditioneel op een brade rie) best. Ook een Stellendamse vis boer deed met zijn nieuwe haringen goede zaken. En voor degenen die het even moe waren om te lopen, was er altijd nog de mogelijkheid om een rit je te maken in de boerenkar van J.F.M. Brooijmans, getrokken door echte boerenknollen, terwijl Brooij mans zelf in boerenkiel op de bok zat. Bij Veilig Verkeer Nederland kon men een ogentest doen en hiervan maakte menigeen gebruik. Ook was er een prijsvraag naar aanleiding van foto's van de verkeersexamens op de basis scholen. De familie Aarts uit de Ma- rehoekstraat werd winnaar. Het aanwezige publiek vermaakte zich in elk geval prima en kon van al les kopen. Van gereedschappen en kleding tot beren, schilderijtjes en horloges.. Sommige verkopers had den het echter moeilijk; bijvoorbeeld degene die sokken verkocht. Met het warme weer, geen ideale branche. Mevr. M. Knappers van de midden standsvereniging is redelijk tevreden over de braderie. We hebben niet veel afmeldingen gekregen en er zijn maar twee standhouders niet op komen da gen. Vanaf twaalf uur ging het lekker lopen. Dat komt denk ik omdat we voor het eerst om tien uur begonnen zijn. Volgend jaar zullen we wellicht wat later beginnen. Van twaalf tot ze ven of zo.", zegt mevr. Knappers. „De verkopers waren niet allemaal te vreden, maar ja, wanneer wordt er niet geklaagd? De etenswaren ver kochten goed (op de poffertjes na) en ook de sieraden. Nee, vorig jaar had den we er een rotgevoel aan overge houden omdat er veel niet kwamen opdagen, maar nu hoor ik toch posi tieve berichten. En de formule van de drie evenementen op één dag, is pri ma. Het is heel gezellig." Al met al was juni 1999 een heel normaal verlopen maand wat het weer betreft. De temperatuur lag gemiddeld op 15,8 graden, terwijl dat normaal een tiende graad min der is. Er viel 71,8 mm neerslag en dat was wel iets meer dan de 60 mm die er normaal valt. De zon scheen daarentegen ook meer: 265 uren te gen normaliter 220 uren. De eerste dag van de hooimaand was nog een fraaie dag. De zon was prominent aanwezig en de tempera tuur liep op tot 23 graden. Maar daarna was de zomer ver te zoeken. In de atmosfeer heerste een (welis waar zomerse) strijd tussen hoge- druk in onze omgeving en lagedruk in de Golf van Biskaje. Het laatst genoemde systeem was aan de win nende hand. Dat was woensdag 2 juni merkbaar, want voor de zon was weinig ruimte meer. Rond half elf in de ochtend passeerde de eer ste actie buienlijn met regen en on weer. Hierna klaarde het wat op en het werd broeierig warm. Later in de middag passeerde het koufront dat bij het lagedrukgebied hoorde. De wind draaide naar zuidwest en nam toe tot krachtig of zelfs hard. De rest van de week bleven we in de ban van storingen die buiencom plexen met zich meevoerden. De temperatuur viel langzaam terug tot 17 a 18 graden. Donderdag 3 juni was het tamelijk zonnig, maar tegen de avond kwamen er wederom bui en. Vrijdag was grijs met buien en veel wind. Later brak de zon nog wel af en toe door. Het weekeinde zag er niet best uit. Zaterdag begon erg nat. De temperatuur bleef in de regen steken op 9,5 graden en dat is wel erg laag voor juni. Tegen de middag klaarde het wat op, maar dat betekende niet dat de buien weg wa ren. Er viel op die dag 12,4 mm re gen. Ook zondag waren er buien, afgewisseld met opklaringen. Het was een onstuimige dag. Voor de nieuwe week waren de vooruitzichten eveneens bepaald niet zomers. De temperatuur bleef met 17 graden aan de koele kant. Maandag 7 juni waren er wat min der buien, maar wel met onweer. De temperatuur deed het iets beter met ruim 18 graden. Er waren flinke zonnige perioden. De volgende dag vielen er ook nog enkele buien, ge paard met onweer, maar de zon deed het goed bij een vrij krachtige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. De buiigheid werd lang zaam minder. De depressies volg den een meer noordelijker koers. Van de temperatuur moesten we nog steeds geen hoogstandjes ver wachten, want het bleef fris, mede door de naar noord draaiende wind. Warm zomerweer zat er voorlopig niet in. Woensdag was er van een langzaam herstel al wat merkbaar. Het bleef droog en de zon kreeg alle ruimte. Met de westnoordwesten wind kon de temperatuur nog op 18,7 graden uitkomen. Ook donder dag viel het weer niet tegen. Bij Ier land lag een hogedrukgebied. Wij profiteerden van een uitloper van dit druksysteem. De zon kwam er re gelmatig bij, maar bewolking was er ook af en toe. Het kwik won wat in de richting van de 19 graden. De aanloop naar het weekeinde ver liep minder goed. Ondanks het ho gedrukgebied was er vrijdag 11 juni duidelijk meer bewolking met enke le buien. De zon was ook minder aanwezig dan de voorgaande dagen en de temperatuur kon met 15 gra den geen potten breken. Zaterdag was het weer wat beter. Naast wol kenvelden was er ook regelmatig zon en er stond nauwelijks wind. Het kwik steeg tot boven de 20 gra den. Zondag begon grijs. Een wol- kengebied drong ons land binnen vanuit België. Af en toe vielen er een paar spatten regen uit. Na de middag kwam de zon er af en toe doorheen, maar de bewolking over heerste. Toch werd het nog 20 gra den. Maar het weer voor de volgende da gen zag er beter uit. De temperatuur ging omhoog en we lagen nog altijd onder invloed van een langgerekt hogedrukgebied boven West-Euro pa. De wind kwam uit noordooste lijke richting en was gemiddeld ma tig. Maandag 14, dinsdag 15 en woensdag 16 juni was het mooi zo merweer. De zon was prominent aanwezig en de thermometer gaf tussen de 24 en 27 graden aan. Don derdag begon ook nog met volop zon. Het werd niet meer zo warm als de dag ervoor, maar met 23 gra den nog goed te doen. Later in de middag nam de bewolking uit het noordwesten toe op de nadering van een zwak koufront. Dat bracht de wind ook in het noordwesten waar mee koelere lucht werd aangevoerd. Vrijdag was het eerst zwaar be wolkt, ondanks de hogedruk waar we in terecht gekomen waren. Het duurde tot de middag voordat de zon er doorheen kon komen, maar erg overtuigend was het niet. Tegen de avond klaarde het helemaal op. De wind was zwak tot matig uit noordelijke richtingen en daarmee kon de temperatuur niet stunten. Negentien graden was het maxi mum. Zaterdag 19 juni volgde er op een frisse nacht een mooie dag met veel zon en hogere temperaturen van rond de 23 graden. Toch zag het er voor de komende dagen weer niet hoopvol uit. We moesten het sowieso doen met ma gerder middagtemperaturen van maximaal 16 17 graden. Zondag 20 juni was dat al duidelijk merk baar. Een randstoring van een de pressie die naar Scandinavië trok, zorgde bij ons voor veel bewolking en wat lichte motregen, overgaand in buien. De wind trok aan tot vrij krachtig uit het zuidwesten. Tegen de avond klaarde het op en kwam de zon weer terug. De nachten vielen nogal koud uit met 8 graden. Maan dag de 21e om elf voor negen be reikte de haar noordelijkste breedte en begon op het noordelijk halfrond de astronomische zomer. Daar was overigens qua weer niet veel van te merken. Er vielen flinke buien met onweer. Vanaf woensdag 23 juni kwam de zon meer in beeld. Ondanks bewol king en met af en toe wat zon, kwam de temperatuur weer wat ho ger te liggfen. Een hogedrukgebied van 1026 hectopascal bevond zich bij ons in de buurt en bracht meer stabiliteit in de atmosfeer. De wind kwam in de noord- tot oosthoek te recht en dat leverde drogere lucht op. De temperatuur begon voor juni aan een inhaalrace. De zon kwam er in de tweede helft van de week dui delijk meer aan te pas. Donderdag, vrijdag en zaterdag waren mooie dagen met dagelijks een maximum aan uren zon en temperaturen van meer dan 22 graden met als uit schieter zaterdag waarop het 27,3 graden werd. Deze opleving was echter weer maar van korte duur. Een lagedrukgebied koerste vanuit Frankrijk onze kant op en de baro meter ging zaterdag in een rap tem po omlaag. In de late avond vielen er enkele buien met onweer. Dat gaf aan dat er ander weer zat aan te ko men. Zondag de 27e en de dagen er na merkten we dat aan een wat buii- ger weertype. De wind maakte weer een ommezwaai naar de zuidwest hoek en trok aan tot kracht 5 met uitschieters naar 7. Het kwik bleef steken rond de 20 graden. Een nieuw lagedrukgebied zorgde er dinsdag 29 juni voor dat het een grijze, regenachtige dag werd met tamelijk veel wind. St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 15,8 15,9 Gemiddelde maximum temperatuur 20,6 19,9 Gemiddelde minimum temperatuur 11,6 12,1 Hoogste maximum temperatuur 27,3(26) 25,4(16) Laagste maximum temperatuur 15,8 (6) 15.4(21) Hoogste minimum temperatuur 15(15) 15,6 (30) Laagste minimum temperatuur 8(22) 9,2 (23) Tropische dagen v.a. 30 °C - - Zomerse dagen v.a. 25 °C 2(16,22) 2 Warme dagen v.a. 20 °C 15 14 Aantal uren v.a. 18 °C 183 166 Aantal uren zonneschijn 265 302 Warmtegetal 5,1 4.6 Warmte-etmalen 5 5 Neerslag Aantal dagen met neerslag 16 16 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2 3 Hoogste etmaalsom 12,4(5) 14,7(7) Totaalsom 71,8 81,5 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1017 1017 Hoogste luchtdruk 1027(15) 1028(15) Laagste luchtdruk 1000(6) 1001(6,27) Laagste luchtvochtigheid 35(19) 36(19) Aantal dagen met onweer 5 8 Aantal dagen met mist - - Gemiddelde windsnelheid 4 m/sec 3,5 m/sec Hoogste windsnelheid 18,3 (2) 19,6(2) De getallen tussen haakjes zijn de data.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5