ÉL Bij het afscheidslied toch nog een paar traantjes wegpinken 'Bed, bad en brood' krijgt steun van kerken op Tholen ^intratuin Verrassend betoog over brandweerauto Er is voldoende animo voor de brandweer 'Kosten van adviesbureaus vallen mee' Geen hooibroei Ter Tolne neemt afscheid van kleuterjuf Leni van Elsacker Donderdag 15 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Diversen Sloot afgedamd Hoewel het een vrolijke boel was, werd het uitein delijk toch nog een emo tioneel afscheid voor juf Leni van Elsacker. Vrijdag werd de kleuterjuf na bijna dertig jaar kleuteronder wijs in Tholen uitgezwaaid door de leerlingen van openbare basisschool Ter Tolne waar ze de laatste ja ren werkte. Muizen M.A.E. Velthuis (PvdA) valt voor Dennis Het leek een hamerstuk, de aanschaf van een nieuwe brandweerwagen voor Sint-Philipsland voor ruim 394.000 gulden. De raadsleden in de commissie alge meen bestuur en welzijn konden tevreden zijn met het voorstel van b. en w. omdat er bij drie leveranciers offer te was gevraagd. En dat is iets waar de raadsleden steeds op hameren. Buitenland Ballonvaart Ze weet het zeker. Er zijn ook op Tholen daklozen. Maar of ze zich ook mel den op de nachtopvang voor dak- en thuislozen in Bergen op Zoom, nee, daar laat ze zich niet over uit. De 21-jarige Christa Hage uit Tholen liep onlangs stage bij de stichting de Zuidwester en vangt dak lozen op in de voormalige Angelaschool aan de Zuid oostsingel 45, schuin te genover het ABG. Christa Hage (21) uit Tholen vangt daklozen op in Bergen op Zoom Vuilnisbak Sokken kapot Hoge eisen schriken vrijwilligers niet af De gemeente ondervindt geen problemen bij het zoeken van vrijwilligers voor de vijf blusgroepen van de Thool se brandweer. Ondanks de hoge eisen die aan de brand weerlieden worden gesteld, worden de vacatures steeds opgevuld. Dat zei burgemeester H.A. van der Munnik in de commissie algemeen bestuur op vragen van de raads leden. bed, bad en brood Anja Menheere uit Sint-Anaaland is geslaagd aan pabo De Driestar te Gouda. Ze is inmiddels benoemd aan een basisschool in Woudenberg. Willem van Doesburg uit Sint-Phi- lipsland heeft het middenkaderdi ploma technische informatica be haald aan de sector mto van het Zeeland college in Vlissingen. Rianne Snoep, die als leerkracht ba sisonderwijs is geslaagd aan de chr. hogeschool Ede, komt uit Sint- Maartensdijk en niet (zoals vorige weck abusievelijk vermeld) uit Sint- Annaland. VERVOLG VAN PAGINA 2 Scherpenisse Psalm 121:4 werd gezongen, de kleu ters zongen 'Wilt u dc juffrouw zege nen' cn het personeel 'Zegen haar Al- goede'. Daarna sprak de juf een dankwoord en kreeg iedereen buiten een traktatie. In het verenigingsgebouw van de Ge- ref. Gem. aan de Schoolstraat volgde 's avonds een afscheid met het be stuur cn personeel van de school, fa milie en kennissen van de juf. Voor zitter C. Andriesse opende met het lezen van Psalm 25, ging voor in ge bed cn sprak de juf hartelijk toe. Daarna blikte directeur Duvckot terug op de 18 jaar dat de juf op de school werkte. Tijdens de koffie arriveerden de ouders van de kinderen van groep 2. J. Tijssen bood een kijk- en lees boek aan, waarin ouders en personeel hun herinneringen - soms in dicht vorm of met foto's - op papier hadden gezet. Drie moeders van groep 2 bo den een wandkleed aan waarop alle namen van de kinderen, met bijpas sende illustraties, geborduurd waren. Het personeel zong de scheidende juf tweestemmig psalm 121:1, 2 en 4 naar de berijming van Dathecn toe, en ook psalm 119:45. Oud-leerlingen uit de eerste klas van juf Wisse, van 18 jaar geleden, lazen een gedicht vol herinneringen voor. Na een dank woord van de juf sloot bestuurslid A. Steenpoorte af met een dankgebed. Aansluitend drukten veel ouders en oud-leerlingen juf Wisse de hand tij dens de receptie. Juf Dianne Christiaanse (van groep 3) wordt waarnemend adjunct-directeur van de Groen van Prinstererschool. Na de vakantie komt juf Johanna Joossc uit Aagtekerke (die haar studie afrondt aan De Driestar) als nieuwe leerkracht. Zij krijgt groep 4 onder haar hoede. De verdeling wordt ver der: juf Lia o.d. Brouw-Krickaard groep 1, juf Gerda Waterman groep 2, juf Ellies de Kcijzer-Koudstaal groep 5, meester Baaijens groep 6 en mees ter Duvekot groep 7/8. Alle negen leerlingen van groep 8 zijn geslaagd voor het EHBO-examen. De cursus werd gegeven door mevr. I. Dekker-Pagee uit Poortvliet. Dc ge slaagden: Peter v.d. Berg, William v.d. Berge, Leonie Bijnagte, William Bijnagte, Sander Elenbaas, David van Houte, Harm Rijsdijk, Elke Rijstenbil en Jeanet Rijstenbil. Poortvliet Elke derde maandag van de maand, dus nu 19 juli, haalt de voetbalvereniging S.P.S. oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. VERVOLG VAN VOORPAGINA De stal van Mazuna is na de ramp ge bouwd en zal volgens de eigenaar wel weer in originele staat herbouwd wor den. „Het pand is goed verzekerd. Het is moeilijk om dc schade te schatten, maar je praat toch wel over tonnen", zegt de Scherpenissenaar die geen flauw idee heeft wat dc oorzaak van de brand is geweest. „Hooibroei kan het volgens mij niet zijn. Het hooi in de schuur lag daar al ruim een jaar, dus dat was snufdroog." Op zich is het een geluk dat het mooi weer is. De meeste paarden kunnen gewoon in de wei verblijven. Maar de hengst vormt een probleem. „Die kan ik niet zo maar buiten laten staan, vlak bij die merries. Dan krijg je moeilijkheden", aldus Machura die een ander onder komen voor de schimmel opzocht. De brandweer voorzag dat de nog overeindstaande muur aan de oostzij de het zou gaan begeven als de hitte af zou nemen. „Die muur is ook pre cies op de plaats waar we dachten, en naar verwachting, ingestort", aldus een tevreden ondercommandant R.J. Weggemans. „Dc hitte was enorm, maar gelukkig viel het met de wind nog wel mee. Aanvankelijk was die gunstig. In dc avonduren draaide ze wel in de richting van het dorp." Weg gemans waarschuwde ook het water schap nog. Dat moest een sloot af dammen vanwege mogelijk gevaar voor vervuiling. Pas daarna begon de brandweer met nablussen. Dc blus- en opruimwerkzaamheden (met een kraan werden de restanten van de schuur opgeruimd) duurden nog tot tien uur 's avonds. Over de oorzaak van dc brand kan de brandweer nog niets zeggen. „We hebben een onder zoek ingesteld, maar wc konden niets vinden. Het zal wel een raadsel blij ven. De politie nam er in elk geval ook genoegen mee darde oorzaak on bekend bleef." Nog geen jaar geleden (oktober 1998) vierde de toen 58-jarige mevr. Van Elsacker haar 40-jarig onderwijsjubileum. De geboren en getogen Thoolse komt uit een ge zin waarin vader ook onderwijzer was. Maar het besluit om eveneens het schoolwezen in te gaan, heeft mevr. Van Elsacker geheel naar ei gen inzicht genomen. Ze behaalde eerst haar A-akte en later de hoofdakte (toen was het kleuter en lager onderwijs nog geschei den). Na een aanloopje in Stad aan 't Haringvliet en Rilland-Bath, werkte de Thoolse tien jaar op De Schalm in Stavenisse. Vervolgens kwam ze in 1970 op kleuterschool De Bijenkorf aan het Burgemees ter Wagthoplein in Tholen werken. Toen de basisscholen ontstonden, werd de kleuterschool bij Ter Tol ne gevoegd en sindsdien is mevr. Van Elsacker daar werkzaam. Bij haar 40-jarig onderwijsjubi leum, zei de Thoolse juf dat ze nog wel even door wilde gaan, maar dat ze een streep had getrok ken bij 61 jaar. Dat werd dus wel een beetje eerder. De druk in het onderwijs is de laatste jaren fors toegenomen en een veertigjarig dienstverband is niet weinig. Dus besloot mevr. Van Elsacker (die nog 2,5 dag in groep 2 van Ter Tolne les gaf) om gebruik te ma ken van de flexibele pensionering. „Ik weet niet of het afscheid moeilijk voor me zal worden", zei ze vorig jaar nog. Het werd toch iets moeilijker dan ze dacht. Een stralend zonnetje en hoge temperaturen zorgden ervoor dat het afscheidsfeestje van mevr. Van Elsacker donderdagmiddag op het schoolplein van Ter Tolne kon worden gehouden. De juf werd met een huifkar door de kinderen uit haar klas opgehaald. Het grote klimrek op het schoolplein was versierd met slingers en er ston den twee stoelen op onder een ge le parasol. Van deze 'tronen' kon den mevr. Van Elsacker en haar zuster (die het festijn ook bij woonde) alle verrichtingen van de leerlingen goed zien. Hoewel ze alleen aan de kleutergroepen les geeft, heeft ze inmiddels alle leer lingen van Ter Tolne in haar klas gehad. Het eerst kwamen natuur lijk 'haar' kinderen aan de beurt. Groep 1 en 2 zongen beide een liedje en droegen een versje voor. Alle kinderen werden door de juf overigens persoonlijk bedankt met een hand, een goed woord en een snoepzak. Groep 3 speelde pop penkast en zong een liedje over een muis in dc klas. Dat lied was gebaseerd op de waarheid, want juf Van Elsacker is op z'n zachtst gezegd niet dol op muizen. Maar de grote knuffelmuis die ze van de kinderen cadeau kreeg, vond ze heel lief. Reizen is altijd één van de grote hobby's van de Thoolse lerares geweest. Vroeger maakte ze verre reizen naar Afrika en Indonesië, waarbij ze dan bij voorkeur bij de inlandse bevolking verbleef in plaats van in een luxe hotel. Te genwoordig reist ze nog steeds graag, maar houdt ze het wat dich terbij huis (in Europa). Groep 4/5 sprong op die reislust in en bracht het lied 'Buitenland' waarin veel vreemde talen voorkwamen. Mevr. Van Elsacker (die alle tek sten ook mee kon lezen in een speciaal programmaboekje) be dankte de kinderen vervolgens in evenzoveel talen. Ook groep 5/6 was muzikaal in de weer. Eerst zongen de kinderen een liedje van Annie M.G. Sch midt over een brievenbus die zijn mond niet meer open wilde doen totdat een klein jongetje erom smeekte. Daarna brachten dc leer lingen nog het Engelstalige liedje 'Pussycat' over een kater met al lerlei vreemde streken. Groep 7 had zich opgesplitst in drie delen. Het eerste groepje speelde een toneelstukje over het vertrek van juf Leni, waarvoor een dansje werd ingestudeerd. Vervol gens brachten andere leerlingen een stukje drama over 'verdronken katjes'. Een paar poezen willen niet meer zingen omdat een vrouw (juf Leni) hun broertjes zou heb ben verdronken. Later blijkt het om wilgenkatjes te gaan en alles komt toch nog goed. De derde act van groep 7 bestond uit een soort 'Barbier van Sevilla'. In een kapperszaak komt een man die geschoren wil worden, maar alleen wil betalen als hij geen schrammetje oploopt. Als dat wel het geval is, gaat de kop van de kapper eraf. De barbier besluit zijn knecht te roepen die op zijn beurt de zaak weer afschuift op de leerling. Die scheert de klant en het lukt zonder hem te verwonden. Dc leerling zegt overigens dat hij het hoofd van de klant eraf had gesneden met het scheermes als hij een schrammetje had gemaakt. „Wat had u gedaan in mijn plaats?", zei hij. Juf Leni vond het allemaal erg vermakelijk. Tot slot had groep 8 (die speciaal voor het afscheid terug naar school was gekomen) een dans in gestudeerd op het popnummer 'Hit me baby one more time'. Bij een afscheid horen ook ca- deau's. Van de kinderen en het personeel kreeg mevr. Van Elsac ker drie presentjes. Ten eerste een dienblad met daarop alle namen van de leerlingen, en goede wen sen. Vervolgens een lampje en tot slot een halsketting. Met kushand jes bedankte de juf de kinderen en haar collega's voor de geschen ken. Maar het werd haar pas echt teveel bij het afscheidslied dat (net als het lied voor haar onder wijsjubileum) speciaal voor de ge legenheid geschreven was. „Ja, juf Leni, we willen u bedanken", zongen de kinderen uit volle borst. En hoewel ze erop lieten volgen 'U maakt nu plaats, daar moet u niet om janken', hield mevr. Van Elsacker het toch niet droog. Ook haar zuster pinkte een traantje weg. Het lied meldde ver der dat het 'dolle pret' was en dat juf Leni 'de liefste' was en haar lessen 'altijd fijn'. Nadat ze haar collega's, maar vooral de leerlin gen uitbundig had bedankt, ging iedereen naar huis. 's Avonds kon den oud-leerlingen, ouders, colle ga's en anderen afscheid nemen van mevr. Van Elsacker op een re ceptie in de Gasthuiskapel. Daar kreeg ze tot haar grote verrassing van de gemeente een origineel ca deau. Met het aanbieden van een ballonvaart, gaat voor de Thoolse juf een hartewens in vervulling. Het opvanghuis is overdag leeg. De drie kamers met elk twee bed den, de huiskamer met keuken, de inschrijfbalie en de gangen ogen fris en schoon. De afdeling is een half jaartje in gebruik en zit nog vers in de gele en paarse verf. Vanaf half zes 's avonds kunnen zwervers of mensen die tijdelijk geen dak boven hun hoofd heb ben, zich aanmelden. Christa: „Ze kunnen hier eten, douchen en slapen. Ze worden bij aankomst ingeschreven en moeten zich kunnen identificeren. Negen van de tien daklozen kunnen dat. Ze betalen een tientje per nacht, maar gaan de andere morgen om half negen weer de straat op." De opvang wordt samengevat in drie b's: bed, bad en brood. Zo staat het ook op het bord buiten bij de poort van het gebouw waar verschillende instellingen in zijn gehuisvest. Het bed-, bad- en broodhuis grenst aan dc afdeling maat- schappelijke opvang, maar staat daar volgens de stagiaire los van. De nachtopvang voor dak- en thuislozen is nieuw in de regio en wordt bekostigd door de gemeente Bergen op Zoom en de gezamen lijke kerken. Ook Thoolse kerken steunen het huis. „We hebben een bedelbrief gestuurd naar dc ker ken op Tholen en daar is reactie op gekomen," zegt ze. Zelf be steedde Christa aandacht aan het opvangen van daklozen tijdens een jeugddienst in de Hervormde kerk in Oud-Vossemeer in febru ari, waar ook het interkerkelijk jeugdkoor Polyhymnia optrad. De opbrengst van de collecte, ruim 600 gulden, ging naar het opvang huis. „Andere kerken hebben ook financieel een bijdrage geleverd." De mensen die bij de nachtopvang aankloppen, doen dat om uiteenlo pende redenen. „Soms is iemand zijn huis uitgezet door huur schuld. Een ander is weggelopen uit een instelling. Het komt ook nogal eens voor dat iemand door de partner op straat is gezet van wege relatieproblemen en niet kan bewijzen dat er een relatie was, omdat ze niet getrouwd zijn of omdat ze niet over een partner Christa Hage bij de ingang van het opvanghuis, de verbouwde Angelaschool in Bergen op Zoom, vlakbij het ABG. schapsregistratie beschikken." Het beeld van de zwerver als have loos type dat over straat loopt en in elke vuilnisbak staat te wroeten, is volgens Christa achterhaald. „Je ziet ze nog wel. Vooral in dc grote ste den. Maar dc mensen die hier ko men, hebben in de regel een uitke ring. Daar heeft tegenwoordig iedereen recht op. Heb je geen huis maar wel een briefadres, dan krijg je geld van de sociale dienst. Dak- en thuislozen kunnen het zich veroorlo ven om kleding te kopen. Ze hebben wel geld. Nu zijn er nog heel wat mensen die zeggen dat daklozen of zwervers er bewust voor kiezen om op straat te gaan leven. Dat is niet zo. Ze kiezen daar echt niet zelf voor. Er zijn altijd problemen. Vaak zijn het psychische problemen, of problemen met alcohol of drugs. Die spelen een grote rol in het leven van de mensen die hier komen." En het is niet alleen maar een pro bleem van de grote steden, zegt de derdejaars studente sociaal-pedago gische hulpverlening van het Ichtus- college in Rotterdam. „Daar zie jc cr wel meer, maar hier zijn ze ook. Al leen wordt het niet gezien. Ik hoop dat mensen zich realiseren dat ook hier in deze regio dak- cn thuislozen zijn. Dat mensen op Tholen dal ook bedenken. Ze zijn er wel degelijk." Maar of de Thoolse dak- cn thuislo zen ook gebruik maken van de nachtopvang, wil Christa niet zeg gen. Voordat de Bergse nachtopvang openging, waren dak- en thuislozen aangewezen op opvang in Ouden bosch, Vlissingen, Dordrecht of Rot terdam. „Daar waren dc dichtstbij zijnde voorzieningen, ook voor dak en thuislozen van Tholen. In Roosendaal bijvoorbeeld bestaat zo'n opvang niet." De bezoekers komen voor onderdak. maar ook om hun verhaal kwijt te kunnen. „We eten samen om zes uur. Tot elf uur is er lijd om televisie te kijken of radio te luisteren, spelletjes te doen en wat te praten. Meestal willen ze hun verhaal kwijt." Om elf uur gaan de bezoekers naar bed. Er komen mannen, maar ook vrouwen naar het huis. Een van de huisregels is dat mannen en vrouwen geschei den slapen. Op één van de kamers staat nog een kinderledikantje. maar dat wordt verwijderd. „Dal wordt niet gebruikt," zegt Christa. De daklozen kunnen twaalf nachten achtereen in het opvanghuis terecht. Daarna moeten ze vijf nachten ach tereen zelf elders onderdak zoeken. Dan kunnen ze weer terugkomen. „Dat is bewust gedaan om ook ande re mensen een kans te geven. Anders zouden de bedden bezet blijven door dezelfde mensen." De besturen van dc kerken zijn uitge nodigd om eens een kijkje te komen nemen in de nachtopvang. Volgens leidinggevende A. Stuart blijkt dat cr na vijf maanden opvangen meer geld nodig is. „Er zijn kosten waarin niet wordt voorzien. Soms zijn mensen niet verzekerd, of hebben helemaal niks in hun plastic tasje. Of hun sok ken zijn kapot en ze hebben geen fat soenlijk ondergoed meer. Daar willen we dan toch in voorzien. Dc ruimte hier is ingericht, maar daarmee is al les gezegd. Regelmatig moeten we zaken vervangen, zoals dekbedover trekken en slopen. Er komt meer bij kijken. Ook om leuke dingen te orga niseren is geld nodig." Naast de leidinggevende werken cr in de nachtopvang negen beroepskrach ten, vier stagiaires en zeven vrijwilli gers. Christa is aan het einde van haar stageperiode die tien maanden duur de. Volgend jaar studeert ze af en wil ze aan de slag in de zorg voor ver standelijk gehandicapten. Bij Daf, Man cn Mercedes was ge vraagd tegen welke prijs deze be drijven een chassis konden leveren. Dc fabrieken van Ziegler, Touw en Rosenbauer gaven een prijs op voor de opbouw. Het werd Man voor het chassis en Ziegler voor de opbouw. Het CDA ging akkoord, M.A. van Beek was blij met de luchtvering die in de auto komt. De SGP ging akkoord, M.J. Klippel vond even wel dat de overschrijding van de ge raamde kosten met 9000 gulden te voorkomen was geweest, maar goed. Toen was de PvdA aan de beurt. M.A.E. Velthuis was er ook blij mee dat er bij meerdere bedrij ven offerte was gevraagd. „Maar", zo zei ze, „er bestaat ook een brand weerauto die 'heel hard achteruit kan rijden'. Dat zegt iets over de ba lans van de wagen. En dat is heel belangrijk, want brandweerwagens vliegen wel eens uit de bocht." Dat klopt, zo zei wethouder I.C. Moerland die zich het ongeval her innerde uit 1984 toen de brandweer wagen van Sint-Annaland in een bocht vlakbij zijn huis van de Go- rishoeksedijk reed. „Het heeft te maken met de plaats van de watertank op het voertuig. Die zit bij deze auto, de Dennis, op een andere plaats waardoor het zwaartepunt anders komt te liggen en dc wagen een grotere stabiliteit krijgt," zo doceerde Velthuis. „Naar dit voertuig wordt nauwelijks ge vraagd. Er worden altijd dc geëi gende auto's aangekocht." De commissie en het college waren even sprakeloos. J. van den Donker (D66): „Op grond van de documen tatie is het een goede keuze, maar na het betoog van Velthuis twijfel ik." Burgemeester H.A. van der Munnik zei 'diep onder de indruk' te zijn van het betoog van de PvdA'er. „Maar er is over de aanschaf van deze wagen gesproken met beroeps krachten. De wagen waar u op doelt is twee keer zo duur." Brandweercommandant J. de Feij- ter bevestigde dat. Onder brand weerlieden is dc Dennis (van Engel se makelij) heel bekend, zei hij. „Als je die wagen bezig ziet, dan loopt het water je in de mond. Maar dat chassis is veel duurder dan het chassis waar wij voor hebben geko zen. In Engeland is men al jaren be zig om een stabiele wagen te ont werpen. In Nederland is er geen fabriek die dat doet, omdat de markt er hier te klein voor is. Er is maar één Dennis in de regio. Die zien we wel eens langsrijden, maar die kost vijf tot zes ton." De commissie boog zich over het plan om de brandweerorganisatie te versterken. Daarvoor is extra geld nodig, 45.000 gulden in 1999 en 75.000 in 2000. Volgens P. van Belzen (RPF/GPV) gaat het bij de brandweer niet alleen om het blussen van een vuurtje, maar komt er meer bij kijken, zoals hulpverlening bij ongevallen. Dat kan vrijwilligers afschrikken, meen de hij. Ook werkgevers zijn minder genegen hun werknemer af te staan als er een brandalarm is. En M.A. van Beek (CDA) wees er op dat veel brandweerlieden buiten hun woonplaats werken, waardoor dc bezetting van de blusgroep in ge vaar kan komen. M.A.E. Velthuis (PvdA) wilde weten of de vrijwilli gers niet 'overvraagd' worden. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) zag donkere wolken aan komen drijven. Zij vroeg zich af of de vrijwillige brandweer te handhaven is. „Moe ten we niet overgaan op een be roepsbrandweer?" Maar volgens Van der Munnik slaagt de brandweer er steeds weer in om voldoende gemotiveerde vrij willigers aan te trekken. „De ene keer gaat het wat makkelijker dan de andere keer." En een beroeps brandweer is nu onbespreekbaar. „Daar zijn we nog lang niet aan toe. Bovendien is het onbetaalbaar." Brandweercommandant J. de Fe- ijtcr lichtte toe dat werkgevers op Tholen tot dusver geen problemen maken als een van hun werknemers het werk staakt om een brand te gaan blussen. „Dat kun je ook voor komen met een dubbele bezetting van zestien mensen, waar wij mee werken." Mocht het wel een probleem gaan vormen, zo zei hij, dan moeten er meer vrijwilligers aangetrokken worden boven de maximale bezet ting die er nu al is. „Daarmee bouw je zekerheid in." In de blusgroepen Sint-Maartensdijk en Stavenisse zijn nu overigens twee vacatures. Het is de bedoeling dat de advertentie al verschijnt voordat de vacture daadwerkelijk is ontstaan. De Feijter vindt niet dat er te veel van dc brandweerlieden wordt ge vraagd. Het is wel zo dat cr veel geëist wordt aan opleidingen, maar volgens dc commandant zal er meer verschil komen in de blusgroepen. „Er is een basispakket eisen voor el ke brandweerman, maar we gaan meer aan specialisatie doen. Dan hoeft niet iedereen alles meer te doen." Als voorbeelden noemde hij de hulpverleningstaak van de blusgroep Sint-Maartensdijk en de opstaprege- ling van de blusgroep Tholen (bij ongevallen in dc regio). De kosten die de gemeente Tholen kwijt is aan het inhuren van externe adviesbureaus vallen mee. De ge meente besteedt wel werk uit, maar dat is niet buitensporig. Dat zei burge meester H.A. van der Munnik in de commissie algemeen bestuur en wel zijn op een vraag van M.A.E. Velthuis (PvdA). Zij haalde een onderzoek aan van de vereniging van Nederlandse gemeenten, waaruit blijkt dat er 'on gelooflijk veel geld' naar dergelijke bureaus gaat. „Ook bleek dat bepaal de gemeenteraden niet op dc hoogte waren van dc taken die deze externe bureaus uitvoeren. Wat is de beleids lijn van de gemeente Tholen? Daar ben ik erg nieuwsgierig naar.'" Burgemeester H.A. van der Munnik wist van het onderzoek en legde uit dat dc gemeente adviesbureaus op drachten geeft als de eigen ambtena ren er geen tijd voor hebben of als er binnen het gemeentelijk apparaat geen of onvoldoende kennis voorhan den is. „We zijn er erg zorgvuldig mee. Met het stedebouwkundig bureau RBOI werken we geregeld, met anderen zo als Arcadis en de Grontmij ongere geld. De kosten voor deze bureaus vallen bij dc gemeente Tholen wel mee. Achteraf zeg je wel eens, wat kostte dat veel, maar je moet dan ook bekijken wat het had gekost als de ge meente het zelf had moeten uitvoe ren." Velthuis wil dal het college er een keer uitleg over geeft. „Zo'n RBOI bijvoorbeeld werkt voor de gemeente als huisadviseur. Er kan belangenver strengeling optreden. Ik blijf toch wel benieuwd naar het gebruik van exter ne bureaus." Van der Munnik vroeg haar om daarover dan een concrete vraag te richten aan het college. „Die komt eraan," zei ze. Juf Leni van Elsacker neemt afscheid van 'haar' kinderen van groep 2. Grote bak vol éénjarige zomerbloeiers. Bloeien rijkelijk door tot in de late zomer. Keuze uit zes verschillende soorten in diverse kleuren. Van 12.95 voor HALSTEREN Halsterseweg 65a. Tel. 0164-683036 www.intratuin.nl NHUIS uur. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3