Stal Arabische volbloedpaarden in Scherpenisse door brand verwoest Vijf bezwaren tegen verkaveling gegrond Leen Vroegop: „Ik dacht dat er een vliegtuig naar beneden kwam" AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Eigenaar J. Machura schat de schade op enkele tonnen Lottoprijs van 1,3 miljoen in Tholen gevallen Vlam in de pan oorzaak felle keukenbrand Vernielers van borden door politie opgepakt 55e Een felle, uitslaande brand heeft maandagmiddag de stallen van stoeterij Mazuna Arabians in Scherpenisse in de as gelegd. De brand, die rond kwart voor drie werd ontdekt, was zo hevig dat er voor de uitgerukte brand weerkorpsen van Sint-Maartensdijk en Stavenisse niets meer te redden viel. De schade beloopt naar schatting enkele tonnen. Adrie Bijl en Versluys krijgen ongelijk De Middelburgse rechtbank heeft vijf van de negen bezwaren tegen het plan van toedeling in het ruilver- kavelingsblok Poortvliet gegrond verklaard. C.P. Kleppe, P.J. Menheere, Budelpack, D.C. Bevelander en D.M. Bijl hebben hun zin gekregen. Daarentegen zijn de bezwaren van A.C. Bijl, J.C.L. Niemantsver- driet, J. Bevelander en H.P. van der Slikke ongegrond verklaard. Enorme hitte Munitie Door niemand gewenst Paasdijkweg Bram Groenewegeweg Deze week Twee gewonden na gevaarlijk stuntwerk van boze Steenbergenaar „Mijn eerste gedachte was, dat er een vliegtuig was neergestort, want het kwam uit de lucht vallen", vertelt de 70-jarige L.C. Vroegop uit de Julianastraat in Sint- Philipsland. Hij stond woensdagavond even na half ne gen net onder de douche, toen er een auto het dak van de achter de woning gelegen aanbouw raakte. „Ik stond in eens tussen de brokstukken en zat helemaal onder het bloed", vertelt Vroegop, die er met een grote wond in zijn rug en in zijn voet nog goed vanaf kwam. Ook de 32-jarige Steenbergenaar, die in woede-aanval de ge vaarlijke manoeuvre met zijn auto vanaf de Schoolstraat uitvoerde, liep alleen een hersenschudding op. Bloed en stof Asbest \J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5,4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://wvw.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor de brandweerlieden was de brand in de stal een kwestie van nat houden en vooral uitkijken voor de vlammen en de enorme hitte. Een nog onbekende heeft zaterdag de hoofdprijs van 1,3 miljoen gul den in de lotto gewonnen. Hij of zij vulde het formulier donderdag in bij kantoorboekhandel Dieleman in Tholen. Medewerkster Davina Scherpenisse heeft nog geen idee wie de winnaar is. „Het kan net zo goed een toerist zijn of een Thole- naar die op vakantie is. Maar ik sta wel perplex dat er hier zo'n grote prijs is gewonnen." Davina hielp donderdag samen met Joke en Joy ce Tichem in de winkel. De lotto trekt voor het overgrote deel vaste klanten. De getallen die de nog on bekende winnaar op het formulier invulde, waren 3-18-29-32-34-38. De zogenaamde jackpot is dit jaar al twaalf keer gewonnen. In maart zat er maar liefst 10 miljoen gulden in, die toen door een inwoonster van Ambt Montfoort werd gewonnen. Elke zaterdag vindt onder toezicht van een notaris de trekking plaats. Dieleman, die mei vorig jaar de lot to overnam van de Ghulden Roos, heeft de winkel versierd ter gele genheid van het vallen van de hoofdprijs in Tholen. „Het is ook niet niks en voor ons is het een leu ke reclame." Volgens Esther Janssen van de stichting de nationale sporttotalisa- tor uit Den Haag blijft de prijs een ,jaar geldig, dus de onbekende win naar heeft nog even de lijd om zich 'te melden. Overigens gaat dit ten koste van het rendement van de 1,3 miljoen gulden, want de lotto levert de winnaar gratis financieel advies. En er wordt op het kantoor in Den Haag voor een feestelijk onthaal ge zorgd met bloemen. De verkoopster van het lottoformulier krijgt een kleine attentie. Een deel van de op brengst van de lotto gaat naar de sport, maar ook naar cultuur, maat schappelijk welzijn en volksge zondheid. Een felle brand heeft vrijdagavond grote schade aangericht in een wo ning aan Achter 't Bos te Sint- Maartensdijk. De brand brak om ongeveer zeven uur uit. De bewo ners waren op dat moment gewoon thuis. In de keuken stond een pan netje met vet op het fornuis. De vlam is in de pan geslagen en breidde zich uit tot de hele keuken. De bewoners kregen de brand pas in de gaten toen ze een ruit hoor den springen. Het vuur verspreid de zich daarna via een zonne scherm aan de achterkant naar het dak dat ook vlam vatte. De brand weer van Sint-Maartensdijk had het vuur redelijk snel onder con trole, maar de schade was toch groot. De keuken brandde hele maal uit, het dak stortte deels in en er was rook- en roetschade in het huis. De grote hitte maakte het werken voor de brandweerlieden er niet gemakkelijker op. Het feit dat de brand pas laat ontdekt werd, droeg bij aan de ravage die uitein delijk overbleef. Eigenaar J. Machura van de stoete rij waar volbloed Arabische paarden worden gefokt, was even voor het moment van de brand teruggeko men uit België waar hij twee paar den had afgeleverd. „Ik kwam thuis en toen was er nog niets te zien. Ik ben even naar de bank gegaan en toen ik terugkwam, was de zaak al niet meer te redden", zegt Machura die al tien jaar de stoeterij in Scher penisse drijft. Liesbeth van Zundert - die zelf een paard in de stal had staan en regelmatig helpt met de verzorging - was samen met een vriendin meegeweest naar België. Zij gingen toen ze weer in Scherpe nisse waren, de paarden in de wei water geven. „Toen ik naar de schuur keek, zag ik rook omhoog stijgen. Ik dacht eerst nog dat Joop (de eigenaar - red.) iets aan het op stoken was. Maar toen zag ik dat een hoek van de schuur al in brand stond. Een jongen die passeerde, probeerde nog met een tuinslang te blussen, maar dat ging toen al niet meer", zegt Liesbeth van Zundert. „Ik heb toen de brandweer gebeld. Het duurde wel even voordat ik ze te pakken gehad, want je wordt doorgeschakeld vanuit die alarm centrale. Ik kon eigenlijk niets an ders zeggen dan 'Alles staat in brand!'." Machura die intussen was terugge komen, bracht de oudste van de twee hengsten in veiligheid. De overige paarden stonden in de wei, maar deze hengst stond op de dijk dichtbij de schuur. Het dier bleef lange tijd nerveus heen en weer lo pen op het stuk weiland waar hij naartoe was gebracht. In de stal lag een grote voorraad hooi opgeslagen. Het gebouw zelf was deels van steen, deels van hout met een rieten dak waarover dakpannen waren ge legd. „Dat rieten dak heeft die snel le brand veroorzaakt", zegt Machu ra. Het hooi en het houtwerk veranderden het pand in een enorme fakkel die een grote hitte verspreid de. Hoofdstellen, ander paardentuig en gereedschappen gingen in de brand verloren. Een auto die in een nis stond, kon nog worden behou den en op het nippertje kon ook de hond Cynta worden gered. „Ze zat in de stal, maar durfde er niet via de kennel uit. Ze zat helemaal in elkaar gedoken. Twee jongens hebben toen de kenncldeur ingetrapt. Ze moes ten Cynta toen nog naar buiten dra gen omdat ze zelf niet wilde", ver telt mevr. Van Zundert. De acht paarden waren toen al op veilige af stand. Het vuur greep enorm snel om zich heen. In nog geen half uur tijd was er van de schuur vrijwel niets meer over dan een rokende puinhoop. Aan de oostkant stond nog een muur overeind, maar het houtwerk was toen al ingestort. De brand weerkorpsen van Sint-Maartensdijk en Stavenisse konden niets anders doen dan het vuur binnen de perken houden. Een probleem daarbij was nog het water. Dat moest helemaal uit de Schoolstraat gehaald worden, zo'n 150 meter verderop. Er werden een kleine 20 brandweerlieden in gezet. Met vier hoge- en zes lage- drukstralcn ging men het vuur te lijf. De hitte die van het brandende pand afsloeg, was zo groot dat de brand weer besloot de voertuigen nat te houden om de lak te beschermen en later werden ze zelfs een stukje ver reden. Een geluk was nog dat de wind gunstig stond, namelijk uit noordoostelijke richting. Daardoor werden rook en vuur langs het Pluimpotterrein geblazen. De bun galow van Machura kreeg wel een lading rook te verwerken, maar stond ver genoeg weg om niet in ge vaar te komen. Vermoeide en verhit te brandweerlieden werden met re gelmaat afgelost om even bij te kunnen komen. De brand trok vele nieuwsgierigen aan en in de berm van de Provinciale- weg stonden zo'n twintig auto's ge parkeerd. Het publiek keek toe hoe luid knappend en krakend de schuur gestaag in elkaar zakte. De brand weerlieden - met persluchtmaskers op - probeerden van alle kanten het vuur gecontroleerd te laten uitbran den. Toch kon men niet voorkomen dat er op een gegeven moment iets (wellicht een jerrycan met brandstof of een brandblusser, aldus de brand weer) met een doffe klap, een steek vlam en zwarte rook de lucht in vloog. Een kist met munitie werd nog gekoeld met water, maar ook deze ontplofte, overigens zonder gevaar voor brandweerlieden of omstanders. De munitie was volgens voorschrif ten opgeborgen. Ook officieren van de regionale brandweer en burge meester H.A. van der Munnik kwa men poolshoogte nemen. Eigenaar Machura en de twee verzorgsters ke ken het gelaten aan. Machura reed met een tractor nog een wagen met hooi weg die op het terrein bij de schuur geparkeerd stond. ZIE VERDER PAGINA 3 Daarmee is Adrie Bijl, die bij de behandeling van de bezwaren in ju ni voor de rechtbank over een 'dui velse, magere streek' van de landin richtingscommissie sprak, in het ongelijk gesteld. Hij moet zijn 2 ha bouwland aan de Gatweg missen en moet van de 6,6 ha weiland aan de Hartogsweg maar gedeeltelijk bouwland maken. De rechtbank oordeelde, dat de kwaliteit van de grond deze toedeling mogelijk maakt. Ook de bezwaren van Bijl tegen grotere schaduwwerking van beplanting werden afgewezen. Er zijn geen mogelijkheden voor gro ter nut van de ruilverkaveling, al dus de rechtbank, die de door de commissie bedachte toedeling juist vond. Als er nog wat te klagen valt, staat te zijner tijd de mogelijkheid van de lijst geldelijke regelingen nog open. Daarentegen werd het bezwaar van zijn collega-melkveehouder Daan Bijl gegrond verklaard. Hem was een smalle strook grasland tussen camping de Zeester en de Haven weg als eigendom toebedeeld. Die kavel is nu eigendom van het wa terschap en in pacht bij J. Versluys. Bijl wilde dat grasland er niet bij, wat de rechtbank heeft gehono reerd. Akkerbouwer Versluys blijft nu tegen zijn zin met het weiland opgescheept en het waterschap blijft eigenaar, wat volgens het plan van toedeling van de landinrich tingscommissie ook niet de bedoe ling was. De bezwaren van J. Bevelander te gen het toedelen van percelen aan de Poortvlietsedijk en de Platte- weg/Gatweg die volgens hem door niemand gewenst worden, verwierp de rechtbank. Ook het inleveren van een perceel aan de Koningsweg met een meerwaarde - er is een bouwvergunning voor aangevraagd - is volgens de rechtbank een juiste beslissing van de landinrichtings commissie. D.C. Bevelander kreeg van de rechtbank weer wel gelijk. Hij wil de aan de Kalfdamseweg een per ceel opschuiven naar een sloot toe, maar die strook had de commissie aan mevr. M.H. Nelisse-Boogaart toebedeeld. Ook Budelpack werd door de Mid delburgse rechtbank in het gelijk gesteld. Het bedrijf krijgt aan de Paasdijkweg twee percelen naast elkaar. Een kavel die op de Scha- penweg uitkomt, levert Budelpack in, zodat er in de toekomst een groot parkeerterrein aangelegd kan worden, direct naast het bedrijf van PC. Heijboer. De bloemenman had daar op zijn beurt weer bezwaren tegen gemaakt in verband met mo gelijke overlast van het parkeerter rein. Bij Budelpack wordt er in ploegen gewerkt, dus kunnen er op het toekomstige parkeerterrein zo wel 's morgens vroeg als 's avonds laat verkeersbewegingen zijn. Heij boer wilde een strook van 36 meter naast zijn woning en bedrijfspand aanhouden, maar dat gaat nu niet door. J.C.L. Niemantsverdriet kreeg on gelijk van de rechtbank. De landin richtingscommissie had zijn bouw land geconcentreerd aan de Lagcweg, vlak naast zijn nog te bouwen bedrijfspand, maar de ga ragehouder wilde zijn perceel dat op de Hogeweg uitkomt, houden om een tweede ontsluiting te heb ben. Het agrarisch belang van de ruilverkaveling woog zwaarder bij de rechtbank. Concentratie van per celen is het uitgangspunt. Aan de Bram Groenewegeweg wa ren er ook problemen. De bezwaren van C.P. Kleppe werden daar door de rechtbank gegrond verklaard. Hij krijgt de twee percelen die hij volgens de landinrichtingscommis sie eerst moest inleveren, terug. Daarmee wordt wel een streep ge haald door het schoolvoorbeeld van de ruilverkaveling: de perfecte toe deling voor J.C.M. Geuze. P.J. Menheere kreeg eveneens ge lijk van de rechtbank. De landin richtingscommissie had hem een extreem slecht perceel aan de Lan- geweg toebedeeld, zo bracht zijn raadsman mr. Mieras in juni in Middelburg naar voren. De via vrij willige kavelruil verkregen kavel die Menheere volgens de commis sie zou moeten inleveren, mag hij nu toch houden. De percelen van Menheere, die eerst voor Kleppe waren, gingen later naar Geuze, zo dat er veel zaken met elkaar te ma ken hadden. H.P. van der Slikke wilde bij Strij- eriham een 'machtig mooi perceel' houden, vlakbij camping de Strie- ne, die daar in de toekomst eventu eel wil uitbreiden. Maar de landin richtingscommissie concentreerde de kavels van de bejaarde boer vol gens het uitgangspunt van de ruil verkaveling. De rechtbank gaf de commissie gelijk en verklaarde het bezwaar van Van der Slikke onge grond. De eventuele meerwaarde van het perceel naast de Striene kan hij bij de lijst geldelijke regelingen indienen. Afsluiten Molendijk levert grotere drukte op in Sportlaan Sint-Maartensdijk Onroerende-zaakbelasting volgend jaar met 2,4% omhoog Basisschool Ter 'I'olne neemt afscheid van kleuterjuf Leni van Elsiicker Braderieën Vossemeer en Stavenisse niet druk, kadefeest een publiekstrekker 'Bed, bad en brood' in Bergen krijgt steun van kerken op Tholen Politie houdt recreanten op Oester- en Philipsdam in de gaten Meestoof bemachtigt tekeningen Chris Lanooy voor nieuwe expositie Overlijden deelnemer zet domper op druk bezochte Zevendorpentocht Duiven Kevin v.d. Berge vliegen volgend jaar in Japan Eerste seizoenzege wielrenner Arjan van Haaften in Princenhage WIE GEEN DWAASHEDEN IN DE JEUGD BEGAAT, BEGAAT ZE IN ZIJN OUDERDOM Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Twee Poortvl ietenaren van 21 en 19 jaar zijn dinsdag op hun werk in Bergen op Zoom en Tholen aange houden door de politie. Ze hebben bekend drie maanden geleden in Sint-Annaiand enkele reclamebor den te hebben vernield aan de ge vel van de C-1000 supermarkt aan de Spuistraat. Eén van de twee heeft inmiddels een schadevergoe ding geregeld. Beide mannen zijn in de loop van de dag weer in vrij heid gesteld. Het tweetal behoort tot de vaste be zoekers van de uitgaansgelegenhe den in Sint-Annaland. Ook op za terdagavond 17 april waren ze daar te vinden en dronken er behoorlijk wat alcohol. In een overmoedige bui vernielden ze 's nachts de bor den aan de supermarkt, daardoor de eigenaar opzadelend met een schadepost van ruim 450 gulden. Voor de actie van de politie, een zogeheten aanhouding buiten he terdaad, verleende de officier van justitie te Middelburg toestem ming. Alles bij elkaar was het nog een van de Oostdijk ook verkeer moge lijk is. Met hoge snelheid reed de bestuurder tegen de dijk op. Op deze manier lanceerde hij zich, want hij vloog als een stuntman de lucht in, de dijk over, de oostkant van de on der de dijk gelegen straat (ook Oost- dijk) over. Alles bij elkaar zweefde de auto zo'n twintig meter door de lucht. Het voertuig ging de afraste ring aan de achterkant van de wo ningen aan de Julianastraat over, raakte de aanbouw van Vroegop met daarin de douche aan de zijkant en kantelde naar rechts in de aangren zende achtertuin van R Geluk. Die zit met zijn gezin als het mooi weer is daar altijd, maar nu was hij op va kantie, waardoor erger werd voorko men. Ook op de Oostdijk zelf en de parallalwegen aan weerskanten van wonder, dat het stuntwerk van de man zo afliep. Hij was naar Sint- Philipsland gereden om te proberen het weer goed te maken met zijn ex- vriendin, waarmee de Steenberge naar zo'n vier jaar had samenge woond. De vrouw wees hem echter af en daarover maakte de doofstom me man zich zo boos, dat hij een be weging maakte, dat hij zich van het leven wilde beroven. Ter hoogte van de brandweerkazerne stapte de Bra bander in zijn Renault en gaf in de Schoolstraat vol gas om recht tegen de Oostdijk te rijden, links naast het voetgangerstunneltje. Hij passeerde daarbij de Kerkring, waar verkeer van rechts kan komen bij het ge meentehuis, drogisterij Jansen en de Rabobank, waar aan de westkant de dijk reed op het moment dat de auto van de Steenbergenaar daar passeerde, geen verkeer. De auto kwam op zijn kop op het af gesloten erf van Geluk terecht. De bestuurder was bewusteloos en werd door de brandweer van Sint-Philips- land uit zijn voertuig bevrijd. Per ambulance werd hij naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom ge bracht. Voor Vroegop was er in de Julianastraat een tweede ambulance gearriveerd, die hem naar Roosen daal vervoerde. De verwondingen van beiden bleken mee te vallen. „Maar het valt echt niet mee om over zoiets heen te komen", vertelt Vroegop, die donderdagmiddag al weer thuis was. Hij heeft nog last van zijn verwondingen en in zijn oog is rommel gekomen die uit het dak kwam. De bewoner van de Ju lianastraat was om twintig minuten over acht thuisgekomen en stond om vijf minuten over half negen in de douche. Zijn vrouw, die eerst buiten zat, was toen inmiddels naar binnen gegaan. Vroegop hoorde de vliegen de auto niet aankomen. „Ik hoorde helemaal niets, maar ik stond ineens tussen de puinhopen van het inge storte dak, onder het bloed. De brok stukken lagen voor de deur. dus ik kon er niet uit. Dan weet je het ge woon niet meer. Mijn vrouw was in tussen richting de douche gekomen, want die had klappen gehoord. Toen hoorde ze mij roepen. Buurman Schults, die een paar huizen verder woont, kreeg de deur van de douche open en hielp me samen met mijn vrouw naar de keuken. Daar ben ik even bij kunnen komen. Ik was roet zwart, want de stof en rotzooi die al 35 jaar op het zoldertje van de dou che lag, had ik allemaal op me ge kregen. En daarbij kwam nog al het bloed." Vroegop werd per ambulance naar het ziekenhuis in Roosendaal ge bracht. Donderdagmiddag mocht hij al weer naar zijn eigen woning. Thuis kunnen de wonden verder ge nezen, maar maandag moest hij al weer naar de oogarts. Omdat er op de aanbouw met de douche asbest dakplaten zaten, trok ken er nog Sint-Philipslandse brand weerlieden beschermende, gele kle ding aan om het asbest op te ruimen. Later kwam daarvoor nog een speci aal bedrijf uit Middelhamis met mannen in de bekende witte pakken. „Je zit ineens in de penarie", aldus Vroegop. In de aanbouw stond ook nog een diepvries en daar bleken de producten vrijdag aan het rotten te zijn omdat die machine onklaar was Het spectaculaire ongeluk in Sint-Philipsland trok woensdagavond veel belangstelling. De auto was (vanuit het standpunt op deze foto) rechts naast het voetgangerstunneltje de Oostdijk overgevlogen. geraakt. En douchen is er voorlopig ook niet bij. Via de verzekering zal maandag misschien toch nog een be drijf uit Barendrecht met het herstel kunnen beginnen. „Je zit gelijk wel met een heleboel rompslomp", zegt Vroegop. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenber gen kon de auto uit de tuin van Ge luk niet zelf weghalen. Door de smalle achterpoort was dat onmoge lijk. Er moest een telescoopkraan aan te pas komen, waardoor het woensdagavond half twaalf was voordat alles was opgeruimd. Een s medewerker van het bureau techni sche onderzoeken van de regiopolitie Zeeland legde alles vast voor het proces-verbaal. Evenals een paar da gen eerder op het kruispunt Oost- dijk/Rijksweg was ook hier sprake van roekeloos rijden, waarbij het le ven van anderen in gevaar was ge bracht. „Iedereen die dit gezien heeft, stelt de vraag: hoe kan daar nog iemand levend uitkomen?", zegt Leen Vroegop, die het nog allemaal kan navertellen. Sint-Philipsland maakte een zeer spectaculair 'onge val' mee dat nog erg goed afliep. De auto van de Steenbergenaar op de binnenplaats achter de woning van P. Geluk, die met vakantie was. Rechts de aanbouw van L.C. Vroegop die hierin op het moment van het ongeval stond te douchen en waarvan het dak door de auto is vernield. Op de achtergrond publiek op de Oostdijk waarover de auto werd gelanceerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1