Werk voor Scaldiahaven I Thoolse bedrijven op kwaliteit doorgelicht Dweilbandfestival Vossemeer druk feest Provincie Zeeland Inspraak wegenstructuur Provincie wil gladheid met hulp computer gaan bestrijden (Officiële Mededelingen K. Verkamman clubkampioen bij Olympia Tholen Defensie laat fosformijnen liggen in Schelde Donderdag 15 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 28/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 De samenwerking tussen Zeeland Seaports en de haven van Rotterdam blijkt vruchtbaar. Afgelopen week is de bouw van een nieuwe terminal in de Scaldiahaven aangekondigd. Eerder zijn de plannen ontvouwd voor de aanleg van de WCT, Westerschelde Container Terminal, 500 meter buitengaats. 4 Diversen Legesverordening provincie Zeeland 1998 Vergunning Vogelwet Verkeer en Vervoer Provinciale regeling interlokaal vervoer Zeeland Ruimtelijke Ordening Uitwerking bestem mingsplan Muijepolder, le herziening, gemeente Tholen Project Nort Zeeland wordt uitgebreid Het project Nort Zeeland (een initiatief van Recron en Horeca Nederland) wordt in elk geval voor 2,5 jaar voortgezet. Het wordt zelfs uitgebreid. Nort begeleidt ondernemers in de horeca en recreatie en wil komen tot kwalitatief betere bedrijven. Zeeuwse zwembaden gecontroleerd op de legionellabacterie Abdij Nieuws Tot 11 september is het mogelijk te reageren op de plannen voor de zogeheten Recreatieverdeel- weg tussen Haamstede en Renesse. Voor deze weg zijn twee routes uitgestippeld. In de Kop van Schouwen wordt al jaren hardt gewerkt om enerzijds de stroom toeristen kwaliteit te bieden en anderzijds ook het ver keer dat daar een gevolg van is in goede banen te leiden. De sanering van een camping, aan leg natuur/fietsboulevard Water- gat-Duinhoevepad, kanoroutes, Duinpolder, natuurontwikkelingen en de aanleg van een transferium zijn hiervan voorbeelden. Een vol gend onderdeel van die kwaliteits verbetering is de aanleg van de Recreatieverdeelweg. Het is de bedoeling op deze weg het recre- atieverkeer te concentreren. Dat is te bereiken door de Vroonweg af te sluiten en vervolgens te ver wijderen in combinatie met ver keersmaatregelen om de ver keersdruk op de kleinere wegen te laten afnemen. Alternatieven Twee alternatieve tracés zijn in de nota 'Alternatieve tracés Recreatieverdeelweg - Gedeelte Haamstede - Renesse' uitgewerkt. De twee alternatieven hebben gemeen dat het gaat om de aan leg van een nieuw tracé dat ge sloten is voor het langzame ver keer. De bestaande wegen zullen blijven bestaan. Op enkele punten is een 'knip' nodig. Het ene alternatief loopt langs bestaande binnenwegen. Het andere is georiënteerd op de waterlopen in het gebied en loopt langs bestaande sloten en kavelscheidingen. Beide tracés sluiten aan op Lagezoom bij de weg naar het transferium (Roelandsweg) en op de Serooskerkseweg (N57) nabij het kruispunt. Informatie en reageren Belangstellenden kunnen de nota tot 11 september 1999 inzien in het informatiecentrum van de Provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg, het gemeentehuis in Zierikzee en het servicepunt van de gemeente Schouwen- Duiveland bij de Rabobank in Haamstede. Maandag 30 augustus 1999 van 19.00 uur tot 21.30 uur is er een inloopavond in het dorpshuis, Smidsweg 9a in Noordwelle. Tot 14 september is het mogelijk schriftelijk te reageren op de plannen: Provincie Zeeland Directie Infrastructuur Vervoer, t.a.v. ir. C.J. Hollebrandse, Postbus 524, 4330 AM Middelburg naar verwachting voor meer dan de helft over water gaan. Het restant gaat voor de helft onge veer per spoor en de andere helft over de weg. Samenwerking De nieuwe activiteit is de eerste in de zogeheten Scaldiahaven. Dit deel van de haven in Vlissingen valt onder het geza menlijk beheer van Zeeland Verbrugge Terminals gaat in de haven van Vlissingen een terminal bouwen voor de overslag van papier en cellulose. Verbrugge heeft tot deze activiteit, die een investering vergt van 20 miljoen gulden, besloten in nauw overleg met een strategisch belangrijke klant: Gearbulk, wereldwijd markt leider in het vervoer per schip Van papier en cellulose. Eerst 600 meter In de eerste fase van de bouw van de terminal gaat het om een kade van 600 meter met bijbe horende terreinen van 20 hectares. De ontsluiting hiervan met de aanleg van rails en aansluiting op het wegennet en het uitbaggeren om schepen met een diepgang tot 16 meter toegang te ver lenen, kost het havenbestuur ongeveer dertien miljoen gulden. Als het aan Gedeputeerde Staten ligt, GS, neemt de provincie hier van twee miljoen voor haar rekening. Provinciale Staten zullen hierover in september een definitief besluit nemen. In een tweede fase kan er nog eens 600 meter kade bijkomen. Hiervoor heeft de terminal een optie genomen op de aankoop van nog eens ruim 20 hectare grond in de haven. In het voorjaar van volgend jaar moeten de eerste schepen kun nen afmeren. Het verdere vervoer van de aangevoerde lading zal Seaports en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam die daar voor ESM (Exploitatiemaatschap pij Schelde Maas) hebben opgericht. ESM is een zogeheten joint venture op fifty-fiftybasis tussen de twee havenbeheerders. Dat betekent dat de kosten en de verdiensten gelijkwaardig ten laste en ten goede komen aan de twee partners. Het voordeel van deze samenwerking is dat de twee havens elkaar klanten kun nen toeschuiven die anders mis schien niet bij een van hen te recht waren gekomen en wellicht niet in een van de andere havens in Nederland. Verliefd De onderhandelingen tussen Verbrugge Terminals, Gearbulk en ESM hebben ongeveer ander half jaar geduurd. De twee bedrij ven moeten natuurlijk hun zake lijke belangen veilig stellen en ESM speelt daarin belangrijk mee door de manier van aanbieden van een haven en de voorzienin gen die ze daar beschikbaar stelt: diep vaarwater van 14 meter bij laag water uitbaggeren tot een diepte van ruim 16 meter, wegen, rails en andere havenfaciliteiten. Tijdens de on derhandelingen bleek dat Gearbulk eigenlijk al langer ver liefd was op Vlissingen: ligging aan diep vaarwater en de goede (binnenvaart)verbindingen. Dit in combinatie met de ervaring en knowhow van Verbrugge Terminals en de samenwerking met de havenbestuurders zijn voor Gearbulk uiteindelijk doorslaggevend geweest de overeenkomst aan te gaan. Het project brengt werk met zich mee voor ongeveer 150 mensen. De provincie gaat de computer in zetten bij de gladheidsbestrijding. Werd tot nu toe de weersverwach ting van het KNMI gevolgd om te bepalen of de zoutstrooiploegen moesten uitrukken, in een aantal Zeeuwse wegen worden nu sen soren gelegd om gegevens te ver zamelen. „Het rijk is een jaar geleden met dit zogenaamde GMS-systeem be gonnen en dit wordt ook in Zee land geïntroduceerd", meldt pro vinciaal ambtenaar M.M. Moerland uit Sint-Annaland. De sensoren worden in Tholen op twee plaatsen aangebracht: de Oesterdam en de Philipsdam. Ze meten onder meer de temperatuur en de luchtvochtigheid. „De gege vens kunnen via de computer op gehaald worden. Ze geven een in dicatie op grond waarvan we kunnen bepalen of er al dan niet gestrooid moet worden", aldus Moerland. Het is de bedoeling om komende winter al gedeeltelijk met het nieuwe systeem te gaan werken. Gedeputeerde Staten van Zee land maken bekend dat Provin ciale Staten van Zeeland op 2 juli 1999 een wijziging van de Legesverordening provincie Zeeland 1998 hebben vastge steld. De wijziging van de Legesveror dening bevat een lagere legesheffing voor ont heffingen van het RW in samen hang de Wegenverkeerswet voor sportieve amateurevenementen. Dit besluit treedt in werking op 13 juli 1999 De verordening is bekend gemaakt in het Provinciaal Blad. De verordening ligt ter inzage bij: - het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg, tel. 0118-631400 geopend op werkdagen van 09.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30 uur - de Stafafdeling Financieel-eco- nomische Zaken van de provin cie Zeeland, Abdij 6, Middelburg (geopend als infocentrum) ledereen kan tegen betaling van de verschuldigde leges afschrift van de stukken krijgen. Door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland is in het kader van artikel 10 van de Vogelwet 1936 de volgende vergunning verleend. Ter voorkoming van schade aan vee is aan L. Walhout te Stavenisse vergunning verleend voor het bestrijden van huis mussen en spreeuwen op de, bij Nertsenfarm Walhout B.V. in eigendom zijnde nertsenfarm, gelegen in de gemeente Tholen. De vergunning ligt van 16 juli 1999 tot en met 27 augustus 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelicht ing en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P. Carol, tel. 0118- 631101). Een ieder kan tot en met 27 augustus 1999 bezwaar tegen de verleende vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Naar aanleiding van de vast stelling van het beleidsplan open baar vervoer "Overstappen naar 2000", dient de Provinciale regeling interlokaal vervoer Zeeland gewijzigd te worden. De wijzigingen betreffen de vol gende onderdelen: 1.Artikel 6 buurtbus-regeling: in dit artikel worden de regels gesteld waaraan een buurtbus voorziening moet voldoen. 2. Artikel 8 reserve openbaar ver voer: in dit artikel worden de voor waarden opgenomen waaron der bijdragen kunnen worden verleend aan innovatieve initi atieven t.b.v. het openbaar ver voer. 3. In de appendix wordt het cri terium voor de ontsluiting van een kern, de afstand van 1.250 meter teruggebracht naar 800 meter. (t.a.v. artikel 3 lid 4) 4. In artikel 5 lid is de procedure voor de vaststelling van de dienstregeling aangepast. De concept-wijziging Provinciale regeling interlokaal vervoer Zeeland ligt ter inzage van 15 juli 1999 tot en met 26 augustus 1999 bij de Directie infrastructu ur en vervoer, kamer C 208, Abdij 6, Middelburg, op werkda gen van 8 tot 17 uur en des gevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelichting en kopieën van de ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer C. Lindenberg of de heer D.S. Tijmons, telefoon (0118) 631616. Belanghebbende kunnen tot uiter lijk 26 augustus schriftelijk of mondeling hun zienswijze op het concept van de wijziging van genoemde regeling naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, (telefoon 0118 631616, de heer C. Lindenberg of de heer D.S. Tijmons. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de uitwerking van het bestemmingsplan Muijepolder le herziening (ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) goedgekeurd. De uitwerking omvat de bouw percelen voor maximaal 50 wonin gen. Het besluit ligt met ingang van 23 juli 1999 tot en met 2 september 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondeling toelicht ing en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot mw. M.C. Wolterbeek, tel. 0118-631908). Gedurende de termijn van ter- visielegging kunnen belanghebbenden tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Tevens kan een voorlopige voorziening worden gevraagd bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak. Gymnastiek Karima Verkamman is clubkam pioen geworden van gymnastiek vereniging Olympia uit Tholen. Woensdag behaalde ze over vier toestellen de meeste punten van al le deelnemers en dat leverde haar de beker op uit handen van voorzit ter J. Pekelsma. In Meulvliet beoor deelden acht juryleden uit eigen kring ieder lid op het eigen niveau. Eerst traden de groepen 4, 5/6 aan, gevolgd door de groepen 7/8, voortgezet onderwijs en jongens. Het was jaren geleden dat bij Olympia een jongensgroep te zien was. Deze had eigen toestellen: lange mat, brug gelijk, ringen- zwaaien en sprong (de meisjes de den balk, lange mat, brug ongelijk en sprong). Na het bekend maken van de uitslagen was het de beurt aan de trainingsklassen basis- en voortgezet onderwijs en de spring- groepen. De turnsters vertoonden fraaie kunsten in hun zelfgemaakte oefeningen. Het springen was toe gevoegd op verzoek van enkele le den die alleen dit onderdeel doen en niet turnen.Vier juryleden be oordeelden het minitramp springen. Tussendoor werd afscheid geno men van leidster Matty van de Berg, die in oktober moeder hoopt te worden. Zij was zo'n negen jaar bij Olympia actief, begon met groep 6 en gaf daarna les aan zowat alle groepen die de vereniging rijk is. „De leden waren zeer met haar ingenomen, waarbij haar zachtaar dige karakter een grote rol speel de", aldus Pekelsma. Hij noemde ook haar technische talenten, want samen met José Wezenaar bracht ze Olympia-groepen tijdens turn- en springwedstrijden vaak in de hoog ste regionen en op de hoogste trede van het ereschavot. Met een ca deaubon en bloemen bedankte de voorzitter de vertrekkende leidster. De winnaars in de verschillende groepen zijri: groep 4 Marita Con tant 32,15 p; groep 5/6 Lisanne de Goede 29,2 p; groep 7/8 Joëlle Lock 31,65 p; groep v.o. Malou de Bruyn 31,7 p; groep jongens Jaco Pekelsma 31,25 p; trainingsklas b.o. Marloes Veld 31,9 p; trainings klas v.o. Karima Verkamman 34,65 p; springen b.o. Clarissa Dons 7,925 p; springen v.o. Suzan Smit 8,45 p. Het ministerie van defensie is niet van plan de munitie die in de jaren '60 voor Zierikzee in de Ooster- schelde is gedumpt, te verwijderen. Een onderzoek van het ministerie (waarvan onlangs het rapport werd gepresenteerd) heeft slechts tot de aanbeveling geleid dat het anker- en visverbod 200 meter moet worden verplaatst. Dit omdat de munitie op een andere plek bleek te liggen dan gedacht. De oorzaak daarvan is dat de schepen rondjes draaiden tijdens hel dumpen en de stroming (net als visserij-activiteiten) deed de rest. Het gaat bij Zierikzee veelal om zo genaamde AP- en AT 26-mijnen. Een deel van de munitie bevat witte fosfor dat bij ontbranding of vrijko men in het water erg schadelijk kan zijn voor de volksgezondheid. Co- missaris van de koningin W.T. van Gelder betreurt het dan ook dat de fensie de mijnen niet op wil ruimen. „Toegegeven, dergelijke mijnen spoelen niet snel weg, maar als er één ontploft (bijvoorbeeld door vis- activiteiten) zijn de gevolgen niet gering", aldus Van Gelder. Ook op Tholen is Nort actief. Zo begeleidden de consulenten onder linge bedrijfsbeoordelingen van Zeeland Camping en de samenwer kende campings Tholen. Aan de hand van een checklijst werden di verse punten belicht. „Het is voor de ondernemers goed om de mening van collega's te horen. En andersom kan men ideeën opdoen voor de ei gen onderneming", zegt recreatie consulent R. Bakker van Nort. Ook gaat Nort de komende tijd milieu onderzoeken doen bij jachthavens en recreaticbcdrijven die daar be hoefte aan hebben. Er wordt geke ken naar de wettelijke eisen, maar ook naar manieren waarop de on derneming kan besparen op bijvoor beeld water, energie en afval. Er hebben al drie Thoolse bedrijven/ jachthavens interesse getoond in de zogenaamde 'milieuscan.' Op hore- cagebied wil Nort komen tot de op richting van afdelingen van werkge versorganisatie Horeca Nederland. „Er is wel een Zeeuws regiobestuur, maar dat kan nooit alle plaatselijke belangen in het oog houden. Die af delingen kunnen dat wel", zegt consulente A. van Midde. „Op Tho len is er nog geen afdeling, maar als er animo voor is, zal die wel opge richt worden." Nort (het project kost de komende 2,5 jaar 2,3 mil joen) wil de samenwerking tussen ondernemers op die manier onder steunen. De Zeeuwse zwembaden zijn door de provincie aangeschreven om gege vens te verstrekken over mogelijke le- gionellabesmctting. De legionellabac terie kwam landelijk in het nieuws toen enkele tientallen mensen na een bezoek aan de Westfriese Flora be smet werden en de zogenaamde vete- ranenziekte kregen. Enkele patiënten overleden aan de gevolgen van de ziekte. De bacterie komt vooral voor in bubbelbaden en warmwatervoor zieningen zoals douches. Van alle 104 zwembaden in Zeeland, hebben er 57 gereageerd. Bij 27 is er inmiddels een volledig onderzoek geweest. Een aan tal baden meldde dat er geen onder zoek nodig is, omdat ze geen met lucht geïnjecteerde baden of warme douches hebben. Nog eens dertien zwembaden hebben toegezegd tech nische en bacteriologische gegevens aan te leveren. Tot nu toe is er nog maar in één zwembad in Zeeland de legionellabacterie aangetroffen, na melijk in de douches bij het Sport- fondsenbad in Vlissingen. Daar is het probleem inmiddels verholpen. Bo vendien ging het om een legionellava- riant die niet de beruchte ziekte ver oorzaakt. Het open Zeeuws kampioenschap voor dweilbands dat zaterdag tij dens de braderie in Oud-Vosse meer werd georganiseerd door De Lamsöören, is geëindigd in een ex aequo. De Merwe Boertjes uit Dordrecht (winnaar vorig jaar) en de Stadse Blaozers uit Willemstad (Nederlands kam pioen) kregen evenveel punten van de jury. De Stadse Bloazers brachten dezelfde show als waar mee ze het NK in Bemmel won nen. Verkleed als mariniers en met een boot genaamd Taai Tennic brachten ze het in groten getale aanwezige publiek (waar onder ook de overige dweil bandleden) in opperbeste stem ming. De Merwe Boertjes werk ten hun 25 minuten durende optreden zonder pauzes af en maakten er een echt feest van. De tweede plaats in de wedstrijd ging naar Dongens Kaboal uit Dongen en derde werd Oge Nood uit Bergen op Zoom. Ook de or ganiserende vereniging De Lamsöören trok met haar kleder dracht veel bekijks, maar viel buiten de prijzen, net als De Neu- tekraekers die eveneens uit Oud- Vossemeer komen. Naast de 14 deelnemende dweilorkesten, kon men in de hoek van de Ring bij de Vierwindenstraat ook nog een optreden van de groep Check it Out zien (Nederlands kampioen streetdance) en een show van de majoretten van muziekvereni ging OVM. De Lamsöören was zo tevreden met het verloop van de wedstrijd, dat ze volgend jaar het festival weer wil organiseren. De Merwe Boertjes, winnaar van vorig jaar, vermaakte ook deze keer het publiek met haar show en daarmee werd ze weer gedeeldeerste. 4 v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 15