Boekhoudster en planner paste ook op kinderen in het transportbedrijf 72 romantiek Sf5 Na duizend leerlingen in 39 jaar zegt Fondse de Regenboog vaarwel ^Intiatuin Gouden speld Arendje Bolier voor 40-jarige dienst bij Geuze Politiestagiaire naar Tholen Thoolse school altijd trouw gebleven na bijzondere sollicitatie 3 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 8 juli 1999 Ze heeft een jaar van tevoren bekend gemaakt dat ze ging stoppen met werken. Maar nu ze thuis is, kan ze niet ge loven dat het zo ver is. Arendje Bolier uit Scherpenisse hield bijna veertig jaar de administratie bij van het trans portbedrijf Geuze en gaat in de vut. Zondag werd ze 59. Zaterdag nam ze in het Holland Huis afscheid van direc tie, personeel en de klanten en kreeg ze een gouden speld, plus een oorkonde van de ondernemersorganisatie voor het beroepsvervoer Transport en Logistiek Nederland. De huidige directeur, Thijs Geuze van het bedrijf in Sint-An- naland, kent ze van toen hij nog een kind was. Arendje is met het bedrijf en de familie vergroeid. Albedacollege Calvijncollege Zeeuwse muziekschool Diversen De kinderen zullen zijn woord van de week, zijn anagrammen en zijn hu mor moeten missen. Na in 39 jaar aan zo'n duizend leerlingen les gegeven te hebben, heeft leraar J. Fondse (59) dinsdagmid dag afscheid genomen van de christelijke nationale school de Regenboog in Tholen. Hij zal creatief met de Nederlandse taal blijven omgaan en schrijf- en stijlfouten in kranten blijven aanstrepen, maar dan op afstand van de ba sisschool. „Ik heb dit werk altijd met plezier gedaan, maar alles heeft zijn be stemde tijd. Mijn gezond heid vind ik belangrijker dan het halen van het 40- jarig dienstverband in 2000, hoe mooi die getal len ook zijn. Ik ben in 1960 begonnen en eind juli hoop ik 60 te worden. Dat is een mooie leeftijd om te stoppen." Kennisnet Kolenschuur Schoolhoofd Compromisschool Lege kisten Kentering Thuiswachten Actimova Zingen In het Holand Huis nam de jubilerende Arendje Bolier afscheid van directie, personeel en klanten. Ze kreeg een oorkonde voor haar 'waardevolle inzet'. Naast haar directeur Th. Geuze, diens vrouw Henny, en zijn moeder. „Je staat net nog niet op de inventa rislijst, maar dat is dan ook alles, werd er wel eens gezegd. Dat is ook zo. Er is een familieband ontstaan. Ik heb Thijs nog als jongetje ge kend. Je groeit met de familie mee. En ik kan met allemaal goed op schieten," zegt Arendje die in de te genwoordige tijd spreekt ook al zit ze thuis en niet meer op kantoor. Het is een weloverwogen keuze ge weest om er na zoveel jaren een punt achter te zetten, legt ze uit. Ze haalt net niet de veertig jaar, maar dat heeft een reden. De overgang naar het volgende millennium speelt daarin een rol. „Ik zou op 1 januari veertig jaar in dienst zijn. Maar dan zitje midden in de winter. Dat is een lastige periode. Ook wat betreft het millenniumprobleem is dat een moeilijke tijd. Er is een nieuw computerprogramma nodig. Alles moet aangepast worden. Voor alle partijen is het beter dat ik er nu, in de zomer, mee stop." Ze zou er anders middenin zitten, op het moment dat ze het bedrijf uitstapt. Daarom is de datum van haar vertrek naar voren gehaald. Ze kan nu ook gebruik maken van de vut. Of de regeling blijft, is twij felachtig. „Nu ben ik nog 59. Je weet niet hoe je bent als je langer zou blijven. Het werk kan voor mij in die laatste jaren veel moeilijker worden. Het is ook een risico voor het bedrijf als je niet meer voor de volle honderd procent zou kunnen werken." Arendje staat erop dat ze Arendje genoemd wordt. Zo kennen ze haar op het bedrijf, zo kennen de klanten haar. Via haar vader kwam ze bij Geuze terecht. Het bedrijf was toen nog gevestigd aan het Lenteplein in Aan het Albedacollege te Oude Tonge zijn de volgende Thoolse leerlingen geslaagd voor het examen: MEAO. Tholen: Pascal Janmaat, Rombout Kousemaker en Annemarie Ruben. Oud-Vossemeer: Nathalie Kerbusch. Sint-Annaland: Corina Polderman en Marleen Polderman. Scherpenisse: Jan Quist. Poortvliet: Benjamin Schippers. Sint-Philipsland: Kevin Overbeeke, Guido Neele, Peter van Oudenaarde en Kees Lozekoot. KMBO. Tholen: Michael van den Broek en Marcel IJzerman. In het herexamen heeft aan het Cal vijncollege in Goes Helmi Hage uit Tholen het havo-diploma behaald. Behalve op diverse onderwijsinstel lingen, hebben ook op de Zeeuwse muziekschool diverse leerlingen exa men afgelegd. De volgende Thoolse muzikanten zijn geslaagd voor het examen: GITAAR eerste graad: Tamara Aam- oudse, Anne Westdorp en Marijn Hoogerwerf uit Tholen, Rob v.d. Zande uit Oud-Vossemeer. SLAGWERK eerste graad: Sente Mol uit Tholen, Bas v.d. Zande uit Oud-Vossemeer, Wouter Moerland uit Sint-Annaland. KEYBOARD eerste graad: Komé Bout en Joost Comelisse uit Tholen. KLARINET eerste graad: Jonella Kot uit Tholen, Michelle Slager uit Sint- Annaland. SAXOFOON eerste graad: Marieke Verkamman uit Tholen, Eva de Win ter uit Poortvliet. DWARSFLUIT eerste graad: Maaike Snoei uit Poortvliet. ORGEL eerste graad: Marco de Groen uit Tholen. GITAAR tweede graad: Dominique van Hooijdonk uit Tholen, Jaimy v.d. Velde uit Sint-Philipsland. PIANO tweede graad: Mario Geluk en Vincent Looyé uit Tholen. KLARINET tweede graad: Locs Scherpenisse. Haar vader was er chauffeur. „Hij reed bij de opa van de huidige directeur. Die overleed in 1959. Zijn zoon Jan, de vader van Thijs, zei toen tegen mijn vader dat hij iemand nodig had voor een paar uurtjes om wat administratie te doen." Bolier stelde Geuze voor om zijn dochter te vragen. En zo kwam Arendje bij het bedrijf binnen met niet meer opleiding dan de lagere school. Het bedrijf (dat al in 1822 staat ingeschreven bij de kamer van koophandel) vervoerde toen voor namelijk 'vaste en vloeibare stof fen', wat in de praktijk neerkwam op kolen en olie. Daarnaast was er een bodedienst die pakjes en andere goederen bezorgde bij klanten op Tholen en in Bergen op Zoom. Ook werden er in de zomer aardappelen vervoerd en in het najaar bieten. „Van die paar uurtjes werd het één dag en daarna anderhalve dag. Zo groeide dat tot ik full-time in dienst kwam." Haar eerste handelingen betroffen de verwerking van de ad ministratie voor de kolen en de olie, en van de bodedienst. „Iedere avond kwam de chauffeur terug met alle paperassen die hij bij mij op tafel legde. Er waren soms vrachtbrieven van kleine pakjes bij, voor kunstge bitten bijvoorbeeld die uit Bergen op Zoom kwamen." In de jaren zestig ging Arendje één keer per maand op de fiets met de rekeningen naar de klanten om geld te innen. In Tholen, in Halsteren en in Bergen op Zoom. „Het was mak kelijk op de fiets. Je moest overal wezen. Ik Crosste door heel Bergen. Het waren geringe bedragen natuur lijk, maar ik had toch een tas met wisselgeld bij me. Zoiets is nu on denkbaar. Ik reed ook wel eens met Zwijgers uit Tholen. SAXOFOON tweede graad: Ymie Horinga uit Tholen. ACCORDEON tweede graad: Sascha Winkel uit Poortvliet. KEYBOARD derde graad: Ramona v.d. Zande uit Tholen, Maarten Nie- dercr uit Sint-Maartensdijk. PIANO derde graad: Armine Arakel- jan uit Oud-Vossemeer. SAXOFOON derde graad: Kim Hor sten uit Tholen. ORGEL vierde graad: Johan Baaij en Petra de Groen uit Tholen. PIANO vierde graad: Maijos Boon man uit Oud-Vossemeer. BLOKFLUIT vierde graad: Irene Smit uit Tholen. Ook in de opleidingen voor harmo nie-orkesten, fanfares en brassbands (Hafabra) zijn diverse leerlingen ge slaagd: Tholen: Jantine v.d. Velde, klarinet B; Petra de Rijke Saxofoon B. Oud-Vossemeer: Angelique Vroeg- op, saxofoon A; Marie José Nijssen, saxofoon A; Gert Jan Duine, trompet A, Hanneke van der Pligt, Bugel B; Sanne van Helmcndt, klarinet B. Sint-Maartensdijk: Hans van Zijst, hoorn A; Claudia Muller, saxofoon C. Poortvliet: Martijn Krijger, hugel C; Carla Wesdorp, trompet C. Sint-Philipsland: Annemarie Verme- ij, bugel A; Annemiek Visser, bugel A, Nicky v.d. Ree, bugel A. Andrea Hage uit Poortvliet is aan de Hoge School te Rotterdam afgestu deerd als ergothcrapeute. Aan de christelijke hogeschool in Ede is Rianne Snoep uit Sint-Annaland geslaagd voor het examen leerkracht basisonderwijs. Henk van Huizen uit Tholen is aan de Hogeschool West-Brabant in Breda afgestudeerd in de richting bedrijfs kundig management. Aan de HEAO in Breda is Johan van Dijke uit Poortvliet geslaagd voor het examen bedrijfskunde informatica. De basiseenheid Oost - waaronder Tholen valt - heeft deze week een adspirant-agent binnen de gelederen die bezig met een inkijkstage. In heel Zeeland zijn negen nieuwe po litieagenten bezig met hun stage- week. Zij volgen tot en met volgend jaar de opleiding aan de politie school in Heerlen. Halverwege vol gendjaar komen er nog vier agenten stagelopen, waarvan weer een in de basiseenheid Oost. Het district Oos- terscheldebekken hoopt in oktober en november meerdere mensen op de politieschool te kunnen plaatsen. de vrachtwagen mee, maar dan nam ik ook de fiets mee. Op andere da gen deed ik Poortvliet en Scherpe nisse. En later reed een van de chauffeurs me in de luxe auto, want ik wist overal de weg." Arendje fietst nog graag. Op de afscheidsbij eenkomst in het Holland Huis kreeg ze dan ook een nieuwe fiets cadeau Jan Fondse uit Zierikzee kwam 1 oktober 1960 direct van de kweek school in Middelburg naar de Thoolse cns. „Je moest toen nog de hele zomervakantie blokken voor de hoofdakte. In september was het examen en slaagde ik, maar omdat ik in februari 1961 naar de officiersopleiding van de koninklijke luchtmacht in Nijme gen moest - als militaire dienst plicht - had ik nog niet naar een baan uitgekeken. Zaterdag 2 okto ber belde dhr. Van Bezooijen, het toenmalige hoofd van de School met de Bijbel, in de volksmond de Bosjesschool genoemd omdat die aan de Bosstraat stond. Of ik maandag een proefles wilde ge ven. Ik bereidde een bijbel-, re ken- en leesles voor en ging naar Tholen, waar behalve het school hoofd ook bestuurslid J.A. van den Berge de proefles in klas 3/4 bijwoonde. Ze trokken zich even terug en daarna mocht ik in een kamertje komen, waar ik te horen kreeg dat ik benoemd was. In het speelkwartier werden 22 tafeltjes en stoeltjes met een bord en een ezel in de hoofdenkamer gezet en daar kon ik als 21-jarige direct be ginnen in klas 2. Er was gelijk een kosthuis voor me gezocht, bij de familie Van Bemden aan de Grind weg. Die waren Christelijk Gere formeerd en dat was ik toen ook." Op het verzoek tot uitstel van mi litaire dienst was in eerste instan tie overigens geen bericht ontvan gen. Op een vrijdag nam Fondse daarom afscheid van de Thoolse school en hij kwam met cadeau tjes thuis, maar de volgende dag - zaterdag - kreeg hij alsnog een te legram dat de vrijstelling verleend was. Tussen de sollicitatieprocedure van 1960 en 1999 ligt een wereld van verschil, want tegenwoordig komt er een hele bestuurs- en per- soneelsdelegatie, de m.r. en de o.r. aan te pas. Erik Hoogendijk uit Zoetermeer, die tot opvolger in groep 8 is benoemd, is minder ge makkelijk de Regenboog binnen gekomen als destijds Jan Fondse. De laatste bleef zijn eerste school altijd trouw. „In het begin omdat van haar werkgever die ze zo lang trouw bleef. Op het Lenteplein beschikte Geuze aanvankelijk alleen over een 'kolen- schuur'. Later kwam er een woon huis met garage en groeide het be- ik steeds voor perioden van vijf jaar moest blijven in verband met het uitstel voor militaire dienst. Burgemeester Van der Hoeven en wethouder Jansen waren daarvoor naar Den Haag geweest, maar in plaats van de militaire dienst moest ik wel bij de Bescherming Bevolking, waar ik tot mijn 45ste officier ABC-dienst ben geweest. Later heb ik nog wel eens overwo gen om elders te solliciteren, maar dan sputterden mijn drie zoons te gen, want die waren het in Tholen goed gewend. En zelf hadden we er ook onze vriendenkring. Zo ben ik op de Regenboog gebleven, waar mijn vrouw tot twee jaar ge leden ook les gaf. Wc hebben sa men op school gewerkt en nu zit ten we samen in de vut." Dinsdagmiddag na schooltijd werd er in kleine kring afscheid genomen van leraar Fondse in aanwezigheid van familieleden, collega's, bestuur, m.r. en o.r. „Er staan zoveel vernieuwingen op stapel, daar word ik veel te oud voor. De kinderen weten al meer van computers dan ik en straks komt Kennisnet eraan, waarvoor het rijk via internet gaat zorgen. Dat biedt fantastische mogelijkhe den. Dat zie je nu al met het voor bereiden van spreekbeurten. De leerlingen maken echt schitteren de werkstukken met illustraties er bij." Terugkijkend noemt Fondse de verschillen in 39 onderwijsjaren 'gigantisch.' Hij begon op de cns met 90 leerlingen, 3 leerkrachten en 3 lokalen. Nu zijn er 262 kin deren en 18 medewerkers en na de zomervakantie wordt er met 10 groepen gewerkt in acht lokalen. drijf er op den duur uit zijn jasje. Voor Arendje was de onderneming vanuit haar ouderlijke woning aan de Langeweg vlakbij. Toen de handel in kolen en olie af nam. schakelde het hedrijf over op ongeregeld vervoer. „Uien, aardap pelen, hout, van alles. Er kwamen fa brieken in Sint-Maartensdijk. Daar is De gemeenschaps- en handenar- beidruimte en de personeelskamer zijn ook in gebruik. Uit eigen middelen heeft de Regenboog on langs een achtste lokaal bijge bouwd en Fondse schrijft dat me de toe aan het verkopen van de hoofdenwoning aan het Zuid Oud- aan. „Wij wilden dat huis destijds niet hebben omdat er zoveel aan moest gebeuren. Door die verkoop kwamen er aardig wat centen bin nen, die gespaard werden en nu van pas kwamen. In 2000 mogen we wel met rijksgeld twee lokalen bijbouwen, waardoor de ruimte nood van onze steeds groeiende school kan worden opgelost." Fondse heeft heel wat bouwplan nen en uitbreidingen meegemaakt, want na de Bossjesschool kwam er begin zestiger jaren de nieuw bouw aan Schuttershof. Er werd in 1964 een vierde lokaal bijge bouwd en in 1968 kwam de vijfde leerkracht. Toen er in augustus 1962 weer een vacature was, wist meester Fondse wel een kandi daat: juf Bea de Waal uit Bruinis- se, zijn verloofde. Die werd be noemd en werkte met een onderbreking van negen jaar voor het verzorgen van de drie zoons ook op de Regenboog. Per 1 de cember 1968 werd Fondse school hoofd als opvolger van W. van de Velde, die op zijn beurt weer in de plaats gekomen was van J.A. Kooman. Nadat er in 1973 en 1974 al nood- lokalen waren bijgebouwd en de zesde leerkracht was benoemd, was de ruimte aan Schuttershof te klein geworden voor verdere groei. In Middelburg werd een goed voorbeeld gezien en archi- ook een dosis werk vandaan geko men." In 1976 verhuisde Geuze (met zo'n tien vrachtwagens) naar Sint-Anna land. Scherpenisse breidde zich uit waardoor het bedrijf in de knel kwam te zitten. „Er kwam nieuw bouw achter het bedrijf. Er was niet genoeg plaats voor de vrachtwagens tect Van Pagee ging aan de slag, waarna 27 juni 1977 de eerste steen werd gelegd voor een nieu we school aan de Molenvlietse- dijk. die 17 mei 1978 in gebruik werd genomen. Er werd een wed strijd uitgeschreven voor de naam geving en de toenmalige voorzit ter B. Baijense was de gelukkige met de Regenboog. ,.De regen boog als het teken van hoop, het teken ook van het verbond van God met de mensen. Veel kleuren, zoals we op school ook verschil lende denominaties hadden. Wc waren en zijn een compromis- school. In plaats van hoop was er echter ook wel eens wanhoop. In het bestuur stonden de standpun ten vaak lijnrecht tegenover elkaar in plaats van samen op weg te gaan. En in plaats van een open vizier waren er soms ingegraven stellingen. Dat hield ook wel ver band met de verrechtsing in de plaatselijke kerken. Je zag in de loop der jaren dat de leden van de Chr. Geref. Kerk hun kinderen naar de Eben-Haëzerschool stuur den. terwijl die in mijn beginpe riode voor een deel naar onze school kwamen. Hetzelfde ge beurde gedeeltelijk met de bon ders in de Hervormde Gemeente. Toch is de Regenboog sterk ge groeid, want we hebben een een flinke toevloed van evangelische groepen gekregen. Maar wc leren de kinderen nog steeds elke maand een oude psalm aan naast de nieuwe psalmen en gezangen." Een belangrijke verandering trad 1 augustus 1985 op bij de vorming van de basisschool. De kleuter scholen de Klimroos en de Merel werden opgeheven en de Regen boog kreeg er kleuters bij aan de Molenvlietsedijk. In november van dat jaar was Fondse ook 25 om te parkeren, want een vrachtwa gen is toch al gauw achttien meter lang. Toen dat bedrijf aan de Lange weg in Sint-Annaland vrij kwam, is Geuze verhuisd. Ze zouden anders hier toch weg gemoeten hebben." Groeide het bedrijf, ook de boekhou ding, de administratie en de planning namen toe. Behalve de administratie ging Arendje ook de planning doen. Ze had veel contact met klanten. Vooral telefonisch. „Klanten willen dat je een vracht komt laden en dat de goederen op tijd worden afgele verd. Maar zelf moet je zorgen dat er een retourvracht is. Tegenwoordig is dal makkelijk. Alle vervoerders kun nen kijken op Teleroute waar vrach ten aangeboden en gevraagd worden. Toen was je rechtstreeks afhankelijk van klanten om te horen of er vrach ten waren om mee retour te nemen." Op de heenreis was vaak nog niet be kend of er een retourvracht was. „Dan belden de jongens naar kan toor om te vragen of er al wat was. Nu sturen we berichten via Internet. En op een display (schermpje red.) op de telefoon kan een chauffeur nu aflezen of er een vracht is en waar hij die op moet halen. Die communica tie is niet meer weg te denken. Vroe ger was het zo dat iemand die onder in Frankrijk zat, bij wijze van spreken, elke vijf minuten naar een telefooncel moest om te vragen of er al retourvracht was. Dat hoeft nu niet meer." De bodedienst heet tegenwoordig distributie, legt Arendje uit. „Als er fruit naar de veiling in Barendrecht werd gebracht, zorgde je dat er lege kisten mee terugkwamen. Er gingen ook de nodige pakjes mee. Bijvoor beeld voor de technische handelson derneming Van Breemen in Bergen op Zoom, maar die rijden nu zelf bij na vijf keer per dag de route." In 1984 deed de computer zijn intre de in het bedrijf. De automatisering betekende voor Arendje een grote omslag. Het handmatige uitschrijven van kasboeken werd vervangen door computer en toetsenbord. Alle gege vens moesten worden ingevoerd in het boekhoudprogramma. „Ik geef eerlijk toe dat ik daar slapeloze nach ten van heb gehad. Ik heb ook ge vraagd of ze me even de tijd wilden jaar aan de school verbonden. Twee jaar later was het weer feest ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de cns. Gemeentear chivaris J.P.B. Zuurdeeg beschreef de gehele geschiedenis en de reü nie was een groot succes. Een belangrijke kentering kwam er in het schoolleven van Fondse op 23 maart 1993. Hij herinnert het zich nog goed. „Ik kwam ziek terug van de boomfeestdag in Scherpenisse. Ik had hoge koorts, kwam in het ziekenhuis terecht en moest een aantal operaties onder gaan. De ziekte van Crohn werd geconstateerd. Als je zo van de ene op de andere dag wordt ge veld, leer je wel relativeren. De school draaide door en op papier hleef ik tot 1 augustus 1995 nog directeur, maar toen ben ik voor de helft afgekeurd. Kees van Dis, die al diverse jaren aan de Regen boog verbonden was, werd mijn opvolger. Zelf bleef ik nog voor 20 uren per week groepsleer kracht. Er staat nu in augustus weer een operatie op stapel en me de daarom heb ik besloten te stop pen." Fondse kijkt met voldoening terug op 39 jaar onderwijs in Tholen. „Van de vrij bedeesde kinderen in de zestiger jaren tot de mondiger leerlingen van nu die spontaner en leuker zijn. Je kunt er veel meer aan kwijt. Ik verwerkte in mijn lessen altijd wel de nodige humor, want daarmee kun je vaak meer hereiken dan met allerlei regels. En humor is immers een lach en een traan, vreugde en verdriet bij elkaar." Fondse herinnert zich nog de boe- kcnuitleen voor 3,5 cent per stuk. gunnen om me aan te kunnen pas sen. Kinderen doen het tegenwoor dig spelenderwijs, maar ik had er veel moeite mee. Ik deed eerst een testadministratie. Dan lag ik 's avonds op bed en dan zag ik een scherm met groene letters erop. Nu ben ik bezig om gek te worden, dacht ik. Totdat je het onder de knie hebt. De frank moet eerst gevallen zijn, zeggen ze. En het is omdat je het zelf wilt, anders kun je niet meer meekomen." De planning vergde steeds meer tijd. „Toen Thijs ouder werd en al zijn di ploma's had, is hij zelf de planning gaan doen en ben ik alleen met de boekhouding verder gegaan. Daar had ik een volledige weektaak aan. Tegenwoordig is de boekhouding één grote papierwinkel. Er is zoveel veranderd. Het gaat in een sneltrein vaart." Arendje was niet alleen verbonden met het bedrijf, maar ook met de fa milie Geuze. „Als de directeur op vakantie was, paste ik op de kinder tjes. Thuiswachten deed ik ook als hij met zijn vrouw 's avonds eens weg moest. Dan word je in het be drijf toch anders bekeken." De directeur. Jan Geuze, met wie Arendje het langste samenwerkte, overleed vorig jaar. Arendje zegt het werk altijd met lief de en plezier te hebben gedaan. „Ik ben nooit met tegenzin naar het be drijf gegaan. Ik heb in de loop van die jaren zoveel contacten met men sen opgebouwd, met het personeel en met de klanten. Ik ben er dank baar voor en kan er met fijne herin neringen op terugzien. Anders had ik het ook nooit zo lang volgehouden. Het werk was nooit één dag hetzelf de. Ik ben er in gegroeid. Maar om er nu in te beginnen zonder diploma's, dat kan echt niet." Ze vindt de receptie in het Holland Huis een mooie afsluiting van haar loopbaan. Haar vader vierde er in 1956 zijn 25-jarig jubileum, zij zelf deed dat ook toen ze (meer dan) een kwart eeuw in dienst was. „Mooi dat het zo in de familie is voortgegaan." Op tafel thuis staan bloemen, de schouw staat vol met kaarten. Op een ervan staat gedrukt: 'Een carriè re afgerond.' „En de schoolreisjes naar de cit adel van Namen en de grotten van Han. Je ging dan 's morgens om zeven uur weg en toen we in Brus sel pech kregen met de hus, waren we pas om half elf 's avonds thuis. We hebben ook nog eens een schoolreis per trein gemaakt. Van uit Bergen op Zoom met een mili taire trein, waar al kinderen uit Oost-Souburg en Vlissingen in za ten. Toen de machinist zich ver stapte en een been brak, moesten we twee uren wachten. Dat waren pas echt belevenissen, maar sinds dien zijn we nooit meer met de trein op schoolreis geweest.." Dc leerkrachten vergaderden vroe ger in de pauze. De kinderen gin gen nog even naar huis om melk te drinken en wat te eten, want ieder een woonde toch vlakbij de school. Later verbood de onderwijsinspec tie dat. De leerlingen moesten ook in de pauze op school blijven. „Nu vergader je bijna meer dan je les geeft. In groep 8 had ik 35 kinde ren en dat is minder dan de 47 die ik in mijn beginjaren heb gehad, maar door het project weer samen naar school heb je ook leerlingen met leer- en /of gedragsproblemen en dat verzwaart je taak. De kwali teit van het onderwijs is met veel meer individuele begeleiding na tuurlijk wel verbeterd. Er is ook formidabel hard gewerkt door de leerkrachten van de Regenboog. En niet te vergeten de uit de zesti ger jaren daterende actimova: de actieve moeders en vaders. Later werd dat de oudercommissie en ouderraad, maar de medewerking van de ouders is altijd buitenge woon groot geweest. Er is heel veel vrije tijd in het werk op school ge stoken." Fondse voorziet dat het schoolwerk almaar professioneler wordt. „De Regenboog is nu samen met de Ark in Oud-Vossemeer en het Kompas in Anna Jacobapolder een bestu- renfusie aangegaan. Kees van Dis is de bovenschoolse directeur en hij geeft geen les meer. Daarente gen vergadert hij geweldig veel. Binnenkort zullen we de intrede van een benoemde administrateur meemaken, want die taak eist zo veel kennis, dat vrijwilligers het niet meer kunnen bijbenen." Jan Fondse heeft nu altijd vakantie, maar vervelen zal hij zich absoluut niet. „Ik val echt niet in een gat, want ten eerste heb ik mijn werk na mijn ziekte geleidelijk verminderd. Dan ga je al aan vrije tijd wennen. Verder repeteer ik twee keer per week bij het Smal stads mannen koor. In 1981 ben ik samen met Kees van Dis lid geworden van dat koor en dat is echt een prachtige in vulling van je leven. Zingen is een ideale besteding van je vrije tijd. Voor het mannenkoor maak ik ook de vertalingen van de buitenlandse werken en verzorg ik tijdens de con certen de toelichting bij het pro gramma. Samen met mijn vrouw zing ik ook in de cantorij van de Hervormde Gemeente Immanuël nadat de cantorij van de Gerefor meerde Kerk was opgeheven. En ik lees ook heel veel", wijst Fondse op de royale boekenkast in zijn wo ning. Verder krijgt hij meer tijd voor zijn drie zoons, vanwie er twee ove rigens een druk bestaan leiden in de muziek. Zoon Michiel is meer thuis. „Daar moeten we wel voor naar Helmond, maar na twee kleindoch ters is daar mijn eerste kleinzoon geboren en dat is het leukste wat er bestaat!" zegt leraar Fondse, die na 39 jaar afscheid genomen heeft van de Regenboog in Tholen. Ecukieurige buitenkaars met heerlijke vanillegeur. Voor een romantisch terras op zwoele zomeravonden. Van 9.95 voor HALSTEREN Halsterseweg 65a, Tel. 0164-683036 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS GEELTJES ZAAIEN. KNAKEN OOGSTEN. BIJ AANKOOP VAN 25,- CHEQUE VAN 2,50 KADO! 1 Koopavond: Donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Maandag vanaf 12.30 uur. Advertentie I.M. Leerkracht Jan Fondse heeft nu alle tijd om van zijn tuin te genieten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3