Vier gewonden te St.-Philipsland bij ongeval na roekeloos rijden Zusjes Mieke en Eefke Bastianen trouwen tegelijk in een bakfiets en een sportwagen Tholen wil boter bij de vis voor ambulance De Veste fuseert met aantal andere Zeeuwse bijzondere basisscholen AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Havenfeesten en braderie te Stavenisse Nieuwe huisarts Oud-Vossemeer Bestuurder uit Anna Jacobapolder ligt twee uren in berm V Donderdag 8 juli 1999 jig-nor34 - V;,SE BIBUOrw> Braderie, muziek, dans en wandelen in Oud-Vossemeer Brandweerlieden en ambulancepersoneel zijn zaterdag avond urenlang bezig geweest om vier gewonden te be vrijden uit twee auto's, die op het kruispunt Rijksweg/Oostdijk in Sint-Philipsland met elkaar in bot sing waren gekomen. Roekeloos rijden van een 23-jarige inwoner uit Oudenbosch, die met zijn vriendin in een Ford K zat, was de oorzaak van de chaos. De politie maakt tegen hem proces-verbaal op wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel. De bestuurder van de andere auto, de 33-jarige Leo Polderman uit Anna Jaco bapolder die met zijn moeder in een Nissan zat, lag twee uren in de-berm voordat hij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Ondanks de aanwezigheid van drie ambulan ces was er een tekort aan capaciteit. Lastig werken Woede over brief gedeputeerde De Kok Botte hoofd Deze week Nieuwe dominee Hervormde Kerk Sint-Philipsland Bestuurlijke overdracht na ruim 2,5 jaar wachten Speciale basisschool De Veste uit Tholen gaat per 1 au gustus een bestuurlijke fusie aan met een aantal andere Zeeuwse speciale scholen. De plannen hiervoor lagen al ruim 2,5 jaar gereed, maar pas nu is het mogelijk om aan te sluiten. In de praktijk betekent het dat er voor leerlin gen en ouders weinig of niets verandert. Maar het be stuur verdwijnt en formeel verandert ook de identiteit. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Per l september krijgt Oud-Vosse meer een nieuwe huisarts. Op die da tum neemt G.H.F.M. van de Weijer uit Vcnray de praktijk over van dokter A.W.A. de Loo/.e. Afgelopen winter nam Van de Weijer al twee keer twee maanden waar, tijdens ziekte van de Vosscmccrse huisarts. Dal is weder zijds goed bevallen. De Looze, die la ter dit jaar 64 wordt, zou in het najaar naar een opvolger gaan uitzien. Dat gebeurt nu iets sneller, waardoor hij na 33 jaar een punt zet achter zijn loopbaan in het Thoolse doip. De 38- jarige Van de Weijer was op zijn ge mak aan het rondkijken naar een praktijk die hem ook aansprak. Ge durende de waarneming kwam Oud- Vosscmcer serieus in beeld. „Voor mij is belangrijk dat mijn gezin in de gemeenschap kan aarden en dat ik met plezier kan werken. Ik denk dat je in een dorp als Oud-Vossemeer nog echt huisartsengeneeskunde kunt bedrijven. Datje er een band kunt op bouwen met patiënten en dat er van oudsher nog respect is voor een huis arts zegt Van de Weijer, die in het Zuid-Limburgse Landgraaf is opge groeid. Hij studeerde medicijnen aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam en was later verbonden aan de uni versiteit van Maastricht, waar hij de huisartsenopleiding volgde. Inmid dels werkt hij drie jaar als waarne mer. Van de Weijer is getrouwd en heeft vier kinderen. De nieuwe huis arts wil de praktijk voortzetten in de geest van zijn voorganger. „Dat is voor de mensen het gemakkelijkst." Wél komt er een apothekersassistente voor het verstrekken van medicijnen. „Mijn vrouw neemt de medische en financiële administratie op zich. Daarnaast gaat ze zich op termijn de apotheek eigen maken", aldus dokter Van de Weijer. Blaasmuziek en streetdance van hoge kwaliteit is zaterdag te bewonderen in Oud-Vossemeer. Dweilband de Lamsöören organiseert het open Zeeuws kampioenschap voor dweil bands. Behalve de organiserende band en de eveneens Vossemeerse Neutekraekers doen er vooral Bra bantse groepen mee. Daarbij is ook de Stadse bloazers uit Willemstad, dit jaar Nederlands kampioen geworden. Verder is de Merweboertjes uit Dor drecht present, die het dweilbandfes tival vorig jaar won. De optredens van de 15 deelnemers beginnen 's mid dags om één uur en rond negen uur is de winnaar bekend. Maar naast mu ziek is er ook dans. De groep Check it out uit Hoogvliet - acht jongedames die vorig jaar Nederlands kampioen zijn geworden - treedt diverse keren op met een streetdance act. En ook de majoretten van OVM treden voor het voetlicht. De Lamsöören geeft deze dag een Zeeuws tintje. De 19 bandleden zijn in klederdracht gestoken, podium en terras worden in stijl aangekleed en er worden Zeeuwse producten gemaakt en verkcx:ht. Het muziekevenement sluit aan bij de Ringjaarmarkt die dezelfde dag in Oud-Vossemeer wordt gehouden. Met een kinderbraderie tussen half twee en drie uur, om twee uur een op treden van clown Carlos en aanslui tend een karaoke-wedstrijd voor de jeugd. Tijdens de braderie, die duurt van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds, kan een ritje gemaakt worden op een door paarden getrokken wa gen. Een groot aantal standhouders t probeert gedurende de dag een scala van producten aan de man te brengen en diverse verenigingen verzorgen een attractie met de bedoeling de kas te spekken. Dorpshuis De Vossenkuil is deze dag vertrek- en eindpunt van de Zeven- dorpcntocht, die voor de elfde keer wordt gehouden. De wandeltocht trok vorig jaar bijna 1400 deelnemers. Tegelijk met de jaarlijkse braderie, worden zaterdag in Stavenisse haven en kadefeesten gehouden in het kader van het 400-jarig bestaan van het dorp. Voetbalvereniging Stavenisse organiseert de braderie met diverse kramen op de Voorstraat en het Van der Lek de Clercqplein. Ook zijn er oude ambachten te zien en het Clove- niersgilde uit Scherpenisse is even eens aanwezig. De organisatie hoopt dat veel mensen in historische kledij over straat zullen gaan. De water sportvereniging organiseert de haven en kadefeesten. Tal van boten waar onder hoogaarzen en vaartuigen van de politic en rijkswaterstaat zijn te zien. Ook zijn er op het havenplateau diverse demonstraties en stands met onder meer hobby-artikelen. Verder is er een kleine kermis. Vanaf de Piloot- weg kan men een helikoptcrvlucht maken. Morgenavond worden spullen opgehaald voor de rommelmarkt. Sint-Philipslandse brandweerlieden en ambulancepersoneel bezig met de bevrijding van de twee inzittenden van de auto uit Oudenbosch. „Ik hoorde gierende banden en pie pende remmen en daarna een enor me klap", vertelt schilder L. Geluk uit Sint-Philipsland, die aan de Oostdijk woont. De man uit Ou denbosch, die eerder als een snel heidsduivel op de Philipsdam was gesignaleerd, maakte met veel bra- vour het dorp onveilig. Harde mu ziek en scheuren maar, aldus een getuige, die de auto langs het praathuisje aan de Zuiddijk zag ko men en vervolgens richting Oost- dijk zag rijden. Op het kruispunt met de Rijksweg liep het fout. De bestuurder van de Ford K verleen de geen voorrang aan de vanuit de richting Anna Jacobapolder ko mende Nissan van Polderman. Vol gens het onderzoek van de politie reed de man uit Oudenbosch met hoge snelheid over de Oostdijk en ging hij, zonder snelheid te minde ren, het kruispunt op om naar de andere kant van de Oostdijk te rij den. Op dat moment was Polder man de kruising tot op enkele me ters genaderd. Beide bestuurders probeerden door krachtig te rem men een botsing te voorkomen, maar dat lukte niet. De auto's bot sten met een behoorlijke snelheid tegen elkaar. De auto van de Bra bander bleef midden op het kruis punt staan. De auto van Polderman kwam door de klap in de sloot langs de linker kant van de Rijks weg terecht. Rode-Kruishelper P. den Braber uit Sint-Philipsland passeerde het onge luk en kwam direct in actie. „Ik heb mijn kleding altijd in de auto", ver telde Den Braber, die 's morgens in Zierikzee nog de overdracht van voertuigen voor de GGD had bijge woond. „Ik heb direct de toestand van de vier gewonden bekeken, het ambulancepersoneel aanwijzingen gegeven voor de inzet en verder hand- en spandiensten verleend." Ook schilder Geluk en mevr. Kosten werden ingeschakeld om met infuus te helpen, want de zes ambulance- medewerkers die uiteindelijk ver schenen, hadden hun handen meer dan vol aan dit gecompliceerde on geluk. Vrijwilligers zorgden bij de watertoren al voor een afzetting en aan de andere kant werd het door gaande verkeer vanuit Anna Jacoba polder via de Gladiolenstraat omge leid. Leden van de jeugdbrandweer assisteerden bij de afzetting op het kruispunt, waar drommen mensen getuige waren van de hulpverlening. Het bevrijden van drie slachtoffers vergde veel tijd. „Voorop staat het stabiliseren van de gewonden", legt Den Braber uit. „Het is niet meer zo als vroeger, dat de mensen zo gauw mogelijk uit het voertuig gehaald worden als er geen brandgevaar is in verband met lekkende brandstof." De brandweer van Sint-Philipsland, die ook over knipapparatuur be schikt, hield zich bezig met de auto van de Brabander op de Rijksweg. De brandweer van Sint-Maartens dijk, die over nog meer hulpverle ningsmateriaal voor auto-ongeluk ken beschikt, concentreerde zich op de auto van Polderman in de sloot. Dat was lastig werken gezien hel flinke hoogteverschil. Er werd een ladder over de sloot gelegd, waarin heel weinig water stond. De brandweer van Sint-Maartens dijk had om tien uur net een barbe cue in de kazerne aan de Oostsingel achter de rug, zodat alle vrijwilligers nog ter plaatse waren, toen om 22.01 uur alarm werd gegeven. Twee minuten later rukte de wagen uit, die om 22.14 uur op de Rijks weg arriveerde. De brandweer van Sint-Philipsland was toen al tien mi nuten bezig. ZIE VERDER PAGINA 7 Boter bij de vis. Dat wil het Thoolse college van burgemeester en wet houders van de provincie Zeeland voordat ze een standpunt inneemt over de ambulancevoorziening op Tholen. Zolang er nog geen duide lijkheid is over de financiële kant van de zaak, zal het college geen keu ze maken, zo stelde wethouder I.C. Moerland dinsdagavond in de com missie algemeen bestuur en welzijn. I)e provincie wil de vergunning voor de standplaats Tholen aan de ambulancedienst Bevelanden geven en heeft het college schriftelijk om een reactie gevraagd. Een reactie is er wel, maar dat is er vooral eentje van woede en veront waardiging. Volgens Moerland is in het gesprek dat hij op 17 juni met gedeputeerde De Kok heeft gehad, al kenbaar gemaakt dat het college geen standpunt inneemt, omdat niet bekend is waar het geld voor de am bulancevoorziening vandaan komt. „Ik heb toen gezegd, schrijf maar een brief naar ons. Die is gekomen. We zullen een brief terugsturen en zeggen dat we nog geen standpunt in zullen nemen. We hebben meer tijd nodig," zei Moerland die vorige week de gedeputeerde (en partijge noot) boos opbelde over de gang van zaken. De brief over de voor keur van g.s. voor het verlenen van de vergunning aan de ambulance dienst Bevelanden en de reactie van De Kok over de afwachtende hou ding van het Thoolse gemeentebe stuur, riep uiteenlopende vragen op bij de raadsleden. Ze maakten zich zorgen over de toekomst van de dienst nu bij de keuze van g.s. de ambulancedienst Delta-Noord wordt gepasseerd. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vroeg of dit betekent dat de ambulance van Sint-Maartensdijk naar Tholen verhuist en of de alarmering nu naar Zeeland overgaat. J. van den Don ker (D66) wilde weten wie er ver antwoordelijk is voor een goede ambulancevoorziening. M.A. van Beek (CDA) wilde een reactie van de wethouder op de uitspraak van De Kok dat het college een keuze uit de weg gaat. M.J. Klippel (SGP) zei bezorgd te zijn over de ontwik kelingen: „Het gaat nu een kant op waar wij niet heen willen. De bur gers begrijpen er echt niks meer van." Voor Klippel maakte het overigens niet uit welk stickertje er op de am bulancewagen wordt geplakt: Bra bant, Delta Noord of Zeeland. „Als het maar goed geregeld is." Moerland legde nog eens uit hoe volgens hem de vork in de steel zit. Zo moet Noord-Brabant aan Zee land advies vragen over de toeken ning van de vergunning. Is de ge meente verantwoordelijk voor een goede ambulancevoorziening, voert de stichting Delta Noord de dienst uit en ligt er een plan bij de provin cie. „Over de standplaats hebben we altijd gezegd dat de ambulance de grootst mogelijke bevolkings concentratie moet kunnen bedienen. We hebben nooit een voorkeur uit gesproken voor één plaats," zei hij tegen Klippel, die vindt dat het col lege bij g.s. de standplaats Sint- Maartensdijk moet verdedigen. Volgens Van den Donker is Zeeland niet in staat om met voldoende geld over de brug te komen. „Dat blijkt steeds uit de stukken. We zitten hier nu eenmaal met een bijzonder ge ografische gebied. Daar kun je niks aan veranderen. Wanneer dringt dat nu eens door in dat botte hoofd van De Kok. G.s plegen een aanval op onze voorziening als ze zeggen dat dc fusie (tussen de ambulancedienst Tholen en Goeree-Overflakkee - red.) fout is geweest." Van Beek zei Van den Donker in zijn verontwaar diging wel te kunnen volgen. Moerland legde uit dat Tholen bij het streekgewest westelijk Noord- Brabant is aangesloten voor het am bulancevervoer en de brandweer. „Daar kun je niet zomaar bij weglo pen. Bovendien legt het rijk straks misschien wel een andere gebieds indeling op. We kunnen geen ja zeg gen als we niet weten waar we ja op moeten zeggen. We wachten op een voorstel van Zeeland." De wethouder heeft deze week een onderhoud met het bestuur van dc ambulancedienst Delta Noord en zal de raadsleden zoveel mogelijk op de hoogte houden van de ont wikkelingen. En er gaat een brief richting g.s. J. Fondse neemt na 39 jaar afscheid van De Regenboog in Tholen Gouden speld Arendje Bolier voor 40 jaar dienst bij transportbedrijf Geuze Jubilerende leidster gezinsver zorging Betsy Gaakeer vindt dat mensen meer kunnen dan ze denken Geneeskundige combinatie komt ver van Tholen te staan Scheidend directeur J. VVesdorp van de Schutse krijgt reis naar Israël cadeau Omwonenden willen vliedberg Westkerke niet toegankelijk maken voor publiek Die Heenetrechtschool loopt geld bij elkaar voor Lievensberg en 't Lamsoortje Scholen uit Tholen en Sint-Maartensdijk domineren schoolzwemkampioenschap Johan Keijngoudt boekt Thools succes op regionale wedstrijd kleiduivenschieten STA VOOR HARTSTOCHT OPEN, MAAR BLIJF ZE MEESTER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De Hervormde Gemeente van Sint- Philipsland krijgt na de zomermaan den weer een eigen predikant. Kan didaat J.C. Klein uit Ridderkerk meldde dinsdagmorgen de kerken raad dat hij het beroep aannam. Scri ba S.J.J. Everaers ontving het tele foontje met blijdschap. „Wij zijn verwonderd en dankbaar dat wij al na het eerste beroep een predikant krijgen. Kandidaat Klein mocht alle vrijmoedigheid ontvangen om naar Sint-Philipsland te komen", aldus ouderling Everaers. Ook bij de vori ge vacante periodes hoefde de Her vormde Gemeente van Sint-Philips land, maar één beroep uit te brengen. De 37-jarige kandidaat Klein begint evenals ds. Lammers en ds. Van Eckevcld in Sint-Philips land als predikant. „Er was ook een beroep van de Her vormde Gemeente Herwijnen, maar de weg ging open richting Sint-Phi lipsland", aldus kandidaat Klein, die met zijn beroep voor het eerst ken nismaakte met de Zeeuwse gemeen te. De aanstaande predikant verricht momenteel pastoraal werk in de Hervormde Gemeenten van Ridder kerk en Sliedrecht. Na zijn vwo-op- leiding ging dc geboren Rotterdam mer in Utrecht theologie studeren. In 1993 deed hij zijn kerkelijk exa men. Twee weken geleden trad hij in het huwelijk met mevr. Van Doorn, die lerares is op het Hoornbceckcol- lege te Rotterdam. Rondom zijn hu welijk ontving kandidaat Klein ook zijn eerste beroepen. De bcvesti- gings- en intrededienst zal waar schijnlijk in september zijn. Speciale basisschool De Veste is overbekend in het Thoolse onder wijsveld. Niet in dc laatste plaats omdat het voortbestaan van de school een aantal keren in het geding is geweest. Vroeger was er dc com binatie van Dc Veste (basisschool voor moeilijk lerende kinderen) en De Burcht (voortgezet speciaal on derwijs). Lange tijd viel het speciaal onderwijs onder een aparte (inle- rim)wet. Per augustus vorig jaar is dat echter veranderd. De speciale ba sisscholen vallen daarmee onder de zelfde wet op het primair onderwijs als de 'gewone' scholen. De oude be grippen LOM cn MLK zijn dan ook vervallen. Het betekende ook dat er iets veranderde in het zorgbudget. „Vroeger kreeg De Veste geld om hulp te bieden aan de basisscholen. Nu gaat dat extra geld voor zorgleer- lingen direct naar de basisscholen cn die spreken binnen het samenwer kingsverband af hoe dat budget wordt besteed", legt schoolleider Harma Pekelsma van De Veste uit. „Sommige scholen in den lande kie zen voor een zorgloket of ambulante hulp. Hier wordt een deel besteed aan De Veste. De verwijzingen gaan naar ons, terwijl de andere zorg die binnen de basisscholen gebeurt, el ders wordt ingehuurd (bijvoorbeeld bij schoolbegeleidingsdiensten)." Het samenwerkingsverband 'Weer samen naar school' werkt op Tholen al heel lang. Men probeert leerlingen zo lang mogelijk op dc gewone ba sisscholen te houden, maar als dat niet lukt, is De Veste in principe de school die deze leerlingen opneemt. „We worden in feite gestraft voor ons goede beleid. We zitten namelijk op een verwijzingspercentage van twee procent. Dat is precies dc richt lijn van het ministerie", zegt voorzit ter Jan Kettelerij van het bestuur van De Veste. „Aangezien we maar 1600 leerlingen binnen het samenwer kingsverband hebben (de reformato rische scholen doen niet mee - red.), zitten er zo'n 32 leerlingen op De Veste. Dat komt neer op twee klas sen van ongeveer 15 leerlingen. Maar wij vonden een basisschool met twee klassen, geen school. Daar om is binnen het samenwerkingsver band afgesproken dat een deel van het zorgbudget van de gewone basis scholen wordt besteed aan Dc Veste. Daarmee wordt (voor het grootste deel) die derde klas betaald." Maar voor De Veste deed zich het probleem voor dat die 1600 leerlin gen eigenlijk te weinig waren. Het ministerie stelt een minimum per sa menwerkingsverband van 2000. Daarom sloeg men de handen ineen met het samenwerkingsverband op Schouwen-Duiveland. Toen in 1996 in Zeeland diverse scholen voor speciaal onderwijs met elkaar rond de tafel gingen zitten om te komen tot een bestuurlijke fusie, ging De Veste mee in de besprekin gen. Maar toen de overige scholen op 1 januari 1997 fuseerden, kon de Thoolse school niet mee. „We had den op dat moment extra personeel op projectbasis. Die mensen hadden we na lang zeuren voor twee jaar van het ministerie gehad. Daar zit echter ook een wachtgeldverplichting aan vast die ons parten zou gaan spelen als we meefuseerden. Verder was nog dc vraag of het samenwerkings verband bereid was voor langere tijd die derde klas te blijven financieren. Nu is de hele zaak echter rond en achteraf is dat personeel op project basis in gewone dienst overgegaan", zegt Kettelerij. „Per 1 augustus wordt de stichting voor protestants christelijk buitengewoon onderwijs te Tholen en omstreken opgeheven. De Veste wordt dan overgedragen aan de nieuwe stichting samenwer kingsscholen voor speciaal onder wijs en voortgezet speciaal onder wijs Zeeland." Dc stichting heeft een algemeen bestuur, maar ook drie re giobesturen: Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Bevclanden/Tholen. Kettelerij zal als Thoolse vertegen woordiger in het regiobestuur Bevc landen/Tholen zitting nemen. Hagen Laveau tilt zijn vrouw Mieke Bastionen de bakfiets in om haar terug te fietsen naar ije Anna Vosdijk in Sint-Annaland. Haar zusje Eefke Bastionen kijkt toe, samen met haar kersverse echtgenoot Ton van Riet. Zij reden in een sportwagen achter de bakfiets aan. Het regende maandagochtend toen Mieke Bastianen (23) door haar vriend Hagen Laveau (30) in een bakfiets naar het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk werd gereden om in de echt te worden verbonden. Ze waren niet alleen. Ook Mieke's zusje Eefke (27) toog samen met haar aan staande Ton van Riet (30) uit Sint- Maartensdijk naar het raadhuis om ook in het huwelijk te treden. Zij kwamen niet in een bakfiets, maar in een snelle sportwagen. Het werd een bijzondere bijeen komst vanwege het dubbele huwelijk en omdat Laveau twee nationalitei ten bezit: de Duitse en dc Franse. Delen van de tekst van dc ambtenaar van burgerlijke stand C. Strack gin gen dan ook in een buitenlandse taal. Mieke ontmoette Hagen toen ze en kele jaren geleden op dc terugreis was uit Spanje. Dat deed ze te paard met een muilezel als lastdier en een hond. Ze deed er 3,5 maand over, maar voordat ze terug was op Tho len, had ze in Zuid-Frankrijk Laveau ontmoet die een pizzeria dreef. Hij kwam haar achterna en verbleef vier maanden in Nederland. Inmiddels woont en werkt het stel al een jaar in Spanje waar Mieke wilde paarden africht voor de verkoop en Hagen in een olijfboomgaard de kost verdient. Haar zus Eefke heeft ook belangstelling voor paarden. Zij wil een therapeutische oefencen trum (met paarden en ponies) begin nen voor kinderen aan de Anna Vos- dijk. Laveau fietste zijn bruid van het ge meentehuis terug naar de Anna Vos- dijk. Gelukkig voor hen hield het toen op met regenen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1