In de peiling Provincie Zeeland Tholen heeft nog geen projecten voor subsidie Delfprogramma Tholen/Sint Philipsland 1999 Geen geld voor toezicht opsporingsambtenaren Ui. Jonge boer op de bres voor milieu Raad wil de ruimte voor kleine windenergieparken Kunstzinnige vorming van ROC gaat niet naar het jeugdhonk van Thjos Paar plannen van drie molens Nieuwe Vogelrichtlijn beperkt ontwikkeling Speelmansplaten Donderdag 8 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 27/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 j ij 1 2$ ,iw.r.ii>r II Commissies De provincie gaat de kwaliteit van het grondwater rond 263 gesloten stortplaatsen meten. Een dergelijke operatie is gelijktijdig in alle provincies van. start gegaan. Miljoenen voor vitaal platteland maar: Wildbeheereenheid vangt bot bij gemeente De meerderheid van de commissie gemeentelijke ontwikkeling is voorstan der van het toestaan van een paar kleinschalige windenergieparken met drie molens. Dat bleek maandagavond bij de be spreking van de concept beleidsvisie integrale her ziening bestemmingsplan buitengebied. „Elke ge meente moet in zijn eigen energiebehoefte kunnen voorzien", bracht J. van den Donker naar voren. „Ten opzichte van de ge gadigden moeten we nu eens duidelijk zijn", vond M.A.J. van der Linde. „Ideëen zijn er dus nog niet", concludeerde raads lid M.A.J. van der Linde na een tijdje discussiëren in de commissie gemeen telijke ontwikkeling over het project vitaal platte land, waarbij er met mil joenen guldens subsidie wordt geschermd. „De provincie is bezig en wij doen mee in een werk groep, maar financieel doen we niet mee", zei wethouder R. Ravensteijn aarzelend. Ravensteijn bespreekt belastingverhoging De wildbeheereenheid Tho- len/Sint-Philipsland (w.b.e.) krijgt geen geld van de ge meente voor de vijf buiten gewone opsporingsambte naren die toezicht houden in het buitengebied. On danks een pleidooi van vi- ce-voorzitter W.D. van Doorn van de w.b.e. dins dag in de commissie alge meen bestuur en welzijn, steunden de raadsfracties unaniem het voorstel van het college van b. en w. om de eenheid niet de ge vraagde 20.000 gulden te geven. Principekwestie Plaatsing mobiele toiletten begint Natuurvaartochten op Oosterschelde De afdeling kunstzinnige vorming van het ROC-Zeeland komt niet in het jeugdhonk van Thjos in Meulvliet in Tholen. Het college is op het besluit teruggekomen, zo bleek dinsdagavond in de commissie algemeen bestuur en welzijn. De ruimte is bij nader inzien minder geschikt voor de cursisten die onder meer keramiek maken en een oven nodig hebben om hun producten te kunnen bakken. Listige vondst Abdij Minder vervuiling van het milieu door mineralen en gewasbescher mingsmiddelen ligt de jonge boe ren in Zeeland na aan het hart. Verenigd in het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) hebben zij het initiatief genomen tot een intentieverklaring "verminderen milieubelasting door mineralen en gewasbeschermingsmiddelen". De intentieverklaring is afgelopen vrijdag ondertekend door de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), de twee waterschappen in Zeeland, de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), de provincie en natuurlijk de ZAJK. Verder dan de wet De intentieverklaring sluit aan op wettelijke regels waar de onderte kenaars de agrarische onderne mers op willen voorbereiden. Zo is het de bedoeling 25% van alle agrarische ondernemers (onge veer duizend deelnemers) voor te bereiden op het MINAS, Mine ralen Aangifte Systeem. Iedere agrarische ondernemer is name lijk verplicht vanaf 2001 te vol doen aan de verliesnormen voor stikstof en nitraat volgens het MINAS. Ondernemers die daar aan niet voldoen, krijgen een aan slag voor het betalen van een heffing. Maar de ondertekenaars willen meer. Het projectplan dat ze heb ben gekoppeld aan de intentiever klaring maakt dat duidelijk. Met 10% van alle ondernemers (onge veer 400 boeren) wordt er naar gestreefd de MINASverliesnor- men voor stikstof en fosfaat al te halen in 2003 in plaats van het voorgeschreven jaar 2005. Wederom met ongeveer 10% van de ondernemers is het de bedoe ling de milieubelasting van ge wasbeschermingsmiddelen aan zienlijk te verminderen. Op rijksni veau zijn namelijk geen doelstel lingen geformuleerd voor gewas beschermingsmiddelen na 2000. De ondertekenaars van de inten tieverklaring, die tevens een stuurgroep hebben ingesteld om de ontwikkelingen van de plannen te volgen en te stimuleren, gaan in stuurgroepverband nu zelf de doelstellingen voor het verminde ren van vervuiling door gewasbe schermingsmiddelen vaststellen. Vrijdag 16 juli, aanvang 09.45 uur, vindt de uitgestelde vergade ring (van 25 juni) plaats van de Commissie 28 Luchtvaartwet. De bijeenkomst is openbaar en vindt plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda vermeldt, behalve het kiezen van onder meer een nieu we voorzitter, de volgende onder werpen: aan- en uitvliegroutes Midden-Zeeland; advies aan de minister over het gebruiksplan 1999; afhandeling van klachten; bestuursmededelingen over te verwachten ontwikkelingen en activiteiten op en rond het vlieg veld. De agenda en de vergaderstuk ken die daarbij hören liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Nieuws De reden om op dit moment massaal te gaan peilen, is dat het Rijk de aanlegkosten betaalt van de benodigde peilbuizen. De aanleg daarvan moet deze zomer klaar zijn. Vervolgens wordt het grondwater vier jaar lang gemonsterd. Dat is nodig om te kunnen vaststellen of de stortplaats invloed heeft op de kwaliteit van het omringende grondwater. Afdeklaag te dun In de periode van 1995 tot 1997 is in Zeeland een verkennend onderzoek uitgevoerd naar stort plaatsen. Uit de informatie die over elke stortplaats beschikbaar was, zijn de eventuele risico's ingeschat voor de lucht (een stortplaats produceert lange tijd gas), het oppervlaktewater en het grondwater. Een van de con clusies was dat de afdeklaag van veel stortplaatsen te dun was. De chemische kwaliteit van het grond- en oppervlaktewater rond en onder stortplaatsen is echter nog niet bekend. Stroomrichting Omdat verspreiding van mogelij ke verontreiniging uit een voor malige stortplaats vooral via het grondwater geschiedt, is onder- zoek geen overbodige luxe. Voor het onderzoek slaat men peilbuizen in de grond. Dat gebeurt achter de stortplaats, gezien vanuit de stroomrichting van het grondwater. Op grotere afstand van de stortplaats slaan de onderzoekers een peilbuis de grond in om vergelijkingsmate riaal te krijgen. Van alle 263 stortplaatsen worden de resulta ten van de eerste grondwater monsters weergegeven in aparte rapporten. Grondeigenaren De eigenaren van de gronden kunnen aan het eind van het jaar die rapporten verwachten. Het kan voor hen van groot belang zijn inzicht te krijgen in de kwali teit van het grondwater. Veelal liggen stortplaatsen op grond die nu in gebruik is bij de landbouw en het is mogelijk dat eigenaren het water oppompen; bijvoor beeld voor de besproeiing van hun gewassen. Als uit de metingen blijkt dat het grondwater is verontreinigd, volgt een inventarisatie van het gebruik en de risico's. Eventueel komt daarna nog een aanvullend onder zoek naar de kwaliteit van het grondwater. Maar de verwachting is dat dit slechts in uitzonderlijke gevallen nodig zal zijn. De gelegenheid benutten Tijdens het plaatsen van de peil buizen, neemt men de gelegen heid te baat om meteen een onderzoek te doen naar de na tuurlijke afbraak en andere (che mische) processen in en onder de oude stortplaatsen. Deze natuurlijke processen zijn er mogelijk de oorzaak van dat de verontreiniging zich niet of nauwelijks verspreidt. Uit dit onderzoek vallen wellicht conclu sies te trekken over het bijstellen in positieve zin van de vooraf gemaakte risicoverwachtingen. Zoals gezegd, betaalt het Rijk de aanlegkosten; maar de kosten van bemonstering en onderzoek worden betaald uit een heffing van twee gulden per ton te stor ten afval. Milieutijdingen Dit artikel is ontleend aan Milieu tijdingen, een periodiek verschij nend nieuwsbulletin van de pro vincie over ruimte, natuur, milieu en water. Andere onderwerpen die in het jongste nummer aan bod komen, zijn: een kennismaking met de nieuwe milieugedeputeerde Poppelaars met als titel "We moeten af van de dirigistische overheid"; Regeling akkerranden- beheer; Euregioproject Natuur, Milieu en Burger; Uitgangspunten nieuw milieubeleidsplan; Project ge-biedsgericht milieubeleid: Schelde Informatiecentrum; Sanering gasfabriek Hulst; 250.000 gulden voor vernieuwing platteland; Dijkendagen in De Zak. Gratis Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Een gratis abonnement nemen kan natuurlijk ook. Binnenkort zal worden gestart met het del ven/baggeren van de waterlopen die bl) het waterschap In onderhoud zl|n. Daar waar verontreiniging wordt verwacht, Is de delfspede onderzocht. Baggerspecie van de kwaliteitsklasse l en 2 zal op de aan grenzende percelen worden gedeponeerd. Baggerspecie van klasse 3 en 4 wordt afgevoerd. De begrenzing van de delfblok- ken: Blok lRjjkebuurtweg, Oud Kempenshofstedeweg, Oudelandsedijk, Stoofdijk, Voorstraat, Poststraat, Stavenisseweg, Provinclaleweg (4e dijk), Derde Dijk. Blok 2: Korvingsdijk, Noorddljk, Rulgendijk, Oude Sint Annalandsedijk, Kleine Dijk. Blok 3: St. Vrijbergsedijk, Broeksedijk, Zoetendijk, Molendijk, De Molen, Oud Vossemeersedijk. Achterstallig onderhoud Door de wateroverlast in het natte najaar van 1998 kon in dat jaar niet ai het baggerwerk worden uitgevoerd. Daarom kan het voorkomen dat in het zuid-oostelijk deel van Sint Philipsland, het gebied ten zuiden van Sint Maartensdijk en het gebied dat gevormd wordt door de Nieuw Kempenshofstedepolder, Anna Vosdljkpolder en de Breedenvlietpolder nog delfwerkzaamheden zullen plaatsvinden. Ontvangplicht Op grond van artikel 6 van de Keur Waterbeheer zijn eigenaren/gebruikers/pachters van aanliggen de gronden verplicht de specie en andere stoffen (zoals riet) te ontvangen die uit de waterloop worden verwijderd. De baggerspe cie wordt op een halve meter vanaf de Insteek van de waterloop neergelegd over een strook van circa zeven meter breed. De eigenaar/gebnjiker/pachter dient er voor te zorgen dat de specie wordt opgeruimd of verspreid. Inlichtingen Ter voorkoming van schade adviseren wij u wat betreft het gebruik van uw perceel/per celen met het delfprogramma rekening te houden, bijvoorbeeld door het vroegtijdig rooien van gewassen langs de waterlopen. Voor vragen of inlichtingen over de uitvoering van het delfprogramma kunt u contact opne men met de districtsopzichter Waterbeheer, de heer M.D. Anemaet, tei. (0113)241000. Eén van hen is G. Hoek uit Sint- Maartensdijk, die via het spreek- „Subsidie is maar een deel van de kosten, dus de gemeente moet zelf ook wat doen, maar hebben wij van dergelijke projecten, behalve wat peanuts? Hebben we uitgewerkte projecten, daar hangt alles van af!", zei het PvdA-raadslid. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger hield daar een recht nog eens pleitte voor het toe staan van windmolens. ..Ruim vier maanden geleden heeft de provincie al kleinschalige wind- parken met drie molens toege staan. De maximale ashoogte is verlaten." Hoek onderstreepte, dat de gemeente in haar beleid naar het windaanbod moet kijken. „Een molen bij Stavenisse levert veel meer wind op dan bij Tholen. En ook de ruimte is belangrijk, want de molens moeten tussen de 250 en 350 meter uit elkaar staan." Raadslid mevr. E. Frigge-Hoge steeger vond de windaanbodkaart een goed idee. Van den Donker wilde 2 a 3 kleinschalige projec ten van 1 tot 3 windmolens toe- krachtig pleidooi voor. „We krijgen als gemeente Tholen nu de kans om mee te liften met Europese subsi dies. Je moet daarvoor wel zelf in vesteren, maar straks kun je ook de vruchten plukken. En er zijn heel veel mogelijkheden op het gebied van landschap, toerisme en recre atie. Maar je moet wel plannen ma ken. anders laten we erg veel lig gen", zei het VVD-raadslid. „Er liggen inderdaad miljoenen guldens met subsidie, maar hoeveel, dat weet niemand", antwoordde wet houder Ravensteijn. die maandag avond zijn collega W.C. van Kem pen verving. „We gaan als gemeente nu eerst met een land bouwontwikkelingsplan beginnen. De integrale herziening van bestem- staan. Drs. A.L. Piet was ook voor windenergie, maar niet met mo lens van 90 meter. „We moeten de projecten concentreren en beper ken tot 3 molens." P.W.J. Hoek vond, dat de gemeente qua wind energie dient aan te sluiten bij het provinciaal beleid. Van der Linde pleitte voor een tijdpad omdat dit onderwerp al jaren vooruitgescho ven is. „Wat ruimtelijk wenselijk en eco nomisch mogelijk is, moet nog uitgewerkt worden", antwoordde dhr. Louws van het stedebouw kundig adviesbureau RBOl. Hij wees er wel op, dat de aanwijzing van de Oosterschelde tot natuur monument een beperking inhoudt voor windenergie. mingsplan buitengebied heeft prio riteit en daarna gaan we snel visies ontwikkelen op het gebied van re creatie, natuur en landschap", zei de wethouder. Volgens mevr. Frigge wil de Dienst Landelijke Gebieden ook wat doen, maar dan moet de ge meente Tholen wel een officieel verzoek indienen. „Daar zijn we mee bezig", liet Ravensteijn weten. J. van den Donker zei geschrokken te zijn van de antwoorden van de wethouder. „Mij is voorgespiegeld, dat er met verve aan projecten ge werkt werd. Als je niets hebt, dan ben je verkeerd bezig. Ik heb ook nooit gehoord, dat we financieel niet meedoen aan het plattelands ontwikkelingsplan", aldus het D66- raadslid. en nu hangt dit weer boven ons hoofd. Zou het een listige vondst zijn om toch de kunstzinnige vor ming te behouden? In die sector komt werkloosheid niet voor. Wij steunen dit voorstel niet." De opmerking dat er geen werklo zen in de welzijns- en kunsteduca tiesector zouden zijn, werd van de andere kant van de raadzaal door J. van den Donker (D66) bestre den. Ook E. Frigge-Hogesteeger (VVD) en M.A.E. Velthuis (Pv dA) fronsten hun wenkbrauwen. Volgens Van Kempen is het colle ge niet gezwicht voor de kunstzin nige vorming, maar is het een wel overwogen besluit geweest. „Er staat iets tegenover de 45.000 gul den die we nu uitgeven. Bij de 31.000 gulden wachtgeldregeling is dat niet het geval." Morgen zal wethouder R. Raven steijn tijdens een persconferentie na dere toelichting geven op de con cept-begroting voor 2000 en op de meerjarenraming voor de periode van 2001 tot 2003. Daarbij komen ook diverse voorstellen aan de orde om de gemeentelijke belastingen en heffingen te verhogen. De commissie vindt het betalen van deze speciale ambtenaren een zaak van het ministerie van justitie en niet van de gemeentelijke overheid. Wel voldoen aan het subsidiever zoek zou een precedent scheppen, zo oordeelde de commissie. Van Doorn zei verwonderd de reac tie van het college te hebben verno- De verdere ontwikkeling van het re creatieterrein de Speelmansplaten, aan de zoete kant van de Oester- dam, stond maandagavond ter dis cussie in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling. Volgens de concept-beleidsvisie integrale her ziening bestemmingsplan buitenge bied kan de recreatie op de Speel mansplaten geïntensiveerd worden, maar in een toelichting zei dhr. Louws van het stedebouwkundig adviesbureau RBOI dat de bestaan de situatie vastgelegd wordt. Drs. A.L. Piet wilde de recreatieve ont wikkelingen aan de Oester- en Phi- lipsdam en op de Speelmansplaten men en was 'zwaar teleurgesteld' in het standpunt van b. en w. Hij wees erop dat de opsporingsambtenaren (boa's) er niet alleen voor zorgen dat het buitengebied er goed bij ligt en dat ze toezicht houden op de jacht, maar dat ze ook andere taken vervullen. Zo houden ze ook con trole op de naleving van de visserij- wet, houden ze een oogje in het zeil bij de recreatie, proberen diefstal in het buitengebied te voorkomen, lo pen een rondje over het industrieter rein, geven voorlichting op scholen en adviseren de politie die niet meer over personeel beschikt die dit typi sche werk uitvoert (de vroegere veldpolitie). De zestig leden van de w.b.e. beta len de functionarissen een kilome tervergoeding. ..De rest is pro deo. En dat is niet meer verantwoord. Ze zijn van groot belang voor de ge meenschap van Tholen en Sint-Phi- juist afremmen in plaats van stimu leren in verband met de vogelricht lijn. Ook P.W.J. Hoek verzette zich tegen uitbreiding van de recreatie in het algemeen en op de Speelmans platen in het bijzonder. „Dat is slecht voor de zondagsrust. Verbeter eerst het woon- en leefklimaat voor de eigen bevolking in plaats van voor de toeristen", zei het SGP- raadslid. „De Speelmansplaten wor den geen grootschalig attractie- lipsland. De politie heeft het al druk genoeg. Dat weten we allemaal," zo betoogde hij. Sommige raadsleden waren wel on der de indruk van Van Doorns uit eenzetting, maar wezen hem erop dat hij bij de gemeente aan het ver keerde adres was. E. Frigge-Hoge steeger (VVD) zei dat staatsbosbe heer en natuurverenigingen ook met vrijwilligers werken en daar ook niet voor betaald worden. P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg Van Doorn wie de opsporingsamb tenaren aanstelt en verbaasde zich erover dat de w.b.e. bij de lokale overheid aanklopt voor een finan ciële ondersteuning. M.J. Klippel (SGP) schoof de ver antwoordelijkheid naar het ministe rie van justitie. „De boa's krijgen meer taken door justitie toegekend. Er ontstaat op deze manier ook ver warring over wat ze wel en niet mo park", vertelde Louws. Wethouder Ravensteijn maakte duidelijk, dat het college van b. en w. bedenkin gen heeft tegen de vogelrichtlijn. „We hebben ook een reactie aan het rijk gestuurd. De exploitatie van de Speelmansplaten moet voor de on dernemer rendabel zijn. Die moet daar zijn boterham kunnen verdie nen", aldus de wethouder. Tijdens de discussie kwam ook nog even het plaatsen van campers op de Speel- gen. Er rijden heel wat boa's door de polder. De taakverdeling moet duidelijker." Van Doorn bestreed de opvatting dat staatsbosbeheer de functionaris sen niet uitbetaalt. „Die worden volledig betaald. Staatsbosbeheer is semi-overheid. Gidsen die geen aanstelling hebben, worden niet be taald. De w.b.e. wordt niet gesubsi dieerd." Volgens Van Doorn stelt het ministerie van justitie de ambte naren aan. „Als een boa geen ge bruik maakt van zijn bevoegdheden, dan wordt zijn aanstelling ongedaan gemaakt. Over het werk is elke veertien dagen overleg met de poli tie. Laat Tholen nu eens uniek zijn en de vijf opsporipgsambtenaren houden." De raadsleden noch het college ble ken gevoelig voor de argumenten en de uitleg van Van Doorn. Het sterkte hen in de overtuiging dat het een zaak is van justitie. Volgens burge meester H.A. van der Munnik is het een principekwestie en hoefde het college er niet te veel woorden aan vuil te maken. „Het is ons volstrekt duidelijk." mansplaten aan de orde. „Ik begrijp dat er andere ontwikkelingen mee spelen, maar in de beleidsvisie wil len we de bestaande dagrecreatie vastleggen", zei Louws. J. van den Donker miste landschapscampings in de nota, waarvoor hij meer ruim te wilde geven. Daarentegen had raadslid Piet op bladzijde 99 van de visie een golfbaan zien staan. „Dat is een uiterst slecht idee", vond het RPF/GPV raadslid en daarmee was zijn SGP-collega Hoek het roerend eens. „Een golfbaan is alleen als mogelijkheid aangegeven. Er is geen concreet plan voor", vertelde Louws. De gemeente begint maandagmor gen met het plaatsen van mobiele toiletten op drie recreatieplaatsen op Tholen. Twee toiletten worden geplaatst op de Oesterdam bij de Bergsediepsluis. Eén komt er op de parkeerplaats bij het strandje van Gorishoek en één bij het strandje aan de Krabbenkreek te Sint-Anna- land. De plaatsing van de toiletten zorgde eerder voor wat onenigheid in de gemeenteraad. De SGP was principieel tegen de komst van de sanitaire voorzieningen. Maar de andere fracties vonden het een goe de oplossing tegen wildplassen. De Gidsendienst Zeeland en Sport- visserij Moermond organiseren in de maanden juli en augustus natuur vaartochten op de Oosterschelde. Onder begeleiding van een profes sionele gids vertrekt de Breeveer tien vanuit de haven van Burghsluis. Tijdens de tocht komen diverse on derwerpen aan de orde zoals zee honden, het Deltaplan, wierenzones en de godin Nehalennia. Ook wordt uitleg gegeven over verdwenen dor pen en de prehistorie (mammoet- botten). De tochten beginnen om acht uur 's morgens. Voor meer in formatie en reserveringen tel. 0111- 414309. Boekenmarkt. De Zeeuwse stich ting Steun aan Israël houdt zaterdag een grote markt van tweedehands boeken onder de Beuze aan het Ha venplein in Zierikzee. De verkoop is ten bate van de ontginning van de Negev-woestijn in Israël. De markt duurt van tien tot drie uur. Het college is nu op zoek naar een De wachtgeldregeling vervalt ech ter wanneer het college de cursus nog twee jaar bekostigt. Finan cieel bleek dal vooruitzicht aan trekkelijker. Doorgaan betekent een bijdrage van 45.000 gulden, stoppen komt de gemeente op 31.000 gulden aan wachtgeld te staan. andere ruimte, maar wethouder W.C. van Kempen kon nog niet zeggen welk gebouw er nu voor in aanmerking komt. De afdeling moet weg uit de voormalige open bare mulo aan de Jan van Blois- straat omdat het gebouw gesloopt wordt. „Het kan ook naar een an dere woonkern verhuizen. De cur sisten zijn wel in staat ook 's avonds voor vervoer te zorgen." B. en w. wilden vanaf 2000 stop pen met het subsidiëren van de opleiding, maar zouden dan vijf tien jaar achtereen wachtgeld moeten betalen voor docenten die dan zonder werk zouden komen. Behalve de SGP waren de raads fracties het roerend met de omme keer eens. M.J. Klippel (SGP) vond het echter een merkwaardig voorstel. „Er is nauwelijks beslo ten om de subsidie te beeïndigen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 17