Snuffelmarkt vooral 's morgens druk D66: Inwoners dienen zelf te bepalen wat in hun gebied kan Containerkade buitengaats Rondweg Oud-Vossemeer, Molendijk smalstad dicht Klachten vliegverkeer Provincie Zeeland Prijsdaling na grote aanvoer voor rooidatum Donderdag 1 juli 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De bevolking is veel te laat ingelicht over de toestem ming van b. en w. om op de begraafplaats van Stavenis- se filmopnamen te laten maken voor Wilde mossels. Dat onderdeel overheerste maandagmiddag in de ge meenteraad bij de uitgebrei de discussie over de ant woorden van het college op schriftelijke vragen van vijf van de zes fracties. Burge meester Van der Munnik zag echter geen aanleiding om verder op de kwestie in te gaan. „De reacties van de raad zijn volstrekt duidelijk, maar het heeft niet veel zin om nog eens rond dit onder werp heen te dansen." Vol gens D66-raadslid J. van den Donker moeten inwo ners zelf kunnen bepalen, wat er in hun gebied kan. SGP niet alert B. en w. worden koud noch warm van discussie over Wilde mossels Niets nieuws Onvoldoende rekening met inwoners gehouden Stouten waarschuwde Derde plaats voor Sint-Annalandse op hondenwedstrijd Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 26/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Commissie 28 Een kade van 2,6 km., 500 meter buitengaats, voor de overslag van diepzeecontainers bij de haven van Vlissingen is de insteek van Zeeland Seaports (beheerder van de havens van Vlissingen en Terneuzen) en Hessenatie Consult N.V. uit Antwerpen. Het mooie weer trok vooral in de ochtend veel mensen naar de snuf felmarkt bij Meulvliet in Tholen. Op het grasveld werden door zo wel particulieren (die hun koop waar van zolders, uit garages e.d. hadden gehaald) als door handela ren (die vaker op markten staan) spullen verkocht. Allerlei soorten, zoals antiek, schilderijen, elpees, kleding en dingen voor in huis. „Het zwaartepunt lag vooral in de morgen", meldde een woordvoer der van de organisatie - de stich ting Thoolse evenementen en pro motie - na afloop. „Eigenlijk zou de snuffelmarkt pas om 10 uur be ginnen, maar omdat er al vroeg veel mensen waren, begonnen we een uur eerder." Het mooie weer was zeker voordelig voor de markt, al had het ook een nadeel. „Doordat de mensen 's middags met het mooie weer liever aan het water zitten, komen ze minder snel hierheen. Daarom was het van middag ook rustiger", aldus een van de medewerkers. De mensen die met het warme weer gekomen, waren konden een verfrissing, in de vorm van een ijs je of een drankje, halen bij de bar van Meulvliet, die naar buiten verhuisd was aan het terras. De 'kooplieden' deden goede zaken en konden om vier uur tevreden naar huis. 'Step gaat zeker nog door met het organiseren van zo- mermarkten en deze combinatie met het beachvolleybal is zeker heel goed. De volgende markt staat gepland rond september." Dat tegelijkertijd op het aangren zende parkeerterrein een beach- volleybaltoernooi plaatsvindt, heeft voor beide organisaties voordelen. „De mensen die naar de snuffelmarkt gaan, komen vaak ook nog even bij ons langs en andersom", aldus één van de or ganisatoren van het volleybaltoer nooi. De prijs van een kilo Doré's is on der de twee kwartjes gedaald door de grote aanvoer van aardappelen. Oorzaak daarvan was het naderen van 1 juli, want telers die voor die datum hun percelen leeg hadden, kunnen over twee jaar daar weer aardappelen poten. Haalde de prijs donderdag nog de 60 cent, vrijdag was het 55 en begin deze week daalde die verder tot 50 cent en gis teren net onder de twee kwartjes. Daarentegen doen andere rassen het opmerkelijk goed. Zo wordt er voor een kilo Frieslanders 62 cent be taald, maar van dat ras was er veel minder pootgoed dan vorig jaar. Ook hier werkt de wet van de schaarste weer positief voor de te lers. Ook de prijs van Gloria (61en Première (59) ligt boven die van de Doré. De verwachting is, dat de aanvoer vandaag en morgen zal ver minderen nu de rooidatum toch voorbij is. Woensdag 30 juni: Doré 40-49, Première 50-59, Gloria 55-61, Frieslander 52-62, Eigenheimer 100-105; Bildtstar 96-99, bonken 75-82, drielingen 38-47, kriel 192- 215; aanvoer 374 ton. Dinsdag 29 juni: Doré 40-50, Pre mière 48-58, Gloria 54-55, Fries lander 52-60, Eigenheimer 95-103; Bildtstar 95, bonken 71-78, drielin gen 40-43, kriel 175-195; aanvoer 366 ton. Overval fietser. De fietser die eer der dit jaar op de Tholenseweg door vier jongeren is bedreigd, maar wist te ontkomen, heeft zich gemeld. De politie Halsteren/Bergen op Zoom noord deed eerder via deze krant een oproep. De aangifte van de man is toegevoegd aan het dossier van de betrokken jongeren, tegen wie een onderzoek loopt in verband met tal van vernielingen (o.a. aan het ge bouw van de Roncalli scholenge meenschap). Volgens voorstellen van de Gront- mij voor de gebiedsgerichte aanpak verkeersveiligheid moet er ten zui den van het dorp Oud-Vossemeer een rondweg aangelegd worden zo als dat bij Poortvliet is gebeurd. In Sint-Maartensdijk moet de Molen dijk naar de Provincialeweg afge sloten worden. En bij Sint-Anna- land dient er op het kruispunt Veilingw eg/Stoofweg/Langeweg een rotonde te komen. Dertig kilometer wordt standaard in de gemeente. In Tholen blijft de bus route via de Mossellaan/Koningin Ju- lianastraat lopen, wat inhoudt dat daar 50 km gereden mag worden. Bij de halteplaatsen komen er wel snelheids remmers. Ook in Sint-Maartensdijk komen er 50 km uitzonderingen: de route Bloemenlaan-Meerkoetlaan- Westpoort-Kcethil-Molendijk-Sport- laan-Nijverheidsweg en de route Ho- geweg van de Kastclijnsweg tot de Bloemenlaan. Op de bedrijventerrei nen blijft 50 km mogelijk. In Scher- penisse blijft de route Westzee- dijk/Westkerkseweg 50 km weg om dat dit een belangrijk traject is voor het recratieverkeer. In Oud-Vosse- meer blijft de Molendijk-Onder de Molen-Molenweg een 50 km route, maar er wordt wel bijzondere aan dacht aan de inrichting besteed. In Sint-Annaland ligt de Stoofweg wel iswaar buiten de bebouwde kom, maar gezien het grote aantal klachten over hoge snelheden wordt de inrich ting aangepast; fietser en voetganger krijgen er meer ruimte. De aansluiting Oude Zeedijk/Spuistraat wordt herin gericht, de omgeving van de scholen krijgt extra aandacht en op de onover zichtelijke kruispunten in de route Bierensstraat/Weststraat moet de snelheid dalen. SGP-fractievoorzitter M. Dijke zei .zeer teleurgesteld' te zijn over de antwoorden van het college. „B. en w. schrijven, dat het maken van films een aspect is van de huidige samen leving. Dat zal best zo zijn, maar of nu veel van onze Thoolse burgers filmopnamen van een begraafplaats zullen maken, dat geloven wij niet. Verder betreuren wij de uitspraak van het college, dat de raad 13 april al op de hoogte was van de toestem ming voor de filmopnamen, maar toen niet heeft geprotesteerd. Waar om is er niet gereageerd: wij waren evenals uw college van mening, dat de filmopnamen niet doorgingen omdat de bomen op de begraafplaats gerooid waren. B. en w. hebben toch ook pas de inwoners van Stavenisse ingelicht, toen het zeker was dat de filmopnamen doorgingen. Of waren er andere redenen om de bewoners pas op het laatste moment in te lich ten?" Dijke vroeg zich ook af, of de reac ties van de inwoners en gelet op de dreigende houding daarvan, de enige redenen waren om van de filmopna mes af te zien. „Waren daar echt geen andere redenen voor?" Zeer te leurgesteld was de SGP-voorman over het antwoord van b. en w„ dat een nieuwe aanvraag voor filmopna mes opnieuw op zijn merites wordt beoordeeld. „Niet alleen uit Stave nisse, maar ook uit andere delen van de gemeente is zeer negatief op de beslissing van b. en w. gereageerd. Daarom doen wij alsnog een drin gend beroep op het college om ook in de toekomst geen toestemming te geven voor filmopnames op begraaf plaatsen in onze gemeente. Uit wat in Stavenisse is gebeurd, zal het ho pelijk duidelijk zijn, dat een groot deel van de Thoolse bevolking be slist niet achter het filmen op be graafplaatsen staat!", aldus Dijke. PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde onderschreef het stand punt van b. en w„ dat de raad zich na 13 april, toen er volgens de notulen van de b. en w.-vergadering bekend was dat er op de begraafplaats in Sta venisse gefilmd zou worden, niet had laten horen. „De SGP is toch anders alert genoeg en niet te lui om om dit soort zaken te reageren, maar ik heb mc erover verwonderd, dat de andere fracties nu pas met reacties komen en toen niet hebben gereageerd", al dus Van der Linde, wiens fractie als enige de vragen niet had onderte kend. Hij erkende dat de protesten in Stavenisse breed gedragen waren. „Maar de meesten hadden toch prin cipiële bezwaren, terwijl 95% van de Nederlandse bevolking film accep teert. Het is ook een belangrijk cultu reel medium, maar het kan gevoelig liggen. Zowel wat privacy betreft als respect voor overledenen of nabe staanden. Wij betreuren het ook, dat de toestemming van b. en w. zo laat bekend is gemaakt. Dat heeft ook bijgedragen tot het grote aantal pro testen. Voortaan moet het college eerder opening van zaken geven." De PvdA-fractievoorzitter vond dat zowel loco-burgemeester Moerland als de filmmaatschappij Argus goed hebben gereageerd op de bezwaren. „Dat was tekenend voor het respect van Argus, dat toch onverwacht zes tig mensen elders moest inzetten toen de opnamen in Stavenisse niet doorgingen", aldus van der Linde. Het CDA kon zich ook wel vinden in de antwoorden van b. en w. „De me ning van de Tholenaren wordt daarin dicht benaderd", zei M.A. van Beek. „Filmopnamen zijn immers ook in onze gemeente niet vreemd. Zo zijn er bijvoorbeeld van het bezoek van koning Haakon na de ramp van 1953 aan Stavenisse filmopnamen. Dat is wel meer een documentaire, maar qua film is er niets nieuws onder de zon." De CDA-fracticvoorzitter had destijds kennis genomen van het ver slag van de b. en w.-vergadering van 13 april. „Maar ik had toen niet voorzien, dat de filmopnamen zoveel protesten zouden losmaken. Uit de antwoorden is me wel duidelijk ge worden, waarom er tijdens het kern- bezoek aan Stavenisse niets over ge zegd is. Het was nog wachten op een reactie van de filmmakers op het rooien van de bomen. Ik waardeer het ten zeerste, dat het college ten slotte is teruggekomen op het besluit om toestemming te geven voor de opnamen. Voortaan zou zoiets eerst in de commissie algemeen bestuur en welzijn behandeld moeten wor den", aldus Van Beek. Daarentegen liet P. van Belzen een heel ander geluid horen. „Het colle ge bedient zich van een ietwat merk waardige redenering. Het fenomeen film is niet in het geding, want film is in onze samenleving een normaal gegeven. Maar daarmee is nog geen oordeel uitgesproken over elk genre film en evenmin over bijvoorbeeld plaats en tijd waar en waarop een film wordt opgenomen. Wat de plaats betreft, is er een inschattings fout gemaakt. Daarom doet ook het antwoord over de zogenaamde recht vaardiging wat overtrokken aan. Hier wordt immers een delegatiebe sluit getoetst. Als het college van een bepaalde reactie schrikt, dan mogen we aannemen dat men in het vervolg nog zorgvuldiger te werk gaat dan al gedaan is, bijvoorbeeld ten aanzien van tijdstip en plaats. Dat missen we in het antwoord of moet het ,op zijn merites beoordelen' zo gelezen wor den?", vroeg het RPF/GPV-raadslid. „B. en. w. hadden best het boete kleed kunnen aantrekken", vond J. van den Donker. Hij had de schrifte lijke vragen mede-ondertekend om dat ze geen afkeuring van filmen in hielden. Op basis van de voor waarden die gesteld waren, zou het ook moeten kunnen. Maar er kwa men bezwaren en het terugtrekken van de toestemming was een juiste reactie. Alleen was het late tijdstip van bekendmaking fout. B. en w. wisten dat het gevoelig kon liggen; het kon ingrijpend zijn, dus had het zo spoedig mogelijk openbaar moe ten worden. Het college heeft een in schattingsfout gemaakt en onvol doende rekening gehouden met de bevolking van Stavenisse. De inwo ners dienen zelf te bepalen wat er in hun gebied kan. Als b. en w. een be slissing nemen die op weerstand stuit, dan dient het college die terug te nemen. Laten b. en w. nu ruiterlijk toegeven, dat ze fout zijn geweest", zei het D66-raadslid. De burgemeester liet merken, dat een vreemde redenering te vinden en hij trok het door naar raadsbesluiten, maar dat noemde Van den Donker heel wat anders. „Voor de raad een beslissing neemt, komt het voorstel eerst in een openbare commissie met de mogelijkheid van spreekrecht. Daar is een hele tijd mee gemoeid. Hier gaat het om een beslissing die alleen in de beslotenheid door b. en w. is genomen. De bevolking kon daarop niet eerder reageren", aldus het D66-raadslid. Het enige raadslid uit Stavenisse, P.K.M. Stouten, verweerde zich te gen het verwijt van b. en w. in het antwoord, dat de raad na de besluit vorming in het college op 6 april niet eerder had gereageerd. „De filmop namen zijn twee keer in het college besproken en ik heb de eerste keer al wel degelijk gereageerd. Dit kon je de bevolking van Stavenisse niet aan doen. Later zijn er voorwaarden ge steld en toen is het college in een tweede vergadering wel akkoord ge gaan. In Stavenisse is er consternatie ontstaan door de publicatie, waarin stond dat er op de begraafplaats ge filmd zou worden, terwijl dat alleen de bedoeling was in de Prins Bem- hardstraat. Waar moest er nu precies gefilmd worden?", wilde het VVD- raadslid weten. De burgemeester wil de daarop geen antwoord geven. „We blijven bij ons antwoord en dat kan Stouten spijtig vinden of niet." Van der Munnik vroeg zich verder af, hoe Stouten zich tot het college had ge wend. „Bij mij is dat volstrekt onbe kend. U hebt zich in elk geval niet tot de voorzitter gewend." Stouten vertelde, dat hij met VVD- wethouder Ravensteijn (die was maandagmiddag afwezig) over de zaak gesproken had. „Wat u intern in de VVD-fractie bespreekt, dat is onze zaak niet. Uw reactie was in elk geval niet aan het college gericht", was de reactie van de burgemeester. „Het is toch gebruikelijk, dat die contacten via een collegelid verlopen, maar als het via de voorzitter moet, dan doe ik dat voortaan", liet Stouten weten. Dijke wilde nog kwijt, dat de bezwa ren in Stavenisse zeker niet alleen van kerkelijke mensen afkomstig wa ren. „En was het eerder bekend ge maakt, dan was er nog een groter protest geweest", meende de SGP- fractievoorzitter. „Goed, waarmee de behandeling van dit punt achter de rug is", zo sloot de burgemeester de discussie over de film Wilde mossels maandagmiddag in de Thoolse ge meenteraad af. Mariëlle van Holstein uit Sint-An naland is met haar Duitse herder Maroes derde geworden in de kop pelwedstrijd in Sas van Gent. Ma riëlle van Holstein is lid van de van de Duitse herder kringgroep de Westerschelde. Deze deed met drie koppels mee aan de wedstrijd in het Zeeuws-Vlaamse. In totaal deden er negen koppels mee van vijf ver schillende kringgroepen. Van Hol stein deed mee samen met clubge note Claudia Keijzer en haar hond Shadow. Per onderdeel waren er 100 punten te verdienen. Het eerste onderdeel van de dag was het speu ren. De Sint-Annalandse deed het met Maroes heel goed en ze behaal de punten. Haar twee clubgeno ten haalden 95 en 94 punten. Bij het appél kwam de koppelgenoot van Van Holstein niet zo goed uit de bus. Shadow liet bij de 'af-oefe- ning' tien punten liggen. Maar met gezamenlijk 186 punten, kwamen de Sint-Annalandse en haar mede speelster toch uit op een derde plaats. De andere twee leden van kringgroep de Westerschelde pakten op het appél 82 en 85 punten. In to taal kwamen zij uit op 177 en 179 punten. Abdij Over het indienen van klachten over vliegverkeer in het algemeen en van vliegveld Midden Zeeland in het bijzonder is een folder gemaakt: Commissie 28. De fol der is gratis verkrijgbaar bij onder meer het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 63 14 00. Telefoon pakken Wie klachten heeft over het vlieg verkeer van vliegveld Midden- Zeeland, kan het beste gelijk de telefoon pakken en bellen met de havendienst van dat vliegveld: 0113 670018. Dat is de meest directe manier, want vaak zal het gaan om een vliegtuig dat van plan is te gaan landen. De haven meester is dan in staat om de betrokken piloot terstond aan te spreken. Gaat het om een vlieg tuig dat net is vertrokken, dan weet de havenmeester om wie het gaat. Ook in dat geval is de piloot in de meeste gevallen vrij snel aan te spreken. Wie de havendienst informeert over niet correct vlieggedrag van een piloot en naam, adres en telefoonnummer opgeeft krijgt vervolgens zo snel mogelijk tele fonisch of schriftelijk van de havenmeester te horen wat er is gebeurd naar aanleiding van de klacht. Schriftelijk De havendienst moet de ingedien de klachten doorgeven naar de zogeheten Commissie 28, een orgaan dat moet toezien op het naleven van voorschriften die gel den voor het vliegveld. Wie dat wil kan zijn of haar klacht over het vliegverkeer van en naar vliegveld Midden-Zeeland ook op papier zetten en toesturen aan de commissie: postbus 165, 4330 AD Middelburg. Overige klachtennummers Wie klachten heeft over militaire luchtvaart als straaljager en helikopters kan bellen met het ministerie van Defensie: 06 022 60 33. De afdeling luchtvaart van het Korps landelijke politiediensten (020 502 56 93) is er voor alle klachten over de kleine lucht vaart: kleine vliegtuigen, sproei- vliegtuigen, helikopters en lucht ballonnen. Dus ook voor vliegver keer van Midden-Zeeland. Nadeel bij het bellen met het Korps over Midden-Zeeland is wel dat het vanuit Amsterdam (vestigings plaats van deze politiedienst) niet te doen is direct een piloot aan te spreken. Iets wat de haven dienst van Midden-Zeeland wel kan. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) tenslotte is er voor algemene vra gen over vliegverkeer of voor melding van onveilige situaties. Het telefoonnummer van de RLD is 023 562 34 25. De Commissie 28 is een overleg orgaan voor alles wat het milieu raakt op en rond en het vliegveld. Bovendien adviseert de commis sie de minister van Verkeer en Waterstaat over het gebruiksplan van het vliegveld en over het handhaven van de voorschriften die voor het vliegveld gelden. De voorzitter van de commissie is de gedeputeerde voor milieu. Lid zijn verder de gemeentebesturen van Goes, Middelburg, Noord- Beveland en Veere en bewoners uit de omgeving van het vlieg veld. Andere leden zijn: ministe ries, de Zeeuwse Milieufederatie, de gebruikers van het vliegveld en de exploitant van Midden- Zeeland. Nieuws Zeeland Seaports en Hessenatie zijn een overeenkomst aange gaan om samen de technische, operationele en financiële haal baarheid van de kade en van de overslag van diepzeecontainers in Vlissingen-Oost te bepalen. Een startnotitie hierover moet half november dit jaar klaar zijn. Als de noodzakelijke planolo gische procedures en de milieu effectrapportage volgens plan verlopen, kan de bouw in 2001 beginnen en is nog in 2002 vol doende kade aangelegd om het eerste schip te laten afmeren en de containers te lossen. Bij de nieuwe kade komt een 150 ha. groot terrein voor de behandeling van ruim 1,5 miljoen containers per jaar. Het comple te project kost, inclusief infra structuur en suprastructuur (kra nen en apparatuur op de wal) ongeveer 1,2 miljard gulden en levert naar verwachting 1.500 volledige arbeidsplaatsen op. Partners Hessenatie Consult is een zelf standige dochtermaatschappij van Hessenatie N.v. die op haar beurt behoort tot de C.M.B.- groep. De twee partners noemen het project: Westerschelde Container Terminal (WCT). Het is de bedoe ling de plannen tot ontwikkeling te brengen in ESM-verband (Exploitatie Maatschappij Schelde Maas). ESM is een fifty-fifty joint venture tussen Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Zee land Seaports. Uitstekende ligging Aan de overeenkomst liggen diverse studies ten grondslag. De locatiestudie van Plant Location International komt tot de conclu sie dat de fysieke vestigings plaatsfactoren (de haven ligt direct aan diep vaarwater) de Vlissingse haven uiterst geschikt maken als toplocatie voor diep zeecontainers. De marktstudie van Ocean Ship ping Consultants concludeert dat Vlissingen hoogst concurrerend is in relatie tot de overige havens in West-Europa. Verdere studies die in het voortraject zijn gedaan naar technische en andere aspec ten onderbouwen de haalbaarheid van de Westerschelde Container Terminal. Voornemen Aan het voornemen de Wester schelde Container Terminal te ontwikkelen in ESM-verband is een uitvoerige discussie vooraf gegaan. ESM is opgericht in 1994 om de ruimtelijke en markt technische mogelijkheden van Zeeland Seaports en Het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam in de sectoren neobulk en stukgoed verder te ontwikkelen en de concurrentiepositie te ver sterken. Flushing Port Scaldia is een voortvloeisel van de samen werking. In het verlengde van het Project Mainport Rotterdam is overlegd over de vraag of de huidige samenwerking, die beide part ners goed bevalt, is te verbreden tot diepzee containeractiviteiten. De Westerschelde Container Terminal speelt in op ontwikkelin gen in de containersector die kansen bieden voor een zelfstan dige ontwikkeling van diepzee containeractiviteiten in Vlissingen- Oost. De eerder genoemde stu dies van Plant Location International en Ocean Shipping Consultants bevestigen de goede uitgangspositie van Vlissingen in deze. Milieu Eveneens in het kader van de dis cussie rondom het Project Main port Rotterdam is Zeeland Sea ports in maart van dit jaar een samenwerkingsovereenkomst aangegaan met de Zeeuwse Milieufederatie, Consept (zeven natuur- en milieuorganisaties in Zuid-Holland), Vereniging Natuur monumenten, Staatsbosbeheer West-Brabant Delta en Stichting Het Zeeuwse Landschap. Doel van deze overeenkomst is Winst voor economie en Winst voor natuur en milieu. Onderdelen van deze overeenkomst zijn onder meer: de inspanningsverplichting om tenminste 70 procent van het vervoer van de containers over spoor en water te laten verlopen; het voornemen dat Zeeland Sea ports jaarlijks een bedrag stort op rekening van het Natuurfonds dat de opbrengst is van een toe slag op vervoer van iedere con tainer over de weg, een lagere toeslag voor vervoer per spoor en een kleine toeslag voor iedere container over (binnen)water; compensatie van het verlies aan natuurwaarden gebeurt door uit breiding van natuurgebied Rammekensschor. Het is de intentie van de plannen makers om na te gaan of deze uitgangspunten ook zijn in te pas sen bij het realiseren van de hui dige plannen. Een kolenkit, gekocht óp de snuffelmarkt in Tholen, is er in het c.v.-tijdperk alleen voor de sier.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 15