College: Raad wist er op 13 april al van, maar deed toen niets Van Waterfront moet scheepswerf ontzien Thoolse fotograaf P. Kooien wint prijzen in Amerika en Engeland Open dag bij Van der Have Enerverende, levendige dag over voorjaarsnota Snuffelmarkt bij Meulvliet Oplichtster in de kraag gevat 'Eigenaar voormalig schietgebouw De Eendracht ligt dwars Poortvlietse Miss Universe is de meest bekroonde foto Donderdag 24 juni 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 B. en w. wijzen filmen op begraafplaats niet af Later in de maand Subsidie provincie Belangstelling bij begrafenissen Wel vervangende woonruimte Keukens Sauna's Met de werf van Van Duivendijk zijn afspraken gemaakt over het afschermen van het bedrijfslawaai voor de toe komstige bewoners van de appartementen in het zogehe ten Waterfront aan de baai in de afgedamde Eendracht in Tholen. Dat zei wethouder W.C. van Kempen maandag avond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Vol gens de wethouder kan de werf zijn bedrijfsactiviteiten voortzetten, maar de raadsleden waren helemaal niet overtuigd. Ze wilde eerst zekerheid over de overeen komst. Geen gezicht Voorbehoud Het begint haast gewoon te worden. De Thoolse foto graaf Piet Kooien heeft wederom internationaal waarde ring geoogst voor zijn werk. Zowel in Engeland als in de Verenigde Staten vielen foto's van hem in de prijzen. En dat terwijl Kooien nog maar voor de tweede keer mee doet aan deze Amerikaanse wedstrijd voor professionele fotografen. Uit de staten van Zeeland In de vrijdag gehouden provinciale statenver gadering werd het jaarlijkse debat gevoerd over de voorjaarsnota begroting 2000 en ook over het collegeprogramma ,Over de drem pel', het ontwerp-beleidsprogramma 1999- 2003. Naast deze beleidskaders voor de toe komst is ook gedebatteerd over de jaarrekening 1998 van de provincie Zeeland en de eerste bestuursrapportage 1999. Een ener verende en levendige dag omdat ook nog Del tanutsbedrijven op de agenda stond met voor het eerst een gloednieuwe energie-gedepu teerde, mr.drs. A.J.G. Poppelaars. Duurzaamheid Zeeuwse havens Doré's houden zich goed met 74 cent Informatie-avond La Leche League over draagdoek Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. De meerderheid van het Thoolse college van h. en w. vindt dat het ma ken van filmopnames een aspect is van de huidige samenleving. Een nieuwe aanvraag voor het opnemen van een film op een begraafplaats zal dan ook opnieuw op zijn merites beoordeeld worden. Dat blijkt uit de beantwoording van de schriftelijke vragen van SGP, RPF/GPV, VVD, CDA en D66 over de eerdere toestemming van b. en w. voor het opnemen van de film Wilde mossels op de begraafplaats in Stavenisse. Na protesten en een handtekenin genactie van de inwoners van Sta venisse besloot de productiemaat schappij Argus uiteindelijk om de opnamen te verplaatsen naar een begraafplaats in het West-Brabant se de Heen. Op de PvdA-fractie na, wilde de Thoolse raad echter ophel dering van b. en w. over de gang van zaken en het beleid in de toe komst. Maandagmiddag a.s. verga dert de gemeenteraad en dan staan er ook drie brieven over de kwestie op de agenda: van de kerkenraad van de Hervormde Gemeente, de kiesvereniging van de SGP en de kerkenraad van de Oud Gerefor meerde Gemeente te Stavenisse. B. en w. wijzen er in hun beant woording op, dat vele inwoners van de gemeente Tholen in het bezit zijn van een of meer televisietoe stellen. „Ze bekijken daardoor re gelmatig een film. Ook bioscoop bezoek is vele inwoners van Tholen niet vreemd. Toen ons het verzoek van Argus bereikte, hebben wij ons gerealiseerd, dat he geven van toe stemming voor het maken van op names op een begraafplaats bij een deel van de bevolking gevoelig zou kunnen liggen. Reden voor ons col lege om met de filmregisseur zorg vuldige afspraken te maken en een aantal voorwaarden te formuleren: het storten van een waarborgsom van 5000 gulden, een bekendma-' king vooraf in de plaatselijke pers, geen grafzerken in beeld, geen ce remonie met een open graf met bloemen enz., het niet verlaten van de voetpaden. Ook moesten eventu ele bezoekers bij de ingang worden geïnformeerd over de werkzaamhe den. Toen bekend was, dat aan deze voorwaarden zou worden voldaan, stond er naar de mening van de meerderheid van ons college, niets meer in de weg om toestemming te verlenen. Dit besluit is 6 april ge nomen, zonder medewerking van wethouder Heijboer. Na vaststel ling van de notulen van de b. en w.- vergadcring van 6 april op 13 april, lagen die voor de raadsleden ter in zage. Zij waren dus op de hoogte van het besluit, maar hebben er niet tegen geprotesteerd." De klacht van de vijf raadsfracties was, dat het college tijdens het kernbezoek aan Stavenisse op 12 april al de bevolking had kunnen informeren, terwijl dat nu pas op 12 mei gebeurde. Volgens b. en w. was het rooien van bomen op de be graafplaats daarvan de oorzaak. „De filmmaker had in het voorover leg juist aangegeven, dat door die beplanting de keuze op Stavenisse was gevallen. Wij hebben hem daarom telefonisch in kennis ge steld van de rooiwerkzaamheden, waarna hij meedeelde later in de maand met de regisseur te gaan kij ken. Door omstandigheden werd .later in de maand' pas de eerste week van mei. Maandagmiddag 10 mei deelde de regisseur mee, dat hij 15 mei alsnog gebruik wilde maken van de hem verleende toestem ming. Pas daarna is dat schriftelijk aan hem bevestigd. Aangezien de inlevertijd voor de informatier ubriek Tholenderwijs van 11 mei voorbij was, zagen wij ons genood zaakt voor rekening van Argus een advertentie te plaatsen op de voor pagina van de Eendrachtbode, die in verband met Hemelvaart die week op woensdag 12 mei uit kwam." Op de vraag van de raadsfracties of de handtekeningen van de inwoners van Stavenisse de enige aanleiding was om de filmopnamen niet door te laten gaan, zeggen b. en w.: „De reacties die na de publicatie van 12 mei loskwamen, waren voor loco burgemeester Moerland - gezien het aantal, maar ook gelet op de dr eigende inhoud van een deel - aan leiding in overleg te treden met de filmproducent. Dit heeft geresul teerd in het niet doorgaan van de filmopnames in Stavenisse", aldus b. en w. in hun beantwoording op de schriftelijke vragen van vijf van de zes Thoolse raadsfracties. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag besloten om 80% van de toegezegde maximale subsi die van vijftig mille aan Argus te betalen. Daarmee krijgt de produ cent van Wilde mossels een voor schot van 40.000 gulden in verband met honoraria voor personeel: film makers en acteurs. De provincie eist daarvoor gratis drie videoban den en een vermelding bij de aftite ling van de film, dat deze mede mo gelijk is gemaakt door de provincie Zeeland. Verder dient Argus een evaluatieverslag van de draaiperio- de in Zeeland te maken, inclusief een overzicht van inkomsten en uit gaven. Storend en ongepast vinden wij het, dat mensen die hun 'belang stelling' voor een overledene uiten, op een afstand de begrafenisplech tigheid volgen. Een akelig gevoel geeft dat: mensen op een hoek, langs een kant, ja zelfs achter bo men op de begraafplaats waar te moeten nemen. Geeft dat niet te denken? Worden immers belang stellenden niet fatsoenlijk, door middel van een kaart of via de krant, verzocht om op tijd aanwe zig te zijn? Daarnaast kan men zich ons inziens toch ook ongestoord voegen bij de stoet rouwenden. Dat zou op zijn plaats zijn. De meeste begrafenissen lijken in alle orde en rust te verlopen, maar met de hier voor geschetste belangstelling is het woord storend wel op zijn plaats. Familie Filius, Burgemeet 38, Poortvliet. Hierbij wil ik reageren op het arti kel .Keukenbrand bij tandarts maakt huis vier maanden onbe woonbaar.' De mededeling dat er op Tholen geen vervangende woonruimte voorhanden is en het gezin daarom heeft moeten uitwij ken naar Aquadelta in Bruinisse, is niet terecht. Vrijdagmiddag 4 juni zijn wij door dhr. Verkouteren be naderd met het verzoek tot het ver zorgen van een huurbungalow op ons park voor een periode van on geveer 2 tot 3 maanden. Onze huurbungalows waren allemaal be zet, maar we hebben veel moeite gdaan om het gezin toch in een bungalow geplaatst te krijgen. Dit is gelukt! Dhr. Verkouteren heeft de bungalow gezien en geaccep teerd. Hij deed wel het verzoek tot het plaatsen van extra bedden, het lenen van bedlinnen, badlakens. Wie een leuk en informatief rondje plantenveredeling voor jong en oud wil meemaken, kan zaterdag terecht in de Fredericapolder bij Rilland, net over de Oesterdam. Zaadbedrijf VandcrHave heeft daar één van de modernste onderzoekscentra van Europa gerealiseerd. Na een hele KEUKENCENTRUM Steenbergseweg 85, Lepelstraat Telefoon: 0164-682871 enz. Met behulp van bewoners van het park hebben wij gezorgd voor vol doende slaapplaatsen en het lin nengoed. Hier zijn heel wat uurtjes in gaan zitten, maar wij vonden dat dit gezin geholpen diende te wor den. Het bleek slechts voor l over nachting. Reeds op zaterdag 5 juni vertrok het gezin. Ons is verteld, dat zij door familie zouden worden opgevangen. Natuurlijk hadden wij hiervoor begrip en zonder mopperen hebben wij de bungalow weer opgeruimd, schoongemaakt en afgesloten. Ik ben nog drie da gen bezig geweest om al het lin nengoed te wassen, strijken en te rug te brengen bij de diverse gulle gevers. Wij als beheerdersechtpaar en an dere mensen die geholpen hebben, vinden de uitspraak dat er geen vervangende woonruimte was op Tholen, niet aardig. Als ik vooraf had geweten, dat het slechts één overnachting zou betreffen, had ik niet al die moeite gedaan! Recreatiepark Oud Kempen, Mevr. A.J. Klootwijk-Luehof, beheerster, Stavenisse. week van festiviteiten ter gelegen heid van de officiële opening is er zaterdag a.s. tussen tien en drie uur een open dag met een wandel- en puzzelroute door de kassen, kanto ren en laboratoria tot een bezoek aan de gewassen markt op de nabij gelegen proefboerderij, die met boemeltreintjes te bereiken is. Er is een springkussen, men kan er schminken, kleuren en koemeiken. De route is met borden vanaf Ril land aangegeven. De werf van Van Duivendijk in de haven van Tholen moet geluidwerende maatregelen treffen om de aanleg van het Waterfront mogelijk te maken. De werf valt in het bestemmingsplan Noord dat uit 1971 stamt en dat het college aan wil passen aan de huidi ge situatie. De raadsleden hadden daar geen moeite mee, maar grepen de gelegenheid aan om op te komen voor de werf van Van Duivendijk. Het bedrijf krijgt langs het water op ruim honderd meter buren in een nieuwe woonwijk. De werf en de commissie vrezen dat er klachten zullen komen over lawaai en dat de werf daar schade van zal ondervin den. Voor de SGP is het Waterfront van meet af aan een 'prestigeobject' ge weest. P.W.J. Hoek van de staatkun dig gereformeerden beet de spits af over de positie van de werf in de toe komst. Hij wilde weten wat de resul taten waren van het geluidsonder- zoek dat is ingesteld bij het bedrijf. „Kan dat gevolgen hebben voor het bedrijf? Voor ons is het van groot be lang dat de bedrijfsactiviteiten van Van Duivendijk gewoon doorgang blijven vinden." Ook de PvdA nam het op voor de werf. M.A.E. Velthuis maakte zich sterk voor het beschermen van be staande bedrijven in plan Noord. „Als de geluidsproductie van de werf te hoog is, kan dat tot proble men leiden bij de nieuwe bewoners." Zij vroeg verder voor een opwaarde ring van het bedrijventerrein. Er is een aantal bedrijven dat er niet zo fraai bijligt, zei ze. J. van den Donker (D66) sloot zich bij de SGP en PvdA aan wat de werf betreft. En A.L. Piet (RPF/GPV) wil de weten wie de maatregelen voor de werf om het geluid in te perken, gaat betalen. „Dat de werf de geluids- norm gaat overstijgen, ligt voor de hand." Piet vroeg zich af of de ge meente of de projectontwikkelaar de kosten van het geluidsscherm op zich neemt. J.P. Bout (CDA) maakte zich zorgen over het uiterlijk van het industrieter rein. Hij wees op het gebouw van de schietvereniging de Eendracht dat door hrand al enkele jaren niet in ge bruik is en dat maar mondjesmaat wordt opgeknapt. „Het is geen ge zicht. Er komen daar mensen uit heel Europa. Is er geen herbouwplicht na een brand?" Volgens de wethouder zijn cr met de familie Van Duivendijk afspraken gemaakt over het afschermen van het bedrijfslawaai. „Voorde rest mag het bedrijf zijn activiteiten blijven uit voeren. Het zit ook meer dan 100 meter van de bebouwing." Van Kempen zei ook wel wat te voe len voor het opwaarderen van het ter rein. Het college heeft geprobeerd het gebouw van de schietvereniging te kopen om er een andere bestemming aan te kunnen geven, zo zei hij. „Maar de eigenaar was dwars." Er bestaat volgens hem geen herhouw- plicht na een brand. Dat kan volgens de wethouder alleen via de verzeke ring worden geregeld. Via het ge meentelijk acquisitiebeleid is het mo gelijk enige sturing te geven, maar dat is minder verstrekkend dan Piet wilde. Hij wees erop dat bedrijven er uit hun jasje groeien, verkassen en de oude gebouwen gebruiken voor op slag. Hij vroeg het college de 'zaak levend te houden' op het terrein, maar het college ontbeert daar de handvatten voor. Van den Donker had juist begrepen dat cr met de werf nog geen overeen stemming was bereikt. „Van Duiven dijk wist nog van niks." Maar vol gens Van Kempen zijn er wel degelijk schriftelijke afspraken ge maakt met de juridisch adviseur van het hedrijf. „Als er aan de kant van het Waterfront een overkapping komt. dan valt het bedrijf binnen de regels. Daar is overeenstemming over met de familie. De kosten zijn niet voor rekening van de gemeente." Van den Donker zei te vrezen voor schade. Hij was niet overtuigd van de beantwoording door Van Kem pen. Dat leidde tot een aanvaring tus sen de wethouder en Van den Don ker. Van Kempen: „Als ik u nu zeg dat er overeenstemming is met de adviseur van Van Duivendijk en u wilt ons dan niet geloven, dan neem ik dat u kwalijk.' Van den Donker sloot miscommuni catie niet uit maar wilde eerst de stukken zien voordat hij akkoord kan gaan met de herziening van het plan. Ook Hoek en Piet maakten een voor behoud. maar Van Kempen nam daar op zijn beurt geen genoegen mee: „Er is geen sprake van miscommuni catie." De raadsleden gingen uitein delijk akkoord met de toezegging van het college dat de schriftelijke overeenkomst ter inzage komt. Advertentie LM. De foto waarmee Piet Kooien in Engeland een 'silver award' in de wacht sleepte en die tevens in Amerika werd bekroond, heeft als titel 'Miss Universe De in Nieuw-Vossemeer woonach tige Kooien heeft al sinds jaar en dag zijn zaak (die onlangs officieel veranderde van Foto Tholen in Kooien Photography) in het stadje Tholen. Hij vindt het belangrijk om bij een club professionelen aangesloten te zijn en daarom wil de hij lid worden van de British in stitute of professional photography (BIPP). Zelf stond hij mede aan de wieg van de Nederlandse variant hierop de DIPP. En sinds twee jaar is Kooien ook lid van de Amcri- kaanse organisatie Professional photographers of America. Al deze organisaties hebben hun traditio nele wedstrijden (voor die in En geland werden bijna 1000 foto's ingezonden en in Amerika deden 130.000 fotografen mee) en Piet Kooien doet daar ook aan mee. In Engeland vielen drie foto's van hem in de prijzen. Ze kregen alle drie een 'silver award'. In de Ver enigde Staten kregen welgeteld drie Nederlandse inzendingen een prijs, waarvan er twee van Kooien waren. Op beide wedstrijden werd de foto 'Miss Universe' bekroond. Het is een portret van de 2-jarige l Alle ingrediënten waren aan wezig voor een goede verga dering en alle fractievoorzit ters deden hun best om te scoren en anderen over te halen, hun sporen te volgen. Wanneer negen partijen dat doen, is het vervolgens best aardig te zien en te horen, wat de gedeputeerden met deze bijdragen doen in de beantwoording. Zijn de mo ties, vragen en opmerkingen van dien aard, dat ze in de beleidskaders meegenomen kunnen worden of doen ze afbreuk aan het collegepro gram en/of partijprogram? Zo zoekend, schuivend en schuifelend, raken we geza menlijk ,Over de drempel.' De niet-collegepartijen SGP, GL/DA, RPF/GPV, D66, ZvP en partij Weststrate zijn dan in meer of mindere mate geluk kig of ongelukkig met het re sultaat en de toezeggingen. Beleidskaders zijn echter te veranderen en/of worden an ders omdat er Eén regeert. En ook dat klonk in de pro vinciale statenzaal. Rondom het thema duur zaamheid werd in de verga dering door velen een bijdra ge geleverd. Verrassend was het, dat de gedeputeerden daarin ook een rol speelden. Enkele innovatieve bijdragen waren: 1. leerstoel duur zaamheid (CDA) Komt kwali teit weer voorop te staan? 2. duurzaam bouwen (VVD, J.G. van Zwieten). De pro jectontwikkelaar moet het duurzaam bouwen inclusief aanbieden. 3. duurzame energie (GL/DA). Reservering van 1,5 miljoen gulden voor de opwekking van duurzame energie. Deze motie werd aangenomen en gesteund door GL/DA, PvdA, CDA, RPF/GPV, SGP en D66. 4. duurzame sociaal-ecologi sche toekomst voor de pro vincie (RPF/GPV). De provin ciale Zeeuwse visie moet op dat terrein meer ontwikkeld worden. Het fundament is Gods woord. 5. duurzame inrichting van bedrijfsterreinen. 6. duurzaam gebruik van de ruimte, het water en het mi lieu: de schepping. Kortom, vele wensen werden door de partijen op het ge bied van duurzaamheid ge uit. Het college van gedepu teerde staten hoorde het welwillend aan. Na de confe rentie van dinsdag zal blij ken, in hoeverre reeds nu aan de wensen wordt vol daan. Op de vele vragen in het ka der van de keuze voor een tweede Maasvlakte in plaats van de Zeeuwse havens, werd door gedeputeerde D.J.P. Bruinooge een zeer po sitief betoog gehouden over de mogelijkheden van de Zeeuwse havens. De Zeeuw se havens zullen tijdens vele procedures voor de Maas vlakte en invulling van voor waarden, zoals natuurcom pensatie voor de tweede Maasvlakte en private finan ciering, danig de Zeeuwse ruimten nodig krijgen. Op zijn Thools gesproken, zou gesteld kunnen worden: Zee land, daar kun je niet om heen op weg naar Rotterdam en Antwerpen. Ir. W. MolTholen, RPF/GPV. Op het parkeerterrein bij sporthal Meulvliet in Tholen wordt zaterdag een snuffel- en rommelmarkt geor ganiseerd. Het overgrote deel van de standhouders bestaat uit particulie ren die zolders, garages en kelders opgeruimd hebben. Daarnaast zijn er mensen die regelmatig op rom melmarkten staan met waren als an tiek, schilderijen, kleding, elpees en singles. Het puhliek zal er ongetwij feld heel wat koopjes kunnen vin den. De snuffel- en rommelmarkt wordt georganiseerd door de stich ting Thoolse evenementen pro moties en duurt van tien tot vier uur. Diezelfde dag houdt Intraco/AVC op het aangrenzende parkeerterrein een beachvollcyhaltoernooi. De prijzen van vroege aardappelen hebben zich gestabiliseerd, nadat vorige week de prijzen halveerden. De maximumprijs van een kilo Doré's ligt met 74 cent zelfs boven de 68 cent van vorige week. Door de fikse regenbuien werd het rooien werd belemmerd en dat was dins dag ook nog te zien aan de beperkte aanvoer van 151 ton. Gisteren werd er met 297 ton echter toch nog 71 cent betaald, zodat de Doré's zich kranig houden. Veilingdirecteur D.L. Hage had ook voorspeld, dat door de toenemende vraag van de handel en het begin van de contract teelt-leveringen voor de supermark ten, de prijs een impus zou krijgen. Woensdag 23 juni; Doré 60-71, Première 50-60, Gloria 56-59, Frieslander 55-60, Eigenheimer 1,30; bonken 85-88, drielingen 39- 49, kriel 1,53-1,80; aanvoer 297 ton. Dinsdag 22 juni; Doré 60-74. Pre mière 48-56, Gloria 56, Frieslander 49-59, Eigenheimer 1.30; Donald 55-60; bonken 81-86. drielingen 36- 43, kriel 1,40-1,44; aanvoer 151 ton. Een 36-jarige inwoonster uit Sint- Philipsland (voormalig inwoonster van Oud-Vossemeer) is door de po litie aangehouden in verband met oplichtingspraktijken. De vrouw haalde eind mei geld op voor een zogenaamde 'sponsorloop voor de school'. Ze deed dat onder meer in Sint-Philipsland, Oud-Vossemeer, Steenbergen, Halsteren, Bergen op Zoom en Roosendaal. In de twee Thoolse dorpen ging het om een loop voor de christelijke school. Het geld bleek echter helemaal niet be stemd te zijn voor de scholen, maar voor eigen gebruik. Argwanende in woners informeerde bij de scholen en kwamen er daar achter dat er he lemaal geen sponsorloop werd ge houden. En als dat al zo was, zou den de kinderen langs de deur komen en geen ouders. De vrouw is door inwoners herkend en men bel de de politic die tientallen aangiften binnenkreeg. De oplichtster werd donderdag opgepakt en ze mag zich voor de rechter verantwoorden voor haar daden. Het schadebedrag be loopt naar schatting een paar dui zend gulden. Nienke Langenhuis uit Poortvliet, zittend op een halve maan tussen de sterren en planeten. Het is een opname uit een serie waarbij ook het vierjarige zusje (Maaike) van Nienke in het heelal zweeft. De prijzen worden uitgereikt op gala-avonden in het bijzijn van collega's. Kooien kan overigens zelf de prijzen niet in ontvangst gaan nemen in Amerika en Enge land, want op de betreffende data is hij aan het werk in Venetië (een bruidspaar) en Oostenrijk (op dracht voor een hedrijf). De win nende foto's worden tentoonge steld. Naast basale behoeften als eten, drinken en slapen heeft een baby behoefte aan liefde, warmte en veiligheid. Eén van de manieren om hieraan tegemoet te komen is het gehruik van een draagdoek. Over de draagdoek en het gebruik ervan organiseert de borstvoe dingsorganisatie La Leche League op 6 juli een informatie-avond in Tholen. Vooral baby's die veel huilen of erg onrustig zijn. worden rustig als ze gedragen worden. Voor de ou der is het voordeel van de draag doek (of slendang) dat het minder vermoeiend is dan het dragen op de arm. Bovendien heeft men de handen vrij voor andere dingen. Het gewicht van het kind wordt in de draagdoek verdeeld, zodat rug en schouders minimaal belast wor den. De avond in hel wijkgebouw van de thuiszorg aan de Molenvlietsestraat is bedoeld voor (aanstaande) ou ders, zorgverleners en andere geïn teresseerden. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Belangstellen den kunnen voor informatie en aan melding bellen, 0111-415588. m Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9