Ideaal is er niks in deze wereld Niemants verdriet wil uitgang Hogeweg Geuze mag niet happen in de worst die hem voorgehouden is Budelpack krijgt grond Paasdijk naast elkaar H.P. van der Slikke wil niet investeren in grond Donderdag 24 juni 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De landinrichtingscommissie Poortvliet kwam woens dag af en toe flink onder vuur te liggen bij de behande ling van negen bezwaren tegen het plan van toedeling. Het spetterde soms voor de Middelburgse rechtbank. Zo uitte J. Bevelander het verwijt, dat grote boeren als J. Versluys en E. Hage bevoordeeld waren. Daarentegen beklaagde Versluys zich over rechtsongelijkheid en ge brek aan creativiteit bij de landinrichtingscommissie. Raadsman mr. J. Andriessen vond dat er bij de ruilverka veling Poortvliet volgens de wet was gehandeld. „Maar ideaal is er niks in deze wereld", voegde hij er aan toe. Rechtbank behandelt negen bezwaren ruilverkaveling Poortvliet Kalfdamseweg Domino-effect Commissielid Hage Forse overbedeling Piet Menheere is de grondinleveraar Poolse landdag Verjaal De multimedia specialist in de regio PC. Heijboer wil strook van 36 meter Commissie kan niet om bezwaren van C.P. Kleppe heen Bezwaar tegen overbedeling Strijenham Onderaan de zeedijk bij Gorishoek ligt een omstreden strook weiland die D.M. Bijl noch J. Versluys wil hebben. Garagehouder: geen concentratie percelen Lageweg Zijn de problemen met de gemeente achter de rug, garagehouder J.C.L. Niemantsverdriet uit Poortvliet heeft ook met de landinrichtingscommissie een appeltje te schillen. Dat bleek woensdag tijdeus een zitting van de Mid delburgse rechtbank. Volgens het plan van toedeling krijgt hij al zijn bouwland aan de Lageweg, de provinciale weg vlak voor de rotonde, naast de kavel waar zijn nieuwe bedrijfspand gaat verrijzen. De .taartpunt' die nu op de Hogeweg uitkomt, moet Niemantsverdriet inleveren en dat wil hij juist niet om ook via die weg een onlsluitingsmogelijkheid te houden. Van de 82 bezwaren tegen het plan van toedeling in het ruilverkave- lingsblok Poortvliet die de rechter commissaris mr. H.A. Witsicrs in het stadhuis van Tholen had behan deld, bleven er maar 9 over voor be handeling door de Middelburgse rechtbank. Twee zaken die al op de rol stonden, van M.P. van der Jagt- Niemantsverdriet en van C.J.A. Vis sers, waren in een laat stadium nog opgelost, zodat er 's middags nog gaten vielen in het programma. De rechtbank bleek voor sommige be zwaren ook veel te ruim gepland te hebben, zodat er behoorlijk wat wachttijd in de zittingsdag zat. Concentratie van percelen om doel matiger te kunnen werken was de rode draad voor de landinrichtings commissie. Een vergelijking van in breng en toedeling stond daarbij centraal, maar sommigen vonden dat de buurman beter uit de ruilver kavelingsbus was gekomen dan de bezwaarmaker zelf. D.C. Bevelander beet de spits af. Hij wil aan de Kalfdamseweg een perceel opschuiven naar een sloot toe, maar die strook was aan mevr. M.H. Nelisse-Boogaart toebeeld. Wanneer de laatste zou verschuiven, zou die oppervlakte tekort komen. „Met het opschuiven naar de sloot krijg ik een buurman minder en dat is voor de bloemzaadteelt e.d. be ter", vertelde Bevelander. „Boven dien is er dan meer sprake van af standsverkorting en een betere concentratie van mijn percelen rond de bedrijfsgebouwen." De jonge boer maakte bezwaar tegen het per ceel dat de landinrichtingscommis sie hem toebedacht had. „Dat ligt van achter hoog en dan moet je overdwars draineren. Bovendien ligt er veen op 50 cm van het maai veld. Dergelijke grond lever ik niet in", zei Bevelander. Mevr. Nelisse, die vertegenwoor digd was door haar zoon J.J. Nelisse uit Sint-Maartensdijk, voerde bij monde van raadsman mr. Mieras aan, dat er twee goede blokken wa ren ingeleverd. „Hij gaat er nu fors op achteruit. Op een klein stuk is het moeilijk boeren. We ontkennen de cultuurtechnische bezwaren niet. „Dat vond ik een mooi compro mis", vertelde Heijboer woensdag voor de Middelburgse rechtbank, maar Budelpack nam daar geen genoegen mee en dat nam de land inrichtingscommissie over. Budel- pack-directeur A.A. Nieuwkerk zette uiteen, in 1995 met het ge meentebestuur overleg te hebben gevoerd over reserve industrie- grond. Het ging dan met name over de aanleg van een parkeerter rein tegenover de gebouwen van Budelpack I. „De gemeente doet hier alles wat mogelijk is om een wijziging van het bestemmings plan te realiseren, terwijl wij ons verplicht hebben om grond te ko pen." Dat lukte met één perceel aan de Paasdijkweg en met een dwars daarop aansluitende kavel die op de Schapenweg uitkomt. Via de ruilverkaveling kreeg Budelpack echter toch twee percelen aan de Paasdijkweg, terwijl het dwars daarop aansluitende perceel dat op de Schapenweg uitkomt, volgens het plan van toedeling naar Heij boer gaat. Nieuwkerk voelde er niets voor om 36 meter waarvoor hij een eerste klas prijs had be taald, aan de bloemenman over te hevelen. Bovendien wordt dan de loopafstand van het toekomstige parkeerterrein naar Budelpack 1 langer. Nieuwkerk noemde in dit verband ook de veiligheid bij ploegendiensten. Heijboer zei niemand tot last te willen zijn, zeker zijn buren niet, maar het kweken van bloemen wil hij toch zo dicht mogelijk bij zijn bedrijf doen. „De grond heeft bo vendien een agrarische bestem ming en al heeft de gemeente hier voor een wijziging aan Budelpack toegezegd, definitief is er niks." Raadsman mr. J. Andriessen van maar de voordelen van de ruilverka veling moeten gelijkwaardig ver deeld worden." Tegen de oorspron kelijke toedeling van de commissie had hij bezwaren geuit, maar dat stond Nelisse nog beter aan dan de laatste versie. Mr. J. Andriessen wees er namens de landinrichtingscommissie op, dat het bedrijf van Nelisse grotendeels buiten het blok Poortvliet ligt. Hij levert hier 6,4 en 4,4 ha in en de grote kavel wordt in stand gehou den. Er komt een klein perceel bij, dat gedeeltelijk inbreng is. De raadsman noemde het bezwaar van Bevelander terecht omdat zijn in breng qua afslibbaarheid van de grond homogeen is. En het betwiste perceel heeft bezwaren van cultuur technische aard met drainagepro blemen in de laagten, zei de raads man. Volgens H. Speerstra van het kadas ter heeft Nelisse gekregen waar die recht op heeft. „Er is geen overbe- deling mogelijk. Onder dit perceel ligt Vroegop en die is niet overbe- deeld." Nelisse noemde het gezien de breedte van de huidige land bouwmachines economisch beter om een groter stuk te krijgen. „Het perceel is circa 1.80 ha te klein." Rechtbankpresident Witsiers merk te op, dat oplossingen in deze kwes tie niet echt voor de hand liggen. Hij doet over vier weken uitspraak. J. Bevelander zou nog beter verka veld kunnen worden dan de land inrichtingscommissie had voorge steld. „Hij blijft nagenoeg in oppervlakte gelijk, terwijl er som migen fors zijn overbedeeld", stel de raadsman mr. Mieras. „De commissie heeft alle voorstellen van Bevelander van tafel geveegd. De voordelen moeten gelijk ver deeld worden, maar Bevelander wordt nu opgescheept met perce len aan de Poortvlietsedijk en aan de Platteweg/Gatweg die door nie mand gewenst worden. Op een in geleverd perceel aan de Konings weg is een bouwvergunning aangevraagd, dus daar zit een meerwaarde in. Een andere kavel wil Bevelander verlengen omdat het perceel te kort is." de landinrichtingscommissie stel de vast, dat agrarische en niet- agrarische belangen hier botsen. „Volgens het bestemmingsplan is het agrarische grond aan de Paas dijkweg en als landinrichtings commissie zijn en blijven we ook agrarisch. Het tuinbouwbedrijf van Heijboer wordt goed bediend door de kavels te concentreren en Budelpack koopt grond voor de aanleg van een parkeerterrein. Als we een agrarisch belang kunnen dienen en een niet-agrarisch be lang niet in de weg zitten, dan moeten we dat doen. Parkeerover last kan ermee opgelost worden. Budelpack had nog een aantal an dere bezwaren ingediend, waar over ik ze niet meer hoor en daar om wil de commissie aan dit bezwaar tegemoet komen", aldus Andriessen. Nieuwkerk had daar vrede mee. „Dat lijkt me een logisch voorstel, waarin we kunnen berusten", was het antwoord van de Budelpack- directeur. Hij wees erop, dat Heij boer tussen twee industrieterrei nen komt te liggen, waardoor de waarde van het bedrijf van Heij boer belangrijk zal groeien. Heijboer daarentegen vond dat Budelpack heel goed uit de ruil verkavelingsbus was gekomen. „Het belang van de grond verder op is voor Budelpack waardeloos en nu krijgt men alles aan de Paas dijkweg! Laat voor ons een strook van 36 meter naast onze woning, want wij willen 's nachts geen last hebben van auto's op het toekom stige parkeerterrein. En 36 meter meer lopen voor het personeel van Budelpack is peanuts." Nieuw kerk hield echter vast aan de vol ledige kavel, die hij destijds heel duur heeft gekocht. De rechtbank doet binnen vier weken uitspraak. Mr. Andriessen bestreed, dat de voorstellen van Bevelander van ta fel waren geveegd. „Ze hadden al leen nadelige gevolgen voor ande ren en daarom heeft de commissie ze niet overgenomen. Bevelander heeft in het plan van toedeling voordeel van concentratie en van afstandsverkorting. Meer zit er ge woon niet in. Hij zegt nu, dat ka vel 13 niet diep genoeg is, maar je moet de totale inbreng naast de to tale toedeling leggen en dan kan het best een vergelijking door staan. Maar ideaal is wat anders. Het is ook niet per definitie zo, dat alle voordelen gelijk verdeeld moeten worden. Dat staat niet in de landinrichtingswet." Over per celen aan de Koningsweg en de Molenweg zei Andriessen, dat bei de percelen een agrarische waarde hebben. „Volgens het bestem mingsplan gaat het hier ook om agrarische grond. Het kan een spe culatieve of verwachlingswaarde hebben, maar het is volgens de landinrichtingswet uitruilbare Raadsman mr. J. Andriessen van de landinrichtingscommissie erkende de forse gevolgen voor Geuze. „Hem is een worst voorgehouden en nu mag hij niet happen. Maar Kleppe brengt zodanige percelen in, dat we hem niet goed kunnen compenseren. Die goe de inbreng kunnen we niet beant woorden. Daarom moeten we die per celen teruggeven aan Kleppe. We kunnen niet om zijn bezwaren heen." Kleppe had eigendommen in het ruil- verkavelingsblok Stavenissc en als hij met kavelruil zou instemmen, zou hij een perfecte kavel van 9,5 ha in Poortvliet mogen houden, vertelde zijn adviseur. „We waren dan ook zeer verbaasd, dat de 9+ ongedaan gemaakt werd d<x>r de toewijzing aan Geuze. Met overbedeling probeerde de commissie dat verlies te compen seren, maar dat was slechter. Boven dien had de landinrichtingscommissie Stavenissc duidelijk verwachtingen gewekt." Geuze merkte op, dat hij zes jaar ge leden al benaderd was om die ruil (p grond. Bij de lijst geldelijke rege lingen kan Bevelander echter aan zijn trekken komen ten aanzien van een eventuele meerwaarde", aldus de raadsman. Mr. Mieras merkte op, dat vooral de manier van behandeling door de landinrichtingscommissie, zijn cliënt erg tegengevallen is. „De commissie heeft mij nooit ge hoord", vulde Bevelander zelf aan. Dat werd voorzitter M.D. Geuze van de landinrichtingscom missie wat teveel. „Hij heeft twee keer om een gesprek gevraagd en één keer hebben we dat toege staan, maar de tweede keer niet omdat er geen nieuwe gegevens meer waren", zei Geuze. Mr. Mieras stelde dat Suurland, die onder Bevelander aan de Gat- weg ligt, wel mee wil werken aan een verbetering van de situatie, maar volgens de rechtbankpresi dent krijg je dan een domino-ef fect met meer gevolgen voor ande re grondgebruikers. „Maar Suurland is wel 2,5 ha overbeeld", doen, maar de commissie Poortvliet was daar toen niet voor. De Visser bracht naar voren, dat zowel Geuze als Kleppe op afstand gelegen lande rijen hebben, die met de ruilverkave ling dichterbij de bedrijven gebracht worden. „Een logische oplossing. Kleppe krijgt alle grond bij zijn be drijf, zij het met een mindere kwaliteit grond. Wanneer dat teruggedraaid wordt, moet Geuze meer omrijden en grotere afstanden afleggen. En dat over de gevaarlijke Bram Groenewe- geweg en Paasdijkweg. Daar hebben wc bijzonder veel moeite mee." De Visser wees verder op de verschillen tussen de twee bedrijven. Geuze heeft met 22 ha een bcdrijfsinventaris die er niet om liegt: de hele aardappellijn heeft hij in huis. Kleppe beboert 30 ha maar schakelt veel loonwerkers van elders in. Hij verbouwt op de twee percelen van 9.31.60 ha elk jaar drie gewassen." Bij de gewijzigde toede ling aan Geuze krijgt hij ook geen ge lijkwaardige grond terug, zo legde de adviseur uit. „De 7 ha dit Geuze af- aldus Bevelander. Geuze legde uit, dat Suurland een veebedrijf heeft en wanneer hij die overbedeling niet krijgt, dan komt zijn onderne ming in de problemen met het mestquotem. „Het bedrijf van Be velander zit absoluut in de kop groep en heeft veel nut van de ruil verkaveling. W. Bevelander jr. voerde aan, dat zijn vader tot twee jaar geleden ook vee had. „Wij krijgen nu niet-ge- wenste grond, terwijl er in onze buurt meerdere boeren overbedeeld worden. En overbedeling is toch iets extra's dat je pas moet doen als eerst een gelijke verdeling heeft plaatsgevonden." Bevelander sr. zei meerwaarde te wensen. „Versluys sluit bij mij aan en die wordt met 3 ha overbedeeld waar hij geen recht op heeft. En Hage, die deel uit maakt van de landinrichtingscom missie, heeft zichzelf met 25.000 gulden grondwaarde overbedeeld." slaat, heeft een schattingswaarde van 30.545 gulden en daar krijgt hij grond van 27.500 gulden voor terug. Dat voldoet niet aan de eisen van de ruil verkaveling. De commissie redeneert nu: geef Kleppe zijn zin en laat ande ren met de gebakken peren zitten. Dat is geen goede oplossing", aldus De Visser. Volgens mr. Andriessen maakte de adviseur van Geuze een onjuiste ver gelijking. „Het gaat om de inbreng en de toedeling en dan zie je dat Geuze wordt geconcentreerd, kortere rij-af- standen krijgt en vormverbetering van de kavels ontvangt. In kwaliteit gaat hij iets achteruit, maar volgens de re gels is dat ook toegestaan met twee klassen en hier is het maar 1 klasse. Daarentegen krijgt Geuze een forse overbedeling van grond van boven de 5%. Halen we een kavel met een schattingswaarde van 116.000 gulden weg, dan ontslaat er een onderbede ling van boven de 5% en dat mag niet. We kunnen dus niet anders", zei An driessen. De Visser noemde dat geen juiste be nadering. „In landinrichtingstermen bent u verkeerd bezig. Overbedeluig moet namelijk betaald worden." Cxpi- Volgcns de rechtbankpresident ver loor Bevelander met deze opmer kingen de vergelijking van zijn in breng en de toedeling uit het hoofd. Andriessen vulde aan, dat overbe deling van de één nog niet inhoudt, dat de ander tekort komt. „Overbe deling in grond, hoeft ook nog geen overbedeling in waarde te zijn. Zo is Versluys 20.000 gulden overbe deeld op 2 miljoen. Dat is pure mar ge: nog geen procent. Structurele overbedelingen zitten er ook niet in. Ze zitten allemaal binnen de marge van 5%. Je kunt ook niet eindeloos exerceren met stukjes grond." Beve lander sr. zei echter veel mensen te kennen, die 50,60 en 70.000 gulden waren overbedeeld. „Suurland is al leen in waarde en niet in oppervlak te toegenomen. En Versluys heeft 25 ha ingeleverd en 25 ha terugge kregen, maar is een ton overbe deeld." De verschillende partijen bleven het oneens. Het oordeel is aan de recht bank, die over vier weken uitspraak doet. ze zelf sprak het .onaanvaardbaar' uit. „Het meest gunstige wordt nu omge wisseld". aldus de Poortvlietse akker bouwer. Rechtbankpresident mr. H.A. Wit siers wilde antwoord op de vraag over de mogelijkheden van over- en onder bedeling. „Wc willen die mogelijk heid openhouden", luidde het ant woord Van De Visser. De adviseur van Kleppe merkte nog op, dat ook bij zijn cliënt kwaliteits verschil in grond aanwezig is, net zo als bij Geuze. De rechtbank doet bin nen vier weken uitspraak. „Ik ben een beetje de grondinleveraar in het ruilverkavelingsblok Poort vliet", was de klacht van P.J. Men heere voor de Middelburgse recht bank. „En J.C.M. Geuze levert bijna niets in." De boer aan de Langeweg is door de landinrichtingscommissie een perceel grond toebedeeld, waar je eigenlijk niets mee kunt doen. „Het is extreem slecht", bracht mr. Mieras namens Menheere naar voren. „Het heeft bij de wateroverlast voor een groot deel onder water gestaan. Laat bewerken „Bij de aanvraag voor de nieuwbouw moesten we juist van de provinciale weg afblijven in verband met de ge luidsnormen. En nu wordt al mijn grond juist aan die weg gelegd. De waarde van mijn woning zal erdoor verminderen en het leef- en woonge not wordt aangetast. Er gebeuren al lerlei rare dingen, dus heb ik daar str aks ook beveiliging nodig." Niemantsverdriet citeerde een brief van de provincie uit februari 19%, waarin een ontsluiting via de Hoge weg tot de mogelijkheden behoorde. Als compromis wilde de garagehou der met een tien meter brede strook vanaf de Hogeweg naar de Paasdijk weg of Lageweg volstaan. „Het is altijd weer boeiend om verha len te horen die nieuw zijn", was de reactie van mr. J. Andriessen, de raadsman van de landinrichtingscom missie Poortvliet. „Die brief van de provincie is achterhaald, want die had betrekking op de Paasdijkweg, waar inmiddels een prima ontsluiting is ge maakt. De panden en de grond van Niemantsverdriet worden goed ont sloten. Daar mankeert niets aan. Wij Mr. J. Andriessen, de adviseur van de commissie, noemde de concen tratie van percelen juist goed. „En schattingsverschillen zijn er eigen lijk niet. Die zijn minder dan 100 gulden per ha., dus niet van beteke nis. Van der Slikke heeft een over bedeling van 6,77% en dat acht hij teveel. De wet zegt ook 5%, dus hebben wij ruilvoorstellen ontwik keld, maar dan is er een onderbede ling van 4,88%. Daarmee blijven we binnen de norm", aldus de raadsman. Van der Slikke zei de onderbedeling als een straf te beschouwen. „Dat klopt van geen kanten. Qua vorm ga ik er ook op achteruit." „De overbedeling kunt u met 3% rente en 3% aflossing wel in 26 jaar afbetalen", zo hield mr. Andriessen hem voor. „Ik investeer niet in grond", liet Van der Slikke weten. „Er wordt op een behoorlijke ma nier vermogen aangetast, want ik lig nu naast een recreatieterrein en daarmee verlies ik duizenden gul dens." Andriessen verwees naar de lijst met geldelijke regelingen. „Dan kan dat bekeken worden als de grond inderdaad een andere dan agrarische waarde zou hebben." Commissie-voorzitter M.D. Geuze merkte op, dat aan Van der Slikke landbouwer Geluk grenst en diens onderbedeling wordt 'opgeheven met toewijzing van een kavel van de eerste. A.J.A. Duijm van camping de Striene mengde zich ook nog in de discussie. Hij vertelde in 1983 al een afspraak met Van der Slikke ge maakt te hebben over het gebruik van de grond in verband met een toekomstige recreatieve ontwikke ling. En dat voor een huur van 22 tot 24.000 gulden per ha. Duijm noemde de ligging van het perceel en pokken zijn de nadelen. Mijn cliënt wil zijn perceel aan de overkant behouden. Via vrijwillige kavelruil viel dat aan hem toe en het is onbe grijpelijk, dat hij dit nu moet afstaan. Deze toedeling is inbespreekbaar. Menheere wil twee kleine percelen aan de Engelaarsdijk samenvoegen." Mr. Mieras wees verder nog op een schuurtje met waterleiding dat Men heere inlevert en waarvoor de com missie maar 1500 gulden wil betalen. „Daar kun je niets mee", aldus de raadsman van Menheere. De landinrichtingscommissie was bij monde van mr. J. Andriessen niet erg onder de indruk van de bouwsels. „Zijn dit duurzame opstallen? De op- ruimkosten zijn geschat op 1700 gul den en de waarde is nu 1500 gulden. Nieuwbouw is natuurlijk veel duur der, maar dat wordt bij de lijst gelde lijke regelingen gecompenseerd," Menheere toonde rechtbankpresident mr. H.A. Witsiers een knipsel uit Oogst van 12 februari met een foto van het schuurtje en schapen. „Er moet een adequate schadeloosstelling voor komen", vond mr. Mieras. Wat de toedeling betreft, vertelde mr. Andriessen dat de percelen van Men heere die eerst voor Kleppe waren, naar Geuze gaan. Die krijgt nu 4 ha in plaats van eerst 1,7 ha. „Toedeling vindt plaats op basis van schattings waarde. Er zit pokgcvoeligheid in de inbreng en de toedeling van Menhee re, dus dat is in evenwicht", zei de raadsman van de landinrichtingscom missie. De rechtbank velt binnen vier weken het vonnis. Naast president mr. H.A. Witsiers, die eerder ook als rechter commissaris optrad bij de behande ling van de 82 bezwaren in het stad huis van Tholen, bestaat de rechtbank uit mr. W.M.P. van Alphen en mr. R.C.P. Rammcloo. De beide laatsten volgden de behandeling woensdag in Middelburg stilzwijgend. Mevr. mr. M. Kalle trad als griffier op. delen ook geen geluid of gespuis toe. Ik zie ook absoluut niet in. waarom de waarde van het pand vermindert door aanleg van een parallelweg langs de Lageweg. De commissie ziet nut en noodzaak van een ontsluiting via de Hogeweg niet in. Wij willen ook de huiskavel van Deurloo niet aantas ten." Andriessen wees nog eens op het agrarisch belang van de ruilverka veling en qua concentratie en vorm van percelen komt Niemantsverdriet straks beter uit de verf dan nu. "Landbouwkundig is het zo wel mooier, maar qua gebruiksgemak en toekomstige uitbreiding van mijn be drijf niet", was de reactie van Nie mantsverdriet. Hij bestreed, dat de brief van de provincie is achterhaald. „Als het zo gemakkelijk werkt, weet ik niet meer wat de rechtsgang is. Dit stuit me zwaar tegen de borst. Alle wetten en regels worden met voeten getreden, terwijl wc eerder al met on ze woning zijn weggedrukt. Als ik één vinger geef, nemen ze je hele hand", aldus de Pcx>rtvlictsc garage houder. De rechtbank doet binnen vier weken uitspraak. het meest optimaal van het hele ei land Tholen, want over de dijk ligt de vaarroute bij Strijenham op 180 meter, zodat je er rustig kunt zwem men. VERVOLG VAN VOORPAGINA Versluys noemde het toedelen van een weiland aan een akkerbouwbe drijf minder voor de hand liggend dan aan een veebedrijf. Hij moest grond aan de Gatweg inleveren en dat zat de Scherpenissenaar ook dwars. „Laat dat perceel aan de Gatweg bij ons en geef het niet aan het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL). Wij worden op deze manier ernstig geschaad. Met onze oplossing zou de ruilverkaveling aan de westkant van de Scherpenissepolder er veel beter uitkomen", aldus Versluys. „U zegt dus dat er veel gemiste kansen zijn", concludeerde rechtbankpresident mr. H.A. Witsiers. „Inderdaad, want wij zijn veel te laat gehoord", antwoord de Versluys. Mr. Andriessen benadrukte, dat elke reclamant hetzelfde behandeld wordt. „Ook de laatste, dat maakt niets uit. Ik wijs dan ook nadrukkelijk de be schuldiging van rechtsongelijkheid van de hand. Maar we kunnen niet al le mensen tegelijk aan het woord la ten. Dan zou het een Poolse landdag worden." Versluys bleef erbij, dat er vóór zijn zaak werd behandeld, nogal wat verschuivingen waren doorge voerd. „Dan worden de marges smal ler en als je dan de laatste bent, zijn de mogelijkheden nog klein. De voorzit ter van de landinrichtingscommissie zei eerder ook, dat er wel degelijk een andere toedeling mogelijk was, als we eerder gehoord waren", zei Versluys. Andriessen wees op de kwaliteit van het grasland langs de zeedijk. De schattingswaarde is 11.000 gulden en dat staat Bijl niet aan omdat de rest van zijn grond op 22 mille is geschat. De gemiddelde schattingswaarde in het blok Poortvliet is 31 mille per ha. „Bijl hoeft de toedeling van het gras land niet te accepteren, want het is aanzienlijk slechter dan hel perceel uit de Geertruidapolder dat hij in brengt. Dat verschil is te groot. Daar om krijgt Bijl aan de andere kant van de Havenweg grond van Versluys." Andriessen zei dat De Graaf het gras land niet wil en als dat zo is, dan is de inbrenger - pachter Versluys - de eerst aangewezene. „We kunnen het per ceel moeilijk aan anderen toedelen." De raadsman hield Versluys voor, dat hij zijn totale inbreng en toedeling moet bekijken. „Dal is de enige goede vergelijking en dan zie ik aanzienlijke verbeteringen voor het bedrijf van Versluys. Recht op meer verbetering, dat staat nergens in de wet." Versluys wees op de artikelen 148 en 150 van de richtlijnen, waaruit blijkt dat het klassenverschil bij toedeling van gronden 10% mag zijn. „En dat is bij Bijl veel minder, want voor zijn to tale bedrijf kom ik aan 2%, terwijl maximaal twee schattingsklassen ver schil toelaatbaar zijn. Je moet dat grasland niet met een individueel per ceel in de Geertruidapolder vergelij ken", zei de akkerbouwer. „Als het perceel goed is voor Bijl, dan is het dat ook voor Versluys. En als de laatste daar problemen mee heeft, dan kan hij de pacht zo opzeggen", zo maakte Andriessen een eind aan de discussie. De rechtbank velt binnen vier weken ook hier een oordeel over. De rechter-commissaris wist eerder wel een bezwaar van Versluys op te lossen, namelijk een te onevenwichti ge toedeling in de Geertruidapolder. Buumian en commissielid E. Hage had hier veel kavels gekregen, maar dat wist mr. Witsiers te corrigeren door Versluys daar meer, en Hage fïii ndcr grond toe te kennenf Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon- De specialist voor de particuliere centrales, en klein zakelijke markt Beeld en geluid. ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie LM. Tot ongenoegen van bloemenman P.C. Heijboer krijgt Budelpack vol gens het plan van toedeling van de ruilverkavelingscommissie twee per celen aan de Paasdijkweg in Poortvliet aan elkaar, dus direct naast het bedrijf van Heijboer. De laatste was eerst 80 meter grond links naast zijn bedrijf toegewezen, maar na bezwaren van Budelpack wilde Heij boer met 36 meter genoegen nemen. Een eerste toedeling van gronden aan de Bram Groenewegeweg was voor landbouwer J.C.M. Geuze een schoolvoorbeeld van de ruilverka veling. „Perfect", aldus adviseur B.P. de Visser woensdag voor de Mid delburgse rechtbank. De landinrichtingscommissie Poortvliet zat ech ter in haar maag met bezwaren van C.P. Kleppe en gaf de twee percelen die hij zelf inbracht, weer aan hem terug. Tot verdriet van Geuze, die een ideale situatie in rook zag opgaan. H.P. van der Slikke heeft een machtig mooi perceel' in de Strijenpolder. Hij toonde dat de Middelburgse rechtbank woensdag nog eens aan op een luchtfoto die hij had meegebracht om zijn bezwaren tegen het plan van toedeling van de landinrichtingscommissie Poortvliet kracht bij te zetten. De bejaarde grondeigenaar had zware en lichte grond, maar heeft nu allemaal zware grond gekregen. En dan is er ook nog eens spra ke van waardevermindering omdat hij uit een groengordel moet blijven. Aan de Havenweg in Scherpenisse hebben alle belanghebbende grondgebruikers bezwaar gemaakt tegen het plan van toedeling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7