'Het is heel wat om op zo'n leeftijd nog zelfstandig te kunnen wonen' 'Laat je verjaardagen schieten, dan ken je op den duur niemand meer' usmmmmm thuis in de ruwbouw Zaterdag a.s. open dag in Vroonhof 1 imabo 1 1 V R I E N S Donderdag 24 juni 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Mevrouw Hendrikse-Everaers oudste alleenstaande in de Vroonhof Hometrainer Directeurschap zorgcentrum De Schutse kwam op weg van J. Wesdorp Aan de wand houden twee tekeningen van de haven de herinnering aan Stave nisse levend, maar me vrouw L.M. Hendrikse- Everaers is inmiddels gewend in Sint-Annaland. Op 1 april verhuisde ze naar Vroonhof, het com plex aanleunwoningen dat morgen officieel geopend wordt door gedeputeerde De Kok. „Ik heb het hier goed naar de zin", zegt de bijna 91-jarige opgewekt. Begane grond De opening van Vroonhof maakt hij nog net mee, maar daarna zit de loop baan van directeur J. Wes dorp (59) bij De Schutse in Sint-Annaland erop. Offi cieel gaat hij per 1 septem ber in de vut. Maar op vrij dag 2 juli neemt Wesdorp al afscheid. Ooit begon hij als conciërge/tuinman in het zorgcentrum. „Dat ik directeur ben geworden, is simpelweg op mijn pad ge komen. De gedachte daar aan, of de ambitie, had ik helemaal niet toen ik in mei 1984 aan de slag ging", zegt de scheidende man. Tulpen Woonhof Koffie drinken Samenwerking Bakkersdochter Opnamestop Het publiek is een dag na de officiële opening (door gedeputeerde De Kok) welkom in het complex aanleun woningen Vroonhof, bij De Schutse in Sint- Annaland. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags is er zaterdag een open dag. Het complex bestaat uit uit 18 drie-kamer woningen en 12 twee kamerwoningen. Bij een aantal bewoners kunnen de ruime wo ningen bezichtigd wor den. Gebruiksgemak en veiligheid in Vroonhof voorop Imabb maakt het waai E SCHELDE Een tekening van de haven van Stavenisse herinnert mevrouw Hendrikse in Vroonhof aan haar oude woonplaats. se 34 woningen gebouwd zouden worden, zei ik: schrijf me maar met een in. Je bent tenslotte op leeftijd." Problemen om haar huisje in de Schoolstraat in Stavenisse te verrui len voor Sint-Annaland, had ze niet. „Ik ben niet zo aan een huis ge hecht. Maar toch was het best een overgang hoor, ik ben vier kilo af gevallen sinds ik hier woon." Sint- Annaland, waar haar dochter en kleinkinderen wonen, sprak me vrouw Hendrikse meer aan dan het woonzorgcentrum Elenahof in haar eigen woonplaats. Omdat ze een van de eerste inschrijvers was, mocht ze zelf een woning uitzoe ken. „Met mijn kinderen heb ik overal gekeken. Ik wilde graag op de begane grond wonen en niet op een hoek, want dan is het altijd kou der en moet je 's winters meer sto ken." Het werd nummer 22, vlakbij de ingang en de brievenbussen, met aan de voorkant uitzicht op de bin nenplaats en aan de achterkant de ruimte. „Voren is het overdekt, dat is plezierig. Je hebt daardoor geen last van kou of regen." Inmiddels kent de Stavenissese een aantal me debewoners, maar nog niet ieder een. „Nu zitten er naamplaatjes op de brievenbussen. Daar kan ik ge rust met een blocnote heen om ze allemaal op te schrijven", lacht ze. Mevrouw Hendrikses nieuwe huis heeft achter de hal een ruime woon kamer met een open keuken aan de voorkant. Naast de kamer, aan de achterkant, ligt de slaapkamer met daarin een deur naar buiten. Badka mer en toilet - met diverse aanpass ingen zoals beugels om je aan op te trekken, en een badstoel - zijn zo wel vanuit de slaapkamer als de hal bereikbaar. Er staat een hometrai ner. „Daar fiets ik iedere dag op." Alle vertrekken zijn ruim. „Eén middag in de week heb ik een hulp Scheidend directeur J. Wesdorp van zorgcentrum De Schutse is blij dat hij de opening van Vroonhof rechts is de ingang zichtbaarnog net meemaakt. 'Welkom' staat er geschilderd op een bordje naast de voordeur van nummer 22. „Mijn zoon uit Elburg heeft hel gemaakt", vertelt de in Anna Jacobapolder geboren me vrouw Hendrikse. Ze is de oudste alleenstaande in het nieuwe com plex. „Dat ik op zo'n leeftijd nog zelfstandig kan wonen en heel veel zelf kan doen, dat is toch wat", vindt ze. De gezondheid is nog re delijk, al is ze moeilijk ter been en wordt ze wat vergeetachtig. „De ou derdom komt met gebreken hè", stelt mevrouw Hendrikse nuchter vast. Vertellen kan ze als de beste. Op zijn tijd een grapje, maar daar doe je geen kwaad mee. En al te zwaarmoedig door het leven gaan is ook niet goed, vindt ze. Vanuit haar woning kijkt mevrouw Hendrikse uit op de achterkant van de Bierensstraat. Er is een behoor lijke tussenruimte met een opge worpen grondwal en daarachter par keerplaatsen voor auto's. „Die wal wordt nog wat afgevlakt, maar zo dat de lichten van de auto's er net niet overheen schijnen. En er wordt gras op gezaaid." Het uitzicht bevalt de Stavenissese. Met enige regel maat passeren mensen over het wandelpad dat er is aangelegd. Naast de achterdeur staat een bank je, maar daar zit mevrouw Hendrik se tot nu toe niet vaak. Soms 's avonds, als het niet te warm meer is. Met het zonnige weer van de afge lopen dagen is het warm in haar huisje, vindt ze. Ze kan er slecht te gen. „Toen mijn dochter met het nieuwtje kwam dat er bij De Schut- Een maand of acht werkte Wesdorp in De Schutse toen zijn benoeming tot interim-directeur volgde. Direc trice mevrouw Kerkhoff ging met ziekteverlof. „Het ging toen niet goed met De Schutse. Er waren spanningen onder het personeel en ook tussen directie en medewerkers boterde het niet. Het precieze weet ik niet, daar heb ik me niet in ver diept. Een reorganisatie-onderzoek moest ertoe leiden de zaak beter ging lopen", herinnert de directeur zich. Als conciërge werkte hij zelf standig in het tehuis en als zodanig werd hem door het bestuur ook naar zijn mening gevraagd over de problemen. „Ik deed mijn werk met 100% en hoorde en zag veel. Vond ik dingen niet kloppen, dan zei ik daar wat van. Want zo ben ik nu eenmaal." Die houding is kennelijk opgepakt door het bestuur, dat hem geschikt vond voor het directeur schap. „Verder heb ik begrepen dat het een rol heeft gespeeld dat ik di rigent was van een aantal koren, dan geef je ook leiding. Ook daar reageer ik soms cru, direct, maar steeds probeer ik eerlijk en recht vaardig te zijn. Met de bedoeling de kwaliteit van de zang op een hoger peil te krijgen." Eerder dit jaar werd Wesdorp koninklijk onder scheiden en bij die gelegenheid ging burgemeester Van der Munnik ook op dit aspect in. „U hebt van nature leidinggevende kwaliteiten en hebt die talenten niet ongebruikt gelaten", aldus de burgemeester. „Het kwam op mijn weg", stelt de bescheiden Sint-Annalander (gebo ren in Stavenisse en ook in Scher- penisse gewoond hebbend) vast. Na een loopbaan als elektricien en installateur greep Wesdorp op 44- jarigc leeftijd de kans om van baan te veranderen. Hij werd uit ruim ze stig sollicitanten gekozen. „Con ciërge/tuinman betekende dat je in het tehuis allerlei karweitjes deed. Er was een parttimer voor de tuin, dus in feite had ik daar alleen het toezicht. En ik moest het gras maai en. De eerste keer dat ik dat deed, maaide ik - tot plezier van veel be woners - bijna een heel veld tulpen af. Dat heb ik nog jaren aan moeten horen." Met zijn handen werken deed Wesdorp graag. En omdat hij veel kon op het terrein van gas, wa ter, cv en dakbedekking, was er na zijn komst voor ambachtslieden geen werk meer in De Schutse. „Ik deed het allemaal zelf en spaarde daar veel geld mee uit. Een van mijn eerste werkjes was om de in gang te veranderen, zodat mensen die slecht ter been waren beter in en uit konden gaan en de toegankelijk heid voor rolstoelen verbeterd werd." Eenmaal directeur geworden, viel het voor Wesdorp niet mee. „Er moest iemand zijn die boven de partijen stond, want er waren span ningen tussen groepen personeel. Er was leiding nodig. Ik was acht maanden een collega geweest, maar van de ene op de andere dag moes ten de medewerkers me aanspreken als Wesdorp of directeur - in plaats van Jan - en dat was wennen. Maar ik ben blij dat ik dat gedaan heb. Praktisch niemand had er achteraf moeite mee, want ze begrepen waarvoor het was." Het eerste jaar was dermate zwaar - 'een dubbel tropenjaar' - dat Wesdorp zelfs heeft overwogen om ermee te stop pen. Hij ging door. „Gezamenlijk hebben we uiteindelijk een opgaan de lijn bereikt." Wesdorp geeft voorbeelden van ini tiatieven waarmee De Schutse voorop liep, overigens zonder zich op de borst te willen kloppen. Het was een van de eerste bejaarden centra in ons land met hoog/laag- bedden op elke kamer. Samen met het hoofd zorg probeerde de direc teur ook om het incontinentiemate- riaal als tehuis centraal aan te schaffen, in plaats van individueel op recept. „Op die manier konden wc de kortingen in de wacht slepen en daarvan extra dingen doen voor de bewoners. Maar het ging niet door, de verzekeraars keurden het niet goed. Overigens kregen wc toen wél een provisie achteraf van de leverancier en dat was positief. Pas onlangs heb ik gehoord dat we de eerste instelling in Nederland waren die dit heeft aangekaart." Via een aantal kortlopende cursus sen verwierf Wesdorp zich meer in zicht in diverse taakvelden van zijn functie, zoals arbeidsrecht. „Aan de andere kant doe je een aantal zaken gevoelsmatig. En werken met al leen je verstand gaat niet. Er is ge voel bij nodig en liefde voor het werk." De Sint-Annalander pro beerde zo nauw mogelijk bij alle facetten betrokken te zijn. Zijn bij zondere belangstelling ging en gaat uit naar verbouwingen en renova ties. De afgelopen veertien jaar is het nodige verspijkerd aan de Schutse en er staat nog heel wat te gebeuren. Wesdorp noemt de reno vatie van zeven jaar geleden, waar door het aantal plaatsen op 76 kwam. „Ik ervaar het als positief dat ik de bouw van Vroonhof nog heb mogen meemaken." In 1993 werd in Stavenisse het woonzorg centrum Elenahof gebouwd en ook dat valt sindsdien - voor hel zorgge- deelte - onder De Schutse. Inmid dels is een stichting Woonhof opge richt, waarin het zorgcentrum en de beide woningcomplexen participe ren. Mochten er in de toekomst in Scherpcnisse of Oud-Vossemeer woonzorgcentra verrijzen - evenals Vroonhof gebouwd door LHBB - dan worden die ook daarin onder gebracht. Hij heeft altijd geprobeerd om tus sen de medewerkers te staan. „Sa men moeten we proberen er iets goeds van te maken." En dat is ge lukt, vindt Wesdorp. „Er is veel van de grond gekomen, maar natuurlijk minder dan je wilt." De directeur hecht aan het contact met zijn me dewerkers en heeft dan ook de ge woonte om dagelijks met hen koffie te drinken. Liefst 73 personeelsle den werken in De Schutse. „En dan zijn er nog een veertig vrijwilligers. Zij zijn, zeker op het terrein van de activiteiten, niet meer weg te den ken." Personeelsleden of bewoners die in het ziekenhuis terecht ko men, kunnen op een bezoekje van Wesdorp rekenen. „Dat wordt erg gewaardeerd, heb ik ervaren. Maar ik doe dat in mijn vrije tijd omdat het anders teveel tijd kost." Kende hij in de begintijd alle na men van de bewoners met de bijbe horende kamernummers, nu kan Wesdorp dal niet meer bijbenen. „De wisselingen zijn veelvuldiger, mensen wonen hier korter dan toen." Destijds vroegen bewoners om een gesprek met de directeur als ze bijvoorbeeld ontevreden waren over iets. Nu zijn daar andere kana len voor. „Maar in een gesprekje van tien minuten waren alle proble men te overwinnen. Dat was mooi werk." Nieuwe bewoners probeert hij zoveel mogelijk te bezoeken. „Jubilea en verjaardagen houd ik in ieder geval bij, al lijkt dat wat ou derwets. Als je dat laat schieten, ken je op den duur niemand meer." Als directeur was Wesdorp er zich altijd goed van bewust, dat hij uit sluitend met geld van de overheid werkte. „Daar moet je zo goed mo gelijk mee omgaan. Tegelijkertijd probeerde ik om niet al te veel over te houden, want van een overschot moest 75% terugbetaald worden aan de provincie. Dan kon je beter iets extra's doen voor de bewoners. De samenwerking met hel bestuur van het zorgcentrum is altijd goed geweest. „Ondanks de verschillen de gedachten die er onder de diver se kerkgenootschappen leven, ging het onderling in het bestuur prima. Dat heb ik altijd gewaardeerd. Het om de zaak schoon te houden, dat is voldoende. In Stavenisse kwam ze twee middagen, maar daar was het groter." Wassen en eten koken doet mevrouw Hendrikse nog zelf. „Maar stofzuigen gaat niet meer, mijn rug is versleten." In het win keltje van het vlakbij gelegen zorg centrum De Schutse kan ze elke dag terecht voor de boodschappen. En ze treft er - bij goed weer builen, an ders in de hal - een groepje vrouwen om mee te kletsen. Óf gaat een eindje wandelen. „Woensdagmid dag ben ik naar de fancyfair ge weest." Kinderen en kleinkinderen komen regelmatig binnen lopen bij mevrouw Hendrikse. En Iedere dinsdag krijgt ze een oude buurman uit Stavenisse op de koffie. „Maar ik kan goed alleen zijn hoor." Van uit haar gemakkelijke stoel bij het raam zit ze vaak naar buiten te kij ken. Ze leest of puzzelt wat. En 's avonds gaat de tv aan, bijvoorbeeld voor Lingo of Get the picture. Een krant leest mevrouw Hendrikse niet: „Ik luister elk uur naar de ra dio voor het nieuws." Meestal is de Stavenissese 's morgens op tijd wakker, want een echte slaper was ze nooit. Elke avond gaat bij haar om tien uur het licht uit. In haar vo rige woonplaats was mevrouw Hendrikse actief voor het welfare- werk van het Rode Kruis. Wekelijks een handwerkmiddag en dan deed ze thuis ook nog veel. „Maar sinds ik hier woon, heb ik nog geen steek gebreid. Ik heb er geen tijd voor." Naast haar stoel ligt nog een sjaal die ze bij de welfare wil afleveren, maar met een tweede is nog slechts een begin gemaakt. „Het gaat ook allemaal wat over", zegt ze. Voor het schrijven van gedichten in dia lect, een andere hobby, ontbreekt op dit moment de inspiratie. Twee (ekeningen in zwart-wit van de haven van Stavenisse hangen aan de muur. „Daar staat ons oude huis nog op." De man van me vrouw Hendrikse was commissio nair en dreef daarbij een café aan de haven. Ze trouwden in 1932. Mevrouw Hendrikse is in Anna Ja cobapolder als bakkersdochter op gegroeid. „Daar had mijn opa een herberg en mijn oma - Mietje van Krien Nieuwelink - een winkeltje waar vanalles te koop was." Stave nisse moest het gezin Hendrikse bestuur ging ook niet op de stoel van de directeur zitten." Maande lijks werd er vergaderd met het da gelijks bestuur. Ook buiten de eigen instelling keek Wesdorp rond. Er was bijvoorbeeld een directeuren- overleg met instellingen op Schou- wen-Duiveland. „Eigenlijk stond ik wat alleen op Tholen. De samen werking met Ten Anker kwam ei genlijk pas goed op gang met de komst van Frank Bordui." Zonder samenwerking kun je tegenwoordig niet meer, want je hebt simpelweg niet de benodigde expertise in huis, meent Wesdorp. Hij was van 1986 tot 1995 bestuurslid van de stich ting welzijn voor ouderen Tholen en ccn aantal jaren penningmeester van de protestantse vereniging voor ouderenzorg Zeeland. „Bijna alle vergaderingen heb ik bijgewoond, want ik vind dat je er moet zijn als je ergens lid van bent." In een lan delijke commissie die cursussen ontwikkelde was Wesdorp even eens actief. Hij noemt de cursus 'zorg rondom het levenseinde' (stervensbegeleiding) als voorbeeld van een cursus waarbij hij betrok ken was. De ouderenzorg blijft in ontwikke ling, aldus de scheidende directeur. Voor De Schutse wordt de bouw voorbereid van een vcrpleegafde- ling met 20 bedden, gecombineerd met een reductie van het aantal ver zorgingsplaatsen naar 56. In ver band daarmee geldt sinds april een opnamestop. En dat kan weer lei den tot ontslagen omdat door een geringere zorgvraag minder perso neel wordt toegestaan. „Met Ten Anker is een inspanningsverplich ting overeengekomen om samen twee keer verlaten voor het water. De inundatie door de Duitsers in 1944 bracht hen voor zestien maanden naar Geersdijk op Noord-Bevcland; na de ramp in 1953 woonden ze zes weken bij haar zuster in Kapelle-Biczelinge. Ziekte van haar man dwong hen om het café te verkopen, waarna ze in hel hoge huis aan de Kerk straat woonden, naast garage Struik. Op het dressoir in haar nieuwe huis herinneren een aantal pinten mevrouw Hendrikse aan de tijd in het café. En er staat een foto van haar jongste achterkleinkind, een maand oud. Ook valt een hele rij kleurige vingerhoeden op én een ingelijste spreuk. Een door haar zelf geborduurd bijbels tafereel van Boaz en Ruth siert de wand er boven. Als ze kan, gaal mevrouw Hendrikse wekelijks naar de kerk. Kan ze niet, dan luistert ze bij de eveneens uit Stavenisse naar de Vroonhof verhuisde mevrouw Den Brabcr naar de kerktelefoon. „In middels heb ik die zelf aange vraagd", zegt de naar volle tevre denheid in de Vroonhof wonende mevrouw Hendrikse-Everaers. ontslagen zoveel mogelijk te voor komen." Dat geldt ook voor de toe komstige verbouwing, waarbij de toekomst van de keuken op het spel staat. Als het aan Wesdorp en het bestuur ligt, wordt een tussenvorm in stand gehouden. „Wc moeten kunnen aantonen dal die net zo veel, of minder, kost dan catering van elders. Daar gaan we ons sterk voor maken." Wesdorp stelt zich op het stand punt dat hoewel de gedachtengang van ouderen verandert en zij langer zelfstandig willen en kunnen wo: nen, er altijd behoefte zal blijven aan plaatsen in een zorgcentrum. „Mogelijk in een wat andere vorm dan we nu kennen. Maar hoe goed thuiszorg ook is, gedurende 24 uren per dag zal die niet te realise ren zijn." Mensen die naar een zorgcentrum willen, moeten er te recht kunnen, vindt Wesdorp. „Er blijft een verschil of mensen zelf standig willen 'blijven wonen of zelfstandig móeten blijven wonen. De selectie kan ook te streng zijn en dan vind ik het mijn plicht daar van iets te zeggen wanneer mensen de dupe lijken te worden." Bij toe komstige verbouwingen van De Schutse zou met een zekere vraag rekening gehouden moeten wor den, vindt Wesdorp. „Je kunt dan zó bouwen, dat er later nog een stuk aangezet kan worden. Dan be perk je een eventuele kapitaalsver nietiging." Een opvolger voor Wesdorp heeft het bestuur van De Schutse nog niet gevonden (een kandidaat waarmee men bijna rond was, trok zich op het laatste moment terug - red.). Hoofd verzorging mevrouw I. van Ommen zal tijdelijk waarnemen. „Ze heeft er best de capaciteiten voor", zegt de directeur stellig. Zijn afscheid volgende week laat hij maar over zich heen komen. Hij kijkt er naar uit en ziet er tegelijker tijd tegenop. „Het zal best een emotionele dag zijn", zegt de ver trekkende directeur J. Wesdorp van De Schutse. Gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok verricht morgenochtend (vrij dag) om kwart voor elf de officiële opening van Vroonhof, het com plex van 30 aanleunwoningen dat is gebouwd bij zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. Zater dag is er een open dag voor het pu bliek. Vroonhof is een ontwerp van ar chitectengroep Rothuizen Van Doorn 't Hooft te Goes en gereali seerd in opdracht van de bouw- stichting voor ouderen LHBB te De Bilt (Directeur van deze stich ting is één van de sprekers bij de officiële opening). Aannemings mij. Welling-Wiercx uit Breda bouwde het complex. De architect combineerde openheid en vrijheid met veiligheid en beschut wonen, door het royale gebruik van glas in het atrium. Daardoor is er uitzicht naar bijna alle kanten. Door de ter racotta gestucte gevels doen de woningen - in twee bouwlagen - exotisch aan. De twee- en drieka merwoningen vergden een investe ring van 5,3 miljoen gulden. De huurprijs ligt tussen 810 en 835 gulden per maand. De driekamerwoningen in Vroon hof voldoen aan de eisen van het seniorenlabel. Speciale aandacht is besteed aan veiligheid en ge bruiksgemak in en om de huizen. Zo zijn galerijen en lift extra breed en goed toegankelijk; en zijn de hoofdentree en de voordeuren van de woningen voorzien van in braakwerende sloten. Een gang verbindt Vroonhof met De Schut se, zodat de bewoners gebruik kunnen maken van de faciliteiten en de 24-uurs alarmering van het zorgcentrum. Vroonhof heeft een eigen recreatieruimte, logeerkamer en overdekte ontmoetingsplaats c.q. binnentuin. BOUWMATERIALEN SHOWROOM Geopend Geopend Ma 13.00 - 17.30 uur Di. t/mDo.: 08.30 -17.30 uur Ma. t'mVr.: 07,30-17.30 uur Vrijdag: 08.30 - 21.00 uur Zaterdag 08.00-12.00 uur Zaterdag: 09.30-17.00 uur Zeelandhaven 7 Teleloon: 0164 271500 Fax: 0164 245370 Bergen op Zoom Advertentie LM. Twee appartementen van Vroonhof, gezien vanaf de Bierensstraat. V V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 11