Tweede eervolle vermelding voor artikelen Arie de Viet Vraagtekens curator Vossemeers bedrijf Ruim honderd deelnemers aan skeelertocht van Woord en Daad Thoolse Dag kan niet op de Pluimpot terecht AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Beter Wonen verkoopt 67 huizen Tholen en smalstad College moet inzetten voor zich blijven Tholenseweg 56 km te snel op de Thoolse Nieuwe Postweg Verhalen Sapman goed voorbeeld degelijk journalistiek onderzoek V\^ Donderdag 27 mei 1999 55e jaargang no. 28 Meyer wil van gemeente subsidie voor betonschade 'Een stimulans en een erkenning.' Zo noemde hoofdre dacteur Piet Hagen van de Journalist de waardering die enkele nieuwsbladjournalisten ten deel viel bij de twaalf de uitreiking van de Prijs voor de Nieuwsbladjournalis- tiek. Onder hen Arie de Viet uit Sint-Maartensdijk, die met twee verhalen over de landelijk bekend geworden 'sapman', donderdag in het internationaal perscentrum Nieuwspoort een eervolle vermelding kreeg. Spannende verhalen Schaars Trekkertrek en motorcross wijken voor trapveld Weegbrug Onzekere stek Deze week BBA bedient alleen Grindweg in Tholen 15 mensen ontslagen bij failliet Van Driel Politie waarschuwt voor nepfacturen y mm1 r /iC V1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Beter Wonen gaat dit jaar nog 32 huizen verkopen in Sint-Maartens dijk en 35 in Tholen. De overige kernen volgen in 2000 en 2001. Overigens staan er daarnaast nog maar liefst 121 woningen op de ver kooplijst waarbij de huidige huur ders niets voor aankoop voelen. Bij vertrek van deze mensen, worden de huizen alsnog verkocht. Die wonin gen staan in Sint-Maartensdijk 73, Tholen 21, Scherpenisse 10, Poort vliet 9, Stavenisse, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland elk 2. Van de nieuwe reeks van 67 huurwoningen die nu voor het eerst te koop worden aangeboden, staan er in de Bloemenlaan, Pres. Kenne- dystraat, Pres. Rooseveltstraat en drie losse woningen in de Kon. Ju- lianastraat in Sint-Maartensdijk. In Tholen gaat het om huizen aan de Garnalen-, Kotter- en Jolstraat en de Zoutziedersdreef. Het totale bezit van Beter Wonen bedraagt 2661 huurwoningen, waarbij 1783 huur ders lid zijn van het rioolontstop- pings- en gotenfonds. De wonings tichting rekent daarvoor een rentevergoeding op basis van het promessedisconto per 1 juli. Bij een radarcontrole op de Nieuwe Postweg bij Tholen zijn zondag 58 bestuurders op de bon geslingerd. Dat was 7 procent van het totaal aantal voertuigen (820) dat tussen kwart over twee en kwart over vier gecontroleerd werd. De hoogste snelheid die werd gemeten, lag maar liefst op 136 km per uur, ter wijl er slechts 80 km per uur mag worden gereden. Ook woensdag werd er op de Nieuwe Postweg van één tot drie uur gecontroleerd op snelheid. Deze keer passeerden er 975 voertuigen, waarvan er 38 (bij na 4 procent) te hard reden. De snelste zette 119 km per uur op de meter. Op de Oesterdam werden zondag van elf tot een uur snelheidsmetin gen gehouden. Er mag hier 100 km per uur gereden worden en van de 260 gecontroleerde voertuigen, re den er 8 (3 procent) te hard. Bij de hoogste overschrijding van de li miet bleef de meter op 141 km per uur staan. Woensdag lag die snel heid met 123 km per uur aanmerke lijk lager. Toen werden er tussen kwart over acht en kwart voor tien 's morgens 175 voertuigen gecon troleerd. Daarvan reden er zes te hard (bijna 3,5 procent). Die dag werd er ook op de Oud-Vos- semeersedijk gecontroleerd. Daar is 80 km de limiet. Van de 235 be stuurders die tussen tien en twaalf uur passeerden, ging er 11 (ruim 4,5 procent) over de schreef. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 116 km per uur. Op de Poortvlietsedijk te Scherpe nisse werden zondag 8 van de 245 gecontroleerde bestuurders bekeurd (dik 3 procent). De hoogste over schrijding van de limiet (80 km), bedroeg 105 km per uur. C.G. Meyer uit Sint-Annaland vraagt in een brief aan de Thoolse gemeenteraad om de subsidiever ordening voor het dorpsvernieu wingsfonds zo aan te passen, dat er voor betonrotschade een ge meentelijke bijdrage kan worden gegeven. Hij is één van de bewo ners van de woningen aan de Burg. Baasstraat 28 tot en met 44, waar de begane-grondvloeren (fa brikaat Kwaaitaal) in vrij ernstige mate zijn aangetast door betonrot. Het bouwkundig defect is zo ern stig, dat volgens Meyer binnen af zienbare tijd herstel dient te wor den uitgevoerd, wat 35 tot 40.000 gulden vergt. Het dorpsvernieu wingsfonds biedt de mogelijkheid om subsidie te verlenen voor op heffing van een bouwtechnisch gebrek, maar de in 1977 gebouw de huizen aan de Burg. Baasstraat voldoen niet aan de voorwaarden. Daarom pleit Meyer bij de ge meenteraad voor een uitzonde ringspositie, wanneer de beton schade aan begane grondvloeren het gevolg is van toevoeging van calciumchloride. Meer dan 150.000 huizen in ons land heb ben betonrot. Verenigingen van huiseigenaren, makelaars en gedu peerden zijn in de slag met de overheid over de aansprakelijk heid. Openheid van listige zaken www.fraudeur.net Advertentie LM. den in de ruimte ernaast de perscon ferenties plaats met de fractievoor zitters, die verslag deden van hun adviezen aan koningin Beatrix na de val van het tweede kabinet Kok. De jury was zeer te spreken over de twee bijdragen in de Eendrachtbode van 19 en 26 maart 1998 over de sapman. „Het zijn intrigerende, soms zelfs spannende verhalen rond de, van de IRT-affaire bekend ge worden, geheimzinnige onderne mer, die in Sint-Maartensdijk een sapfabriek bezat, die diende als dek mantel voor het doorleveren van drugs. Maar die in 1991 wel voor de krant op de foto ging, samen met de toenmalige minister van financiën Ruding en de burgemeester van Tholen omdat het gemeentebestuur wilde pronken met dit paradepaard je van het werkgelegenheidsbeleid. Die foto staat dan ook, met een on- De plaats was voor hem bekend, want twee jaar geleden was er daar ook al landelijke bekroning voor een serie over de visserij. Toen reik te Tweede-Kamervoorzitter drs. P. Bukman de prijs uit en dit keer zou media-staatssecretaris drs. R. v.d. Ploeg die taak op zich nemen. Die bleek echter verhinderd en daarom overhandigde juryvoorzitter mr. G. Dullens de prijs van vijfhonderd gulden en een ruiker aan Arie de Viet. De jury noemde de reportages over de sapman 'een goed voor beeld van degelijk journalistiek on derzoek, die heeft geleid tot aan sprekende regionalisering van landelijk nieuws.' „Ik moest in de stille uurtjes, tussen al het agenda-werk door, met veel archiefonderzoek opnieuw de sap maken", vertelde De Viet in het volle Nieuwspoort, waar heel veel collega's, uitgevers en gasten van de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP) bijeen waren. Intussen von- herkenbare sapman, in de Een drachtbode naar aanleiding van de rechtszaak tegen het 'koningskop- pel', twee voormalige Haarlemse CID-rechercheurs." De jury was met name onder de in druk van het tweede verhaal uit een lokale bron, directeur Toon Slager van het constructiebedrijf SP, die ook betrokken was bij de bouw van een sapfabriek in Ecuador. „De eer ste reportage, over de gang van za ken rond sapmans fabriek in Sint- Maartensdijk, is meer een recon structie van een oud verhaal, zij het dat de schrijver zeer veel details heeft opgediept." De Viet vertelde, dat die gegevens voor een groot deel in de Een- drachtbode-jaargangen waren te vinden en dan met name het wel en wee van de in het bedrijfsverzamel gebouw in Sint-Maartensdijk geves tigde Fresh products en Laura pro ducts. Verslagen van bedrijfs bezoeken van het gemeentebestuur en de ministers Ruding en De Ko ning, rapporten van het waterschap over problemen met lozingen van de sapfabriek, gesprekken met oud medewerkers, e.d. De Eendrachtbode was als enige kleine nieuwsblad genomineerd, want de vier andere kranten be hoorden tot grote concerns. Zo won Marga Huttenga van het Hoevela kens Nieuwsblad (onderdeel van de koninklijke BDU te Barneveld) de hoofdprijs met een serie van drie artikelen over de vorming van het college van b. en w. in Hoevelaken. De Dedemsvaartse Courant van Boom Pers uit Meppel kreeg een eervolle vermelding voor een inter- netrubriek en ook het Amsterdams Stadsblad van Weekmedia ontving een eervolle vermelding voor een lange artikelenserie over ontwikke lingen bij de krant en in de maat schappij naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van het Amster dams Stadsblad. De vijfde genomi neerde, de Nieuwe Bijlmer, viel buiten de prijzen. Het was voor het eerst dat er met nominaties werd gewerkt. Door middel van vraaggesprekken met twee journalisten (de hoofdredac teuren van de Sijthoff Pers en Weekmedia) kwamen de genomi neerden voor de prijsuitreiking voor het voetlicht, waardoor er meer ach tergronden bekend werden. Er wa ren totaal veertig inzendingen voor de Prijs voor de Nieuwsbladjourna- listiek. Iets minder dan de afgelo pen jaren, maar het algemene peil deed niet onder voor het niveau van vorig jaar, meldde de jury. ZIE VERDER PAGINA 7 De stichting Thoolse Dagen kan voor activiteiten als trekkertrek en mo torcross niet meer op het Pluimpotterrein bij Scherpenisse terecht. De gemeente wil op dit evenemententerrein een trapveld voor de jeugd aanleggen. Thoolse Dagen wijkt uit naar het bedrijventerrein Welgele gen, waar op zaterdag 5 juni de motorcross en trekkertrek plaatsvin den. Een tijdelijke oplossing. Zaterdagmiddag kreeg voorzitter G.L.D. Gaakeer via wethouder R. Ra- vensteijn te horen dat het licht op groen stond. De gemeente stelt de braakliggende strook grond aan de noordkant van het bedrijventerrein tussen Oud-Vossemeer en Tholen be schikbaar voor de wedstrijden. Daar door kan de 41ste editie van de Thoolse dag alsnog doorgaan. „Toen we geen vergunning kregen voor de Pluimpot, hebben we overwogen om niets door te laten gaan", zegt Gaa keer. „Maar gezien het grote enthou siasme bij de mensen die het moesten organiseren, is naar een oplossing ge zocht." Voor het evenement waren ook al sponsors gezocht en kosten ge maakt. Mondeling was er aanvanke lijk toegezegd dat men op het Pluim potterrein terecht kon, maar uit eindelijk werd de vergunning niet verleend. „Het terrein is op dit mo ment echt niet geschikt om er met zware tractoren overheen te gaan", licht de wethouder het besluit toe. „Het wordt netjes gemaakt en de be doeling is om op het terrein een trap veld voor de jeugd te creëren. Scher penisse is dat kwijtgeraakt door de woningbouw achter de Langeweg." Gaakeer betreurt het dat de Thoolse dag niet in Scherpenisse kan worden gehouden. Vorig jaar ging het evene ment ook al niet door omdat het ter rein werd geëgaliseerd. „Maar daar is weinig van terecht gekomen, het is erg oneffen." Tientallen jaren maakte de Thoolse Dagen gebruik van de be schutte grasvlakte bij Scherpenisse. Men heeft er ook een eigen gebouw tje mogen neerzetten. Een aantal ke ren week men uit naar de Speelmans platen, maar die weg werd verlaten toen bleek dat dit ten koste ging van de publieke belangstelling. „Het was de bedoeling om dit jaar van ons gebouw een consumptietent te maken, zodat we geen tent hoefden te huren. Maar op Welgelegen zetten we niets neer, zodat we in die open vlakte maar moeten hopen op goed weer", aldus de voorzitter. Een ander ongemak is, dat voor de trekkertrek de tractoren gewogen moeten worden en alleen in Scherpenisse is een open bare weegbrug. Ttrekkertrek en mo torcross zijn evenementen waar jeug dig publiek op af komt en daarom is het aantrekkelijk die te blijven organi- Gaakeer realiseert zich dat het Pluim potterrein definitief verleden tijd is voor de Thoolse Dagen, terwijl op Welgelegen de grond ieder moment verkocht kan worden voor bedrijfs vestiging: „We zijn van een vaste stek op een onzekere stek terechtgeko men." Ravensteijn onderschrijft dat. „We zijn vrij serieus met een aantal gegadigden voor een perceel grond in gesprek. Tussen oktober vorig jaar en nu is al bijna zes hectare verkocht." Over de toekomst heeft het bestuur van de Thoolse Dagen zich nog niet definitief beraden. „We hebben welis waar vergadering op vergadering ge had en daarbij zijn allerlei wilde plan nen gelanceerd, maar niets con creets", aldus de voorzitter van de stichting Thoolse Dagen. Op 5 juni beginnen de wedstrijden trekkertrek en motorcross om één uur 's middags. Na afloop treedt blaaska pel De Klienkers uit Tholen op. Om 9 uur 's morgens is het proeftrekken en om half elf de training voor de crossers. Deelnemers kunnen zich nog aanmelden; voor trekkertrek bij Koos Dcurfoo (tel. 0166-602037) en voor motorcross bij Sjaak Fase (tel. 0166-652457). Brandweerman Kèes v.d. Hoek stopt na 28 jaar Veiling Sint-Annaland geeft telers 25 mille provisie terug Begeleiders van asielzoekers tegen voorrang Kosovaren Fusie van VVV Tholen met Zuid-Beveland Onderzoek biedt transporteur De Groen geen soelaas voor vertrek uit Poortvliet Tholense Boys en Smerdiek dicht bij promotie, onmachtig SPS weinig kans om degradatie te ontlopen Wielerronde Tholen verv alt door reconstructie van Molenvlietsestraat TUD BRENGT RAAD Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Met ingang van de nieuwe dienstre geling, die 30 mei ingaat, wordt op de lijndienst 102 Bergen op Zoom-Oude Tonge door de BBA in Tholen-stad alleen nog de halte aan de Grindweg bediend. De haltes aan de Ten Anker- weg en de Mossellaan vervallen op lijn 102. De dienst Steenbergen-Anna Jacobapolder, voorheen lijn 113, krijgt het nieuwe lijnnummer 114. De BBA geeft via de chauffeurs gratis lijnfolders uit aan de reizigers. Per folder staat de complete dienstrege ling van een aantal lijnen in een be paalde regio bij elkaar. Nieuw is daar bij het overzicht van alle haltes die een lijn aandoet. Daarnaast is er een busboekje met de complete dienstre geling, die voor het eerst als losbladig systeem wordt uitgegeven. Eventuele wijzigingen kunnen dan later gemak kelijk worden ingevoegd. Het college van b. en w. van Tho len moet bij de provincie en Ber gen op Zoom blijven aandringen op het veiliger maken van de Tho- lenseweg voor fietsers. Dat was de boodschap die wethouder K.A. Heijboer dinsdagavond kreeg van de meerderheid van de commisse gemeentelijke ontwikkeling. Volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) is gedeputeerde Hennekij bereid te overwegen bij te dragen in de kos ten als Noord-Brabant geld in de verbinding steekt. Hennekij heeft dat op 19 april gezegd in de staten commissie waterstaat en verkeer. Als de provincie meebetaalt, dan kan de gemeente Tholen niet ach terblijven, zo redeneerde hij. Volgens Van der Linde is het colle ge op het verkeerde been gezet door af te gaan op de uitspraak van de di recteur van het project duurzaam veilig Zeeland op 16 april. Die be- weerde dat de provincie Zeeland geen subsidie kan geven voor een weg op het grondgebied van Bergen op Zoom. Volgens Van der Linde moet het college zich hier niet bij neerleggen. Hij kreeg steun van J. van den Don ker (D66) die de reactie van het col lege 'gelaten' noemde. „Blijf meer aandrang uitoefenen. Accepteer niet dat je er niets over te zeggen hebt. Onderneem actie." Heijboer zei de toezegging van Hen nekij niet te kennen. De wethouder lichtte toe dat de directeur van duur zaam veilig 'ten stelligste beweerde dat het een zaak van de provincie Noord-Brabant is.' „Er was geen en kele bereidheid en hij kwam toch na- mens de gedeputeerde." Heijboer vond niet dat het college ge laten reageert op de kwestie. Hij wees er nog eens op dat het college naar Bergen op Zoom is getogen om wet houder Jansen van de noodzaak te overtuigen de weg te verbeteren. „Toen is gebleken dat de Tholense weg niet de hoogste prioriteit had. De wethouder wilde ook geen enkele toe zegging doen." Van der Linde: „De gedeputeerde heeft, met de nodige slagen om de arm, nu een opening geboden. Daar moet het college aan wrikken." A.L. Piet (RPF/GPV) en J.P. Bout (CDA) ondersteunden de PvdA. Piet: „Als de provincie met geld komt, moet Tholen ook wat doen." Curator mr. E.R. Knoester uit Tholen zet 'heel grote vraagtekens' bij het faillissement van Van Driel lijmwerken b.v. uit Oud-Vossemeer, dat vijftien mensen hun baan heeft gekost. „De machines en inventaris zijn volgens een factuur voor 125.000 gulden naar de holdingmaatschappij overgeheveld, maar de betaling daarvan heb ik niet aangetroffen. Vol gens de bestuurder van de failliete b.v. stonden er vorderingen tegen over, maar die ben ik niet tegengekomen. Eén crediteur zou dan wel heel erg bevoordeeld zijn", aldus de curator. De Middelburgse rechtbank verklaar- het faillissement te voorkomen. „Te- de de onderneming 19 mei failliet. „De directe aanleiding daarvoor was het beslag dat MBM building services uit Ridderkerk had gelegd op de banktegoeden van Van Driel lijmwer ken", zegt mr. Knoester. „Dat ge voegd bij het slechte jaar 1998 met veel verlet in de bouw, waardoor de bank het krediet heeft opgezegd. Dat verklaart uiteindelijk de doodsteek voor de onderneming en het ontslag van vijftien mensen." Volgens de cu rator zijn er buiten de schuld van Van Driel sociale premies niet afgedragen en daarvoor is hoofdaannemer MBM verantwoordelijk gesteld, die op zijn beurt beslag heeft gelegd bij Van Driel. Mr. Knoester is er echter nog niet uit, of het uiterste is gedaan om meer niet omdat er nog een aantal b.v.'s zijn met zelfde bestuurder en aandeelhouder. Bij het failliete bedrijf heb ik alleen twee speciekuipen aan getroffen, maar een aantal tegoeden, machines en inventaris zijn naar an dere b.v.'s overgeheveld en daar zet ik hele grote vraagtekens bij. Er wordt een lek geconstateerd bij Van Driel lijmwerken en de tegoeden vloeien direct weg." De schuld van de failliete onderneming bedraagt minimaal 450.000 gulden, waarvan de bank de grootste vordering heeft. Onroerende goederen zijn er niet. Een paar men sen van lijmwerken zouden volgens de curator inmiddels aan de slag zijn bij andere b.v.'s van Van Driel: met selwerk en steigerbouw. Een bedrijf uit Poortvliet ontving een herinnering van uitgeverij de Hoogte uit Groningen, dat de nieu we, uiterste betaaldatum was over schreden voor een eerder verzonden nota van ƒ346,63. De onderneming had de uitgeverij echter absoluut geen opdracht voor een dienst gege ven, ook al stond er ijskoud in de brief van de Hoogte, dat enkele we ken geleden al geattendeerd was op de openstaande post. De Thoolse po litie waarschuwt om niet op dergelij ke nepfacturen in te gaan. „Het is ge woon misbruik maken van de onop lettendheid van sommige mensen die de nota's wel betalen. Men blijkt nog niet alert genoeg te zijn op dit soort situaties. Het probleem is ook dat dergelijke bedrijven iedere keer van naam en adres veranderen. Zo is er ook een uitgeverij uit Veendam ge weest met dit soort praktijken. We kunnen bedrijven op Tholen er niet genoeg voor waarschuwen", zegt een politiewoordvoerder. Ruim honderd kinderen en vol wassenen deden vrijdagavond mee aan de skeelertocht van het comité Woord en Daad Tholen. De opkomst was boven verwach ting. De opbrengst van de tocht was 787,80 gulden. Het geld gaat naar het vakonderwijs voor straatjongeren in Manilla op de Filipijnen. Voor de wedstrijd over 18 kilometer van de Bergsediepsluis naar Goris- hoek en terug, schreven zich acht tien deelnemers in. W. van Turnhout uit Dinteloord was het snelst. Hij deed er 41,5 minuten over, tweede werd T. van Dijke uit Tholen met 42 minuten en derde werd diens broer A. van Dijke die bij de finish 49 mi nuten liet noteren. Zij kregen een beker. De meesten kozen voor de vijf en acht kilometer. De deelnemers kon den vanaf half zeven vertrekken vanaf de Bergsediepsluis op de Oes terdam. Het was zonnig maar het waaide flink. De skeelerrijders kre gen op het buitendijkse fietspad vanaf de Kettingdijk de wind op kop. De meeste kinderen reden samen in grote of kleine groepjes en wachtten op elkaar als eentje het tempo niet kon bijbenen. Vooral de Eben Haë- zerschool uit Tholen zorgde voor een grote deelname aan de tocht. Onderweg waren drie controlepos ten ingericht waar de rijders een kaart moesten laten afstempelen. De tocht voerde voor een groot deel over het fietspad van de zeedijk. De vijf kilometer ging bij camping De Striene de polder in terug via de Kettingdijk, de acht reed door naar de Schelphoek en de achttien tot aan de Havenweg bij Gorishoek om via de polderwegen terug te rijden naar het beginpunt. Volgens R den Ouden van het co mité is de skeelertocht een groot succes geworden. „Het is de eerste keer dat we zoiets doen. Vorig jaar hadden we het rijden met een riksja. ir, t i. Op de zeedijk bij Strijenham hadden de skeelerrijders de wind op kop. nu kwam dit idee naar voren. Skee leren is heel erg in op dit ogenblik. We proberen er een vervolg aan te geven." Niemand liep blessures op. Wel vond er langs de route een ongeval plaats met een auto die in de sloot was terechtgekomen in de buurt van de Oesterdam, maar dat had volgens Den Ouden niets met de tocht te maken. „Het wérd wel druk bespro ken onderweg." De opbrengst van bijna 780 gulden is overigens bruto. Het bedrag komt van het inschrijfgeld en de verkoop van frisdrank. Winnaar van de eervolle vermelding Arie de Viet (tweede van rechts) brengt in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag een toost uit samen met v.l.n.r.: redacteur Rolant Quist, vriend Jan de Lange, correspondent Matthijs Kettelerij en redacteur Kees de Koning.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1