Stavenisse voorkomt vol emotie filmopnamen op de begraafplaats Nieuwe bus voor bejaarden Filadelfia naar Roemenië IJsclub Vossemeer wil een skeelerbaan AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT mi i\- A Donderdag 20 mei 1999 55e jaargang no. 27 Eendrachtbode genomineerd voor persprijs NNP Politie controleert met 'luchtsteun' Legendary PSV speelt tegen Thoolse selectie tijdens Tholencup Loco-burgemeester Moerland ontvangt bijna 700 handtekeningen Bijna 700 inwoners van 18 jaar en ouder uit Stavenisse hebben vrijdagmorgen hun handtekening gezet tegen de geplande opnamen voor de speelfilm Wilde mossels op de algemene begraafplaats in de Prins Bernhardstraat. „Dit konden we niet toestaan, dat hoorde je uit alle lagen van de bevolking", zegt J. Ponsteen. Hij bood met der tien andere Stavenissenaren vrijdagmiddag loco-burge meester I.C. Moerland in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk de handtekeningen aan. De wethouder was onder de indruk van de breed gedragen gevoelens. „De bevolking heeft de filmopnamen voorkomen en dat mag natuurlijk, al hebben b. en w. eerder een weloverwogen, democratisch besluit genomen." Veel heibel Deze week Veel vernielingen aan vistuigen in Thoolse wateren Prijs is tegenvaller, kassenbouw succes in Salard „Elke deur heeft een andere sleutel," lacht directeur Zsigmond Szilagyi van het christelijke bejaardenhuis Filadelfia uit Salard in Roemenië. Hij staat met een grote bos sleutels bij de nieuwe personenbus die via de Aktie Hulp Roemenië aan het tehuis is geschonken. Szilagyi vindt na enig zoeken de passende sleutel voor de chauffeursdeur. Woensdagochtend vertrok hij sa men met zijn vrouw Gyonyui uit Scherpenisse naar Roemenië. Varkens Veertien vragen om geld uit erfenis Krijgt de ijsclub in Oud-Vossemeer een multi-functione- le skeelerbaan? De judoclub nieuwe matten? De Sint- Anthoniusschool rubber tegels onder de speeltoestellen op het plein? Het zijn enkele van de veertien aanvragen die de gemeente heeft gekregen voor bijdragen uit de na latenschap van mevrouw Van 't Hof-Quist. De uit Vosse- meerse verenigingen samengestelde vereniging Van 't Hof-Quist krijgt de aanvragen ter advisering voorgelegd, waarna uiteindelijk de gemeenteraad beslist. Vereniging of stichting Ballenkanon BEW. E>C/' •^DELBV^> Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode. nl admin eendrachtbode. nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Eendrachtbode is één van de vijf nieuwsbladen in Nederland die is ge nomineerd voor de prijs voor de nieuwsbladjournalistiek. De prijs wordt vanmiddag in het internatio naal perscentrum Nieuwspoort aan de Lange Poten in Den Haag uitge reikt na de algemene ledenvergade ring van de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP). De jury bestaat uit drs. G. Dullens, B. van der Schaaf en A.A.M. Rennen. De genomineerde inzending uit de Eendrachtbode be staat uit twee artikelen over de door de landelijke IRT-affaire bekend ge worden 'sapman', die in het bedrijfs verzamelgebouw te Sint-Maartens dijk onder de namen Laura Products en Fresh Products vanaf 1987 vruch tensappen produceerde. 'Bij koelcel buiten de fabriek mocht bijna nie mand komen' is de kop van het eerste artikel, dat 19 maart vorig jaar werd gepubliceerd. Een week later volgde 'Het verhaal was aannemelijk, fruit kost daar twee keer niks'. Hierin werd belicht, hoe Toon Slager van S.P. constructiebedrijf uit Sint-Maar tensdijk voor de sapman in Ecuador een fabriek moest bouwen. De redac tie van de Eendrachtbode wacht van middag in Nieuwspoort met span ning op de uitslag van de jury. De politie te water krijgt voor de acht-uurssurveillance rond de Oos- terschelde hulp vanuit de lucht. Het korps landelijke politiediensten zet bij wijze van proef helikopters in om snel overtredingen te kunnen constateren. Afgelopen weekeinde werd de helikopter voor het eerst ingezet. Volgens brigadier T. v.d. Linde werkt het uitstekend. „Je hebt vanuit de lucht veel meer over zicht. In een kwartier tijd overzie je de hele Oosterschelde. Daar komen wij normaal gesproken in een hele dag nog niet aan toe", aldus de bri gadier. De inzet tijdens het week einde na Hemelvaart leverde me teen resultaat op. In het hele Oosterscheldegebied werden 57 processen-verbaal opgemaakt. Vo rig jaar waren dat er 13 plus een aantal waarschuwingen. Er werden deze keer onder meer zestien be keuringen voor illegaal spitten naar zeeaas en twintig bonnen voor duikovertredingen uitgedeeld. Op Tholen waren er onder ander ge richte acties tegen drie zeeaasspit- ters bij Stavenisse en een groep duikers die in het Zijpe te water wilde gaan. Maar in dit vaarwater is het verboden te duiken. Ook met de pinksterdagen zal er met 'lucht steun' gecontroleerd worden. Dan wordt de proef geëvalueerd en eventueel voortgezet. De helikop ters (die wekelijks al vluchten in Zeeland maken) zullen ook in de zomermaanden regelmatig assis tentie verlenen. Op zaterdag 29 mei wordt voor de 34e keer gestreden om de Tholencup. Deze onderlinge wedstrijd van de Thoolse voetbalverenigingen, wordt sinds 1965 gehouden en rouleert qua organisatie tussen de diverse clubs. Deze keer is SPS aan de beurt. De wedstrijden op d'n Aekerboam begin nen om half twaalf. Alle Thoolse eer ste elftallen doen eraan mee. Ope ningswedstrijd is SPS-Smerdiek. SPS is titelhouder en Smerdiek (dat zijn honderdste wedstrijd in de Tholencup speelt) werd vorig jaar net tweede. Direct na de laatste wedstrijden wor den de prijzen uitgereikt en strijden de C- en D-pupillen om de penaltybo kaal. Elke deelnemer mag vijf straf schoppen afvuren op oud-PSV-doel- man André van Gerven. Van Gerven maakt ook deel uit van Legendary PSV dat om zes uur een wedstrijd te gen een Thoolse selectie speelt. Deze selectie staat onder leiding van HVV- trainer Ko Stoutjesdijk uit Sint-Maar tensdijk. De Thoolse ploeg bestaat uit: René Uijl en Jan de Graaf van SPS, Eric van Haaften en Remy Po- tappel van Smerdiek, Johan Schot en Michael de Jong van Tholense Boys, Jaap van Oudenaarde en Aijan Moer land van Noad, Rien Fase, Hans Leu- ne en Jaap Verhoef van WHS, Bern- hard de Rijke en Wim Klippel van Stavenisse en Jacco Vaders en John Vroegop van Vosmeer. De wedstrijd tussen legendary PSV (met namen als Berrie van Aerle en de gebroeders Van de Kerkhof) wordt geleid door het (oud-)Thoolse arbitraire trio Rien Koopman, Rien van Haaften en Rien Vroegop. Vier van de zeven ploegen zijn uitgevoetbald voor de competitie en kunnen dus present zijn. Maar voor Tholense Boys, SPS en Smer diek is er een kans dat ze in de na- competitie op 29 mei ook nog aan de bak moeten. In dat geval bepaalt het reglement dat de verenigingen voor een vervangend elftal moeten zorgen. Fedja van de Huet (links) en Wil van Kralingen - de hoofdrolspelers in Wilde mossels - bij de opnamen in Sint-Annaland. Op de achtergrond regisseur Erik de Bruyn rechtsin gesprek met twee filmmakers. De onrust in Stavenisse ontstond vori ge week woensdagmorgen na het uit komen van de Eendrachtbode, met op de voorpagina een publicatie van b. en w. van de gemeente Tholen, dat toestemming was gegeven voor de filmopnamen op de begraafplaats. „Toen ik 's avonds terugkwam van mijn werk, werd ik er direct over aan gesproken: heb je dat al gelezen over die filmopnamen op de begraaf plaats", vertelt Ponsteen. „Het was een volkomen verrassing voor de in woners. We waren helemaal verbluft. Die woensdagavond hebben we tot 's nachts twaalf uur zitten bellen. Ik hoorde ook van een veijaardagspartij met heel veel mensen, waar de hele avond over de filmopnamen werd ge sproken." Ponsteen, secretaris van de plaatselij ke kiesvereniging van de SGP en lid van de Oud Gereformeerde Gemeen te, kreeg die woensdagavond in de ga ten dat het verzet niet alleen onder de eigen achterban leefde, maar ook bij hervormden en niet-kerkelijke inwo ners. „De tegenstand was massaal, maar de actie had nog een zetje nodig. We zijn niet voor harde actie, maar het inzamelen van handtekeningen vonden we een goed middel. Het was, na hemelvaartsdag, kort dag. We heb ben de krachten gebundeld en zijn vrijdagmorgen met veertien mensen huis-aan-huis op pad gegaan. Geluk kig is dat initiatief heel goed aange slagen. ,Dat kun je niet maken, filmen op de begraafplaats' kregen we bijna overal te horen. We wilden niemand wat opdringen. Iedere mening werd gerespecteerd, maar we waren blij, dat we in de 400 huizen die we be zocht hebben, 690 handtekeningen kregen van inwoners van 18 jaar en ouder, de stemgerechtigden dus. D'* is natuurlijk een heel breed draag vlak." Hoewel het gemeentehuis officieel dicht was, konden de veertien mensen die de handtekeningenactie op touw hadden gezet, vrijdagmiddag toch bij wethouder Moerland en voorlich tingsambtenaar F.A.P.M. Bakx te recht. „We hebben daar open en eer lijk gesproken", aldus Ponsteen. Er waren vijf leden van de Oud Gerefor meerde Gemeente bij, vijf niet-kerke- lijke inwoners en vier Stavenissena ren die tot de Hervormde Gemeente behoren. „Er waren mensen bij, die niet konden praten door hun emoties. Iedereen werd de gelegenheid gege ven om wat te zeggen. Moerland was overrompeld door de gevoelens. Hij was best onder de indruk van onze boodschap, dat de filmopnamen op de begraafplaats niet te toleren waren. De emotionele waarde van deze zaak was groot. Zo vreesde iemand dat het graf van zijn zoon, dicht bij het pad, in de bioscoop vertoond zou worden. B. en w. hadden dit beter moeten in schatten. De raadsleden wisten ook nergens van. Alleen het college had de toestemming verleend. Ik hoop, dat er in de toekomst meer rekening met de inwoners van Stavenisse ge houden wordt", aldus Ponsteen. Al vrij gauw na het aanbieden van de handtekeningen kreeg Ponsteen thuis een telefoontje van wethouder Moer land, dat de filmopnamen op de be graafplaats niet doorgingen. De loco burgemeester had met zijn collega's telefonisch overleg gepleegd en daar na ook de filmmaatschappij, waarmee donderdag al contact was geweest, in gelicht over de gang van zaken. „We hebben gezegd: gebruik je verstand, doe het niet. De filmers noemden daarna een andere begraafplaats op Tholen, maar dat wilden we ook niet. Gelukkig heeft de filmmaatschappij ons verzoek gehonoreerd. Was dat niet gebeurd, dan hadden we een an der standpunt ingenomen door de toe stemming in te trekken. Ik voorzag anders veel heibel en dat moeten we niet hebben op een begraafplaats. Ge voelsmatig vond men de filmopna men te zwaar. Wanneer je twee dagen je antennes uitsteekt en krijgt te ho ren, dat men de opnamen zou belem meren, dan is er een goede beslissing genomen", zegt wethouder Moer land. ZIE VERDER PAGINA 3 Rode Kruis wil grotere rol spelen in Thoolse samenleving en onderscheidt twee trouwe vrijwilligers Raadsleden zijn boos over strop bij MolenvlieLsestraat in Tholen Vertrekkende ds. Den Hartog zinspeelt op samengaan drie kerken in smalstad Jeugd- en jongerenwerk Tholen wil kantoor boven de bibliotheek Blof krijgt nog steeds een kick van een goed optreden Jongensdroom Niels v.d. Griek komt uit: hij is piloot Peuterspeelzaal Sint-Annaland komt naast de Wellevaete Personeelstekort bedreiging voor blusgroepen Thoolse brandweer Tholense Boys overrompelt Rillandia en speelt verder in de nacompetitie Zuidweg en Filius houden Noad op de been tegen oud-Feyenoord EEN VERSTANDIGE TERUGTOCHT IS EVENVEEL WAARD ALS EFZN MOEDIGE AANVAL Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De politie te water constateert de laat ste tijd een toenemend aantal vernie lingen van vistuigen door duikers. Het gaat om vernieling en diefstal van fuiken en aanverwant materiaal. Voor al bij Strijen en Gorishoek zijn er pro blemen. Maar onlangs kregen duikers en een visser het ook bij Stavenisse met elkaar aan de stok toen de duikers te water wilden gaan op een plek waar de visser zijn tuig had weggezet. Afgelopen week werden negen men sen bekeurd wegens het vernielen van mosselpercelen. Door het betreden eri omspitten van de percelen (op zoek naar zeeaas) wordt volgens de politie grote schade aangericht aan de struc tuur van deze visgronden. De daders zijn overigens beboet door politie waarnemers in een helikopter. Deze nieuwe methode van surveillance-as- sistentie moet een snellere en efficiën tere manier zijn om overtreders op te sporen. In het geval van de vernielin gen aan de mosselpercelen, zette men de hèlikopter aan de grond en deelden de waarnemers zelf bekeuringen uit. Normaliter wordt de politie te water of op het land gewaarschuwd. Een reis van zo'n 1800 kilometer. Hij schat zelf optimistisch in dat hij er twee dagen over zal doen. Het echtpaar werd uitgezwaaid door de familie Noom die de bus bestelde en alle papieren voor de reis door Duitsland, Oostenrijk en Hongarijë tot in Roemenië in orde liet brengen. De bus is hoog en lang. Er kunnen negen personen in, plus een rol stoel. De nieuwe bus vervangt de oude Thoolse Rode Kruisbus die zes jaar dienst heeft gedaan voor het tehuis, maar na 16 jaar is ver sleten. Szilagyi: „We zijn heel blij met de nieuwe bus. Een auto is voor ons onmisbaar. We vervoeren de be jaarden ermee naar het ziekenhuis in de stad, maar gebruiken hem ook voor het distribueren van kle ding naar de winkels. We danken dan ook de mensen die een finan ciële bijdrage hebben gegeven via Aktie Hulp Roemenië." De directeur bedankt ook de ker ken, bedrijven, scholen en particu lieren: „Zonder deze hulp zou het ons nog steeds onmogelijk zijn om onze 32 bejaarde mensen te verzorgen." Het bleek overigens een hele klus om een geschikte bus te vinden. De Roemeense overheid eiste een motor die aan alle milieu-eisen voldoet. De wagen moest uitge rust zijn met een zogenaamde Eu ro 2 motor en mocht niet te oud zijn. J. Noom: „We hadden hier bij een Thoolse garagehouder voor een redelijke prijs een bus op het oog, maar die mocht niet meer inge voerd worden. Na veel getelefo neer kregen we een adres waar we wel een wagen konden kopen die voldeed aan de nieuwe wetgeving in Roemenie. Hij is nog geen twee jaar oud en heeft de vereiste ei genschappen. Alleen de prijs viel hoger uit. Dat was een tegenvaller omdat we net een transport hulp goederen hadden verstuurd met nieuwe spullen om een kas te bou wen bij het tehuis." Er waren meer tegenvallers. De familie Noom bezoekt elk voor jaar Salard in het noordwesten van Roemenië waar de Hongaarse minderheid woont, maar door de oorlog in Joegoslavië zag men van de reis af. De directeur en zijn yvrouw zouden met de familie mee naar Nederland komen, maar moesten nu op eigen gelegenheid reizen. Szilagyi: „Voor elke reis hebben we een visum nodig. Vroeger konden we die bij ons in Oradea (een stad niet ver van Sa lard - red.) krijgen, maar dat kan niet meer. Nu moesten we naar Boekarest. Met de nachttrein. Die doet er twaalf uur over. Zo konden we voor twaalf uur 's middags op de ambassade zijn en het visum ophalen. Wel moesten we een uit nodiging uit Nederland overleg gen." Zijn broer die in Boedapest woont, was bereid het echtpaar naar Nederland te brengen. In de winkels worden de kleren verkocht die hier zijn ingezameld. De opbrengst gaat naar het tehuis. Het zorgt volgens de directeur voor werkgelegenheid. Zo'n 25 mensen verdienen er hun brood mee (personeel van de winkels en van het bejaardentehuis). Filadel fia heeft ook een stuk land van dertien hectare waar aardappelen, maïs en tarwe op wordt verbouwd. Van de tarwe wordt meel gemalen en brood gebakken. „Deze pro- Vier jaar geleden overleed me vrouw Van 't Hof-Quist. Haar ver mogen liet ze na aan de gemeente, om er voorzieningen van te reali seren voor de jeugd van haar ge boorteplaats Oud-Vossemeer. In middels staat er zo'n zeven ton op de rekening. Na een oproep wer den diverse ideeën voor de beste ding ingediend, die op een hoor zitting nog eens toegelicht werden. Eén daarvan is, in aange paste vorm, gerealiseerd. Een aan tal verenigingen wilde namelijk een stichting in het leven roepen om het vermogen te beheren en er uitkeringen uit te doen. Uiteinde lijk is een vereniging gevormd die het gemeentebestuur adviseert over aanvragen om een bijdrage. Van de vereniging kunnen alleen rechtspersonen (verenigingen of stichtingen) lid zijn die onder meer als doelstelling hebben om voorzieningen tot stand te brengen op het gebied van sport en recre atie ten behoeve van de jeugd van Oud-Vossemeer. Want dat is de voorwaarde in het testament van mevrouw Van 't Hof: van haar ver mogen moeten voorzieningen voor de Vossemeerse jeugd wor den gerealiseerd op het terrein van sport en recreatie. In februari riep het gemeentebe stuur op om aanvragen in te die nen. Deze aanvragen moesten fi nancieel onderbouwd en met redenen omkleed zijn, betrekking hebben op de al eerder genoemde voorzieningen en mochten niet in strijd zijn met het subsidiebeleid van de gemeente. Ook mocht de aanvrager geen andere middelen hebben waaruit hij de gevraagde voorziening zou kunnen bekosti gen. Aanvragen moesten vóór 1 mei zijn ingediend. Omdat er wei nig respons kwam, herhaalde de gemeente de oproep half april. In afwijking van de eerste publicatie was nu opgenomen, dat aanvra gers rechtspersoonlijkheid bezit tende verenigingen of stichtingen moesten zijn die als doelstelling hebben de voorwaarde die ook is verbonden aan het lidmaatschap van de vereniging Van 't Hof- Quist. Andere instellingen noch natuurlijke personen kunnen dus een beroep doen op de nalaten schap, ook als ze dat voor het ge stelde doel zouden willen beste den. Zolang er geld is, wil de ge meente deze aanvraagprocedure jaarlijks herhalen. Uiteindelijk zijn dertien reacties ontvangen vóór en nog een veer tiende na 1 mei. Deze laatste was van voetbalvereniging Vosmeer, die plannen heeft om de accom modatie uit te breiden. „De ver eniging Van 't Hof-Quist moet maar adviseren of deze aanvraag ontvankelijk is", aldus gemeente- voorlichter F.A.RM. Bakx. De in gediende verzoeken zijn divers, en er zijn grote en kleine projecten bij. Bijvoorbeeld een skeelerbaan op de ijsbaan, een idee dat in het verlengde ligt van een verzoek vanuit de jongeren zelf en waar voor enkele jaren geleden zo'n 80 handtekeningen aan het gemeente bestuur zijn overhandigd. De aanvragen op een rij: 1. Oran jestichting, aanschaf van toestellen en materialen voor de kinderspe len op koninginnedag; 2. Tennis vereniging Oud-Vossemeer, aan schaf ballenkanon; 3. Oud- Vossemeerse Judovereniging, aan schaf judomatten; 4. stichting Jong Vosmaer, bedrag per jeugdlid; 5. comité Vosmeer 2000, organisatie diverse evenementen; 6. jeugdver eniging Het Kompas, aanschaf knutselmaterialen en boeken; 7. stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen, aan schaf naslagwerken, documenta tiemappen, computer en boeken kasten; 8. ijsvereniging Eendracht, aanleg multifunctionele skeeler baan; 9. carnavalsvereniging De Vlooientrappers, aanschaf film- en video-apparatuur, geluidsinstalla tie, kleding en bladmuziek voor een jeugddweilorkest; 10. gymnas tiekvereniging Spido, uitbreiding gymzaal, aanschaf nieuwe turn- matten en kleding jeugdleden; 11. Oud-Vossemeer's Muziekvereni ging, verwijderen van asbestplaten en aanbrengen van isolatie in club gebouw Odéon; 12. stichting ka tholiek onderwijs Oud-Vossemeer, aanbrengen rubbertegels onder speeltoestellen Sint Anthonius- school; 13. speeltuinvereniging De Vossentuin, aanschaf en plaatsing speeltoestellen; 14. voetbalvereni ging Vosmeer, uitbreiding accom modatie. De nieuwe personenbus voor het bejaardentehuis Filadelfia staat gereed voor vertrek in de Wilhelminastraat in Scherpenisse. Bij de deur directeur Z. Szilagyi, darnaast zijn vrouw Gyonyiu en mevr. Noom van de Aktie Hulp Roemenië. ducten leveren niet veel op. De prijzen voor landbouwproducten zijn laag." Van de opbrengst worden evenwel varkens gekweekt. Er lopen er op dit ogenblik ruim zestig rond, be stemd voor de verkoop en de slacht. Filadelfia heeft ook nog zes koeien, een stier en vier kalve ren. En een grote tuin met een kas uit Nederland. In Salard is vorig jaar een stich ting opgericht (Pakomto) om de teelt van paprika, komkommer en tomaten in kassen te bevorderen. Noom: „Het materiaal voor de kassen is armoedig. Het plastic gaat halverwege de zomer al ka pot. Plastic uit Nederland kan wel vier jaar meegaan. We hebben het financieel nog niet rond, maar we hebben vorig jaar toch besloten al vast een kas te kopen voor Filadel fia, van tien bij twaalf meter. Die heeft zijn kwaliteit inmiddels al bewezen. De stijlen staan in ce ment. Hij was nog maar net klaar toen er een storm losbarstte. Het grootste deel van de plastic kassen in het dorp sloeg kapot, maar die bij Filadelfia bleef intact. De men sen stonden ervan te kijken."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1