75-jarige firma J. Melse uit Tholen denkt aan de klanten van vroeger Wereldwinkeldag in Tholen bemoedigend 'Geen miljoenen op de lopende rekening' Fiets garage Maat voor fam. Poot Nieuwe bedrijven Tholen-Rilland vervalt 30 mei Waterschap verbetert 4 wegen De zakenbank van Tholen Van kinderwagen en doodskistbeslag tot ijzerwarenspecialist Woensdag 12 mei 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Provinciehuis drie werkdagen dicht Verjaal De multimedia specialist in de regio Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Sint-Philipsland De firma J. Melse uit Tholen viert dit jaar haar 75-jarig bestaan. Inmiddels is de vierde generatie Melse in de spe ciaalzaak voor ijzerwaren en gereedschappen gekomen. Met een originele geste (zakjes chocoladebonen) werden de bewoners van de woonzorgcentra in de hele gemeen te als 'de klanten van vroeger' in het zonnetje gezet. Huishoudelijke artikelen Opvolging Computer Voorzitter Matjo van Liere van de Wereldwinkel Tholen is redelijk tevreden over de belangstelling tijdens de Eu ropese wereldwinkeldag. „De omzet was hoger dan op een normale zaterdag en we hebben een aantal mensen voor het eerst binnen gehad." Ravensteijn: gemeente voert goed beleid Lijn 29 van de busmaatschappij ZWN rijdt vanaf 30 mei niet meer op het traject Tholen-Rilland. De ZWN moet bezuinigen op de lijnen met een beperkt aantal reizigers omdat er van overheidswege minder geld beschik baar is voor de exploitatie van open baar vervoer, zegt H.H. Bouma. Voor een reis vanaf het eiland Tholen naar Rilland kan men volgens hem het beste via Bergen op Zoom reizen. Eerst met de bus en dan met de trein. Ook op het traject Rilland-Krabben- dijke-Kruiningen rijden geen bussen van lijn 29 meer. Alleen nog maar een beperkt aantal van lijn 39. „En natuurlijk de trein", aldus Bouma. De opvolger van lijn 29 tussen Ril land, Krabbendijke en Kruiningen is de taxi van het collectief vraagafhan kelijk vervoer. Deze kan bijvoorbeeld de rit tussen station Rilland-Bath en het dorp Rilland verzorgen in aan sluiting op de treinen. Bestuursleden Cosun. M.A.H. van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer en L. de Oude uit Sint-Philipsland zijn ge kozen tot bestuurslid van de kring Zeeland Noord van de suikercoöpera tie Cosun en tevens als ledenraadslid. Advertentie I.M. De statenleden J. Ramondt (CDA) en M.J. Wiersma (Groen Links) hebben gedeputeerde staten schrif telijke vragen gesteld, waarom het provinciehuis in Middelburg drie werkdagen gesloten was op maan dag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 mei. Bij de twee statenleden wekt deze sluiting bevreemding. „Is het college van mening, dat een sluiting van drie aaneengesloten werkdagen in overeenstemming is met het stre ven naar een hoog niveau van dienstbetoon? Op welke wijze is deze voorgeno men sluiting gecommuniceerd naar de bevolking, de gebruikers van diensten van de provincie en de le den van provinciale staten? Is het college van mening dat deze com municatie adequaat is geweesi en zo ja, waarop baseren gedeputeerde staten dat?", aldus de statenleden Ramondt en Wiersma. De specialist voor de particuliere en klein zakelijke markt Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT De Vrijberghsedijk bij Oud-Vosse- meer, de Ceciliaweg bij Sint-Anna- land, de Priestermeetweg bij Poort vliet en de Noormansweg bij Scherpenisse worden voor 23 juli ver beterd. Bij de aanbesteding van het waterschap Zeeuwse Eilanden was Heijmans uit Roosendaal de laagste inschrijver met 3.613.000 gulden, ex clusief btw. Overigens omvat dit be stek overlagingen in het gehele water- schapsgebied boven de Wester- schelde. Op Tholen gaat het om 1053 meter Vrijberghsedijk vanaf de Hikseweg tot aan de Broeksedijk. De Cecilia weg is met 540 meter het kleinste stuk vanaf de Langeweg tot aan de kom van Sint-Annaland. Daarentegen is de Priestermeetweg met 1525 me ter het langste traject vanaf de Wei- hoekweg tot aan de provinciale weg. Bij de Noormansweg gaat het om 1097 meter tussen de Randweg en de Engelaarsdijk. Er waren totaal 11 inschrijvers waar van 6 voor het totale bestek. Voor per ceel 2 (Tholen) afzonderlijk waren er 6 gegadigden. Eén inschrijver kwam - bleek na controle met de PTT-tijd- melding - net voor het tijdstip van aanbesteding (tien uur) binnen in het kantoor van Zeeuwse Eilanden te Goes. Die heeft dus rechtmatig zijn biljet in de bus gedeponeerd. Een tweede inschrijver arriveerde echter na het tijdstip van aanbesteding. Zijn biljetten zijn geweigerd. Was Heijmans voor het totaal de laag ste, EVVM uit Kerkdriel zat daar een half miljoen boven met 4.157.000 gulden. Voor perceel 2 (Tholen) was Van Dijck Petit uit Middelburg de laagste met 281.000 gulden; het ver schil met Heijmans was slechts 2000 gulden! Hier was Dijkers en Pijl uit Middelharnis de hoogste met 326.000 gulden. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St.-Philipsland in de maand april. Conpipe international b.v., Simon Lindhoutstraat le, het prefabriceren en cementeren van pijpleidingsyste men ten behoeve van de petroche mische-, drinkwaterbereidings- en voorzienings- en afvalwaterbehan delingsindustrie, 1 personeelslid. Visserijbedrijf Scaldis b.v., Molen- vlietsestraat 42, kustvisserijbedrijf, 2-4 werkzame personen. J.A.S., Ten Ankerweg 13, het op computergebied aannemen van di verse werkzaamheden, kleinhandel in hard- en software, het adviseren van diverse projecten, een en ander in de ruimste zin des woords, 1 per soneelslid. Van Tilborg holding b.v., Hikseweg 18, houdstermaatschappij, beheren en beleggen, geen personeelsleden. 3Borg steigerbouw b.v., Hikseweg 18, steigerbouwbedrijf, montage en demontage van steigers, groothan del in steiger-bouwmaterialen, deta chering van personeel, 1 perso neelslid. 3Borg metselwerken b.v., Hikseweg 18, uitvoeren van metsel-, voeg- en lijmwerken, las-, montage- en de montagewerkzaamheden, 1 perso neelslid. Keukenmontagebedrijf Bolier, Burg. Smithstraat 12, het plaatsen van keukens, het vernieuwen van in- bouwapparatuur en bladen, 1 perso neelslid. Foxpage, Oosterscheldestraat 16, het maken en onderhouden van ho mepages/presentaties, geen werkza me personen. G.A. Meijer, Haven 17a, straathan del in auto's, 1 personeelslid. Café-bar de Buurvrouw, Haven 27, cafébedrijf, 1 personeelslid. Clysan inspectie en service b.v.. In dustrieweg 3, inspecteren en servi ce verlenen ten aanzien van ver warmingsproducten, gastechnische installaties en alles wat daarmede in de ruimste zin des woords ver band staat, 10-19 werkzame perso nen. ABN AMR0 De-bank Tholen, tel. 602852 St. Maartensdijk, tel. 662150 Advertentie LM. De firma Melse is dus al een oud bedrijf. In 1924 kwam Johannes Melse (opa van de huidige eige naar) van Kloetinge naar Tholen. Hij was vertegenwoordiger voor een naaimachinefabrikant, maar moest daar om gezondheidsrede nen mee stoppen. Hij nam daarom in Tholen de winkel van J. Barto over. Deze uit Dordrecht afkom stige man, had de zaak maar een jaar gedreven. Bekender was de firma onder de naam. M.M.C. Haaijer. Haaijers vader A.J. richtte de zaak in 1872 op in een pand aan de Botermarkt. Wegens uit breiding trok Haaijer in 1900 in het huidige pand op de hoek van de Stoofstraat en Markt. Het he renhuis werd bewoond door nota ris Wagtho. In 1909 nam zoon M.M.C. Haaijer de zaak over. Na dat Barto in 1923 de winkel over nam, ging Haaijer zich specialise ren als groothandel in fietsen, was- en naaimachines. Barto ver kocht de zaak dus in 1924 aan Melse. „Het was toen een zaak waar vanalles werd verkocht. Brandkasten, kachels en ijzerwa ren, maar ook bedden, kinderwa gens, meubelen, huishoudelijke artikelen en zelfs beslag voor doodskisten. Die werden toen nog door de plaatselijke timmerman gemaakt", vertelt de huidige eige naar, de 54-jarige Johan Melse. Het bedrijf is niet meer te vergelij ken met wat het in de beginjaren was. Nadat Johannes Melse in 1940 was overleden, zette zijn vrouw de zaak nog voort tot het einde van de oorlog. Toen namen de zoons Dies en Jo Melse het bedrijf over. In 1979 werd Johan Melse eigenaar en inmiddels is ook een van diens zo nen - de 28-jarige Robert Melse - medefirmant. Melse trekt een la open en haalt er een paar boekjes uit. „Dit is de rekening-courant waarmee het allemaal begon", legt hij uit. De kleine boekjes bevatten gegevens over de eerste lening van 4800 gulden waarmee Johannes Melse zijn winkel inrichtte. Toen was het verkoopgedeelte van het pand, waar Melse ook in woonde, beperkt tot een fractie van wat het nu is. Alleen het voorste gedeelte (tot aan een pilaar die nog steeds in de zaak staat) was beschikbaar voor de verkoop. Inmiddels is niet alleen vrijwel heel de begane grond als winkel in gebruik, maar ook een veel groter, aangebouwd stuk met een verdieping waarop de kantine en administratieruimte zijn gelegen. Sinds 1977 zijn de huishoudelijke artikelen uit het assortiment verd wenen. „We zijn steeds meer een speciaalzaak in ijzerwaren en ge reedschappen geworden. Later is er ook nog verf bijgekomen. Eigenlijk zijn we een speciaalzaak met de na druk op ijzerwaren, want er zijn ook andere zaken te koop. En we zijn er voor zowel particulieren als voor de zakelijke markt", zegt J. Melse. „Dat is altijd al zo geweest. Maar wat gereedschap en ijzerwaren be trof, ging er vroeger niet veel naar particulieren toe. Als er toen een deur of kozijn gerepareerd of ge verfd moest worden, ging men niet zo-maar zelf daarmee aan de gang. Daarvoor werd een vakman inge schakeld. Natuurlijk verkochten we vroeger wel veel huishoudelijke ar tikelen aan particulieren. Maar met de opkomst van de 'doe-het-zelver' heeft de verkoop van gereedschap en ijzerwaren een vlucht genomen." Hoewel inmiddels dus de vierde ge neratie in het bedrijf is gekomen, is dat niet zo vanzelfsprekend. Melse weet best voorbeelden te noemen van collega's in den lande die hun zaak moesten verkopen omdat er geen opvolgers waren. Zijn oudste zoon zit ook in de zaak, maar zijn Het echtpaar J. en A.M. Melse-de Wit, hun zoon en schoondochter Robert en Kristel Melse-van Geel met hun dochter en medewerker J. Geluk (links) voor de authentieke voorgevel van het pand waarin de firma Melse al 75 jaar is gehuisvest. jongste (Dion) heeft ander werk ge kozen. „Ik heb er zelf nooit bij stil gestaan om iets anders te gaan doen. Ik ben in de zaak opgegroeid. Na mijn opleiding ben ik naar Duitsland en Engeland gegaan om de taal en ook het vak te leren. Der tig jaar geleden kwamen namelijk veel artikelen uit Duitsland en En geland", vertelt de Tholenaar. „Maar ik heb het altijd een mooi vak gevonden. Het is in beweging, want wekelijks komen er nieuwe producten bij. Neem alleen al de toename van -elektrisch gereed schap. Dertig jaar geleden hadden we niet kunnen geloven dat bijna ie dereen tegenwoordig machines heeft om te boren, schuren, zagen en noem maar op. Zelfs de vaklie den hadden destijds meestal alleen maar een elektrische boor. De rest gebeurde nog met de hand. De blokschaaf en schuurpapier, weet je wel. Nu verkoop je nauwelijks handschaven meer. En zo is de ont wikkeling op allerlei terrein snel ge gaan." Het gezin Melse, ook mevr. A.M. Melse-de Wit werkt mee in de win kel, heeft nooit overwogen om te verhuizen naar bijvoorbeeld Goes of Bergen op Zoom. Dit ondanks het feit dat het afzetgebied daarmee fors zou vergroten. „Nee, we heb ben daar nooit aan gedacht. Je wilt per slot van rekening ook plezierig wonen en leven. Dat is hier in Tho len zo en waarom moet je dan weg? Bovendien heb je een binding met je klanten omdat je er veel persoon lijk kent", legt mevr. Melse uit. „Dat is ook iets dat mensen op prijs stellen. Ze willen persoonlijk gehol pen worden door mensen die ook weten waar ze het over hebben." Wat de kennis betreft, hoeft de klant bij Melse niet te klagen. Cursussen, het lezen van vakbladen en regel matig contact met vertegenwoordi gers zorgen ervoor dat de medewer kers bij blijven. Naast de familie Melse werken ook Han Geluk (al 20 jaar) en Jolanda de Witte-Prinse in de zaak. Bijblijven is wel nodig. Want nieu we producten blijven in hoog tempo op de markt komen. „Neem nou bij voorbeeld de komst van de kit. Twintig jaar geleden kwam dat hele maal nog niet algemeen voor, maar tegenwoordig is het uit de bouwwe reld niet meer weg te denken", ver telt Melse. „Maar het gaat natuurlijk niet altijd goed. Je hebt wel eens spullen die niet aanslaan. Dat bete kent niet per se dat ze niet goed zou den zijn, maar soms wil het publiek er gewoon niet aan. Dat is een on dernemersrisico. Wij doen spullen die echt lang liggen, weg naar Roe menië. Dan hebben ze er daar nog wat aan. Je kunt dan nog wel eens misgrijpen. We hadden een keer een grote hoeveelheid plastic slang lig gen. Daar werd niets van verkocht en het lag er al jaren. Dus dat heb ben we toen naar Roemenië gedaan. Het was een zware kwaliteit en later kregen we een bedankje, waarin stond dat het in gebruik was bij de brandweer. Maar vlak nadat we die hele voorraad slang naar het depot hadden gebracht, kwam er een klant die precies naar dat soort slang op zoek was!" Melse is meegegaan met z'n tijd. „Vroeger was het inventariseren een enorm karwei (zeker met al die losse schroeijes en moertjes) en de admi nistratie was zeer tijdrovend. We wa ren wel een volle dag per maand aan het typen", vertelt mevr. Melse. Haar man herinnert zich nog de eer ste computer die aangeschaft werd. „Dat was in 1983. Wij waren een van de eersten van Tholen die gingen au tomatiseren. Velen verklaarden ons voor gek, want het was een enorme investering. Een 'mini'computer kwam er. Het ding nam bijna een heel bureau in beslag. Er zat een 20 megabyte harde schijf in en er kwam één toetsenbord en monitor bij. Het was een tweedehands apparaat en een handleiding was er niet bijgele verd. Het kostte 55.000 gulden. Het is moeilijk voor te stellen dat dat nog maar 16 jaar geleden is. Maar wij za gen er het voordeel van in en daar hebben we nooit spijt van gehad. Voorraadbeheer en andere adminis tratieve werkzaamheden zijn veel gemakkelijker geworden." Wat de toekomst van de zaak aan de Markt in Tholen betreft, ziet Melse het best zonnig in. „Er zal altijd be hoefte blijven aan een speciaalzaak als de onze. Waar je persoonlijk en met een goed advies geholpen wordt. Bovendien een zaak waar je een heel breed en ook diep assortiment aan treft. Niet alleen heb je hier bijvoor beeld vele soorten schroeven, maar dan ook nog eens van alles een groot aantal. Dat moet ook wel, omdat ook de professionele markt afnemer is. En daarbij kan men bij ons het klein ste schroefje, moertje of ringetje per stuk kopen. Maar wat altijd boven aan heeft gestaan, is kwaliteit. Het is beter om een goed stuk materiaal te hebben dat heel lang meegaat, dan een goedkopere uitvoering waar je allerlei problemen mee krijgt. Wij hebben een goed assortiment en ze ker ook een goede prijs. Ik denk dan ook dat het grote stramien wel het zelfde zal blijven als nu. Natuurlijk wel met de nodige veranderingen wat betreft nieuwe producten." Robert en Kristel Melse deelden vrijdag chocoladebonen uit in alle (woon)zorgcentra van de gemeente Tholen. „Het is een stukje waarde ring voor de mensen die er mede voor gezorgd hebben dat we zijn waar we nu zijn", zegt Robeu Mel se. Als eerste nam vestigingsleider M.C. Felius van Ten Anker de tracta- ties in ontvangst. Voorzitter Matjo van Liere rechts) is blij dat ook nieuwe klanten de weg naar de wereldwinkel weten te vinden. Drukker dan anders was het niet in de winkel in de Stoofstraat. Maar in plaats van de vaste klanten za gen de vrijwilligers nogal wat nieuwe gezichten. En dat is be moedigend, aldus Van Liere. Hij meldt over de eerste vier maanden van het jaar een omzetstijging van twaalf procent. Hoewel de Wereld winkel een aantal bekende artike len verkoopt, zoals Max Havelaar- koffie, is er meer verdiend aan de kunstnijverheid uit de Derde We reld. In Tholen is een breed aan bod van geschenkartikelen en sie raden te vinden. De winkel legt zich ook toe op kerstpakketten. „Daarover kunnen wij nu al infor matie verstrekken", zegt Van Lie re. De komende maanden gaat de We reldwinkel - die in Tholen zeven jaar bestaat - nadrukkelijker aan de weg timmeren. „We zijn te vinden op de braderieën in Stavenisse, Nieuw-Vossemeer en Halsteren. We bezoeken de Lions Club en be drijven in de omgeving." Ook op de kerken oriënteert de vereniging zich. Zo presenteerde men zich al in de Gereformeerde Kerk en de Rooms-Katholieke kerk, en op eerste pinksterdag is men bij de hervormde gemeente Immanuël. Alles is bedoeld om meer bekend heid te geven aan het werk van de Wereldwinkel, die zich inzet om producenten in Derde-Wereldlan den een eerlijke prijs te betalen voor hun producten. Tijdens de Europese wereldwin keldag was er ook aandacht voor de internationale 'Jubilee 2000- campagne'; een actie in veertig landen om bij regeringen te beplei ten de armste ontwikkelingslanden hun torenhoge schulden kwijt te schelden. De handtekeningen zul len volgende maand worden aan geboden aan de G8, de rijkste in dustrielanden en Rusland. In Tholen werden zo'n dertig handte keningen gezet. „Een mevrouw kwam er speciaal voor", vertelt Van Liere. „Ze kende de actie, maar wist aanvankelijk niet waar ze kon tekenen. En ze had een dochter in Nicaragua." Gebrekkig financieel beheer kost veel gemeenten geld' was de con clusie van een onderzoek van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). De Thoolse wethouder van financiën R. Ravensteijn voelt zich niet aangesproken. Volgens het onderzoek heeft slechts 1 op de 10 gemeenten met minder dan 50.000 inwoners een beleid om li quide middelen doelmatig aan te wenden. Ravensteijn beschouwt Tholen als die ene op de tien. „We hebben een raamovereen komst met de BNG - de huisban kier van de gemeente Tholen - waarbij we een fractie minder ont vangen dan de depositorente. Dat is dus een behoorlijk goede vorm van beleggen. Als gemeente kun je moeilijk met obligaties of aandelen beginnen, want daar zitten teveel risico's aan met koersverschillen. Je kunt de gemeente immers niet met een huishouden vergelijken." Het onderzoek toont echter aan, dat gemeenten niet resultaat ge richt zijn. Een prikkel om finan cieel te presteren ontbreekt, terwijl er van instanties die gemeen schapsgeld beheren, juist verwacht mag worden dat ze dat zo efficiënt mogelijk doen. „Dat doen we ook", aldus Ravensteijn. „Wij zijn best tevreden met ons rentepercen tage van 3,5%. Daar kan geen han delsbank tegenaan. Maar risicomij dend gedrag is ons uitgangspunt. In Deventer zijn ze veel geld kwijt geraakt omdat ze in aandelen gin gen. Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds belegt ook wel in aan delen en obligaties, maar dat is voor de lange termijn en dat is niet vergelijkbaar met onze gemeente." Toch heeft Tholen op dit moment 5 miljoen gulden in kas, zodat er met obligaties van 6% meer rendement te maken valt dan met een rente van 3,5%. „Vijf miljoen is mini maal voor een gemeente van onze omvang", zo geeft de wethouder aan. „We laten echter geen miljoe nen op de rekening-courant staan. Er wordt scherp op gelet, dat over schotten naar de spaarrekening gaan. Ons beleid is erop gericht, dat er wat dat betreft heel snel ge handeld wordt." Tholen zit over het algemeen flink liquide en de- laatste twaalf jaar is het nog nooit voorgekomen dat de gemeente een lening moest afsluiten, aldus de wethouder. Volgens het BNG-onderzoek laten veel gemeenten hun middelen on benut en wordt er door een passief financieel beleid rendement misge lopen. „Als overheidsinstantie heb je geen keus", vindt Ravensteijn. „Meer rendement betekent meer ri sico of zelfs verlies. Wij zitten echt gunstig met ons financieel beheer." Overigens heeft de gemeente wel aandelen: in huisbankier BNG en in Delta Nutsbedrijven. Dat houdt echter verband met zeggenschap in die twee intanties. A.N. Poot en zijn partner nemen de fiets in ontvangst van garagehouder J. Maat rechts). De familie A.N. Poot uit Sint- Maartensdijk ontving maandag morgen een mountainbike uit handen van garagehouder J. Maat uit Sint-Annaland. Deze prijs won Poot in een wedstrijd die Renault uitschreef ter gele genheid van de introductie van nieuwe Renault Mégane. Iedere Renaultrijder kreeg een uitnodi ging voor een open dag en wie een slagzin verzon, kreeg in elk geval een horloge en maakte ook nog eens kans op een fiets. A.N. Poot werd door Renault uitgekozen als de beste in het gebied van dealer Maat. Zijn slagzin luidde: 'Al word ik tachtig, ik kies toch voor veilig en prachtig.' Volgens Re nault sloot deze slogan exact aan bij de thematiek voor de Renault Mégane. Poot is een fietsliefheb- ber en voor hem kwam de prijs precies op het juiste moment. „Ik was eigenlijk al aan het uitkijken naar een nieuwe fiets. Dus dit komt als geroepen", zegt Poot. Ook J. Maat is blij dat juist ie mand als Poot deze prijs won. „Hii al zo'-, veertien jaar klant bij mij. Dan is het leuk dat zo'n wedstrijd door hem wordt gewon nen. Het had natuurlijk ook ie mand kunnen zijn die ik hier ver der bijna nooit zie. Renault heeft centraal de inzendingen beoor deeld", aldus Maat die de partner van Poot een bos bloemen gaf in de kleuren van de fiets. (Advertentie I.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 8