'Eigen positie op het spel zetten voor SGP was teveel gevraagd' Afvalwater in het buitengebied zuiveren Zwerm van 20.000 bijen in Poortvliet Lustrumviering van Vrederust gevarieerd Naar vakantiepark dankzij actie clubkas Oerlemans Oerlemans St.-Annalandse brandweer derde plaats na klapband Fakkel boven GEP te zien Schutse moet ruim 77 mille terugbetalen Leden CDA Zeeland krijgen uitleg over vorming college g.s. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Het CDA gaf van meet af aan de voorkeur aan voort zetting van de coalitie met VVD en PvdA in het colle ge van gedeputeerde sta ten. De eigen positie op het spel zetten ten gunste van de SGP zou teveel ge vraagd zijn. Dat betoogde de nieuwe gedeputeerde A.J.G. Poppelaars donder dag in Meulvliet op de le denvergadering van het CDA Zeeland. Europarle mentariër W.G. van Velzen hekelde er de Nederlandse opstelling ten aanzien van de Europese commissie. Kerncentrale Europa Nieuwkerk In 2005 lozen huizen en bedrijven verboden De gemeente Tholen moet voor 1 september inventarise ren, welke panden in het buitengebied nog niet op de rio lering zijn aangesloten. De provincie wil weten, welke panden voor aansluiting op de riolering in aanmerking komen en welke voor mini-zuivering. Per 1 januari 2005 wordt het volgens rijksregels verboden, dat huishoudens en bedrijven nog lozen op het oppervlaktewater en in de bodem. Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Beeldenroute realiseren op terrein Met een kerkdienst, de onthulling van een kunstwerk, een tentoonstelling, terreinfeest en reünie wordt deze maand het 90-jarig bestaan gevierd van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren. Eerder al verscheen een boek over de historie van de - onlangs opgeheven - vereniging die de instelling in het begin van deze eeuw stichtte. Reünie Wedstrijden van brandweer in Sint-Philipsland T Op hemelvaartsdag 13 mei zijn we open van 12-17 uur. Poppelaars lichtte, mede namens de in het buitenland vertoevende gede puteerde Coppoolse (die lijsttrekker was) de gang van zaken rond de col lege-onderhandelingen toe en ging in op de vraag waarom het CDA zich niet inzette om de SGP in het college te krijgen. Al tijdens de cam pagne voor de statenverkiezingen iiet de partij er, aldus Poppelaars, geen misverstand over bestaan ver der te willen met VVD en PvdA. En bij die partijen viel dezelfde voor keur te bespeuren. „De belangrijkste argumenten hiervoor zijn toch wel de goede samenwerking in het ver leden en de overbrugbare program mapunten." De verkiezingsuitslag (VVD en CDA elk 10 zetels, PvdA 8 zetels) maakte dat voortzetting voor de hand lag, zij het met wat zwaardere portefeuilles voor de christen-democraten. „Die keuze hiold automatisch in dat de SGP bui ten de collegeboot zou vallen", zei Poppelaars. De vooraf uitgesproken voorkeur en het feit dat met VVD en PvdA op basis van ieders uitgangspunten tot een program gekomen kon worden waarin het CDA zich kon vinden, waren redenen om niet naar de SGP te kijken. Poppelaars wees op de be langrijke programmatische verschil len die er zijn met de staatkundig gereformeerden: ten aanzien van de positie van de vrouw, internationale samenwerking, de positie van de cultuur en van de recreatie. Zou het CDA daaroverheen zijn gestapt en de intentie tot samenwerking met VVD en PvdA los hebben gelaten, dan nog zou de SGP zonder mede werking van de liberalen (die als grootste partij de onderhandelingen leidde) niet in g.s. opgenomen kun nen worden, legde Poppelaars uit aan de ruim veertig aanwezigen in Tholen. Had het CDA er een punt Europarlementariër W.G. van Velzen spreekt in Meulvliet Zeeuwse CDA 'ers toe. Uiterst links statenlid J. van de Merbel uit Tholen met naast hem oud-afdelingsvoorzitter E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet. van gemaakt, dan had de positie van het CDA in de onderhandelingen op het spel kunnen komen te staan. „En dat ten gunste van een andere partij. Dat zou teveel gevraagd zijn." Ook de gang van zaken rond de mo tie van de SGP over de kerncentrale Borssele in de eerste vergadering van de nieuwe staten, lichtte de ge deputeerde toe. CDA, VVD en PvdA verlieten toen de vergaderzaal om niet over de motie te hoeven stemmen (de Tweede Kamer heeft beslist dat de centrale na 2004 dicht gaat, een groot deel van de Zeeuwse staten wil dat terugdraaien). In het collegeprogram is opgenomen dat provinciale staten een uitspraak zul len doen naar aanleiding van een no titie waarin alle aspecten zijn beke ken: veiligheid, afval, werkge legenheid, milieu en liberalisering van de energiemarkt. De motie van de SGP had, aldus Poppelaars, al leen betrekking op financiële en werkgelegenheidsaspecten en was daarmee in de ogen van de college partijen te beperkt. Bovendien vreesde men, gezien de beoogde la tere discussie, een verwarrend beeld richting Den Haag. Dat men om die reden een stemming ontweek, ver dient volgens Poppelaars niet de schoonheidsprijs, maar kon niet an ders. Volgens hem komt de SGP te rug met de motie en is dat om de co alitie uit elkaar te spelen (de PvdA wil eigenlijk niet aan het besluit van de Tweede Kamer tornen - red.). „Dan krijgen we een herkansing en ik beloof u dat we zeker revanche zullen nemen." De opstelling van de SGP heeft volgens de gedeputeerde alles te maken met de afloop van de college-onderhandelingen. Op 18 mei start in Zeeland de cam pagne van het CDA voor de Europe se verkiezingen van 10 juni. In Tho len is geen bijeenkomst gepland, de slotmanifestatie is op 7 juni in Brui- nisse. Van Velzen onderstreepte het belang van het Europees parlement: eenderde van onze wetgeving komt uit Brussel en het parlement (626 zetels waarvan 31 voor Nederland) is het enige orgaan dat binnen Euro pa democratisch wordt gekozen. Een goede opkomst van de kiezers is echter een vereiste voor de legiti miteit van het parlement. Op 1 mei is het Verdrag van Amsterdam in werking getreden en dat geeft het Europees parlement meer bevoegd heden. De nieuwe voorzitter van de Europese commissie, de Italiaan Prodi, gaat eerst op zoek naar andere commissarissen. Het gemak waar mee in ons land over de 'poppetjes' wordt gepraat, heeft Van Velzen ge stoord. „Ik mis het nadenken over het Nederlandse belang. Zo was ons land vroeger op landbouwgebied in Brussel een leider, maar nu zijn we een volger geworden. Daar zou men eens bij stil moeten staan." De europarlementariër ontkwam er niet aan om uit te leggen waarom de tien CDA'ers - samen met driekwart van het parlement - hebben gestemd tégen het statuut van de raad van mi nisters dat de rechtspositie regelt van de parlementariërs. Hij vertelde dat dit statuut op belangrijke punten afweek van het rapport dat door een commissie uit het parlement zelf was opgesteld. Europarlementariërs krijgen dezelfde vergoeding als de leden van hun nationale parlement, maar tussen landen onderling be staan grote verschillen (bijvoorbeeld Spanje 20% minder salaris dan Ita lië, Nederland geen reiskostenver goeding en Duitsland wel). „Tussen de raad en het parlement zijn er, on danks het verwerpen van het statuut, wel degelijk punten van overeen stemming. Zo vinden we dat er een statuut moet komen, en een basissa laris. En dat er verder onderhandeld moet worden tussen beide partijen over het ouderdomspensioen (60 of 65 jaar) en een overgangsregeling voor de reiskostenvergoeding." Vol gens Van Velzen hebben PvdA, VVD, D66 en de Groenen in het parlement op puur nationale gron den vóór het statuut gestemd. Bo vendien zou gespeeld hebben dat een amendement - ontactisch, aldus de CDA'er - van de liberale en de groene fractie niet werd aanvaard. Op de bijeenkomst werden een aan tal nieuwe bestuursleden bij accla matie gekozen: D. Coppoolse voor Tholen, E.P.S. Baecke (Hulst), D. Hoogstrate (Middelburg), A. Voge laar (Schouwen-Duiveland), J. Jan sen (Reimerswaal) en R. Suurmond (Vlissingen). Ook werden diverse mensen uitgezwaaid door voorzitter mevr. L. Geluk. Onder hen de terug getreden Thoolse afdelingsvoorzit ter E.Ph. Nieuwkerk. „Jarenlang was je een boegbeeld binnen het CDA Zeeland. Ik had bijzonder veel waardering voor je werk. Je ging zo voor je mensen, tot het bittere eind", aldus mevr. Geluk, die een boekje van Agnes van Aardenne aanbood. Van het Kamerlid S. Buijs kreeg Nieuwkerk een speldje van de Tweede Kamer. „Aan de zijlijn blijf ik meekijken, maar na veertig jaar is het welletjes", zei de Tholenaar in een reactie. Alle aanwezige statenleden presen teerden zich kort in de vergadering, die begon met de afwikkeling van een aantal huishoudelijke zaken. Uit het jaarverslag blijkt dat de partij in Zeeland het aantal leden met ruim 2% zag teruglopen, van 2426 naar 2370. In de afdeling Tholen daalde het ledental met negen naar 72. Bekeken moet worden of de panden kunnen worden aangesloten op het rioleringssysteem van de gemeente. Op plekken waar dat niet kan of te duur wordt (maximaal 35.300 gul den in kwetsbare natuurgebieden en 20.700 gulden in de minder kwets bare gebieden), moet worden uitge weken naar het alternatief van indi viduele behandeling afvalwater (IBA), wat neerkomt op een mini- zuivering per pand of per groep panden. Vooruitgclopend hierop hebben ge deputeerde staten het grondgebied van de provincie ingedeeld in kwetsbare en minder-kwetsbare ge bieden. Aan de hand van de gege vens wordt per gemeente, het water schap en de provincie een saneringsprogramma opgesteld, waarin ook wordt opgenomen bin nen welke tijd de uitvoering haar beslag moet krijgen. De gemeente kan te gelegener tijd op basis van de wet milieubeheer ontheffing vragen voor de aansluitingsplicht op de rio lering. Waar de provincie die ont heffing verleent, moet vervolgens worden gezocht naar een alternatief via mini-zuivering, bijvoorbeeld he- lofytenfilters. Overigens wordt nu nog gestudeerd op de toepasbaar heid van diverse alternatieven, waarbij ook wordt bekeken of indi viduele of collectieve aanschaf de voorkeur verdient. Een ambtelijke werkgroep van de gemeenten, wa terschappen en de provincie is hier mee bezig. Hierin zat tot februari W.A. Blaas uit Tholen namens de vereniging van Zeeuwse gemeen ten. Hij is inmiddels opgevolgd door W.J. de Voogd van der Straaten uit Sint-Annaland, eveneens werk zaam bij de gemeente Tholen. In landelijk verband wordt boven dien nog gewerkt aan certificering van IB A-systemen. Het heeft voor individuele eigenaren van panden en bedrijven in het buitengebied daarom geen zin zelf alternatieven te ontwikkelen, aldus de provincie. Aangeraden wordt de ambtelijke studie-uitkomsten en de certifice ring af te wachten. Na een niet zo gunstige voorberei ding - op de heenreis kreeg de brand weerauto voor de vierde keer een klapband - veroverde de Sint-Anna- landse brandweer zaterdag nog een derde prijs bij wedstrijden in Gende- ren. „We zijn daar best trots op, want het was een pittige wedstrijd, waarbij veel van de twaalf ploegen de mist in gingen", vertelt bevelvoerder Bram van Iwaarden. De oefenplaats was een dorpshuis met een brand op het podium en in de kelder, waarbij ge sloten deuren de moeilijkheidsgraad bepaalden. Sint-Annaland lukte het om in het pikke donker de brand te blussen en de twee slachtoffers bin nen de tijd in veiligheid te brengen. De derde plaats in de categorie tank autospuit hogedruk geeft recht op deelname aan de gewestelijke wed strijden in Haamstede. De ploeg be stond uit bevelvoerder Nico Overbee- ke, Johan Vroegop, Leo Mosselman, Han Ridderhof, Johan Elenbaas en pompbediende Adrie v.d. Reest. Bij de klapband was het even schrik ken. Terwijl de bemanning de kapot te band eraf haalde, kwam brand weerman Hans Burgers vanuit Sint-Annaland met een reservewiel, zodat de ploeg nog op tijd was voor de wedstrijd in de gemeente Aal burg. Het was de vierde klapband al. De wagen spoort niet meer en in een combinatie met te zware belasting ontstaan er klapbanden. Sint-Anna land ziet de nieuwe brandweerauto dan ook liever vandaag dan morgen komen. De dertienjarige Jan-Willem de Boer laat de bijen zien die maandagmiddag in de Poortvlietse Molenstraat werden gevangen. Dat was maandagmiddag even schrikken voor bewoners van de Molen straat in Poortvliet. Het zag rond half twee helemaal zwart van de bij en. De gemeente werd gebeld om maatregelen te nemen, de bijen zaten echter niet in een gemeentelijk plantsoen, maar in een particulier bosje. Het was een geluk bij een ongeluk dat Peter de Groen rond half vijf langs fietste. Hij werd door een bij in zijn kaak gestoken, maar als zoon van imker M.J. de Groen wist hij wat hem te doen stond. Hij haalde zijn vader en die pikte met zijn hand de koningin uit de bijenzwerm en deed die in een korf. De imker schatte dat het wel om 20.0(H) bijen ging. Hij legde de korf op straat en deed er ge deeltelijk een zak over. Het was een gekrioel van jewelste en één grote kluwen van bijen, maar het leed was geleden. Na een halfuur haalde De Groen sr. de korf op en deed die in de kofferbak van zijn auto om de bij en later in een boomgaard terug te Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. zetten in de vrije natuur. De bijen profiteerden maandagmiddag van het mooie weer en waren vanaf de Schoolstraat over tuinen in de Mo lenstraat terecht gekomen. Tot half juni kan een oranje licht schijn bij Tholen waargenomen worden in verband met de opstartfa se van een nieuwe koolmonoxide- en waterstoffabriek op hel terrein van General Electric Plastics in Bergen op Zoom. Indien aardgas, koolmonoxide en waterstof nog niet kunnen worden verwerkt in de fa briek, worden deze gassen volledig verbrand in een fakkel. Begin 1998 is Air Liquide begonnen met de bouw van de fabriek. Koolmonoxi de is een grondstof voor de produc tie van lexan polycarbonaat, dat op zichzelf een grondstof is voor vele toepassingen zoals cd-roms. Water stof - dat niet wordt toegepast in de GEP-processen - is een product van Air Liquide dat aan andere klanten wordt geleverd. Een aantal activiteiten is bedoeld om het begrip en de ontmoeting tus sen patiënten en niet-patiënten te bevorderen. En op die manier de kloof te overbruggen die nog steeds bestaat tussen samenleving en gees telijke gezondheidszorg. Het thema van de viering van het achttiende lustrum is dan ook 'vermaatschap pelijking van de geestelijke gezond heidszorg'.' Zondag wordt in de Ark, de kerk van Vrederust, een speciale dienst gehouden waaraan de zanggroep van (oud-)personeelsleden mede werking verleent. Twee dagen later, op dinsdag 18 mei, onthult de hoofdinspecteur voor de geestelijke gezondheidszorg R. Smeets een door Paul Vendel vervaardigd kunstwerk. G. Grosfeld van de Mondriaanstichting geeft er vervol gens een toelichting op. Dit moet de aanzet zijn voor een gesponsorde beeldenroute die Vrederust dit jubi leumjaar op het terrein wil realise ren. Aansluitend wordt in de ge hoorzaal van de Sprenge de expositie 'Hoofdzaken' openge steld, een reizende tentoonstelling van het nationaal fonds geestelijke volksgezondheid. De expositie, die t/m 30 mei te zien is (op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag), geeft informatie over de meest voorko mende geestelijke gezondheidspro blemen. Er zullen ook creatieve werken van patiënten te zien zijn. Onder het motto 'Op naar de vol gende eeuw...' is op 19 mei het ter reinfeest gepland, met 's middags een rommelmarkt en kermisattrac ties en 's avonds in de feesttent een optreden van Flat Out. Een dag la ter organiseert de stichting Familie leden in de Sprenge een thema avond over de manisch-depressieve stoornis. In september zullen de pa tiënten een uitstapje maken en in november is er nog een jubileum feest voor medewerkers en vrijwil ligers. De reünie voor (oud-)medewerkers van het psychiatrisch ziekenhuis is op 29 mei gepland. Er hebben zich ruim 300 mensen voor aangemeld. De reünisten worden 's morgens om half elf verwacht en om vier uur wordt de dag afgesloten. De gehele dag door zijn er activiteiten. Op het terras van de Sprenge musiceert de huisfanfare Euphonia en in het ge bouw kan een film van Vrederust bekeken worden. In de Ark is de tentoonstellingscommissie aan het werk geweest en ook een foto-ex positie te zien. Een organist en leer lingen van de gemeentelijke mu ziek- en balletschool leveren hier een muzikale bijdrage. Op de reü niedag zijn het therapieëngebouw De Meerpaal en Klein Loo openge steld. Ook kunnen de deelnemers een ritje over het terrein maken in de elektrocar. Leden van het Gezel- letoneel beelden, verspreid over het hele terrein, allerlei typetjes uit. Eric de Ruiter (links) reikt de reischeque uit aan mevr. Keur en haar kleindochter Simone Snoep. In het midden mevr. Westdorp en daarnaast dhr. Gunst. (Advertentie I.M Drie prijswinnaars van de actie clubkas wachten maandagmid dag vol spanning, welke prijs ze gewonnen hadden. Eric de Ruiter begon bij de uitreiking in de Ra bobank Sint-Annaland met de tweede prijs van 150 gulden. Die was voor mevr. M. Westdorp-de Keizer en de 100 gulden ging naar A.J. Gunst. Een weekend Center Pares in een vakantiepark naar keuze ter waarde van 700 gulden, viel in de schoot van mevr. T. Keur-Gunter, die met haar kleindochter Simone Snoep heel gelukkig bleek met deze verras sing. Volgens initiatiefnemer André van Ast van de organise rende voetbalvereniging WHS was de derde actie clubkas een succes geworden met de verkoop van ruim 1300 boekjes met kor tingbonnen, die voor vijf gulden van de hand gingen. Op de eerste avond gingen er met huis-aan- huis verkoop al ruim 700 weg. Naast de directe korting op pro ducten bij vele winkeliers kon men bij de Rabobank meedingen naar drie prijzen door een bon in te leveren. „Er kwamen bijna 600 bonnen binnen, dus er moest ge loot worden", vertelde Eric de Ruiter. „We vinden het overigens heel leuk om hieraan mee te wer ken, want we steunen als Rabo bank graag de verenigingen." Van Ast was daarmee ingenomen. „We worden met zijn allen ook beter van zo'n actie: de consu menten, de winkeliers en de ver enigingen. Het is voor de derde keer weer positief verlopen." De actie clubkas duurde dit keer vier in plaats van zes weken. Behalve in Sint-Annaland werden er ook in Stavenisse boekjes met korting bonnen verkocht. In Poortvliet zou er eerst ook nog een vereni ging meedoen, maar dat ging op het laatste moment niet meer door. Zorgcentrum De Schutse in Sint- Annaland moet aan de provincie ruim 77 mille terugbetalen aan te veel ontvangen bijdragen over de jaren 1994 t/m 1996. Middelburg betaalt voorschotten voor zowel de exploitatie als de tijdelijke opname en stelt de definitieve bijdragen ach teraf vast. Over 1994 zijn de verzorgingskos- tcn bepaald op ruim 2,75 miljoen gulden (inclusief dik 44 mille voor onderhoud), waarvan de provincie 1.481.092 voor zijn rekening neemt en de rest door de bewoners bijge dragen moet worden. Het bestuur van de Schutse heeft van dat bedrag nog 79.193 gulden tegoed, maar moet over 1992 nog 85.351 terug betalen en dat wordt meteen verre kend. Voor de dagopvang betaalt de provincie 12.750 gulden voor 255 dagen. De verzorgingskosten voor 1995 bedragen ruim 2,71 miljoen (inclu sief 15 mille loonruimte en 27 mille onderhoud). Na aftrek van de eigen bijdragen van de bewoners resteert voor de provincie 1.307.835 mil joen, maar er is al 57.917 gulden meer aan voorschotten uitbe taald. Voor de dagopvang is 15 mille aan voorschotten betaald, terwijl de Schutse voor 272 dagen recht heeft op 13.600 gulden. Voor overname van personeel van het voormalige verzorgingshuis Sint Maartenshof in Sint-Maartensdijk kreeg de Schutse een eenmalige bijdrage van 5000 gulden. Voor 1996 zijn de verzorgingskos ten vastgesteld op ruim 2,71 mil joen (inclusief 25 mille loonruimte, 9 mille prijscompensatie en 35 mil le onderhoud) en de provinciale bij drage bedraagt 1.271.110 gulden. Er is aan de Schutse al 11.283 gul den meer aan voorschotten betaald. Ook voor de dagopvang (363 da gen) is 440 meer betaald dan de 19.965 gulden waarop het zorgcen trum recht had. In totaal kreeg de Schutse over de genoemde drie ja ren samen 77.198 gulden teveel uit betaald. Voor het eerst in twaalf jaar organi seert de blusgroep Sint-Philipsland weer een brandweerwedstrijd. Zater dag treden elf ploegen uit West-Bra bant aan voor de wedstrijden hoge druk. In het voorwoord van het programmaboekje voor deze dag, meldt burgemeester H.A. van der Munnik dat de brandweer Tholen elk jaar een wedstrijd zal organiseren, telkens in een andere kern. Brand weercommandant J. de Feijter denkt dat de deelnemers verrast zullen zijn door het object dat deze keer voor de oefening is uitgekozen. De wedstrij den beginnen om zeven uur en duren tot vier uur. De prijsuitreiking is om zes uur in dorpshuis De Wimpel te Sint-Philipsland door loco-burge meester I.C. Moerland. Het alge meen brandweer-wedstrijdencomité heeft besloten tijdens de wedstrijden een collectebus bij de kazerne weg te zetten om geld in te zamelen voor het Koningin Wilhelminafonds. m KAA1STRAAT 4. STEENBERGEN Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 6