Plannen van Beter Wonen klaar voor woonzorgcentrum Poortvliet Milieuvergunning varkensstal vervalt Verburah 4 Provincie Zeeland Openbaar en spreekrecht Het onderste boven Ruim 5 mille voor hulp aan oost-Roemenië 44 bestuurders rijden te hard VRIJDAG 14 MEI A.S. Woensdag 12 mei 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Na gekibbel met welstand, kan vergunning nu aangevraagd worden Uitbreiding Van Balkom sneuvelt op stank Nadat het lange tijd stil is geweest rond de ontwikke ling van een woonzorgcen trum voor Poortvliet, heeft de woningbouwstichting Beter Wonen dan nu de plannen klaar. Al eerder waren er tekeningen ge maakt, maar de welstands commissie van de gemeen te lag dwars wat het hoofdgebouw betreft. Waarschijnlijk zal begin volgend jaar de eerste spa de de grond in gaan. Sloop en herbouw Woning gelegaliseerd voorh#efl Crusio b.V. specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. »r ZiekerÉfeJLievensberg Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 19/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Adviescommissie Gesloten De komende week vergaderen vijf commissies uit Provinciale Staten (PS). Over onderwerpen die op de agenda staan is het voor het publiek de laatste mogelijkheid zijn of haar mening te geven. T Zo moet het nieuwe woonzorgcentrum er uit gaan zien, vanuit de Paasdijkstraat bezien. De Raad van State heeft de milieuvergunning vernietigd die het ge meentebestuur had afgegeven voor uitbreiding van de varkensstal van Van Balkom b.v. aan de Bram Groenewegeweg te Poortvliet. De eventu eel optredende stankoverlast is daarbij van doorslaggevende betekenis geweest. Tegen de vergunning was bezwaar gemaakt door D.L. Kop- penhol uit Sint-Annaland en medestanders van de actiegroep Varkens Nee, alsmede door de varkenshouder zelf. Dc stichting christelijke hulpverle ning Oost-Roemenië te Poortvliet heeft met een flessenactie en de ver koop van c.d.'s en m.c.'s 5100 gul den opgehaald. Hiermee is er weer transpon van hulpgoederen moge lijk. „De kosten van het vervoer zijn een voortdurende zorg van de hulp verleners", aldus hervormd predi kant ds. A. Egas. „Wij blijven ons echter inzetten om het doel te reali seren: de alllerarmsten aan de nodi ge middelen van bestaan te helpen, waarbij de verbreiding van het evangelie niet vergeten wordt." Een lege flessen actie bracht 1100 gulden op. De bonnen die de klan ten voor hun fust kregen, wisselden ze niet zelf in, maar deponeerden ze in een doos. Hieraan werd mede werking verleend door Cl000 Gun- ter en Attent Koppejan in Sint-An naland, Spar Jansen in Poortvliet, Albert Heijn in Tholen, Plusmarkt Roggeband in Oud-Vossemeer en Meermarkt Koster in Stavenisse. Cl000 Moerland in Tholen schonk een partij badhanddoeken die met succes verkocht zijn. Verder mocht een medewerkster van de stichting in haar schoolklas van de Prins Mauritsschool te Middelharnis de nog resterende cd's en me's van de stichting verkopen. Dit werd met groot enthousiasme ter hand geno men en het resultaat was ver bluffend: ruim 4000 gulden. „Wij zijn heel erg dankbaar voor die on dersteuning", aldus ds.Egas. Zaterdag 5 juni organiseert de stich ting CHOR weer een zangavond in de N.H. kerk te Poortvliet. Mede werking verlenen de bekende bari ton Karei Bogerd uit Leerdam, het chr. gemengd koor Met hart en stem uit Sint-Maartensdijk en het kinder koor Soli Deo Gloria uit Sint-Anna land. De samenzang wordt geleid door J. de Graaf uit Poortvliet. Kaarten zijn verkrijgbaar in Sint- Philipsland bij A.M. Verwijs, Krab- benkreekstrat 30 en in Poortvliet bij G. de Graaf, Burgemeet 12. De op brengst is eveneens bestemd voor de hulpverlening aan oost-Roe menië. Beter Wonen gaat een woonzorg centrum van twaalf woningen bou wen op de hoek van de Molenstraat en de Paasdijkstraat in Poortvliet. Op deze plaats stond de voormalige slaapkamerzaak Dormilux (van Bouman-Potter). Dat heeft wel wat voeten in de aarde gehad. Eerst wil de men een klein zorgcentrum met één woonlaag bouwen, maar dat zou betekenen dat er maar zes wo ningen kwamen. Dat was te weinig en daarom besloot Beter Wonen in twee lagen te bouwen. De wel standscommissie wilde vervolgens dat er puntdaken op de woningen zouden komen om meer in het dorpsgezicht te passen. Maar het grote probleem ontstond bij het hoofdgebouw. Huisarchitect Weert- man uit Goes had hiervoor een zo genaamde vliesgevel ontworpen. Dat was een glas en staalconstructie die licht naar voren helde. Maar de welstandscommissie vond dat totaal niet passen in het straatbeeld en eis te dat er gewoon metselwerk zou komen. Uiteindelijk zwichtte Beter Wonen daarvoor en na de nodige aanpassingen, lijken er nu geen pro blemen meer voor vergunningverle ning. Inmiddels is de artikel 19-pro- cedure in werking gezet voor de aanpassing van het bestemmings plan (er rust nog geen woonbestem ming op het stuk grond). „Helaas heeft de hele procedure wat vertra ging opgelopen door de aanpassin gen die we moesten maken. Maar nu verwachten we geen grote pro blemen meer", zegt hoofd bewo nerszaken J. Droogendijk van Beter Wonen. „Maar ik vrees dat het waarschijnlijk wel begin volgend jaar zal zijn, voordat we met de ei genlijke bouw kunnen beginnen." Het plan voor het woonzorgcentrum is fraai opgezet. Zes woningen in twee lagen aan de Paasdijkstraat, zes aan de Molenstraat en op de hoek het hoofdgebouw met daarin dc entree, recreatieruimte, biljart zaal, beheerdersruimte, het kantoor van de zorgcoördinator en het trap penhuis met een lift. „We hebben ervoor gekozen om het biljart in een aparte ruimte te zetten. Eerst wilden we die verhuren, maar de biljarttafel bleek toch teveel ruimte in te nemen in de recreatiezaal", legt Droogen dijk uit. „Verder is de entree altijd open, maar na een soort tochtsluis komt er een schuifdeur die met een sleutelcontact wordt bediend. Daar komen ook de brievenbussen en deurbellen te hangen met een inter com. De bewoners kunnen de deur voor bezoekers vanuit hun eigen huis openen." De lift is geschikt om een brancard in te vervoeren. Het gebruik van de gemeenschapsruim te wordt geregeld door de zorgcoör dinator. Wie dat zal worden, is nog niet bekend. Diverse instanties hebben meege dacht bij de ontwikkeling van het plan. Zo heeft ook de Anbo Tholen advies uitgebracht. De woningen zijn aanpasbaar gebouwd. Dat wil zeggen dat men rekening heeft ge houden met bijvoorbeeld de toegan kelijkheid voor rolstoelen. Ook heb ben alle woningen een toilet dat voor invaliden geschikt is en er zit een bejaardenalarm in. De alarme ring verloopt in eerste instantie via zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Behalve aanpasbaar is er ook duur zaam gebouwd. „Daar zijn we aan gehouden, want we hebben het Zeeuwse convenant duurzaam bou wen ondertekend. Daarbij hebben we ook het politiekeurmerk veilig wonen dat voornamelijk iets zegt over het hang- en sluitwerk en de openbare verlichting", vertelt Droogendijk. De woningen bestaan uit een hal, logeer- of hobbykamer, slaapkamer, badkamer en een woonkamer met open keuken. Van wege het feit dat er dicht op de rooi lijn is gebouwd, is een uitvallend zonnescherm niet mogelijk, maar zullen er waarschijnlijk elektrisch bedienbare schermen komen die recht langs de ramen zakken. Het hele perceel is 1080 vierkante meter groot. Behalve het gebouw komen er ook zes eigen parkeer plaatsen, een fietsenstalling en een tuin bij het woonzorgcentrum. „Het moet een leeftuin worden waar de mensen ook lekker kunnen gaan zit ten en contacten leggen met ande ren. We hebben er bijvoorbeeld ook bankjes met een pergola in ge pland", aldus Droogendijk. Opmer kelijk is ook dat er op de (geheel overdekte) galerij uitsparing ge maakt worden voor het plaatsen van elektrische scooters met zelfs stop contacten om de accu's op te laden. „Steeds meer ouderen hebben zo'n scooter. Dat merken we onder meer in Maartenshof. En op een gewone galerij is het moeilijk om zo'n ding weg te zetten. Daarom hebben we er nu al rekening mee gehouden." Beter Wonen is op zoek naar nog meer ruimten voor woonzorgcentra. Behalve Anna Jacobapolder, Scher- penisse en Oud-Vossemeer is er in elke plaats in de gemeente een (woon)zorgcentrum. Anna-Jacoba- polder en Scherpenisse zijn geen opties voor Beter Wonen. Het eerste dorpje is te klein en beide plaatsen liggen dichtbij een plek waar wel een woonzorgcentrum is (respectie velijk Sint-Philipsland en Sint- Maartensdijk). Maar in Oud-Vosse- meer heeft de woningbouwstichting serieuze plannen. „We zoeken mo menteel nog naar een geschikte plaats om zo'n woonzorgcentrum weg te zetten", is alles wat Droogendijk er over kwijt kan. „Maar de belangstelling is er zeker. Voor het plan in Poortvliet hebben zich nu al zestien kandidaten inge schreven. En zelfs voor het plan in Oud-Vossemeer - waarvan nog niets zeker is - hebben zich al zes mensen aangemeld." De huisvesting van ouderen is iets dat steeds belangrijker wordt voor Beter Wonen. „Het zal bij ons het zwaartepunt worden voor de toe komst. Overigens is dat een lande lijke tendens. Het is ook zo dat we nu eigenlijk alleen nog maar levens- loopbestendige woningen bouwen. Dat wil zeggen dat een klein gezin of een jonge vrijgezel er net zo goed in kan als een oudere", zegt het hoofd bewonerszaken. „Voorheen werden er voornamelijk eengezins woningen gebouwd. Die moesten uit de grond gestampt worden van wege de woningnood. Dat betekent wel dat het bouwen nu duurder wordt. Er zal geld uit andere zaken (bijvoorbeeld de verkoop van wo ningen) in gestoken moeten wor den." Wat de komende jaren betreft, hoeft Beter Wonen niet bang te zijn voor verveling. Na een grootscheepse ac tie om diverse huizen te renoveren (de stichting gaat uit van een le vensduur van 50 jaar met halverwe ge een grondige renovatie), zijn de bestaande woningen nu kwalitatief redelijk op peil volgens Droogen dijk. Maar er staat meer te gebeu ren. Dit voorjaar hoopt Beter Wo nen de nota strategisch voorraad- beleid te voltooien. Daarin wordt beschreven wat de stichting voor plannen heeft met de woningvoor raad. Sloop van oude panden komt er bijvoorbeeld in voor. Over een aantal jaren zullen veel woningen (uit de jaren zestig bijvoorbeeld) gesloopt moeten worden. Er worden ook huizen verkocht en er moeten nieuwe huizen worden gebouwd. „We hebben de laatste tijd al een klein voorproefje daarvan gehad met de verkoop van diverse huizen en de sloop van een paar oude wo ningen (onder meer aan de Simon LindhOutstraat in Tholen en de Ho- geweg, Jacoba van Beierenstraat en Oosterscheldestraat in Sint-Maar tensdijk - red.). Maar die kwaliteits verbetering zal nog veel investerin gen vergen. De eisen van de huurders worden ook steeds ho ger", zegt Droogendijk die overi gens denkt dat al de werkzaamhe den in de toekomst niet zullen leiden tot bijzondere verhoging van de huurprijzen. Bij snelheidscontroles op Tholen zijn vrijdag 44 bestuurders bekeurd. Dat is ruim drie procent van de voertuigen die de radarwagen van de politie passeerden. De meeste overtredingen werden geconstateerd op de Ten Ankerweg in Tholen. Daar passeerden tussen elf uur en half een 275 bestuurders, van wie er 17 te hard reden. Uit schieter was 80 km/u, terwijl 50 het maximum is. Op de Nieuwe Post weg gingen eveneens 17 mensen in de fout, maar daar passeerden er tussen 9 en 11 uur 625. Waar 80 km/u mag worden gereden, passeer de iemand met 127 km/u. Tenslotte werd van kwart over een tot kwart over drie gepost op de Oud-Vosse- meersedijk. Hier passeerden 375 voertuigen en tien bestuurders re den harder dan de toegestane 80 km/u. De hoogstgemeten snelheid was 115 km/u. In maart vorig jaar gaf het gemeente bestuur aan Van Balkom uit Uden- hout vergunning om zijn stal inpandig zodanig te veranderen, dat er 7488 in plaats van 6144 varkens in gehouden kunnen worden. De varkenshouder zelf maakte bezwaar tegen de bepa ling dat een bodemonderzoek moet plaatsvinden, omdat dat al voor de bouwaanvraag is gebeurd. Op de zit ting in februari gaf de vertegenwoor diger van de gemeente toe dat deze eis, op grond van eerdere jurispruden tie, niet is te handhaven. De Raad van State stelt op dit punt de varkenshou der in het gelijk. Deze wilde aanvan kelijk ook schadevergoeding, maar trok die eis op de zitting in. Eén bezwaar van Koppenhol is niet- ontvankelijk verklaard, omdat het pas later in de procedure is aangevoerd. Het gaat over het ontbreken van een voorschrift over het regelmatig oprui men van gemorst brijvoer ter voorko ming van het aantrekken van insec ten, knaagdieren en ongedierte. De vraag om een milieu-effectrapport wordt niet gehonoreerd. Weliswaar ontstaat een bedrijf met meer dan 5000 mestvarkenseenheden, maar dat doet niet ter zake. De uitbreiding ligt daar aanzienlijk onder, oordeelt de Raad van State. Evenmin worden de bezwaren tegen toenemende stank door uitbreiding van de brijvoerinstal- latie gehonoreerd. Volgens het rechts college heeft het gemeentebestuur voldoende voorschriften opgenomen om dat te voorkomen. Niettemin wordt de vergunning ver nietigd. De argumenten van de be zwaarmakers ten aanzien van stank overlast blijken doorslaggevend. Zij hebben betoogd dat de gemeente zich onterecht heeft gebaseerd op een pa ragraaf in de richtlijn veehouderij en stankhinder, bij het beoordelen van stankhinder voor een bedrijfswoning op 175 meter van de stal. Vcx>rheen hanteerde men de brochure veehou derij en hinderwet. De richtlijn biedt bedrijfswoningen bij een intensieve veehouderij minder bescherming dan de brochure. Wordt de brochure ge hanteerd dan zou een afstand van 195 meter aangehouden moeten worden, bij de richtlijn kan met 50 meter wor den volstaan. Hoewel het gemeente bestuur een bepaalde beoordelings vrijheid heeft, wordt die in dit geval anders ingevuld dan voorheen zonder voldoende motivering. De in de richt lijn opgenomen omgevingscatego rieën met betrekking tot stankhinder oordeelde de Raad van State vorig jaar onvoldoende draagkrachtig ge motiveerd. Datzelfde geldt voor de motivatie in de richtlijn ten aanzien van de cumulatie van stankhinder (dat wil zeggen, de invloed van intensieve veeehouderijen in de buurt op de nieuwe vestiging). Ook de bezwaren van Koppenhol op dit punt zijn geho noreerd. Het gemeentebestuur zal nu een nieu we beslissing moeten nemen over de vergunningaanvraag. Bovendien moet de gemeente de proceskosten en het griffierecht vergoeden aan zowel Koppenhol als Van Balkom. In totaal gaat het om 3742,40 gulden. Onlangs hebben gedeputeerde staten - mede op advies van de agrarische ad viescommissie - planologische mede werking verleend aan het legaliseren van de inpandige bedrijfswoning bij de stal van Van Balkom. De onderne mer wil te zijner tijd een vrijstaande bedrijfswoning bouwen en die aan vraag zal door g.s. op zijn eigen meri tes beoordeeld worden. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tol. 0164 - 237940 fax 245360 'W4jtZÏ.7o~~> Advertentie I.M. .«aai he afdelingen ering van spoedeisende hulp. II Advertentie I.M. Abdij Wie interesse heeft in de geschie denis van het ontstaan van de Zeeuwse bodem kan gratis het boekje Het onderste boven; de Zeeuwse geologie vanaf het Holo- ceen in kaart gebracht, afhalen bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Wie niet in de buurt woont en het boekje toch wil hebben kan ook bellen en het gratis thuisgestuurd krijgen: (0118) 63 14 00. De Deltawerken, de versterking van de kustverdediging na de overstromingsramp van 1953, hebben een sterke impuls gege ven aan het onderzoek naar het ontstaan en samenstelling van de bodem (geologie) in Zeeland. Geologische kennis over de ondergrond was nodig in verband met dijkverzwaringen en aanleg van kustverdedigingswerken zoals de stormvloedkering. Vanwege de vraag naar toege paste geologische kennis heeft het in kaart brengen van de opbouw van de ondergrond grote prioriteit gehad. Dankzij deze prioriteit is Zeeland de eerste provincie in Nederland waarvan de ondergrond volledig in kaart is gebracht. Illustraties Kaarten en figuren vanaf 8000 voor Christus tot heden onder steunen de beschrijvingen in het boekje dat begint met de ont staansgeschiedenis van Zeeland in het Holoceen. Bodem, mens en landschap komen aan bod. In het hoofdstuk Geologie geordend volgt een beschrijving van het maken en toepassen van kaarten en het interpreteren van geologi sche gegevens. Daarna volgt een beschrijving van de geologie als basis voor weg- en waterbouw. De Provinciale Commissie Milieu en Water (PCMW), vergadert don derdag 20 mei, aanvang 14.00 uur, in het kantoor van de provin cie aan Het Groene Woud 1 in Middelburg. De PCMW is een commissie die GS adviseert. De commissie ver gadert in het openbaar en bespreekt deze keer de volgende onderwerpen: uitgangspunten Zeeuws milieubeleidsplan; vierde nota waterhuishouding; beleids programma provincie 1999 - 2003. De agenda en de vergaderstuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Donderdag 13 mei, Hemelvaarts dag, en vrijdag 14 mei zijn de kantoren van de provincie geslo ten. Bestuurders en medewer kers hebben die dagen vrij. Maandag 17 mei zijn bestuurders en ambtenaren weer bereikbaar. Nieuws Onderwerpen waarover PS in een voltallige vergadering een besluit nemen, komen eerst aan bod in de zogeheten statencommissies. Er zijn vijf commissies gevormd aan de hand van de hoofdlijnen in het beleid van de provincie: wel zijn; economie; ruimte, water en milieu; waterstaat en verkeer; algemeen bestuur. Alle fracties Alle politieke partijen die in PS zijn vertegenwoordigd, zijn met tenminste een van hun fractiele den lid van iedere commissie. Voor de kleine partijen is dat een hele klus. Het werk dat de grote re partijen kunnen verdelen over zeven tot tien personen, moeten de 'kleintjes' doen met minder mensen. Signalen De onderwerpen waarover de statencommissie vergaderen van uit hun vakgebied, zijn als regel voorstellen van Gedeputeerde Staten (GS). Uitzonderingen daar gelaten, nemen de commissies geen besluiten. Dat is voorbehou den aan PS. Wel geven de sta tenleden hun mening. Als een fractie nog niet precies weet wat ze met het voorstel wil, is uit de manier van vragenstellen en debatteren wel vaak af te leiden welke kant de mening op zou kunnen gaan. Commissievergaderingen zijn voor GS dus belangrijk. Na de vergadering weet het dagelijks provinciebestuur ongeveer hoe de vlag erbij hangt. Ontmoet een voorstel veel weerstand dan kun nen GS het voorstel eventueel aanpassen in de denkrichting van een meerderheid in de Staten zodat het voorstel in een Staten vergadering niet sneuvelt. Maar, GS kunnen er natuurlijk ook voor kiezen het op een confrontatie in de Statenvergadering te laten aankomen, of, het andere uiter ste, het voorstel helemaal terug te nemen. Spreekrecht De vergaderingen van de staten commissies zijn openbaar. En dat niet alleen; er is ook 'spreekrecht voor het publiek'. Dat betekent dat belangstellenden over onder werpen die op de agenda staan het woord kunnen voeren en op die manier de aandacht van de Statenleden vragen. De commis sievergaderingen zijn de laatste mogelijkheid voor 'het publiek' om te proberen de mening van de Statenleden te beïnvloeden. Aan het begin van de vergadering vraagt de voorzitter aan het publiek wie het woord wil voeren. Wie dat wil, moet dus aan het begin van de vergadering aanwe zig zijn. Wie gewoon eens wil komen luisteren, kan op ieder moment binnenlopen en een plek je zoeken op de publieke tribune. Het publiek kan natuurlijk ook ieder moment de vergadering verlaten. Dat geldt natuurlijk ook voor de "insprekers". Welzijn De Statencommissie Welzijn ver gadert maandag 17 mei, aan vang 09.30 uur. De onderwerpen die aan bod komen zijn: subsidie voor de film Wilde Mossels; sub sidie voor het project geschied schrijving; orkestbegeleiding van koren in Zeeland; subsidie aan vereniging Ons Boeregoed voor verbouwing en inrichting vereni gingsgebouw; Interregproject Scheldemond Maritiem; jaarreke ning provincie Zeeland 1998; le bestuursrapportage 1999; 11e wijziging begroting provincie 1999; voorjaarsnota begroting 2000. Kerncentrale De Statencommissies Algemeen Bestuur, Ruimte, Water en Milieu en de commissie Economie ver gaderen maandag 17 mei, aan vang 14.00 uur, gezamenlijk. Het gaat om een ingelaste vergade ring. Onderwerp van gesprek is het al dan niet langer openhou den van de kerncentrale in Borsele. Waterstaat en Verkeer De Statencommissie Waterstaat en Verkeer vergadert maandag 17 mei, aanvang 14.30 uur. Bij het ter perse gaan van Abdij- Nieuws was de agenda van deze commissie nog niet bekend. Economie Woensdag 19 mei, aanvang 15.30 uur, schuift de Statencom missie Economie aan de verga dertafel. De commissie praat over de volgende onderwerpen: jaarrekening provincie Zeeland 1998; le bestuursrapportage 1999; voorjaarsnota begroting 2000; interregproject Schelde mond Maritiem; 11e wijziging begroting 1999; subsidiering bedrijvenpark Mortiere in Middel burg; nota Koersbepaling Walcheren 2000+ en de toet singsprocedure ondernemers plannen. RWM De Statencommissie voor Ruimte, Water en Milieu (RWM) vergadert vrijdag 21 mei, aan vang 09.30 uur. De onderwerpen die de commissie bespreekt zijn: voorjaarsnota begroting 2000; le bestuursrapportage 1999; 11e wijziging begroting 1999; jaarrekening 1998 provincie Zeeland. Meer weten De agenda's van de commissie vergaderingen en de bijbehoren de stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De commissies vergaderen in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De vergadering van de drie com missies gezamenlijk over de kern centrale is in de Statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10. ixuut et tubntergv!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 4