Sportvisboot Epicc 2] te water Tholen Stamreeks van Jacobus Stoutjesdijk in Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen M. Polak en A. Lindhout clubkampioenen bij Batho Wisselvallig Emergo verliest 600 gulden Bidon voor McDonaldhuis Noad-jeugd in Parijs vijfde Oud-PSV komt naar Tholencup in Poortvliet Concours van Eendrachtruiters met Rabo Top Woensdag 12 mei 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 De jongensdroom van Jeroen van Meeteren is uitgeko men. Morgen (donderdag) vaart hij voor het eerst met een groepje sportvissers op zijn eigen boot Epico. Voor de 18-jarige ondernemer uit Tholen was het dinsdag een spannende dag toen om half twaalf de Epico te water werd gelaten in de haven van Tholen. 3 titels Westerweel, v.d. Sande en Schenkhuijsen Competiespeler Martin Polak en bij de dames Anja Lindhout prolongeerden zaterdag hun titel tijdens de clubkampioenschappen van badmintonvereniging Batho in de Thoolse sporthal Meulvliet. Wat later dan vooraf gaande jaren speelden 55 fanatieke badmintonleden tus sen negen uur 4s morgens en zeven uur 4s avonds in leu ke en spannende partijen voor de eer, maar zeker ook voor de prijzen. Recreanten Bijna 200jeugdrenners in Oud-Vossemeer Competitie Jeugd I Jeugd II Nauwgezet volgen Jeroen van Meeteren rechtsen zijn vader de tewaterlating van de Epico. Badminton en Anja Lindhout 2. Richard Schippers en Janet van Duivendijk. In een matige wedstrijd verloor Emergo nipt met 8-7 van Korvo. In Oude Tonge kwam het team uit Sint-Maartensdijk voor de rust op voorsprong, waarna Kor vo nog even terug kwam maar niet kon voorkomen dat men met 2-5 ging rusten. In de tweede helft veranderde de situatie snel. Emergo speelde niet goed en de thuisclub kwam op 7-5. De stand werd nog gelijk, maar Korvo had het laatste woord. Voor de Thoolse ploeg scoorden Marco v.d. Hoek (4x), Gerrie Anthonisse, Irene Farla en Kristian van Heemskerk. Tegen Korbatjo speelde Emergo 4 een re delijk spannende wedstrijd, maar beide teams hadden veel last van de wind. Het ging lang gelijk op en uiteindelijk trok de Arie Bijl van toerclub de Bidon heeft Corné Stoutjesdijk 600 gulden overhan digd voor het Ronald McDonaldhuis in Groningen. De oud-amateur en voorma lig lid van de Bidon vertrekt morgen voor de 350 km. lange fiets- en sponsor- tocht naar het noorden. Bij de toerclub wisselen persoonlijk succes en drama's elkaar de laatste we ken af. Kees Eikelenboom is door een valpartij een paar weken uitgeteld. Wim Poot zegevierde daarentegen bij de Bra- Zowel de C-junioren als de D-pupillen van Noad '67 uit Sint-Philipsland hebben op een internationaal voetbaltoernooi in Parijs zaterdag elk een vijfde plaats be haald. Michael Hartog stopte op prachti ge wijze een strafschop bij de C en San- der Walpot deed dat bij de D. In het penaltytoemooi werd Eric Arkesteijn eindwinnaar, nadat opnieuw Walpot op magnifieke wijze de strafschop van een andere poulewinnaar stopte. De Noad-jeugd vertrok op koninginne dag 's middags vanuit Sint-Philipsland en overnachtte in een formule I hotel. Na een korte nacht reed men naar het com plex van Claye Souilly, waar 44 ploegen aan het toernooi mee deden. Noad C ver loor met 1-0 van de organiserende club, die ook eindwinnaar werd. De tweede wedstrijd werd met 2-0 van Auvers sur Oise verloren, maar vervolgens werd met 3-0 gewonnen van Montdidier door 2 treffers van Patrick van Westen en een doelpunt van Benjamin Suurlant. In de poule werd Noad derde. In de kruisfinales werd met 1 -0 gewonnen dankzij een goal Thoolse ploeg aan het kortste eind: een 11 -7 nederlaag. Mede door het grote aan tal gemiste strafworpen bleef de uitslag een beetje steken. Voor Emergo scoorden Herman v.d. Berg (3x), Jaco Rip (3x) en Manie Stevense. De A-jeugd speelde tegen Voltreffers geen goede wedstrijd. Men had het betere van het spel, maar maakte de kansen nau welijks af. Door een 3-3 gelijkspel kwam Emergo nog met een punt weg, maar winst had het kampioenschap betekend. Zaterdag kan dat bij winst alsnog gevierd worden. De Thoolse treffers kwamen op naam van Jaco van Heemskerk (2x) en lyicole Dam. Emergo C won met 2-5 van Springfield. De ploeg kwam op achterstand, ging met 1 -1 rusten en liep vervolgens uit. Gerdie Dorst (2x), Harmcn van Heemskerk, Joy ce v.d. Ree en Bas Vrocgop maakten de doelpunten. Tegen Keep Fit kwam Emergo F in de eerste helft op achterstand door een straf- worp waarmee niet iedereen het eens was. Tot dan toe hadden de Tholenaren goed verdedigd. Maar in het begin van de tweede helft zakte het team wat weg en kwam met 2-0 achter. Gaandeweg ging het beter, Ricky Bazen bracht de stand op 2-1 en dat werd de eindscore. De straf worpen waren met 17-14 voor het team uit Sint-Maartensdijk. bantrit via de Ocstcrdam door helling op bij de Thoolse brug er pijlsnel van door te gaan. Hans Keur kreeg de ach terstand niet meer ingelopen. Ook op 4 mei fietste de Bidon met een stevige wind, maar tijdens de eilandronde deed bijna iedereen kopwerk en om kwart voor acht was men binnen in verband met de dodenherdenking. Zondag was er een mooie rit door Brabant, via Kruisland, Wouw, Heerle en de Heide. Met het venijnige windje nam Corrie van Zetten de kop, naast de sterk rijden de Jan Oprce. Tocrlcidcr van het eerste uur Leen Menhcerc nam Corrie's taak over en leidde het peleton in een gelijk tempo na 65 km. naar de koffie, waar Corné Stoutjesdijk zijn donatiepot ver der kon vullen. van Richard Knop. Om de vijfde en zesde plaats bleef de brilstand staan, waardoor strafschoppen de beslissing moesten brengen. Suurlant, Van Westen en Jasper van Dijke deden dat prima, waarna keep er Hartog met een gestopte penalty de vijfde plaats voor Noad veilig stelde. De D-pupillen speelden 1-1 door een treffer van Edwin Braat en na drie wed strijden van 0-0 werd de laatste poule- wedstrijd met 2-0 gewonnen dankzij doelpunten van opnieuw Braat en Adri- aan den Braber. Als vierde in de poule werd vervolgens gespeeld tegen Mont didier. Na een voorsprong via Braat werd het gelijk, maar Adriaan Filius scoorde vlak voor tijd 2-1. Ook nu eindigde de strijd om de vijfde en zesde plaats in 0-0, zodat strafschoppen de beslissing moes ten brengen. Arkesteijn, Braat en Jan Zuidweg scoorden, waarna Walpot een penalty stopte. Arkesteijn won vervol gens het penaltytoernooi voor 120 spelers tot en met 11 jaar. De Rijke en partners uit Oud-Vossemeer zorgde nog voor een tweede hotelovernachting. Zondag maak ten de Sint-Philipslanders een rondrit door Parijs langs o.a. de Notre Dame en de Eiffeltoren. Na een zeer geslaagde reis kwam de Noad-jeugd na een maaltijd in Roosendaal weer op de thuisbasis terug. Samen met zijn vader heeft hij de boot - die 9,60 meter lang is en 3,5 meter breed - gebouwd bij de firma Jansen. Ruim 4,5 maand hebben ze er van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat aan gewerkt. Eigenlijk wilde Van Meeteren al op 1 april be ginnen, maar dat bleek niet haal baar. Ook nu is de boot nog niet he lemaal klaar. Binnen in de kajuit moet nog het een en ander afgetim- Wielrennen Oud-Vossemeer is donderdag gastheer voor bijna 200 jeugdrenners waarvoor de start en finish in de Prins Maurits- straat is. De start is om half twee. De coureurs van 7 en 8 jaar leggen 2 km. of na zijn huwelijk, in 1684, kocht Abraham Leendertse Stoutjes dijk van Jacob Elenbaas een huis en schuur op de Stoofdijk in Stavenisse voor 90. Hij huwde II Stavenisse 2 mei 1695, ondertrouw aldaar 4 april 1695, met Maetje Marijnisse van Sor- gen (Timmerman), gedoopt Stavenisse 9 januari 1656, over leden vermoedelijk Stavenisse voor 10 juni 1729. Zij was een dochter van Marinus Adriaense merd worden. Van Meeteren schaart zich bij de vloot sportvisboten, maar richt zich op kleine groepen. Er kunnen maxi maal twaalf mensen aan boord om een dagje te gaan vissen. De boot kan ook gehuurd worden. Voorlopig blijft de Epico in de haven van Tho len, maar Van Meeteren heeft een ligplaats aangevraagd aan de Berg- sediepsluis. 3 ronden af, de 9- en 10-jarigen 4 km. of 5 ronden, de renners van 11 en 12 jaar 6 km. in 8 ronden en de 13- en 14-jarigen fietsen 8 km. in 12 ronden. Onder de deelnemers zijn volgens organisator A.A. Havermans negentien Zeeuwen onder wie twee Tholenaren. Tevoren is er om twaalf uur een zogenaamde dikke bandenwedstrijd voor leerlingen van de basisscholen en het voortgezet onder wijs. Het is ook voor de organisatie nog een verrassing hoeveel liefhebbers hier op afkomen. en Anneken Lucasse. Tussen 1696 en 1705 wordt Abraham Stoutjesdijk herhaal de malen vermeld in de kohie ren van familiegeld, 'hooftgeld' en haardsteden: hij wordt aan geslagen als een der 36 (in 1696) 'kleine getauxeerden'. Op het kohier haardsteden wordt hij in 1696 en 1697 aangeslagen voor 4 schellingen. Uit deze ge gevens blijkt dat Abraham Stoutjesdijk tot de kleine boe- Als kind was Jeroen al op of aan het water te vinden. Altijd ging hij met zijn ouders mee op hun plezierboot- je Epico. Deze naam nam de jonge ondernemer over. Van Meeteren kent het klappen van de zweep, want hij werkte bij het Thoolse sportvisbedrijf Moerland dat met de Zwervers 1 en 3 vaart. Het was van jongsaf aan zijn wens om met een eigen boot te gaan va ren. Toen hij achttien was schreef hij zich al in bij de kamer van koop handel. Rond elf uur reed de trailer met de Epico op de Schelde-Rijnweg onder de Thoolse brug. Samen met zijn vader en de begeleiders van Jansen hield Jeroen een oogje in het zeil. Legendary PSV. een gerenommeerd team van oud-PSV-spelers, komt zaterdag 29 mei om 18.00 uur naar Poortvliet om de 34ste Tholencup op te luisteren. Op deze voetbalpromotiedag wordt gespeeld tegen een Thools elftal, dat wordt samengesteld ren van Stavenisse behoorde. In 1713 kocht hij van de wedu we van de secretaris Ten Hage een huis, schuur en erve in de Voorstraat van Stavenisse voor 400,-. Zijn huis, schuur en erf op de Stoofdijk verkocht hij aan de weduwe Ten Hage voor 300,-. (Raze 5905 dd. 4 mei 1713). 5. Maarten Stoutjesdijk, ge doopt Stavenisse 20 oktober Alles ging goed. Op de helling tegenover de Contr' Escarpe werd de trailer achteruit het talud afgereden. De vrachtwagen van Jansen beveiligde met een kabel de tractor die de trailer op de goede plaats manoeuvreerde. Jeroens moeder doopte de Epico. Zij sloeg een fles champagne stuk. Niet tegen de romp omdat dat de verflaag zou vernielen, maar op het anker. Bij de eerste poging bleef de fles heel, maar bij de tweede spatte de cham pagne in het rond. Toen de Epico in het water los kwam van de trailer, werd de boot verwelkomd met toe ters van de schepen die voor de werf van Duivendijk lagen. Moeder en oma pinkten een traantje weg. door trainer Ko Stoutjesdijk uit Sint- Maartensdijk. De organisatie is in handen van SPS. Vanaf 11.30 tot 16.30 uur wordt er om de Tholencup gespeeld, waarbij voor het eerst sinds jaren ook Tholense Boys weer van de partij is. Voor PSV aan treedt, wordt er door de C- en D-pupillen om vijf uur de penaltybokaal gestreden. Scheidsrechter bij de hoofdwedstrijd is Rien Koopman met Rien van Haaften en Rien Vroegop als grensrechters. De Tho lencup wordt verder omlijst met een grote verloting. 1686, landbouwer, begraven al daar 21 september 1767. Hij huwde I Sint-Annaland 7 mei 1717, ondertrouw aldaar 17 april 1717, met Cornelia Cor- vinck, geboren Sint-Annaland, gedoopt Sint-Maartensdijk 1 augustus 1683, begraven Sint- Annaland 16 augustus 1718. Zij was een dochter van Marinus Pieterse Corvinck en Commerc- ken Cornelisse. Maarten Stoutjesdijk vertrok op 4 juni 1716 van Stavenisse naar Sint-Annaland, waar hij knecht werd bij Johannes Moerland. Maarten huwde II Sint-Anna land 8 juli 1719, ondertrouw al daar 17 juni 1719, met Matje Corn, van der Weele, geboren Sint-Annaland 25 november 1677, overleden aldaar voor 3 januari 1721. Maarten huwde III Sint-Annaland 2 februari 1723, ondertrouw aldaar 15 januari 1723, met Matje Schaar (Scheer), geboren Sint-Anna land (of: Poortvliet?), begraven Sint-Annaland 27 oktober 1730. Zij was een dochter van Jan Marinusse Schaar en Elisabeth Marinusse van der Hoeve. Maarten huwde IV Sint-Anna land 12 maart 1731, onder trouw aldaar 24 februari 1731, met Amelia Johannisse van de Luijster (gedoopt als Emmelia), gedoopt Sint-Philipsland 25 april 1688, overleden Sint-An naland december 1749. Zij was een dochter van Johannes van de Luijster, secretaris, en Wil- helmijn Reijniers. In 1754 was Maarten ouderling in Sint-Annaland; hij was toen betrokken bij het regelen van een ruzie tussen Pieter Gunst en stadhouder Franpois Chate- lain. 6. Jan Maartense Stoutjes dijk, gedoopt Sint-Annaland 31 december 1724 (als Johannes), landbouwer, overleden Stave nisse 19 april 1807. Hij huwde I Sint-Annaland 6 ju ni 1756, ondertrouw aldaar 21 mei 1756, met Jannetje Brouw, gedoopt Sint-Annaland 10 de cember 1730, overleden Stave nisse 20 november 1761. Zij was een dochter van Jan Brouw en Adriana Heyboer. Hij huwde II, ondertrouw Stavenis se 1 juli 1763, met Sara Jaco- busse Uyl, gedoopt Stavenisse 15 december 1743, overleden aldaar 19 december 1812. Zij was een dochter van Jacobus Isaakse Uyl, landbouwer, en Maetje Jacobse Priem. In 1762 verscheen Jan Maarten- se Stoutjesdijk als weduwnaar van Jannetje Brouw voor de weesmeesters van Stavenisse om een regeling te treffen voor hun twee kinderen, Maarten en Jan. Hij behield de gehele boe del en moest deze kinderen on derhouden tot hun 25e jaar of tot hun trouwen. (Raze 5941 fol. 117v-118r). In de volgende ja ren kocht hij verscheidene per celen akker- en weiland in Sta venisse, o.a. verscheidene stukken weiland in Nieuw Kem- penshofstede (Raze 5911 dd. Martin Polak won de finale met 15-3 en 15-10 van de verrassend sterk spelende Martijn de Jonge. In het enkelspel dames zegevierde Anja Lindhout weer. Zij versloeg in de finale Janet van Duivendijk. Bij de recreanten versloeg Arno Dieleman in het herenenkelspel Dies Lindhoud. Marja van de Stel veroverde de titel in het damesen kelspel tegen Marja Potappel. De om tien uur oma geworden Jans Nijs won om twee uur met Marja van de Stel de titel in het dames- dubbel. Bij de jeugd ging Joost Westerweel met drie overwinningen naar huis. Ditzelfde deden Edwin v.d. Sande bij de jongens II en Monique Schenkhuijsen bij de meisjes. Na dat alle 87 partijen waren gespeeld, was er nog een toegift. Janet van Duivendijk en Anja Lindhout daag den de nieuwe herendubbel-kam- pioenen Ferry Lammers en Martin Pattimahu uit en de laatsten won nen nipt. De volledige uitslag luidt: Heren enkel: 1. Martin Polak 2. Martijn de Jonge. Dames enkel: 1. Anja Lindhout 2. Janet van Dui vendijk. Heren dubbel: 1. Ferry Lammers en Martin Pattimahu 2. Robert Melse en Jan van Dijke. Dames dubbel: 1. Danielle Schenkhuijsen en Monica van Oost 2. Saskia en Pascalle v.d. Sande. Gemengd dubbel: 1. Martin Polak Zaterdag organiseert landelijke rijver- eniging en ponyclub De Eendrachtrui ters haar jaarlijkse concours hippique op de Speelmansplaten aan de Oester- dam. Aan deze wedstrijden doen in rui ters en amazones van in totaal 42 ver enigingen mee. Er zijn 14 deelnemers 13 februari 1766). Op 21 decem ber 1767 kocht hij voor 1632:4:6 de hoeve van Cornelis van der Lek, die optreedt als ge machtigde van de familie van Jacob Spruijt. De boerderij was gelegen in de 17e kavel van de Stavenissepolder, de grond 'daar den timmer op staat', groot 105 gemeten 91,5 roede ca. 42 ha). (Raze 5911 folio 136v). Dit was de boerderij aan de Kerkweg in Stavenisse met het witte huis met trapgevel, die bij de watersnoodramp van 1953 geheel verwoest is. Jan Maartense overleed op 19 april 1807, oud 81 jaar, 3 maan den en 24 dagen, nalatende ze ven kinderen uit zijn tweede hu welijk en drie kleinkinderen van een kind uit zijn eerste huwe lijk. 7. Maarten Stoutjesdijk, ge doopt Stavenisse 6 juli 1760 (belijdenis Stavenisse 24 maart 1785), landbouwer in Sint- Maartensdijk, begraven Sint- Maartensdijk 17 januari 1795 (overleden 17 januari 1796 vol gens huwelijksbijage. Johan nes Stoutjesdijk in 1825). Hij huwde Sint-Maartensdijk 11 mei 1790, ondertrouw Stavenis se 23 april 1790, met Cornelia Anna van Oost, gedoopt Scher- penisse 3 maart 1764, overle den Sint-Maartensdijk 26 okto ber 1806. Zij was een dochter van Jacobus van Oost, schepen van Scherpenisse, en Catelina Janse Slootmaker. Aan trouw- geld moesten zij ieder -:10:4 betalen. 8. Jan Stoutjesdijk, geboren St.-Maartensdijk 8 maart 1791, gedoopt Stavenisse 3 april 1791, 'inlandsch kramer' (dit is marskramer), winkelier, later arbeider, overleden Stavenisse 6 januari 1861. Hij huwde Stavenisse 6 juni 1816 met Helena Vink, gebo ren Stavenisse 3 oktober 1797, gedoopt aldaar 8 oktober 1797, winkelierster (1827), overleden aldaar 17 januari 1848. Zij was een dochter van Mels Vink, winkelier, en Geer tje Marinusse Klippel. In de Franse tijd werd Jan Stoutjesdijk genoemd in de lijsten van recruten bij de lich ting ('levée') 1811. Hij werd vermeld als arbeider, lang 1,624 m. Hij werd echter van de lijst van recruten afgevoerd, de opmerking 'oudste van de wezen' ('aTné d' orphelins') geeft waarschijnlijk de oorzaak hiervoor: hij had een misvor ming aan zijn linker voet. Ver der staat op het formulier: 're- formé', dit is afgekeurd. De vermelding: 'remplacements' kan er op wijzen dat als ver vanger zijn één jaar jongere broer Jacob werd opgeroepen. Deze behoorde tot de lichting 1812 en kwam wel in dienst. Het gezin woonde in 1817 in huis nr. 12 in Stavenisse. 9. Cornelis Johannes Stout jesdijk, geboren Stavenisse 2 Heren enkel: 1. Arno Dieleman 2. Dies Lindhoud. Dames enkel: 1. Marja v.d. Stel 2. Marja Potappel. Heren dubbel: 1Ronald van Loon en Dries Lindenberg 2. Arno Diele man en Tjerk de Jonge. Dames dub bel: 1. Jans Nijs en Maija v.d. Stel 2. Maija Potappel en Inez Vogelaar. Ge mengd dubbel: 1Dies Lindhoud en Maija v.d. Stel 2. Amo Dieleman en Maija Potappel. Jongens enkel: 1. Joost Westerweel 2. Joan Deurloo. Meisjes enkel: 1. Karin Snoep 2. Evelien Verkamman. Jongens dubbel: 1. Joost Wester weel en Patrick v.d. Linde 2. Martijn Hector en Jeroen Arends. Meisjes dubbel: 1. Amanda Bout en Lotte Mulders 2. Evelien Verkamman en Karin Snoep. Gemengd dubbel: 1. Joost Westerweel en Amanda Bout 2. Patrick v.d. Linde en Lotte Mulders. Jongens enkel: 1. Edwin v.d. Sande 2. Jordy Deurloo. Meisjes enkel: 1. Monique Schenkhuijsen 2. Christa Meirink. Jongens dubbel: 1. Edwin v.d. Sande en Torkjell v.d. Mark 2. Bart van Broekhoven en Marius Bak ker. Meisjes dubbel: I. Gemey Smout en Monique Schenkhuijsen 2. Christa Meirink en Marjon Smit. Ge mengd dubbel: 1. Edwin v.d. Sande en Monique Schenkhuijsen 2. Bart van Broekhoven en Christa Meirink. van de organiserende vereniging, 's Morgens wordt de dressuur voor po ny's en voor paarden in de klassen B, L, Z1 en Z2 verreden. Daarnaast wordt er gesprongen bij de pony's en paarden L en M. In de middag is er dressuur voor paarden in de categorieën L, Ml. M2, Z1 en Z2 en de Rabo topcompctitie (een zware dressuurwedstrijd) en springen voor paarden Z/ZZ en B. De prijsuitrei kingen van de ochtenddressuur worden om half twee gehouden en 's middags om vijf uur. De toegang voor dit evene ment is gratis. mei 1831; in 1855: kramer; landarbeider, overleden Sint- Maartensdijk 4 juni 1908. Hij huwde Sint-Maartensdijk 10 mei 1855 met Cornelia Janna van Oost, geboren Sint-Maar tensdijk 31 oktober 1830 (gebo ren in huis 152), overleden al daar 8 februari 1900. Zij was een dochter van Jan Pieter van Oost, molenaarsknecht, en Wil- lemina Boogerd. Cornelis Joh. Stoutjesdijk werd vrijgesteld van militaire dienst 'uit hoofde van volbragte dienst eens broeders'. Hij was I,604 m lang, had een lang ge zicht, plat voorhoofd, grauwe ogen, kleine neus, grote mond, ronde kin, bruin haar en wenk brauwen. Cornelis Johannes Stoutjesdijk en zijn vrouw ves tigden zich na hun huwelijk in Sint-Maartensdijk, waar zij ach: tereenvolgens op Kaai nr. 162, Keethil nr. 70, Noordpolder B108 en Kleine Kaai nr. 118 woonden. De meesten van de huidige Stoutjesdijken in die plaats stammen van hen af. 10. Jan Stoutjesdijk, gebo ren Sint-Maartensdijk 27 au gustus 1874, veldarbeider, overleden aldaar 25 januari 1956. Hij huwde Sint-Maartensdijk 23 augustus 1900 met Wilhelmina- Hendrika Boogaard, geboren Sint-Maartensdijk 9 mei 1880, overleden Tholen 15 juli 1963. Zij was een dochter van Leen-, dert Boogaard en Adriana van de Sande. Adres 1947: Boschje C97, Sint- Maartensdijk. II. Cornelis Leendert Stout jesdijk, geboren Sint-Maar tensdijk 29 augustus 1906, dijk werker, landarbeider, overle den Tholen 30 juli 1981. Hij huwde Sint-Maartensdijk 23 april 1931 Janna Johanna Vroegop, geboren Sint-Maar-" tensdijk 4 maart 1911, overle den Tholen (in huize Ten An:' ker) 15 januari 1993. Zij was." een dochter van Antonij Vroeg op en Pieternella Bout. 12. Jacobus (Ko) Stoutjes dijk, geboren Bergen op Zoom 21 augustus 1952, ge meente-ambtenaar. Hij huwde Stavenisse 18 april 1975 met Jannetje Neeltje Ap- polonia (Jannie) Niemandsver driet, geboren Stavenisse 27 december 1953. Zij was een dochter van Gillis Jan Nie: mantsverdriet en Catharina' van Eenennaam. Ko Stoutjesdijk is gemeente ambtenaar, achtereenvolgens hulp-badmeester, gemeente: bode en sinds 1992 chef-bad meester van het zwembad Haestinge in Sint-Maartens dijk. Daarnaast bezit hij een: sportwinkel in Sint-Maartens dijk. Hij is een bekend voetbal trainer en heeft als zodanig ge-' werkt bij Noad '67 uit Sint-Philipsland, Vosmeer, Ril-" landia en HVV '24, een zondag-, derdeklasser uit Hulst. De oudste mij bekende vermelding van de naam Stout jesdijk dateert uit 1654: op 6 juli van dat jaar was Lin- dert Arensz. Stoukensdijck huurder van de Jacob Bal- tenshoeck in de polder Oud Kempenshofstede in Stavenisse, waarvoor hij 20 Vlaamse ponden en 20 schellingen aan tienden moest betalen (Rechterlijk ar chief Zeeuwse eilanden nr. 5936 folio 123v). In de doop- en trouwboeken van Stavenisse werd hij meestal aange duid met Leendert Arensz. Rollof, zijn kinderen noemden zich allen Stoutjesdijk. Deze Leendert was de in 1621 ge boren zoon van Arie Ariens Rollof en Adriaentje Leen dertse en van hem stammen hoogstwaarschijnlijk alle hedendaagse dragers van de naam Stoutjesdijk af. Door J. F. Stoutjesdijk, Bennekom. De vraag is waarom Leendert zijn familienaam Rollof veran derde in Stoutjesdijk en het ligt voor de hand om een verband te veronderstellen met het dorpje Stougjesdijk in de Hoek se Waard. Misschien kwamen Arie Ariens Rollof en zijn vrouw begin 1600 uit de Hoekse Waard naar het pas droogge legde Stavenisse en inderdaad blijkt uit de polderarchieven dat een Adriaen Adriaensz. Rollof in de Hoekse Waard talrijke werken aan dijken en waterwe gen heeft aangenomen tussen 1570 en 1631. Dit doet vermoe den dat het hier om vader en zoon kan gaan. In 1627 had een Arien Aerts Rolloff ('jongen Rolloff') een huis in de Oost straat van Oud-Beijerland in huur. Op 18 oktober 1602 was een Arie Ariens Rollof, wonen de 'onder de dorpe van Mijns- heerenland', 29 Carolusgul- dens schuldig aan Bastiaen Geeritsz. Coeme, 'wonende on der de heerlijckheijt van Goid- schalcksoort, wegens coop van een ruggelde coe zijnde dese som ten volle voldaan sijnde op coude beestemarekt so sal hij corten de som van 3 gulden en so hij niet betaelt so sal hij de volle som moeten betalen'. Borgen waren zijn vader Arie Jansz. Lange en zijn broer Cor nelis Ariensz. (Rechterlijk ar chief Heinenoord nr. 9 1602). Zou Arie Jansz. Lange de grootvader van Leendert Rol- lof/Stoutjesdijk uit Stavenisse zijn? Er zijn geen doop- en trouwboeken uit de Hoekse Waard uit die tijd bewaard ge bleven, zodat we het waar schijnlijk nooit zeker zullen we ten. 1. Arie Janse Lange, staat op 18 oktober 1602 in de Hoekse Waard borg voor een schuld van zijn zoon Arie Ariens Rol lof. 2. Arie Ariens (of Arend) Roilof, trouwde met Adriaentje Leen dertse. Dit echtpaar liet in 1619, 1621, 1625, 1628 en 1634 kinde ren dopen in Stavenisse. Er is echter geen enkel bewijs dat deze Arie identiek is aan Arie Ariens Rollof, zoon van Arie Janse Lange in de Hoekse Waard. 3. Leendert Arentsz Rollof of Stoutjesdijk, gedoopt Sta venisse 24 oktober 1621, land bouwer, gezworene van Oud Kempenshofstede (1679), over leden vermoedelijk Stavenisse voor 5 mei 1679. Hij huwde I Stavenisse 28 april 1647, ondertrouw aldaar 13 maart 1647, met Elisabeth Ja cobse Uyl, gedoopt Stavenisse 13 juli 1625 (als 'Lizabeth'), overleden Stavenisse tussen 8 juli 1668 en 25 oktober 1670. Zij was een dochter van Jacob Ja cobse Uyl, smid en schepen in Stavenisse, en Neeltje Jacobse Priem. Hij huwde II Stavenisse 12 november 1670, ondertrouw aldaar 25 oktober 1670, met Ca- telijntje Adriaans van Rossum, geboren Bommenede voor 1635 (bij haar huwelijk wonen de in Stavenisse), overleden na 1679. Zij was een dochter van Adriaen van Rossum, school meester in Bommenede, en Sa ra Meertense. Verscheidene kinderen van Leendert RoIlof/Stoutjesdijk en Lysbeth Uyl trokken omstreeks 1700 naar Duiveland. Het is mo gelijk dat dit verband hield met de meekrapteelt: de Tholenaren stonden bekend als goede mee kraparbeiders en de beste grond voor dit arbeidsintensie ve gewas werd in Schouwen- Duiveland gevonden. In 1677 werd Leendert Stoutjesdijk ge noemd voor de heffing op bier en gemaal: hij moest 1:13:4 betalen, dit is ongeveer drie maal de gemiddelde heffing. Hij behoorde dus kennelijk tot de welvarendste bewoners van Stavenisse. 4. Abraham Leendertse Stoutjesdijk, gedoopt Stave nisse 10 januari 1655, overle den aldaar 12 februari 1719. Hij huwde I Stavenisse 12 mei 1682, ondertrouw aldaar 14 april 1682, met Fransintje Maar tense van Rossum, gedoopt Stavenisse 15 juli 1657, overle den tussen 30 september 1691 en 4 april 1695. Zij was een dochter van Meerten Adriaens- se van Rossum, herbergier in Stavenisse, en Maetje Hen- drickse (Anthonisse). Twee jaar Schilderij van de Kleine Kaay te Sint-Maartensdijk met daarop woning nr. 718 die al voor 1880 werd bewoond door Cornelis Jan Stoutjesdijk (stamreeks nr. 9) en zijn gezin. Van het in twee rijen rug aan rug gebouwde blok van tien woningen is het de middelste woning van de linker rij (zijde Keethil). De woning waarin Cornelis Johannes woonde, is in 1901 door zijn zoon Jan (nr. 10 van de stamreeks) gekocht. Na zijn vertrek in 191(3) - het pand is in 1911 onbewoonbaar verklaard - is ze nog enige tijd gebruikt als bergplaats. (Reconstructieschilderij vervaardigd door J. de Graaf te Sint-Maartensdijk).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 18