Vroeg aan het ontbijt in Stavenisse Fleurige fietsjes in Sint-Philipsland Kinderpret op de oesterputten Kruiwagenrace en stelten in de Polder Koninginnedag Scherpenisse moeten we maar snel vergeten Hoe lang nog in Tholen? i£l Donderdag 6 mei 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Kinderen de dupe Stemmen van lezers Oosterscheldeschool De koninginnedag in Stavenisse be gon vroeg. Om vijf uur al werden de tafels en stoelen klaargezet op het Van der Lek de Clercqplein voor het ontbijt waar zich ruim 400 inwoners voor hadden aange meld. Om zes uur startten de voor bereidingen voor de broodmaaltijd in de open lucht Beheerder M. van Prooyen van de Stove was met een ploeg van tien mensen bezig om de tafels te dekken en van borden en bestek te voorzien. Voor het ontbijt werden 30 bruine, 30 witte broden en 40 krentenbroden aangevoerd, Crêpepapier, vlaggetjes, slingers en ballonnen waren in Sint-Phi- lipsland volop voor de dag ge haald om de Fietsjes, buggy's, wandelwagens en rijdend speel goed van de peuters van l\im- Tum te versieren. Een feestelijk gezicht toen zij donderdagmor gen met hun ouders achter Con cordia door het dorp trokken. De 700 zachte puntjes, 400 harde broodjes en 430 bolussen. Op het laatste moment pas werden de 450 eieren gekookt. Op een paar na waren alle stoelen bezet. In de Elenahof genoten 32 ouderen van een gezamenlijk ontbijt Op het plein was bijna iedereen ver kleed in Ot en Sienstijl, de petjes van de mannen werden afgewis seld door de mutsjes van de vrou wen. Om twintig over acht kon As- trid van Rossum van de stichting 400 jaar Stavenisse de gasten wel kom heten. Dat werd met een ap- leerlingen van de twee basisscho len waren inmiddels ook van De Wimpel naar hun eigen school gegaan om zich met spelletjes te vermaken op deze koninginne dag. Bij het dorpshuis was het te gen negenen een drukte van be lang. Mét de jeugd arriveerden ook heel wat andere belangstel lenden, terwijl op de parkeer- plaus begroet. Na een ogenblik stil te werden de eerste eitjes gekraakt en werd er thee, koffie en melk ge schonken. Van Prooyen hield met een draag bare telefoon contact met de keu ken in de Stove om verse koffie en thee en ander broodbeleg te bestel len. Voor de mensen die aan de ta fels voor de kerk in de schaduw za ten was het fris, voor degenen die de zonnestralen opvingen, was het een zeer aangenaam verpozen. Dat de buitenlucht de eetlust stimuleert behoeft geen betoog. strook de muziekvereniging zich opstelde. De vaderlandse drie kleur ging in top, waarna het Wilhelmus werd gezongen. Het Zeeuwse volkslied en de Zilver vloot besloten deze aubade. Bijna was het een koninginnedag zonder demonstratie van de jeugdbrandweer geworden. Maar met wat aanpassingen kon Na het ontbijt riep Van Rossum haar dorpsgenoten op om een be zoekje te brengen aan de Elenahof zodat de ouderen hun kleding kon den bekijken. (Ook nu volgde een spontaan applaus). Aan de oproep werd massaal gehoor gegeven. In een grote stoet trok men naar het zorgcentrum waar een rij wach tenden ontstond. Het bezoek werd zeer op prijs gesteld. Rustig schui felden de verklede Stavenissenaars tussen de twee rijen tafels in het zaaltje van de Elenahof en maakte menigeen een praatje. het altijd spectaculaire bluswerk tóch doorgaan. „Rook was er niet, maar het brandende gas zorgde toch nog voor flinke vlammen van zeker een meter hoog", vertelt leider Arco Kunst. Hij meldt dat de publieke be langstelling in elk geval nauwe lijks minder was dan voorgaande jaren. Stralend. Dat is eigenlijk het eni ge woord dat prima past bij ko ninginnedag 1999. De 30e april begon wolkenloos en eindigde ook als een zonnetje. In Tholen was er al heel vroeg activiteit. Om vijf uur begonnen mensen van scouting Heenetrecht en de stichting christelijk jeugdwerk Tholen met het opbouwen van de jaarlijkse rommelmarkt. De maan verdween gestaag, terwijl de zon snel opkwam. Men was nog druk in de weer met het op stellen, toen een zestal trompet spelers vanaf de toren van de Ne derlandse Hervormde kerk de reveille bliezen. Gestaag liep het rond de muziektent vol en toen om negen uur scouting de vlag gen hees, zag het oranje van de mensen (voornamelijk kinderen met hun ouders). Wethouder K.A. Heijboer nam (samen met zijn vrouw) de aubade af die zo als gebruikelijk werd begeleid door muziekvereniging Concor dia. Net voor aanvang van de rommelmarkt ontstond er nog een opstootje met enkele bezoe ker die al binnen de afzetting wa ren gekomen. Ondanks enkele pogingen van de organisatie om ze weer achter de hekken te krij gen, weigerden ze weg te gaan. Pas toen er een heel ploegje me dewerkers aan te pas kwam, ruimden ze het veld. Dat was ove rigens het enige incident, want verder verliep de rommelmarkt zonder problemen. Er waren heel veel spullen ingeleverd en de ver koop was goed. Uiteindelijk le verde dat een bruto-opbrengst van zo'n 10.000 gulden op en dat was meer dan vorig jaar. Gelijk tijdig met de rommelmarkt be gonnen op de voormalige oester putten de kinderspelen. Mede door het schitterende weer was het hier bijzonder druk. Zo'n 300 kinderen deden eraan mee. De vereningen Tholense Boys, Olym- pia, Batho en Tholen Stad Actief en de basisscholen De Regenboog en Ter Tolne verzorgden diverse spelletjes zoals een evenwichts- balk, zaklopen en blikken gooien. Dit jaar werden er ook kopjes koffie en pannenkoeken ver strekt. Bij het einde van de spe len, om twaalf uur, weerklonken de melodieën van beiaardier G. de Waardt over de stad. Om twee uur werd in zwembad De Spetter het nieuwe zwemsei- zoen geopend onder muzikale be geleiding van Concordia. Daarna, om drie uur, begonnen de skate- wedstrijden voor leerlingen van de basisscholen. In het park bij school De Veste gingen 57 jeugdi gen van start op hun skeelers. El ke deelnemer kreeg een aanden ken en de besten konden een beker in ontvangst nemen. De uitslag was als volgt. Groep 1 en 2: 1 Nahima Mouji, 2 Jennifer van Gaans, 3 Eline Rijstenbil. Groep 3: 1 Liselot Rijstenbil, 2 Joey Deurloo, 3 Suzanne de Haas. Groep 4: 1 Eric de Ruiter, 2 Mare Pekelsma, 3 Stefan Bout. Groep 5: 1 Leonard van Dis, 2 Ricardo Verhoeven, 3 Levi van Oost. Groep 6: 1 Peter de Wijze, 2 Patrick v.d. Linde, 3 Emmilie Boxhoorn. Groep 7: 1 Johan Deurloo, 2 Sente Mol, 3 Dennis Deurloo. Groep 8: 1 Benjamin de Bruijn, 2 Martijn Overbeeke, 3 Rob Walpot. De 8-jarige Elise van Huizen or ganiseerde een sponsorloop rond molen De Hoop. Ze nam het ini tiatief voor deze actie omdat ze geld op wilde halen voor de vluchtelingen uit Kosovo. Er wa ren 12 officiële deelnemertjes. Zij liepen in totaal ruim 300 rondjes (van zo'n 200 meter). Zo haalden ze samen ruim 700 gulden op. Dat bedrag is overgemaakt op het landelijke gironummer 555. De jeugdige lopers (inclusief dege nen die niet officieel meeliepen) waren: Bart v.d. Meeren, Benja min, Joanneke en Elise van Hui zen, Jeroen de Korte, Fleur de Kok, Evelien, Kamiel en Eduard Jas, Wesley de Bruin, Lauran Contant, Jessica v.d. Velde, Mar tijn Geluk, Anne Hage en Rik Zwalua. 's Avonds volgde er nog een viswedstrijd in de Vest. Daar aan deden veertig vissers mee, maar ondanks de gezellige druk te en het fraaie weer, werd er bit ter weinig gevangen. Slechts vier visjes werden er boven water ge haald door twee deelnemers. Jo han Bout werd winnaar met 58 cm vis en Hans Quist was tweede met 16 cm. De overige prijzen werden verloot onder de andere deelnemers. Tholen Stad Actief blikt tevreden terug op de festivi teiten. Vooral het feit dat de vrij willigers de terreinen waar de evenementen werden gehouden in nette staat achterlieten, deed de organisatie deugd. De slalom met autobanden is een wiebelig onderdeel waarbij heel wat concentratie komt kijken. De koppels Digna Verhage/Gerda ten Hove en Joris Wisse/André van Herk zorgden op koninginne dag voor een spannende finale bij de volksspelen in Anna Jacoba- polder. Met nipt verschil wonnen uiteindelijk de heren. Aan de rand van het trapveld was een circuit uitgezet. Het eerste deel was een slalom met een kruiwa gen waarin één deelnemer plaats- De laatste jaren kunnen we in Tho len terugblikken op zeer geslaagde en gezellige koninginnedagen. Mede door zeer enthousiaste vrij willigers van enkele verenigingen en basisscholen is het in samen werking met Tholen Stad Actief mogelijk geweest om ook dit jaar weer 300 kinderen een onvergete lijke dag te bezorgen. Dit jaar had den we echter nog ternauwernood 11 spelen bemand, mede dankzij het spontaan aanmelden van ie- Lintje Verwijs. W. Verwijs (49) uit Bruinisse is benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Hij is werkzaam als sluismeester op de Krammersluizen en daarnaast actief op kerkelijk terrein. Als ouderling, scriba en leider van de zondags school in de Hervormde Gemeente. En sinds vorig jaar is hij scriba van de classis Zierikzee, waaronder ook Tholen en Sint-Philipsland horen. nam. Deze moest vervolgens pro beren een ring te steken. Het laat ste stuk werd door de ene helft van een duo zaklopend en door de andere helft steltlopend afgelegd. Er was een behoorlijke deelname en telkens ging het winnende duo door naar de volgende ronde. Het prima weer lokte heel wat publiek naar het trapveld. 's Morgens - na de traditionele mand uit het publiek. Hiervoor on ze dank. Helaas moeten we constateren dat het elk jaar moeilijker wordt om de diverse activiteiten te organise ren. Het grootste probleem hierbij is het vinden van helpende handen. In eerste instantie dachten we dat dit kwam omdat er veel mensen op vakantie waren. Gezien de grote opkomst van kinderen met ouders bleek dit niet het geval. Willen we in de toekomst van bruisende koninginnedagen blij ven genieten, dan zal een ieder Petermeijer. Dra. J.H.I. Peterme- ijer-ter Borg uit Bergen op Zoom, docente aan de scholengemeenschap 't Rijks, is lid geworden in de orde van Oranje-Nassau. Het lintje was vooral voor haar activiteiten voor de protestantse gemeenschap, ze is al 38 jaar leidster van de kinderneven- dienst van de Hervormde Gemeente en verder bestuurlijk actief binnen het CDA (en tevoren in de CHU). aubade met Concordia - waren er kinderspelen, onder meer blik- gooien, touwtrekken en zaklopen. Ondanks de enorme inzet van alle andere kinderen wonnen de Trap pers. Deze groep bestond uit Sandra v.d. Reest, Michel Walpot, Wilbert ten Hove en Dorien Scha- renborg. Zij wonnen een speel goedbon. De kleuters, die zich tussen de spelletjes door hadden zich moeten realiseren, dat we hiervoor ieders hulp nodig hebben. Als nu 20% van de aanwezige ou ders (circa 200) zich beschikbaar zou stellen voor 30 minuten bij hun school of vereniging om aan deze spelen mee te werken, dan zouden we 20 uren beschikbaar hebben om huidige vrijwilligers te ontlasten en meerdere spelen te bemannen. Iedereen zou dan toch van alle feestelijke activiteiten kunnen ge nieten en de kinderen zouden ver zekerd zijn van een geweldige dag Ambulancedienst. Voorzitter C. Noorthoek (64) van de ambulance dienst Delta Noord is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De inwoner van Stellendam - oud-di recteur van de visafslag - is op veler lei terrein bestuurlijk actief geweest, o.m. Rabobank, ziekenhuis Dirksland en commissie reddingsmaatschappij. Ook was hij acht jaar lid van de ge meenteraad van Goedereede. laten schminken, wachtte bij het laatste spel een verrassing. Ze mochten een schat opgraven en deze houden. Alle kinderen wer den getrakteerd op een snoepzak, limonade en chips. Koninginnedag in de Polder werd afgesloten in Ons Dorpshuis, met een goedbezocht koninginnebal waar de groep Oquido de muziek verzorgde. met vele spelen, ook in de volgend eeuw. Maak in uw vereniging of bij de schoolleiding kenbaar dat u graag uw steentje bij wilt dragen als er iets te organiseren is. Bedenk dan dat vele handen licht werk ma ken. Als u meer wilt dan alleen maar helpen, dat kunt u zich ook aanmelden bij de werkgroep Tho len Stad Actief. Enkele uren per jaar zijn vaak al voldoende. Als we gezamenlijk de schouders eronder zetten, hebben we toekomst! Andy v.d. Velde en Jan Slabbekoorn, Pr. Beatrixstraat 13, Tholen. Prins Maurits. C. Quist uit Mid- delharnis is benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Hij is 38 jaar (tot vorig jaar) verbonden ge weest aan de chr. scholengemeen schap Prins Maurits, als docent, schooldecaan en conrector. Verder was hij breed maatschappelijk ac tief, onder meer als gemeente raadslid in Oostflakkee en Middel- harnis. uitwerking tot gevolg. Het is alleen zeer jammer, dat ook nog de kinderen de dupe worden van een Oranjevereniging waarvan de le den zich nu wel eens achter de oren mogen krabben. Om de Dorpsge meenschap en de Oosterschelde- school mede als schuldigen aan te wijzen, is wel heel gemakkelijk. Wel licht dat de inhoud van deze brief de Oranjevereniging stof tot nadenken geeft en dat zij vanaf heden enthou siast en tijdig begint met het organi seren van een koninginnedag 2000 die klinkt als een klok. Met het tijdig plannen van de festivi teiten en het betrekken van alle ver enigingen van het dorp Scherpenisse bij de organisatie, moet het toch mo gelijk zijn deze koninginnedag 1999 snel te vergeten. Wellicht zijn er dan ook vast weer voldoende mensen die willen helpen. Typerend was een op merking van een oudere man uit het dorp. Hij had het in zijn hele leven nog nooit meegemaakt dat er niets te doen was in het eigen dorp. Oranjevereniging Scherpenisse: steek de hand ook eens in eigen boe zem. Als vereniging ben en blijf je zelf verantwoordelijk voor de organi satie van de festiviteiten en doe niet voorkomen, dat een Oosterschelde- school en Dorpsgemeenschap (mede) schuldig zijn aan deze wel zeer tries te koninginnedag. Deze rectificatie op de uitlatingen van de voorzitter van de Oranjevereniging vinden wij zeker niet misplaatst. Nameas de Oosterscheldeschool, Anne Wedzinga, voorzitter ouderraad. Nameas Dorpsgemeenschap Scherpenisse, Anja Franken, voorzitter. koninginnedag volledig heeft overge dragen aan de Oranjevereniging. Het feest is tenslotte voor alle kinderen van het dorp, dus ook voor leerlingen op scholen in andere kernen. Op ver zoek van de voorzitter van de Oranje vereniging heeft de directeur van de Oosterscheldeschool het programma op koninginnedag, met daaraan een strookje waarop ouders zich konden opgeven als hulp bij de kinderspelen, meegegeven aan de leerlingen. De di recteur heeft zelfs nog spelsuggesties doorgegeven aan de Oranjevereni ging. De school heeft dus spontaan twee activiteiten verricht. Vier dagen voor de festiviteiten wordt de school opnieuw benaderd of de leerkrachten de 'hulpgaten' konden opvullen. Dit was echter niet mogelijk omdat twee leerkrachten op vakantie zijn en twee leerkrachten inmiddels andere ver plichtingen hadden. Het ligt toch ook niet aan de Ooster scheldeschool dat er geen aanmeldin gen voor hulp vanuit de ouders ko men? Is het apathisch afwachten van het bestuur van de Oranjevereniging op aangeboden hulp iets wat je van een vereniging verwacht? Naar onze mening heeft de Oranjevereniging dit zelf over zich afgeroepep. Het veel te laat organiseren van festiviteiten, het niet zelf actief zoeken naar personen die een handje willen helpen, het be sluit om 's middags niets te organise ren in verband met het 400-jarig be staan van Stavenisse, heeft deze Graag willen wij als Oosterscheldeschool en Dorpsgemeenschap Scherpe nisse reageren op het artikel in de Eendrachtbode van 29 april over het af blazen van de kinderspelen op koninginnedag door de plaatselijke Oranje vereniging. Met verbazing, maar ook met een steeds hoger wordende bloeddruk, hebben wij kennis genomen van de inhoud. Dat nu de zwarte piet wordt toegespeeld aan de Oosterscheldeschool en de Dorpsgemeen schap, is naar onze mening geheel ten onrechte. Wij weten zeker, dat het niet slagen van een georganiseerde koninginnedag geheel te wijten is aan de Oranjevereniging zelf. viteiten in Stavenisse belangrijker vond dan iets in het eigen doip te or ganiseren. Volgens de voorzitter van de Oranjevereniging hadden meerde re kernen rekening gehouden met de festiviteiten in Stavenisse. Het tegen deel bleek bij het doornemen van de programma's van de overige kernen. De leden van de Doipsgemeenschap hebben nog overwogen om de orga nisatie van het middagprogramma op zich te nemen, maar ze vonden daar de resterende tijd te kort voor. Er moest tenslotte nog een volledig zeskampprogramma gemaakt wor den, ploegen gevormd en een andere plaats gezocht worden. Het organise ren van dit soort festiviteiten kost nu eenmaal tijd en de nodige inspan ning van de organisatoren. Iets waar het bestuur van de Oranjevereniging naar onze mening veel te laat mee begint. In de bijeenkomst van eind maart, waarover de voorzitter spreekt, lus sen de Oranjevereniging en de Dorpsgemeenschap werd de moge lijkheid besproken tot samenwerking van beide verenigingen. Ook kwam terloops het programma van koning innedag ter sprake. Tot hun stomme verbazing kregen de leden van de Dorpsgemeenschap daar te horen, dat er geen middag- en avondprogramma was in verband met het 400-jarig be staan van Stavenisse. Dit, terwijl kort daarvoor de opmerking werd ge maakt, dat zowel de Oranjevereni ging en de Dorpsgemeenschap het zelfde doel nastreefden: de inwoners van Scherpenisse uit hun huizen te krijgen door leuke dingen te organi seren. Nu werden de inwoners van Scherpenisse echter gedwongen om hun vertier elders te zoeken omdal er niets op het eigen dorp te doen was. Wellicht was er geen middag- en avondprogramma omdat het bestuur van de Oranjevereniging zelf de festi- Als grote schuldige wordt de Ooster scheldeschool aangewezen. Dit - en dat is inderdaad juist - terwijl de ou derraad van de Oosterscheldeschool al jaren geleden de organisatie van de Op een versierde fiets of in een buggy of wandelwagen achter de muziek aan, blijft een belevenis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9