Molen in de vreugdestand en de molenaar in de maling genomen Sociaal voelend vakbondsman al ruim twintig jaar maatschappelijk actief Boegbeeld van voetbalvereniging Noad '67 krijgt onderscheiding Een verdienstelijk EHBO'er 'De school wil ik nadrukkelijk bij dit huldeblijk betrekken' 74-jarige Maris Kodde uit Sint-Annaland Vakbondsman A. den Haan uit St.-Maartensdijk onderscheiden Erevoorzitter, consul en voorzitter terreincommissie L.C. Vroegop Gommert Heijboer uit Sint-Annaland Donderdag 6 mei 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Molenaar M.A. Kodde (74) uit Sint-Annaland was don derdag op bezoek bij zijn jarige zoon Jos in Tholen, die hem meenam voor een wandeling. Op de Markt aange komen, bogen ze af naar de Grote Kerk. „Wat moeten we hier nu doen?" vroeg Kodde. „Zo maar eens kijken", antwoordde zijn zoon Jos. Kenner A. den Haan uit Sint-Maartensdijk keek vreemd op toen hij in de Grote Kerk door burgemeester Van der Munnik naar voren werd geroepen. Hij was net, ver laat, binnengekomen en zag hoe er een lintje werd uit gereikt. En vervolgens kreeg hij er zonder nadere aan kondiging zelf ook een. De 70-jarige Den Haan werd lid in de orde van Oranje-Nassau wegens zijn vele werk voor de vakbond. Uitkeringsgerechtigden Maartenshof Als suppoost van het streekmuseum ging hij met bestuurslid mevr. W. Nelis- se naar Tholen omdat er iemand van de Meestoof onderscheiden zou wor den. „Wie, dat wist ze niet en dat vond ik al een beetje vreemd. Woensdag werd er ook al het een en ander duidelijk. Zelf heb ik ook al met dit bijltje gehakt toen onze EHBO-voorzit- ter Tj. Heijboer onder scheiden werd. Maar 't was leuk", zegt G.A. Heij boer (61) uit Sint-Anna land, die donderdag be noemd werd tot lid in de orde van Oranje Nassau. „Ik ben erg blij met dit blijk van waardering, maar wil daar nadrukkelijk de school bij betrekken." J.C. van Voorst (59) uit Tholen was donderdag de jongste gede coreerde. Zijn bestuurlijk werk voor de Eben-Haëzer- school en het mannenkoor Rehoboth kreeg koninklij ke waardering. Op het moment dat L.C. Vroegop de Grote Kerk in Tho len binnen kwam, was de burgemeester al aan zijn toe spraakjes begonnen. Hij zocht een plekje en had geen tijd om te kijken of er ook bekenden waren. „En tijd om na te denken waarom ik daar was, al helemaal niet", ver telt de bijna 70-jarige Sint-Philipslander. Hij werd als laatste in de rij van tien naar voren geroepen om een on derscheiding opgespeld te krijgen. Velden keuren Oranjevereniging Schoolbestuurder en zanger Van Voorst krijgt lintje Rehoboth Binnen in de koorkerk trof hij een hele drukte aan en onder de talrij ke aanwezigen waren ook zijn vrouw en kinderen. ,,Ik ben in de maling genomen", zei Kodde, toen burgemeester Van der Mun- nik hem een koninklijke onder scheiding opspeldde. Hij was to taal verrast. „De molen in Tholen stond wel in de vreugdestand, maar ik dacht: dat is een dag te vroeg voor koninginnedag." Kod de let altijd op molens, want vanaf zijn 16de zit hij al op de standerd molen op de Molendijk in Sint- Annaland. Daar was zijn vader al molenaar en zijn broer. Maris Kodde was in verband met de me chanisatie in de landbouw en de verdere industrialisatie in 1960 genoodzaakt om als beroepsmole naar te stoppen. Hij werd met veel andere Sint-Annalanders havenar beider bij de SHB in Rotterdam, waar Kodde in 1982 met pensioen ging, maar hij bleef molenaar. Maris Kodde stamt immers uit een echte molenaarsfamilie, waarin de vakkennis van vader op zoon werd overgedragen. Alle vijf zonen werden molenaar en Maris is dat nog steeds in hart en nieren. „Door uw kennis en inzet als vrij willig molenaar in Sint-Annaland, hebt u sinds 1966 een aanzienlijke bijdrage geleverd aan de instand houding van deze standerdmolen. Vanaf november 1987 doet u dat tevens in Oud-Vossemeer. Om de week laat u de wieken van molen de Jager rondgaan en maalt u graan tot meel." Kodde heeft sinds 1960 vrijwillig en belangeloos meerdere mensen opgeleid tot vrijwillig molenaar in de regio Tholen en West-Brabant. Hij is de laatste nog in leven zijn de vak-molenaar in deze streek. „De overdracht van vakkennis aan vrijwillige molenaars is dus van groot belang voor het blijvend in werking houden van de molens", aldus de burgemeester. Over 1997 maakte de standerdmolen in Sint- Annaland 58.680 omwentelingen en De Jager in Oud-Vossemeer 71.352 omwentelingen. Maris Kodde geeft tijdens de molendag e.d. graag een nadere toelichting aan de bezoekers. Hij laat zich evenmin onbetuigd als het gaat om klein onderhoud en schilder werk. Als kenner kan Kodde precies aangeven, hoe de technische staat van de molens is, waar mogelijke gebreken voorkomen en wat op korte termijn aangepakt moet wor den. „Het is van groot belang, dat er vrijwillig molenaars zijn die hun hele persoon inzetten om die oer-Hollandse monumenten voor nu en later te behouden", zo schetste de burgemeester de (cul turele) betekenis van molenaar Kodde voor de Thoolse samenle ving. De zoon van oud-raadslid A. den Haan was ook met zijn gezin aanwezig bij de uitreiking van de onderscheiding aan zijn vader. Een foutje in de regie was de uit reiking van het eerste lintje in een reeks van tien donderdagmorgen. De burgemeester begon zijn toe spraak over de verdiensten van Den Haan, maar toen hij klaar was en hem naar voren riep, bleek de inwoner van de smalstad niet aan wezig te zijn. Niemand had Van der Munnik daarover ingeseind zodat hij de volgorde nog had kunnen veranderen. Tijdens de uitreiking van de volgende onder scheiding arriveerde de nietsver moedende Den Haan alsnog. Om vervolgens tot zijn verbazing een onderscheiding opgespeld te krij gen. Helemaal aan het einde van de bijeenkomst deed de burge meester zijn toespraakje over. „Ik was hierheen gelokt met de mededeling dat iemand van de centrale cliëntenraad, waar ik ook bij betrokken ben, een lintje zdu krijgen. Toen ik op het punt stond om thuis weg te gaan, kwam er een telefoontje en daardoor was ik te laat. En dat terwijl ik altijd op tijd ben", vertelt Den Haan die helemaal niet op een koninklijke onderscheiding had gerekend. De burgemeester typeerde hem als 'warm, sociaal voelend, zeer ai mabel en hulpvaardig'. Iemand die vanaf 1976 onafgebroken maatschappelijk actief is. Twintig jaar lang was Den Haan - van huis uit machinaal houtbewerker - voorzitter van de afdeling Sint- Maartensdijk van de bouw- en houtbond FNV. Na de fusie tot één afdeling Tholen in 1996 werd hij bestuurslid. Den Haan was van 1976 tot 1985 ook voorzitter van de NVV-afdeling (later FNV) Tholen, en daarvan tussen 1985 en 1997 secretaris/penningmeester. Zestien jaar geleden kwam de in woner van Sint-Maartensdijk in de wao terecht. Hij ging deel uitma ken van de werkgroep uitkerings gerechtigden en ouderen in het FNV-district Zeeland en was daar van tussen 1993 en 1997 voorzit ter. Diezelfde periode gaf hij te vens leiding aan de landelijke adviesgroep uitkeringsgerechtig den van de bouw- en houtbond. Ook bij de belastingservice van de vakbond was Den Haan actief. Als vraagbaak voor mensen die pro blemen hadden met het invullen van hun aangifteformulier, maar ook als coördinator van de groep vrijwilligers die deze formulieren jaarlijks voor de mensen invult. „Den Haan was er de man niet naar om zich op zijn werk te be roemen", aldus de burgemeester. Politiek was Den Haan actief bin nen de Partij voor de Arbeid. Voor deze partij maakte hij van 1990 tot 1998 deel uit van de Thoolse ge meenteraad. Inmiddels woont Den Haan in Maartenshof, waar hij voorzitter is geworden van de be wonerscommissie. En sinds kort is hij bestuurslid van de afdeling van de ouderenbond Anbo in zijn woonplaats. In de koorkerk van de Grote Kerk kreeg hij als eerste van tien Tholena- ren de medaille opgespeld door bur gemeester Van der Munnik. „Ik zat al met mijn jas dicht", vertelde Gommert Heijboer, die al vanaf de oprichting in 1966 bij de EHBO-af- deling Sint-Annaland betrokken is. Vanaf 1 maart 1968 tot heden is hij Allerlei dingen, zoals telefoontjes, in de dagen voorafgaand aan de lin tjesregen hadden Van Voorst al een en ander doen vermoeden. Op de dag zelf vroeg zijn vrouw hem 's morgens een bedrijfsonderscheiding van zijn colbert te halen. „Gaande weg viel alles op zijn pli^ats", zegt Van Voorst, die vijftien maanden ge leden in de vut ging na een carrière van 35 jaar bij het Ahold-concem. De Tholenaar is actief als bestuurs lid van de basisschool op gerefor meerde grondslag Eben-Haëzer in zijn woonplaats. Van 1991 tot 1997 was hij voorzitter. De ontwikkelin gen binnen het onderwijs in de afge lopen periode, die ook voor bestuur ders de werkdruk hebben doen toenemen, zijn door Van Voorst ge volgd. Hij heeft zich sterk gemaakt voor de vorming van commissies, waarin bestuursleden specifieke za ken behandelen, voorbereiden en behartigen. In samenhang hiermee worden nieuwe bestuursleden gese lecteerd op kwaliteit, zodanig dat een evenredige bezetting van de commissies gewaarborgd blijft. Bij zonder ingezet heeft Van Voorst zich voor het totstandkomen van de schoolhof. Hij was nauw betrokken bij het opstellen van de plannen, de uitvoering ervan en het financieel rondbreien van dit project. Omvor ming van een schoolplein in een Vroegop is in zijn woonplaats op verschillende terreinen actief (ge weest). Heel intensief is hij be trokken bij voetbalclub Noad '67, die hij als voorzitter leidde van 1970 tot 1983 (en in 1988 gedu rende een half jaar als interim- voorzitter). Bij het onderhouds werk aan de terreinen is hij bijzonder nauw betrokken. En die functie werd aangegrepen om hem donderdag naar Tholen te lokken. „Er zou een feestelijke bijeen komst zijn in Sint-Maartensdijk in verband met de bereikte overeen stemming tussen voetbalfederatie en gemeente over het beregenen van de voetbalvelden. Met voorzit ter A. van Dijke reed ik erheen. We bekeken ook nog een watertank." Zijn onderscheiding noemt de Sint-Philipslander - hij werd lid in de orde van Oranje-Nassau - een plezierige en mooie verrassing. Wat Vroegop bij de voetbalclub - waarvan hij sinds 1983 erevoorzit ter is - allemaal doet, is haast te veel om op te noemen. Sinds 1970 was hij leider van het eerste elftal en de laatste elf jaar verzorgt hij nog altijd de administratieve za ken rondom de wedstrijden. Ne gen jaar geleden werd hij voorzit ter van de terreincommissie. Een belangrijke commissie bij Noad, want de club deed al het onder houdswerk (zoals maaien) zelf en legde ook zelf een tweede veld aan. Na de gemeentelijke herinde ling mocht Noad - tot groot onge noegen van de leden - dat onder houd niet meer zelf blijven doen en nam Tholen het veld over. Vroegop voerde, samen met Van Dijke, de onderhandelingen. Hij is bijna dagelijks op het sportterrein te vinden en zodoende aanspreek punt voor velen. Vanaf 1983 keurt Vroegop als consul van de KNVB de bespeel baarheid van de velden, een func tie die hij dit jaar neerlegt omdat hij zeventig wordt. Van de suppor tersvereniging van Noad was hij mede-oprichter en zes jaar lang voorzitter. Voor zijn verdiensten voor de voetbalsport ontving de Sint-Philipslander in het verleden al de bronzen en de gouden waar- deringsspeld van de KNVB afde ling Noord-Brabant. Ook het overige verenigingsleven in Sint-Philipsland deed niet te vergeefs een beroep op Vroegop. In de jaren zestig gaf hij zes jaar lang leiding aan de vogelvereni ging Tivoli en ruim veertig jaar (van 1950 tot 1990) was hij be stuurslid en secretaris van de oranjevereniging. Van muziekver eniging Concordia was hij 33 jaar lang spelend lid en tevens van 1965 tot 1978 penningmeester. Kerkelijk betrokken was Vroegop eveneens en dat leidde ertoe dat hij tussen 1972 en 1987 notabel en kerkvoogd was van de Hervormde Gemeente, en van 1987 tot 1996 president-kerkvoogd. Tenslotte was Vroegop politiek actief binnen het CDA. In 1980 werd hij lid van de begeleidings commissie en in 1990 volgde zijn verkiezing tot lid van de gemeen teraad (tevens fractievoorzitter). Dat bleef hij tot de opheffing van de gemeente Sint-Philipsland per 1 januari 1995. zakelijk is", bracht de burgemeester naar voren. J.C. van Voorst met vrouw, zoon schoolhof (wat bij meer basisscho len gebeurt) moet de spelmogelijk- heden en de ontwikkeling van kin deren door spelactiviteiten bevorde ren. Bij de oprichting van het mannen koor Rehoboth, in 1973, werd Van kleinzoon. Voorst bestuurslid en hij is dat ruim 20 jaar gebleven: 17 jaar als pen ningmeester, twee jaar als voorzitter en het laatste jaar als bestuurslid. Het belang van het koorwerk voor zowel de leden als de samenleving zag de Tholenaar altijd in en hij was actief betrokken bij opnamen op di verse geluidsdragers. Tenslotte was Van Voorst ook, zo meldde de burgemeester, ruim 14 jaar (1983 tot 1997) hulpkoster in de Gereformeerde Gemeente. Als uit vloeisel daarvan is hij nog altijd lid van het EHBO-team dat bij eredien sten optreedt wanneer er ongevallen zijn of kerkgangers onwel worden. Al met al zijn deze activiteiten vol doende om Van Voorst te benoemen tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Het echtpaar Vroegop omringd door Noad-bestuurders en hun dochter (rechts). EHBO'er G.A. Heijboer werd als eerste onderscheiden door burgemeester H.A. van der Munnik. secretaris. „U steekt heel veel tijd in dat het uw overtuiging is, dat des deze zeer bloeiende vereniging om- kundige hulp bij ongelukken nood- Heijboer was niet alleen plaatselijk actief. Hij hielp ook de EHBO-afde- lingen Stavenisse en Sint-Philipsland mee oprichten. De Sint-Annalander deed veel voor de organisatie van ei- landelijke grote oefeningen, in sa menwerking ook met het Rode Kruis Tholen. Hij speelt ook zelf slacht offer, want vanaf 20 januari 1973 tot heden is Gommert Heijboer actief lid van de Lotuskring Noord- en Midden-Zeeland. Van 1970 tot 1994 is hij lid geweest van het provinciaal districtsbestuur van de EHBO. Voor zijn vele verdiensten bij de EHBO ontving Gommert Heijboer in 1992 de zilveren Tilanuspenning. Hij is voor medeburgers in zijn woonplaats een grote steunpilaar bij zieke mensen en inwoners in het ter minale stadium. Sedert een paar jaar is hij suppoost in de Meestoof en als vrijwilliger be heert de vroegere medewerker van het psychiatrisch ziekenhuis Vrede rust ook het winkeltje van zorgcen trum de Schutse in Sint-Annaland. Samen met zijn vrouw en zoon (onderaan zijn kleinkind) brengt M.A. Kodde een toost uit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7