Internationaal ondernemer en charmant voorzitter koor en wsv Talent leidinggeven royaal benut Inzet voor Veilig Verkeer Bij Veilig Verkeer de trekker, in evenementencomité schakel Dirigent van zes zangkoren Tom van Gurp uit Sint-Maartensdijk officier Oranje-Nassau Dirigent Jan Wesdorp uit Sint-Annaland Han van Popering uit Sint-Annaland H. de Wit wordt lid in de orde van Oranje-Nassau Donderdag 6 mei 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 „Het doet me best wat, zo'n schouderklop. Ik zie het ook als een hele grote waardering voor de teams, besturen en clubs waarmee ik werk. Het is een extra pluim op hun hoed." A.P.M.M. van Guip (61) uit Sint-Maartensdijk kreeg donderdag de hoogste ko ninklijke onderscheiding in heel Zeeland. Hij werd be noemd tot Officier in de or de van Oranje-Nassau. Geen wonder Neus voor overnames ,Het was niet te vermijden, dat Jan is onderscheiden, want hij staat overal bekend, als Tholens beste dirigent.' Het Smalstads mannenkoor zong het en burgemeester Van der Munnik bracht het onder woorden: Jan Wesdorp heeft van nature leidinggevende kwaliteiten en die talen ten heeft hij niet ongebruikt gelaten. Voor zijn inzet ten behoeve van vele koren vanaf 1964, werd hij donderdag benoemd tot lid in de orde van Oranje Nassau. VZOS Intens blij Gelukwensen en at tenties van velen heb ben een extra en 1 waardevolle toevoe ging gegeven aan de Koninklijke onder scheiding die ik op 29 april jl. mocht ontvan gen. Mede namens mijn vrouw en kinderen be dank ik de afzenders van harte! Niemand ontvangt een Koninklijke onder scheiding alleen op ei gen verdienste. Daar om ben ik nog meer dank verschuldigd aan al degenen die het mij in bedrijf of vereniging mogelijk maakten te kunnen functioneren. De aan mij toege schreven eer straalt voor een belangrijk deel op hen af. Tom van Gurp Sint-Maartensdijk, mei 1999. Dorpsgemeenschap Wandelroutes Veel tijd Iz. Riedijk uit smalstad lid in orde van Oranje-Nassau Van Gurp was uitgenodigd omdat di rigent Jan Wesdorp van het Smal stads mannenkoor, waarvan hij voor zitter en pianist is, een lintje zou krijgen. „We hadden eigenlijk verga dering van ons bedrijf in Engeland, maar die bijeenkomst was afgelast. Toen ik bij binnenkomst in de koor kerk mijn kinderen zag zitten, gin gen er voldoende lichten branden", vertelde Van Gurp. Als directeur voor het vasteland van Europa van de Engelse multinational Hazlewood heeft de bij Organon in Oss begonnen commercieel mede werker het ver geschopt. „Hij heeft een natuurlijk talent om zaken te doen", zei burgemeester Van der Munnik. „Van Gurp is een succes volle allround ondernemer, die zo wel nationaal als internationaal door zijn grote bekwaamheden op econo misch gebied van grote betekenis is voor de werkgelegenheid van een groot aantal mensen. U heeft een sterk vermogen om de juiste mensen samen te brengen, teneinde tot nog betere resultaten te komen, mede dankzij uw open oog voor menselij ke aspecten." De burgemeester zei verder, dat Van Gurp gemakkelijk en direct commu niceert en - op basis van argumenten - discussieert. „U streeft steeds naar bruikbare compromissen, maar als perfectionist vraagt u veel van uzelf en van uw mede-verantwoordelij ken. U bent echter van mening, dat een samenleving niet slechts gebaat kan zijn bij materieel gewin, maar dat mensen van hoog tot laag zich geroepen moeten voelen tot deelna me aan maatschappelijke activitei ten. Vrijwilligerswerk dus. Uw ei genschappen, talenten en vaardig heden, maken u tot een bijzonder persoon. Tom van Gurp is beminne lijk, een doorzetter, enthousiast, energiek, intelligent, charmant en - ook heel belangrijk - hij is ook geze gend met een flinke dosis humor", aldus de burgervader. Het Smalstads mannenkoor speelde daar gretig op in. ,0, wat een blijde A.P.P.M. van Gurp (hier met links naast hem zijn vrouw, zoon en dochter) kreeg de hoogste onderscheiding in Zeeland. tijding: Tom krijgt een onderschei ding. Voor ons is dat geen wonder, hij kon niet langer zonder!', zong het mannenkoor in de koorkerk. Van 1978 tot heden is Van Gurp voorzit ter en pianist van het mannenkoor. Daarnaast is hij al vanaf 1986 voor zitter van de watersportvereniging Sint-Annaland. In zijn woonplaats Sint-Maartensdijk leidde hij van 1966 tot 1974 de ouderraad van de openbare basisschool de Rieburch en van 1975 tot 1988 was Van Gurp be stuurslid van de stichting Haestinge. Voor het zingen en de watersport be oefende hij een andere hobby: zweefvliegen. Twintig jaar was hij instructeur van de West-Brabant Aeroclub in Woensdrecht en 17 jaar bestuurslid van de zweefvliegvereni- g'ng- Van 1975 tot 1991 was Van Gurp lid van het dagelijks bestuur van het wa terschap Tholen met als speciale taak de waterkwaliteit. Uit dien hoofde was hij ook db-lid van de technologi sche dienst van de Zeeuwse water schappen. Van Gurp werkte vele jaren in het zilveruienbedrijf van zijn schoonva der in Sint-Maartensdijk: Polderman b.v. Van 1963 tot 1972 was hij er commercieel directeur en van 1973 tot 1985 algemeen directeur. Dank zij vooral zijn inspanningen ontwik kelde het zilveruienbedrijf zich van een ambachtelijk agrarisch bedrijf tot een procesindustrie met een in ternationale afzet, tot aan de V.S. toe. „Met zijn vooruitziende blik on derkende hij, dat het voor Polder man b.v. het beste was om onderge bracht te worden in een sterk, groter verband en op kundige wijze loodste hij de zilveruienfabriek in de Engel se multinational Hazlewood. Daar mee werd het voortbestaan van de werkgelegenheid veilig gesteld en dat betekende in de periode 1983/1984 met een werkloosheids percentage van 20% van de Thoolse beroepsbevolking veel", aldus de burgemeester. Van Gurp kwam in 1985 in dienst van Hazlewood in het Engelse Der by, waar hij tot 1990 de verkoop en de acquisitie leidde. Na de overname van Polderman werd Van Gurp al gauw aangewezen om meer bedrij ven over te nemen op het vasteland van Europa. In vrij snel tempo nam Hazlewood een aantal ondernemin gen in de voedingsmiddelensector over en het beursgenoteerde Engelse concern (omzet 2,5 miljard gulden; 10.000 personeelsleden) beloonde Van Gurp met de benoeming tot di recteur voor het vasteland van Euro pa. „Het is uw grootste verdienste, dat u in staat bent om de culturele verschillen tussen het Verenigd Ko ninkrijk en Europa te overbruggen. U blinkt uit in het tevoren analyseren van bedrijven en het exact inschatten van de kwaliteiten en de karakter structuur van de mensen die daarin werken, zodat de overname achteraf bezien veelal perfect uitpakt", aldus de burgemeester. De president-directeur en de com mercieel directeur van Hazlewood uit Engeland waren donderdag in de koorkerk te Tholen getuige van de uitreiking van de hoge koninklijke onderscheiding aan Tom van Gurp. Jan Wesdorp dirigeert het Smalstads mannenkoor bij het zingen van het Wilhelmus in de koorkerk van de Grote Kerk in Tholen. Voor Wesdorp (59) was het 'een enorme verrassing.' Hij was met het Smalstads mannenkoor uitge nodigd omdat voorzitter Van Gurp een koninklijke onderscheiding zou krijgen, maar ook zelf kwam hij in het middelpunt te staan. ,De koningin wil heden, hem met veel eer bekleden', zong het mannen koor, voor deze gelegenheid on der leiding van koorlid Kees van Dis. Bij zijn binnenkomst in de koor kerk in Tholen was Wesdorp aan het denken gezet. „Ik dacht, het bestuur van VZOS uit Sint-Phi- lipsland hoort hier niet thuis. En een halve minuut voor de uitrei king, zag ik mijn vrouw achter een pilaar wegduiken." Wesdorp begon zijn zangcarrière in 1964 in Scherpenisse, waar hij tot 1984 dirigent was van het plaatselijke kerkkoor. In 1966 trad hij als eerste tenor toe tot het Smalstads mannenkoor, waarvan Wesdorp in 1978 dirigent werd en dat is hij nog steeds. Het begon als een aardige vrijetijdsbeste ding, maar inmiddels is het uitge groeid tot een welhaast professio neel koor, dat in 1992 het zilveren jubileum vierde en diverse evene menten opluisterde. Wesdorp is ook nauw verbonden met VZOS in Sint-Philipsland. Vanaf 1969 tot heden is hij diri gent van deze christelijk gemeng de zangvereniging, die onlangs het veertigjarig bestaan vierde. „Onder uw bezielende leiding steeg het niveau van VZOS met sprongen. Repertoire van soms hoge moeilijkheidsgraad ging u niet uit de weg en door stug vol houden en uw bijzondere kwali teiten als dirigent, kreeg het koor de muziek onder de knie", aldus de burgemeester. Wesdorp had nog meer koren on der zijn hoede. Van 1972 tot 1976 was hij dirigent van de christelijk gemengde zangvereniging VZOS in Sint-Annaland en van 1975 tot 1984 leidde hij als oprichter het jeugdkoor in Scherpenisse. Niet alleen bij de koren, ook in zijn werkkring is Wesdorp een au todidact, schetste de burgemees ter. „Noch voor zijn directeur schap van de Schutse, noch voor zijn kwaliteiten als dirigent van diverse koren, heeft hij specifieke opleidingen genoten. In zijn func tie van directeur valt zijn inzet, doorzettingsvermogen, aandacht en omgang met de ouderen en het personeel op. Hij streeft naar teamgeest." Wesdorp begon in'1961 als elek tricien in Scherpenisse, werd in 1974 c.v.-monteur in Poortvliet en werd 11 februari 1984 interim directeur bij de Schutse in Sint- Annaland waar per 1 mei 1985 zijn benoeming tot directeur volg de. Per 1 september gaat hij bij het zorgcentrum in de vut. Hij kreeg 1 november 1993 ook Ele- nahof in Stavenisse onder zijn hoede en onlangs het woonzorg complex Vroonhof in Sint-Anna land. Van 1986 tot 1995 was Wes dorp bestuurslid van dq stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en vanaf 1993 tot heden bestuurslid van de protestantse vereniging voor ouderenzorg. Vanuit de Schutse raakte hij in 1994 betrokken bij de hulpverle ning aan het bejaardentehuis Fi- ladelfia te Salard in Roemenië. Wesdorp hielp er c.v. aanleggen en in het wijkgebouw legde hij waterleiding aan. In de Schutse bood hij de Roemeense zorgverle ners een stagemogelijkheid aan. Na de uitreiking van de koninklij ke onderscheiding donderdag in Tholen, vond er op koninginnedag in de Schutse een receptie plaats, waar bestuur, bewoners en perso neel de gedecoreerde directeur, zijn vrouw en kinderen feliciteer den. Voorzitter W.A. Blaas vertel de hoe hij Jan Wesdorp had zien glunderen. „Wij waren ook intens blij met dit moment, want wij gunnen je deze koninklijke onder scheiding van ganser harte. Waar om krijg je nu zo'n onderschei ding? Omdat anderen vinden dat je wat meer gedaan hebt en dat je veel doet, weten we allemaal. Je onderscheidt je door de liefde die je hebt voor anderen, de naasten liefde die je uitdraagt in je werk onder de ouderen en je inzet voor het project Salard. Wat je mis schien wel onbewust uitdraagt, is liefde onder elkaar en dat is het grote kenmerk van het christen zijn. Als bestuur van de Schutse zijn we er trots op, dat je deze ko ninklijke onderscheiding gekregen hebt", aldus voorzitter Blaas, die de eveneens aanwezige G.A. He- ijboer en J.W. van Popering ook feliciteerde met hun decoratie. Daarna werd het Wilhelmus ge zongen en wie kon dat beter inzet ten dan directeur Wesdorp. Advertentie I.M. „Heel leuk", zegt J.W. van Pope ring (64) uit Sint-Annaland over zijn koninklijke onderscheiding. De man die ai 40 jaar een autorij school heeft, zich ruim 25 jaar in zette voor Veilig Verkeer en voorzit ter is van de Dorpsgemeeaschap Sint-Annaland, deelde donderdag ook in de lintjesregen. Toen de burgemeester hem belde om naar de koorkerk in Tholen te komen in verband met een lintje voor H. de Wit van Veilig Verkeer, ging er een lampje branden. Want met Veilig Verkeer heeft hij sinds 1993 niets meer te maken. Toen hij met zijn vrouw de koorkerk binnenstapte en daar al zijn kinderen zag, was het Van Popering duidelijk dat hij in de prijzen zou vallen. Het was niet voor het eerst dat hij onderscheiden werd. In 1987 ontving Van Popering van de toenmalige minister een aanmoedi gingsprijs voor zijn grote inzet voor de actie -25% verkeersongevallen. Onlangs vierde hij zijn 40-jarig jubi leum als autorijschool. In 1984 had Van Popering daarmee een landelij ke primeur met het modernste oplei dingsprogramma op het gebied van theorielessen: via een beeldplaat. Hij begon een taxibedrijf, verhuurde au to's en opende in 1990 een tanksta tion en autowasplaats aan de Veiling- weg. De burgemeester roemde echter nog meer zijn vrijwilligerswerk. „In het maatschappelijk leven bent u bijzon der actief, want van 1965 tot 1993 bent u voorzitter geweest van Veilig Verkeer Nederland afdeling Sint-An naland. U hebt zich zeer ingespan nen voor de verkeersonveiligheid in Zeeland." Van Popering hield lezin- J. W. van Popering loopt glunderend terug naar zijn plaats. gen in de hele provincie, organiseer de het praktijkgedeelte voor het ver- keersdiploma op de scholen en gaf 12 jaar verkeersvoorlichting aan 55- plussers in Zeeland. Hij was contact persoon voor de actie veilig rijden voor beroepschauffeurs in de provin cie en organiseerde in 1983 een bromfietscursus, maar dat bleef bij die ene keer. Van 1985 tot 1993 was Van Popering bestuurslid van het district Nederland van Veilig Verkeer en voor het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland gaf hij ze ven jaar praktijklessen in Tholen, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. In Sint-Annaland was Van Popering van 1976 tot 1980 koster van de Ne derlandse Hervormde Kerk en in die periode werkte hij ook mee aan de bouw van de nieuwe orgelzolder. Vanaf 9 februari 1987 is hij voorzit ter van de Dorpsgemeenschap Sint- Annaland, die de jaarlijkse activitei ten op koninginnedag organiseert. Hij was nauw betrokken bij de vie ring van 50 jaar bevrijding en na de viering van 500 jaar Sint-Annaland in 1975 is hij nu betrokken bij de feestelijkheden rond het 525-jarig bestaan van Sint-Annaland in 2000, zo vertelde de burgemeester. Of zijn vrouw ook op de foto mag, vraagt H. de Wit een persfoto graaf die hem wil vereeuwigen na het ontvangen van een lintje. De burgemeester heeft immers na drukkelijk de niet aflatende steun van mevrouw De Wit genoemd bij de maatschappelijke functies die de gedecoreerde vervult. Veilig Verkèer Nederland en het evene mentencomité Smalstad zijn de organisaties waarvoor de inwoner van Sint-Maartensdijk zich inzet. De benoeming tot lid in de orde van Oranje-Nassau verrast hem niet, maar wordt daardoor niet minder op prijs gesteld. De Wit was door de burgemeester zelf opgebeld met het verzoek om de uitreiking van een koninklijke onder scheiding aan J.W. van Popering uit Sint-Annaland bij te wonen. Nu was Van Popering ook in Veilig Verkeer actief, maar dat is toch alweer een tijdje geleden. De Wit (67) vermoed de dan ook dat het om hemzelf te doen was. „Temeer omdat ik ook eens in eenzelfde complot zat voor een schoonzus." Maar de oud-leraar uit de smalstad was ingenomen met de waardering. Bij de aubade op ko ninginnedag werd hij door wethou der I.C. Moerland nogmaals in het zonnetje gezet en Euterpe speelde 'Lang zal hij leven' voor hem. „Bij Veilig Verkeer ben ik de trekker en in het evenementencomité een schakeltje", omschrijft De Wit treffend zijn vrijwilligerswerk. De burgemeester typeerde hem als een 'zeer goede coördinator en organisa tor'. De leraar mechanische techniek en adjunct-directeur aan de techni sche school in de smalstad was 24 jaar lang (1969-1993) voorzitter van de afdeling Sint-Maartensdijk van Veilig Verkeer Nederland. Na de fu sie tot één afdeling Tholen werd hij ook daarvan de preses en is dat nog steeds. De afdeling telt 350 leden en Naast H. de Wit werd ook zijn vrouw in het zonnetje gezet. er zijn 16 bestuursleden. VVN houdt zich actief bezig met bijvoorbeeld de verkeersexamens op de basisscholen. De Wit bezoekt daartoe jaarlijks, met enkele medebestuurders, alle scholen om voorlichting over het examen te geven. Dit examen én de eraan ge koppelde fietsenkeuring, vergt de no dige voorbereiding. Zo fietst De Wit alle routes eerst zelf. „Dit jaar zijn de examens met 341 kinderen bijzonder druk geweest. Voor het eerst hebben we herexamens gehouden, in Stave nisse en Tholen." Ook de broemcur- sus voor 55-plussers en de verkeers- brigadiers zijn zaken waar VVN bij betrokken is. De Wit zet zich verder al vier jaar in voor de verbetering van het fietspad langs de Tholenseweg te Halsteren, waartoe in Tholen het ac tiecomité Tholenseweg Veilig in het leven is geroepen. Het evenementencomité Smalstad, in het leven geroepen bij de viering van het 500-jarig bestaan van Sint-Maar tensdijk, kan sinds 1989 rekenen op de medewerking van De Wit. Het co mité organiseert jaarlijks de viering van koninginnedag, een avondwan delvierdaagse, fietsdriedaagse, lam pionoptocht en de intocht van Sinter klaas. De Wit werkt altijd de wandelroutes uit. „De heer De Wit steekt bijzonder veel vrije tijd in zijn maatschappelijke activiteiten en be reidt alles perfect voor. Hij staat im mer voor iedereen klaar met een lui sterend oor en als het moet de nodige inspanning", aldus de burgemeester bij het uitreiken van de onderschei ding. Hij meldde verder nog dat het echtpaar De Wit al elf jaar lang be trokken is bij hulpverlening aan men sen in Polen. „Na een telefoontje maandag avond van de voorzitter van Can- ticum kreeg ik een vermoeden dat er wat aan de hand was." Donder dagmorgen kreeg Iz. Riedijk nog meer argwaan en terecht, zo bleek. Want de 68-jarige dirigent uit Sint-Maartensdijk werd be noemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau." „Ik dacht dat je naar de markt moest", merkte Riedijk op tegen zijn vrouw en dochter, die hij in Tholen in de Grote Kerk zag zitten. Hij vond het al vreemd dat ze zo vroeg van huis waren gegaan. Bo vendien miste hij, toen hij zijn kos tuum uit de kast haalde, het beste pakje van zijn vrouw. Allemaal aan wijzingen voor de Smurdiekenaar dat er wat bijzonders gaande was. Dat hij naar de kerk in Tholen moest komen omdat Omroep Zeeland in verband met de dodenherdenking t.v.-opnamen wilde maken van Can- ticum, vond hij na enig nadenken ook best vreemd. En uiteindelijk werd hij in de kerk door de burge meester naar voren geroepen om een lintje in ontvangst te nemen. Riedijk is er blij mee. En de hele entourage rond de bijeenkomst bevalt hem. „Leuk hoor, zoiets", zegt hij. In Riedijks vrije tijd is muziek zijn lust en zijn leven, zei de burgemees ter in een bomvolle koorkerk. Ruim 32 jaren geeft hij als dirigent leiding aan koren, maar daarnaast is hij een niet onverdienstelijk zanger (hij kreeg tien jaar zangles). „Als be paalde partijen in een koor niet vol- doende in evenwicht zijn, zingt een dirigent ook wel zelf mee. Zo klinkt regelmatig de bas-bariton van Rie dijk", aldus Van der Munnik. Met name de lange periode dat de man uit Sint-Maartensdijk op dit terrein actief is, is één van de criteria om voor een koninklijke onderscheiding in aanmerking te komen. Op dit moment steekt Riedijk weke lijks zo'n 25 tot 30 uren vrije tijd in zijn hobby. Hij dirigeert zes koren, waarvan Canticum al sinds 1967. Van dit gereformeerd gemengd koor uit Tholen - dat zo'n 35 leden telt - is hij mede-oprichter. In 1982 kreeg de Tholenaar er drie koren bij: het bejaardenkoor van Ten Anker en de hervormde gemengde zangvereni ging Immanuël uit Tholen en Lau- date Dominum uit Stavenisse. Dit laatste koor dirigeerde hij tot 1987 en daarna weer vanaf 1995. In dat jaar kreeg Riedijk er ook Met hart en stem in zijn eigen woonplaats bij. En sinds 1989 leidt hij ook het koor Sursum Corda uit Krabbendijke. De Tholenaar was eerder op Zuid-Beve land actief, want van 1987 tot 1994 dirigeerde hij Crescendo te Kruinin- gen. Uit die periode kwam hem don derdag nog iemand feliciteren, die in de Thoolse kerk aanwezig was in verband met het lintje voor mole naar Kodde. Riedijk begon op 17-jarige leeftijd met zingen in VZOS te Sint-Maar tensdijk, het koor waarvan zijn va- Een glunderende Iz. Riedijk neemt de felicitaties van de burgemeester in ontvangst. der 53 jaar lang dirigent was. En ook zijn zoon Mario hanteert inmiddels de dirigeerstok, zodat met recht van een muzikale familie gesproken mag worden. Samen met zijn vader behoorde hij tot de oprichters van het Smalstads mannenkoor, waarvan hij van 1970 tot 1977 dirigent was. Verder dirigeerde Riedijk VZOS Sint-Maartensdijk (1974-1980), het bejaardenkoor van Sint Maartenshof (1980-1995) en het jeugdkoor Van knop tot bloem 1981 -1989) in Tho len.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5