Overweldigende optocht doet 400-jarig Stavenisse 'blienken' Opruimen resten afgestoken vuurwerk Bewoners Kruittoren vragen om uitleg over genomen maatregelen Zes ton extra nodig voor Molenvlietsestraat Tholen Advertenties niet geplaatst Eerste prijzen Vossemeerse muzikanten op solistenconcours Stoet met 55 wagens, loopgroepen en fietsen door jarig dorp Noad dwingt beslissing af Asbest vrij bij uitslaande brand lege loods Slachtveld in Tholen i f\- Donderdag 6 mei 1999 Volgende week woensdagochtend 'Stavenisse blienkt', stond er vrijdag op één van de wa gens in de grootse optocht van het 400-jarige dorp en dat bleek niets teveel gezegd. Op deze stralende koninginne dag trok een lange stoet door Stavenisse met wagens, loopgroepen, versierde fietsen en individuele deelne mers. Het dorp liep uit. Langs de kant van de weg, in de deuropening of vanuit de ramen werd de optocht vol be wondering gadegeslagen. Ook verschillende oud-Stave- nissenaars waren voor deze gelegenheid naar hun ge boortedorp gekomen en ze stonden versteld van de deelname. Bloeiende fruitbomen Schaarse bouwgrond Tegenvaller ten koste ander straatwerk De reconstructie van de Molenvlietsestraat in Tholen gaat 1,29 miljoen gulden kosten. Dat is 615.000 gulden meer dan de gemeenteraad ervoor heeft uitgetrokken. Hoewel de verhoging allerlei oorzaken kent, is de ge meente ontevreden over het externe bureau Ni vee dat de plannen heeft voorbereid. In een ingelaste vergadering wordt de commissie gemeentelijke ontwikkeling woens dag om extra geld gevraagd. Tüttelhoek PvdAWD en RPF/GPV willen proef Deze week Bij de brand in een loods aan het Slachtveld in Tholen is zaterdagmiddag asbest vrijgekomen. Asbestvezels kwa men in de tuinen van de woningen aan Kruittoren te recht. Onderzoek heeft aangetoond dat er geen vezels in de vijf woningen terecht zijn gekomen. Maandagavond hield de gemeente met een GGD-arts een voorlichtings bijeenkomst voor de verontruste bewoners in de brand weerkazerne. Woensdag is een begin gemaakt met de sloop van de loods. De oorzaak van de brand is niet be kend. Projectontwikkelaar Ongerustheid 5^a%gang ïiS^S x <^BEW. ^odelb\^>^ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Marc Droogers op euphonium en Corina van Driel op altsaxofoon, bei den uit Oud-Vossemeer, hebben za terdag in Arnhem een eerste prijs be haald bij het solistenconcours van de muziekbond KNFM. Het betrof hier een landelijk topconcours in Musis Sacrum. De 23-jarige fruitteler Mare Droogers kwam in de hoogste klasse uit - de kampioensklasse - waar hij met het vrije werk Fantasia van Gor don Jacob 51 punten behaalde. Mini maal waren er voor een eerste prijs 48 punten nodig. Op het regionale concours in Heinkenszand had de Vossemeerder in de ereafdeling 54 punten behaald, waardoor hij zich plaatste voor de hogere klasse in Am- hem. Mare Droogers speelt niet al leen bij de plaatselijke muziekvereni ging OVM, maar valt ook regelmatig in bij verenigingen in Rijswijk en Rucphen, die onder leiding van de zelfde dirigent staan. Corina van Driel, die bij Accelerando in Sint-Annaland speelt, vergaarde 49 punten in de middenklasse. Zij had samen met Mare dezelfde pianis te als begeleidster, Hennie Besling uit Bergen op Zoom, met wie ze bijna een half jaar hadden gerepeteerd. Het was dan ook even schrikken, toen mevr. Besling vorige week in ver band met een zware griep moest af zeggen. Op de valreep lukte het nog om een vervanger te vinden: Chris Kok uit Ede. „Hij voelde ons meteen goed aan", vertelt Mare Droogers, die opgelucht was over de goede af loop. Hij doet volgend jaar weer mee aan het solistenconcours. Zijn streven is dan om meer punten te halen en misschien wel het kampioenschap. „Maar ik vond het al een hele eer om mee te doen aan zo'n topconcours. Ik ben absoluut een ervaring rijker." ln verband met hemelvaarts dag verschijnt de Eendracht bode volgende week op woensdagochtend 12 mei. Wij verzoeken u berichten en advertenties tijdig op te geven; in elk geval voor dins dag 16 uur. De uitgever. Door het zoek raken van een enveloppe met advertenties bij PTT Post konden er met name verschillende familieadverten ties deze week niet geplaatst worden. De opdrachten ble ken ook niet op andere wijze te achterhalen. De betrokke nen bieden wij hiervoor onze verontschuldigingen aan. De uitgever. Jeugdvereniging Menorah heeft de molen van Stavenisse nagemaakt voor de optocht ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van het dorp. „Het was ook overweldigend", zegt een trotse voorzitter Ph.J. de Rijke van de stichting 400 jaar Stavenisse. „We hebben een optocht als nooit tevoren gezien. Iedereen was eigen lijk wel verbaasd over de deelname. En dan zoveel belangstelling. Fan tastisch gewoon. Dit ligt niet alleen aan het mooie weer. Er is heel veel werk van gemaakt en dat is be loond. Hartstikke bedankt voor de vele medewerking", zo richt hij zich tot de 55 deelnemers. Aan de ene kant van de Voorstraat zitten de terrassen vol, aan de ande re zijde van de straat zitten de be woners ook buiten voor hun huizen. Het zonnetje is heerlijk en even ver der op de haven is het hoog water en snuif je de zilte zeelucht op. Onder aan de Stoofdijk worden de eendjes gevoerd bij de boomweide. Stave nisse blienkt. „We wonen hier al negentien jaar met genoegen", zegt dhr. Groos, die samen met mevr. Van den Eykel en mevr. Geuze de jury vormt voor de beoordeling van de optocht en de gevels. Twee bewoners van bunga lowpark Oud Kempen beoordelen o.l.v. mevr. Geuze de wagens, loop groepen, e.d. Dat is nog een moei lijke opgave. Het criterium was, dat het thema 400 jaar als een rode draad door de inzending moest lo pen. Sommigen waren al direct na de jaarwisseling gaan bouwen, zoals de mannen van de Moby Dick, die heel wat uurtjes in het maken van de boot hebben gestoken. De mast moesten ze beperkt houden, anders kon die niet onder de poorten en de bomen door. Aan de wagen van fruitbedrijf Van Rossum was pas maandag begonnen. „Zaterdag wierpen onze jeugdige medewer kers een balletje op en er is toen snel werk van gemaakt. De fruitbo men hebben we net voor de optocht pas gerooid omdat we de bloesem op de wagen wilden laten zien", al dus A.J. van Rossum. De optocht wordt geopend door dhr. M. Hoek met zijn echtgenote in his torische kledij. Heel veel inwoners hebben dat voorbeeld in Stavenisse gevolgd, wat mede bijdraagt tot de feestelijke sfeer. De Oud-Vosse- meerse muziekvereniging met ma jorettes luistert de optocht op, die door de Voorstraat, over de haven, langs de molen voert, het dorp in. In de Prinses Beatrixstraat, waar drie huizen van kasteelachtige, oude ge vels zijn voorzien, krijgen sommige wagens het moeilijk, want de bo men zijn daar zo groot, dat ze stap voets de barrières nemen. De molen van de jeugdvereniging Menorah raakt toch nog beschadigd. De op tocht trekt ook langs de houten wo ningen in de Koning Haakonstraat, heel karakteristiek voor Stavenisse. De bewoners van het woonzorgcen trum Elenahof in de Poststraat zien de stoet eveneens passeren, voordat uiteindelijk in de Voorstraat gestopt wordt, in afwachting van de uitslag van de jury. De eerste prijs gaat naar een wagen van D. de Jonge, waarbij op aardap pelland wordt aangegeven hoe schaars de bouwgrond in Stavenisse wel is. Bij de gevels steekt het pand Molendijk 60 van het echtpaar Kees en Ria Potappel er bovenuit. De ga rage is omgetoverd in een klein mu seum van Stavenisse. Peuterspeel zaal 't Stavertje wint bij de loopgroepen met de schoorsteenve- gers. Arthur en Daniële de Rijke ze gevieren bij de fietsen met 'een au to.' En bij de individuen wint Tim Smits de eerste prijs. Namens het stichtingsbestuur bedankt M. Moer land de jury met bloemen voor de zware taak. De uitslag luidde: Huizen: 1. Molendijk 60 C. Potap pel 2. Prinses Beatrixstraat 15-19 IJ. v.d. Reest, L.A. de Jonge en C. Smits. 3. Boswei 12-22 de families Vermaas, Elenbaas, Zwerus, Van Haaften, Guequière en De Jonge. Wagens: 1D. de Jonge, aardappe len 2. J. Moerland, dorsen 3. Ski club, slot. Loopgroepen: 1Peuterspeelzaal 't Stavertje met schoorsteenvegers 2. Familie Klippel met de 'ahoosian- ten.' 3. Familie v.d. Reest met de Batavieren. Fietsen: 1. Arthur en Daniële de Rijke met auto 2. Keetie Bijl met fiets 3. Wendy Poot met fiets. Individuen; 1. Tim Smits 2. W. Quaak en A. Quaak-Moerland met oma, opa en kinderwagen 3. Marcel de Wilde, die 'aerebeiers' zocht. De laagste inschrijver voor het kar wei heeft in maart een aanneemsom van 994.000 gulden opgegeven en dat was een forse overschrijding van de raming. Inmiddels heeft Ni- vec deze bijgesteld tot 830.000 gul den. Het verschil van 164 mille wijt dit bureau aan een aantal verschillen in de besteksposten. Onder meer de diverse aanpassingen die het gevolg zijn van twee hoorzittingen die over het plan zijn gehouden. Maar ook is besloten om de herinrichting van de straat en het vernieuwen van de rio lering gescheiden uit te voeren. Dit in verband met de bereikbaarheid van het centrum van Tholen. Tij dens het rioleren is open bemaling nodig, wat ook meer kost. En de grond uit de rioolsleuven blijkt licht verontreinigd te zijn, zodat ze naar elders afgevoerd moet worden. Een tegenvaller van 120.000 gulden. Ook het afwijken van eenheidsprij zen en hoeveelheden speelt een rol. Tóch is het gemeentebestuur niet te vreden over de prestatie van Nivec en gaat daarover spreken. „Van een dergelijk bureau verwacht je een be groting zonder onvolkomenheden", zegt afdelingschef W.A. Blaas van openbare werken. Bepaalde aspec ten hadden volgens hem eerder on derkend moeten worden. Nu moet er extra geld worden ge vonden. In overleg met de aannemer die het laagst heeft ingeschreven, is naar besparingen gezocht. Door de licht verontreinigde grond niet naar elders af te voeren, maar als aanvul- grond te gebruiken op de voormali ge stortplaats Tüttelhoek, wordt een fikse besparing bereikt. De provin cie moet hiervoor toestemming ge ven. Ook het gebruik van een fijnere zandsoort in de rioolsleuven levert voordeel op, evenals het verminde ren van het aantal controleputten in de riolering en het verkopen van de vrijkomende straatklinkers. Al met al is 615.000 gulden extra nodig. Hiervoor willen burgemeester en wethouders het saldo van de reke ning van vorig jaar - 355.000 gul den - gebruiken. Daarnaast is 75 mille nodig uit het rioolfonds en 185 mille uit onderhoud bestratin gen. Dat laatste heeft tot gevolg, dat andere voor dit jaar geplande werk zaamheden uitgesteld moeten wor den. Een meerderheid van de commissie gemeentelijke ontwikkeling wil dat de gemeente op 1 januari een proef neemt met het opruimen van de res tanten van afgestoken vuurwerk. De PvdA'er M.A.E. Velthuis had daar begin februari voor gepleit naar aanleiding van de risico's die kinderen lopen als ze vuurwerk afsteken dat tijdens de jaarwisseling niet is afge gaan en op straat is blijven liggen. SGP en CDA vinden het geen zaak voor de gemeente. Zij volgen het college, dat niet ver der wil gaan dan ouders via de ge meentelijke voorlichtingsrubriek te wijzen op hun verantwoordelijk heid. Het college heeft wel naar de mogelijkheid van het opruimen ge keken en heeft uitgerekend dat het oproepen van een veegploeg voor een hele ochtend op vier plekken twee mille kost. M. Dijke (SGP), die P.W.J. Hoek verving: „Het is geen taak voor de gemeente. De vervuiler betaalt. Wie rommel maakt, moet het maar opruimen." M.A.J. van der Linde (PvdA) die Velthuis verving, vond dat hier wel een taak ligt voor de overheid. „Voor 2000 gulden kan de gemeente met vier ploegen een ochtend vegen en heel wat ellende voorkomen. Dat is echt niet te veel om misvormde handjes van kinde ren te voorkomen. Dijke zoekt wel een erg gemakkelijke vluchtweg door te zeggen dat de vervuiler de rommel ook maar op moet ruimen. Dat gebeurt niet. Kinderen mogen daar niet de dupe van worden." A.L. Piet (RPF/GPV) was ook wel voor het opruimen van de restanten, maar alleen als het niet beperkt blijft tot vier plaatsen. „Dat is niet zinvol. Breidt het uit of doe het he lemaal niet. Ik vind wel dat de ge meente een handje kan helpen om de risico's voor kinderen te beper ken." Wethouder K.A. Heijboer (SGP) zei behoefte te hebben om het standpunt van Dijke 'aan te scher pen.' „Het is de verantwoordelijk heid van degene die vuurwerk af steekt. Het scheppen van risico's voor anderen is buiten proporties." ZIE VERDER PAGINA 2 Spontane actie voor behoud Gasthuiskapel tijdens kunstroute Tholen levert 522 handtekeningen op Viering 400 jaar Stavenisse bevordert saamhorigheid onder de inwoners Zonnige, drukke en gevarieerde viering van koninginnedag Fietser uit Scherpenisse gewond na botsing op Poortvlietsedijk Hervormd Sint-Annaland heeft na jaar weer eigen predikant in dominee Hoek Charmante ondernemer uit smalstad wordt officier en negen andere Tholenaren lid in de orde van Oranje-Nassau Geslaagd toernooi bij zilveren jubileum korfbalclub Emergo WHS redt het vege lijf, maar SPS heeft rare nasmaak bij afgelasting Noad EEN MENS ZIJN ZIN IS EEN MENS ZIJN LEVEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Door een 3-2 overwinning tegen Rillandia heeft Noad gisteravond de rechtstreekse degradatie uit de der de klas ontlopen. De Sint-Philips- landers dwongen door deze zege een beslissingsduel af tegen SPS. Het duel tussen de twee streekclubs wordt zaterdag om 14.30 uur op- neutraal gespeeld. De winnaar van deze confrontatie is definitief veilig, terwijl de verliezer een nacompeti- tie moet spelen. Na een 0-1 achters tand scoorde Johan Reijngoudt de gelijkmaker. Arjan Moerland bracht met twee doelpunten Noad op een 3-1 voorsprong. In de 88ste minuut scoorde Rillandia de aansluitings treffer. Doordat de scheidsrechter bijna een kwartier blessuretijd toe kende, bleef het uiterst spannend. De spelersgroep van SPS ging te leurgesteld naar huis. „Dit is puur competitievervalsing", aldus trainer Mark de Weerd van SPS, die doelt op het niet doorgaan van deze wed strijd afgelopen zaterdag. „Of wij zaterdag spelen, weet ik nog niet. Wij zullen eerst met de KNVB pra ten", aldus de SPS trainer. „Zo'n reactie is puur belachelijk. Noad heeft dit verdiend", reageert trainer Kees Stoutjesdijk van Noad. Door de overwinning van Noad speelt Tholgnse Boys nu pas op Hemel vaartsdag het eerste duel in de na- competitie voor promotie. Rond vijf uur sloegen voorbijgan gers alarm toen ze zagen dat de loods in brand stond. Aanvankelijk dachten omwonenden dat er in de buurt een barbecue werd gehouden, maar de schroei- en brandlucht bleek uit de loods afkomstig. De ge alarmeerde brandweer hoefde niet ver te rijden, de loods van de voor malige houthandel Den Bouwmees ter ligt bijna op het voorterrein van de kazerne. De ruimte werd gebruikt voor de opslag van spullen voor de jaarlijk se rommelmarkt van scoutinggroep Heenetrecht en de stichting christe lijk jeugdwerk Tholen op koningin nedag. 30 april was één dag voor de brand; de loods was leeg. Dat ver gemakkelijkte volgens brandweer- commandat J. de Feijter het blussen aanzienlijk. „De brand had weinig voeding. In feite alleen het geraam te van de loods." De brandweer die om veertien over vijf ter plaatse was, legde met twee lagedrukspuiten een waterscherm aan om te voorkomen dat de schuurtjes van de woningen aan de Kruittoren vlam zouden vatten. De brandweer belde bij de bewoners aan om te vragen alle ramen en deu ren dicht te houden. Even werd eva cuatie overwogen van een moeder met een baby die net voor de brand het levenslicht zag. Ook werd de omgeving afgezet met pylonen 'en waarschuwingsbordjes, omdat bij de brand asbest in het spel was. Bij de brand sloegen de vlammen door het dak. Het houten geraamte en de dakplaten veroorzaakten veel rook, die door de noordoostelijke wind in dikke walmen over de hui zen van de Kruittoren richting de haven dreef. Door de hitte sprongen de asbestplaten met luide klappen kapot, resten asbest belandden in de tuinen van de huizen aan de Kruit toren. De brandweer bestreed de vuurbron vanaf de kopse kant van het ge bouw. De loods is eigendom van projectontwikkelaar Condor Wes- sels die een nieuw plan maakt voor de bouw van de twee Thoolse su permarkten, Albert Heijn en Cl000, gecombineerd met woningen. Om dat de loods leeg was, was de brand binnen een half uur bedwongen. Om elf minuten over half zes kon het sein brand meester worden ge geven. De voormalige zagerij aan de noordkant van de loods bleef ge spaard. De Feijter: ,,'s Avonds hebben we contact opgenomen met de eigenaar en de verzekeringsmaatschappij en een asbestsaneringsbedrijf inge schakeld. Om half twaalf was er ie mand van dat bedrijf ter plaatse. Zondagochtend hebben we twee be drijven een offerte laten maken voor de sanering en zijn er monsters ge nomen en metingen verricht in de woningen van de Kruittoren. Om half een was de uitslag bekend: er is geen vergrote concentratie asbest aangetroffen." Bij zo'n onderzoek wordt gekeken of er zich asbestvezels in de lucht bevinden. „Het zat overal onder de norm. Dat was geruststellend. Dat is aan de bewoners meegedeeld." Waren er geen vezels in huis, de be woners mochten niet in hun tuin komen omdat daar stukken asbest waren neergekomen. Het gevaar bestaat dat die kapotgetrapt wor den, waardoor alsnog vezels vrijko men. Maandagochtend werden de zaken met de verzekering geregeld en een sloopvergunning aangevraagd. Bij de bewoners was ondertussen onge rustheid ontstaan. Zij zagen weinig gebeuren op het terrein achter hun woningen en waren niet op de hoogte van de maatregelen die de gemeente had getroffen. Ook waren er vragen over de mogelijke risico's voor de gezondheid van hun kinde ren en huisdieren. Bewoners vroe gen De Feijter om uitleg. In overleg met de burgemeester en de GGD is toen besloten om een voorlichtings bijeenkomst te houden in de kazer ne. Daar waren bijna alle bewoners van de Kruittoren aanwezig. Mi lieu-arts Jans, de burgemeester en De Feijter beantwoordden vragen en legden uit welke procedure er in de dagen na de brand in gang was gezet. Bewoner A. Bijl van de Kruittoren toonde zich na de bijeenkomst ge rustgesteld. „We hadden het idee dat er niks gebeurde na de brand. We hebben vernomen welke stap pen er zijn ondernomen. We zaten vanaf zaterdagavond met vragen. Daar konden we nergens mee te recht. De gemeente probeert een stappenplan op papier te zetten om dat uit te delen als er brand is ge weest met asbest. Dat zou wel schelen als we zoiets hadden ge had. Ze hadden begrip voor onze ongerustheid." Bij Bijl werd ook met pompen de lucht in huis gemeten. De toegesta ne norm voor asbest is 1,0. Bij Bijl bedroeg dat 0,7 in de kinderkamer. De bewoners hadden het advies ge kregen om tijdens de brand de ra men en deuren dicht te houden. „Maar als je het niet vertrouwde, kon je ook weggaan. Het was een verschrikkelijk gezicht. Een uur lang rook op je gevel." De loods was vroeger een filiaal van houthandel Den Bouwmeester Borsius en van de Lijé uit Middel burg. De andere filialen stonden in Zierikzee en Steenbergen. Het pand stond vijf jaar leeg. De laatste huurder was machinefabriek en scheepsreperatie Oerlemans bv die de loods gebruikte voor opslag van materiaal. Dat verhuisde van het Slachtveld naar het industrieter rein. Omwonenden vertellen dat er re gelmatig kinderen in speelden. De Feijter: „De loods was vrij toegan kelijk. Er was geen gas of elektrici teit aanwezig. Dan is het vreemd dat iets spontaan gaat branden." De brandweer is bezig met het nablussen van de brand in de loods van de voormalige houthandel Den Bouwmeester aan het Slachtveld in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1