Oude tijden herleven in het meest verafgelegen dorp van Tholen Viering 400 jarig bestaan bevordert de saamhorigheid van Stavenissenaren on Een sfeerimpressie van de optocht in Stavenisse Toppers van de week 3,99 2,49 1,99 8,99 1,99 1.98 2,85 0,99 10,90 5.99 7,98 10,- Donderdag 6 mei 1999 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 13 De stenen tuin op Van der Lek de Clercqplein heet nu toch Villandry Bij stralend weer en onder grote belangstelling is don derdagavond het kunstwerk Villandry onthuld en het startsein gegeven voor de herdenking van 400 jaar Stave nisse. Veel inwoners kwamen 's avonds in historische kledij naar het Van der Lek de Clercqplein om het begin van de festiviteiten mee te maken. Kijken en bekeken worden. Het was voor het eerst dat de inwoners met zelf gemaakte, gekochte of gehuurde costuums naar buiten traden. Saamhorigheid Betekenis uitleggen Volle vrijheid Albert Heijn St.-Philipsland, Achterstraat 52. Albert Heijn Tholen, Kotterstraat 61. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Met een voor Stavenisse karakteristieke houten woning aan de Koning Haakonstraat op de achtergrond, passeren de dorsers tijdens de optocht op koninginnedag. De inzending van J. Moerland behaalde de tweede prijs in de categorie wagens. De lange optocht met 55 deelnemers) trok veel belangstelling. de belangstellenden achter de dranghekken rond het plein. De burgemeester sprak zijn waarde ring uit voor de stichting Stavenisse 400 jaar. „Zij heeft het initiatief ge nomen om dit jubileum niet onge merkt voorbij te laten gaan. De ko mende maanden zijn er allerlei actviteiten voor jong en oud. De in woners kunnen er niet omheen. Het dorp bestaat 400 jaar en dat wil men weten ook." Volgens Van der Munnik heeft de herdenking ook een diepere beteke nis. „Ze wil ook de uitdrukking zijn van de dankbaarheid van de inwo ners dat het dorp al zo lang bestaat. Zij betekent ook dat de saamhorig heid daarmee wordt bevorderd en tot uitdrukking wordt gebracht." De burgemeester stond ook stil bij de dramatische ogenblikken die het dorp doormaakte, het laatst bij de watersnoodramp in 1953. „Uit de puinhopen van toen is het dorp, ook met behulp vanuit het buitenland, weer opgebouwd tot wat het nu is." Het kunstwerk van R. Mullié past volgens Van der Munnik bij de rechtlijnige structuur van het dorp. Het kunstwerk 'Villandry' verbeeldt de herinnering aan de renaissance- tuin van het slot in Stavenisse uit 1653. De kunstenaar werd geïnspi reerd door de tuinen van kasteel Vil- Er was veel te zien in Stavenisse. Muziekvereniging Euterpe in het bekende blauwe uniform. Een stel Hafliriger paarden die het meer dan honderd jaar oud koetsje (een Mün- chendaler coupé) trok met de in his torische kleren gehulde burgemees ter H.A. van der Munnik en zijn echtgenote. Te voet gevolgd door een welhaast statige stoet genodigden, ook bijna allemaal in velours tenue, met hoe den, wijde capes en lange jurken. Of in daags tuniek zoals in groot moeders tijd, de mannen met pet en vest, pofbroek en klompen en de vrouwen met haakmuts, witte blou se en katoenen schort en omslag doek. Vele kinderen waren gemo delleerd naar de ouders. Zij lieten zich niet alleen zien maar ook horen door het geluid van hun houten klompen op de straatstenen. Opvallend waren de tot capes en lange jurken verknipte gordijnen waarmee de feestvierders zich koes terden in het avondzonnetje. De flu welen restanten uit de kast op zol der deden goed dienst. Voor ceremoniemeester en gemeen- tevoorlichter F.A.RM. Bakx kon er ook niet veel meer misgaan. Hij wenste iedereen welkom op het met zon overgoten plein. „Ik voel me een beetje naakt, nu ik al deze prachtig verklede burgers en burge ressen om me heen zie." De geno digden stelden zich voor de kerk op. landry aan de Loire in Frankrijk. Van der Munnik zei het dan ook lo gisch te vinden dat het kunstwerk dezelfde naam heeft als de tuin in Frankrijk. Hij nam daarmee afstand van de naamgeving De stenen tuin die gemeentearchivaris J.RB. Zuur deeg in de uitnodiging gebruikte en waar de kunstenaar allerminst ge lukkig mee was. Officieel heet het kunstwerk nu Villandry wat gebei teld staat in een hardstenen plaat die aangebracht is in het plaveisel van het plein. Volgens de burgemeester nood zaakt het kunstwerk bij het bekij ken ervan om erover te praten. „Je zult de betekenis ervan moeten uit leggen aan de bezoeker die de ge schiedenis van Stavenisse niet kent. Maar ook de inwoners zullen van tijd tot tijd bij het bekijken zich herinneren dat hun dorp al weer vier eeuwen bestaat." Gelukwensen waren er voor de kunstenaar, de ad viescommissie beeldende kunst. Zuurdeeg die het boekje samenstel de en firma van Haaften die het on gewone karwei uitvoerde. Tenslotte wenste hij de inwoners van Stave nisse van harte geluk met het jubi leum. Voor de onthulling bediende Van der Munnik een kraan die vier net ten op de vier hoeken van het plein omhoogtrok waardoor er vier keer honderd ballonnen de lucht in gin gen. Waarna de fontein oranje wa ter begon te spuiten. Kunstenaar R. Mullié uit Gapinge was er van onder de indruk. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Ei genlijk heb ik hier niets aan toe te voegen. Ik denk dat ik dit ook nooit meer zal meemaken." Hij vertelde hoe het kunstwerk was ontstaan toen hij met vouwblaadjes Ook veel kinderen deden mee aan de optocht in Stavenisse die hier woonzorgcentrum Elenahof passeert. en een schaar had rondgelopen in de tuin van kasteel Villandry. Al vouwend en knippend kwam hij op de vorm uit die nu in Stavenisse in witte en zwarte stenen is vereeu wigd. „Symmetrie, gelijkvormig heid, een spiegeling zoals in de na tuur mensen links en rechts gelijk zijn. Daar gaat het om. Villandry is de metafoor van de symmetrie, de ideale tuin als symbool voor de na tuur. Net als een zwembad een ide aal van de zee is." Voorzitter Ph.J. de Rijke van de stichting op zijn beurt bedankte de gemeente en de kunstenaar voor het kunstwerk. „Hopelijk kunnen onze kinderen hier op deze stenen tuin nog vele eeuwen in vrede en volle vrijheid spelen. En tegelijkertijd in contact komen met anderen." Hij sprak de hoop uit dat het een inspi ratiebron en een drijfveer mag zijn voor het dorp. „Als we kijken naar wat er in onze huidige wereld ge beurt, mogen we dankbaar zijn in dit mooie dorp te wonen. Nergens staat geschreven dat het een ver dienste is om als Zeeuw geboren te zijn, maar dat is het wel om zo te le ven." De Rijke nodigde alle burgers uit van de festiviteiten een daverend succes te maken. Onder leiding van Iz. Riedijk zong zangvereniging Laudate Dominum 'Als ik u vinde' en 'Slaat op den trommele'. Met muzikale begelei ding van Euterpe en het koor zong de bevolking uit volle borst het Zeeuws volkslied en - de meesten van een papiertje - het volkslied van Stavenisse, maar niet nadat de mu zikanten Riedijk het 'Lang zal hij leven' hadden toegespeeld omdat de dirigent 's morgens een koninklijke onderscheiding had gekregen. m Het slot van Stavenisse (gemaakt door de skiclub) dat in de categorie wagens de derde prijs kreeg, in de Prinses Beatrixstraat waar drie huizen van een kasteelachtige gevel waren voorzien. De jury gaf daar een tweede prijs voor in de categorie huizen. Op het kunstwerk in het plaveisel van het Van der Lek-de Clerqplein lagen netten met ballonnen die de burgemeester met een kraan omhoog hees. Sarina en Dick de Jonge met hun dochter op de aardappelwagen die de eerste prijs van de jury kreeg. Na de optocht smaakt een ijsje wel, tijdens het wachten op een oordeel van de jury. Op sommige wagens was het nog flink werken geblazen, zoals deze wassende en houthakkende dames bewijzen. o*cye cwxeHteafdelüvz m qq Sperziebonen kilo voor perziebonen Mandarijnen kilonet Witte druiven 500 gram 1/<z*t &tt?e (fliMdafdelüKz (donderdag vrijdag en zaterdag) Zaanse snijder wit, bruin en volkoren Alleen zaterdag: Moederdag chipolatataartje I/a*, wie 'uUoelafdeUKCi Mona dessertpudding div. soorten beker 500 gr. Blue Band margarine 3 pakjes 'Vok o*t>se olee&cv<vieMafdelc*Uf Beenham 100 gram Boerenleverworst 100 gram fa*. 9*ïte éaatotfdelóua Goudse belegen kaas 48+ kilo W fMye itleed<xfde£i*t4 arkensrollade 500 gram Rundergehakt kilo 1/eut tutge ftlelcHQ Moederdagboeket van 17,50 nu albert heijn Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 13