Volop vrijwilligers in Vossemeer Meerkamp op Markt in smalstad Royale aubade in Sint-Annaland Hakken, zingen en fietsen in Poortvliet „Elke dag aan de slag voor vrijheid Lenteconcert van Euterpe en Oosterscheldeschool Donderdag 6 mei 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Op een mooie dag in het slotakkoord van april heb ben de Oosterschelde- school uit Scherpenisse en muziekvereniging Eu terpe uit Sint-Maartens dijk een lenteconcert ge organiseerd. Ouders en andere belangstellenden waren woensdag in groten getale op komen dagen. De avond bracht ook nog eens 600 gulden op voor het Ronald McDonald- huis in Groningen. 600 gulden voor Ronald McDonaldhuis Verkeersouders Fietstocht Burgemeester H.A. van der Munnik: 55 Met een gevarieerd en drukbe zocht programma vierde Oud- Vossemeer koninginnedag. Wet houder R. Ravensteijn nam 's morgens bij de Vossenkuil de au bade af van de schooljeugd en de muziekvereniging. Daarna gingen zo'n 250 ballonnen de lucht in en dat was een fleurig gezicht Op het sportpark waren voor de ver schillende leeftijdscategorieën di verse spelletjes uitgezet. Tussen door kregen de kinderen iets te drinken en na afloop een attentie. De oudste groepen van de basis scholen maakten een puzzeltocht door het dorp. Ondertussen wa ren mensen van peuterspeelzaal De Pluus druk in de weer om alles gereed te maken voor de fancyfair en rommelmarkt. Er waren wat minder standjes omdat men over minder helpers kon beschikken, maar het liep verder goed. De op brengst wordt gebruikt om nieuw speelgoed aan te schaffen. De oranjebingo voor 50-plussers en gasten van de Zonnebloem trok, ondanks het mooie weer, nog 58 deelnemers naar de Vos senkuil. Een aantal van hen ging met leuke prijzen naar huis. In middels was op het sportveld het volleybaltoernooi voor straten- teams aan de gang. Hoewel de deelname met 23 teams niet slecht was, waren dat er toch ze ven minder dan vorig jaar. „We hebben briefjes rondgestuurd met contactpersonen waar lief hebbers zich konden melden, maar dat is nauwelijks gebeurd. Deze mensen zijn toch weer veel al zelf op pad gemoeten om een team bij elkaar te krijgen", legt Erans van Treijen van de organi satie uit. „De dag voor koningin nedag stond de telefoon rood gloeiend, maar dan zijn de poule-indelingen en het wed strijdschema gemaakt en kan er niet meer geschoven worden." Het toernooi verliep gesmeerd en werd gewonnen door de Leguit- sedijk. Een feestelijke optocht van versierde rijwielen en kin derwagens - natuurlijk met mu ziek van OVM - besloot de ge slaagde koninginnedag. Alle deel nemers kregen een traktatie. De nieuwe voorzitter van de organi satie, Kees Plompen, was 's mor gens al een tevreden man. „De opkomst is prima en het weer goed, bovendien hebben we tus sen de 50 en 60 vrijwilligers be schikbaar en dat is buitenge woon. Ook de zakjesactie die we onder de inwoners hebben ge houden, stemt tevreden. Daar door kunnen we dit alles bekosti gen." Het oranjecomité is het afgelopen jaar drastisch ver nieuwd en bovendien omgezet in een stichting. Het bestuur bestaat uit tien leden. Het evenementencomité Smalstad rekende op zes ploegen voor de meerkamp 's middags op de Markt, maar er schreven zich acht teams in. Op het laatst viel er een ploeg af, maar met zeven werd een spannende strijd geleverd om de eerste plaats. De deelnemers moesten onder meer een brandslang uitrollen, zich aan- en uitkleden en de was ophangen. Spectaculair was het waters pel op de emmerwip. De ploeg Muije met de oudste deelne mers won met 23 punten, maar de beslissing viel pas bij het laatste onderdeel waarbij de ploeg, in een ladder lopend, tussen pionnen door moest, zonder dat er balletjes vanaf vallen. De Muije won een di nerbon. De voetbalvereniging Smerdiek was goed vertegenwoordigd. Liefst drie ploegen deden mee, waaron der de dames van Smerdiek. De Teringtubbies van sv. Smerdiek was in het oranje gekleed en werd tweede met 20 punten, derde werd Toms Harem (van de Molendijk) met 19 punten, vierde Jong Bele gen (een herenploeg van de Molen dijk) met 17 p, vijfde H'il gjin oordjil (van Euterpe) met 13 pun ten, zesde de Bajesklanten (voet bal) met 12 p. en zevende de Uit blinkers (damesvoetbal) met 9 punten. Op de Markt vond 's morgens de jaarlijkse aubade plaats met de kinderen van beide basisscholen en Euterpe. Het Wilhelmus werd gezongen, maar ook drie couplet ten van het Zeeuwse volkslied en twee van In naam van Oranje. Nieuw was het blazen van een sig naal door Moniek de Rooij van Euterpe. Ook werden dit jaar de liedteksten uitgedeeld aan het pu bliek om het meezingen te bevor deren. De leerlingen van de Juliana van Stolbergschool vierden koningin nedag met spelletjes op het school plein, de Rieburch deed dat op het sportveld bij Haestinge. Voor de oudere leerlingen waren er nieuwe spelletjes zoals trefbal, volleybal, hockey en kussengevecht. De middenstadsvereniging Smal stad nodigde twee showbands uit die na de meerkamp een rondgang door het dorp maakten en optra den op de Markt. De Valkenieren uit Valkenswaard en Taxandria uit Oisterwijk trokken veel publiek. Ook uit Scherpenisse, waar geen activiteiten plaatsvonden. De koninginnedag werd afgesloten met een optreden van Euterpe in Haestinge met aansluitend een dansavond met de band de Toen dra's. Het thema van deze avond was ver keersveiligheid. De reden die de di recteur van de Oosterscheldeschool, Henk Witjes, hiervoor noemde, klonk iedereen bekend in de oren. „De leraren houden hier elke keer weer hun hart vast als de school uit gaat. Kleine kleutertjes die zich een weg banen door geparkeerde au to's." Hij doelde hiermee op de La- ban Deurloostraat. De uitgang van de school komt uit op een T-split- sing. Wanneer de kinderen tussen de kris-kras geparkeerde auto's doorlo pen, levert dit vaak gevaarlijke situ- aties op. De Oosterscheldeschool at tendeert iedereen hier herhaaldelijk op en in de liedjes van het lentecon cert over een bus, een kapot autootje en nog meer voertuigen, kwam dat ook naar voren. Van groep 1 tot en met groep 8, ie dereen had liedjes ingestudeerd met de muzieklerares en de andere leer krachten. Niet alleen de kinderen werden aan het zingen gezet. Ook de vaders moesten opstaan en een liedje zingen voor hun vrouwen, de mamma's dus. De kleine kinderen vonden het wel interessant. Zij ke ken waar hun ouders zaten en zwaaiden als er iemand was die ze herkenden. De wat grotere kinderen vonden het vooral erg leuk om in de belangstel ling te staan. Zij kenden hun tekst heel goed en concentreerden zich vooral op hun optreden. Zij mochten ook het 'verkeer' regelen bij Euter pe. Zij kwamen met zelfgemaakte verkeersborden op. Als er zo'n ver keersbord op kwam, moest bijvoor beeld de groep met trombones stop pen met spelen. Dit ging net zo lang door, totdat de dirigent als laatste overbleef, hij had nu niemand meer om te dirigeren. Dit was dus een 'verkeerschaos' in de muziek. In de pauze werd er aandacht be steed aan het onderwerp verkeersou- der. Er zijn geen verkeersouders op de Oosterscheldeschool. Maar de schoolleiding vindt dat wel hard no dig. Er werd een video getoond van Veilig Verkeer Nederland om te la ten zien wat verkeersouders moeten doen en vooral hoe belangrijk ze zijn. De verkeersouders •kunnen het verkeer in goede banen leiden en ook meedenken bij de bouw van de nieuwe school over de verkeerssitu atie aan de Langeweg. De opbrengst van deze avond was niet alleen voor de Oosterschelde school zelf. De helft ging naar de organisatie van de fietstocht van Scherpenisse naar Groningen. On der aanvoering van oud-wielerama- teur Corné Stoutjesdijk fietsen een aantal sportievelingen deze lange tocht naar het Ronald McDonald huis in Groningen op 13 mei. Niet alleen de opbrengsten van de koffie, cake en de verloting werden voor de helft gedeeld met deze organisatie, maar er werd ook een veiling ge houden. Bij deze veiling werd er onder andere een Ajax-shirt geveild en verder een gesigneerd Feye- noord-shirt en het T-shirt waar Corné Stoutjesdijk in gaat fietsen tijdens de fietstocht. De opbrengst van de veiling ging volledig naar het doel van de fiets-sponsortocht. De organisatie ontving daardoor in totaal 600,- Lintje Both. B. Both uit Melis sant is benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Naast zijn werk als administrateur is hij vooral op kerkelijk terrein actief. Zo is hij al veertig jaar bestuurslid van de regionale zendingscommis sie van de classis Tholen van de Gereformeerde Gemeenten en sinds 1973 scriba van diezelfde classis Tholen. Sint-Annaland kreeg op de zonni ge koninginnedag een royale au bade. Het optreden van het plaat selijke mannenkoor, een toe spraak van burgemeester Van der Munnik en de huldiging van vier gedecoreerde inwoners droegen daar toe bij, naast het traditionele optreden van VZOS* Accelerando en de leerlingen van de basisscho len. Na koraalmuziek vanuit de kerk toren verzamelden zich tegen ne gen uur tal van volwassenen en kinderen op het gazon van de N.H. kerk. De oliebollen van WIK prikkelden de neuzen van de vele toeschouwers aan de Ring, toen Lotte van Maaren uit groep 5 van De Casembrootschool en de jari ge Marijn Hage uit groep 2 van de School met de Bijbei de vlag hesen met assistentie van be stuurslid J. Vroegop van de Dorpsgemeenschap. Pauline van Popering, kleindochter van de voorzitter van de Dorpsgemeen schap, bood mevr. Van der Mun nik een boeket bloemen aan, waarna het Zeeuws volkslied werd aangeheven. VZOS zong Neerland en Oranje, waarna de basisscholen In naam van Oranje mochten zingen, maar het volume van de 400 leerlingen was niet zo royaal. Het mannenkoor, dat ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van VZOS was gevormd, maar wil doorgaan als zelfstandi ge vereniging, trad twee keer op. Om de koorzang beter tot zijn recht te laten komen, was er een scherm getimmerd. Minder tot zijn recht kwamen de toespraken, want de geluidsinstallatie schoot tekort om het voor iedereen ver staanbaar te maken. Mevr. M. Boogaard-Bolier maakte van de gelegenheid gebruik om de vier koninklijk onderscheiden inwo ners (G.A. Heijboer, M.A. Kodde, J.W. van Popering en J. Wesdorp) te feliciteren namens de Dorpsge meenschap. Ze prees de vier ac tieve burgers voor hun inzet op verschillende terreinen ten bate van de Sint-Annalandse gemeen schap. „Dat jullie de onderschei ding nog lang met ere en in ge zondheid mogen dragen", aldus mevr. Boogaard, waarna Accele rando het Wilhelmus aanhief. De leerlingen liepen vervolgens naar de basisscholen, waar spelle tjes werden gehouden en de muzi kanten spoedden zich naar huis om zich om te kleden voor de rommelmarkt. Er stonden al een heleboel kijkers en kopers te wachten, maar door het uitlopen van de aubade begon de rommel markt twintig minuten later. Met een opbrengst van bruto ruim 4900 gulden (vorig jaar 4600 gul den) deed Accelerando toch weer goede zaken. In de meubelsorte ring waren duidelijk gaten gesla gen en (Mik de taarten en flessen wijn vlogen weg bij het rad van avontuur. Bij de verkoop bij op bod bracht een schaaltje 41 gul den op, een vaas 37 gulden en een schilderij 35 gulden. „We mogen niet klagen", aldus voorzitter C. Vroegop. „Vooral na de opening was het heel druk. Tussendoor kon men nog naar het kinderatelier van Jos Boogaard en 's middags concentreerden de festiviteiten zich op het sportveld. Voor het eerst hield daar peuter speelzaal Olleke Bolleke de fancy fair in plaats van bij het eigen ge bouw. Ondanks dat de verkoop een halfuur korter was dan an ders, was de opbrengst 400 gul den hoger dan vorig jaar. Er kwam 3200 gulden binnen, waar onder 98 gulden bij het steentje metselen voor de nieuwe peuter speelzaal. Het schminken was een groot succes en voor alle attrac ties was er voortdurend aanloop op het sportveld. Onder stralende weersomstan digheden werd daar ook de zes kamp afgewerkt. De Doorzetters o.l.v. Kees van Dijke, die jaren achter elkaar de eerste prijs kre gen, moesten nu concurrentie dulden van de Boefjes o.l.v. Anja v.d. Repe. Beide ploegen eindig den met 72 punten op een gedeel de eerste plaats. De derde prijs was voor de €1000 o.l.v. Arjan Mosselman met 68 punten. 4. De Laatbloeiers o.l.v. Chris van 't Hof 62 p. 5. Millenniumproevers o.l.v. Han van Vossen 53 p 6. Lestbest o.l.v. Sjaak van Vossen 51 p. 7. Deurzakkers o.l.v. Jacco Goedegebuure 50 p. 8. WHS lei ders o.l.v. Wim Pleune 50 p. 9. Smithstraat jong o.l.v. Evelien Moerland 42 p. 10. Smash o.l.v. Henny Westerlaken 38 p. 11. Burg. Smithstraat o.l.v. Joke de Witte 28 p. 12. WHS B o.l.v. Mar co Hage 25 p. Han van Vossen werd tot leukste coach uitgeroe pen. Het leukste team was de Burg. Smithstraat (oud) die voor de laatste keer aan de zeskamp meedeed, na vele jaren te hebben meegewerkt en door originele aankleding een waardevolle bij drage te hebben geleverd. Op de ze stralende dag was het 's avonds voor de lampionoptocht eigenlijk veel te licht, maar Acce lerando kreeg toch weer heel wat kinderen en ouders achter zich tijdens de rondgang door Sint- Annaland. Het gelegenheids-mannenkoor (gevormd bij het 60-jarig bestaan van VZOS) trad ook op tijdens de aubade. In Poortvliet was het een vrij rustige koninginnedag. Om acht uur luidde de klok van de Ne derlandse Hervormde kerk en om kwart voor negen togen de leerlingen van de basisscholen en peuterspeelzaal naar 't Ouwe Raed'uus om een aubade te brengen die door wethouder W.C. van Kempen in ontvangst werd genomen. Daarna kon men in de Burgemeet op de fiets stap pen voor een fietstocht van 9,5 km. Hieraan deden maar liefst 450 mensen mee. Bij de gebroe ders Den Engelsman aan de Pel- leweg kregen ze nog een versna pering en konden de kinderen een ritje maken in een treintje, voortgetrokken door een quad (vierwielige motor). Onderweg pikte één van de bezemwagens nog wat driewielertjes op, want voor sommige kinderen bleek het toch wel erg ver. Zij stapten bij pa of ma op de fiets. Om twaalf uur konden de kinderen een surprise uitzoeken in 't Ouwe Raed'uus. 's Middags wilde café 't Centrum eens wat origineels doen. De uitbaters organiseerden een 'houthakkersmiddag' aan de Markt. Hoewel het weer uitste kend meewerkte, was er aanvan kelijk niet veel publiek. Toch ver maakten diverse jongeren en volwassenen zichzelf en enkele toeschouwers met spijkerslaan, boomstamzagen, houtblokdruk ken en armworstelen. 's Avonds werd het steeds drukker toen ook de heren zich in het hout- hakkersgeweld stortten. Bij de jeugd won uiteindelijk Carlos Schot en bij de dames Angelina Sakko. Zij kregen een waarde bon. Bij de heren sleepte Sjaak Vogel de eerste prijs (een beker) in de wacht. In totaal deden er 30 kandidaten mee. De geplande lampionoptocht ging 's avonds niet door. De organisatie kon na melijk geen muziekband naar Poortvliet krijgen. Maar men wil dit op een later tijdstip alsnog organiseren. Wie dacht dat het doorzagen van zo 'n dun stammetje kinderspel is, komt nog bedrogen uit. „We moeten allen elke dag aan de slag om er op bedacht te zijn dat we de vrijheid en vrede die we al 54 jaar genieten, niet vanzelfspre kend hebben." Dat zei burge meester H.A. van der Munnik op koninginnedag tijdens de aubade in Sint-Annaland. „Wij feesten nu in vrijheid en welvaart, maar de diepe duisternis is wel erg dicht bij", zo verwees hij naar de oor log in Joegoslavië/Kosovo. „Laat ons vurig hopen, dat wij de vrede en de vrijheid mogen blijven be houden, maar hopen is niet ge noeg". aldus de burgemeester van Tholen. Hij wees erop, dat egoïsme en indi vidualisme voor veel kwaad zorgen als we dat als onze bestaansgrond beschouwen. „Het ikke, ikke en de rest kan stikken, is dan een levens grote bedreiging. We zijn dan in de gevarenzone terechtgekomen." Van der Munnik zei dat inwoners niet al les van de overheid en van allerlei in stanties kunnen en mogen verwach ten.„Dat is gemakkelijk. Nee, we moeten zelf nadenken en zelf verant woordelijkheid nemen. Oog hebben voor elkaar en je verantwoordelijk heid kennen en nemen. Als dat ge beurt, kun je ook feest gaan vieren Met elkaar! En vooral op deze ko ninginnedag! Het verheugt me zeer, dat u in Sint-Annaland als inwoners, als scholen, als verenigingen samen koninginnedag 1999 wilt vieren en luister bij wilt zetten." De burgemeester stelde vast, dat er meer mensen koninginnedag vieren dan vorig jaar. „Waarom eigenlijk? Nou, heel eenvoudig. Onze koningin viert vandaag haar veijaardag nog eens dunnetjes over. Zij is 61 jaar ge worden en is vitaler dan ooit. Zij is al weer 19 jaar onze geweldige konin gin! In de gemeente Tholen en na tuurlijk hier in Sint-Annaland wordt koninginnedag gevierd met allerlei activiteiten. Wat we ook doen van daag, het heeft de kleur van oranje. De Nederlanders voelen zich deze dag één in hun gevoelens voor de ko ningin en haar gezin, ook al zijn wij het over andere zaken vaak niet eens." Van der Munnik stond in zijn toe spraak ook stil bij de 90ste verjaar dag van prinses Juliana. „Zij blijft in onze herinnering de koningin als moeder van het volk. Onze geluk wensen gaan verder richting mr. Pie- ter van Vollenhoven die vandaag ook zijn veijaardag viert. De koninklijke familie bezoekt vandaag Houten en Utrecht, maar wij willen het vandaag in de gemeente Tholen met de fees telijkheden niet met minder doen", aldus de burgemeester.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 11