'Mensen die we nog niet kennen, komen zich in de bus inschrijven' „Laten zien wat je in de gemeente Tholen allemaal in eigen huis hebt Van Wijk Beter Wonen wil huizen in Muije III gaan bouwen Tholenaren problemen met werken op zondag 'Niet de bedoeling om boeren zwart te maken' ZLTO krijgt vergoeding extra kosten wateroverlast 20 bezwaarden ruilverkaveling Poortvliet door rechter gehoord Tweede consumentenbeurs trekt 2500 bezoekers naar veiling 99 Donderdag 29 april 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Voorjaarsexcursie in Slikken van de Heen De mobiele blauwe in- schrijfbus van uitzendbu reau Randstad is een suc ces. Het busje dat deze weken Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint- Philipsland aandoet, trekt vooral mensen die zich an ders niet zo gemakkelijk laten inschrijven bij het uitzendbureau. „Er komen mensen die we nog niet kennen. Het begint te lo pen. Het is van alles door elkaar. Van vakantiehulpen tot mensen die een vaste baan zoeken," zegt J. Doornenbal, districtsma nager van Randstad Zee land die vrijdag op de Markt in Sint-Maartens dijk de Werkpocket van de uitzendorganisatie over handigde aan wethouder I.C. Moerland van de ge meente Tholen. Uitzendbureau speelt belangrijke rol in afstemmen vraag en aanbod Niet voor iedereen Extra verkoop huurwoningen smalstad Om het aantal huurwoningen in Sint-Maartensdijk beter te kunnen spreiden wil de stichting Beter Wonen ook huurhuizen in het bestemmingsplan Muije III bouwen. In de wijk is vooral particuliere woningbouw voorzien. De gemeente heeft op verzoek van de stichting ook plaats voor de woningcorporatie ingeruimd. Volgens di recteur J.J. Kloet van de woningstichting gaat het om woningen met een lage huur: 600 tot 650 gulden per maand. Halve ton steun voor Zeeuwse film Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. De tweede consumentenbeurs in de veiling van Sint-An naland heeft volgens organisator W.J. Mosselman aan de verwachtingen voldaan. Gedurende drie dagen zijn er bijna 2500 bezoekers geweest. „Iedere standhouder was tevreden. Niemand heeft er negatief gereageerd. Ik heb zelfs al toezeggingen voor volgend jaar." Kopers Hobbybeurs Taarten Fritesfahriek Danisco in Bergen op Zoom Duizenden handtekeningen zijn er op Tholen gezet tegen de 24-uurs-economie, waarbij met name ook de zondag als werkdag wordt betrokken. Voor tientallen Thoolse werknemers van Danisco Foods in Bergen op Zoom (de vroegere Fri d'Or) wordt dat probleem werkelijkheid omdat de directie per 1 september een vijfploegendienst wil invoeren. Dat houdt in dat er ook op zondag gewerkt moet worden. Honderd Zeeuwen Extra personeel Waterschap let extra op spuiten slootkanten Keukens Sanitair Sauna's Tegels V De rechter-commissaris heeft woens dag en donderdag een twintigtal be zwaarden gehoord die zich niet kun nen verenigen met de toedeling in het ruilverkavelingsblok Poortvliet. Het waren allemaal grondgebruikers - ei genaren en pachters - die of bezwaren hadden tegen de gewijzigde grond soort of de vorm van hun beoogde perceel. Vijf boeren hebben nog twee weken bedenktijd gekregen van de r.c., die zitting hield in het voormalige stadhuis in Tholen. De verwachting is, dat er een tiental bezwaren zal overblijven voor behandeling door de arrondissementsrechtbank in Middel burg op woensdag 16 juni. Oorspron kelijk waren er 82 bezwaren tegen het plan van toedeling, waarvan de land inrichtingscommissie er een zestigtal kon oplossen. De commissie heeft besloten dat de ka velaanvaardings werken (sloten dempen en graven, egaliseren van percelen, aanleggen van drainage en de aanpassing van ontsluitingen door middel van aanleg/verwijderen van dammen, dijkopritten en het inzaaien van grasland) dcx>r de particulieren zelf wordt uitgevoerd. Hiervoor wordt wel een rijksbijdrage verleend, maar het karwei mag men zelf vanaf sep tember (laten) uitvoeren. Natuurmonumenten houdt zondag in het natuurgebied de Slikken van de Heen een vooijaarsexcursie. Deze is bedoeld voor de mensen die ervan houden dwars door de natuur te strui nen, zonder zich iets aan te trekken van de gebaande paden. Door de hoogteverschillen in het landschap en de vele bochten, wilgenbosjes en ho ge ruigten is wandelen door de Slik ken van de Heen een spannende be zigheid. Deelnemers maken een goede kans oog in oog te komen staan met een van de vele reeën in het ge bied. In tegenstelling tot de Dintelse gorzen wordt dit gebied niet be graasd, waardoor het terrein een meer dichtbegroeid karakter heeft. Laarzen zijn hier onontbeerlijk, omdat er soms kreken moeten worden overgestoken, en verder moet iedereen voldoende eten en drinken meenemen. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij de opzichter van Krammer Volkerak, mevr. L. Vlietland (0167)502970. Le den van natuurmonumenten en hun kinderen kunnen gratis mee. De Werkpocket, een boekje van 280 bladzijden, is bedoeld voor be drijven, instellingen, werkenden, werkzoekenden en studenten die zich willen informeren over flexi bilisering, solliciteren, vakantie en verlof, studie, belastingen en socia le voorzieningen. Elk jaar wordt het aangepast. In de laatste editie wordt onder meer aandacht geschonken aan de nieu we regelgeving ter stimulering van moeilijk plaatsbare werklozen en bespreekt het de veranderingen die opgetreden zijn na het invoeren van de wet flexibiliteit en zeker heid op 1 januari. Volgens manager Karin Faase van de Randstadvestiging in de Brug straat in Tholen is er 'op alle fron ten' vraag naar arbeidskrachten. Ze noemt 'de techniek' als eerste sec tor met als goede tweede de ge zondheidszorg, het onderwijs en de transportsector. Goedhart Cooling Equipment in Sint-Maartensdijk, Delta Glas in Tholen vragen tech nisch opgeleide werknemers, zorg centrum Ten Anker in Tholen zoekt verzorgenden. Voor het onderwijs en de transportsector verwijst Faa se echter door naar de kantoren in Vlissingen en Goes. In de bus kunnen werkzoekenden zich laten inschrijven. Dat duurt ongeveer een half uurtje. Er wor den geen vacatures besproken, wel is er een vacaturekrant die doorge nomen kan worden. Na het in- Wethouder I.C. Moerland krijgt de Werkpocket van districtsmanager J. Doornenbal. Tussen hen in Karin Faase, hoofd van de vestiging in Tholen. schrijven wordt de werkzoekende later gebeld door iemand van de vestiging in Tholen. Met de bus probeert Randstad meer mensen te bereiken om tegemoet te komen aan de vraag van de arbeidsmarkt. „Tachtig procent van degene die we inschrijven kunnen we plaat sen." Volgens Doornenbal vinden veertig procent van de werkzoekenden via Randstad een vaste baan. „Daar mee zit ik nog aan de lage kant. We nemen steeds meer mensen aan op een contract voor een half jaar. We hebben in Zeeland 125 mensen in vaste dienst. We garanderen loon. Als er geen werk is betalen we door. Dat gaat vaker gebeuren. We worden steeds meer werkgever, minder bemiddelaar." Met de bus hoopt Randstad de drempel voor werkzoekenden te verlagen. „Zeker vanuit een plaats als Sint-Philipsland zullen mensen niet zo gemakkelijk even naar Tho len gaan. Vanuit Sint-Maartensdijk lijkt me dat makkelijker." Wethouder Moerland wees erop dat er op de 'krappe arbeidsmarkt' niet voor iedereen werk te vinden is. „Een redelijk aantal mensen is niet in staat zelfstandig een baan te vinden. Dat komt vaak door het feit dat vraag en aanbod niet op elkaar zijn afgestemd: niet op elke vaca ture kan een werkloze geplaatst worden. Een werkgever vraagt dik wijls specifieke kwaliteiten van de kandidaat, zoals opleiding en erva ring. Deze mensen zijn in veel ge vallen aangewezen op een uitke ring. Om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen is het noodza kelijk dat hieraan gewerkt wordt. Op de arbeidsmarkt zijn hiervoor verschillende organisaties actief. Uizendbureaus spelen hierin een belangrijke rol, maar ook de ge meente is steeds actiever." Moerland wees op de instrumenten die de gemeente heeft: de wet in schakeling werkzoekenden (voor langdurig werklozen die een werk ervaringsplaats krijgen aangebo den) en de wet om gedeeltelijk ar beidsongeschikten aan een baan te helpen. Samen met het arbeidsbu reau probeert de gemeente werklo zen te activeren om aan het werk te komen. Een ambtenaar van sociale zaken zit voor 20 uren op het kan toor aan de Haven en dat werpt volgens de wethouder vruchten af omdat de lijnen kort zijn. „Er wor den onder anderen contacten ge legd met scholingsinstituten. Goe de contacten met uitzendorgani saties is een absolute voorwaarde. We staan allemaal voor één zaak: zoveel mogelijk mensen aan het werk zien te krijgen", aldus Moer land. De rijdende bus staat dinsdag 4 mei van half twee tot vijf uur 's middags weer op de Markt in Sint- Maartensdijk, op woensdag 5 mei van negen tot twaalf in de School straat in Sint-Philipsland en vrij dag 7 mei van negen tot half een op het Havenplein in Sint-Annaland. „We hebben al jaren geleden bij de gemeente kenbaar gemaakt dat we in beperkte mate sociale woning bouw willen plegen in nieuwe be stemmingsplannen. Dat willen we om de huurwoningen in de woon kernen beter te kunnen spreiden over de verschillende wijken. Nu zie je overal nog concentraties van huurwoningen. Vooral in Sint- Maartensdijk is die groot, groter dan in andere plaatsen." Als de stichting in Muije III gaat bouwen, dan zal de corporatie meer huurhuizen van de hand doen dan nu het geval is. „We verkopen al huurwoningen, maar dan gaan we er in Sint-Maartensdijk iets meer verkopen." De gemeente heeft ruimte voor de woningstichting gereserveerd langs de Meerkoetlaan, tussen de Stern laan en de mini-rotonde bij de Groene dijk. De beeldkwaliteits- kaart spreekt van 'markante bebou wing knooppunt.' Er zijn twee hui zenblokken geschetst die op elkaar afgestemd dienen te worden. Wel mag het 'sprekende' architectuur zijn en zijn de vorm en het te ge bruiken materiaal vrij. Beter Wonen heeft in de smalstad met leegstand te kampen, voorna melijk in de Bloemenlaan. Ook zijn er nog gaten te vullen op plaat sen waar bejaardenwoningen heb ben gestaan, zoals aan de Hogeweg en de Jacoba van Beierenstraat en Oosterscheldestraat. Op die plaat sen denkt Beter Wonen eerder aan het realiseren van koopwoningen dan aan huurwoningen. Over de in vulling is overleg met de gemeen te. Over het aantal woningen dat Beter Wonen in Muije III wil bouwen, is nog niets bekend. Volgens Kloet is dat nog niet aan de orde. „De ge meente heeft alleen een beeldkwa- liteitskaart gemaakt. We hebben gevraagd rekening te willen hou den met onze wensen maar verder is nog niets concreet. De gemeente heeft ons ook nog geen vraag voor gelegd over hoeveel woningen we daar zouden willen." Beter Wonen had ook in Molen hoek in Tholen huurwoningen wil len bouwen, maar dat is niet ge lukt. Ook voor bestemmingsplan Vroonstede in Sint-Annaland heeft Beter Wonen gevraagd om wonin gen in de sociale sector te mogen bouwen. „Het geldt voor elk be stemmingsplan. We hebben steeds gezegd dat we mee willen doen. Dat wordt nu door de gemeente re delijk aanvaard. We streven naar een evenwicht in de wijken." Gisteravond werd de kwaliteits- kaart besproken in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Gedeputeerde staten hebben beslo ten 50 duizend gulden beschikbaar te stellen aan Argus films bv, als bij drage voor het vervaardigen en uit brengen van de in Zeeland spelende film 'Wilde mossels'. Het grootste deel van de opnamen wordt op Schouwen-Duiveland gemaakt, maar het ligt in de bedoeling van re gisseur Erik de Bruyn om ook nog op Tholen te filmen. Naar alle waar schijnlijkheid zal dat volgende maand in de buurt van Stavenisse gebeuren. De film gaat over de ver- Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. wikkelingen rond een groep jonge ren op een fictief Zeeuws eiland. Regisseur De Bruyn komt zelf uit Zeeland en heeft in Terneuzen en Bruinisse gewoond. De provincie is van mening dat van het draaien van de film en de uitein delijke totstandkoming een promo tionele waarde voor Zeeland uit gaat. Het wordt een echte 'Zeeuw se' film, die geheel in deze provin cie wordt opgenomen en waaraan een groot aantal Zeeuwen en Zeeuwse organisaties hun mede werking verlenen. Er wordt ook ge regeld Zeeuws in gesproken. Verder ziet men film als een typisch voor beeld van de hedendaagse jongeren cultuur en betreft het een artistiek verantwoord product, wat blijkt uit de steun van verschillende landelij ke filmfondsen. De première zal naar verwachting ook in Zeeland plaats vinden. Op de algemene begraafplaats van Stavenisse verkeert een aantal paden in slechte staat. Deze dienen van een asfaltlaag en een slijtlaag te worden voorzien. Verder vertonen de in 1956 aangeplante populieren teke nen van achteruitgang. Hiervan die nen 47 exemplaren te worden ge rooid en vervangen door essen. Wethouder W.C. van Kempen en organisatoren W.J. Mosselman (midden) en J.L. Troost (rechts) toosten op een goede beurs. Vier jaar geleden werd er voor het gewacht moest worden voordat de tweede consumentenbeurs gehou den kon worden. Hij uitte zijn be wondering voor de 'keurige stands' en bedankte de veiling voor de grote medewerking. eerst een consumentenbeurs georga niseerd in de Sint-Annalandse vei ling. „Het werd tijd om er weer één op poten te zetten", zei wethouder van volkshuisvesting W.C. van Kempen donderdagmiddag tijdens de officiële opening. Hij prees het initiatief van Mosselman en J.L. Troost en het tijdstip leek hem goed gekozen. „In het voorjaar moet de tuin vaak worden opgeknapt, even als het huis. Er is een breed kopers potentieel: de consument die iets voor, in en om het huis wil besteden. De voorzomer is echt een periode, waar het bij veel mensen kriebelt om wat te veranderen, schilderen, behangen, in de tuin wat wijzigen, enz. Dat u daarop inspeelt, is een te ken van commercieel inzicht. Je laat zien wat er op de markt te krijgen is." Het deed de wethouder goed, dat het accent onder de 35 standhouders op de eigen gemeente lag. „In de optiek van het gemeentebestuur mag je en moet je eigenlijk laten zien, wat je allemaal zelf in huis hebt", aldus wethouder Van Kempen. Troost, die ook vier jaar geleden bij de organisatie betrokken was, vertel de in zijn welkomstwoord, dat er in verband met ruimteproblemen tot nu Mosselman, voorzitter van midden standsvereniging Activa, had ge hoopt dat er nog meer deelnemers van eigen bodem zouden zijn. „Het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) hadden we bijvoorbeeld ook uitgenodigd, maar geen enkel lid van die club is gekomen en dat is toch jammer. Er waren nu drie standhouders waarmee we op de Binnenhuis Ahoy contacten hebben gelegd. Die waren heel tevreden over onze beurs." Volgens Mosselman zijn er donder dagmiddag en -avond op de eerste beursdag gelijk al behoorlijk zaken gedaan, hoewel het aantal betalende bezoekers toen bij 400 bleef steken. „Voor een goede verkoop heb je niet altijd veel mensen nodig. Het gaat om geïnteresseerde belangstellen den en die waren er zeker." Een standwerker met een anti-condens middel trok in elk geval altijd volk. De jeugd kon zich vermaken op een springkussen en in een gratis ca- roussel, waarvoor op de scholen kaartjes waren uitgedeeld. Passend bij de veiling waren er ook al nieu we aardappelen te koop. En buiten was er patates-frites. Daar stond ook nog een stand met kachels, want die mocht wegens het eventuele brand gevaar niet in de veiling zelf komen. Het Eerste Zeeuwse Jachthoorn korps luisterde donderdagavond de beurs op en ook op het terras kon men verpozen met koffie, een biertje en een broodje haring. Vrijdag was de drukste dag met 900 betalende bezoekers. Toen was het veilingterrein te klein om alle auto's een parkeerplaats te geven. Tot in de Langeweg, Stoofweg en Plaatweg stonden ze. De modeshows van de fa. Pleune bleken de trekpleisters. Het jazzorkest Kunst en Vliegwerk zorgde tussendoor voor de muziek. Zaterdag viel de belangstelling te gen met bijna 800 betalende bezoe kers, want toen was de beurs 's mor gens al om tien uur open. „We hadden toen eigenlijk ook nog een trekpleister moeten hebben", zo re aliseert Mosselman zich terugkij kend. „Bijvoorbeeld een hobby- en modelbeurs erbij. Dat is iets voor de volgende keer, want de beurs is voor herhaling vatbaar. Als organisatie zijn we eruit gesprongen, ondanks de lage entreeprijs van vijf gulden. Elders betaal je veel meer en dan komt er ook nog parkeergeld bij." Mosselman vindt wel, dat er een volgende keer een langere voorbe reidingstijd nodig is. „Nu moest het allemaal teveel op korte termijn ge beuren." Standhouder W. Pleune zei uiterma te tevreden te zijn over de tweede consumentenbeurs. „Op de beurs heb ik leuk zaken gedaan, maar ook in de winkel heeft het goed gelopen. En er komen nog mensen een keer langs, want zo'n beurs is een goede promotie van je bedrijf." In de stand van de Eendrachtbode was er een fotoprijsvraag. Aan de hand van veertien foto's die eerder in de Eendrachtbode gepubliceerd zijn, moesten de ondewerpen gera den worden. Met veertien letters werd de oplossing gevonden: uw Thoolse krant. Sommigen hadden moeite met een aantal onderwerpen, maar de ontbrekende letters waren dan toch snel te vinden. De onder werpen waren: judo, wilgen, Sint- Maartensdijk, Vroonhof, De Meestoof, jachthoorn, Polyhymnia, bruidsbeurs. Groot Pesoot, kerk, brood, ganzen, brandweer en Stave nisse. Uit de totaal 220 inzendingen wer den de vijf winnaars getrokken, die elk een taart ontvangen: C.J. v.d. Velde uit de Oranjerie in Tholen, C.W. van Haaften uit de Pilootweg in Stavenisse, Monique Elenbaas (Burg. Baasstraat), C.J. Weijler (Schermerspad) en Jolanda West dorp (Hoenderweg) uit Sint-Anna land. W.C. Oosdijk uit Stavenisse laat het zover niet komen. Hij werkt van daag voor het laatst bij Danisco, waar hij dertien jaar actief was in de productie van patates-frites. Bin nenkort treedt Oosdijk in dienst van Ardi Keukens in Sint-Annaland. Dat is niet alleen dichterbij huis, hij hoeft ook niet op zondag te werken. De invoering van een vijfploegen dienst met werken op zondag was voor de Staveniss'enaar de druppel die de emmer deed overlopen. „Er waren eerder al veel wrijvingen en veranderingen en dat leidt tol veel verloop. Onder de oprichters Anton de Boef en dhr. Mol was het nooit zover gekomen, maar die zijn al eerder vertrokken. Naast mij gaat er nog een collega uit Stavenisse weg. Het is fors onrustig door de invoe ring van de vijfploegendienst, want daartegen zijn niet alleen principië le, maar ook sociale bezwaren." Het Bergse bedrijf telt zo'n 100 Zeeuwen onder de 350 medewer kers. Niet alleen van Tholen en Sint-Philipsland, maar ook inwo ners van Zuid-Beveland. De frites- fabrieken van Meijer in Kruiningen en McCain in Lewedorp werken al veel langer op zondag, maar bij Da nisco (Fri d'Or) werd de eerste dag van de week in ere gehouden. Uit een enquete zou echter blijken, dat driekwart van de personeelsleden geen bezwaar heeft tegen de invoe ring van een vijfploegendienst. Bij de technische dienst is het aantal te genstanders groter dan bij de ande re afdelingen: een derde van de be trokkenen. „Zowel uit geloofsover tuiging als om sociale redenen", zegt monteur M.J. van Oudenaarde uit Sint-Annaland. Hij heeft begre pen, dat de arbeidsinspectie bezwa ren heeft gemaakt tegen de werk week van 42 1/4 uur per week bij de huidige drieploegendienst. Zelf werkt hij bij toerbeurt tot zaterdag avond elf uur en dan begint hij weer om één uur maandagochtend. „De vakbonden willen naar 38 uren en om die arbeidstijdverkorting te kunnen financieren, moet men meer gaan produceren. Dat betekent een continuedienst met uitzondering van de feestdagen, maar op zonda- gen zou er gewoon doorgedraaid moeten worden en dat is ons be zwaar. Er zijn echter nog geen roosters bekend, want er is nog een commissie met de uitwerking van de vijfploegendienst bezig. Ze pro- j beren wel rekening te houden met bezwaren tegen werken op zondag, maar je ziet nu al, dat het aantal Tholenaren bij ons minder wordt." Oosdijk geeft aan, dat de directie schriftelijk gewaarschuwd is voor de drastische koerswijziging. Vol- j gens hem is het ook niet bewezen, dat Danisco er rendabeler door wordt, maar de vijfploegendienst bleef overeind. Daarvoor zouden echter wel 50 tot 60 extra mensen nodig zijn, plus het feit, dat er een ploegentoeslag van 28% bijkomt. Daarom denken medewerkers dat het zeker niet goedkoper zal wor- den, terwijl de directie juist meer rendement wil om zich te wapenen tegen de concurrentie. Cijfers wil- de de directie echter niet geven aan de ondernemingsraad. De hoofddi- rectie van Danisco, die in Dene- marken zetelt, zou ,van de hak op de tak springen' en de fritesfabriek - die nog maar een paar jaar eigen dom is - ook te koop aangeboden hebben. Wegens hygiënische omstandighe den moeten de machines na maxi maal tien dagen schoongemaakt worden en met een vijfploegen- dienst zou die termijn optimaal be nut kunnen worden ten opzichte J van de huidige cyclus van zeven dagen. Maar met alle extra perso- neelskosten is voor veel werkne- mers nog niet aangetoond, dat de vijfploegendienst beter is voor het J bedrijf. Tegenstanders van het wer- ken op zondag vrezen ook, dat ze bijvoorbeeld 6 van de 10 zaterda- gen aan de bak moeten wanneer ze aan de vrije zondag vasthouden. Danisco-directeur C.W. Amels liet via zijn secretaresse weten, niet be reid te zijn tot commentaar omdat hij het zuiver als een interne aange legenheid beschouwt. Gedeputeerde staten willen een be drag van 174.410 gulden ter be schikking stellen aan de Zeeuwse afdeling van de Zuidelijke land- en tuinbouworganisatie (ZLTO) als bij drage in de extra administratieve en organisatorische kosten in verband met de afwikkeling van de water overlast van half september. De ZLTO is direct na de waterover last met man en macht aan de slag gegaan om de financiële schade aan de landbouw te inventariseren, het tot stand komen van schaderegelin gen te begeleiden en de leden te in formeren. De extra kosten hebben vooral betrekking op het bemannen en inrichten van het meldpunt in het Landbouwhuis in Goes, het inzicht verkrijgen in de omvang van de schade en het informeren van be leidsmakers, het beleggen van le denbijeenkomsten in de regio's, het informeren van de leden en afdelin gen en de inzet van extra mensen voor de adviesdienst. Ook de ko mende tijd zal de nasleep van de wateroverlast nog veel aandacht vragen, ten gevolge van de stroeve uitvoering van de schaderegelingen. Ook zullen medewerkers en afde lingsbestuurders nog de nodige na zorg moeten verlenen. De ZLTO is overigens zeer te spre ken over de medewerking van de kant van de provincie, ondanks dat deze al snel na het ontstaan van de schade al aan had gegeven geen in dividuele schade te kunnen vergoe den. Wel wil de organisatie dat er zo snel mogelijk wordt onderzocht hoe een dergelijke ramp in de toekomst kan worden voorkomen en dat er pas sende maatregelen worden geno men. Zo mogelijk wil de ZLTO ge zamenlijk optrekken met de provincie en de waterschappen. Dit lijkt haar efficiënter dan dat alle or ganisaties onafhankelijk van elkaar gaan proberen de problemen op te lossen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden zal in de komende maanden extra controleren op het spuiten van sloot kanten door boeren. Nog te vaak worden er doodgespoten slootkanten aangetroffen. Het waterschap vindt dat een slechte zaak voor zowel de kwaliteit van het water (waar de che micaliën ook in terecht komen) als de vegetatie. Bovendien is het ook funest voor de stevigheid van de oe vers die zonder beplanting erosiege- voelig worden. Daardoor kan een deel van de oever instorten en dat le vert weer stremming van de afwate ring op. Een boer kan moedwillig de slootkanten meenemen, maar het spuiten van deze oevers kan ook het gevolg van slordigheid zijn, aldus Zeeuwse Eilanden, dat echter voorop stelt dat het in beide gevallen om een overtreding gaat. Het waterschap zal bij constatering van dergelijke over tredingen samen met de AID de be treffende boer opsporen en beboeten. De buitendienstmedewerkers van het waterschap hebben inmiddels op dracht gekregen om extra te letten op doodgespoten slootkanten, terwijl ook de politie er meer dan normaal aandacht aan zal besteden. Hoofdingeland M. Sinke uit Oost- dijk van waterschap Zeeuwse Eilan den voelt zich als landbouwer in zijn goede naam aangetast door de aan kondiging in de voorlichtingsrubriek 'Waterstand' van het waterschap, dat er extra zal worden gelet op agra riërs die slootkanten doodspuiten. De landbouwer gaf dit te kennen tij dens de rondvraag na de algemene vergadering van het waterschap, vo rige week woensdag. Mevr. mr. S.M. Vermue-van 't Westeinde, die in het dagelijks bestuur verantwoor delijk is voor de handhaving, bracht naar voren dat dit te vergelijken was met het aankondigen van snelheids controles, zoals de politie dat ook doet. Het was volgens haar niet de bedoeling bepaalde categorieën zwart te maken. Iedereen afzonder lijk aanschrijven leek haar echter ondoenlijk. Redt kleinere gemeenten. Het Ne derlands verbond van ondernemers in de bouwnijverheid heeft de nieu we provinciebesturen opgeroepen om het restrictieve bouwbeleid voor kleinere gemeenten los te laten. Al leen zo kan voorkomen worden dat deze plaatsen doodbloeden, aldus de NVOB. KEUKENCENTRUM Steenbergseweg 85, Lepelstraat Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9