tessss» Eben Haëzerschool huldigt juf 'Preventie bespaart politie hoop tijd' Honderd ouderen op Thoolse wachtlijst 'Bereid tot handreiking aan Niemantsverdriet' 'Bereid tot handreiking Gemeente in kort geding tegen Poortvlietse garagehouder Welke agent in welke wijk? Laat alle vijf herten in leven Gemeente blijft bij de Citroën Gemeente in kort geding tegi Politie huurt cellen in Bergen Donderdag 29 april 1999 EENDRACHIBODE, DE THOOLSE COURANT Huisartsen uiten zorg bij wethouder De Thoolse huisartsen maken zich zorgen over de lange wachtlijsten voor de zorgcentra Ten Anker in Tholen en De Schutse in Sint-Annaland. Dat heeft de Thoolse huis artsenvereniging dinsdagmiddag kenbaar gemaakt tij dens een onderhoud met wethouder I.C. Moerland. SSRsseïk^ IBJBSS vaE^apwHB Tolerantie neemt af Schoolarts Met de knuppel Kwijtschelding voor tussen 250 en 300 inwoners Beschamen Proef met rotonde Voortbestaan Handreiking Dik half miljoen voor de GGD Raad bereid tot meer dan 25 mille voor Kosovo MÜW M De gemeente heeft donderdag in een kort geding voor de arrondissementsrechtbank in Middelburg geëist dat gara gehouder J. Niemantsverdriet te Poortvliet de verplich tingen nakomt, die voortvloeien uit de bedrijfsverplaat- singsovereenkomst die de partijen hebben gesloten. Om een einde te maken aan de overlast van geparkeerde au to's uit zijn bedrijfsvoorraad in de Molenstraat, heeft de gemeente de garagehouder twee jaar geleden uitgekocht uit zijn pand aldaar. Niemantsverdriet zou zijn bedrijf voortzetten in een nieuw te bouwen pand aan de Paas dijk weg/Lage weg, maar met de bouw daarvan is nog geen aanvang gemaakt. De gemeente wil een uitspraak van de rechter, waardoor zij de garagehouder zo nodig kan dwingen de panden per 1 juni op te leveren, maar is onder strikte voorwaarden bereid tot een handreiking. Wfmm W mï M '*V?> j..:..^..^..-..!.---»y i» Gisteren is begonnen met de graafwerkzaamheden voor de nieuwe garage van Niemantsverdriet. Stemmen van lezers Op dit ogenblik wachten 53 oude ren op een plaats in Ten Anker en 50 op een plaats in De Schutse. Ver der willen de huisartsen dat de am bulancedienst op het lijstje van de aandachtspunten komt dat het colle ge opstelt voor een regionaal ge zondheidsbeleid waar zeven ge meenten aan deelnemen. Moerland zegde de huisartsen toe de ambulancedienst toe te voegen aan de vijf groepen waar de ge meente extra aandacht aan wil schenken: ouderen, gehandicapten, kinderen, allochtonen en de groep Tholenaren die niet is gevaccineerd. Volgens het college zijn dat in de Thoolse samenleving de kwetsbare groepen. De vaccinatiegraad van de Thoolse bevolking (minder dan 80 procent), vergeleken met de rest van Nederland (negentig procent), baart het college zorgen, zo zei de wet houder dinsdagavond in de commis sie algemeen bestuur en welzijn. M. Dijke (SGP) schrok van de lange wachtlijsten voor de verzorgings- en verpleeghuizen op Tholen. „Dat baart onze grote zorgen. We vragen het college met spoed daar wat aan te doen. Er is een behoorlijke nood onder ouderen." Ook M.A. van Beek (CDA) wees op de problemen voor ouderen. „De Schutse heeft een opnamestop van twee jaar. De druk neemt alleen maar toe." Maar volgens Moerland is de ouderenzorg een zaak van de provincie. „Als college hebben we weinig invloed, maar ik deel uw zorgen wel." M.A.H. den Haan (PvdA) en E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vroegen hoe het college denkt de vaccinatie graad onder de Thoolse bevolking te verhogen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ondanks het feit dat het aantal per soneelsleden op het bureau Tholen in vijfjaar tijd terugzakte van 26 tot 17, denkt de chef niet dat er veel meer mensen bij zouden moeten. „Natuurlijk; als je aan een politie man vraagt of er eigenlijk niet veel meer geld naar de politie zou moe ten, zegt iedereen 'ja'. Maar dat is ook in Vlissingen, Middelburg en Goes zo. Je moet ook de burger zijn eigen verantwoordelijkheid geven zodat niet voor het minste of ge ringste de politie wordt gebeld." Overigens vindt Van Tol dat men niet moet vergeten dat er mensen zijn die voorheen bij de groep Tho len hoorden, maar nu ergens andefs werken. „De recherche is bijvoor beeld een districtsteam geworden. Vóór de reorganisatie had je groepsrechercheurs. Die moet je natuurlijk niet meer meerekenen bij het bureau. Die teams komen hier werken als daar noodzaak toe is. Verder is er een regionale eenheid ingesteld voor het bestrijden van georganiseerde criminaliteit", al dus de politiechef, die concludeert dat het plan van de wijkzorg in het algemeen positief wordt opgepakt Inmiddels is ook bekend ge worden welke agenten welke wijken toegewezen hebben gekregen. Daarbij is zoveel mogelijk rekening gehouden met de voorkeuren van de be trokken politie-agenten. Sommigen wilden graag in hun eigen omgeving wijk agent zijn, terwijl anderen dat juist liever niet deden. Voor de wijk Tholen-stad zijn A.P. van de Belt, S.C.A. Kaste- lijn, J. Labruyère en E.C.J. ten Voorden als wijkagent aangesteld. P. de Beeld, K.A. Bosman, M.W. Dane en C.M. van der Wielen zijn het aan spreekpunt voor Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse en Poortvliet. In Sint-Annaland en Stavenisse zijn G. van 't Slot, E.C. M. Waasdorp en A.M.L. Weijler de wijkagen ten. Voor Sint-Philipsland, Anna Jacobapolder en Oud- Vossemeer zijn dat D. Du- pon, P. Voorwinden en J.H. Sturris. binnen het korps. „Vooral mensen die nogal wat dienstjaren hebben, hopen wat dichter bij de mensen te komen, net als vroeger. Ze willen graag meer vrije diensten draaien om dat te kunnen bereiken. Wel is een aantal politiemensen bang dat het project niet goed van de grond zal komen, omdat er te weinig uren voor beschikbaar zijn. Maar daar moeten we creatief mee omgaan. Er komt een wijksecretariaat waar de meldingen binnenkomen en waar afspraken worden geregeld. Eigen lijk moet dat secretariaat de admi nistratieve rompslomp van de wijk agenten overnemen. Zo houden die meer tijd over voor het eigenlijke werk." Van Tol merkt dat de tolerantie in de wijken afneemt. „Dat zie je aan de 1 De wethouder zei dat dit niet ge makkelijk zal zijn. „Er is ook met de huisartsen over gesproken. Het is een kwestie van identiteit. Als men sen niet willen, dan lig je plat." Van Beek stelde het college voor om in gesprek te treden met de kerken. „U praat met de huisartsen, praat ook met de dominees." Moerland vroeg zich af of de kerken zo'n gesprek wel op prijs zullen stellen. „Ik moet er eens over nadenken." Van Beek vond dat in het beleid het genezen van mensen onderbelicht was. Volgens de CDA-er is dit een punt om met de huisartsen te be spreken. Moerland had er wel oor naar. „De eerste aanzet is gemaakt. We hebben met de huisartsen afge sproken dat we voortaan een of twee keer per jaar overleg gaan voe ren. We hadden al veel eerder afge sproken om rond de tafel te gaan zitten, maar dat is een paar keer uit gesteld." Voor ouders die met hun kinderen naar de schoolarts moeten, is er een lichtpuntje nu er meer geld voor de jeugdzorg van de GGD beschikbaar is gekomen. Ouders en kinderen van alle basisscholen moeten voor het medisch onderzoek nu naar Sint-Maartensdijk komen. Dat stuit te op veel bezwaren van ouders. Dijke vroeg naar de kwestie. Vol gens Moerland wordt er naar de 'servicepunten' gekeken. Maar hij kon niet beloven dat de schoolarts weer op de scholen de kinderen gaat nakijken. „Dat is duurder, maar de jeugdzorg kan uitgebreid worden nu er 1,9 miljoen meer beschikbaar is voor de GGD." stijgende jeugdcriminaliteit en aan het gedrag in onder meer het ver keer. Men wordt steeds intoleranter. Als we de wijkzorg op poten krij gen, hopen we meer aan de voorkant van de problemen terecht te komen. Nu zijn we als politie nog te veel be zig met het reageren op zaken die gebeurd zijn. Preventie is natuurlijk veel mooier, en het spaart ons een hoop tijd uit", aldus het hoofd basis eenheid. Om dat te bereiken, moeten de agenten een netwerk op gaan bouwen. Samen met verenigingen, woningbouwstichtingen als Beter Wonen, de gemeente, andere organi saties en burgers moet de politie contacten onderhouden. De wijk zorg is niet nieuw. In bijvoorbeeld Rotterdam-Rijnmond heeft men er al een tijdje ervaring mee. „Daar kregen ze veel meer vragen en mel dingen vanuit de bevolking dan ze gedacht hadden. Daar hebben ze wel een tijdje moeite met de verwerking gehad", zegt Van Tol. De wijkzorg is in Zeeland in principe een feit. Momenteel is de politie bezig in specteurs voor de wijkzorg aan te trekken die een coördinerende func tie hebben en ook vraagbaak zijn voor de wijkagenten. Deze agenten krijgen overigens ook allemaal een aanvullende opleiding. „Ik hoop dat volgend jaar iedereen de wijkagen ten kent en dat de agenten weten welke verenigingen en stichtingen er in de wijk zitten, zodat ze weten wat er speelt", aldus Van Tol. „We heb ben voor invulling van de wijken zo veel mogelijk de wensen van de po litiemensen gerespecteerd. De één wil graag in zijn eigen plaats wer ken, de ander juist niet. De meeste mensen binnen ons korps hebben al tijd wel die rol van altijd aanspreek baar zijn aanvaard. Anderen willen wel tijdens hun werktijden alles ge ven, maar als ze vrij zijn, willen ze ook echt vrij zijn." Ook Van Tol weet best dat er veel veranderd is bij de politie ten op zichte van een twintigtal jaren gele den. „Dingen zijn anders geworden, maar je verandert mee en dat bete kent niet dat je minder gemotiveerd bent. De maatschappij is ook con stant in beweging. Ik denk wel dat er tegenwoordig meer gevraagd wordt van de omgangsvormen en tact van de politiemensen. Vroeger kon je nog met een knuppel op opstandige jongeren inslaan, zonder dat iemand zich afvroeg of dat wel terecht was. Nu is men veel kritischer geworden en dat is ook goed. Het feit dat vroe ger de autoriteit van de politie dui delijk groter was dan nu, maakt ons werk niet gemakkelijker. Maar het is wel heel afwisselend en binnen de kaders die je gegeven worden, heb je toch een grote mate van vrijheid ge kregen. Niet meer constant een chef die over je rug staat te kijken of je het wel goed doet. En niet iedereen vindt dat fijn, maar je hebt wel zelf verantwoordelijkheid gekregen. En ik heb nog steeds het idee dat ik me zelf ten dienste kan stellen van de burger." De toekomst voor de Zeeuwse politie ziet de Thoolse chef weer zonniger in. „De ontwikkeling naar de wijkzorg is positief. En ook naar bezetting is in Zeeland vooruit gang geboekt, want de provincie is niet langer een krimpregio meer." Korpschef A.A. Smeels van politie Zeeland wordt per 1 september hoofd van de inspectie politie bij het ministerie van binnenlandse zaken. Per 1 juni dit jaar moet Niemants verdriet zijn pand in het centrum van Poortvliet ontruimd hebben, maar de gemeente ziet het er van komen dat dit niet gaat lukken, zo dat de overlastsituatie blijft voort bestaan. De bouw van Niemants- verdriets nieuwe bedrijfspand wil niet erg vlotten. Zo bleken de opge stelde constructieberekeningen nogal wat aandacht te eisen en moest het heiplan worden aange past. Ter zitting kon de garagehou der, die zich liet bijstaan door advi seur L.T. de Lange van het MKB, een ondertekende bouwopdracht aan het bouwbedrijf Aan de Stegge te Steenbergen laten zien aan rech ter mr. M. Steenbeek. De heiwerk- De gemeenteraad heeft ermee inge stemd dat vanaf dit jaar de kwijtschel- dingsnorm voor een aantal gemeente lijke heffingen verhoogd wordt naar 96% van de bijstandsnorm. Ook in 2000 en 2001 zal de norm met één procent verhoogd worden, om uitein delijk in 2002 de 100% te bereiken. De PvdA probeerde nog om dit jaar al op 97% te gaan zitten - een voorstel waarvoor bij de begrotingsbehande ling in oktober geen meerderheid was te vinden - maar werd teruggefloten door de coalitiepartners SGP en VVD. Door te streven naar lastenver lichting zou er ook wat richting de zaamheden kunnen over enkele we ken beginnen. Dat op 1 juni de nieuwbouw is voltooid, is echter niet waarschijnlijk. De gemeente heeft hem in juni 1997 voor een bedrag van 1,4 mil joen gulden uitgekocht. De provin cie legde daar nog eens 440.000 gulden bij, omdat de bedrijfsver- plaatsing past in de dorpsvernieu wing van Poortvliet. Hiermee zijn de oude panden eigendom gewor den van de gemeente, die ze na ont ruiming tegen de vlakte wil gooien om er woningen te laten verrijzen. Nu de daadwerkelijke verhuizing van het bedrijf niet erg lijkt op te schieten, wil de gemeente een uit spraak van de rechter waardoor laagste inkomens gedaan kunnen worden, droeg M. Dijke (SGP) aan. PvdA'er M.A.J. van der Linde had wat moeite met het gebruik van de term 'kosten' in dit verband. „Het is een verschuiving van de lasten. De sterkste schouders dragen de zwaarste lasten." RPF/GPV en VVD vroegen om de mogelijkheden voor kwijt schelding regelmatig onder de aan dacht van de inwoners te brengen. Dat gebeurt ook, aldus wethouder I.C. Moerland. „Maar er blijven altijd mensen die het niet willen, om wat voor reden dan ook." Hij vertelde nog dat in 1997 totaal 80.000 gulden is kwijtgescholden aan 308 aanvragers en vorig jaar 105.000 gulden aan 255 aanvragers. Voor dit jaar zijn inmid dels 158 verzoeken om kwijtschel ding ontvangen. Onder de regeling vallen de afvalstoffenheffing, het ge- Niemantsverdriet gedwongen kan worden tot oplevering van het pand over te gaan. De gemeente wil de buurtbewoners, die er op rekenen dat de overlast door geparkeerde auto's binnenkort van de baan is, niet in hun verwach tingen beschamen, zo stelde de ge meente bij monde van raadsman mr. U.T. Hoekstra. Een bestuurs rechtelijke mogelijkheid om de au to's van de openbare weg te krij gen, bestaat echter niet. In de overeenkomst staat echter wel dat 'indien de onderhandelingen over bedrijfsverplaatsing met succes worden afgerond, er in de Molen straat omgeving geen sprake meer zal zijn van extra parkeerdruk als gevolg van onderhavige bedrijfs uitoefening'. Daaruit trok Hoekstra de conclusie dat uit nakoming van de verplichtingen in moet houden dat hij geen auto's meer op de openbare weg zal plaatsen. Deze vordering om de verplichtin gen na te komen is volgens de raadsman spoedeisend omdat moet worden verwacht dat Niemantsver driet op 1 juni niet tot oplevering zal kunnen over gaan. Wanneer het kort geding op 2 juni plaats zou vinden, zou het waarschijnlijk niet mogelijk zijn de bedrijfsgebouwen met onmiddellijke ingang te ontrui men. Verkoop van de aanwezige bruikersdeel van de onroerende-zaak- belasting en van het rioolrecht, en de hondenbelasting (voor de eerste hond). Op het veilingterrein aan de Veer- dijkseweg houdt het waterschap van morgen een praktijkproef, met be trekking tot de aanleg van zogeheten plattelandsrotondes. Gekeken wordt onder meer naar de toegankelijkheid voor landbouwvoertuigen. Het ligt in de bedoelingen om twee van deze rotondes in de Bram Groenewege- weg (Poortvliet-Sint-Annaland) aan te leggen, om de verkeersonveilig heid op twee kruispunten op deze weg terug te dringen. Met name voor fietsers en bromfietsers is daar de si tuatie gevaarlijk. bedrijfsvoorraad auto's vergt de no dige tijd. Hoekstra haalde verder een uitspraak aan, waaruit blijkt dat een crediteur zonder voorafgaande ingebrekestelling al nakoming van een verbintenis kan eisen. Hoekstra meende dat de gemeente in deze kwestie volledig in haar recht staat. Een overeenkomst zoals die tussen gemeente en Niemants verdriet is tot stand gekomen, is ge baseerd op wilsovereenstemming en het kan niet zo zijn dat een van de partijen zich aan de hieruit voortvloeiende verplichtingen ont trekt. De Poortvlietse garagehouder er kent zijn verplichtingen, maar heeft in een gesprek met de ge meente aangegeven de contractuele verplichtingen niet na te kunnen komen. Onmiddellijke ontruiming zou een ernstige bedreiging van het voortbestaan van zijn bedrijf in houden. Daarom heeft Niemants verdriet gevraagd tijdelijk in de be drijfsgebouwen van het voormalige constructiebedrijf Mullié aan de Paasdijkweg te mogen trekken, die inmiddels zijn eigendom zijn ge worden. Deze zijn echter te klein om de bestaande voorraad auto's te herbergen en de voor een garage noodzakelijke werkzaamheden uit te kunnen voeren. Om dat pro bleem op te kunnen lossen, wil hij De politie van het district Ooster- scheldebekken, waar het bureau Tho len onder valt, heeft onlangs een over eenkomst afgesloten met de politie regio Bergen op Zoom voor het huren van vier cellen. Beide regio 's hebben hier voordeel van, want in Bergen op Zoom kan de politie hierdoor zijn ar restantenvoorziening open houden, wat tevoren niet zeker was, terwijl de Zeeuwen een plaats hebben waar ze hun arrestanten kwijt kunnen. Ook in het nieuwe politiebureau in Goes zijn geen cellen voorhanden. Aan politie cellen worden wettelijke eisen ge steld met betrekking tot onder meer de arrestantenverzorging. Dat hier geen cellen zijn, betekent niet dat iemand die is aangehouden niet op het bureau in Tholen kan wor- zijn bouwlocatie, die tegenover de gebouwen van Mullié ligt, daar voor aanwenden. Om de voorraad auto's aan het zicht te onttrekken, wil de garagehouder zogeheten groensingels aanleggen. Omdat er nu nog een constructiebestemming op de panden rust, vroeg Nie mantsverdriet bij monde van zijn raadsman De Lange om tijdelijke toestemming van de gemeente om er zijn garage-werkzaamheden te mogen uitoefenen. De gemeente verwijt de garagehouder echter dat hij pas actie heeft ondernomen toen duidelijk werd dat er maatre gelen om hem te dwingen tot ople vering over te gaan aan zaten te ko men. Wat de gemeente wil, is dat een rechterlijke uitspraak haar een in strument in handen geeft, waardoor Niemantsverdriet feitelijk tot ople vering kan worden gedwongen. Verder wil ze dat hij een verbod krijgt opgelegd om verkoop- of re paratieopdrachten aan te nemen, voor zover de auto's waar die be trekking op hebben op de openbare weg worden geplaatst. Om na te gaan of dat verbod ook wordt na geleefd is de gemeente bereid con troles uit te voeren. Per overtreding wil ze duizend gulden boete opleg gen, een bedrag dat overeenkomt met het transactiebedrag dat het openbaar ministerie hanteert bij het op de weg plaatsen van een auto wrak. Ze heeft goede hoop dat de garagehouder hierdoor niet in zijn oude gedrag zal vervallen. Onder voorwaarden is de gemeente echter wel bereid tot een handrei king. Ze wil Niemantsverdriet niet brodeloos maken. Inmiddels heeft de Poortvlietenaar actie onderno men om vaart achter de realisatie van de nieuwbouw te zetten en in een brief aan de gemeente om toe stemming gevraagd om tijdelijk van de bedrijfsgebouwen aan de Paasdijk weg gebruik te mogen maken. Daarom wil de gemeente wel planologische medewerking verlenen om ruimte bieden voor een overgangssituatie. Voorwaarde is echter dat er onder meer vanuit het oogpunt va.i de milieuwetge ving geen beletselen zijn. Als Nie mantsverdriet geen autospuitin- richting exploiteert, valt hij onder de regeling met betrekking tot her stelinrichtingen motorvoertuigen en heeft hij geen milieuvergunning nodig. Om een tijdelijke vrijstelling van het bestemmingsplan te verkrijgen zal de garagehouder een aanvraag hiervoor moeten indienen. De eer dergenoemde brief aan de gemeen te biedt echter onvoldoende aan knopingspunten. Ook moest hij, zei Hoekstra, een bouwopdracht aan een aannemer kunnen overleg gen. Die kon Niemantsverdriet zo als gezegd al tijdens de zitting to nen. De gemeente wil de Poortvlietse garagehouder door de gevraagde uitspraak van de rechter onder druk houden, zodat hij weet wat er zwaait wanneer hij zijn ver plichtingen niet binnen afzienbare tijd nakomt. den vastgehouden, vertelt brigadier J. Labruyère. Er zijn wel twee zogehe ten ophoudkamers in het bureau Tho len. Daar kunnen mensen maximaal zes uur vast worden gehouden, in af wachting van bijvoorbeeld de afwik keling van administratieve zaken en het opnemen van verklaringen. Als dat binnen die zes uur mogelijk is, of er geen aanleiding meer is om een persoon nog langer vast te houden, mag deze weer de straat op. Maar wanneer het noodzakelijk wordt ge acht een aangehouden persoon langer vast te houden dan die zes uur, wordt hij overgebracht naar Bergen op Zoom. De overeenkomst geldt tot het einde van dit jaar en kan eventueel verlengd worden. De gemeenschappelijke gezond heidsdienst (GGD) kost Tholen dit jaar 544.283 gulden. De gemeente raad heeft ingestemd met een begro tingswijziging van de GGD, waar door Tholen 118.208 gulden extra moet betalen. Dit heeft te maken met het omvormen van de GGD tot een vraaggestuurde organisatie. Ook wordt tegemoet gekomen aan de wens van gemeenten om lokaal en regionaal invloed uit te oefenen op het gezondheidsbeleid. D66 en RPF/GPV drongen erop aan om de leerlingonderzoeken weer op de ba sisscholen in plaats van in de servi cepunten te gaan doen. Volgens wet houder Moerland wordt daar wel naar gekeken, maar dat betekent niet dat er iets verandert. SGP en CDA toonden zich verrast dat de GGD volgend jaar voor het nu goedge keurde beleid 2,4 miljoen nodig VERVOLG VAN VOORPAGINA De Thoolse werkgroep Auvergne, is blij met het standpunt van de milieu federaties. „Alleen met betrekking tot werkgelegenheid komt de Auver- gnepolder er positief uit. Maar dat is geen werkgelegenheid voor lager op geleiden of allochtonen, waar de ge meente Bergen op Zoom zich op be roept", aldus voorzitter Matjo van Liere van de werkgroep. „De werk gelegenheid zal vrijwel geheel opge vuld worden door overloop van hoog opgeleide mensen uit de Randstad. In onze visie is het daarom verba zingwekkend dat de gemeente Ber gen op Zoom zich alleen beroept op het werkgelegenheidsaspect en zich niet inlaat met natuur, milieu en landschap. Men vergeet dat men wettelijk verplicht is deze afwegin gen mee te nemen. Vooral in relatie tot de 'vogel- en habitatrichtlijn'. Te vens bestaat bij ons het vermoeden Het is feest in Stavenisse. Ons dorp bestaat 400 jaar. Dus Stavenisse staat in de belangstelling en niet al leen bij feestvierders, maar ook bij jagers. Deze beste mensen hebben het gemunt op de heren of reëen die in de Stavenissepolder lopen. Een jaar of vijf geleden waren er ineens drie hertjes, nu zijn het er vijf. Veel mensen uit het dorp lopen, fietsen of rijden door de polder om te kij ken of ze er nog zijn. In de winter gaan ze veel in de slootkant uit de wind liggen. Dan kun je ze bijna da gelijks zien; in het voorjaar en de zomer, als de boeren op het land aan het werken zijn, lopen ze veel aan de zeedijk en op het schor. De scha de die de herten aan de gewassen veroorzaken, kunnen de boeren ver halen via een regeling, maar vol gens een aantal boeren valt dat nog al mee. Nu zegt men, dat de herten vechten en elkaar daarbij verwon den. Dat kan niet, want er is er maar één met een gewei, maar om die verzonnen reden worden er in mei vier van de vijf dood geschoten. Nu zie ik de herten al die jaren bijna da gelijks en ik heb ze nog nooit zien vechten. Ook heb ik ze de afgelopen jaren een aantal keren van een af stand van circa tien meter kunnen benaderen en ik heb toen ook geen wonden gezien. Waarom dan het plan om er vier af te schieten? De heren willen een keer op groot wild jagen. Het plezieijagen, zoals dat iedere winter in de Nederlandse polders en bossen gebeurt, is niet meer van deze tijd. Ik hoop, dat de gene die over het lot van de herten moet beslissen, daar nog eens even goed over nadenkt en ze alle vijf laat leven. Josje Moerland Nieuweweg 2 4696 RI) Stavenisse Alle fracties in de gemeenteraad stemden maandag in met het be schikbaar stellen van 25.000 gulden voor de Kosovo-actie van de samen werkende hulporganisaties, ook al is het - aldus mevrouw E. Frigge- Hogesteeger (VVD) - een druppel op een gloeiende plaat. „Tholen mag niet achterblijven na de aanbe veling van de vereniging van Ne derlandse gemeenten", vond J.P. Bout (CDA). En D66'er J. van den Donker zei dat het gemeentebestuur moet bekijken of met dit bedrag volstaan kan worden en eventueel het initiatief nemen voor andersoor tige hulp. „Verdere daadwerkelijke hulp gaan wij niet uit de weg", sloot de PvdA zich daar bij monde van M.A.J. van der Linde bij aan. „Mocht het nodig zijn, dan komen wij eventueel bij u terug", reageer de wethouder I.C. Moerland. De gemeente gaat twee auto's ver vangen bij de reinigingsdienst en de plantsoenendienst, een investering die 136.000 gulden vergt. De com missie gemeentelijke ontwikkeling adviseerde er gisteravond over. Bij de plantsoenendienst wordt een acht jaar oude pick-up (verlaagde bak en huif) vervangen, wat 67 mille vergt. Vervanging van een pick-up voor de reinigingsdienst is in november vo rig jaar al door de gemeenteraad goedgekeurd. Maar kort daarop werd de serviceauto van de garage total loss gereden. Besloten is toen om die te vervangen (een jaar eerder dan gepland) in plaats van de pick- up van de plantsoenendienst. Voor de reinigingsdienst wordt eveneens een auto aangeschaft met een open laadbak, een laadkraan erop en een afzetcontainer met kipinstallatie. Kosten 69 mille. Burgemeester en wethouders hebben de voorkeur voor het merk Citroen, waarvan al negen wagens bij de gemeente rondrijden. In de investeringsplanning is 112.000 gulden voor de vervanging gereserveerd, maar ze komt 24 miL le duurder uit. Dat heeft een aantal oorzaken: met de vervanging van twee mobilofoons was aanvankelijk geen rekening gehouden en ook vei ligheids-, arbo- en milieu-eisen werkten prijsverhogend. heeft, want het gemeentebestuur wil niet verder gaan dan twee miljoen. In de commissie algemeen bestuur en welzijn is daarover een maand gele den al gesproken. Daar werd toen uitgelegd dat de gevraagde kleine 1,9 miljoen voor de resterende negen maanden van dit jaar bedoeld is. dat de gemeente Bergen op Zoom het streekplan Noord-Brabant ver keerd uitlegt." Met dat laatste doelt Van Liere op de zinsnede dat de Au- vergnepolder wellicht als overloop- gebied voor onder meer Moerdijk II en Borchwerf kan gelden en eventu eel daarna een zekere industriële ont wikkeling kan doormaken. „Maar in het streekplan blijft de Auvergnepol- der wel als waardevol agrarisch ge bied bestempeld." Ook de gemeente Tholen zit op het verkeerde spoor, meent de werk groep Auvergne Tholen. „Wij vra gen ons af waarom de gemeente Tholen bedrijven blijft werven voor eventuele nieuwe industriegronden op Welgelegen. Dit in contrast met hun standpunt dat men ontwikkeling van de Auvergnepolder met zorg te gemoet ziet. In kleinere opzet gaan een aantal bestuurders wel akkoord, echter niet met betrekking tot zware industrie", aldus de werkgroep. irf IIBHHl SMJ-i Alle leerlingen van de Eben Haëzerschool uit Tholen vormden gisterenmorgen een lange rij op het plein om juf Gerien Voorb inden uit Sint- Philipsland te huldigen. De onderwijsassistente voor de bovenbouw trad in het huwelijk met Jan-Peter Treur uit Waarder. uitvoerder in de bouw. Voor alle plechtigheden kwam het bruidspaar 's morgens om half tien al naar de school om onder een erehaag van bogen de felicitaties en geschenken in ontvangst te nemen. Een bloemenbak. een zinken emmer, een zinken teil, een pan en een vlag die vlak voor koninginnedag goed van pas kwam. Nadat hen 'Lang zal ze levenwas toegezongen, spoedden juf Gerien en haar bruidegom zich naar de gereedstaande auto, want daar wachtte Piet Kooien voor de fotosessie, 's Middags volgde de huwelijksvoltrekking in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarna aansluitend de bevestiging plaatsvond in de N.H. kerk te Sint-Philipsland. Voorganger was oud-predikant ds. J.H. hammers, die nu in Krimpen a.d. IJssel werkt. Voor het feest ging men vervolgens naar de Wellevaete in Sint-Annaland. Het paar gaat in Numansdorp wonen en juf Gerien blijft aan de Eben Haëzerschool in Tholen verbonden. Tw C'i ■f :4" i üi® Gisteren is begonnen met de graafwerkzaamheden voor de nieuwe gt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3