V. DELTA Nutsb edrijven INFO (0118) 88 2 Op deze Legionella bacterie Van boeken en wielrennen bezeten Kom in de kas Testen computer systemen Van de racefiets naar de mode Lanas de monding Natuurontwikkelingsproject kop van Schouwen van Maas en Schelde... in Groene Stroom III DELTA 22 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 29 april 1999 Communicatie, telefoonnummer (0118) 88 20 00. Provincie Zeeland DELTA} staatsbosbeheer Postbus 5048 4330 KA Middelburg e-mail: info@delta-zld.nl DELTA Consumentenpagina geven wij u tips en wetenswaardigheden over onze producten, diensten en huishoudelijke apparatuur. Daarnaast willen wij u informeren over ons CONSUMENTEN INFO pagina verrassend veelzijdige pakket producten en diensten. Deze pagina zal regelmatig verschijnen. Als u op deze uitgave wilt reageren, dan kunt u contact opnemen met DELTA Nutsbedrijven. U vraagt dan naar de afdeling Besmet water is een bedreiging voor de volksgezondheid. De legionella bacterie sloeg in Bovenkarspel op wrede wijze toe. De gevolgen zijn uitvoerig in de media belicht. Het drinkwater van DELTA is vrij van schadelijke bacteriën. Uw drinkwater wordt bewaakt door regelmatige monstername. Dit geldt voor het hele winning- en zuiveringsproces: van bron tot kraan. De monsters worden in eigen laboratorium geanalyseerd, zodat snel ingegrepen kan worden als er een storing optreedt. Legionella bacteriën komen in koud drink water niet voor. In warmtapwatersystemen kunnen ze wel voorkomen. Het betreft dan systemen met water waarin de temperatuur niet overal boven de 60 graden wordt gehouden. Te denken valt aan verwarmd water in gesloten warmwater systemen in instellingen (douches), systemen voor airconditioning, bubbelbaden en medische apparatuur. Wij adviseren tegen de legionella bacterie warmwatersystemen op een temperatuur van minimaal 60 graden bij het tappunt af te stellen. Bij deze tempera tuur wordt de legionella bacterie gedood. Doorstroming is verder belangrijk. Voorkom daarom lange verblijftijden van warm water of van opgewarmd koud water. Voor meer informatie tel (0118) 88 21 38. Ellen Willaert is de rondemiss van de Internationale DELTA Profronde, die op zaterdag 22 mei wordt gereden. Ellen wordt gekleed door Dies Kosten Modes uit Goes. Dankzij de medewerking van Verstraeten Verbrugge (Maatwerk in Milieuzorg) huldigt Miss Zeeland de winnaars van de profronde. De MIRA GE racefiets is een creatie van fietstech- niek Piet van der Lijke Middelburg. Alleen de fiets is niet verzekerd bij CZ groep Zorgverzekeringen. Meer informatie over de DELTA Profronde vindt u op de Website http://www.delta-zld.nl Op l&jarige leeftijd won Martin Ros de Ronde van Uithoorn. Het was het mooiste moment uit zijn leven. Daarna is het alleen maar bergafwaarts gegaan, hoor je Martin Ros al zeggen. Ros was directeur van uitgeverij De Arbeiderspers. Hij is de man die alles van literatuur weet en tegenwoordig een literaire radiorubriek verzorgt. Martin Ros is geen boekengeleerde. Als geen ander verstaat hij de kunst over zijn wielerhelden te schrijven. Ros zegt dat wielrennen emoties losmaakt die door geen enkele andere sport worden opgeroepen. Op gepassioneerde wijze zet hij zijn wielerhelden neer. In zijn meesterwerk "Heldenlevens" beschrijft hij de tragedie en roem van renners als Jean Robic, Gino Bartali, Hugo Koblet en Jacques Anquetil. Aan zijn Italiaanse favoriet Fausto Coppi is zijn boek "Fausto Coppi, een helden leven" gewijd. Het beschrijft de opkomst en ondergang van de campionissimo. De dame-in-het-wit waar Coppi zijn vrouw voor verlaat, krijgt in het boeiende boek veel aandacht. Zo lezen we onder meer dat Paus Pius de Twaalfde weigerde nog langer een peloton te zegenen waarin echtbreker Coppi meereed. Op de vooravond van de Internationale DELTA Profronde zal Martin Ros uit eigen werk voorlezen. Hij verkeert dan in goed gezelschap van andere auteurs die hun wielerverhaal voorlezen. Plaats van het gebeuren is de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. De toegang is gratis. Wieier- en boekenfans kunnen van 20.00 tot 22.00 uur op deze historische plek van het stadhuis terecht. Jen: Foto: Photographies, Goes Tuinder Pleun van Duijn uit Oosterland zette de deuren van zijn bedrijf op 10 april jl. wagenwijd open. Ruim 1000 bezoekers bezochten zijn fonkelnieuwe bedrijf waar aubergines worden gekweekt. Van Duijn, die vanuit het Westland in Oosterland is neergestreken, glom van trots over de complimenten die hij ontving. Van Duijn heeft in DELTA een trouwe partner omdat zijn bedrijf beschikt over een warmtekracht installatie. Het is een mooi staaltje van samenwerking tussen DELTA en een initiatiefrijk tuinder. DELTA heeft veel energie gestoken in de wkk-installaties bij de glastuinbouw. De tuinders houdt met warmtekracht zijn kosten in balans en spaart het milieu. Dit ligt anders dan wanneer ze alle warmte uit hun eigen ketels moeten halen. Ook is bij Pleun van Duijn een rookgasreinigingsinstallatie geplaatst. De vrijkomende C02 uit de wkk wordt gereinigd en voor bemesting/groei gebruikt. Bij Van Duijn kon iedereen met eigen ogen zien hoe zijn gewassen er prachtig bij stonden. Voor nadere informatie: telefoon (0118) 88 21 19. Het komend millennium heeft bij DELTA de nodige aandacht. Speciaal hiervoor heeft DELTA het Jaar 2000-Project in het leven geroepen. Al geruime tijd is DELTA bezig haar computersystemen voor te bereiden op het komende millennium. Medio april zijn in een weekeinde alle belangrijke computersystemen aan een laatste Jaar 2000-test onderworpen. Er werd bij deze test op de tijd vooruitgelopen: het computersysteem werd in het jaar 2000 gezet. Daarna zijn alle computersystemen weer probleemloos opgestart in 1999. In totaal hielden zo'n 50 medewerkers zich met deze test intensief bezig. Na afloop was er één conclusie: de test is succesvol verlopen. In 1965 won Dies Kosten (54) de Ronde van Midden Zeeland. Weggesprongen uit een kopgroep van zes man kwam hij alleen over de meet. In datzelfde jaar reed hij als succes vol amateur de Ronde van Canada, waar hij zevende werd. Een medisch wonder werd Kosten genoemd. Op zestien jarige leeftijd werd hij op de racefiets getroffen door een hersenbloeding. Over en uit wielercarrière. Degene die dat dacht, vergiste zich. Dies krabbelde op en kwam beresterk terug. In 1966 werd hij prof bij de Caballero-ploeg. De geblokte man uit Kapelle was een regelmatig prijsrijder in de Belgische kermiskoersen. Arie den Hartog, Harry Steevens, Eef Dolman, Cor Schuuring en Gerard Vianen waren de bekendste ploeggenoten. Vier seizoenen maakte Dies Kosten als prof vol. In zijn eerste jaar als prof reed hij een sterke Amstel Goldrace. Achteraf zegt Kosten spijt te hebben dat hij op jonge leeftijd is gestopt'. De ranke racefiets maakte plaats voor een modezaak in de Goese Lange Vorststraat. Als sponsor is hij bij de DELTA Profronde betrokken. Dies Kosten Modes zorgt voor de kleding van de rondemiss, Ellen Willaert. Dino Valiano, Stizzoli, Joseph Janard, Bernd Berger, Riani, Hauber, Lucia, Yarell, Apriori, Blue Willi's, Zucchero en Deltago zijn geen namen van Italiaanse wielrenners. Het zijn topmerken die Dies en Ineke Kosten in hun collectie voeren. Dat is de titel van een boek dat Staatsbosbeheer dit najaar op de markt zal brengen. Het wordt een fraai gebonden dik boek vol informatie en schitterende foto's over de belangrijkste natuur gebieden van Staatsbosbeheer in West-Brabant, Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden. Zowel de natuurliefhebber als degene die geïnteresseerd is in de geschiedenis van de streek vindt er veel van zijn gading over de ontstaansgeschiedenis van het landschap, de cultuurhistorie, de grote gevarieerdheid aan vegetaties en de karakteristieke dierenwereld. Voorts komen de recreatieve mogelijkheden, het beheer, maar ook de bedreigingen uitgebreid aan bod. De prijs van het boek zal 39,95 bedragen. Het op de markt brengen van dit unieke boek voor deze aantrekkelijke prijs is mede mogelijk geworden dankzij de financiële ondersteuning van enige bedrijven, waaronder NV DELTA Nutsbedrijven. Voor informatie: telefoon (0118) 67 30 00, P, Asselbergs. Waterwinning en natuurbeheer lijken op gespannen voet te staan. Dat dit niet altijd zo hoeft te zijn, bewijst het unieke natuurgebied "de Kop van Schouwen". DELTA heeft daar in nauwe samenwerking met provincie Zeeland en Staatsbosbeheer een natuurontwikkelingsplan opgesteld. Dit plan voorziet tevens in de drinkwaterbehoefte voor Schouwen-Duiveland tot circa 2015. De grondwateronttrekking in het duingebied vermindert terwijl de capaciteit van de infiltratievijvers "Boompjespuf en "Driehoek" vergroot. In deze vijvers bevindt zich voorgezuiverd Haringvlietwater. Om deze capaciteit te vergroten, wordt het terrein rond de "Boompjesput" ontdaan van houtopstand. Voor omvorming van bos naar duinterrein met een open karakter zal circa drie hectare bos worden gekapt. Het betreft hier Corsicaanse en Oostenrijkse dennen die van oorsprong niet in dit duinterrein thuishoren. In de jaren dertig is dit bos als werkgelegenheidsproject aangeplant. Door het kappen van een deel van het naaldbos en het plaggen van voedselrijke bodem ontstaan namelijk voedselarme biotopen. Daardoor kunnen zeldzame plantensoorten zoals duizendguldenkruid en parnassia terugkeren. Meer kansen komen er voor de kikker en salamander. Dit geldt eveneens voor de roerdomp, kiekendief, zilver reiger, lepelaar en dodaars. De rijkdom aan insectensoorten neemt toe in open water waar veel insecten zoals libellen, haften, watertorren, waterwantsen en ook vlinders voorkomen. Deze plas-dras-situatie is kenmerkend voor de duinen en levert een grotere variatie aan natuur- soorten op dan de nu aanwezige vrij eenzijdige naaldboompopulatie. NUTSBEDRIJVEN Groene Stroom, de elektriciteit die op milieuvriendelijke wijze wordt opgewekt, kost momenteel 31,40 cent per kilowattuur (inclusief BTW) terwijl 'gewone' stroom 29,11 cent per kilowattuur kost (inclusief energiebelasting en BTW). Een prijsverschil dus van 2,29 cent. Groene Stroom wordt aangeboden in een pakket van 600 kilowattuur of een veelvoud daarvan. De meerprijs voor een pakket van 1.200 kilowattuur Groene Stroom ten opzichte van 'gewone' stroom bedraagt 2,30 per maand. Per 1 april 1999 waren er 2627 klanten voor Groene Stroom, die gezamenlijk Circa 5,9 n

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 22