„Noodhulp staat niet meer centraal, wijkzorg moet veiligheidsgevoel van burger vergroten" Beter Wonen biedt Kosovaren onderdak Druk bezochte activiteitenmarkt van Julianaschool wordt een beetje reünie AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Ontwikkeling industrie Auvergne onbespreekbaar Kinderspelen Scherpenisse koninginnedag afgeblazen Aan wachtlijst muziekschool weinig te doen SV*\ W-Vb Donderdag 29 april 1999 55e Tien koninklijke onderscheidingen Zwembad Tholen toch nog open op 30 april Helft raadsleden commissie afwezig Hoofd basiseenheid A. W. van Tol ziet toekomst van politie zonniger in De agent terug naar de basis. Dat is kortweg gezegd het doel van de reorganisatie binnen het politiekorps Zee land die moet leiden tot de vorming van 'wijkzorg'. De terugkeer van 'Bromsnor' lijkt een mooi plan, maar is het ook uitvoerbaar? Hoofd basiseenheid A.W. van Tol denkt van wel. Hij is enthousiast over dit nieuwste plan van het regionaal college. Realistisch Geen extra mensen Asielzoekers naar Sint-Annaland De stichting Beter Wonen is bereid vluchtelingen uit Ko sovo te huisvesten. Directeur J.J. Kloet van de woning corporatie heeft tijdens het Zeeuwse directeurenoverleg de zaak aangekaart bij een vertegenwoordiger van de landelijke overkoepelende organisatie voor sociale wo ningbouw Aedes. En binnenkort zullen er asielzoekers worden opgevangen in Sint-Annaland, zo deelde wet houder I.C. Moerland dinsdagavond mee in de commis sie algemeen bestuur en welzijn. Extra asielzoekers Onderzoek door milieufederaties Deze week Dodenherdenking in Tholen en Sint-Philipsland Oranjevereniging vindt onvoldoende vrijwilligers Het was erg druk zaterdag bij de Koningin Juliana school in Sint-Philipsland. Vanwege het jubileum werd er een grote activitei- tenmarkt georganiseerd. Vanwege het feit dat er heel veel oud-leerlingen en personeelsleden waren, werd het ook nog een beetje reünie. ^'DDElB Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode. nl Homepage: http://www.tip. nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ter gelegenheid van koninginnedag ontvangen vandaag maar liefst tien Tholenaren een onderscheiding. Dat is een recordaantal. Vorig jaar waren het er in Meulvliet zeven. Het aantal Thoolse gedecoreerden vormt maar liefst 20% van alle Zeeuwen die een lintje krijgen. De feestelijke uitreiking is dit keer in de kcx>rkerk van de Gro te Kerk in Tholen, waar burgemeester H.A. van der Munnik vier jaar gele den de lintjes voor het eerst uitdeelde. Het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk was te klein geworden voor het grote aantal gasten. In Zeeland wor den vandaag 48 koninklijke onder scheidingen uitgereikt, 1 minder dan vorig jaar. Het grootste deel betreft de benoeming tot lid in de orde van Oranje Nassau (41), 6 keer Ridder in de orde van Oranje Nassau en 1 keer Officier in de orde van Oranje Nas sau. Die laatste eer valt een Tholenaar te beurt. Van de tien gedecoreerden komen er uit Sint-Philipsland en Tho len elk 1; uit Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland worden elk vier inwo ners van een lintje voorzien. Alle na men kunt u vanaf 12.00 uur lezen op internet: http://www.tip.nL/users/een- drachtbode. De Zeeuwse muziekschool heeft op dit moment in Tholen een wachtlijst van 21 leerlingen. „Maar dat is een vertekend beeld, want waarschijnlijk melden mensen die weten dat er een wachtlijst is, zich niet eens aan", op- pierde M.A.J. van der Linde (PvdA) maandag in de gemeenteraad. Hij wilde weten of er wat aan die wacht lijst te doen is en wees er en passant op, dat Tholen en Sluis-Aaardenburg als enige Zeeuwse gemeenten in hun bijdrage twee procent korten op de variabele kosten van de muziekschool - „dat betekent dat drie leerlingen ver stoken blijven van een stukje culture le vorming" - en dat Tholen in de pro vincie laag zit met de bijdrage per inwoner. Wethouder W.C. van Kempen zei weinig aan de wachtlijst te kunnen doen. „Door de beperkte bijdrage blijf je daarmee zitten. Onze subsidie gaat nu voornamelijk op aan groeps lessen." Tot de 2 procent extra korting is vier jaar geleden door de gemeente raad besloten en ze wordt in 2000 voor het laatst toegepast. Aan die be leidsafspraak is het gemeentebestuur gebonden, aldus de wethouder. Het Thoolse gemeentelijk zwembad de Spietter gaat vrijdag 30 april 's middags om twee uur toch nog opien. De verbeterde weersomstandigheden hebben de laatste twijfel daarover weggenomen. Maandag is het bad ge vuld met water en is ook het verwar men begonnen. Door de verbetering van de pierrons is uitspioeling bij het gebruik van hogedrukreinigers voor taan niet meer mogelijk. Eerder al werd zwembad Haestinge in Sint- Maartensdijk verbeterd. De werk zaamheden waren nodig omdat de beide zwembaden niet meer voldeden aan het besluit hygiëne en veiligheid zwemgelegenheden. De pierrons die nen zodanig te zijn afgewerkt, dat be zoekers zich niet kunnen bezeren aan scherpie randen of uitsteeksels. De kosten worden betaald uit de vrijko mende bedragen als gevolg van de wijziging van het btw-regime voor zwembaden pier 1 januari j.l. De commisse algemeen bestuur en welzijn had dinsdagavond bijna te weinig leden om te kunnen vergade ren. De adviescommissie telt acht le den, maar om half acht waren er nog maar drie. Voorzitter M.A.J. van der Linde (PvdA) werd gered door een wat later komende E. Frigge-Hoge- steeger (VVD) zodat er toch een quo rum om te vergaderen aanwezig was. Drxir ziekte ontbraken M.A.E. Velt huis (PvdA) en P. van Belzen (RPF/GPV), J. van den Donker (D66) is op vakantie en M.J. Klippiel (SGP) was verhinderd. Velthuis, Van Belzen en Klippel werden niet vervangen zo dat hun stoelen leeg bleven. Wel aanwezig waren M. Dijke (SGP), M.A.H. den Haan (PvdA), M.A. van Beek (CDA) en E. Frigge-Hogestee- ger (VVD), de helft van het aantal commissieleden. Door het ontbreken van de andere helft, kon het gebeuren dat er nu meer piersonen achter de be stuurstafel zaten dan in de raadsstoe- len. Behalve Van der Linde waren dat de wethouders I.C. Moerland en W.C. van Kempien, sectorlxxifd algemeen bestuur en welzijn A. van de Sande en een notuliste. De agenda bevatte overigens geen he te hangijzers. De fracties gingen met alle voorstellen van het college ak koord. Hoofd basiseenheid A. W. van Tol is positief over de nieuwe insteek op de wijkzorg A.W. van Tol is hoofd van de basis eenheid oost waaronder Tholen, Ka- pelle en Reimerswaal vallen. Al 26 jaar zit hij bij 'de baas' zoals hij zelf zegt. Het bordje in het bureau van Tholen dat naar zijn kamer wijst, meldt nog 'chef werkeenheid', maar die term is alweer achterhaald. De reorganisatiesnelheid bij de politie is gigantisch hoog en korpschef A.A. Smeels denkt dat het nooit meer rus tig zal worden binnen de organisa tie, omdat ze altijd in beweging zal blijven. Ondanks het feit dat Van Tol best weet dat diverse van zijn colle ga's het reorganiseren een beetje moe zijn, denkt hij zelf toch dat er met het instellen van de wijkzorg een stap vooruit is gezet. „Bij de re organisatie van 1994 stond de nood hulp centraal. Binnen een kwartier moesten we ter plaatse zijn als er een noodhulpmelding binnen kwam. Daar werd eerste prioriteit aan gege ven", vertelt Van Tol. „Vanwege de uitgestrektheid van het gebied, werd daardoor 75 procent van het perso neel in beslag genomen. Het regio naal college (alle Zeeuwse burge meesters en de korpschef - red.) wil de dat loslaten, want de binding van de burger met de politie verwaterde. En die binding is van cruciaal be lang. Daarom heeft het regionaal college genoegen genomen met minder noodhulpgarantie als de res terende tijd zou worden besteed aan contacten tussen politie en burgers. Dat is ook landelijk het beeld." Minder noodhulpgarantie. Dat bete kent dat de politie niet meer voor el ke melding meteen de deur uitgaat, of met piepende banden de surveil lancewagen keert. De minder urgen te meldingen worden opgevangen door het wijksecretariaat op het po litiebureau. Maar wat houdt die wijkzorg nou precies in? De basis eenheid Oost is in acht wijken on derverdeeld. De gemeente Tholen is opgedeeld in vier wijken: 1 Tholen- stad; 2 Oud-Vossemeer en Sint-Phi lipsland; 3 Sint-Annaland en Stave- nisse; 4 Sint-Maartensdijk, Scher- penisse en Poortvliet. De wijken van Tholen en Sint-Maartensdijk krijgen elk vier agenten toebedeeld en de twee andere moeten het met drie dienders doen. De agenten (allemaal van het bureau Tholen) moeten het komende jaar besteden aan het leren kennen van de wijk en het gekend worden door de inwoners van die wijk. „Dat is misschien geen hoge doelstelling, maar wel realistisch. De 24-uurs hulp moeten we realise ren. Dat blijft en dat vraagt capaci teit. Je moet je verplichtingen in het district nakomen", zegt Van Tol. „Nu komt de omwenteling. De men sen moeten als ze een vrije dienst hebben (dus niet in het bureau of voor noodhulp), zich vrijelijk door de wijk gaan bewegen en achter za ken aangaan die de bevolking of de burgemeester van ze vraagt." Het is de bedoeling dat agenten uit de auto komen waarin ze tot nu toe veelal bleven zitten tijdens de sur veillance. Meer lopend en fietsend door de woonplaatsen. Mensen aansprekend en problemen oppik kend. Dat betekent wel een extra belasting qua werkdruk. En aange zien een werkweek voor een poli tieman of -vrouw ook maar 36 uren telt, zal er iets moeten gebeuren. „Wil je tegemoet komen aan meer contact met de wijk, dan zul je an ders om moeten gaan met de mel dingen. Moet altijd alles op dét mo ment? Als ik pijn aan mijn knie heb en ik bel naar de dokter, dan kan het ook gebeuren dat hij vraagt of ik morgen even langs kan komen. En soms kan dat en soms niet. Een fiets die gestolen is of een melding van geluidsoverlast die al weer een tijdje geleden is. Moet je daar wel meteen met een auto naartoe? We zullen moeten bekijken wat er ur gent is en wat gepland kan worden. De geplande zaken, kunnen dan door de wijkagenten gedaan wor den. Dat betekent meteen dat je al tijd een bekend gezicht te zien krijgt", aldus Van Tol. „Ik weet dat diverse collega's daar best moeite mee hebben. Die vinden dat je me teen moet reageren als een burger met een melding komt. Maar als ie mand een gestolen fiets gevonden heeft, kan hij die best zelf bewaren. Administratief is dat heel simpel te regelen. En na een bepaalde perio de is die persoon dan juridisch ei genaar van de spullen. Daar hoeft toch geen agent met een busje voor te gaan rijden?" In elk geval zal het bureau Tholen er - zoals het er nu naar uitziet - geen extra mensen bij krijgen. „De basiseenheid Oost zit op de forma- tieve sterkte die het regionaal colle ge heeft vastgesteld. Dus zolang dat niet tot een andere verdeling komt, zal er hier geen personeel bijko men", zegt Van Tol. ZIE VERDER PAGINA 3 Kloet: „Ik heb te kennen gegeven dat (TROO). wij een aantal lege woningen hebben en dat we bereid zijn om woningen beschikbaar te stellen als de nood hoog is." De Kosovaren worden nu in tenten kampen ondergebracht maar volgens Kloet zijn er al 'signalen' dat de vluchtelingen ook ondergebracht gaan worden in woningen. Aanlei ding voor Kloet om zich te melden bij Aedes (fusie van nationale wo ningraad en Nederlandse cristelijke woningraad) waren de televisiebeel den van de afgelopen weken. „Als je dat menselijk leed ziet, hoef je niet lang na te denken." Beter Wonen heeft vooral in Sint- Maartensdijk woningen die leeg staan, maar volgens Kloet komen ook andere woonkernen in aanmer king als daar huurwoningen vrijko men. „Er is over geen aantallen ge sproken. Ik heb alleen maar gezegd dat als Aedes bij ons aanklopt, we bereid zijn om iets te doen." De directeur vergelijkt de situatie enigszins met de opvang van ex- Joegoslaven die in 1992 door de stichting werden gehuisvest en on der een aparte regeling vielen, de tij delijke regeling opvang ontheemden Wethouder Moerland deelde dins dagavond in de commissie algemeen bestuur en welzijn mee dat er bin nenkort in Sint-Annaland asielzoe kers worden ondergebracht en mo gelijk ook in enkele andere woonkernen. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft de gemeente dringend verzocht extra asielzoekers op te vangen die via een versnelde procedure een voorlopige vergun ning tot verblijf krijgen. Dat kunnen Kosovaren zijn, maar evengoed vluchtelingen uit andere landen. In Sint-Annaland zit al geruime tijd een groep vrijwilligers klaar om asielzoekers op te vangen en te be geleiden. Ondanks de berichten dat de asielzoekerscentra overvol zaten, kwamen er maar geen vluchtelin gen. Nu schijnt er dan eindelijk schot in de zaak te komen. De werk groep is dinsdag op de hoogte ge bracht van de nieuwkomers. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) wilde weten om hoeveel vluchtelingen het gaat die de gemeente op korte ter mijn denkt op te gaan vangen. Moerland antwoordde dat het om zeer kleine aantallen gaat en dat er enkele woningen nodig zijn. „Mocht het om grotere aantallen gaan, dan willen wij daar graag over praten," aldus het liberale raadslid. In een gezamenlijk rapport wijzen de Brabantse en Zeeuwse milieufe deraties (BMF en ZMF) de ontwikkeling van een industrieterrein in de Auvergnepolder radicaal van de hand. Het feit dat deze polder gelegen is in een ecologisch waardevol gebied, maakt dat industrie er absoluut niet past, aldus de federaties. Nadat er geen draagvlak bleek voor de aanvankelijk grootschalige plannen van de gemeente Bergen op Zoom om een 400 hectare groot industriegebied in de Auvergnepol der te ontwikkelen, sloeg de Bra bantse gemeente een andere weg in, namelijk die van een kleinscha lig industrieterrein van 55 hectare als uitbreiding van de Theodorus- haven. Maar de BMF en ZMF merken op dat de Auvergnepolder niet aan de stedelijke bebouwing ligt en dat er ook nog eens een groene hoofdstructuur in de buurt ligt (Lange Water en het Schelde- Rijnkanaal). Een bedrijventerrein zou los van de bebouwing komen te liggen, terwijl er ook geen noe menswaardige wegen of spoorlij nen naartoe lopen. Wel zou er een kade kunnen worden gemaakt in het Schelde-Rijnkanaal, maar dat zou de groene hoofdstructuur scha de toebrengen, aldus de milieufe deraties. Ook blijkt er volgens de BMF en ZMF geen onderzoek te zijn gedaan naar de ruimte die kan worden gewonnen door herstructu rering en intensivering op bestaan de bedrijventerreinen. De giganti sche reserves van General Electric Plastics springen wel in het oog, maar op de haven- en industrieter reinen is veel meer ruimte vinden, meldt het rapport. ZIE VERDER PAGINA 3 Gezinsgrootte telt bij eigen bijdrage ouders voor leerlingenvervoer Tweede consumentenbeurs trekt 2500 bezoekers naar veiling Sint-Annaland Veel exposities en concerten op kunstroute in Tholen-stad Huisartsen bezorgd over lange wachtlijsten Thoolse zorgcentra Unanieme steun gemeenteraad voor secretaris S. Nieuwkoop De Regenboog bouwt nieuw kleuterlokaal Gemeente ondanks kort geding bereid tot handreiking aan Poortvlietse garagehouder Laatste speeldag in voetbalcompetitie beslissend voor Thoolse derdeklassers Voetballer John Schot tekent contract met PSV Smash *76 handhaaft zich in eerste klasse OOK HET BESTE PAARD STRUIKELT WEL EENS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Zowel in Tholen als Sint-Philips land wordt dinsdag de dodenher denking gehouden. In Tholen ge beurt dat bij het herdenkingsteken in het park bij de Vossemeersepoort. Daar betrekt om kwart over zeven de nationale reserve de dodenwacht. Vanaf kwart voor acht speelt mu ziekvereniging Concordia uit Tho len enkele koralen. Even voor acht uur wordt The Last Post gespeeld. Vanaf acht uur wordt twee minuten stilte in acht genomen. Aansluitend wordt een couplet van het Wilhel mus gespeeld. Daarna leggen geno digden bloemen bij het gedenkte ken. Gereformeerd gemengd zangkoor Canticum brengt drie lie deren ten gehore: 'Nader mijn God tot u' van L. Maso, het Latijnse 'Beati Mortui' (Welzalig de doden) van F. Mendelssohn en 'Blijf bij mij Heer' van W.H. Monk. In Sint-Philipsland speelt muziek vereniging Concordia uit Sint-Phi lipsland vanaf kwart over zeven geestelijke liederen op de muziek- nis aan de Kerkring. Na het luiden van de klokken, wordt The Last Post geblazen waarna twee minuten stilte in acht worden genomen. Ook hier volgt het Wilhelmus. Een gebrek aan vrijwilligers is er de oorzaak van, dat oranjevereni ging Prins Willem-Alexander in Scherpenisse afziet van het organise ren van de jaarlijkse kinderspelen op koninginnedag. Ook de spelen voor volwassenen gaan niet door en het Oranjebal is voor 1 mei ge pland, zodat de dertigste april in het Thoolse dorp erg stil zal verlo pen. „Het is jammer, maar als we nauwelijks of geen medewerking van de ouders krijgen, zit er niets anders op", zegt voorzitter A.J. Slager van de oranjevereniging. Twaalf vrijwilligers had de vereni ging nodig om de voor vrijdag uit gedachte spelletjes in goede banen te leiden. Met veel inspanningen waren er dinsdagmiddag zes gevon den. „Ik heb ook het onderwijzend personeel van de school gevraagd, maar dat is niet bereid om te hel pen", aldus Slager. „Vroeger zette de oudercommissie van de Ooster- scheldeschool het op poten. Maar gaandeweg namen wij het onder on ze hoede en de laatste jaren organi seerden wij de kinderspelen volle dig. Een groot deel van de 80 kinderen van de school én van de peuterspeelzaal (de Groen van Prin- stererschool heeft altijd een eigen programma) deed eraan mee." Het vinden van vrijwilligers ging steeds moeizamer en vorig jaar lukte het maar net om er voldoende bij elkaar te krijgen. Dit jaar wilde de oranjevereniging de spelletjes niet op de Hoge Markt organiseren, maar in de nieuw bouwwijk bij de bejaardenwonin gen. Maar met zes vrijwilligers is het niet te organiseren, zegt Slager. Het vierkoppige bestuur van de ver eniging heeft de handen al vol aan het regelen en sturen van de activi teiten. Nu de spelletjes niet door gaan, heeft het volgens Slager ook geen zin dat muziekvereniging Eu terpe uit Sint-Maartensdijk een rondgang door Scherpenisse maakt. Het was namelijk de bedoeling dat de kinderen daarachter zouden aan sluiten. Door het schrappen van de kinder spelen wordt het een stille koningin nedag in Scherpenisse. Want de spe len voor volwassenen waren ook al niet geregeld. „Je moet daar toch voldoende ploegen voor op de been krijgen en we denken dat veel men sen naar de activiteiten van 400 jaar Stavenisse zullen gaan. Bovendien is het Pluimpotterrein zo drassig en vol waterplassen, dat het niet bruik baar is", aldus Slager. Hij zat een paar weken geleden nog met de Dorpsgemeenschap rond de tafel om te proberen samen de activiteiten op touw te zetten, maar dat is op niets uitgelopen. De Oranjebals in Sint- Maartensdijk en Stavenisse zijn voor Prins Willem-Alexander aan leiding om het eigen bal op zaterdag 1 mei te houden. Dan wordt ook een verloting gehouden, waarvan de op brengst volledig wordt bestemd voor hulp aan de Kosovaarse vluchtelin gen. Slager vindt dat de vereniging de inkomsten die ze bijvoorbeeld uit de jaarlijkse oliebollenactie heeft, voortaan maar aan goede doelen moet besteden. „Vorig jaar deden we iets voor Philadelphia". De bij drage van de gemeente, die de Oos- terscheldeschool nu doorsluist naar de oranjevereniging, moet de school voortaan zelf maar besteden. Op het schoolplein werden allerlei spelletjes opgesteld zoals groot mikado, skilopen en een wiebel- plank. De jeugd vermaakte zich hiermee uitstekend, terwijl de ou ders en andere belangstellenden binnen in de school een kijkje na men. Daar waren allerlei werk stukken van de leerlingen tentoon gesteld. Katamarans, tekeningen, schilderijen en andere knutsel werkjes waren te zien. Vanwege het 50-jarig bestaan, was er ook een oude schoolklas ingericht met het bekende Aap, noot, Mies op het bord. Er werden Zeeuwse bab belaars (kokkienen) verkocht en men kon onder het genot van een kopje koffie wat bijpraten met an dere bezoekers. Het kinderkoor Van Knop tot Bloem zong onder grote belangstelling enkele liede ren, op orgel begeleid door Mariël- le Wessels en onder leiding van Wilma van Duuren. In één van de ruimtes waren (achter een afzet- tinkje) oude handwerkspulletjes (vanaf 1930) tentoon gesteld. J. Kempeneers - auteur van het jubi leumboekje van de Koningin Julia naschool - vertoonde dia's van Sint-Philipsland in vroeger tijden. De bezoekers konden verder herin neringen ophalen aan de hand van klassefoto's en prenten van het personeel in de loop der tijden. De jeugd kon een rondrit maken met een huifkar. Aan het eind van de Jacqueline Glasbergen en Jordy Vermeij vermaken zich met het tekenen op een lei, in een oud schoolbankje in de Koningin Julianaschool. middag werden er door de leerlin gen van de school ballonnen opge laten. Degene wiens kaartje van het verste weg komt, krijgt een prijs. Veel geld zal de Koningin Julianaschool niet overhouden aan het evenement. „Dat was ook niet de opzet. We hebben heel wat spel letjes gehuurd en het ging ons echt om de gezelligheid. Een stukje promotie voor onze school en dat is heel goed gelukt. We kijken te rug op twee heel geslaagde weken waarbij we ook het project 'toen en nu' hebben afgerond", zegt di recteur C. van 't Hof. „Er zijn op de activiteitenmarkt heel veel mensen van buiten Sint-Philips land geweest. Oud-leerlingen van twintig, dertig jaar geleden. En het leuke was dat ze al voor de school in groepjes met elkaar stonden te praten. Het was eigenlijk een soort reünie." M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1