Verzuim Rode Kruis breekt ambulance op on Accelerando onder Eiffeltoren en kunstenaars op place du Wellevaete Oefening toont gebrek aan goede vluchtwegen in basisscholen aan Woningbouw en scholen problemen in Stavenisse 1 A A 1 1 DQDBEI0BEII3I QUI DANSEN Toppers van de week Tuinpaadje aanleggen? r-v 1,99 4,50 1,80 1,80 1,09 6,95 1,89 0,98 5,90 14,90 9,99 2,50 1,99 2,69 2,99 1,25 9,90 Donderdag 22 april 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Stichting nooit aangemeld bij provincie Extra budget Twee bekers voor Mireille v.d. Maas Elke zaterdagavond in de Wouwse Tol Single Star Tel. 0164-247905 Albert Heijn St.-Philipsland, Achterstraat 52. Albert Heijn Tholen, Kotterstraat 61. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wijnproeverij Napoleon Concours Drie brandweergroepen en veertig EHBO 'ers in actie te Sint-Annaland De vluchtwegen in de twee Sint-Annalandse basisscho len blijken niet goed te zijn. Dat concludeert EHBO- voorzitter Tj. Heijboer na de grootscheepse oefening van maandagavond, waarbij drie brandweerkorpsen en veer tig EHBO'ers betrokken waren. Door het in gebruik ne men van de gezamenlijke gemeenschapsruimte als apart leslokaal door elk van de twee scholen, is de nooduit gang daar afgesloten. Andere vluchtwegen waren ge blokkeerd door tafels.Heijboer noemt de oefening 'zeer leerzaam.' Ook brandweercommandant J. de Feijter spreekt over 'een heleboel leermomenten.' Verkeerde inschatting Bij kernbezoek van gemeentebestuur Geen windmolens Grote rommelmarkt en verkoping van boeken AUTOSCHADE C. Nagelkerke op dreef G.J. Glasbergen wint V?/y ,v; A 1/ A - f -Uv- imabo DanM naar Imabo voor de mooiste sierbestrating en professioneel advies! Imabo maakt het waar ENS - DE SCHELDE Het bestuur van het Thoolse Rode Kruis heeft elf jaar geleden ver zuimd de provincie in te lichten over de oprichting van de stichting am bulancevervoer en daarmee gehandeld in strijd met een voorschrift uit de vergunning voor ambulancevervoer. Evenmin kon de vergunning automatisch overgaan van de afdeling op de stichting, zegt de bestuurs rechter in 's-IIertogenbosch. Ambulancedienst Delta Ntxird, rechtsopvolger van de Th(X)lse ambu lancedienst, had de rechter gevraagd om dc provincie Noord-Brabant op te dragen een ti jdelijke vergunning af te geven. Brabant meent dat de vergun ning - in 1978 aan het Thoolse Rode Kruis verleend - van rechtswege is vervallen. Een tijdelijke vergunning vindt de rechter niet nodig omdat Brabant heeft laten weten, het vervoer door Delta Noord te gedogen zolang er geen uitsluitsel is over de definitie ve vergunning. De wet ambulancevervoer regelt dat een vergunning overgaat indien een onderneming onder algemene titel overgaat. Anders vervalt een vergun ning na drie maanden, behalve wan neer tevoren een nieuwe is aange vraagd. Weliswaar is volgens de rechter Delta Noord rechtsopvolger onder algemene titel van de stichting ambulancevervoer Tholen, maar de Thoolse ambulancedienst is dat niet van de Rode-Kruisafdeling. Bij de vorming van de stichting in 1988 heeft het bestuur van het Rode Kruis dat niet bij de vereiste instanties ge meld, noch is een nieuwe vergunning aangevraagd. En op dat feit beroept Brabant zich nu. Bezwaren van Delta- Noord tegen dat besluit, zullen in de ogen van de rechter door de provincie niet-ontvankelijk worden verklaard. Adviseur J. Heijmans van de ambu lancedienst verwacht, dat de juridi sche procedure rond dc Thoolse am bulancevergunning lang en kostbaar zal zijn. Hij spreekt van een 'uitmer- gelingsbeleid' door provincies en zorgverzekeraars. Omdat de ambu lancehulpverlening in Tholen onder het wettelijk vereiste niveau blijft, personeel niet conform dc cao wordt betaald en de huisvesting niet aan de norm (zoals arbo-wet) voldoet, heeft Delta Noord buiten de zorgverzeke raars om voor extra budget aange klopt bij de overheidsinstantie die daarvoor zorg draagt. „Met de op waardering van het Thoolse budget hoopt Delta Noord, los van verdere juridische procedures, op korte ter mijn de noodzakelijke aanpassingen te kunnen realiseren", zegt Heij mans. Accordeoniste Mireille van der Maas uit Sint-Annaland heeft zaterdag deel genomen aan het nationaal mu ziek- en zangconcours te Kerk-Ave- zaath. Het muziekstuk waarmee ze heeft deel genomen was 'Paraphrase über Werner: Heideröslein', in een bewerking van Curt Mahr. Ze kwam in de afdeling 'ere' en was goed voor in totaal 122,5 punten met lof van de jury. Ze kreeg in het rapport vijf ne gens, een achtenhalf en een acht van het jurylid W. Schroder en vier ne gens, twee keer achtenhalf en een acht van het jurylid H. Hessels. Ze oordeelden dat zij zeer muzikaal de accordeon bespeelt. Haar puntenaan- tal was het hoogste in haar afdeling, wat een beker opleverde. Van der Maas deed ook mee in een kwartet, dat verder bestond uit da mes van Goeree-Overflakkee. Met de ouverture 'Prima Vera' van Hans Naf speelden zij 109,5 punten bij el kaar in de eerste afdeling. De jury oordeelde dat dit een leuk gezel schap is om mee door te gaan. Ook voor dit onderdeel kreeg Van der Maas een beker, samen met de ande re leden van het kwartet. Pak even uw zakboekje THOLEN 24 apr. Psalmzang, Grote Kerk 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 24 apr. Theater Split, 'Strelingen', Vossen- kuil, 20.15 u. 28 apr. Koersbal, Vossenkuil 14 u. SINT-ANNALAND 22 t/m 24 april Consumentenbeurs, Vei ling, do 15-22 u„ vr 14-22 u., za 10-18 u. 24 apr. Ophalen spullen rommelmarkt. STAVENISSE 29 apr. Opening 400jaar Stavenisse. SINT-MAARTENSDIJK 26 apr. Gemeenteraad, gemeentehuis 14 u. 27 apr. Comm. alg. bestuur en welzijn, ge meentehuis 19.30 u. 28 apr. Comm. gem. ontwikkeling, ge meentehuis 19.30 u. SCHERPENISSE 24 apr. Rommelmarkt, De Hoeksteen, 9.30-12.30 u. en 13.30-16 u. SINT-PHILIPSLAND 24 apr. Projectdag Julianaschool, 10-15 u. BERGEN OP ZOOM ROXY 1: Arlington Road - do en ma t/m wo 20 u., vr 21.30 u„ za 16.15, 18.45 en 21.30 u., zo 16.15 en 20 u. Een luizenle ven - vr 18.45 u., za, zo en wo 14 u.. ROXY 2: The Bride of Chucky - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15 en 20 u. CINEM'ACTUEEL 1-2-3: I still know what you did last summer - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Een luizenleven - za, zo en wo 14 u. Message in a bottle - do en ma t/m wo 20 u., vr 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u., zo 14, 18.45 en 21.30 u. Babe in de grote stad - vr 18.45 u„ za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Patch Adams - vr, za en zo 18.45 u. 8 MM - vr t/m zo 21.30 u., wo 20 u. Abeltje - za en wo 14 u., zo 16.15 u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. Cinema Paradiso: Taste of cherry - ma 20.30 u. Twentyfourseven - di 20.30 u. Advertentie I.M. (utye &uxadafdeic*Ki. Knip wit, bruin of volkorenbrood Koffiebroodjes 4 stuks Bosbessenkwarkpunt Slagroomhoorn t/eno, uit eioeu Saucijzenbroodjes Roomboter appeltaart o*tqe wi&x{deli*t<ï Schouderham 100 gram Boterhamworst 100 gram Op alle A.H. Goudse kazen 4,- korting per kilo kaas van jong tot oud 1/eut owie ulee&>zfdeti*t4 Gehakt half om half kilo kilo voor Kipfilet kilo voor Kippenbouten 10 op schaal 7/OM. verwieuevde 4>i4*e*tte*t<zfdeli*uz Broccoli kilo voor Bospeen per bos Bananen kilo voor A.H. krieltjes 750 gram Golden delicious kilo voor Passiefruit kilo voor f/oK o*vie cUefumi£&<z{d&tiH4 Hertog roomijs of slagroomijs o.a. appel/bramensaus of toffee/amandelsaus doos 1000 ml. 4,79 albert heijn Advertentie I.M. Onder de voet van de EIjfeltoren brengt Accelerando haar klanken voor het publiek; en dat bepaald niet met de 'Franse slag 'Met de Franse slag' heeft in het Nederlands de betekenis 'er met de pet naar gooien' maar het tegenovergestelde was vrijdag en zaterdag het geval bij de jaaruitvoering van de koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland. Kosten noch moeite waren weer gespaard. In de sport zaal was het onderste deel van de beroemde Eiffeltoren (11 bij 11 me ter) met veel zelfwerkzaamheid van de leden nagemaakt en langs de wanden hingen zes grote reproducties van schilders als Van Gogh, Tou louse de Lautrec en Monet. De Franse sfeer werd in het dorps huis voortgezet, want daar toonden diverse kunstschilders hun werken en kon men proeven van allerlei soorten wijnen en banket. De place du Wellevaete leek daarmee op de Place du Tètre. Die grootse opzet van de donateursavond sloeg weer aan met meer dan 275 bezoekers op vrijdag- en bijna 200 op zaterdag avond. Voor het eerst konden die op een tribune plaatsnemen, zodat de bezoekers een goed uitzicht hadden op de fanfare, drumband en andere medewerkers. Al die extra materi aalkosten en inschakeling van der den, zoals presentator Kees van Broekhoven en zijn compagnon in grappen en grollen Arthur van Broekhoven, zijn alleen mogelijk door de financiële steun van oud- Accelerando-lid Theo Rijnberg van Rijnberg wegenbouw uit Goes. Die kondigde echter aan, dat hij voor de laatste keer 9500 gulden overmaak te, zodat de Sint-Annalandse mu ziekvereniging naar een nieuwe sponsor moet omzien. Voorzitter C. Vroegop bedankte in zijn openingswoord Rijnberg voor zijn jarenlange steun aan de jaaruit voering, die mede daardoor uitgroei de tot een grootse happening. Bijna het gehele college van b. en w. kwam er weer op af en op de place du Wellevaete werd de vriendin van wethouder Ravensteijn, Thea Nie- mantsverdriet, door Jules Thannhau- ser geportretteerd. Een prominent lid van de kunstkring Tholen waag de het om achter de coulissen te gaan voor een natuurgetrouwe teke ning. Het muziekprogramma dat o.l.v. Pierre van Broekhoven werd uitge voerd, was ook helemaal in Franse sferen, te beginnen met de Fanfare Royale van het koperkwintet. Cent mille chansons. The bells of the Notre Dame en de ouverture Or pheus in de onderwereld met daarin de bekende cancan. Tussendoor kre gen de luisteraars eèn glaasje rode wijn aangeboden, nadat Kees en Ar thur van Broekhoven op de van hen bekende komische wijze een wijn proeverij hadden gedemonstreerd. Na de pauze traden de tamboers op o.l.v. Thieu Rievers met o.a. Johan Vroegop als Napoleon, Martin van Popering als meesterkok en Anita Ridderhof als hofdame. De kleding paste perfect bij het thema van de concerten. De fanfare trad ook weer op, evenals het koperkwintet, de blokfluitleerlingen o.l.v. Corina van Driel met drie kinderliedjes en solist Rien de Jongh op accordeon. Dat in strument is ook onverbrekelijk met Frankrijk verbonden en de bezoe kers hadden al bij de entree kennis gemaakt met twee accordeonisten: mevr. Bax en mevr. Ridderhof. En tijdens het concert stal de kleine Maarten v.d. Harst met zijn grote ac cordeon op een ton de show. De cri tici die voor de pauze bij Orpheus in de onderwereld de cancan danseres sen hadden gemist, werden nog op hun wenken bediend met een werve lend optreden van een zevental da mes in fraaie kleding. Op de wijs van ,0 Waterlooplein' was er nog de traditionele meezin ger, waarbij men Parijs, Marseille en Bordeaux cadeau kon krijgen, want er gaat niets boven Sint-Annaland, zo zongen ook b. en w. uit volle borst mee. Maar Accelerando dacht ook aan de vluchtingen uit Kosovo en schonk de helft van de opbrengst van de verloting aan dc hulpverlening daar, waarbij sponsor Rijnberg het bedrag verdubbelde, zodat er 2000 gulden werd overgemaakt. De vaste bezoekers van de jaaruit voering moeten tot 2001 wachten op de volgende donateursavond, want in 2000 heeft Accelerando de han den vol aan de viering van 525 jaar Sint-Annaland. Ook is er dan in de cember een promsconcert, maar de aandacht van de muziekvereniging is eerst gericht op het concours in Valkenswaard. Dat wordt dit jaar nog gehouden met Singapore Expe riences als verplicht werk en Ross Roy als keuzenummer. Brandweerlieden helpen onder grote publieke belangstelling 'gewonden uit een autowrak tijdens de oefening in Sint-Annaland. Rond half acht maandagavond klon- voor het schooldammen. Brand- ken er enorme knallen in de omge ving van de basisscholen. Volgens het draaiboek was er een gasexplo- sie in de c.v.-ketel, terwijl twee monteurs* bezig waren om een sto ring te verhelpen. De gevolgen wa ren groot: brand in de c.v.-ruimte en de directe omgeving, kapotte ruiten, een geschrokken automobilist die tegen een boom rijdt en gewonde leerlingen en leerkrachten. In beide scholen werd er vergaderd, een to neelstuk voorbereid en geoefend wonden, ademhalingsmoeilijkhe den, snij wonden en botbreuken wa ren het gevolg van de gasexplosie en de brand. De Sint-Annalandse brandweer werd als eerste gealarmeerd en richtte zich op hulpverlening bij de chr. school. Sint-Maartensdijk, die bij de veiling paraat stond, werd ge dirigeerd naar de Raiffeis^nstraat, ■4Ï waar de auto met twee inzittenden tegen een boom was gereden. De blusgroep Stavenisse, die bij de Schutse was gestationneerd, ver leende hulp in de openbare school. EHBO'ers rukten uit vanuit de Wel levaete. Alleen de ambulance was niet echt. Een brandweerman en een vrijwilliger fungeerden als ambu lancepersoneel. Tijdens de nabespreking stelde Heijboer vast, dat er bij de inzet sprake was van een verkeerde in schatting. „De kinderen in de school, die bij de vuurhaard zaten, liet men doen. Daarentegen werd voorrang gegeven aan de twee be knelde inzittenden van dc auto." De Feijter noemt dat het verrassen de effect van zo'n oefening. „Waar leg je de prioriteit? Achteraf moetje zeggen: dat hadden we beter zo kunnen doen. Er is natuurlijk sprake van een stuk improvisatie. Je hebt met kinderen te maken die op de ra men van de school kloppen en de aandacht proberen te trekken, maar eerst kom je de gewonden in de auto tegen. Natuurlijk is het met echt ambulancepersoneel anders praten dan met een brandweerman die voor broeder speelt. Dc kinderen hebben ook zoveel aandacht getrok ken, dat de buitenverkenning tekort is geschoten. Daardoor is er veel te laat geblust. Eigenlijk hadden er meer dingen tegelijk moeten gebeu ren. Een vierde brandweergroep was nodig geweest. Die had zich dan specifiek met de brandbestrij ding bezig kunnen houden naast een groep voor redding in de chr. school, een ander voor hulpverle ning in de openbare school en de derde voor de slachtoffers in de au to", aldus De Feijter. De fietsenstalling van de scholen werd gebruikt als gewondennest. Van hieruit werden de slachtoffers naar de Wellevaete gebracht. Vijf tien volwassenen speelden slacht offer en in de chr. en de openbare school elk tien kinderen. „We heb ben veel medewerking gekregen", aldus EHBO-voorzitter Heijboer, die over een leerzame buitenoefe ning 'sprak als afsluiting van het sei zoen. De Kehobothschool voelt er niet voor om met een paar groepen in te trekken bij De Schalm. En peuterspeelzaal 't Stavertje zit prima in de openbare basisschool. Die geluiden kreeg het gemeentebestuur giste renmiddag te horen in Stavenisse, waar het eerste van een reeks kern- bezoeken plaatsvond. „We zijn met de neus op de feiten gedrukt ten aanzien van deze problematiek", vond SGP-fractievoorzitter M. Dijke. slissing te kunnen nemen. Het dorp ligt er netjes en goed ver zorgd bij, concludeerden zowel het college van b. en w. als de fractie voorzitters (die van PvdA en RPF/GPV ontbraken). „Een keurig ingericht dorp, dat gerekend naar de maat goed in de voorzieningen zit", vond burgemeester H.A. van der Munnik. Hij noemde als knelpunt voor de toekomst het onvoldoende ruimte kunnen bieden aan woning bouw voor de natuurlijke aanwas. Aan de Poststraat zou een wijkje ont wikkeld kunnen worden, maar ver werving van de grond verloopt moei zaam. Een andere optie is een dorpsvernieuwingsplan voor het wat vervallen gebied rond de Juliana- straat. Ook daar heeft de gemeente nog niet meer dan een oude schuur in eigendom. Bovendien staat deze plek niet als 'inbreidingsloeatie' in de woonvisie en ten aanzien van eigen dommen zijn er gecombineerde be langen met de Poststraat. Eventueel particulier initiatief, van een project ontwikkelaar, wijst de gemeente niet van de hand. De reformatorische Rehobothschool heeft door een inpandige verbouwing een negende lokaal gecreëerd en na 2000 misschien zelfs een tiende lo kaal nodig. Bij De Schalm daarente gen worden twee lokalen niet voor de lessen gebruikt. De gemeente, sinds enkele jaren verantwoordelijk voor de huisvesting van scholen, heeft in een verordening geregeld dat per woon kern een school met ruimtegebrek eerst moet kijken of er in een andere school ruimte over is. Het bestuur van de Rehobothschcxil was destijds tegen deze regeling, maar krijgt er nu mee te maken. Dat men niet wil, heeft on der meer te maken met de identiteit van de school. Maar ook de afstand tussen beide scholen - de ene ligt aan de westkant van het dorp. de andere aan de oostkant - is een probleem. Bovendien is het geen prettige situatie om als school een dependance op af stand te hebben. De afstand en het hebben van een dependance werden door zowel Dijke als D66'cr M. Dijke nadelig genoemd tijdens de perscon ferentie, die het gezelschap gaf na het twee uren durende bezoek aan Stave nisse. Wethouder W.C. van Kempen gaf aan wat de knelpunten zijn bij medegebruik van lokalen: het moet klikken tussen beide scholen, er kun nen bouwkundige aanpassingen no dig zijn, een dependance heeft nooit de voorkeur, en de peuterspeelzaal zou moeten verhuizen. De leidsters van 't Stavertje maakten de politici duidelijk dat ze in De Schalm naar hun zin zitten, dus niet terugverlan gen naar De Stove. Zou van medege bruik worden afgezien, dan komt iets anders om de hoek kijken: een lokaal bijbouwen kost veel geld. Jaarlijks moet de gemeenteraad het voor huis vesting beschikbare bedrag verdelen. Onlangs nog moest een aanvraag van Die Heenetrechtschool - die recht heeft op extra ruimte - in eerste in stantie worden afgewezen omdat er geen geld voor was. Door een mee valler op een andere post komt het lo kaal er alsnog. Ten aanzien van Stave nisse moet het gemeentebestuur alles nog op een rij zetten, alvorens een be- Het dorpsbos dat in het kader van de ruilverkaveling bij de Stoofdijk en Oudelandsedijk wordt aangelegd, vindt he^ gemeentebestuur een aan winst. Een kijkje in de - lege - Mog- gershilpolder heeft de gemeente ge sterkt in de opvatting dat daar geen windmolenpark moet komen. De pro vincie denkt daar anders over. „Ik heb de burger gemist", zei Van den Donker. Hij is voorstander van de oude formule van het kernbezoek: met een avondgedeeltc waar de inwo ners hun zegje kunnen doen. De bur gemeester beaamde dat het gezel schap weinig mensen heeft ge sproken. „De Stavenissenaren zijn een nijver volk en de meesten waren dan ook aan het werk toen wij door het dorp liepen", was zijn verklaring. Het volgende kernbezoek is op 12 mei, dan is Sint-Annaland aan de beurt. VERVOLG VAN PAGINA 2 De Nederlandse Hervormde Ge meente houdt zaterdag in de Hoek steen een grote rommelmarkt en ver koop van tweedehands boeken. Er zullen vele tafels met goede en soms antieke spullen zijn en duizenden boeken. Het assortiment boeken om vat onder meer theologie en filosofie, kinder- en jeugdboeken en streekro mans. Verder zijn er stands met bloe men en planten, perkgoed, bloempot ten, levensmiddelen, zelfgemaakte kaarten, hobbyspullen, handwerk en nog veel meer. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. De rommel markt duurt van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16 uur. Regelingen met elke verzekeringsmaatschappij. Leenauto's luxe en bestel Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie I.M. Nagelkerke weer goed op dreef in zijn partij tegen M. Hage. Hij maakte slechts één poedel en haalde met 3,53 het hoogste gemiddelde. W. Bijl maakte met 19 caramboles de hoog ste serie en A. Schot speelde met 18 beurten de kortste partij. A. Schot-L. Bijl 10-6.41; M. Hage- W. Bijl 6,67-10; T. Demming-A. Burgers 9,41-10; P. van Roosendaal- A. Demming 10-5,94; H. Comelis- sen-J. Niemantsverdriet 10-7,53; G. de Jonge-H. Rensink 9,72-10; H. Comelissen-W. Bijl 10-7,02; P. van Roosendaal-C. Bal 10-4,8; A. Dem- ming-L. Bijl 10-8,46; T. Demming- M. Uijl 8,82-10; H. Rensink-A. Bur gers 9,78-10; M. Hage-C. Nagel kerke 6,67-10. Slnt-Philipsland Poortvliet Bij biljartvereniging Tolrust was C. De eerste wedstrijd van zeehengel- club de Makreel leverde een goede vangst op. Er werd 13 kg vis op de kant gehaald. G.J. Glasbergen werd winnaar, terwijl J. van Kolthooni bij de jeugd eerste werd. Uitslag eerste vijf deelnemers: I G.J. Glasbergen 1415 p; 2 W. v.d. Male 1335 p;3J.M. Geense 1265 p; 4 A.M. Kosten 1135 p; 5 C. van Moort 1065 p. Uitslagen jeugd: J. van Kolthoorn 1045 p; 2 R. Roth 455 p; 3 P. Quist 405 p; 4 P. Ver wijs 355 p. De volgende wedstrijd wordt zaterdag 1 mei van 14 tot 17 uur gehouden aan het Zijpe. f "V f y„ t V-.T V* Zeelandhavan 7 Bergen op Zoom Telefoon: 0164 271600 Fax: 0164 25966B Openingstijden showroom: ma: 13.00-17.30 dl-do: 8.30-17.30 vr 8.30-21.00 xa: 9.30-17.00 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9