'Aan het oude hoefijzer kun je al zien hoe een paard loopt' &zuinig 2?® ï^intratuin Bijzondere poorten in jarig Stavenisse Vossemeerder 1,5 jaar celstraf voor ontucht Ons Dorpshuis blijft, maar hoe is onbekend Tholen moet 3400 gulden aan varkenshouder betalen Parkeren op stoepen onveilig Donderdag 22 april 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Op het erf van de familie Moerland aan de Nieuweweg in Stavenisse staat een ijzeren hoefstal. De strevaolje werd vroeger gebruikt om werkpaarden in te beslaan, maar de warmbloedige rijpaarden die op Tholen steeds talrijker worden, willen er niet in staan. Joey Moerland beslaat zijn paard Jacco dan ook gewoon buiten achter de schuur. Het dier staat vast met een touwtje aan de muur. „Jacco, Jaccóóó," roept Joey om de haverklap als het paard weer eens niet meewerkt en zijn voet wil terug trekken die Joey aan het bekappen is. „Niet doen. Werk toch eens mee." Joey Moerland (22) uit Stavenisse, van motorcrosser tot hoefsmid M Mooi op stand Schroeilucht Altijd krom Misbruik van vertrouwen leerling-kapster De 31-jarige F.J.J, van T. uit Oud-Vossemeer heeft een gevangenisstraf gekregen van 18 maanden wegens ver krachting van een 16-jarige leerling-kapster in zijn toen malige zaak te Tholen. De officier van justitie had 24 maanden celstraf geëist, maar de rechtbank achtte niet bewezen, dat de werkgever ook ontucht had gepleegd met een nu 20-jarige kapster in zijn vestiging Sint-Phi- lipsland. Psychische gevolgen Twee zaken Raad van State winst, één verlies Zes weken 363 Stavenissenaren ontbijten op koninginnedag in de open lucht Voor iedereen die Stavenisse inrijdt is het sinds dit week einde duidelijk dat het dorp dit jaar iets bijzonders te vie ren heeft. In de Poststraat en op de Stoofdijk zijn feest poorten geplaatst om aan te geven dat Stavenisse 400 jaar bestaat. De ene is een traditionele, maar de andere een bijzonder ontwerp van Henri Zwerus, die bouwkun de studeert aan de technische universiteit Delft. Feestprogramma Gemeente voor dorpshuizen in alle woonkernen Lamellen en dak Verenigingstarief Toch is Jacco geen moeilijk paard, vertelt de 22-jarige hoefsmid in opleiding. Hij maakt wel mee dat paarden door een veearts eerst ver doofd moeten worden wil de hoef smid iets gedaan krijgen. Joey Moerland moet nog een maand naar Dcurne om de oplei ding voor hoefsmid af te ronden. Eén keer in de week loopt hij stage bij een hoefsmid in Woensdrecht en leert hij in de praktijk te kneep jes van het vak. Straks mag hij zich gediplomeerd hoefsmid noe- Joey Moerland beslaat het rijpaard Jacco. men, maar zijn beroepspraktijk zal er anders uitzien dan die van de dorpssmeden van vroeger. Tot twee jaar geleden deed de Sta- venissenaar nog aan motorcross, nu rijdt Joey paard en wordt hij hoefsmid. Waarom die omme zwaai? „Met motorcross was ik een beetje aan het eind van mijn Latijn. Ik reed in een vrij hoge klasse. Het ging steeds harder. Een vriend van me was gevallen en had een zware dwarsleasie. Dan ga je nadenken: als ik zo hard rijd en ik val, dan kan ik dit of dat breken. Dat zag ik niet zitten. Ik heb er ge woon een punt achter gezet." Geheel ongeschonden is Moerland niet uit de motorcross gekomen. „Ik heb mijn knie verdraaid, een keer een pols gebroken en bij de indoor in Goes een klein botje in mijn pols. Er moest een pen inge zet worden. Ik heb er nog steeds last van. Ik kan mijn ene hand niet zo goed gebruiken als de andere." Bij het bekappen ondervindt Joey daar ook enig nadeel van. Joey werkt bij zijn vader in het kokkelverwerkingsbedrijf in Sint- Maartensdijk, een dag per week gaat hij naar school. In de kantine van het bedrijf kwam het zo eens ter sprake. Dat er steeds meer paarden en pony's op het eiland komen. En dat het wellicht een goede business zou zijn om paar den te gaan beslaan. Tenslotte zat het ook in de familie. Zijn over grootvader Arjoan Gebraad en zijn oud ooms Barend Gebraad in Sta venisse en Piet Potter in Sint- Maartensdijk gingen hem voor. Joey zag er wel wat in. „In de fa briek bij mijn vader is het wel leuk, maar ik heb niet zoveel op leiding. Na de technische school ben ik mts gaan doen, de korte op leiding in de metaaltechniek. Ik wil graag iets opbouwen en ik ben niet het type dat bij een baas wil werken. Ik ben de enige hoefsmid op Tholen. Dat vind ik ook wel leuk. En paarden en pony's houden is erg in opkomst." In het schuurtje waar Joey de hoef ijzers in het vuur legt, hangt een emaille bordje dat aan zijn voorva deren herinnert: Fa. A.C. Gebraad, rijks-gediplomeerd hoefsmid. In Stavenisse was het C. Marinis- sen ('Kees de smid') die ruim twintig jaar geleden voor het laatst een paard besloeg in het dorp. Ma- rinissen nam het bedrijf van Ge braad aan de Wilhelminastraat over. Barend Gebraad werkte met hem samen. Het ambacht komt voor het voetlicht tijdens de vie ring van het 400-jarig bestaan van het dorp. Moerland is van plan op de braderie een paard te beslaan. Maar zover is het nog niet. Bij Jacco verwijdert Joey de oude hoefijzers. Eerst tikt hij de krom- geslagen nagels die de ijzers onder de hoeven houden recht waarna hij met een tang vrij gemakkelijk het ijzer vanonder de hoef kan trek ken. Aandachtig bekijkt hij het ge bruikte exemplaar. „Je kan er aan zien hoe het paard loopt, hoe hij zijn voet neerzet. Hier is het ijzer veel meer gesleten dan daar." Joey gaat nu de hoef bekappen. Met een mes en een hamer kapt hij het hoorn weg dat onder het ijzer is aangegroeid. „Het is dood mate riaal, net als de nagel bij een mens." Joey klemt de hoef stevig tussen zijn benen op zijn schort. Met een renet, een scherp kromge bogen mes, snijdt hij stukjes van de straal af, het veerkrachtige eel- tweefsel dat de driehoekige ruimte opvult van de achterrand van de zool en in een pijlpunt naar de voorzijde van de hoef loopt. De splinters hoorn, eelt en ander vuil vallen op de grond, de hoef wordt al schoner en schoner, maar ook vlakker. „We gaan de voet mooi op stand zetten, heel plat. Daarbij kijk je naar de stand van het kootbeen en het hoefbeen. Dat moet in één lijn staan. Dat is het beste voor het paard. De hoef moet mooi vlak staan. Kijk. paar den kunnen best op blote voeten lopen, hoor. Maar aangezien ze hier zoveel op de weg lopen, ben je wel verplicht er hoefijzers on der te zetten." Joey laat de voet los, doet een paar stappen achteruit en kijkt hoe de voet op de betonnen vloer staat. Als de ene hoef klaar is, begint hij aan de andere. Deze voet noemt Joey een brokkelvoet. De hoef vertoont scheuren en gaatjes die de andere hoeven niet hebben. Een nadeel. Het zou kunnen dat het ij zer minder goed bevestigd kan worden. Het putje aan de voorrand lijkt op een blaar ('blcine'), maar dat blijkt bij nader onderzoek niet het geval. Nu is het tijd om de ijzers in het vuur te leggen. Uit een van de vele dozen met hoefijzers kiest Moer land de juiste maat voor het springpaard. Het aloude smids vuur met kolen en een blaasbalg is hier vervangen door eengasfles met een klein vierkant gasoventje. Kraantje aanzetten, aansteker er bij en de ijzers liggen in de vlam men. Wel zo gemakkelijk. Het werkt snel en het kan van de ene stal naar de andere meegeno men worden. Een hoefsmid van nu moet mobiel zijn. Als de ijzers roodgloeiend zijn, pakt de smid er eentje met een tang uit het vuur en legt het op het aanbeeld, slaat de lip aan de voor kant plat en slaat het ijzer zoveel mogelijk naar de vorm van Jacco's voet. „Ik heb de hoef bekeken. Ik weet hoe hij er uitziet. Dat heb ik in mijn hoofd. Daar kan je een ij zer een heel eind naar toemaken. Zo, dat het ijzer makkelijk over de teen rolt," zegt Joey in het taalge bruik van een hoefsmid. Met een andere tang neemt hij het ijzer op, loopt naar buiten en vraagt Jacco weer om zijn voet. Weer klemt de smid de hoef tus sen zijn benen. Hij zet het hete ij zer op de hoef die nu begint te ro ken en te geuren: de typische schroeilucht die veel mensen nog van vroeger kennen als ze langs de 'smisse' in hun dorp liepen terwijl er een paard werd beslagen. „Bij het branden kijk ik of de maat van het ijzer goed is en brand ik de hoef naar het ijzer toe." De on effenheden die er nog waren, wor den door de hitte weggebrand. Met een rasp haalt hij nog wat hoorn weg en maakt hij de nagel mooi rond. Het is een kunst om het ijzer in één keer in de juiste vorm te slaan. Joey moet ook nog wel eens terug naar het aanbeeld om nog een paar klappen op het ijzer te geven voor de 'pasvorm'. „Het moet goed ge beuren." De ijzers worden tegenwoordig in de fabriek gemaakt, maar op school leert Moerland ook zelf ij zers te maken. Er zijn diverse ty pen: er zijn achter- en voorklap pers, voor- en achterstrijkijzers. Ijzers voor paarden en voor po ny's. Een niet onbelangrijk vak op school is ergonomie, waarin de leerlingen geleerd worden om het werk zodanig aan te passen dat ze zichzelf niet te zwaar belasten. „Het is een heel zwaar vak. Je staat altijd krom. Je belast je rug. De paarden leunen op je, trekken en duwen. Bij ergonomie leer je hoe je je rug het beste kan gebruiken." Volgens Moerland haken vele leer lingen af omdat het lichamelijk te zwaar is. Als hulpmiddel beschikt De smid bezig met het vormen van een hoefijzer. de moderne smid over een bok, een ijzeren paal van ongeveer een hal ve meter waar het paard zijn voet op kan zetten in plaats van op de knie van de hoefsmid. Koudbloedige trekpaarden lieten zich vroeger aanzienlijk makkelij ker beslaan. ^Dezc staan hoger in het bloed, hé. Die krijg je niet in zo'n hoefstal. Dan slaan ze zich zelf eruit." Als het ijzer goed van vorm is, slaat Joey het ijzer met nagels vast. Maar niet nadat hij Jacco voor de zoveelste maal om medewerking heet gevraagd. Joey heeft inmid dels hulp gekregen van zijn neef Kevin van den Hoek (motor crosser) die het dier vasthoudt en als het weer eens begint te regenen in de stal zet. Gemakkelijk werkt dat niet. De ruimte is klein en het is er donker. Toch is Joey bijna klaar. „Je nagelt door de hoef heen, in de rand. Vier nagels aan de buitenkant en drie aan de binnekant. Je slaat ze om en knijpt ze af. Het is net als met nie ten. Vast zitten ze." Kracht en uithoudingsvermogen zijn niet voldoende voor het vak. „Je moet ook met dieren om kun nen gaan. Je moet niet bang zijn. Paarden zijn grote dieren. Sommi gen kunnen er niet mee overweg. Die stoppen ermee. Tachtig pro cent van de leerlingen vindt het te zwaar. Die haakt af. Maar je kan het wel leren. Door het veel te doen. Daarom loopje ook stage." De hoefsmid vijlt tot slot een rand je aan het ijzer. Het glimt. „Dat vinden de mensen mooi. Dat is je visitekaartje." De politie hield de man 12 juli 1997 aan op verdenking van ont ucht en de justitie ging 15 juli over tot voorlopige hechtenis, wat 13 augustus 1997 werd opgehe ven. De meervoudige kamer van de Middelburgse arrondissements rechtbank achtte bewezen, dat hij in de periode van 1 februari tot en met 30 juni 1997 meermalen keer met geweld of onder bedreiging de stagiaire - die toen nog minder jarig was - had verkracht. Van T. had het meisje bij de keel of de nek gepakt, haar kleding uitge trokken of losgemaakt en de deur van de ruimte waarin ze verble ven, op slot gedaan. In Sint-Philipsland had de kapper zich al eerder vergrepen aan een nu 20-jarig meisje. Dat gebeurde omstreeks 24 juni of in de periode van 1 juni tot en met 12 juli 1996, toen ze nog minderjarig was. Ook hier zou er geweld en bedreiging vooraf zijn gegaan aan de ontucht, die bestond uit vastpakken, betas ten, strelen en uiteindelijk ver krachting. Van T. zou gedreigd hebben aan de ouders van het meisje te vertellen dat zij drugs zou gebruiken. Ook zou hij ge dreigd hebben ervoor te zorgen, dat het meisje geen werk meer zou kunnen vinden als kapster. De rechtbank achtte dit niet wettig en overtuigend bewezen en sprak Van T. vrij ten aanzien van ontucht met de oudste van de twee Vossemeer- se meisjes. De rechtbank veroordeelde de kapper ook voor het illegaal aftap pen van elektriciteit in de periode van 21 januari lot 13 mei 1998. Omstreeks die laatste datum bleek hij ook een busje cs-gas voorhan den te hebben, bestemd voor het treffen van personen met verstik kende en/of weerloosmakende en/of traanverwekkende stoffen. Bij het bepalen van de straf hield de rechtbank rekening met de ernst van de feiten en de omstandigheden waaronder deze zijn begaan. De kapper onderhield destijds een rela tie met een zestienjarig meisje dat in de salon werkzaam was. Hij nam een positie in met een zeker over wicht, want het slachtoffer stelde een zeker vertrouwen in hem en bo vendien was ze als werknemer af hankelijk van haar werkgever. Ver krachting is op zich al een ernstig feit en de rechtbank rekende Van T. ook toe, dat hij misbruik had ge maakt van het door het jeugdige slachtoffer in hem gestelde vertrou wen. De rechtbank nam voor wat betreft de persoon kennis van reclasse- ringsrapporten van juli 1997 en fe bruari 1999. „Verkrachting is een ernstig feit, waarbij de slachtoffers vaak langdurig lijden onder de psy chische gevolgen. Niet is uit te slui ten, dat deze schade van niet-voor- bijgaande aard is. Op een dergelijk ernstig feit kan niet anders worden gereageerd dan met een onvoor waardelijke gevangenisstraf van lange duur", aldus de rechtbank in de motivering van de straf, die 'pas send en geboden' wordt genoemd. Kinderbescherming drukker. De Raad voor de Kinderbescherming verrichtte in Zeeland het afgelopen jaar 203 onderzoeken naar mishan deling en opvoedingsproblemen bij kinderen. Dat zijn er 18 meer dan in 1997. Er werden 91 kinderen onder toezicht gesteld. In totaal is er 456 keer een rapport opgemaakt over jeugd die het criminele pad op ging (in 1997 waren dat er nog 346). Vlijtige Liesjes of Impatiens. Lange bloeitijd en verkrijgbaar in diverse kleuren. Voelt zich lekker in de schaduw of halfschaduw. 10 stuks In draagtas, van 4.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS 24 APRIL DEMONSTRATIE 'GROEIVORMEN EN KLIMPLANTEN" Koopavond: donderdag en vrijdag tot 20.45 u. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 u. Advertentie I.M. Het gemeentebestuur van Tholen heeft terecht de bouwaanvraag voor twee varkensstallen aan de Bitterhoekseweg bij Poortvliet aangehouden en al even terecht de aanbouw bij een stal aan de Noormansweg te Scherpenisse ge weigerd. Maar de weigering van het uitbreiden van een andere stal aan de Bitterhoekseweg was onte recht. Dat heeft de Raad van Sta te geoordeeld. Zolang niet vastgesteld kan worden of een bouwplan past in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied, kan het gemeentebestuur niet op het be stemmingsplan vooruitlopen via een wijzigingsbesluit, maar moet het de vergunningaanvraag aanhou den. Het nemen van een nieuwe be slissing op een bezwaar kan ook niet tot een andere uitkomst leiden. Die uitspraak van de Middelburgse rechtbank ten aanzien van een be zwaar van mevrouw H.M.D.L. van Strien uit Poortvliet is door de Raad van State bevestigd. Mevrouw Van Strien wil aan de Bitterhoekseweg twee stallen bouwen voor 4992 var kens. De tiende herziening van het bestemmingsplan, die in procedure is en in grote lijnen het streekplan Zeeland volgt, bevat vergaande be perkingen voor de intensieve vee houderij. Ook mevrouw A. van der Wouw uit Best heeft geen gelijk gekregen van de Raad van State. Zij wilde aan het door A.J.M. van Genugten geëx ploiteerde bedrijf aan de Noormans weg een stal voor 1320 varkens bij bouwen. Omdat binnen tien meter van de erfascheiding wordt ge bouwd, heeft de gemeente de aan vraag geweigerd wegens strijdig heid met het bestemmingsplan. Dat het aangrenzende perceel inmiddels van dezelfde eigenaar is, doet daar bij volgens de gemeente niet ter za ke. De Raad van State onderschrijft die stelling: de kadastrale begren zing van een perceel dient uitgangs punt te zijn bij het bepalen van de erfafscheiding. Gewijzigde eigen domsverhoudingen kunnen dat niet veranderen, want dan zou een be stemmingsplan worden herzien op een manier waarin de wet niet voor ziet. Op de bouwaanvraag van M.A.J.M. Welvaarts uit Boxtel dient het ge meentebestuur binnen zes weken een nieuwe beslissing te nemen. Drie jaar geleden weigerde de ge meente een uitbreiding (overigens is ook de eigenlijke stal nog niet gere aliseerd) omdat die 20 centimeter groter werd dan het bestemmings plan toestaat. Maar de Raad van Sta te vindt dat Welvaarts de gelegen heid had moeten krijgen om het bouwplan aan te passen (hij had la ten weten door het verkleinen van de ruimte tussen de twee al vergunde stallen het bezwaar te kunnen weg nemen). Als regel biedt Tholen aan vragers wél de gelegenheid om bouwplannen op ondergeschikte punten aan te passen. Dat kan dan niet nagelaten worden in een geval waarbij het gemeentebestuur de ge volgen (hier: het moeten meewerken aan de realisatie van een varkens stal) niet wenselijk acht. oordeelt de Raad van State. Die vernietigt niet alleen het besluit van burgemeester en wethouders, maar ook de uit spraak van de rechtbank te Middel burg (die de gemeente vorig jaar ge lijk gaf). De gemeente moet aan Welvaarts de kosten van die rechts zaak - 3403 gulden - vergoeden. Een deel van de ploeg die de feestpoorten in Stavenisse plaatste. Een blauwe golf overspant tot sep tember de Stoofdijk ter hoogte van de coupure bij dorpshuis De Stove. „Deze poort staat vlakbij het water. En Stavenisse heeft in zijn bestaan veel met het water te maken gehad. En feestvieren is toch ook stilstaan bij wat er is gebeurd", legt Zwerus uit. De student heeft de golf zo ge construeerd, dat ze vanaf het land de zee in rolt. „Om te symboliseren dat we nu de zaak onder controle hebben." Aan de golf wordt een riek bevestigd die de wormenspitters symboliseert. En aan weerskanten is het wapen van Stavenisse aan de poort gehangen. De andere poort is er een met torens aan de linker- en de rechterkant. Aan de bouwsels heeft met name Flup Lindhout heel wat uurtjes besteed. Een groep vrij willigers plaatste ze vrijdagavond in de Poststraat en zaterdagmorgen bij De Stove, met behulp van een vrachtwagen met een kraan erop. Met de onthulling van het kunst werk op het Van der Lek de Clercq- plein worden de feestelijkheden volgende week donderdag ingeluid. Daags daarna bruist Stavenisse van de activiteiten. Voor het ontbijt in de open lucht hebben zich al 363 men sen aangemeld bij de stichting 400 jaar Stavenisse. Het is de bedoeling dat zij zoveel mogelijk gekleed gaan in kostuums uit de Ot-en-Sien- tijd. Het ontbijt vindt vanaf acht uur plaats op de Voorstraat of het Van der Lek De Clercqplein. Als het slecht weer is, wordt het etentje in dorpshuis De Stové gehouden. Dan zal er ontbeten worden in twee ploegen, vanwege de beperkte capa citeit. Op koninginnedag is er ver der een fancyfair met kinderspelen, een historische optocht en een wed strijd gevels versieren. Een oranje bal in De Stove sluit deze extra feestelijke koninginnedag af. De komende maanden vinden nog tal van festiviteiten plaats in het jari ge Stavenisse: 13 t/m 15 mei viering 35 jaar SC Stavenisse: 20 mei Zeeuwse avond; 2 t/m 4 juni wandel- driedaagse gymvereniging Kwiek; 4 t/m 11 juni fototentoonstelling; 12 juni muziekdag; 19 juni spelletjes dag en playbackshow; 10 juli haven en kadefeesten met braderie; 24 juli fiets 'm erover; 29 oktober zang avond diverse koren ter afsluiting. Het gemeentebestuur is tot de conclusie gekomen dat er in iedere woon kern van Tholen een dorpshuis moet zijn. Ons Dorpshuis in Anna Jaco- bapolder wordt dan ook gehandhaafd, maar in welke vorm dat moet de gemeente nog bekijken. Wethouder I.C. Moerland kon de inwoners van de kleinste Thoolse woonkern maandagavond niet veel nieuws vertellen. Een klein jaar geleden stelde de ge meente het voortbestaan van het dorpshuis in het ruim 4(X) inwoners tellende dorp ter discussie. De ex ploitatie vergde jaarlijks 40 mille en aan huur kwam er slechts 2600 gul den binnen. De bezettingsgraad was 'zeer laag'. Met het doel tot een bete re exploitatie van het gebouw te ko men, werd in oktober een bijeen komst voor de bewoners belegd. Zo'n 120 mensen kwamen daar op af met een duidelijke boodschap: Ons Dorpshuis moet blijven, want er zijn toch al nauwelijks voorzieningen in Anna Jacobapolder. De provinciale welzijnsinstelling Scoop werd door de gemeente ingeschakeld om over de toekomst van het gebouw mee te denken. Scoop becijferde dat jaarlijks ruim 4800 mensen Ons Dorpshuis gebruiken, voornamelijk 55-plussers. Zestien regelmatige gebruikers ston den geregistreerd, van de huisarts tot de kleutergym. In februari van dit jaar besloot het ge meentebestuur om Ons Dorpshuis (dat in 1957 werd gebouwd) te hand haven. Maandag kwamen een kleine 50 inwoners luisteren naar wat de wethouder daarover te zeggen had. Moerland benadrukte dat de dorpsge meenschap een eigen verantwoorde lijkheid heeft ten aanzien van het overeind houden van voorzieningen. In een nota - die nog niet door burge meester en wethouders is besproken, zodat er maandag weinig over ge zegd kon worden - zet de gemeente alle dorpshuizen e.d. op een rij en be kijkt wat er de komende jaren aan in vesteringen nodig is. En dat is heel wat. gezien alleen al de wettelijk ver eiste geluidwerende isolatie, meldde Moerland. Die zal dan ook niet in al le dorpshuizen toegepast gaan wor den; een aantal, waaronder Anna Ja cobapolder, zal het moeten doen met de regeling dat op maximaal twaalf dagen in een jaar er geluidsoverlast mag zijn. In welke vorm er een voorziening in de Polder blijft, weet het gemeente bestuur nog niet. Voor bijvoorbeeld Scherpenisse - waar het Holland Huis ook dringend opgeknapt moet wor den - is er al wel een idee: het dorps huis integreren in de twee basisscho len die daar nieuw gebouwd gaan worden. Ten aanzien van Ons Dorps huis meldde Moerland dat dit jaar in ieder gevallen lamellen aangebracht gaan worden. Ook een nieuw dak komt eraan, misschien al volgend jaar maar dat moet nog in b. en w. worden besproken. De geplande in vesteringen tonen volgens de wet houder aan dat de gemeente het ge bouw voor een langere tijd in stand wil houden. Vanuit de zaal werd aangedrongen op een betere verwarming. Nu is het vaak óf te wamt óf te koud, de tem peratuur kan niet geregeld worden. Dat kost onnodig veel geld, vonden enkele aanwezigen. Leden van het klaverjasclubje klaagden over de in hun ogen hoge huur: drie tientjes voor een hele middag in de foyer (in januari is de huur een tientje omhoog gegaan; ook van de andere dorpshui zen is die gestegen). Men pleitte voor berekening van het goedkopere ver- enigingstaricf. zónder dat vereist wordt dat het clubje zich - tegen hoge kosten - als vereniging laat registre ren. Moerland hield eerst de boot af, maar zegde uiteindelijk toe in b. en w. aan de orde te willen stellen of de regeling zo stringent toegepast moet worden. Beheerster E. v.d. Reest-Lindhout meldde een toename in het gebruik van het gebouw, vooral voor verjaar dagen komen mensen steeds vaker. Ze informeerde of er al is nagedacht over de mogelijkheid van een aula vor begrafenissen. Moerland wilde daar geen uitspraak over doen, maar wees op een mogelijke precedentwerking ten aanzien van andere dorpen in de gemeente. Dat het gebruik van het ge bouw toeneemt, noemde hij bemoedi gend 'en een felicitatie waard'. Stemmen van lezers Naar aanleiding van het artikel op de voorpagina van 15 april wil ik reageren op het afnemende norm besef bij veel mensen. Het gaat over het bericht, waarbij een jongen van achteren aangereden wordt door een auto en de bestuurder doorgereden is. De ergernis van mijn kant komt vooral door het toe spitsen van de schuld op de auto mobilist die doorgereden is. Er staat slechts een klein regeltje over de ware oorzaak, namelijk de op de stoep geparkeerde auto. Natuurlijk is het beschamend, dat een automo bilist doorrijdt als hij iemand heeft aangereden en ik zal de laatste zijn die niet vindt dat dit soort 'mensen' .harder gestraft moet worden. Maar er valt ook te constateren, dat er steeds meer auto's op de stoepen geparkeerd worden en dat belet een veilige doorgang van voetgangers. Natuurlijk zijn er dan mensen die zeggen dat het meevalt, maar ik daag een ieder uit eens te gaan kij ken bij scholen en andere openbare instellingen. Dan zult u met mij constateren, dat er te pas en voor al te onpas op stoepen wordt gepar keerd. Het is zo erg, dat zelfs rond de basisscholen de kinderen geen vrije doorgang over de voor hen aangelegde stoepen wordt gegund. Laten we vooral zelf eens goed over dergelijke zaken nadenken en beseffen, dat het comfortabel opha len van onze eigen kinderen niet het in gevaar brengen van andere kinderen met zich mee mag bren gen. Ik roep hierbij alle Tholenaren op zelf mee te werken aan een op lossing van dit probleem. H. Versluis, Plevierlaan 49, Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3