Jonge Sint-Philipslanders zetten flessenaetie op voor hulp Kosovo Brand verwoest twee jachten in winterstalling Van Duivendijk Simon Nieuwkoop gemeentesecretaris Ter Tolne ongeslagen kampioen AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Moonlightshopping in GOES Achtjarige Elise houdt sponsorloop voor Kosovo Gereformeerde Gemeente Tholen collecteert zestien mille Zorg gemeente over lage graad van inenting Reeks van rampen treft Thoolse jachtwerf Bromfietser zwaar gewond Donderdag 22 aj>ri]J999 55e jaargan^no. $3 l I j Joriam van Duuren, Martijn Mol en Arjan van Moort uit Sint-Philipsland besloten vrijdag hun vrije middag nuttig te besteden. Terwijl in de Kon. Julianaschool het jubi leumboek werd gepresenteerd, haalden de negenjarige jongens in het dorp lege flessen op. Het geld dat ze er mee verdienen, wil het drietal bestemmen voor Kosovo. Ook elders in Tholen waren er initiatieven om de slacht offers van het geweld op de Balkan financieel te helpen. Kerken Zoa 25 mille Verloren Deze week Drie dagen lang consumentenbeurs in de veiling te Sint-Annaland Unanieme voordracht opvolging Izeboud Breken Drie rampen achter elkaar. Zo ervaart D. van Duivendijk van de gelijknamige scheepswerf aan de Contr' Escarpe in Tholen de gebeurtenissen van de laatste tijd. Enkele weken geleden namen inbrekers voor twintigduizend gul den aan elektrische gereedschappen mee, vorige week maandag overleed mede-firmant D. van Duivendijk on verwachts aan een hartstilstand en in de nacht van zondag op maandag verwoestte een felle brand twee jachten in de winterstalling bij de werf. De schade loopt naar schatting in de zes, zeven ton. Van de oorzaak is nog niets bekend. De 44-jarige Simon Nieuwkoop uit Willemstad wordt de nieuwe gemeentesecretaris van Tholen. Hij staat als eni ge op de voordracht voor de gemeenteraad van maan dagmiddag a.s. Alle vier groepen die bij de selectie be trokken zijn geweest, kozen unaniem voor het sectorhoofd middelen van de gemeente Moerdijk. Nieuwkoop kan per 1 september beginnen. Sectorhoofd middelen Onderscheidingen bew. EX.^ ^DDELF L Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactieeendrachtbode.nl advert eendrachtbode. nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. zaterdag 24 april Joriam van Duuren, Martijn Mol en Arjan van Moort (v.l.n.r.) met een deel van de door hen voor Kosovo ingezamelde flessen. lipslandse trio iets voor deze ont heemde mensen te doen. In het dorp gingen de jongens langs de deur en vroegen om lege flessen. „Het liep goed", vertelt de moeder van Arjan. „Er was zelfs een oude mevrouw die geen lege fles had en toen maar een fles limonade in de gootsteen leegkapte. Dat maakte in druk op de jongens." Ook na vrij dag gingen ze ermee door en maan dagavond hadden Joriam, Martijn en Arjan al 123 gulden bij elkaar. Vier weken nadat de Navo begon met het bombarderen van doelen in Joegoslavië, staan bij iedereen de beelden in het netvlies gegrift. Hartverscheurende beelden van wanhopige mensen, etnische Alba nezen op de vlucht voor de Serven. Mensen die verjaagd zijn, alles kwijt zijn en met (nog niet te con troleren) verhalen komen over al lerlei gruweldaden. Onder soms mensonterende omstandigheden worden deze mensen, die vaak ook nog naaste familieleden kwijt zijn, opgevangen in kampen in Macedo nië en Albanië. In de armste landen van Europa. Daags na de landelijke televisie-ac tie die bijna 42 miljoen gulden op bracht, besloot ook het Sint-Phi- In de Gereformeerde Gemeente te Tholen liepen de collectezakken zondag over van de bankbiljetten die kerkgangers erin stopten. De diaconale collecte, aangekondigd op de avond over de kerkbouw, bracht ruim 16.000 gulden op. De evangelist Jasper Otte, die met de Gereformeerde Gemeenten van Tholen en Dinteloord is verbonden, woont op 200 kilometer van de grens tussen Kosovo en Albanië. Om zijn huis verblijven momenteel zo'n 300 vluchtelingen uit de zuid westelijke Servische provincie. Op de Eben-Haëzerschool in Tholen is onlangs met succes een kledingac- tie gehouden voor de verdreven Ko- sovaren. De ingezamelde goederen gaan volgende week naar de post van Otte. In de Nederlandse Hervormde kerk in Sint-Annaland bracht de collecte zondag 6487,60 gulden op. Van de opbrengst van de verloting op de jaaruitvoering bestemde de kon. fanfare Accelerando 1000 gul den voor Kosovo. De sponsor van het muzikale evenement, Rijnberg wegenbouw uit Goes, verdubbelde dat bedrag. Zoa vluchtelingenzorg stelde uit haar noodhulpfonds een ton be schikbaar voor hulp aan de Koso- varen. De collecte voor Zoa, in vier plaatsen op Tholen, leverde tot te vredenheid van de organisatie liefst ruim 4500 gulden meer op dan vorig jaar: Tholen 4192,90 gulden, Sint-Annaland 1851,35 gulden, Sint-Maartensdijk 2338,30 gulden en Oud-Vossemeer 1399,95 gulden. In Oud-Vossemeer wil dweilband De Neutekraekers een deel van de opbrengst van zijn geraniumactie (gisteren zijn de bestelformulieren in het dorp opgehaald) voor Koso vo bestemmen. De gemeenteraad krijgt maandag middag een voorstel voorgelegd om 25.000 gulden voor dit doel be schikbaar te stellen. Gedeputeerde staten van Zeeland besloten dinsdag om een kwart miljoen gulden over te maken op het gironummer van de actie voor Kosovo. Dat besluit moet nog wel door provinciale staten goedge keurd worden. Van de kleinste boot bleef niet meer over dan een geblakerd en gesmolten karkasterwijl het grootste schip hoogstwaarschijnlijk ook total loss kan worden beschouwd. De mast kwam al na enkele minuten naar beneden en beschadigde een afgemeerd motorjacht. de tegendruk op de scheepswand, maar ik weet niet wat er gebeurt wanneer het op de kant ligt." Daarom werd er een gat gemaakt, zodat het water er uit kon lopen. Na ongeveer een uur kon echter het sein 'brand meester' worden gegeven, maar het duurde uitein delijk tot acht uur voordat de 14 brandweermannen de aftocht kon den blazen. Een dikke laag blus- schuim en plassen zwart water zijn als stille getuigen achter ge bleven. De Aquarius moet hoogst waar schijnlijk als verloren worden be schouwd. De zijde van de romp waar de brand heeft gewoed, is zwaar beschadigd. Het interieur is grotendeels verwoest. De schade aan het voor de kant liggende mo torjacht Eleusis is ook aanzienlijk. De mast op de kajuit, waarin de boordlichten en de radar, is verbo gen en bij de bevestiging losge scheurd. De hitte is op een bepaald moment zo intens geweest dat de antenne boven op de kajuit ge schroeid is, terwijl deze zich op ongeveer zes meter van de brand haard bevond. Ook de roestvrijsta len reling op de kajuit is flink be schadigd Over de oorzaak viel maandag nog niets te zeggen. Het was nog een geluk bij een ongeluk dat het windstil was, zodat het vuur niet verder is overgeslagen op de ande re, dicht op elkaar staande, jachten in de winterberging. De mensen van Van Duivendijk zitten ten ge volge van de opeenvolgende reeks van rampen in zak en as en hopen dat de ellende nu eindelijk achter de rug is. Bijzondere poorten en bezoek gemeentebestuur in jarig Stavenisse Anna Jacobapolder behoudt Ons Dorpshuis, maar in welke vorm is nog niet bekend Toekomstige bewoners Muye III in smalstad willen niet te veel regels voor uiterlijk woningen Jubilerende Koningin Julianaschool wilde extra krantje, maar kreeg dik boek i Tientallen handen aan het werk in 't Eamsoortje Oefening toont gebrek aan goede vluchtwegen in basisscholen aan Zwembad I)e Spetter wellicht niet op tijd klaar voor opening seizoen Jeugdige John Schot na Oranje-debuut in trek bij Feyenoord en PSV Tholense Boys bekert verder na sensationele winst op hoofdklasser Halsteren WIE DE WAARHEID ZOEKT, IS NOG NIET W IJS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Ter Tolne is gisterenmiddag ongesla gen schoolvoetbalkampioen gewon nen bij de elftallen. De Eevliet uit Poortvliet had dubbel succes door zowel de titel bij de jongens zeven tallen als de meisjes te winnen. Na drie keer uitstel gingen de Thoolse schoolvoetbalkampioenschappen gi steren dan toch door en op een spatje regen na, was het stralend weer. Bij de jongens zegevierde Ter Tolne uit Tholen voor De Casembrootschool uit Sint-Annaland en CNS de Regen boog uit Tholen. Bij de zeventallen jongens won de Eevliet uit Poortvliet voor de Oosterscheldeschool uit Scherpenisse en de Veste uit Tholen. Bij de meisjes was het heel spannend en de Eevliet won pas met straf schoppen van Ter Tolne. De derde plaats was voor de Regenboog Vanmiddag om drie uur opent de consumentenbeurs haar deuren in de veiling van Sint-Annaland. Drie da gen bieden de ruim dertig standhou ders alles voor in en om het huis. Vanavond luistert het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps het evenement op en vrijdagavond zijn er diverse mo deshows. Voorzitter W.J. Mosselman van middenstandsvereniging Activa verwacht duizenden bezoekers. Sa men met J.L. Troost is hij initiatief nemer voor deze consumentenbeurs. Er zijn stands op het gebied van wo nen (vloeren, plafonds, kozijnen), mode, tuinen, witgoed, fotografie en er zijn auto's, keukens en naaimachi nes. De beurs in de Sint-Annalandse veiling is vandaag geopend van drie uur vanmiddag tot tien uur vanavond. Vrijdag gaan de deuren een uur eer der open: twee tot tien uur. Zaterdag kan men 's morgens om tien uur al terecht tot 's avonds zes uur. De vaccinatiegraad onder de Thoolse bevolking ligt 'beduidend' onder de 90% die wenselijk is om het optre den van polio en mazelen uit te slui ten. Het gemeentebestuur noemt dat een zorg in het kader van de bestrij ding van infectieziekten. Omdat in heel Zeeland niet de 90% wordt ge haald, zou het inenten een zaak kun nen zijn die door gemeenten samen wordt aangepakt. Dat schrijven bur gemeester en wethouders in een voorstel over aandachtspunten voor een regionaal gezondheidsbeleid. De commissie algemeen bestuur en wel zijn praat er woensdag over. Naast de niet-gevaccineerden noemt het gemeentebestuur nog vier kwets bare groepen in de Thoolse samenle ving: ouderen, gehandicapten, kin deren en allochtonen. Ten aanzien van ouderen dient het bieden van noodzakelijke opvang hoog op de prioriteitenlijst te staan. Dat is zeker regionaal beleid, gezien de geformu leerde regiovisie ouderenzorg. Ook voorzieningen en initiatieven om ou deren zo lang mogelijk zelfstandig te laten functioneren, zijn deels een re gionale zaak. Ten aanzien van ge handicapten zou dit kunnen gelden voor participatie (te denken valt aan een vrijwilligerscentrale). De Thoolse Elise van Huizen (8) is naar aanleiding van de beelden van de oorlog in Joegoslavië op het idee ge komen om een sponsorloop te organi seren op koninginnedag. Ze hoopt dat veel kinderen meedoen. De bedoeling is dat de deelnemers tussen vier en vijf uur 's middags zoveel mogelijk rondjes rond de molen de Hoop in Tholen lopen. Zij moeten zich daarbij laten sponsoren door ouders, familie, kennissen en anderen. Het geld is be stemd voor de vluchtelingen uit Ko sovo. De sponsorlijst is bij Elise af te halen, aan de Meanderlaan 163. De deelnemers moeten zich verzamelen bij de molen. De organisatie Motherhood houdt een inzamelactie voor Kosovaarse kinde ren. Het gaat om bijvoorbeeld kleding (schoon en heel), knuffelbeesten, kleurboeken met kleurtjes, lang houd bare voeding en snoepgoed, laarzen en stevige schoenen en rugzakjes. De spullen moeten worden verpakt in stevige bananendozen, die verkrijg baar zijn bij supermarkten. Op het pakket moet 'boy of 'girl' worden ge schreven. Vertegenwoordigers van de organisatie gaan naar Albanië om er op toe te zien dat alle pakketten op de juiste plaats aankomen. De inzame ling gebeurt door Centrum Berkana. Het adres is: Zandstraat 135 Bergen op Zoom, tel.(0164)211385. brandweer arriveerde. Ook de on geveer 15 meter hoge mast van het grote jacht was al omgevallen, doordat het vuur de ondersteuning had weggebrand. Deze was op het eveneens voor de werf aangemeerd liggende motorjacht Eleusis te recht gekomen. Omstanders beweerden aanvanke lijk dat er aan boord van het schip nog mensen sliepen, maar dat ge rucht kon snel worden ontzenuwd door D. van Duivendijk, aldus brandmeester J.L. Nieuwenhuij- zen. De brandweer maakte ge bruik van de brandkraan bij vis handel Deurloo. De mannen waren bekend met het terrein om dat ze er een aantal keren hebben geoefend. Doordat de brand binnen in de Aquarius woedde, ondervond de brandweer aanvankelijk de grootst mogelijke problemen bij het blus sen. Via de raampjes probeerden de brandweerlieden water naar binnen te spuiten. Daarbij werden twee hogedruk-stralen, drie lage- druk-stralen. een nevelkogel en la ter een schuimstraalpijp ingezet. Een bijkomende hindernis bij het blussen was de opdeling in com partimenten en vertrekjes van het interieur bij dit soort jachten, ver telt de brandweercommandant. Op een bepaald moment ontstond bij hem de vrees dat het in de steunen staande schip om zou gaan vallen of breken door het ve le bluswater dat zich inmiddels in de romp had verzameld. Nieu- wenhuijzen: „Als zo'n boot in het water ligt, zorgt dat voor voldoen- De in Willemstad geboren en nog woonachtige Nieuwkoop begon zijn ambtelijke loopbaan in augustus 1971 in FijnaartAleijningen, waar hij tot mei 1975 werkte op de afdeling burgerzaken en algemene zaken. Na het vervullen van de militaire dienst plicht kon hij 1 augustus 1976 in het gemeentehuis van Willemstad te recht. Daar werd Nieuwkoop hoofd algemene zaken en in 1984 volgde zijn promotie tot gemeentesecretaris. Wegens de gemeentelijke herinde ling raakte hij die baan per 1 januari 1997 kwijt. Na een halfjaar als sec torhoofd in Zevenbergen te hebben gewerkt, stapte hij 1 juli 1997 over naar de 36.000 inwoners tellende ge meente Moerdijk. Daar is Nieuw koop sectorhoofd middelen en loco- De zestienjarige Marcel v.d. Kloos ter uit Poortvliet is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig gewond geraakt bij een eenzijdig verkeers ongeluk. Rijdende op het fietspad langs de Bram Groenewegeweg tus sen Poortvliet en Sint-Annaland kwam hij om onduidelijke redenen met zijn bromfiets ten val. Vermoe delijk heeft de jongen nog enige tijd op het fietspad gelegen, voordat hij werd ontdekt. Marcel v.d. Klooster bleek dusdanige verwondingen te hebben opgelopen, dat hij naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam moest worden gebracht. De geplande watersportvakantie kunnen hij en zijn vrouw naar alle waarschijnlijkheid wel vergeten. „Het was onze eerste boot. We hebben allebei ons vaarbewijs be haald en begonnen het net leuk te vinden", zegt de Tholenaar ter neergeslagen. Het vuur werd omstreeks kwart over een 's nachts ontdekt de heer Deurloo van de gelijknamige vis handel, die naar eigen zeggen werd gewekt door een explosie. Hij belde het alarmnummer 112 en maakte het echtpaar, dat in het voor de kant afgemeerde zeiljacht Lyra lag te slapen, wakker. Overi gens meent ook C. Gunter, die aan de Wal op verjaarsvisite was, de brand als eerste te hebben ontdekt. De brandweer van Tholen was in zeven minuten ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat twee - po lyester - jachten onherstelbaar be schadigd raakten. De brand is waarschijnlijk aan boord van het motorjacht van Luten ontstaan, waarna het vuur oversloeg op het ongeveer 15 meter lange zeiljacht Aquarius dat er direct naast lag. Het eerste vaartuig brandde geheel uit en was al verloren toen de De procedure voor de opvolging van A.G. Izeboud is daarmee heel vlot verlopen, zodat een maand eer der dan gepland de raad kan benoe men. Op de half maart geplaatste advertenties kwamen 62 gegadig den (4 vrouwen, 58 mannen) af voor de hoogste ambtelijke functie bij de gemeente Tholen. Adviesbu reau Acta uit Amersfoort selecteer de in eerste instantie 18 kandidaten, waarna 5 van hen voor een gesprek werden uitgenodigd. Bij de ge meente Tholen waren vier benoe mingsadviescommissies bij het keu zeproces betrokken: de fractie voorzitters, de ondernemingsraad, de drie sectorhoofden plus de drie afdelingschefs en b. en w., die nu een voorstel hebben gedaan dat aan de raadsagenda van maandagmid dag is toegevoegd. Alle vier groe pen hebben een gezamenlijke ver gadering gehouden, waarna er door b. en w. een tweede gesprek met Nieuwkoop is gevoerd. Daarbij was van de drie andere commissies elk één vertegenwoordiger aanwezig. De conclusie was unaniem, dat Nieuwkoop de juiste kandidaat was voor de opvolging van Izeboud. Aangezien de gemeentewet slechts één secretaris toestaat en Izeboud formeel pas 1 november uit dienst gaat, willen b. en w. Nieuwkoop van 1 september tot en met 31 oktober aanstellen in algemene dienst. Voor dat tijdvak kan hij op basis van het reglement van orde voor de raads vergaderingen aangewezen worden als waarnemend gemeentesecreta ris. S. Nieuwkoop uit Willemstad. secretaris. De nog jonge ambtenaar is al twee keer onderscheiden. Op 7 december 1995 werd hij ridder in de orde van Leopold II, een Belgische koninklij ke onderscheiding. In 1996 ontving hij de zilveren stadsmedaille van de gemeente Willemstad. Nieuwkoop is maatschappelijk ac tief op verschillende terreinen. Zo is hij bestuurslid van de stichting Van Welzenes Arsenaal, bestuurslid van de stichting Fort de Hel, secretaris van het Nederlands oorlogsgraven- comité in Willemstad, redactielid van de heemkundige kring, vice- voorzitter van hel hervormd rusthuis de Westhoek in Zevenbergen en lid van de raad van toezicht van de stichting Circonflex te Willemstad. De zwartgeblakerde resten zorgen voor een trieste aanblik en er hangt een doordringende brandlucht in de directe omgeving. A. Luten uit Tholen, één van de gedupeerden, staat verslagen bij het uitgebrande karkas van zijn motorjacht, 's Zon dags heeft hij nog staan poetsen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1