Naschoolse sportmiddag is 'in' bij jeugd Provincie Zeeland Meepraten over glastuinbouw Teams Emergo zonder succes Donderdag 15 april 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Jubileumtoernooi "MEULVLIET" THOLEN Destina en De Poort zijn de kampioenen GEP teruggetrokken Duif Kevin v.d. Berge snelste van Zeeland Toerfietsers rijden ruim 200 kilometer AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, - telefoon (0118) 63 13 92 Reimerswaal, Zuid-Beveland-West en de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat zijn de drie gebieden die wat de provincie betreft in aanmerking kunnen komen voor grootschalige glastuinbouw. Van deze drie blijft er uiteindelijk één gebied over waar glastuinbouw mag komen. Commissies In beroep Provinciehuis dicht „Wacht even, het veld is te klein", roept keeper Corniel van leeuwen. De jeugdige Stallander pakt de pionnen die het doel aangeven op en plaatst ze enkele meters verder op. Het trapveldje naast de Welle- vaete is ten gevolge van de regenval voor een groot deel in een soort modderige akker veranderd. De oorspronkelijk fel gekleurde Ajax- sportkleding van twee jongetjes gaat grotendeels schuil onder grote modderspatten. Woensdag werd in Sint-Annaland de tweede in een reeks van naschoolse sportmidda gen gehouden, die onder leiding staan van de cios-stagiaire Wiebe van Overveld. De komende weken worden deze in alle plaatsen in de gemeente gehouden. Deelname aan de sportactiviteiten is geheel vrij willig. In Sint-Annaland waren er gemiddeld zo'n twintig tot dertig deelnemertjes. Ze konden komen en gaan wanneer ze wilden. De Stallandse meisjes deden het bal spel 'water en vuur', waarbij ze el kaar ook moesten zien af te tikken. Hier deed maar één jongen mee. De andere 'mannen' hielden zich liever bezig met de ruigere sporten voetbal en rugby. Van Overveld trad op als scheidsrechter, spellei der en coach. Hij is ook de organi sator van de naschooLse sportmid dagen. De korfballers van Emergo verloren za terdag thuis met 4-11 van koploper Good Luck. In de eerste helft hield de Thoolse ploeg goed stand, zodat men met een 1-1 stand ging rasten. In de tweede helft nam de tegenstander uit Middelharnis wel afstand van Emergo, door veel beter de kansen te benutten. Ondanks dat Emergo verschillende ke ren gevaarlijk was, kwam de ploeg maar vier keer tot scoren. De treffers werden gemaakt door: Kristian van Heemskerk (2x), Gerrie Anthonisse en Jaco van Dis. Het reserveteam van Emergo speelde een matige wedstrijd en verloor met 1-7 van de Scheldevogcls uit Bergen op Zoom. Alleen Marcel de Frel kwam voor het Thoolse team tot scoren. Ook het derde seniorenteam leed een ne derlaag. Het kreeg met 4-13 klop van het derde team van de Schcldcvogels. Bij rast stond Emergo al op een 0-6 achter stand. In de tweede helft kwamen Ruben Steketee (2x), Herman v.d. Berg en Kees Klomps tot scoren. De A-jeugd van Emergo verloor nipt met 7-6 van Korbatjo. Jaco van Heems kerk (4x), Liesbeth van Dam en Marcel de Frel wierpen in de korf. De C-jeugd van Emergo speelde een redelijke wed strijd tegen Terda, maar verloor met 4-7 eveneens haar duel. De doelpunten voor Emergo werden gemaakt door: Mirella Joppe (2x), Robert v.d. Laan en Joyce v.d. Ree. De D-pupillen verloren met 3- 4 van Springfield uit Hoeven. Hier wer den de Thoolse treffers gemaakt door: Dominic v.d. Berg (2x) en Charlotte Weijenberg. De F-pupillen verloren in Hoeven met 5-2 van Springfield. Maris- ka Hage en Bart de Wilde maakten de doelpunten voor Emergo. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan houdt Emergo op koninginnedag een straten- en familietoernooi. Allerlei teams hebben zich al ingeschreven van (oud)korfballers tot bedrijven. Er wordt een wedstrijdschema opgesteld en de re gels en speeltijden worden wat aange past. Het toernooi begint om twee uur en de finale wordt om kwart over vijf ge speeld. Zaalvoetbal In de Meulvlietcompetitie hebben Destina (B-poule) en De Poort (poule A) met nog één wedstrijd te spelen het kampioenschap al behaald. Destina won van Noordpoort met 3-7 en De Poort klopte Smits Boys met 7-1. Na de grandioze nederlaag van vorige week tegen Van Meer Boys (21-1), heeft The Pub zich wegens spelersproble men met onmiddellijke ingang terugge trokken uit de competitie. De uitslagen van zondag zien er daardoor als volgt uit in poule B: Van Meer Boys-Bunny's Boys 3-3, Noordpoort-Destina 3-7. In poule A zijn de uitslagen: l'Esperance-Sporting Maroc 1-2, Hof van Holland-Pinocchio 2- 5, De Poort-Smits Boys 7-1. De degrada tiestrijd gaat in poule A tussen Hof van Holland en hekkensluiter Smits Boys. In de bedrijvencompetitie hebben de teams van General Electric Plastics zich teruggetrokken. In april en mei wordt er in het Bergse bedrijf een eigen veldcompeti- tie gespeeld en daardoor kampen de zaal- teams met een groot spelerstekort. Het laatste wapenfeit van GEP 2 was maan dagavond een overwinning in de B-poule op Elon. Het werd 3-5. Duivensport Bij de eerste duivenvlucht van de duivensportvereniging de Trouwe duif uit Tholen, vanuit het Noord- Franse Arras, heeft een doffer van Kevin v.d. Berge de eerste over winning behaald. Met deze winst was de duif van de 8-jarige de snel ste van Zeeland. Het was ook voor het eerst dat de Tholenaar meedeed aan een duivenvlucht. De vogel werd zaterdag om 8.25 uur gelost en werd 10.17 uur en 33 seconden geklokt. Hij legde een afstand van 171 km af. De doffer bleek daar mee een snelheid van 1515 meter per minuut te hebben behaald, wat neerkomt op 91 km per uur. Kevin v.d. Berge heeft de doffer vorig jaar gekregen van F. Bal, die jarenlang Zeeuws kampioen was op vele vluchten. De Trouwe duif Tholen, Arras 10 april, 160 duiven van 12 deelnemers. Los om 8.25 uur bij bewolkt weer. Snelste duif 10.17.33 is 1515 mmin, laatste duif 10.58.02 is 1114 m/min. K. v.d. Berge: 1, 16, 19, 29, 33, 34; M.J. Laban zn: 2, 5, 14, 20, 24, 30; C. Laban 3, 15, 17, 25; L. v.d. Kleijn: 4, 10, 11, 12, 13, 40; P. Laban 6, 7, 23, 35; J. Kegge: 8; Jac. van Dijke: 9, 32, 39; T. Winkels: 18, 27, 36, 37, 38; C.J. Deurloo: 22; C. Moeliker zn: 26, 28, 31, De Vredesduif Sint-Philipsland, Ar ras 10 april, 190 duiven van 15 deel nemers. Los om 8.25 uur bij bewolkt weer en westenwind. Eerste duif 10.36.53 is 1331 m/min, laatste duif 11.15.55 is 1026 m/min. Comb. Reijngoudt zn: 1, 2, 6, 10, 13, 14, 16, 20, 21, 23, 28, 32, 43; J.D. Quist 3, 5, 24, 38, 41; comb. Reijn goudt 4, 47; gebr. Reijngoudt 7, 15, 25; R. v.d. Reest 8, 11, 12, 27, 35, 39, 48; R. Reijngoudt 9, 26, 44; comb. Hoek 17, 19; L. Reijngoudt 18,34,45; A. van Dommelen 22, 30, 37; A. Goudzwaard 29, 33, 40; J. Quist 31, 36; A. Verwijs 42; J. Zuidweg jzn. 46. Met een groep van tien renners nam toer club Tandje Bij uit St.-Maartensdijk deel aan een toertocht van ruim 200 kilometer vanuit Ossendrecht. Naast de leden: Mas Andriesse, Kees v.d. Berge, Arjaan den Braber, Henry Potappel, Kosta Sfrintze- ris en Adrie v.d. Werf reed Sjaak Dekkers uit Tholen als gast mee. Daarnaast reden nog enkele fietsvrienden uit Zuid-Beve land en Steenbergen met de Thoolse groep mee. Bij de eerste kilometers door de polders rondom Ossendrecht, werden de ruim 100 deelnemers aan deze tocht opgeschrikt door een valpartij, die door een autobestuurder werd veroorzaakt. Gelukkig viel het mee en konden de ren ners via Zuid-Beveland hun tocht vervol gen naar Vee re, waar een rustpauze was ingelast. Bij de Veerse Dam kwamen de renners van Tandje Bij Witte Andriesse tegen, die zich binnenkort ook aansluit bij deze vereniging. Met de wind in de rag ging men via de Zeelandbrag naar Schouwen- Duiveland. Via de Grevelingendam werd vervolgens Oude-Tonge bereikt waar een tweede rustpauze werd gehouden. Bij het laatste deel van de tocht moest de wind weer worden getrotseerd. Sommigen kregen het nu moeilijk, maar onder aan voering van Henry Potappel werd het tempo aangepast, zodat iedereen kon volgen. Bertus Zwagemaker hoefde als rijder van de volgwagen slechts één keer in actie te komen voor een lekke band. Bij aankomst in Ossendrecht stonden er ruim 200 kilometers op de teller, die meetellen voor het klassement van Tand je Bij. Mas Andriesse en Kees v.d. Berge voeren met 619 kilometer de ranglijst aan. Op de derde plaats staat Atjaan den Braber met 572 kilometer. Abdij Nieuws m-V ft.' Vooral de jongens kozen in Sint-Annaland voor het 'ruigespel rugby. niet zeggen dat er in de rest van Zeeland niets kan. In 1991 al is gekozen voor Reimerswaal, Borsele en Kapelle. Die locaties, elk 100 hectare groot zijn opge nomen in het streekplan. Toen is ook vastgesteld dat rond Sirjans- land op Schouwen-Duiveland en rond St. Annaland op Tholen beperkte uitbreiding van glastuin bouw is toegestaan. Op andere plaatsen in de provincie mag glastuinbouw alleen als neventak van een bestaand agrarisch bedrijf. De voorwaarde is dan wel dat het glas landschappelijk en milieuhygiënisch moet zijn in te passen. Is dat het geval dan mag de glasoppervlakte niet meer be slaan dan 2.000 vierkante meter. Noodzakelijk De noodzaak om ruimte vrij te maken voor glastuinbouw was in 1991 al aanwezig en geldt nu nog sterker. In het Westland kun nen de glastuinders eigenlijk geen kant meer op. Tuinders die willen uitbreiden vinden in dat overvolle gebied geen ruimte. En de Westlanders zitten per defini tie in een krap jasje omdat er ruimte nodig is voor woningbouw in de randstad. Het provinciaal bestuur ziet in het bieden van kansen aan glastuinders een mogelijkheid de economische positie van het platteland te ver sterken. Om te kiezen voor een aangesloten stuk van 700 hecta re, hebben GS de volgende argu menten: een geconcentreerd gebied biedt meer economische kracht die uitstraalt over de hele regio onder meer door afzet en toelevering; nutsvoorzieningen en milieuhy giënische zaken zijn beter te regelen en vanwege de schaal valt het treffen van dit soort voorzieningen wellicht ook goedkoper uit; de landschappelijke inpassing en vormgeving zijn gemakkelij ker voor elkaar te boksen in een aaneengesloten gebied dan in meerdere gebieden voor een zorgvuldige en plan matige opzet biedt concentra tie meer mogelijkheden dan bij spreiding. De drie gebieden Reimerswaal, Zuid-Beveland-West en de Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen hebben gemeen dat de agrarische ontwikkeling er richtinggevend is. Glastuinbouw vraagt veel energie en nutsvoor zieningen zijn belangrijk. In deze drie gebieden liggen onder meer de noodzakelijke 150-KV-leidingen al in de buurt en ook is het ge bruik van restwarmte er gemak kelijker te realiseren dan elders. En tot slot, maar niet minder belangrijk: er is een aangesloten gebied te vinden tussen de 500 en 700 hectare. Wat Reimerswaal betreft gaat het om de Eerste Bathpolder aan de noord- en zuidkant van de spoor lijn en om het deel van de Rei- gersberghsepolder ten oosten van de Putkilweg en ten noorden van de Bathseweg. Alles bij el kaar: 610 hectare. Omdat de Oosterschelde natio naal park wordt, vallen het noor delijkste en oostelijkste deel van de gemeente Reimerswaal af. In Zuid-Beveland-West komen de Quarlespolder, de Jacobapolder, de Noord-Kraaijertpolder (ten zui den van de A-58) en de Nieuwe West-Kraaijertpolder (ten noorden van Nieuwdorp) in aanmerking. Dit hele gebied van 780 hectare ligt in de gemeente Borsele. In de Kanaalzone-Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen 670 hectares in de Canisvlietpolder uitkomst bieden voor glastuinders. Het gebied ligt op de oostkant van het kanaal en vindt haar begren zingen in de N253, de Eversdam- weg, Vlietweg en Stekkerweg. Het gebied valt in haar geheel onder de gemeente Sas van Gent. Opletten Om het milieu zo veel mogelijk te ontzien is het nodig te letten op onder meer de ruimtelijke inrich ting en infrastructuur (wegen en sloten), bodem, water, natuur, landschap, uitstoot of overlast van geluid en licht, kwaliteit van de lucht, de energievoorziening en het woon- en leefmilieu. Zo zullen de gevolgen voor water en bodem vooral afhankelijk zijn van de manier van telen van een tuinder, het beheer van water bin nen de bedrijven, het gebruik van bestrijdingsmiddelen en de manier van verwerken van afval. Voor de milieueffectrapportage gaan GS er vanuit dat er sprake is van een vrijwel gesloten teelt systeem. Men andere woorden: de toekomstige bedrijven gebrui ken geen grond- en oppervlakte water voor onder meer sproeien en lozen geen drainwater. Ook is het belangrijk er op te let ten wat voor invloed al het glas heeft op het zicht op dorpen en andere bebouwing in de omge ving. Tegelijkertijd moet worden aangegeven hoe aantasting is te beperken of te compenseren. matieblad Glastuinbouw in Zee land opvragen bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 631400. Daar is ook de zogeheten starno titie milieu-effectrapportage ver krijgbaar. Het informatieblad bevat een beschrijving van wat er komt kijken bij het maken van een studie over de milieueffecten en waar op gelet moet worden. Het is een populaire uitgave van de startnotitie, het officiële stuk. De stukken zijn overigens gratis. Wie een kijkje wil nemen in de startnotitie kan tot 6 mei even eens terecht in het informatiecen trum en verder bij de directie ruimte, milieu en water van de provincie, Het Groene Woud 1 in Middelburg en voorts in alle gemeentehuizen in Zeeland en in de provinciehuizen van de Belgische provincies Antwerpen en Oost-Vlaanderen en in de Belgische gemeentehuizen van Antwerpen, Stabroek, Kapellen, Assenede, Moerbeke, Wachte- beke en Zelzate. Gedeputeerde Staten voorzien dat er op termijn een forse lap grond nodig is (het Westland loopt echt over) om te kunnen voldoen aan de vraag naar grond voor glastuinbouw: 500 tot 700 hectare. Dat is de totale opper vlakte die nodig is voor kassen, waterbassins, bedrijfswoningen, sloten voor waterafvoer, wegen, groenvoorzieningen en wat ver der ook maar nodig is om glas tuinbouw te realiseren. Er is voor gekozen de ontwikke ling van glastuinbouw te concen treren op een aaneengesloten gebied. En een tuinbouwgebied van een dergelijke omvang zet je niet zo maar even weg in het landschap. Het betekent sowieso een aantasting van het milieu. De plek waar het milieu het minst te leiden heeft en negatieve gevol gen het best zijn op te vangen en te compenseren, komt dan ook uiteindelijke in aanmerking voor glastuinbouw. Maar dan moet wel bekend zijn waar je op moet let ten in de milieudiscussie: welke effecten spelen een rol. En dat is precies de discussie waar ieder een nu over kan meepraten. GS hebben er een aantal op een rijtje gezet en willen graag horen of daar nog wat bij moet of af kan. Als vaststaat waarover het milieu onderzoek moet gaan, kunnen de onderzoekers aan de slag. De milieueffectrapportage zoals dat in het ambtelijk jargon heet die vervolgens verschijnt is maatge vend bij het maken van de keuze voor een gebied en het opnemen daarvan in het streekplan Zee land. Maar ook daarover kan iedereen weer meepraten. Meedoen Wie wil meepraten over de milieu effecten van glastuinbouw, kan kiezen uit drie avonden om met gedeputeerde Van Zwieten en zijn medewerkers van gedachten te wisselen en ideeën aan te dra gen. Rilland, maandag 19 april, dorpshuis Luctor et Emergo, Hoofdweg 45; Lewedorp, dinsdag 27 april, Verenigingsgebouw, Zand- kreekstraat 33; Westdorpe, woensdag 28 april, Cultureel Centrum Concordia, Gr. Jansdijk b50. De bijeenkomsten beginnen steeds om half acht. Wie geen tijd heeft een van deze avonden te komen kan zijn of haar mening ook op papier zet ten en toesturen aan: Gedeputeerde Staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De schriftelijke reac ties moeten uiterlijk 6 mei in de brievenbus van het provinciehuis liggen om ze te kunnen verwer ken. Voor alle duidelijkheid Dat GS er voor kiezen de verdere ontwikkeling van de glastuinbouw te concentreren in één gebied wil Meer weten Wie meer wil weten kan het infor- De komende week zijn er vier vergaderingen van statencom missies. De bijeenkomsten zijn openbaar en wie wil kan over onderwerpen op de agenda het woord voeren. Gebruik maken van het spreekrecht, zoals dat heet. Welzijn Maandag 19 april, aanvang 09.30 uur vergadert de Staten commissie voor Welzijn. Geagendeerde onderwerpen zijn: subsidie Zeeuwse Sportraad; 8e, 9e en 10e wijziging begroting provincie 1999; jaarverslag Mo numentenfonds 1998; conferen tie De toekomst van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Waterstaat en Verkeer De Statencommissie voor Water staat en Verkeer vergadert maan dag 19 april vanaf 14.30 uur. De agenda vermeldt de volgende on derwerpen: jaarrekening provin cie Zeeland 1998; 8e wijziging begroting provincie 1999; bij drage uit Reserve Verkeer en Vervoer in aanlegkosten fiets- voorzieningen Kanaalhavengebied Terneuzen; plan tot plaatsing ver keersregelinstallatie op het kruis punt Stoofweg in 's Heerenhoek. Economie De Statencommissie voor Econo mie komt woensdag 21 april, aanvang 15.30 uur, bijeen. Onderwerpen die op de agenda staan zijn: begrotingswijzigingen; jaarstukken '98 provincie; jaarstukken '98 Zeeuws partici patiefonds; project vuilwatertanks recreatievaart; mer glastuinbouw; ruimtelijk plan stedelijk gebied Walcheren 2010. Ruimtelijke Ordening en Milieu De Statencommissies voor Ruim telijke Ordening en voor Milieu vergaderen gezamenlijk, vrijdag 23 april, aanvang 09.30 uur, op het adres Het Groene Woud 1 in Middelburg. De geagendeerde onderwerpen zijn: Vogelrichtlijn/Wetland Con ventie; jaarrekening provincie 1998; 8e en 10e wijziging be groting provincie; voortgang vitaal platteland; plan stedelijk gebied Walcheren 2010; toeken ningen uit Reserve Milieu 1999 en uit Reserve ET0 voor schoon- waterfonds watersport; bestuurs overeenkomst samenwerking milieuhandhaving; peilbesluit waterschap HWS. Ter inzage Tenzij anders vermeld vergade ren de commissies in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda's en bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. Dinsdag 27 april komt de advi escommissie bezwaarschriften bijeen,'in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg, voor de open bare behandeling van vier zaken. De bezwaarmakers zijn uitgeno digd hun mening mondeling te komen toelichten. Om 14.30 krijgt Café-restaurant De Waterherberg in Veere de gelegenheid uiteen te zetten waarom het bedrijf het niet eens is met de aanzegging van GS een reclamebord te verwijderen. Een inwoner van Yerseke kan om 15.00 uiteenzetten waarom hij vindt dat GS toch handhavend moeten optreden tegen het be drijf Van der Endt-Louwerse B.V. in Yerseke. De gemeente Oostburg en Verstraete Verbrugge B.V. komen om 15.30 uur in het geweer te gen de weigering van GS een projectbijdrage Stads- en dorps vernieuwing toe te kennen in de kosten van de verplaatsing van Bron B.V. vanuit Waterlandkerkje naar bedrijventerrein Stampershoek in Oost-burg. Om 16.00 uur is het wederom de beurt aan de gemeente Oost burg, maar nu samen met Auto bedrijf Van de Ree in Breskens inzake de weigering van GS een projectbijdrage SDV toe te ken nen in de kosten van verplaatsing van het autobedrijf naar bedrij venterrein Stampershoek in Oostburg. Van vrijdag 30 april, Koninginne dag, tot en met woensdag 5 mei, Bevrijdingsdag, zijn de kantoren van de provincie gesloten. De bestuurders en ambtenaren hebben die dagen vrij. Donderdag 6 mei zijn de meesten weer aan het werk en is de provincie weer bereikbaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 23