Maart is erg nat en bijzonder zacht Waarschuwing tegen hondenpoep Minder zorgplaatsen voor gezonde Zeeuw Stamreeks van M.W. Snoep Tholenaren bij Akzo onzeker over hun baan Huisvuilwagen inzetbaar Olaz Eend overreden Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Donderdag 15 april 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Buiig Koudefront Aardige dagen Maart Inlaten zoet water goed voor zeeleven Nota moet discussie op gang brengen Creatief Aparte status De familienaam Snoep komt al vroeg voor op Zuid-Beveland. De stamvader Jan Janse Snoup woonde in 1578 in Wemeldinge, waar hij sche pen was. Hij wordt later, op 19 mei 1584, in een weesakte genoemd (Rechterlijk archief Zeeuwse eilanden nr. 3584, fol. 95) terwijl Leunken, de vrouw van Jan Snoup, in het doopboek van We meldinge wordt genoemd als getuige bij de doop van Leunke, de dochter van Jan Schoema- kers, in 1595. Naar de verklaring van de familienaam, die al voor 1600 bekend is, kan men slechts gissen. De stamvader kan iemand zijn geweest die belust was op het eten van zoetigheden of betrokken was bij de fabricage van dergelijke zaken. Hoe wel de rietsuiker hier toen al wel bekend was - de bietsuiker komt eerst na 1800 in zwang - ge bruikte men honing en stroop als zoetstof, door J.P.B. Zuurdeeg houdt uw muisdier maff er kam gif in tuin ligc.ên f ST. annaland. Voorstraat Maart is een hijzonder natte maand geworden met 90 mm neerslag (het langjarig gemiddelde is 48 mm), maar ook erg zacht en met een ruim overschot aan zonuren. I)e gemiddelde temperatuur lag op 7,4 graden en de nachtvorsten stelden niet veel voor. Slechts op vier dagen kwam er nachtvorst voor, met een laagste temperatuur van -2,9 graden. Dc meteorologische lente begint op 1 maart, maar deze maand begon zeker niet lenteachtig. Op de eerste dag steeg het kwik nog wel naar 10,7 graden, maar de zon liet zich slechts enkele minuten zien en het regende vrijwel onafgebroken. In de middag werd het droog, maar 's avonds begon het opnieuw te rege nen. Er woei een harde tot storm achtige wind met uitschieters tot 9 beaufort. Een actieve storing die over ons land trok, was de oorzaak van dit slechte weer. De avondaftap- ping bedroeg 17,9 mm. In de avond werd het droog en de wind nam in kracht af. De tweede maart ging het vroeg in de morgen opnieuw regenen en te gen de middag nam ook de wind weer flink in kracht toe. Zachte lucht deed de temperatuur stijgen naar elf graden, de zon liet zich niet zien en er viel 20,1 mm neerslag. Ook op woensdag bleven we nog in dc zachte lucht, met temperaturen overdag van rond de tien graden. Er waren flinke zonnige perioden, maar in de middag ook buien met hagel en onweer. De wind schoot soms uit tot 8 beaufort. Ook de volgende dagen hielden we een buiig weertype, waarbij de tem peratuur moest inleveren. Ook za terdag 6 en zondag 7 maart was het bewolkt, met perioden met regen en lage temperaturen. Zaterdag werd het niet warmer dan 5,3 graden en zondag enkele tienden meer (5,6 graden). Van tijd tot tijd viel er re gen, aftapping om zeven uur 4,2 mm. Verantwoordelijk voor deze weersituatie was een zeer omvang rijke depressie dichtbij ons land. Vanaf maandag verdween deze van het toneel, maar dat betekende niet dat het weer opknapte: een ander la gedrukgebied nam de taak over. Maandag was er tamelijk veel be wolking en er vielen verschillende buien. De wind was meest matig, de temperatuur 7,4 graden en er viel 5,3 mm neerslag. Dinsdag de ne gende was een zonloze dag met in de ochtend nog enkele lichte buit jes, maar woensdag bleef het droog. Aan het aardoppervlak daalde de temperatuur tot één graad onder het vriespunt, terwijl overdag 7,4 gra den genoteerd werd. Deze dag was mooi meegenomen, want er was vooral voor Zeeland veel regen voorspeld (8 tot 10 mm, dat is 8 tot 10 liter per vierkante meter). De hoeveelheid neerslag in de eerste tien dagen bedroeg 63,8 mm, maar diezelfde periode in 1998 was met 77 mm aanmerkelijk natter. In de nacht van 10 op 11 maart was het vrijwel onbewolkt. De tempera tuur in de weerhut zakte tot aan het vriespunt; aan de grond vroor het licht (-2,9 graden) en er ontstond rijp. Ook vormde zich mist, die in de loop van de morgen weer ver dween. De zon liet zich zien en de temperatuur ging voorzichtig naar 8,7 graden. Op vrijdag de twaalfde bereikten zachte luchtmassa's van uit het zuidwesten onze regio. Het werd een heel mooie en vrij zonnige dag met weinig wind. De tempera tuur steeg naar een lentewaarde van 15,6 graden. Ook zaterdag de der tiende bleef het mooi, hoewel er minder zon was. De bewolking kreeg geleidelijk aan de overhand en de temperatuur moest met 14,6 een graadje inleveren. Zondag werd met een noordwestelijke wind fris sere lucht aangevoerd. In de vroege morgen was er vrij veel bewolking, maar gaandeweg kreeg de zon het voor het zeggen. Dc wind was meest matig en bij een temperatuur van 11 tot 12 graden in de middag was het een aangename lentedag. Ook maandag 15 en dinsdag 16 maart waren mooie dagen. Op maandag daalde de temperatuur in de weerhut net onder het vriespunt (0,1 graden) en was er in de ochtend ook nog mist. Maar deze verdween vlot en het werd een tamelijk zonni ge dag met weinig wind en een tem peratuur die steeg naar 12 graden. Dinsdag werd het 12,4 graden, dc wind was zwak en er was meer zon. Van de voorspelling dat het tot don derdag droog zou blijven, kwam niet veel terecht. In de nacht van dinsdag op woensdag passeerde een warmtefrontstoring ons land. De meeste fut was er al uit, maar er viel toch nog 1,2 mm neerslag. Overdag werd het 11,8 graden met nu en dan wat zon, bij een zwakke tot matige wind. Donderdag was een zwaar be wolkte dag. In de middaguren pas seerde een koudefront, waaruit 4 mm neerslag viel. Vanaf vrijdag de negentiende ging de temperatuur verder omlaag. Met een noordwes telijke stroming werd koude pool- lucht aangevoerd. Deze stroming werd in stand gehouden tussen een hogedrukgebied ten westen van Ier land en een uitdiepend lagedrukge bied gelegen langs de Noorse fjor den. Vrijdag was er nog tamelijk veel zon en bleef het droog, zater dag was het meest zwaar bewolkt en in de namiddag vielen er wat drup pels. Zondag 21 maart vielen er bui en en stond er een vrij krachtige tot harde wind. Het werd niet warmer dan 7,3 graden en de zon liet zich niet zien. Er viel 6,6 mm neerslag. Ook op maandag vielen er 's och tends nog buien. Er was veel wind, de temperatuur bleef op 7,5 graden steken en om zeven uur werd 9,5 mm neerslag afgetapt. In de nacht van maandag op dinsdag vielen er nog enkele buien. Overdag bleef het droog en er stond een straffe wind. De temperatuur steeg naar 10,4 graden. Woensdag de 24e was een droge maar zonloze dag bij 10,3 gra den. De volgende dag was het tame lijk zonnig, maar later nam de bewol king toe en vielen er even wat druppels. Het kwik liep op naar 15,1 graden, maar moest de dag daarop al weer inleveren. Het werd 13 graden met vooral in de ochtend zonnige pe rioden. In de middag werd het zwaar bewolkt en in de middag viel er een bui die 1,2 mm neerslag opleverde. Zaterdag 27 en zondag 28 maart wa ren aardige dagen met veel zon en weinig wind. 's Nachts daalde de temperatuur tot -0,5 graden, maar overdag reikte het kwik op beide da gen bijna net zo hoog: zaterdag 11,4 en zondag 11,3 graden. Op maandag de 29e ging de temperatuur verder omhoog. Het werd bij flink wat zonu ren 15,7 graden. De overgangszone met koelere lucht lag echter niet ver ten westen van ons. In de avond werd het zwaar bewolkt, maar het bleef droog, 's Nachts bleef de tempera tuur op 9,6 graden steken. Dinsdag vrij veel bewolking, met nu en dan wat druppels (maar niet meer dan 0,2 mm) en toch nog 15,4 graden wat ze ker niet verwacht was. De laatste dag van de maand was zonnig met weinig wind en een lentetemperatuur van 19 graden, meteen de hoogste tempera tuur van de hele maand maart. De familie Anthonisse in de Mos sellaan in Tholen is het meer dan zat. Telkens liggen er hopen met hondenpoep in de tuin en daarom is er onlangs een waarschuwings bord geplaatst. „We wonen hier al dertien jaar, maar het wordt steeds erger. Als je 's morgens wakker wordt, liggen er drie ho pen in de tuin en één op de op rit", vertelt mevr. Anthonisse. ,Je moet het toch weer opruimen en dat allemaal voor een ander. Het gaat ons niet om de dieren, maar om de eigenaren natuur lijk, die de honden los laten lo pen, waardoor die in onze tuin kunnen komen. Anderen zie je met hun dieren naar de dijk gaan om ze daar uit te laten, maar sommigen nemen die moeite niet." Ook van katten hebben ze last. Mevr. Anthonisse heeft al spul gekocht dat de dieren af schrikt, maar dat is na tien dagen ook uitgewerkt. Bovendien is het nog kostbaar ook. En aan een klapperpistooltje wennen ze eveneens. Voor de familie Antho nisse is er eigenlijk maar één ding dat helpt: de hondeneigenaren moeten wijzer zijn. St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur IA Gemiddelde maximum temperatuur 10,8 Gemiddelde minimum temperatuur 4,9 Hoogste maximum temperatuur 19,0(31) Laagste maximum temperatuur 5,3(6) Hoogste minimum temperatuur 9,6(30) Laagste minimum temperatuur -0,1(15) Aantal uren warmer dan 18 °C 6 Aantal uren zonneschijn 138 Aantal vorsturen 1 Dagen met lichte vorst tot -5 °C 1 Neerslag Aantal dagen met neerslag 16 Aantal dagen met hagel 2 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2 Hoogste etmaalsom 20,1 (2) Totaalsom 88,9 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1011 Hoogste luchtdruk 1033(16) Laagste luchtdruk 986 (4) Laagste luchtvochtigheid 40(29) Dagen met onweer 1(3) Aantal dagen met mist 3 Gemiddelde windsnelheid 3,6 m/sec Hoogste windsnelheid 22,6(1) De getallen tussen haakjes zijn de data. De nieuwe aan te schaffen huisvuil wagen van de gemeente Tholen is in te zetten door Olaz als die de afvalin zameling over zou willen nemen. Dat bleek uit de woorden van wet houder K.A. Heijboer dinsdagavond in de commissie gemeentelijke ont wikkeling. De raadsfracties van VVD, D66 en RPF/GPV hadden begrepen dat het openbaar lichaam plannen ontwik kelt om zelf huisvuil te gaan opha len. Of de vervanging van de huis vuilwagen voor 400.000 gulden (volgens de investeringsplanning) dan nog wel nodig is, zo vroeg E. Frigge-Hoogesteger (VVD) zich af. „Snijden we ons niet in de vingers als we nu deze wagen aanschaffen. Olaz rekent voor dat er een bespa ring mogelijk is van 65 gulden per aansluiting." Frigge pleitte ervoor een auto aan te schaffen die past bin nen het plan van Olaz. J. van den Donker (D66) was het daar mee eens. Ook A.L. Piet (RPF/GPV) brak daar een lans voor. Verder stelde hij voor Maandag werd er op de hoek van de Vossemeersepoort een eend doodge reden door een gemeentelijke vuilnis wagen. De chauffeur is doorgereden, terwijl het beestje nog leefde. De heer Imandt was getuige en heeft het dier tje in een zak gedaan. Het trok nog met z'n pootje. Ik ben al dertig jaar lid van de dierenbescherming en zoiets vind ik een schande. Mensen zouden meer op dieren moeten lenen. D.L. van Zanten Visstraat 1 Tholen. om meer dan twee offertes te vragen. J.C. Koopman (SGP) wilde dat het college voor de opbouw van de vuil niswagen bij meerdere leveranciers haar licht op steekt. En niet alleen bij het bedrijf waar het college als twin tig jaar 'goede ervaringen' mee heeft. Volgens wethouder K.A. Heijboer heeft de vuilniswagen geen enkele belemmering 'van wat dan ook.' „Het is zeker geen onnodige uitgave. De auto is noodzakelijk. Hij is ten al le tijde voor alles in principe inzet baar." Toch vonden Van den Donker en Frigge dat Heijboer dat nog maar eens moest navragen. Heijboer maakte kenbaar niet van plan te zijn meerdere prijsopgaven te vragen dan twee bij bedrijven in de buurt. Piet stelde er ook eentje te vragen 'verder weg in het land.' De wethouder legde de vraag voor bij de commissie, maar alleen Piet bleek daar voorstander van. Over de prijs van de opbouw wilde de wethouder zich wel oriënteren, maar geen offerte vragen. Koopman was het daar niet mee eens. Het Rijksinstituut voor kust en zee heeft in opdracht van rijkswaterstaat Zeeland bekeken wat de effecten van het inlaten van zoet water op de Oosterschelde zijn op natuur en vis serij. Hieruit is onder meer geble ken dat herstel van een gebied waar zoet en zout in elkaar over gaan nieuwe soorten planten en dieren zal aantrekken. De productie van al gen zal met tien procent toenemen, wat weer zijn invloed heeft op de garnalen- en schelpdierenstand. De broedval van mossel en kokkels zou ook verbeteren. Door de Ooster- scheldewerken zijn zoet en zou wa ter strikt van elkaar gescheiden ge raak. Het doel was een schone en zoute Oosterschelde, maar inmid dels is duidelijk geworden dat de overgangsgebieden van grote waar de waren. Voor een stabiel overgangsgebied dient echter het gehele jaar zoet wa ter te worden ingelaten, met een mi nimale hoeveelheid van 25 m2 per seconde. Bij het huidige Volkerak/Zoommeer is op dit mo ment echter geen sprake van een zoet wateroverschot, zelfs niet tij dens een nat jaar. Bij het inlaten van zoet water vanuit het Volkerak/Zoommeer zou weer extra zoet water vanuit het Hollands diep moeten worden aangevoerd. Dat is echter zwaarder verontreinigd. Het inlaten van dit water zou in strijd zijn met het beleid het Zoom meer/Volkerak zo schoon mogelijk te houden. Op basis van de verkenning door het Rijksinstituut voor kust en zee en de reacties van bestuurders en belangengroepen, zal rijkswaters taat komende zomer besluiten of verder onderzoek naar het inlaten van zoet water zinvol is. Behalve de baten zullen daarbij ook de kosten en de kwaliteit van het in te laten water mee wegen. Akzo Nobel Resins in Bergen op Zoom wil bij een herstructurering een kwart van het aantal medewerkers kwijt. Er vervallen 50 arbeidsplaat sen en daarnaast worden de taken van 55 medewerkers van de techni sche dienst, expeditie, bewaking en boekhouding aan derden uitbesteed. Totaal verdwijnen er daarmee 105 van de 400 arbeidsplaatsen. Tien procent van de medewerkers woont op Tholen, onder wie J. van Akke ren, voorzitter van de ondernemingsraad, die al 21 jaar bij Akzo werkt. Hij meldde gisterenmiddag een ter neergeslagen stemming. „Wij wil len het bedrijf natuurlijk ook ge zond houden, maar een kwart van de mensen weg, dat is veel te ri goureus. De noodzaak daarvan zien wij niet direct zitten. We krij gen deskundige hulp om onze le vensgrote vraagtekens te onder bouwen, zoals de onderzoeksafde- ing, die met 20% wordt ingekrom pen. Die is juist heel belangrijk voor de toekomst van het bedrijf", zegt Van Akkeren. Hij vindt het niet terecht, dat Bergen op Zoom wordt vergeleken met de rentabili teit van andere Akzo-vestigingen omdat er in Bergen veel meer pro ducten gemaakt worden, waardoor de kosten ook hoger uitvallen. Alle medewerkers zijn gisteren inge licht. Met de vakbonden zal over een sociaal plan worden gespro ken. Volgens een mededeling van de directie moeten de arbeidskosten verminderd worden om de positie van het bedrijf op lange termijn te verbeteren. Wereldwijd bleek Ber gen op Zoom als hoofdvestiging achter te blijven bij de andere vesti gingen van Resins, waar syntheti sche harsen voor verven en druk inkten worden gemaakt. Met een zeer actief herplaatsingsbeleid streeft Akzo ernaar om de operatie zonder gedwongen ontslagen te ver wezenlijken. Gezien het lage ver loop en de omvang van de reductie, is het echter niet geheel uitgesloten dat er gedwongen ontslagen vallen. Medio 2000 moet de herstructure ring voor het grootste deel zijn doorgevoerd. Akzo wil de concur rentiekracht vergroten en daarvoor is een flexibele marktbenadering nodig. In Zeeland is het aantal beschikbare plaatsen in de zorg geringer dan landelijk. Dat is één van de bevindingen uit de nota 'Voorzorgsmaatre gelen. Vraagstukken in de Zeeuwse zorg', die onlangs is aangeboden aan gedeputeerde G.L.C.M. de Kok. Daarin staat ook dat een Zeeuw landelijk de hoogste levensverwachting heeft, dat in deze provincie de sterfte door hart- en vaatziekten of kanker het laagst is en dat Zeeland van alle provincies het kleinste aantal rokers en zware drinkers telt. Scoop (instituut voor zorg, welzijn en cultuur) en Het Klaverblad (ge bruikersorganisaties van zorg- en dienstverlening) hebben de nota sa mengesteld, met de bedoeling een aantal vraagstukken onder de aan dacht van de politiek, beleidsma kers, verzekeraars, uitvoerders en consumenten te brengen en zo de discussie op gang te brengen over het aanpakken van de knelpunten in de Zeeuwse zorg. De aspecten die onder de loep zijn genomen, zijn de bereikbaarheid en beschikbaarheid van voorzieningen, de samenstelling van de bevolking en de landelijke regelgeving en financiering. Met sleutelfiguren uit de wereld van de gezondheidszorg is daarover gespro ken. Vastgesteld wordt dat het steeds moeilijker wordt om in Zeeland een adequaat voorzieningenniveau te handhaven. (Hoog)specialistische hulp ontbreekt in deze provincie en in de toekomst dreigen nu nog wel aanwezige specialisaties te verdwij nen. Mensen zijn gewend hulp el ders te zoeken, wat extra reistijd en kosten vergt. Ze hebben bovendien minder keus dan elders in het land. Omdat Zeeuws-Vlamingen nogal eens de grens met België overgaan, bestaat het gevaar dat de zorg in de ze regio verder afbrokkelt. Tholena ren en Sint-Philipslanders zijn veel al op West-Brabant gericht. In verhouding zijn in Zeeland minder verloskundigen, wijkverpleegkun digen en banen in de overige thuis zorg beschikbaar, en ook minder ziekenhuisbedden. Door de relatief grote afstanden in het Zeeuwse kan crisiszorg niet al tijd snel worden geboden. Samen werking en mobiele hulpverlening zijn eigenlijk noodzakelijk. Overhe den en zorgverzekeraars ontbreekt het, aldus enkele geïnterviewden, aan ondernemingsgeest of durf om creatieve oplossingen te vinden. De geringe bevolkingsdichtheid in Zee land pakt negatief uit voor het voor zieningenniveau. Er wordt weinig gesubsidieerde woningbouw ge pleegd, wat het realiseren van woon-zorgcentra voor ouderen las tig maakt en duur voor de inwoners. Terwijl Zeeland de meest vergrijsde provincie van ons land is. Boven dien neemt het aantal jongeren ten opzichte van de ouderen de komen de decennia flink af, wat gevolgen zal hebben voor zowel de arbeids markt als het vrijwilligerswerk. Ver wacht wordt dat de komende twin tig jaar de Zeeuwse bevolking met 5% toeneemt; vooral Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Duive- land zullen met een groeiend inwo nertal geconfronteerd worden. Na 2005 zal de leeftijdsgroep tot 14 jaar afnemen, maar naar verwach ting relatief het minst in de gemeen te Tholen. De landelijke normering voor de fi nanciering van voorzieningen pakt voor Zeeland vaak nadelig uit. Kleinschaligheid is nu eenmaal duurder. Effecten van langere reisaf standen en -tijden worden meestal niet in de tarieven meegenomen. Vergoeden van het ambulancever voer op basis van de verreden ritten in plaats van de beschikbaarheid, leidt in dunbevolkte gebieden (Zee land 205 inwoners per vierkante ki lometer, tegen landelijk 457) tot een verschraalde uitvoering van de zorg. Soms kan aan minimale eisen niet eens worden voldaan. De nota bevat een achttal stellingen, waarover de provinciale politiek een discussie op gang zou moeten bren gen in samenspraak met alle betrok kenen. Bijvoorbeeld dat in de door de overheid beschikbaar gestelde budgetten rekening gehouden zou moeten worden met regionale ken merken. En dat de provincie een aparte status zou moeten bepleiten op het gebied van de financiering. In de jaren dertig van de 17e eeuw treffen we Snoupen/Snoepen aan in Goes. Nadien hebben ze zich verspreid over geheel Zuid- Beveland. Ook trokken ze naar Middelburg. De stamvader van de Thoolse Snoepen is Willem Snoep, die voor 1792 de Oosterschelde overstak en zich in Sint-Annaland vestig de. Bij de volkstelling van 1947 woonden er in Zeeland in 24 plaatsen 201 Snoepen. De grootste concentratie bevond zich in Kapelle waar 21 Snoe pen woonden, onmiddellijk gevolgd door Middelburg en Sint-Annaland met respectie velijk 20 en 19 leden van dit geslacht. 1. Jan Janse Snoep/Snoup, geboren circa 1540, in 1578 schepen, 19 mei 1584 wees meester (Raze 3584/95) te We meldinge. Hij had in ieder ge val twee zoons: 1. Cornelis Janse, geboren circa 1580. Hij was in 1635 kerkmeester te Wemeldinge. Op 22 septem ber 1618 schoot hij als broeder van het boogschuttersgilde de koningsvogel. Hij was dat jaar dus de beste schutter; 2. Jan/Johannis (volgt 2). 2. Jan Johannis Snoep, ge boren circa 1580, overleden Wemeldinge 1668. Hij huwde Leuntje Jacobs. Uit dit huwelijk zijn vier kinde ren geboren, onder andere: 1. David, geboren Wemeldinge circa 1605. Hij huwde 1633 Willemijntje Smallegange, overleden Goes 26 juli 1640. Hun oudste kind was Johan nes Snoep, zich later noe mend Snoupius, gedoopt Goes 8 maart 1634, vlootpre- dikant op het schip Vlissingen 5 mei 1661 tot 1663, predikant Arnemuiden en Kleverskerke 18 november 1663 tot overlij den 30 december 1667; 2. Jan Janss Snoep (volgt 3). 3. Jan Janss Snoep, gebo ren Wemeldinge circa 1615, overleden aldaar 1668. Hij huwde Goes 12 januari (ondertrouw 3 februari) 1641 Maeyken Isaax Bolbergen, ge boren Goes, gedoopt aldaar 19 mei 1619. Zij was een doch ter van Isaak Pietersen Bolber gen. Uit dit huwelijk zijn 7 kin deren geboren, onder meer: 1. Jan, gedoopt Goes 29 mei 1645, begraven aldaar 3 mei 1685. Hij huwde Cornelia Brouwersput; 2. Sara, gedoopt Goes 3 november 1648, huw de Jan Cornelisse Manée; 3. Isaacq, gedoopt Goes 1650 (volgt 4). 4. Isaacq Snoep, gedoopt Goes 27 april 1650, begraven aldaar 30 januari 1696. Hij huwde I Goes 28 februari 1675 (ondertrouw Goes 8 fe bruari 1675) Cornelia van der Noot, geboren Kloetinge. Hij huwde II Goes 29 juni 1678 (ondertrouw Goes 3 juni 1678) Susanna de Witte, ge boren Goes circa 1655, be graven Goes 26 maart 1703. 5. Jan/Johan Snoep, ge doopt Goes 28 juli 1683. Hij huwde Goes 21 oktober 1705 (ondertrouw Bergen op Zoom) Catharina Brouwers, geboren en wonende Bergen op Zoom. 6. Willem Janse Snoep, gedoopt Goes 1 december 1709. Hij huwde circa 1732 Janna Arnoutse Versluijs. 7. Johannis/Janus Willems Snoep/Snoek, geboren 's- Heer Arendskerke 20 februari 1733. Hij huwde Schore 21 juni 1762 Jacomina/Jaquemina Adriaans van Swede. 8. Willem Snoep, geboren Kruiningen 10 juni 1764, overleden Sint-Annaland 12 juni 1824. Hij huwde I Sint-Annaland 29 april 1792 Maatje Bogert, ge boren Sint-Maartensdijk, overleden voor 17 oktober 1809. Hij huwde II Sint-Anna land 17 oktober 1809 Janne tje Douw, geboren Sint-Maar tensdijk 26 augustus 1787, overleden Sint-Annaland 19 januari 1861, oud 73 jaar. Zij was een dochter van Gerard Douw en Lena Tuk. Na de dood van Willem huwde ze te Sint-Annaland op 1 mei 1835 met Abraham van den Boog- aart. 9. Johannis Snoep, geb. Sint-Annaland 8 november 1818, overleden aldaar 9 juli 1900. Hij huwde Sint-Annaland 8 mei 1843 Leuntje Raams- donk, geboren Kortgene 27 oktober 1820, overleden Sint- Annaland 14 december 1904, oud 84 jaar. Zij was een doch ter van Leendert Raamsdonk en Elizabeth Samarina Har- tog. 10. Willem Snoep, geboren Sint-Annaland 22 januari 1845, overleden aldaar 17 april 1901. Hij huwde Sint-Annaland 1 december 1871 Jannetje Ha- ge, geboren Fijnaart 23 febru ari 1845, overleden Sint-An naland 12 september 1916. Zij was een dochter van Pieter Hage en Willemina Marina Keur. 11. Jacob Snoep, geboren Sint-Annaland 4 december 1887, overleden Bergen op Zoom 1 september 1964. Hij huwde Sint-Annaland 15 juni 1911 Janna Johanna Ba zen, geboren Sint-Annaland 13 september 1887, overleden aldaar 20 december 1951. Zij was een dochter van Cornelis Bazen en Maria van Vossen. 12. Willem Snoep, geboren Sint-Annaland 21 april 1912, overleden Oud-Vossemeer 13 februari 1954. Hij huwde I Sint-Annaland 10 juni 1937 Johanna Neeltje Overbeeke, geboren Sint-An naland 23 mei 1916, overle den aldaar 30 maart 1938. Zij was een dochter van Laurens Overbeeke en Dina van Beve- ren. Hij huwde II 's-Graven- deel 12 april 1944 Cornelia van Prooijen, geboren 's-Gra- vendeel 17 juli 1916. 13. Marinus Willem Snoep, geboren Strijen 12 september 1949, ambtenaar bouwtoe zicht gemeente Tholen. Hij huwde Tholen 2 juni 1976 Catharina Bouman, geboren Poortvliet 16 november 1951. Zij is een dochter van Heimen Bouman en Cornelia Potter. Het bord in de tuin van de familie Anthonisse aan de Mossellaan in Tholen. De stamvader van de Snoepen op het eiland Tholen, Willem Snoep, woonde in de Voorstraat te Sint-Annaland. Zijn weduwe Jannetje Douw dreef in het tweede pand links, tegenwoordig Voorstraat 7, tot circa 1838 een winkel (Prentbriefkaart van circa 1925).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 21