Meerderheid voor plan Ten Ankerweg Nieuwe kerk Ger. Gem. Tholen in plan Stadszicht aan Postweg Geref. Kerk Anna Jacobapolder haalt 5 mille op voor project in Kameroen Ledenvergadering akkoord met project van 7,5 miljoen gulden Burgemeester onthult nieuw kunstwerk te Stavenisse Zes voertuigen opengebroken Auto rijdt door na aanrijding Opbrengst van bazaar in Ons Dorpshuis is boven verwachting i IV \7> Donderdag 15 april 1999 VVD, RPF/GPV en D66 tegen rotonde Een meerderheid van de raadsfracties is voor de recon structie van de Ten Ankerweg in Tholen zoals die door het college is voorgesteld: met rotonde en twee geschei den fietspaden. Bewoners maakten dinsdagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling nogmaals uit voerig bezwaar tegen onderdelen uit het plan. Ook pre senteerden ze de uitslag van een enquête onder bewoners van het stuk heringerichte Ten Ankerweg waaruit blijkt dat de meesten het een verslechtering vinden. Alleen VVD, RPF/GPV en D66 ondersteunden de bezwaren van de bewoners. De Gereformeerde Gemeente Tholen bouwt aan de Post weg een nieuwe kerk van bijna 7,5 miljoen gulden. Tij dens een ledenvergadering stemden daarmee vrijdag avond ruim negentig procent van de 145 aanwezigen in. Er komen 1000 zitplaatsen en mogelijk op termijn nog een galerij met een capaciteit van 250 kerkgangers. Ka rakteristiek voor de kerk is, dat de banken waaiervormig om de kansel zijn geplaatst. Verder zijn er vier zalen ge pland, een consistorie, een grote centrale hal en een on dergrondse fietsenberging. Bij het complex zijn 100 par keerplaatsen gepland. Groot draagvlak Autoritair Deze week Boom omgezaagd op schoolplein De bazaar die zaterdag in Ons Dorpshuis te Anna Jaco bapolder werd gehouden, heeft onverwacht veel opge bracht. De verkoping werd georganiseerd door de Gere formeerde Kerk uit het kleinste Thooise dorp en de netto-opbrengst van 5000 gulden is bestemd voor een project van gehandicapte vrouwen in Kameroen. Afrikaanse kleding Zelfrespect Fraude Kerken belangrijk idannm Eeridrachtbode, de Thooise Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thooise Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester H.A. van der Munnik onthult donderdag 29 april om zeven uur 's avonds het nieuwe kunstwerk 'De Stenen Tuin' op het Van der Lek de Clercqplein te Stavenisse. Daar mee wordt tegelijk het startsein ge geven voor de viering van 400 jaar Stavenisse. De Stenen Tuin is ge maakt door de Gapingse kunstenaar Ronald Mullié. Het is verwerkt in het straatwerk en gemaakt van witte en zwarte stenen. Het stelt het ken merkende patroon van een Renais- sancetuin voor. Het voormalige Slot van Stavenisse had ook zulke tuinen. Het dievengilde bracht in de nacht van dinsdag op woensdag een be zoek aan Scherpenisse en Tholen. In Scherpenisse werden vier auto's opengebroken in de Beatrixlaan, Dorpsweg en Scaldisstraat en daar uit de draagbare telefoons meege nomen. Uit een schuur aan de Dorpsweg verdwenen twee fietsen, waarvan er één naderhand is terug gevonden in de buurt van de Molen weg. En in laatstgenoemde weg is een brommer meegenomen, waarbij overigens twee personen gesigna leerd zijn. Ook in Tholen waren auto's het doelwit van inbrekers. In de Volt- straat werden twee autostoelen en vier paar banden met velgen van een auto gehaald. En in Ter Vate is een auto opengebroken en daaruit een videocamera, radio en twee paar skeelers meegenomen. In alle gevallen zoekt de politie eventuele getuigen. Een 16-jarige Tholenaar is maan dagmiddag in Scherpenisse gewond geraakt bij een aanrijding, waarbij de veroorzaker is doorgereden. Hij liep over het trottoir van de Spui- damstraat en moest uitwijken naar de rijbaan omdat een op de stoep geparkeerde auto hem de weg vers perde. Terwijl hij daar liep, voelde de jongeman plotseling een duw te gen zijn benen. Omkijkend zag hij dat dit door een achteropkomende auto was gedaan. Vervolgens reed die nogmaals tegen de benen van de voetganger die ten val kwam, waar na de auto over zijn voet reed en uit het zicht verdween. Het gevolg was een gebroken enkel. De politie vraagt eventuele getuigen contact met haar op te nemen. De kogel is daarmee dus eindelijk door de kerk. „Heel fijn", zegt ds. C. de Jongste, die onlangs in het kerkblad nog over 'vele jaren van uitzichtloosheid' schreef. Al in 1980 opperde de kerkenraad plan nen voor uitbreiding omdat de ca paciteit van het gebouw aan de Hoogaarsstraat te klein was. Dat werd zondagmorgen tijdens de doopdienst weer eens duidelijk. De verenigingszaal, die plaats biedt aan 80 kerkgangers, was helemaal bij de kerk getrokken. En anderhalf uur op een harde stoel zitten, is minder comfortabel dan een kerk bank met een kussen. Door allerlei oorzaken liepen de plannen echter niet van een leien dakje. De grond wisselde van eige naar, de samenstelling van de bouwcommissie wijzigde tussen tijds en de gemeente kreeg te ma ken met twee projectontwikke laars, waardoor de neuzen maar niet in de goede richting kwamen. Bij het aantreden van het nieuwe college van b. en w. kreeg de ker kenraad meer hoop. „Nieuwe he ren, nieuwe wetten", zegt secreta ris J.C. van Voorst van de bouwcommissie. „Met een andere portefeuillehouder voor ruimtelijke ordening is de zaak toch in een stroomversnelling gekomen. Het politieke klimaat bleek heel gun stig voor onze plannen. Bij wel standstoezicht werd het schetsont werp goed ontvangen en de onderhandelingen met de gemeen te verliepen nu plezierig." De kerk onderhandelde de laatste tijd ook rechtstreeks met de ge meente en niet meer via projectont wikkelaar Minnaard, aan wie een deel van de grond van 3,7 ha was verkocht. Dat directe contact wierp zijn vruchten af voor de bouwcom missie, die bestaat uit voorzitter Han Heijboer, Peter van den Dor pel, Leo Walpot, Martin Kok, HaVis van Voorst, Peter Hendrix, diaken Han Geluk en ds. De Jongste als voorzitter van de kerkenraad. De laatste weet bovendien uit zijn vroegere functie van stedebouw- kundige het nodige van bouwplan nen. Architectenbureau Valk uit Soest, dat eerder betrokken was bij de vernieuwing van het dak van het huidige kerkgebouw aan de Hoog aarsstraat, tekent voor de techni sche begeleiding. Dat kantoor heeft volop ervaring met de bouw van kerken in Amersfoort, Veenendaal, Houten, Bunschoten, Zoetermeer en volgend jaar ook in Dirksland. Valk sr. en jr. waren de laatste za terdag van maart aanwezig tijdens een presentatie van het bouwplan in de aula van het Calvijncollege in Tholen. Aan de hand van tekenin gen en een maquette konden de ge meenteleden zich een beeld vor men van de nieuwe kerk in het bestemmingsplan Stadszicht. ZIE VERDER PAGINA 9 De publieke tribune zat bijna vol. Het merendeel met bewoners van de Ten Ankerweg, maar ook met vertegenwoordigers van VVN- Tholen die het idee om een paral lelweg aan te leggen naast de Mo- lenvlietsedijk voor het brengen en halen van schoolkinderen, volledig gehonoreerd zagen. De commissie had dan ook niets dan lof voor de ze oplossing om de verkeersveilig heid daar te verbeteren. Anders was het gesteld met de her inrichting van de Ten Ankerweg tussen de Molenvlietsedijk en de Molensingel. Vijf sprekers voer den het woord namens de bewo ners van de Ten Ankerweg. Ze pleitten voor de aanleg van een verhoogd kruispunt waarvoor J. Lindhout een alternatieve tekening had gemaakt met verkeerslichten aan alle zijden en een tweezijdig fietspad langs de Vest die afbuigt naar de Parksingel. Het voorgestelde fietspad langs de 19 uitritten van de woningen noemde Lindhout gevaarlijk. M. Schot presenteerde de uitslag van een enquête onder bewoners van de Ten Ankerweg van achttien jaar en ouder (stoplichten tot Grindweg) waaruit blijkt dat de bewoners de reconstructie een ver slechtering vinden. „Maar enkelen noemen het een verbetering, de helft van de ondervraagden vindt het veiliger, maar niemand vindt de uitritten veiliger geworden. De geleiders zijn te hoog en het ver smallen van de voetpaden noemt de helft onveilig." Ook het weghalen van de bomen wordt betreurd en driekwart van de ondervraagden vindt de oversteek plaats bij de Prins Clauslaan on veilig. J.M. Aarnoudse zei dat de fietspa den gebruikt worden als skeeler- baan en voetbalveld nu ze geschei den zijn met een opstaande rand van de rijbaan. En C. Laban wees op de onveilige situatie bij de bushalte waar reizi gers op het fietspad uit- en instap pen. Zij pleitte voor een veilige bereikbaarheid en een oversteek plaats met stoplichten. Ook voor de ouderen die volgens haar in de appartementen komen wonen op het terrein van de voormalige mu lo. „De plannen daarvoor liggen al klaar, zo beweerde ze." Waarop wethouder W.C. van Kempen met zijn hoofd schudde. De enquêteurs vroegen ook naar het oordeel van de bewoners over de voorlichting van de gemeente, de aankoop en verkoop van grond en de samenwerking met de ge meente. Volgens Laban is tweeder de ontevreden over de voorlich ting, de helft over het aankoop- en verkoopbeleid. „De gemeente stelt zich autoritair op." Vrachtwagenchauffeur H.L. van der Jagt vreest voor ongevallen op de rotonde tussen vrachtverkeer en schoolgaande kinderen en voor problemen met bussen en de vuil niswagen met slecht geparkeerde auto's naast de rijbaan. Volgens Van der Jagt vraagt een verlaagd voetpad langs de Vest ook om pro blemen. „Maak de fouten van de Ten Ankerweg eerste fase nu goed." J.C. Koopman (SGP) vroeg zich af of de rotonde veilig genoeg is voor vrachtwagens en pleitte voor het oplossen van de situatie op num mer 58 bij Van de Berge (uitrit) en het verbeteren van het uitzicht op nummer 74. M.A.J. van der Linde (PvdA) kon zich niet vinden in de bezwaren van de bewoners. Als dagelijks ge bruiker van de gereconstrueerde Ten Ankerweg ondervond hij geen problemen, zo zei hij: „Ik hoor geen klachten van gebruikers." Hij zei voor voortzetting van het eerste plan te zijn. „Nu moeten de bewo ners ook rekening houden met fiet sers bij hun uitritten. Hun situatie wijkt niet af van gedeelten van de eerste fase." ZIE VERDER PAGINA 9 Gemeente wil zelfs met voorschot van Calvijncollege geen extra uitbreiding toestaan Streekmuseum de Meestoof is niet in een halve dag te ontdekken Vijf Tholenaren geïnstalleerd in turbulente statenvergadering Twee diamanten bruidsparen in Scherpenisse en uit Sint-Maartensdijk Prinses Juliana Scherpenisse blijft het gemeente altijd kwalijk nemen dat er geen subsidie was voor schietbaan Wim van Dijke voor de derde keer gekozen als Thooise sportman Mooi weer, maar magere vangst voor wereldkampioen kustvissen Theo Rijnberg Teleurstellend Tholense Boys laat kansen liggen tegen SPS OM HET GOEDE TE KUN NEN ONDERSCHEIDEN, MOET MEN HET SLECHTE KENNEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De directeur van het Schelde college in Sint-Maartensdijk is op zoek naar de daderfs) van de vernieling van een boom op het schoolplein eind maart. In het voorlaatste weekend van maart is een boom op het plein op anderhal ve meter afgezaagd. De school heeft ook aangifte gedaan bij de politie en inmiddels een nieuwe boom geplant. Directeur A.A. Meloen heeft aan alle leerlingen een brief meegegeven over de vernieling op het schoolplein. Tot op heden is de dader nog niet bekend. In zijn brief zegt Meloen dat de bo men op het plein geplant zijn met geld van de ouderbijdrage. Ook de nieuwe moet daaruit bekostigd wor den. ,Ik vind dat niet eerlijk en ik vind dat jullie dat niet zouden moeten ac cepteren. Daarom zou ik de dader(s) moeten kennen zodat ik hem/ haar/hen de rekening kan sturen.' Verkoopsters op de bazaar hulden zich in gewaden uit Kameroen. Het is al snel behoorlijk druk op de bazaar in Ons Dorpshuis. De ver kopen gaan goed. Met name de da mes die bloemstukjes maken, wer ken zich uit de naad. En zoals altijd is er ook meer dan voldoende be langstelling voor de etenswaren zoals poffertjes. En de verloting liep eveens erg goed. „Het is super boven verwachting gegaan", zegt mevr. R. Wisse-Bonte, een van de organisatoren. „We hadden wel op zo'n 3500 gulden gerekend, maar dit is een wel heel mooi bedrag. Het is een bijzondere manier van kerk-zijn." In een zaaltje waar nor maal gesproken huisarts Van Does burg zijn spreekuur houdt, staan deze keer een televisie, videorecor der en een paar stoelen opgesteld. Hier kan men de film bekijken die gemaakt is van de festiviteiten rond 150 jaar Anna Jacobapolder. Velen maken van de gelegenheid gebruik om via deze compilatie nog even na te genieten van de feestelijkheden. De jeugd vermaakt zich op het podium met onder meer sjoelen en darts. Ds. O. Boersma van de Gerefor meerde Kerk in Anna Jacobapol der had uit zijn collectie enkele kledingstukken uit Kameroen op de bazaar gehangen. Niet om te verkopen, maar voor de sier. De verkopers trokken deze gewaden ook nog aan. Boersma woonde en werkte samen met zijn gezin enke le jaren in het westen van het West-Afrikaanse land Kameroen. Hij kwam daar ook in contact met de protestantse kloostergemeen schap 'Emmanuel Sisterhood' in Bafut, waar een dertigtal zusters (een soort diakonessen) en tien postulanten leven. Deze zusters le ven geheel volgens de' kloosterre gels - ondanks dat ze protestant zijn - en hun dagelijkse bezighe den bestaan dan ook uit bidden en werken. De kloostergemeenschap heeft vee en bedrijft tuinbouw, maar heeft zich daarnaast vooral toegelegd op de opvang van wees kinderen. „Het nadeel van de Emmanuel Sis terhood is dat het erg ver van de verharde weg af ligt. Twee zusters, Judith en Anna (dat zijn hun doop namen, hun Afrikaanse ken ik niet), zijn een eind verderop een soort dependance van de klooster gemeenschap begonnen. Ze wonen in een gehuurd huis en willen er gehandicapte vrouwen uit Kame roen onderbrengen. Die hebben het heel moeilijk in dit land", vertelt Boersma. „De nieuwe plek ligt veel dichter bij de weg en dus is bevoorrading en vervoer veel ge makkelijker." De twee zusters ver zorgen de predikantentoga's van de Presbyteriaanse Kerk, antependia (altaarkleden) en stola's. Met dat werk willen ze in hun levensonder houd voorzien. Ook willen ze an dere gehandicapte vrouwen oplei den voor dit werk. Zo krijgen ze zelfrespect en kunnen ze een vol waardige plaats innemen in hun fa milie en dorp. De droom van de twee zusters is om een huis te bou wen en uit te groeien tot een leef gemeenschap, net als Emmanuel Sisterhood, waar gehandicapte vrouwen kunnen schuilen en leren. Voor dit project is het geld van de bazaar bedoeld. West-Kameroen is een in meerder heid christelijk land. „Ik denk dat meer dan vijftig procent christelijk is. Tweederde daarvan is Rooms Katholiek en de overige vallen ei genlijk in drie hoofdstromen: de Presbyterian Church of Cameroun (waar wij ook toe behoorden), de Eglise Evangelique (die veel con tact heeft met een Nederlandse Hervormde Kerk) en de Eglise Presbyterienne (die is meer gericht op de Amerikaanse Presbyteriaan se kerk)", legt de predikant uit An na Jacobapolder uit. „Dertig pro cent van de bevolking van Kame roen is Islamiet en de rest kun je eventueel vatten onder 'traditionele religie'." Volgens Boersma gaat het niet best in Kameroen. „Het is wel een vrij dunbevolkt land met 12 miljoen in woners op een gebied zo groot als Frankrijk. Het gaat achteruit, maar er is geen honger. Dat komt omdat het een extreem vruchtbaar land is", zegt de voorganger. „Toch gaat het niet goed. Er is corrupt lei derschap en internationale organi saties als het IMF hebben Kame roen laten vallen. Op papier is het een democratie, maar bij de verkie zingen wordt er zwaar gefraudeerd. Daar hebben we fraaie staaltjes van meegemaakt. De stembussen ko men vol de stemlokalen binnen. Veel mensen denken dan ook 'het gaat daar niet goed, dus hulp is overbodig'. Maar dat is nu net niet zo. Kerkelijk en particuliere pro jecten werken vaak heel goed. We hadden bijvoorbeeld in Kumba een kleine kliniek, maar er was ook een groot districtshospitaal. Dat zie kenhuis draaide een zevende van de capaciteit van onze kliniek en dat kwam omdat er bij ons geen corruptie was en we hadden het vertrouwen. Mensen wisten dat de behandeling die we begonnen, ook de juiste was." Boersma zegt dat kerken een be langrijke rol snelen in deze zaak. „Het is nog niet algemeen erkend in de wereld van de hulporganisa ties, maar de kerken zijn een uitste kende link tussen de donoren en de ontvangers van de hulp. Wij kun nen mensen namelijk op meerdere fronten aanspreken. Niet alleen op wat er met het geld gebeurt, maar ook vanuit welke achtergrond we het allemaal doen. Geloof is be langrijk in Kameroen. De mensen ervaren het ook echt als een stukje gebedsverhoring", aldus de predi kant uit Anna Jacobapolder. De 5000 gulden die de bazaar in Anna Jacobapolder opbracht, is een heel bedrag. Omgerekend is het 1,5 mil joen Kameroense francs. Een maandloon voor ongeschoolde ar beid is ongeveer '00 °n'den. OCCASIONS 2 - DAAGSE Advertentie I.M De eerste officiële bouwteamvergadering in de consistorie van de huidige Rehoboth-kerk in Tholen. Boven v.l.n.r. Han Heijboer, diaken Han Geluk, architecten Valk jr. en sr. Onderaan v.l.n.r. Leo Walpot, Peter van den Dorpel en ds. C. de Jongste.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1