Sponsorfietstocht naar Groningen Heraut ds. Van der Zwan zal evangelie-bazuin laten klinken Plan Ten Ankerweg is niet aangepast De dood is echt geen goede vriend a ASKO 'Uw naam bij elk geslacht doen kennen' Vrouw Endrikse veruusd KOOP NU NOG GEEN ANDERE WASAUTOMAAT OVER 2 WEKEN IS ER GROOT NIEUWS UIT ZWEDEN V.O.F. Jeroense Fa. J. Verwijs Donderdag 8 april 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Boek over historie Chr. Geref. Kerk Tholen In navolging van Oud-Vossemeer heeft nu ook de Chris telijke Gereformeerde Kerk van Tholen haar historie te boek gesteld. 'Uw naam bij elk geslacht doen kennen' wordt morgenavond gepresenteerd. Samensteller diaken A. Prins heeft ook preken opgenomen van iedere voor ganger die deze kerkelijke gemeente heeft gediend. Afscheiding Psalm 45 Thoolse wielervrienden Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Vrienden Stoutjesdijk rijden 350 kilometer Streefbedrag Chr. Ger. Kerken Tholen en Oud-Vossemeer verwelkomen predikant Ds. A. van der Zwan weet zich geroepen als een heraut, die de bazuin van het evangelie aan de mond zal zetten om de blijde boodschap luid en duidelijk te laten klinken. Dat kun je niet voor jezelf houden. Het evangelie moet overal hoor baar zijn, naar het bevel van Jezus tot geloof en bekering. Helder geluid Handoplegging Vissersvloot Kerkelijke gebrokenheid Wonderen Subsidie voor fiets-/voetveren gelijk getrokken Riolering Reconstructie vergt ruim 1,6 miljoen gulden Alleen door genade eeuwig leven Het geestelijke testament van Paulus koos ds. A. van der Zwan tot zijn intredetekst bij de Christelijke Gerefor meerde Kerken van Tholen en Oud-Vossemeer. De ge vangen Paulus schreef op het laatst van zijn leven de brief aan de vreesachtige Timotheus om hem te bemoe digen. Volkomen verlost Liturgie Geen automatisme Geen vrijblijvend praatje De Christelijke Gereformeerde Kerk in Tholen-stad is voortgekomen uit de Vrije Gereformeerde Gemeente, een afsplitsing - rondom W. Baaij - uit 1929 van de Gereformeerde Gemeen te. In dat jaar kocht men de voormali ge sociëteit Non Semper in de Vis- straatals toevluchtsoord, teneinde daarin W. Baaij te laten prediken, zo dit in de weg zijn mocht'. In navol ging van dominee (sinds 1931) Baaij ging men (met ongeveer de helft van het aantal leden) begin 1946 over naar de Christelijke Gereformeerde Kerk. Jac. Baaij en J.J. van Bemden werden als ouderlingen bevestigd, korte tijd later werd Abr. Kot diaken. Al vrij snel kreeg de kleine gemeente een ei gen predikant in de persoon van H. van Leeuwen uit Ermelo. Deze deed ook veel werk in de zustergemeente Oud-Vossemeer, maar vertrok na drie jaar naar Delft. In zijn korte Thoolse periode kwam een gecombineerde jongelings- en meisjesvereniging van de grond. Verder was de predikant ini tiatiefnemer - en eerste voorzitter - van de christelijke kleuterschool die in 1948 van start ging in de Oude- landsestraat. Van 1950 tot 1953 had de gemeente een lerend-ouderling in de persoon van L. Gebraad, die ver volgens overstapte naar de Oud-Gere formeerde Gemeente. Onder ds. P. v.d. Bijl (1954-1955) werd het aantal kerkdiensten teruggebracht van drie naar twee. De volgende predikant, ds. J. van Doom (1958-1963), was samen met Oud-Vossemeer beroepen en na diens vertrek bleven beide gemeenten 25 jaar vacant. In 1988 nam ds. A.G. Boogaard het beroep aan en ook hij werd met Vossemeer gedeeld. De auteur geeft van iedere voorgan ger een korte levensbeschrijving. En hij tekent ook bijzonderheden op uit de mond van oudere gemeenteleden. Vanzelfsprekend komen uit de ker- kenraadsnotulen de nodige bijzonder heden over het reilen en zeilen aan de orde. Met een noodgedwongen lacu ne doordat deze notulen, evenals die van de ledenvergaderingen, over de periode 1957-1968 ontbreken. Het beroepingswerk, de verbouwing en restauratie van het kerkgebouw (in 1966), de diverse ambtsdragers (zoals M. van Zetten die meer dan 36 jaar diaken was), samenwerking met an dere protestantse kerken. Allemaal krijgt het de nodige aandacht. Het verhaal stopt in 1996, als de Christe lijke Gereformeerde Kerk in Tholen een halve eeuw bestaat. In bijlagen wordt een overzicht gegeven van alle ambtsdragers, kosters en organisten, en ook is een diagram gemaakt van de ontwikkeling van het ledental tussen 1930 en 1996. Dan volgen de preken: ds. W. Baaij over Handelingen 9:10- 16; ds. H. van I .eeuwen over Openba ring 3:7b en 8 midden; ds. L. Gebraad over Ruth 3:12, 13; ds. P. v.d. Bijl over Jesaja 55:6-9; ds. J. van Doom over Psalm 116:1,2; ds. A.G. Boo gaard over Johannes 18:4-8a. Prins heeft zich niet beperkt tot uit sluitend de halve eeuw historie van de gemeente. Hij begint met de Afschei ding, die in 1836 ook in Tholen-stad en in Oud-Vossemeer tot het stichten van kleine gemeenten leidde rondom ds. H.J. Budding. Tholen sloot zich in 1851 aan bij de Christelijke Afge scheiden Gemeenten en telde toen 58 zielen. De gemeente werd drie jaar la ter koninklijk erkend en sloot zich in 1869 aan bij de Christelijke Gerefor meerde Kerk, om in 1892 samen met de Nederduitse Gereformeerde Kerk op te gaan in de nieuwe Gereformeer de Kerk in Nederland onder leiding van dr. Abraham Kuyper. Overigens komt de huidige gemeente niet hieruit voort, maar uit een tweetal 'gezel schappen' die eind vorige eeuw ont stonden. Ze sloten zich in 1906 aan bij de Ledeboeriaanse gemeenten, een jaar later met de Kruisgemeenten verenigd tot Gereformeerde Gemeen ten. Deze gemeente had een vergader ruimte in de Kruittoren. Uit de Gere formeerde Gemeente maakte zich - zoals hierboven gemeld - in 1929 een groep los rond W. Baaij Pzn., die de Vrije Gereformeerde Gemeente stichtten. Hierop gaat de auteur uitvoerig in. Hij voorziet zijn verhaal na ieder hoofd stuk van de nodige voetnoten. Het 144 pagina's tellende boek is geïllus treerd met foto's van predikanten, ambtsdragers en andere functionaris sen, maar ook de jeugdvereniging, kerkenraad en diverse pastorieën. In een 'ten geleide' verklaart consulent ds. H. Korving onder meer de titel van het boek, die is ontleend aan psalm 45 vers 8: 'Ik zal Uw naam bij elk geslacht doen kennen, van kind tot kind zal 't zich aan U gewennen'. Voor het ontwerp van de omslag van 'Uw naam bij elk geslacht doen ken nen' tekende J.M. Schot. Voor de actie is de stichting 'Steun een thuis ver van huis' opgericht. De tien deelnemers hopen door middel van sponsoring een groot bedrag bij een te fietsen voor het Ronald McDo nald huis in Groningen. In dit huis wordt ouders met een ziek kind on derdak aangeboden, zodat ze dage lijks de mogelijkheid hebben om hun kind te bezoeken. Ook Comé Stout- jesdijk en zijn vrouw Trudie verble ven hier gedurende de ziekte van Pas cal. De baby moest wegens een ernstige leverafwijking worden opge nomen in het academisch ziekenhuis te Groningen. Vader Comé Stoutjesdijk had zich voorgenomen om van Groningen naar Scherpenisse te fietsen als Pas cal genezen het ziekenhuis mocht verlaten. Ondanks hun goede zorgen konden de doktoren echter het jonge leven niet redden. Op bijna 1-jarige leeftijd overleed Pascal aan zijn ziek te. De goede zorgen en de opvang in Groningen is het gezin ondanks het grote verlies nog lang niet vergeten. Daarom is besloten om de fietstocht alsnog te rijden, maar dan met het doel om geld in te zamelen voor het Ronald McDonald huis. 1 Zwager Rien Koppenhol uit Tholen is nauw betrokken bij de organisatie van deze unieke sponsortocht. „Het is zeker geen zielige tocht, maar een rit uit dankbaarheid voor het goede werk dat het Ronald McDonald huis doet. Het is een organisatie die afhan kelijk is van giften en grotendeels door vrijwilligers in stand wordt ge houden", vertelt hij. De organisatie hoopt dat vele bedrijven en inwoners Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Tien fietsers rijden op Hemelvaartsdag een sponsorfietstocht van Scher penisse naar Groningen. De aankomst is bij het Ronald McDonald huis waar de opbrengst van deze actie ook voor bestemd is. De deelnemers aan de sponsortocht zijn vrienden van oud-amateurwielrenner Corné Stoutjesdijk, die samen met zijn vrouw en dochtertje in dit huis verbleef tijdens de ziekte van zijn zoontje Pascal. Op bijna 1-jarige leeftijd over leed Pascal vorig jaar augustus in het academisch ziekenhuis van Gro ningen. Uit dank voor de ontvangen zorg zal Corné Stoutjesdijk samen met zijn vrienden de tocht van 350 kilometer fietsen. bereid zijn om de actie te steunen. Comé Stoutjesdijk krijgt bij zijn sponsortocht steun van verschillende wielervrienden, waaronder zijn oud ploeggenoten van wielervereniging Theo Middelkamp: Kees Schouwe- naar, Francois Franse en Wilfred Geys. Ook plaatsgenoot Johan van Dijke neemt aan de rit deel, evenals oud-amateur Nap Hage uit Poort vliet. Daarnaast verlenen Peter Mets- ke uit Oud-Vossemeer, Ruud Haver- mans uit Nieuw-Vossemeer, Hans van Dijke uit Tholen en Alwin Pelt hun medewerking. Oud-amateur wielrenner Dirk Uijl uit Poortvliet neemt plaats in de begeleidingsauto en zet samen met Comé Stoutjesdijk de fietsroute naar Groningen uit. On langs hebben zij het laatste deel vanaf Nijkerk in kaart gebracht „Er zijn diverse renners die zich spontaan hebben aangemeld om ook mee te rijden, waaronder Eddy Schu- rer (oud-beroepsrenner - red.). Maar om het organisatorisch goed te rege len, willen wij het bij een kleine groep houden", aldus Rien Koppen- hol. „Alleen voor Thijs Fase zullen wij een uitzondering maken. Hij zou graag meedoen, maar kampt momen teel met rugproblemen. Als hij toch besluit om mee te rijden, is er voor hem altijd plaats", stelt Koppenhol. Omroep Zeeland zal de tocht op de radio verslaan. De groep van tien renners zal donder dag 13 mei om vier uur 's morgens uit Scherpenisse vertrekken. De deel nemers verwachten in het begin van de avond in Groningen te arriveren. Bij aankomst hoopt men de op brengst van de sponsortocht aan de medewerkers van het Ronald McDo nald huis te overhandigen. „Als streefbedrag hadden we eerst 5000 gulden in gedachten, maar dat is nu al bereikt. Met de toezeggingen die reeds bekend zijn, gaan wij richting de 10.000 gulden. Dat de actie nu al een succes is, is ook te danken aan het enthousiasme waarmee de deel nemers zelf sponsorgeld werven", al dus Koppenhol. De stichting 'Steun een thuis ver van huis' heeft voor de actie een bankrekening geopend. Gif ten kunnen worden overgemaakt op rekeningnummer 34.02.59.000. Na bijna drie jaar kregen de Chr. Geref. Kerken weer een eigen predikant. Ds. A. v.d. Zwan (26) uit Sliedrecht met zijn vrouw, die kleuterleidster was, voor het kerkgebouws in Oud- Vossemeer. De nieuwe predikant van de Chris telijke Gereformeerde Kerken te Tholen en Oud-Vossemeer maakte dat maandagavond duidelijk tijdens zijn intrede. In verband met de vele gasten en de beperkte ruimte in de eigen kerken in de Visstraat en de Molenstraat, werd er uitgeweken naar de Rehobothkerk van de Gere formeerde Gemeente aan de Hoog aarsstraat in Tholen. Daar waren zitplaatsen genoeg voor de eigen le den en de vele familieleden en ken nissen uit Urk (de geboorteplaats van de predikant), Rijssen (waar zijn vrouw vandaan komt), Slie drecht (daar woonde het paar tot de recente verhuizing naar de Weel- hoekstraat in Oud-Vossemeer) en Friesland. Een flink deel van die gasten was per bus naar Tholen ge komen, maar de lange rij met auto's op de Molenvlietsedijk en in de Hoogaarsstraat toonde aan, dat er ook velen met eigen vervoer waren gekomen. Ouderling W. Otte herinnerde in zijn toespraak aan zaterdag 30 janu ari, toen Van der Zwan meldde dat hij het beroep had aangenomen. „We waren zeer verblijd en verwon derd, de Opperherder dankbaar. Vanavond mogen we u hartelijk welkom toeroepen. Op een goede en welbehaaglijke wijze hebt u voor de eerste keer als predikant van on ze twee gemeenten het Woord ver kondigd. Dat het vruchten voort mag brengen en blijf dat heldere ge luid geven, in afhankelijkheid van uw zender. Vermaan ons in alle lankmoedigheid in naam van de op gestane Levensvorst." Tijdens de bevestiging van drs. A. van der Zwan tot pre dikant van de Christelijk Ge reformeerde Kerken te Tho len en Oud-Vossemeer deden twaalf predikanten mee aan de handoplegging: ds. J. Brons uit Urk, A. Baars uit Woudenberg, J. Oosterbroek uit Zierikzee, H.D. Rietveld uit Zwaagwesteinde, H. Kor ving uit Kerkwerve, D. Quant uit Rijswijk, J.R Boiten uit Sliedrecht, A.G. Boogaard uit Schiedam, J.H. van Dijk uit Urk, K. Hoefnagels uit Kat wijk, M.J. Oosting uit Bieze- linge en bevestiger J. Weste rink uit Bunschoten-Spaken burg. Gelezen werd 2 Timotheus 2:1-13 en de tekst kwam uit het achtste vers: 'Houd in ge dachtenis, dat Jezus Christus uit de doden is opgewekt, Welke is uit het zaad van Da vid, naar mijn evangelie'. De ouderling riep de gemeenten op tot veel gebed voor de nieuwe pre dikant. Hij riep ook mevr. Van der Zwan een welkom toe en sprak de hoop uit, dat de Schepper van alle leven haar in mei een welschapen kind zou mogen schenken. Ds. H. Korving uit Kerkwerve feli citeerde zijn nieuwe collega namens de classis Middelburg. „We zijn verblijd dat u onze gelederen komt versterken. U bent begonnen om de bazuin aan de mond te zetten en hebt geen onduidelijk geluid voort gebracht met een preek over de heilsbeschikking door de Vader."- Ds. Korving vergeleek de classis met een vissersvloot. „Als Urker- jongen spreekt u dat wel aan", meende hij. „De vloot is uitgevaren en als het net te vol wordt, is een na buurschip nodig. Dat we ons samen mogen verblijden in de zegen van de Heere." Ds. Korving herinnerde aan de ge zamenlijke ledenvergadering van de gemeenten Tholen en Oud-Vosse meer, waar een beroep werd uitge bracht op kandidaat Van der Zwan. „Daar was grote eensgezindheid en als dat de toon mag zetten, dan mag de nieuwe predikant zich verzekerd weten van een goede samenwerking in de toekomst. Die moed mogen we hebben", aldus ds. Korving. Hervormd predikant ds. N. den Ou den sprak zijn collega toe namens twee van de acht kerken in Tholen, zijn eigen Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Gemeente. Hij noemde de kerkelijke gebrokenheid enerzijds een reden tot droefheid. „Maar waar de wegen gebaand wor den, daar werken we samen: in het voor- en najaar ontmoeten we el kaar en we herdenken ook geza menlijk de Reformatie. Wat een groot wonder, dat de Heere zwakke mensen wil gebruiken voor dat heerlijke, maar ook zware en moei lijke ambt van predikant. Bij ons is geen kracht in een tijd dat de afval steeds groter wordt en dat de demo nen alsmaar sterker worden. Ter be moediging mag ik zeggen: vreest niet, zegt de Heere. Zijn werk kan niet zonder vruchten blijven en de Heere stelle u hier dan ook tot een hele rijke zegen", zei ds. Den Ou den. In een reactie zei ds. Van der Zwan dat hij met zijn hervormde collega in Tholen al over de nood van de kerk in dit tijdsgewricht had gespro ken. „Dat we het van de Heere mo gen verwachten en dan kunnen er wonderen gebeuren." De nieuwe predikant hoopte zijn plaats in de vissersvloot van de Chr. Ger. Ker ken in Zeeland in te nemen. „Ik heb de broederlijke liefde daar al erva ren. Dat ik ook in mijn gemeenten in vreugde, eenheid des geestes en broederlijke trouw mag werken." De predikant bedankte zijn bevesti ger ds. Westerink, de Gereformeer de Gemeente voor het beschikbaar stellen van het gebouw, koster Van der Maas en de vele gasten van ver. Onder hen ook zijn ouders, van wie hij destijds een bijbeltje had gekre gen met voorin de tekst geschreven 'Maak de Heere met mij groot'. „Dat is meer dan alleen een spreuk gebleven", aldus ds. Van der Zwan op Tweede Paasdag bij zijn intrede in Tholen en Oud-Vossemeer. Voor de leden van de beide gemeen ten volgen binnenkort nog aparte kennismakingsbijeenkomsten in zo wel Oud-Vossemeer als Tholen. Mevr. L.M. Hendrikse-Everaers kookt haar middagpotje. E je 't a hööre? Stil 'suust! Vrouw Endrikse is veruusd. Ze is onverwachs nae de Schutse hehaen, in dat nieuwe hebouw wel te verstaen. Daer emmen spiet van, da 's zeker wae. Mar de leeftie ee, dat eit 't 'm hedae. Van de Thuiszorg hienge m 'n d'r hraeg nae toe, zo 'n hezellug plekje, echt waer oe. Vroluk in mee 'n ophewekt hemoed kwam ze je a ziengend tehemoet. De waer'eid stak ze nie onder struuk of ehhe, ze kon, in mocht - oalles zèhhe. 'n Praetje ier, 'n zegje daer, vor ieder oa ze 'n woordje klaer. Ja d'r bin d'r mêêr op Staevenisse die at te d'r zeker zulle misse. Ma noe is onze dichteres verdwene (d'r binne a jil wat rehels van d'r verschene). In noe ze in Vroonhof is hezete, ope m 'n da ze ons durp nie za verhete. 'n eihen hemaekte) Kaerte ka je nae kaemer 22 stiere. Let op de port, anders dort 't te diere. Of verêêrze mee 'n bezoek; bel dan 0166-652531, op verzoek. Betty Priem Bos 31 Stavenisse. Met ingang van dit jaar past de ge meente maximaal 3400 gulden bij in het tekort van een toeristisch fiets- /voetveer. In de begroting is hier voor 10.200 gulden opgenomen. Dat is gebeurd op een moment dat twee veren voor een dergelijke garantie subsidie in aanmerking kwamen: Gorishoek-Yerseke en St.-Anna- land-Bruinisse. Afgelopen jaar is een derde veer van de grond geko men: Tholen-Speelmansplaten-Ber- gen op Zoom. Het gemeentebestuur wil alledrie de veren over één kam scheren, maar dat moet in 1999 wel gebeuren met het oorspronkelijk be schikbare bedrag. Voortaan zal voor elk van de veren eenzelfde subsidie bedrag beschikbaar zijn. Om ervoor in aanmerking te komen, dient de exploitant van het betreffende veer een begroting en de jaarcijfers kun nen tonen. Het reconstructieplan voor de Ten Ankerweg - tussen de Molenvliet sedijk en de Molensingel, de krui sing met de Molenvlietsedijk en deze dijk tot aan de Zoekweg, is door het gemeentebestuur niet aangepast na de hoorzitting van drie maanden geleden. De com missie gemeentelijke ontwikke ling adviseert dinsdagavond over de reconstructie. Omdat de politiek vier jaar geleden verdeeld was over de aanleg van een mini-rotonde op de kruising van de Ten Ankerweg met de Molenvlietse dijk en de Parksingel, werd dat plan alsmede de reconstructie van de Mo lenvlietsedijk in de ijskast gezet. Nu komt de mini-rotonde opnieuw op ta fel. De rotonde krijgt een fietsstrook en er komen vier oversteekplaatsen voor voetgangers. De stoplichten op de kruising verdwijnen. Het aanvankelijke plan voor de Mo lenvlietsedijk is aangepast aan de laatste verkeerskundige inzichten. Op initiatief van Veilig Verkeer komt er bij de basisscholen een parallelweg voor het school verkeer', terwijl de weg zelf een versmalde 30-km-weg wordt. Tegelijkertijd zal het verzakte riool aangepakt worden (kosten een ton), terwijl ook kabels en leidingen verlegd moeten worden, en de straat verlichting en groenstroken aange past. De Zoekweg is eveneens in dit plan betrokken. Daar komt een par keerverbod, het voetpad wordt ver breed en ter hoogte van de ingang van De Kraal wordt een plateau ge legd. Het gemeentebestuur blijkt niet on der de indruk van de bezwaren van de bewoners van de Ten Ankerweg tegen het langs hun voordeur geplan de fietspad. Het ziet dit als een logi- sche aansluiting op het noordelijke deel van de weg, die bovendien de verkeersveiligheid dient omdat ver- keerstypen worden gescheiden. De geuite bezwaren (verdwijnen groen strook, problemen met uitritten, ver liezen van strook tuin) zijn in de ogen van het gemeentebestuur slechts rele vant in de ogen van de bewoners zelf. Overigens hebben die al gedreigd met een juridische procedure omdat ze de betreffende strook grond - in feite eigendom van de gemeente - ja renlang hebben onderhouden. Met de reconstructie is 1,64 miljoen gulden gemoeid. De provincie heeft 428.000 gulden toegezegd uit de zo genaamde GDU-middelen: 328.000 voof de Ten Ankerweg en 100.000 voor de Molenvlietsedijk. „We zien hier wat genade vermag", zei de predikant, die de verzen 9b tot 11 van 2 Timotheus 1 als kern tekst had gekozen. Hij verdeelde zijn preek in drie delen: 1. genade gegeven in Christus; 2. genade geo penbaard door Christus; 3. genade gepredikt namens Christus. Zo kort na Pasen klonk het evan gelie van de opgestane Heer door in de preek. „De dood, als bezoldi ging op de zonde, is door Jezus te niet gedaan. De dood is overwon nen, als we door geschonken geloof het geheim kennen van het in Christus geopenbaarde evange lie. Op de paasmorgen is Gods ge nade krachtig en heerlijk aan het licht gekomen. Die genade vindt zijn oorsprong in een ver verleden, in de raad van God. Van eeuwig heid af had Hij gedachten des vre- des. Er was al een heilsplan voor dat de Zoon van God naar de aarde kwam. Dat is het begin van een machtige troost. Ondanks alle aan zeggingen was het heil in Christus verborgen, maar nu is het geopen baard, zegt onze tekst. Jezus, onze Zaligmaker, doet geen loze belof ten. Hij doet zijn beloften ge stand." „Jezus is de weg naar het kruis tot het einde toe gegaan", zo vervolg de ds. Van der Zwan. „Aan de ene kant heeft hij de dood teniet ge daan en aan de andere kant heeft hij het leven geopenbaard. De dood is geen goede vriend, zoals de wereld dat ervan gemaakt heeft, maar de koning der verschrikking. De intrededienst van ds. A. van der Zwan, predikant van de Christelijk Gereformeerde Kerken te Tholen en Oud- Vossemeer, vond maandag avond plaats in het gebouw van de Gereformeerde Ge meente aan de Hoogaars straat te Tholen. Gelezen werd 2 Timotheus 1:1-14 en de tekst was gekozen uit dé verzen 9b tot 11De samen zang was uit de Psalmberij ming van 1773: 45:1 en 8; 21:4; 119:3, 25 en 65; 36:3a en 2b; 98:1 en 2; 134:1 en 3; Avondzang 7. Organist was Johan Schot uit Tholen. De samenzang tijdens de be- vestigingsdienst 's middags was uit de Psalmen 84:1; 21:6; 77:7, 8 en 1; 16:4 en 6; 123:1; 119:9 en 116:11. Or ganist was toen Mare Aar- noudse uit Oud-Vossemeer. De dood is geen natuurlijke afslui ting van het leven, waarmee je uit je lijden wordt verlost. Als je het tijdelijke met het eeuwige verwis selt, krijg je van je werkgever je salaris uitbetaald en de dood is de bezoldiging van de zonde. Dat legt beslag op alle kinderen van Adam en volgens het doopformulier is het leven ook een gestadige dood. Maar Jezus heeft de dood buiten gevecht gesteld, onttroond. De dood is van zijn verschrikkelijke macht beroofd en Christus doet geen half werk. Hij verlost ons van het grootste kwaad en daarbij laat Christus de mensen niet de rest doen. Hij verlost ons volkomen! Genade is dan ook geen vaag toe komstperspectief. Het eeuwige le ven neemt nu al een aanvang." De predikant bracht naar voren, dat je er op eigen houtje niet komt. „Ook al ben je kerkganger, je komt er niet met goede werken. Genade is geen vrucht van de ei gen akker, maar alleen een vrucht van het werk van de Heilige Geest. Het is Gods genade ten leven en waar dat evangelie klinkt, daar mag de gemeente en de prediker verwachting hebben. Genade is geen automatisme. God is souverein en is ons niets ver plicht, maar we mogen pleiten op Zijn beloften en Hij verplicht zich aan Zijn genade. Hij trekt ons uit de duisternis naar het wonderbare licht. Bij de vervulling van Gods rijke beloften gaat helemaal niets automatisch. Als het Woord niet ontkiemt, is het geen kracht tot za ligheid. God geeft op Zijn tijd ge nade. Uw dominee kan het ook niet. De Geest moet eraan te pas komen en laten we daarom bid dend samenkomen en onvoorwaar delijk buigen voor dat Woord. Je zus Christus heeft de dood teniet gedaan. Er is verwachting en daar mag voor gepleit worden." 'Waartoe ik gesteld ben, een predi ker, een apostel en een leraar der heidenen' was de laatste zin van de tekst uit Timotheus waarop ds. Van der Zwan nader inging. „Er klinkt iets triomfantelijks in die woor den. Paulus voelt zich als een he raut van de lieve Zaligmaker, een persoonlijke afgezant, een ambas sadeur. Het is een mengeling van triomf, verwondering en be- schaamheid. Gods genade is krachtig en Paulus is door die ge nade in zo'n bevoorrechte positie geplaatst. Ik heb geen directe lijn met Paulus als gigant in het ko ninkrijk der hemelen, in wiens schaduw ik niet kan staan. Maar er mag wel iets herkenbaars in zitten. Ik weet me als heraut geroepen om de bazuin van het evangelie aan de mond te zetten. Als je het echter van de dominee verwacht, dan val je om. Het gezag van een prediker is begrensd. Het Woord van Chris tus mag kracht geven en als gevol machtigd gezant van Christuswege zeg ik: laat u met God verzoenen. Dat is geen vrijblijvend praatje, waar je net zo vandaan gaat als je er gekomen bent. Nu klinkt de ba zuin van het evangelie nog, voor dat Hij komt om te oordelen. Vlucht daarom tot Hem en dan is de dood geen vijand meer, maar een doorgang naar het eeuwige le ven. Bij u Heer is de levensbron!", zo besloot ds. Van der Zwan zijn intredepreek en dat werd ook met de samenzang van Psalm 36 beant woord. ?nnn En dan demonstreren wij u graag waarom de nieuwe wasautomaat van ASKO anders en beter is. We noemen u nu alvast 3 unieke kenmerken: de eenvoudige bediening en de vele programmeermogelijkheden (Easy Control), de 50% grotere vulopening zonder manchet en de groce trommel die-rust op 4 schokbrekers (Quattro). 's Werelds nieuwste was automaat, die over 15 jaar alleen maar 15 jaar ouder zal blijken te zijn. Wie wil hier nu niet op wachten? Parksingel 26, 4691 GS Tholen, Tel.: (0166) 60 35 37 Zuiddijk 60, 4675 BD St. Philipsland, Tel.: (0167) 57 23 91 BUILT TO LAST LONGER Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5