Bassie en Adriaan boeien 1200 kinderen met grappen en liedjes Keuken de Schutse wordt afgeslankt - yp Bloemen kerkenpad Poortvliet D66 schaamt zich voor zuinigheid Moerland Molenvlietsestraat Tholen eind april gereconstrueerd Sportprijs gaat naar atleet of hengelaarster Donderdag 1 april 1999 HEI1NEN SCHOTELANTENNES VOOREEN aTRELPVERBINDINC //AHEIjNEN Met 131 km over de Philipsdam Jeugdbrandweer eerste en tweede Beroemd duo vermaakt al twee generaties op televisie en in theater Met zo'n twaalfhonderd kinderen en ouders zat sporthal Meulvliet in Tholen zaterdag stampvol. En dat niet van wege een belangrijke sportwedstrijd, maar de jeugdige bezoekers waren gekomen om van de 'Lachspektakel- show' van Bassie en Adriaan te genieten. En dat genieten lukte best. Spelregels Cadeautjes The Crocksons Provincie: eigen voorziening niet lonend De keuken van zorgcentrum de Schutse in Sint-Anna- land zal in de huidige vorm over een paar jaar verdwij nen. Er blijft alleen een eenvoudige voorziening over voor broodmaaltijden en het klaar maken van hapjes. Warme maaltijden zullen van elders moeten komen. De elf personeelsleden zijn bij voorbaat ingelicht over de toekomstige veranderingen, zonder dat nog duidelijk is wat de exacte gevolgen zijn. In de keuken die overblijft, is er mogelijk nog voor drie volledige banen werk. Kosten/baten Meer keuze „Ik schaam me ervoor dat dit voorstel wordt ge daan", zei D66-raadslid J. van den Donker maandag avond in de gemeenteraad over de beperking van de subsidie voor de stichting Kinderopvang Tholen. Wethouder I.C. Moerland noemde schaamte 'een grof woord.' „We doen ons best om de kinderop vang goed te laten draai en, maar we moeten zui nig met de centen omgaan", zei hij. Kinderopvang krijgt 98 en geen 150 mille raïïARD^] SOFTWARE ••u- vr '--,vVA{J J 999 c~p h c t o c 11 H«iflss:L-jit ui. HwHe. W. o:6i YHOV> Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactieeendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode. nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Atleet Wim van Dijke uit Poortvliet en hengelaarster .Silvia v.d. Zande- van Paassen uit Oud-Vossemeer zijn genomineerd voor de gemeentelijke sportprijs. Op vrijdag 9 april zal in het gemeentehuis bekend worden gemaakt wie de eretitel sportman of -vrouw van 1998 ontvangt. Voor de sportploeg van het jaar voldeden de aanmeldingen niet aan de eisen die het gemeentebestuur aan de sportie ve prestaties stelt om in aanmerking te komen voor de prijs. Atleet Wim van Dijke is al meerde re keren genomineerd en is ook al eens gekozen tot sportman van het jaar. In 1998 werd de veteraan op genomen in de nationale duurloop- selectie en was hij de eerste vete raan in de Friese elfsteden-ultrarun. Door een blessure moest hij het Eu ropees kampioenschap laten schie ten. Sylvia van der Zande-van Paassen maakte in 1998 deeluit van de na tionale damesploeg,- die in Dene marken de wereldtitel veroverde. In het individuele klassement behaalde zij de zilveren medaille. Wesley Koop, die eveneens bij hengelsport- vereniging 't Scharretje is aangeslo ten, werd bij de jeugd nationaal kampioen, maar deze prestatie komt niet in aanmerking voor een nomi natie. Zoals ook schoonspringster Renate Geuze, triatleet Jochem Ku- zee en hengelaarster Clarinda Rijn berg met tweede plaatsen op een na tionaal kampioenschap voor de ereprijs buiten de boot vallen. Wel heeft het gemeentebestuur besloten om weer een aanmoedigingsprijs uit te reiken. Hiervoor behoort turner Joost de Wilde uit St.-Annaland tot de kanshebbers. Hij behaalde vorig jaar een derde plaats bij een lande lijke wedstrijd. De prijzen worden vrijdagavond 9 april vanaf acht uur uitgereikt. Bij een snelheidscontrole op de Phi lipsdam, gisterochtend, zag één van de passanten kans om een snelheid van 131 km per uur te bereiken, bij een toegestane maximumsnelheid van 100 km. De politie hield gisteren een drietal controles op Tholen en Sint-Philipsland. Van 8.30 tot 10 uur stond de radar wagen aan de Rijksweg op Sint-Phi- lipsland. Hier passeerden 195 voer tuigen, waarvan slechts vijf met een te hoge snelheid. De grootste snel heidsduivel reed 102 km per uur, ter wijl 80 km de limiet is. De controle aan de Philipsdam vond plaats van 10.30 tot 12 uur. Hier reden 13 van de 255 voertuigen te snel. Van 12 tot 14 uur stond de radarwagen langs de Nieuwe Postweg. Van de 595 passe rende voertuigen reden er hier 36 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 116 km, bij een toege staan maximum van 80 km. De adspiranten van de jeugdbrand weer van Sint-Philipsland zijn eerste geworden in de onderlinge Brabant se wedstrijden. Ze moesten een brand in een gemeentewerkplaats blussen. Daarbij was ook nog een jongen in een rolstoel omgevallen. Bij de brand (ontstaan door solde ren) kwam men de loodgieter tegen die alles rustig kon vertellen. De eer ste straal werd op de vuurhaard inge zet en de tweede op de uitbreiding. De junioren werden tweede op de hindernisbaan die bestond uit een evenwichtsoefening, het uitwerpen van slangen en knopen leggen. Na het aflegsysteem moesten twee stra len op een huisje worden ingezet. In een bomvol Meulvliet maakten honderden kinderen en ouders) dolle pret met Bassie en Adriaan. Terwijl de chauffeur van het bekende variété-duo de zilvergrijze limousine aan de Kaaij in Tholen parkeert en een hapje gaat eten, is er omstreeks het middaguur in Meulvliet al lang volop activiteit. Het productiebedrijf van Bassie en Adriaan verzorgt zelf de hele organisatie. „Ze zijn hier op uitnodiging van Step (de stichting Thoolse evenementen en promotie - red.), maar verder hebben wij er niets mee te maken", zegt C.D.C. Wolvekamp van Step. En dat is let terlijk het geval. Bassie Produkties zorgt voor de kaartverkoop, voor de zaalhuur en voor het opstellen van het podium en zelfs de stoelen en banken worden door het bedrijf zelf meegenomen. Het belooft een druk ke dag te worden. Al een week van tevoren waren vrijwel alle kaarten uitverkocht. Alleen aan de kassa bij Meulvliet waren er nog een paar kaartjes te koop, maar die gingen ook al vlot van de hand. Rond half twee wordt het een gekkenhuis bij de sporthal waar zich de nodige par keerproblemen voordoen. De auto's van bezoekers staan zelfs een heel eindje de Molenvlietsedijk op. Bassie een plens water over zich heen. En natuurlijk klinkt dan het 'Alles is voor Bassie'. Bij de clown gaat wel meer mis waarbij zijn hij toen hij als knecht bij een circus werkte. Daar keek hij de kunst een beetje af van de artiesten in de piste. De gebroeders Van Toor besloten in- vriend de acrobaat telkens oohelde-^ derdaad acrobaat te worden en kozen Aan de deur van de zaal staan mede werkers van Bassie en Adriaan kaart jes te controleren. Video- en geluids apparatuur mag niet mee naar binnen. Foto's maken is echter wel toegestaan. Het is werkelijk een zee van kinderen die in de hal aanwezig is. Het rumoer is niet van de lucht. Aan de lange kant van de zaal, te genover de tribune (waar ook al vol op mensen zitten) is het betrekkelijk kleine podium opgesteld waar clown Bassie en acrobaat Adriaan hun kun sten gaan vertonen. Bekende liedjes van het duo schallen uit de geluids boxen en de kinderen zitten vol spanning te wachten op het begin van de show. Een begeleider van Bassie en Adriaan neemt het woord en legt aan de kinderen uit wat de 'spelregels' van de show zijn. „Blijf allemaal op je billen zitten, dus niet gaan staan", klinkt het door de mi crofoon en het verhaal van het fil men, geluidsopnamen maken en fo tograferen wordt nog even uitgelegd. Dan is het eindelijk zover. Eerst komt Adriaan het toneel op in zijn kenmerkende blauw-iwarte pak. Hij voegt nog enkele 'spelregels' aan de show toe. Duim omhoog betekent applaus, duim omlaag stilte. En een zwaai met de arm levert een luid keels 'olé' op. De kinderen begrijpen precies wat er van ze verwacht wordt en ze doen dan ook enthousiast mee. Als Bassie binnenkomt, gaat er van zelfsprekend meteen van alles mis. De clown stelt zich verkeerd voor en denkt dat Adriaan iets naar het pu bliek gooit als hij het 'olé-gebaar' maakt. Nadat dat allemaal is rechtge zet, uitgelegd en uitgeprobeerd, be gint het duo met het zingen van het ook bij de kinderen verbazingwek kend bekende lied 'Ga je mee naar het circus'. Het verbaasde diverse ouders en grootouders bijzonder dat de kinderen alle liedjes zonder nade re oefening meteen mee konden zin gen. In de show komen diverse acts voor. Zoals een scherpschuttersact waarbij Adriaan met een pistool een ballon probeert kapot te schieten. Maar Bassie laat de ballon telkens klap pen. Als er tot slot toch op een laatste ballon kan worden geschoten, krijgt ring moet geven. Zo meent Bassie dat er een spook is als hij Adriaans stem uit een luidspreker hoort ko men. Het wordt ook donker in de zaal met rook- en lichteffecten. Maar als duidelijk is dat het gewoon een luidspreker is, zingt het duo het lied 'Spoken bestaan niet'. Dat de hele zaak goed is'voorbereid, blijkt als Bassie en Adriaan drie kinderen het toneel op halen die op deze dag jarig blijken te zijn. De 5-, 9- en 11-jari gen krijgen elk een viertal cadeautjes en zoeken verguld hun plekje weer op. In de pauze wordt er nog uit het commerciële vaatje getapt. Er is een ware run op het standje met Bassie- en-Adriaan-artikelen. Het assorti ment is verbazingwekkend groot. Van de voorspelbare cd's, muziek- cassettes en videobanden tot aan poppen, kussens, T-shirts, rugzak ken, boeken en zelfs parfum en bad- schuim. Het programma van Bassie en Adri aan is niet alleen voor kinderen her kenbaar. Het duo is inmiddels al weer 23 jaar als Bassie en Adriaan actief. De mannen achter de clown en acrobaat zijn de broers Bas en Aad van Toor. Deze Vlaardingers be gonnen echter ruim veertig jaar gele den al met hun acrobatische toeren. Dat begon in de huiskamer waar het tweetal tijdens het oefenen nog een glazen deur en moeders fraaie dres soir aan diggelen hielpen. Maar toen Bas en Aad respectievelijk 19 en 12 jaar waren, gaven ze hun eerste pu blieke optreden voor een speeltuin vereniging in hun woonplaats. Dat deden ze voor tien gulden (ter verge lijking: deze keer kostte een kaartje 15 gulden). Bas van Toor vatte het idee op om als acrobaten de wijde wereld in te trekken. Dat plan kreeg voor de naam 'The Crocksons'. Ze reisden de wereld rond en ze werden beroemd met een stoelenact en hun komische acrobatentoeren werden op prijs gesteld. Daaruit groeide dan ook het idee om het duo Bassie en Adriaan te vormen, in 1976 versche nen ze als zodanig en hun televisie serie De Plaaggeest maakte hen bin nen een jaar beroemd. Naast diverse televisieprogramma's (nog steeds verschijnt het duo op de tv) hebben Bassie en Adriaan ook nog een tijdje een eigen circus gehad, maar dat was te veel werk en nu is het theater het thuis van de twee komieken. Ze ver maken jong en oud in meer dan 150 voorstellingen per jaar. De twee zijn de vijftig al lang gepasseerd (de kos tuums zijn ook al een maatje groter geworden), maar nog steeds zijn ze bezig met telkens nieuwe dingen. Zo hebben ze een cd-rom gemaakt en hebben ze een eigen internet-site (www.bassie-adriaan.nl). Wat de kinderen in Tholen betreft, die vermaken zich deze twee uur uit stekend. Opgetogen gaan ze daarna op huis aan, waar sommigen 's nachts nog dromen van Bassie en Adriaan. Als een lopend vuurtje ging het door Sint-Annaland: De keuken van de Schutse gaat dicht. „Er werd zelfs gezegd dat het personeel ontslag was aangezegd, terwijl daar totaal geen sprake van is", zegt directeur J. Wesdorp. Tijdens de koffiepauze in de recreatiezaal informeerde hij be woners en personeel vorige week maandag over de bouwkundige ver anderingen in de Schutse. Er komt een verpleegafdeling met 20 bedden bij de Schutse en de ka mers van de huidige verzorgingsaf deling worden groter. Er mogen in de nieuwe situatie 56 van de be staande 70 plaatsen overblijven. Bij die ingrijpende verbouwing - of als dat goedkoper is zelfs volledige nieuwbouw - zou ook de keuken aangepast moeten worden. De pro vincie staat dat echter niet toe op ba sis van het door de provinciale sta ten van Zeeland aangenomen plan ouderenzorg. „Het zou mij bevreemden als er een zelfstandige keuken in de Schutse zou blijven", zegt dhr. Sul van de provincie. „Op Walcheren zijn er al twee keukens gesloten en in West- Zeeuws-Vlaanderen is dat ook het geval. Als er investeringen gedaan moeten worden, zoals nu in de Schutse, dan moet dat gewogen en getoetst worden. Bij een bepaalde omvang kunnen keukens niet ver nieuwd worden. Dat is geen lonende situatie gezien de personeelskosten die daarmee gemoeid zijn." Volgens Sul is dat beleid in nauw overleg met de participanten opgesteld. „Het is gewoon een kosten/batenanalyse. De Schutse zal de maaltijden van el ders moeten betrekken. Er is een veelheid van mogelijkheden",.aldus de woordvoerder van de provincie. Volgens het plan ouderenzorg heeft voortgang in technieken het moge lijk gemaakt om tot schaalvoordelen in de maaltijdvoorziening te komen, zonder dat dit ten koste gaat van de kwaliteit. „Het is zelfs zo, dat door ontkoppeld koken de keuzemoge lijkheden voor gebruikers kunnen worden vergroot. Zowel wat betreft de ingrediënten, als wat betreft het tijdstip van consumptie. De ontwik keling van schaalvergroting zal wor den gestimuleerd. Beslissingen zul len moeten bevorderen, dat de instellingskeukens zo marktconform mogelijk zullen kunnen werken. Keukens waar aanpassingen nodig zijn, zullen daarom niet zonder meer aangepast kunnen worden. Per geval dient op basis van een kosten/baten analyse bezien te worden of er mo gelijkheden zijn tot aansluiting bij een andere instellingskeuken of tot inkoop elders. Dit geldt niet voor geringe aanpassingen (minder dan 1000 gulden per gemiddeld dage lijks uitgebrachte maaltijd) die er - blijkens een professionele schouw - toe leiden dat een keuken naar ver wachting weer tenminste tien jaar zonder nieuwe investeringen mee kan. Voor een gegrond oordeel van de toekomstmogelijkheden per keu ken is ook inzicht in de subregionale context dus heel belangrijk. Het sa neren van kwalitatief goede keukens is ongewenst. Per geval zal een kos- ten-effectiviteits-analyse van zowel aanpassing, aansluiting bij andere keukens als catering moeten worden overgelegd, op basis waarvan wordt beslist of een verklaring van geen bezwaar wordt verleend en financie ring kan worden verkregen. De hier voor benodigde financiële ruimte wordt gevonden binnen de raming voor bouwkundige aanpassingen, die tijdens de begrotingscyclus aan de Zeeuwse tehuizen wordt toege wezen", aldus het plan ouderenzorg van de provincie. Pagina 7: 'Het is net of je een klap in je gezicht krijgt' Deze week Familie Hoek-Geens eerste bewoners van vrijwel geheel verhuurd woonzorgcentrum Vroonhof in St.-Annaland Ambulancedienst Delta-Noord eist via rechter vergunning terug Onderbezette politie arriveert anderhalf uur te laat bij ongeval Broemcursus voor ouderen is vaak een cadeautje van de kinderen Pater Bram Hommel uit Oud-Vossemeer zit midden tussen de onlusten in Indonesië Sentimenten en rechtsgevoel spelen rol bij beroep van AOV over verkiezingsuitslag Lastendruk in Tholen het meest gestegen Gemeenteraad maant traag college van b. en w. om bloemdijken te inventariseren Varkens Nee ongerust over ruimte voor knelgevallen bij intensieve veehouderij SPS maakt zich meer zorgen over 'knollentuin' dan over degradatie ZELFS DE SLECHTSTE MENS KAN NIET HATEN MET DE INTENSITEIT WAARMEE EEN GOED MENS KAN LIEFHEBBEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Gebr. Moerland uit Sint-Annaland begint eind april met de reconstruc tie van de Molenvlietsestraat in de stadskern van Tholen. Met 994.000 gulden, exclusief btw, was deze Thoolse onderneming de laagste in schrijver bij de aanbesteding, waarvoor zeven aannemers waren uitge nodigd. Het lukt niet meer om alles voor de zomervakantie klaar te hebben, zodat er nog een gedeelte in augustus/september zal volgen. Het karwei wordt in fasen uitge voerd, zodat in het hart van Tholen niet alles tegelijk ondersteboven ligt. Begonnen wordt aan het Bol werk, waar een overstortriool naar de Vest moet komen. Eerst wordt de riolering aangelegd tot aan de Markt. Als de nieuwe buizen in de grond zitten, wordt de straat dicht- geblokt, zodat er tijdelijk over gere den kan worden. Wanneer de riole ring helemaal klaar is, volgt pas de definitieve herbestrating. Om de planning te halen, moet alles wel op rolletjes lopen, dus ook hiervoor is een mooie zomer van belang. Bij de aanbesteding schreef Oomen uit Sprundel in voor 1.021.000 gul den, H.W.Z. uit Goes 1.036.000, Jaartsveld Steenbergen 1.039.000, Van Dijck-Petit Middelburg 1.048.000. Rasenberg Krabbendij- ke 1.058.600 en Heijmans uit Roosendaal wilde de Molenvliet sestraat verbeteren voor 1.061.000 gulden. DISCOUNT DE COMPUTED KOOPJES ItURS DUMPPRIJZEN ZATERDAG 3 APRIL 10-16 uur ZEELANDHALLEN - GOES INFO EN REDUKTIEBON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD |MTERÏXP^^«DU^7^3588929| Advertentie I.M. De stichting wil 150.000 gulden in plaats van de toegezegde 98.500 gulden. De reserves zijn uitgeput en het volle pond is no dig, mede in verband met het be kostigen van acht kindplaatsen die vorig jaar werden bezet door kin deren met medische of sociale in dicatie. Loonsverhogingen van het personeel zijn mede een oorzaak van de tekorten bij Kinderopvang Tholen. De commissie voor be zwaar- en beroepschriften boog zich er al over, maar de meerder heid wees een verhoging van de hand. Van den Donker behoorde tot de minderheid en hij zei maandag avond 'faliekant' tegen het voor stel te zijn. „Het is absoluut een onjuiste zaak", zei het D66-raads- lid. VVD en PvdA wilden de stichting gedeeltelijk tegemoet komen, namelijk voorzover de kostenstijgingen veroorzaakt zijn door aanpassing van de c.a.o. „Onder die verplichtingen kun je niet uit", zei M.A.J. van der Lin de. Volgens hem zal dat in een la ter stadium nog wel gecorrigeerd worden. Daar is ook de vereniging van Nederlandse gemeenten mee bezig. De PvdA-fractievoorzitter betreurde het, dat de meerderheid van de Thoolse raad zijn mening niet deelde. „Maar dat is een poli tieke beslissing die je als demo craat moet accepteren." Wethouder Moerland bracht naar voren, dat een aantal stichtingen in verband met loonsverhogingen van het personeel in de financiële problemen zit. Dat Kinderopvang Tholen echter nu een halve ton meer wil - 50% - noemde hij niet mis. „Maar we dragen ze een goed hart toe en bij de nieuwe begro ting kijken we er weer naar." D66 bleef grote vraagtekens hou den. „Je doetje best niet als je an derhalve ton van het rijk ontvangt voor kinderopvang en daarvan maar 98 mille uitgeeft. Dan wordt er door de gemeente op ver diend!", aldus Van den Donker. CDA-raadslid M.A. van Beek be streed dat en ook Van der Linde was het niet met D66 eens. „In schatting van de kosten is moeilijk en daarom moeten er nieuwe af spraken met de stichting gemaakt worden over budgetfinanciering." Wethouder Moerland hoopte in samenspraak met Kinderopvang Tholen uit de financiële proble men te zullen komen. Maar hij ontkende dat de gemeente er nu geld aan overhoudt. „Er zijn wel tien tot twintig soortgelijke zaken met bijdragen van het rijk via het gemeentefonds, waarvan niet is na te gaan waarvoor ze precies be stemd zijn. Ook die 150.000 gul den voor kinderopvang zijn niet herkenbaar", verzekerde de wet houder. Het beroep van de Oud-Vosse- meerse Sint Anthoniusschool te gen de vergoeding van de kosten van bouwbegeleiding werd zonder enige discussie ongegrond ver klaard. De commissie voor be zwaar- en beroepschriften had dat ook unaniem geadviseerd. Narcissen en tulpen hebben hier de overhand. De voorjaarsbloemen gedijen aan de zuidkant van de Hervormde kerk in Poortvliet. Het gras is er donkergroen, de kleuren van de bloemen zijn fel in de zon die vrij spel heeft. Ook langs de muur van het gebouw is het een bed van kleurige bloemen; beschut staan ze te floreren langs de muur die de eerste warmte in zijn eeuwenoude stenen vasthoudt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1