College is niet vooruit te branden Pril groen langs de Thoolse Vest Milieuvergunning voor varkensstal geweigerd Varkens Nee ongerust over 'knelgevallen' Lastendruk in Tholen het meest gestegen 'Aanvrager moet plan aan kunnen passen' Commissie stemt in met extra geld GGD Van Kempen voorzitter af van fruittelers Tijdelijk ander statenlid voor Groen Links Pil Gemeenteraad: inventariseer de Thoolse bloemdijken! Donderdag 1 april 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Stankoverlast Annavosdijk doorslaggevend P.C. Fase krijgt geen milieuvergunning voor de bouw van twee stallen voor 4992 mestvarkens aan de Annavos dijk in Sint-Annaland. Het gemeentebestuur heeft de vergunning geweigerd omdat de regels voor stankover last in deze situatie slechts het houden van 2989 varkens toestaan. De grondslag is daarmee vanonder de aan vraag, zodat deze volgens de gemeente op basis van ju risprudentie volledig geweigerd moet worden. Actiegroep vraagt opnieuw om bloemdijken Varkens Nee spreekt in een brief aan gemeentebestuur en -raad de verontrusting uit over de ruimte die in het be stemmingsplan buitengebied moet worden gelaten voor de vestiging van varkensmesterijen die elders in het land in een knelsituatie zitten. Dat de gemeente zich op ande re punten behoorlijk tegen de komst van dit soort bedrij ven heeft ingedekt, is volgens de actiegroep een felicita tie waard. Wél wordt de politiek opgeroepen om werk te maken van de bloemdijk als instrument in de strijd tegen de intensieve veehouderij. Uitbreiding beperken D66, PvdA, RPF/GPV en VVD slaagden er maandag avond niet in om wethouder W.C. van Kempen een toe zegging af te dwingen over de inventarisatie van bloem dijken. De raadsfracties zien dat als een laatste strohalm om de komst van nieuwe varkensbedrijven te weren. Dringende oproep Mans genoeg Geen personeel Ouderenbonden bang voor toename problemen Kritisch kijken Drie varkenshouders bij Raad van State Dierenwelzijn Kadastrale grens Vaart zetten achter gezondheidsbeleid De Thoolse vertegenwoordigers in het bestuur van de GGD Zeeland (gemeenschappelijke gezondheidsdienst) kunnen vandaag hun instemming betuigen met de eerste begrotingswijziging, die voor de resterende maanden van dit jaar 1,8 miljoen extra vergt. De commissie algemeen bestuur en welzijn ging dinsdagavond - zij het soms wat schoorvoetend - akkoord. Maar voor de toekomst werd meteen een bom gelegd. Want de aangenomen wijziging betekent dat de GGD in de volgend jaren 2,4 miljoen ex tra nodig heeft, terwijl het Thoolse gemeentebestuur niet verder wil gaan dan twee miljoen gulden. Verlanglijstje Zowel een aantal omwonenden, als Varkens Nee en de provincie Zee land maakten vorig jaar bij de ge meente bezwaar tegen de ontwerp- vergunning. De provincie zette in op het door haar voorgeschreven milieu-effectrapport, maar berichtte de gemeente later dat niet op een uitspraak hieromtrent van de Raad van State (die naar verwachting ne gatief zal uitvallen) gewacht hoeft te worden met het nemen van een beslissing. De andere bezwaren hadden betrekking op stank- en ge luidsoverlast, mogelijke schade aan wegen en aan natuurwaarden. In het kader van de geldende mi lieuwetgeving blijkt nu de stank een doorslaggevende factor te zijn bij de beslissing op de twee jaar oude aan vraag. In de eerste plaats is gekeken naar de verwachte stank in samen hang met de luchtjes die andere be drijven (met name een akkeroouw- bedrijf met zestig meststieren aan de Annavosdijk) in de nabijheid al verspreiden. Naar aanleiding van een uitspraak van de Raad van S,tate is een herberekening gemaakt, met als uitkomst dat het aantal te hou den varkens 112 lager moet liggen dan de gevraagde 4992. Uit diezelf de uitspraak van de Raad van State (van april 1998) volgt, dat wanneer er burgerwoningen in de buurt lig gen, een andere categorie uit de bro chure 'Veehouderij en hinderwet' toegepast dient te worden dan de gemeente heeft gedaan. Er liggen twee burgerwoningen op zo'n 190 meter en een derde op ongeveer 320 meter van de geplande stallen. Door wijziging van de categorie mogen nog eens 1891 varkens minder ge houden worden. Het komt erop neer dat 40% van de gevraagde vergunning door de ge meente geweigerd moet worden. Dat betekent dat in feite een heel andere stal zou ontstaan dan waar voor vergunning is gevraagd (ge dacht waren één stal met 2688 en één met 2304 varkens, maar in die tweede zouden slechts 301 dieren toegestaan zijn), zodat de volledige milieuvergunning geweigerd dient te worden, aldus het oordeel van het gemeentebestuur. Overigens is de bouwvergunning tot nu toe door de gemeente aangehouden omdat een wijziging van het bestemmingsplan buitengebied in procedure is. In de commissie gemeentelijke ont wikkeling is duidelijk geworden dat velen zich kunnen vinden in de tien de en de vijfde herziening van re spectievelijk de plannen buitenge bied Tholen en Sint-Philipsland. Maar dat knelgevallen van elders niet geweerd kunnen worden - de provinciale planologische commis sie was daarover duidelijk in haar commentaar - zit Varkens Nee niet lekker. „We mogen van geluk spre ken dat op dit moment het bouwen van een nieuwe varkensstal, vanuit economisch oogpunt, niet aantrek kelijk is. Maar we vrezen het mo ment waarop het tij keert en het wél interessant wordt om te gaan bou wen. Elk knelgeval vanuit Oost- Brabant laat dan zijn oog vallen op Tholen en we kunnen er niets tegen doen", schrijft de stichting. Ze roept het gemeentebestuur op om het onderste uit de kan te halen (men gaat nog met vertegenwoordi gers van de provincie praten) ten aanzien van dit aspect. Daarnaast worden enkele argumen ten op een rij gezet gericht tegen de komst van knelgevallen. Zoals het gegeven dat deze bedrijven in Bra bant jarenlang hun gang hebben kunnen gaan en vaak achteraf zijn gelegaliseerd: 'Moet een dergelijk knelgeval nu een knelgeval worden binnen onze gemeente?' Ook stelt de actiegroep voor, om voor nieuwe varkensmesterijen - inclusief een eenmalige uitbreiding - een maxi male oppervlakte van 5500 vierkan te meter toe te staan (het bestem mingsplan voorziet in 5000 vierkante meter, met 10% of 20% uitbreidingsmogelijkheden). Bedrij ven die de 5500 meter al hebben be reikt of overschreden, wil Varkens Nee geen uitbreiding meer toestaan. Als bedrijven verplaatst moeten worden wegens de aanwezigheid van natuurwaarden, zal ook erg ge houden moeten worden in de cul tuurhistorische natuurwaarden in Tholen, schrijft de groep. Die waar schuwt ook om ten gerieve van el ders mislukt beleid niet het streekei gene van Tholen op te offeren, en wijst op het toerisme en de overlast op de ongeschikte polderwegen. Tenslotte roept Varkens Nee de ge meentebestuurders op om bloemdij ken (dijken met een waardevolle be groeiing) officieel aan te wijzen, als middel in de strijd tegen de komst van varkensmesterijen. De actie groep herinnert aan de door de ge meenteraad in oktober 1997 aange nomen motie én aan de verkiezingen van voorjaar 1998, waarbij aan de bevolking is beloofd om alles in het werk te stellen om de megastallen buiten de deur te houden. Het onder zoek naar de bloemdijken zou, om geen tijd verloren te laten gaan, pa rallel aan het opstellen van het be stemmingsplan moeten gebeuren, vindt Varkens Nee dat daarmee PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde volgt. Leden van de actie groep hebben onlangs met Staats bosbeheer over bloemdijken gespro ken. Deze instelling staat er positief tegenover en sluit met boeren na- tuurpachtcontracten af. Staatsbosbe heer kan gemeenten van informatie en advies voorzien, maar mengt zich verder niet in de discussie op ge meentelijk niveau. W.C. van Kempen uit Poortvliet heeft onlangs afscheid genomen als voorzitter van de kring Zeeland/ West-Noord-Brabant van de NFO, de Nederlandse fruittelersorganisa tie. Begin juni stopt hij ook als hoofdbestuurslid. In beide functies volgt A. Slabbekoorn uit Kapelle- Biezelinge hem op. „Toen ik drie jaar geleden aantrad, heb ik al ge zegd dat het voor een beperkte pe riode zou zijn", licht Van Kempen zijn besluit toe. De vorming van de ZLTO heeft er ook mee te maken. „Het kringbestuur vormde altijd al de vakgroep fruitteelt van LTO Zeeland en was nu ook het Zeeuw se deel van die vakgroep van de ZLTO. Als voorzitter van de vak groep zou ik ook bestuurslid van de ZLTO moeten zijn. Vooral dat laat ste was voor mij een probleem", al dus Van Kempen. Sinds bijna een jaar is hij parttime wethouder van de gemeente Tholen, waardoor hij het aanmerkelijk drukker heeft ge kregen. Van Kempen was vele jaren bestuurlijk actief in de fruitteeltor ganisatie. Eerst vanuit de CBTB in de fruitteeltcommissie, daarna in de NFO en sinds een jaar of tien in het landelijke bestuur van die organisa tie. Overigens is de Poortvlietenaar somber gestemd over de situatie in de fruitteelt. „Zeker voor de appels is de prijsvorming slecht en dat is al Niet mevrouw J.G. Smit uit Drei- schor, maar R.G.P. van den Boom uit 's-Heer Arendskerke zal in april de vierde zetel voor Groen Links/Delta Anders innemen in de Zeeuwse provinciale staten. Een tij delijke zaak overigens, want hij zal zo snel mogelijk plaats maken voor mevrouw Smit. Deze merkwaardige gang van zaken is veroorzaakt door dat de schriftelijke bewilliging van mevrouw Smit niet tijdig bij de pro vincie arriveerde. Dit dient binnen twee weken na de verkiezing te ge beuren, maar toen verbleef me vrouw Smit in het buitenland. Zo doende kan de vierde zetel niet aan haar worden toegewezen, hoewel ze 592 stemmen kreeg. Van den Boom (hij kreeg 97 kiezers achter zich) is als nummer vijf op de lijst de eerste reserve. Om recht te doen aan de verkiezingsuitslag, zal Van den Boom na zijn beëdiging zo snel mo gelijk terugtreden ten gunste van mevrouw Smit. langer het geval. Voor de peren is het beter. Maar daar hebben we on langs problemen gehad met een im portstop van enkele dagen door En geland, omdat er een te grote rest van een groeiremmer in de peren achtergebleven zou zijn." Inmid dels is de handel weer op gang ge komen. - Tholen heeft een aantal botanisch waardevolle dijken, zoals de zuidkant van de Broeksedijk bij Oud-Vossemeer, waar de stichting landschaps verzorging Zeeland een paar jaar geleden onderhoud pleegde. De gemeenteraad haakte maandag avond in op een brief van D.L. Kop- penhol van de stichting Varkens Nee over de bloemdijken als wapen tegen de vestiging van varkens- en kippenstallen. „In 1997 hebben we al om zo'n inventarisatie ge vraagd", zei J. van den Donker. „Doe dat heel spoedig, want hoe langer we wachten, hoe groter het gevaar", zei het D66-raadslid. „Gaan b. en w. hiermee nu aan het werk, want op de hoorzitting van 15 juni 1998 is het ook al naar voren gebracht", bracht A.R Kornaat naar voren. „Er is nog kans, hoop", zei RW.J. Hoek. Hij pleitte ervoor om de bloemdijken mee te nemen bij de integrale herziening van bestem mingsplan buitengebied. Drs. A.L. Piet vond dat te laat. „Start nu met de inventarisatie, want het college heeft tijd genoeg gehad. Pas hebben we gehoord, dat de oplossing van knelgevallen el ders in het land een belangrijke be dreiging zijn voor Tholen. Bloem dijken zijn dus een belangrijk wa pen!", aldus het RPF/GPV-raadslid. „Ik doe een dringende oproep om zo spoedig mogelijk te starten met de inventarisatie van bloemdijken. De notitie van Koppenhol is daar voor een handvat", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Het CDA mengde zich niet in de discussie. De wethouder liet weten, dat hij de bloemdijken bij de integrale herzie ning van bestemmingsplan buiten gebied wilde meenemen. „Dan kun nen we kiezen uit een verordening of een convenant. Als je met een verordening werkt, dan zit je op het milieuspoor en daarmee kun je geen planologie bedrijven. Verder vrees ik, dat de kosten van zo'n inventari satie niet gering zullen zijn", aldus Van Kempen. Zijn collega K.A. Heijboer zei met de gemeente Steenbergen contact te hebben gehad over de toepassing van bloemdijken in de strijd tegen de varkens. „Daarover loopt een zaak bij de Raad van State en die uitspraak wil ik eerst afwachten." De wethouder vreesde - naar gelang de uitslag - een claim van het desbe treffende bedrijf. „We hoeven niet op Steenbergen te wachten, we zijn- zelf mans ge noeg", vond Kornaat. „Wat de wet houders nu zeggen, snijdt geen hout. Naar aanleiding van de eerde re verzoeken om een inventarisatie van de bloemdijken is deze zaak niet door b. en w. behandeld, noch zijn er gelden voor beschikbaar ge steld", zei het PvdA-raadslid. Mevr. Frigge vond ook, dat zo'n in ventarisatie best geld mocht kosten. „Het welzijn van dieren en mensen is erbij gebaat", aldus het VVD- raadslid. „Als we wachten met een inventarisatie, dan zijn we te laat en dan slippen er knelgevallen door", vreesde Van den Donker. Raadslid Piet bleef ook ontevreden. „De toe zegging van wethouder Van Kem pen is vaag. Ik wil een tijdspad ho ren: een dag of een week." De wethouder bleef erbij, dat hij dat niet kon. Hij verwees naar zijn eer dere toezegging, dat de bloemdijken bij de herziening van het bestem mingsplan meegenomen worden. Milieuwethouder Heijboer zei actie ondernomen te hebben via de ver eniging van Zeeuwse gemeenten. Het ministerie van VROM heeft volgens hem onderkend dat er te kortkomingen zijn in het beleid ten aanzien van varkensbedrijven. „Ze gaan die tekortkomingen nu na. Tot die tijd wilden wij de milieuvergun ningen aanhouden, maar we weten niet of dat kan", zei wethouder Heijboer maandagavond in de Thoolse gemeenteraad. Van den Donker en Piet haakten ook in op vijf bezwaarschriften te gen varkensstallen van Daandels, P. van Asseldonk, J.L. Goedegebuure en de maatschap Geluk. „We moe ten elementen vinden om ze gedeel telijk gegrond te verklaren", vond het D66-raadslid. „Totaal zijn er meer dan 1000 handtekeningen ge zet tegen die stallen, zodat we naar mogelijkheden moeten zoeken om de milieuvergunningen te weige ren", aldus het RPF/GPV-raadslid. „We zijn er volop mee bezig, maar we hebben er zelf geen personeel voor. Daarom hebben we het uitbe steed aan de regionale milieudienst West-Brabant", liet wethouder Heijboer weten. De belastingdruk is voor de inwo ners van Tholen vorig jaar het meest toegenomen van alle Zeeu wen. Liefst 21% waren de Thole- naren meer kwijt, hebben de sa menwerkende ouderenbonden in Zeeland (Poso) berekend. Daarbij is geen rekening gehouden met de 'Zalmsnip', maar zelfs als die korting van 100 gulden wordt toe gepast, blijft de stijging 9,3%. Qua hoogte van de lasten zit Tho len in de middenmoot, zoals eer der al bleek uit de jaarlijkse inven tarisatie door de provincie. Maar qua stijging staat men voor 1998 op eenzame hoogte; Kapelle volgt met 14,3%. Alleen in Axel stegen de lasten niet, ze bleven gelijk. De Zalmsnip zorgde ervoor dat in veertien van de zeventien Zeeuw se gemeenten de belastingdruk af nam (ook Borsele, Goes en Kapel le vormen een uitzondering), maar deze korting in het kader van de inkomensverbetering voor ieder gezin is niet blijvend (hoewel de regering die ook weer voor 1999 heeft toegekend). Daarom spreekt het Poso van een vertekend beeld. Doel van het rapport 'Vergelij kend onderzoek heffingen' van het Poso is, om de enorme verschillen in de hoogte van de heffingen zichtbaar te maken. Voor de afval stoffenheffing ligt tussen de goed koopste en duurste gemeente 56%, voor het rioolrecht liefst 357% en voor de onroerende- zaakbelasting 131% voor het ge bruikersdeel en 119% voor het ei genarendeel. Het Poso stelt dat sinds eind jaren tachtig de mensen met een uitkering een achterstand van 18% hebben opgelopen in de koopkracht. Voor mensen met zo'n minimaal inkomen geven de almaar stijgende lasten steeds gro tere problemen. Op grond van dé financiële ver- houdingenwet eist het rijk dat ge meenten hun eigen belastingen op een 'redelijk peil' brengen eer ze extra geld kunnen vragen uit het gemeentefonds. Zo moeten riool recht en afvalstoffenheffing volle dig kostendekkend zijn. Dit is nog lang niet het geval, zodat er voor de toekomst voor veel Zeeuwen opnieuw lastenverzwaring aan zit te komen. Naast gemeente en waterschap zijn ook andere overheden verant woordelijk voor de lastenstijging. Zo zit in de omroepbijdrage (vorig jaar met 7,2% verhoogd) twee tientjes die de provincie voor de Zeeuwse radio en tv heft. En ook heeft Middelburg een tientje toe slag gelegd op de motorvoertui genbelasting, ter dekking van de exploitatie van de tunnel onder de Westerschelde. En dan de rijks overheid, die een energiebelasting voor gas en elektriciteit invoerde, alsmede een grondwaterbelasting. Ook de btw-heffing op telecom- diensten kost de burger extra geld, evenals de aangekondigde verho ging van het btw-tarief voor drinkwater. Wanneer gemeenten het recht krijgen om precariorech ten te heffen bij eigenaren van ka bels en leidingen in de bodem, zullen de exploitanten deze kosten eveneens doorberekenen aan de gebruikers, verwacht het Poso. De ouderenbonden doen in het rapport een aantal aanbevelingen. Zoals actieve en gerichte voorlich ting over huursubsidie, kwijt schelding van heffingen (die in heel Zeeland uniform 100% zou moeten zijn) en de bijzondere bij stand. Een cliëntvriendelijke be nadering door ambtenaren. Een betere betalingsspreiding. En be stuurders zouden volgens het Poso eens kritisch moeten kijken naar de oorsprong van de verschillen in belastingdruk tussen de diverse gemeenten. In de beschaduwde plekken van het park ontluikt het voorjaar. In een tapijt van groen pieken de bloemen van het gele speenkruid en de blauwe sneeuwroem naar het licht. De voorjaarsbloeiers krijgen nu alle aandacht bij afwezigheid van narcissen en tulpen in dit stukje van het park langs de Vest in Tholen. De wilgen verlenen met hun prille blaadjes het park een groen zweem. De meeste bomen zijn bladloos uit de winter gekomen, maar staan volop in de knop. Om uit te barsten: lente! Voor de Raad van State is de gemeente Tholen een bijzonder formele en starre opstelling verweten. Namens varkenshouder M.A.J. Wel- vaarts uit Boxtel vocht advocaat J. van Groningen donderdag de be slissing aan om de vergunning te weigeren voor het uitbreiden van een varkensstal, omdat deze 20 centimeter te groot zou worden. Ook twee andere stallen mogen niet gebouwd worden (in totaal gaat het om 7952 varkens). Juni vorig jaar stelde de Middelburgse rechtbank Tholen in het gelijk. Van Groningen wees op eerdere jurisprudentie, waarbij werd ge oordeeld dat onder omstandighe den een aanvrager de gelegenheid moet krijgen het bouwplan aan te passen. Met name als dat de wei- geringsgrond wegneemt of er twij fel rijst of de aanvraag de bedoe lingen van de aanvrager juist weergeeft. De advocaat vond dat Welvaarts de kans had moeten krijgen om het plan aan te passen, zodat dit wél binnen het bouwblok bleef. De weigering noemde hij 'te zot voor woorden': „Het gaat om een overschrijding met 0,2%. Op een afstand van 100 meter is die niet eens met het blote oog waar te nemen." Van Groningen kwam met een andere aanvraag op de proppen, waarbij het gemeente bestuur wél de wijzigingsbe voegdheid had gebruikt. Namens de gemeente voerde G.D. Roeland aan, dat de varkenshouder nooit een wijzigingsvergunning had aangevraagd. Bovendien vond hij de aanpassing niet van onderge schikt belang, want daardoor zou de weigeringsgrond voor de ver gunning wegvallen. „Met de bouw van een megastal als gevolg, wat desastreus zou zijn voor het land schap." Welvaarts heeft al een vergunning om aan de Bitterhoek- seweg 5650 vierkante meter te bouwen, maar tot nu toe is er niets gerealiseerd. De advocaat stelde verder aan de or de, dat van een overschrijding feite lijk geen sprake is, omdat de twee nog te bouwen stallen vijf meter van elkaar komen in plaats van zes. In de tekening bij de bouwaanvraag zit een fout, waarop de gemeente door de aanvrager is gewezen (bij de milieuaanvraag is een juiste teke ning gevoegd). Maar Roeland stelt dat een meting in het veld - na het uitzetten - uitwijst dat er eerder acht dan zes meter ruimte tussen de stal len zit. Volgens Van Groningen ont komt de gemeente niet aan meewer ken aan de uitbreiding. Alleen al in verband met nieuwe regels voor dierenwelzijn ist 30% vergroting noodzakelijk, nog los van de ruimte die geboden moet worden voor be- dri j fsontwi kkeling Mocht de Raad van State Welvaarts in het gelijk stellen, dan betekent dat volgens de ambtenaar helemaal niet dat er gebouwd kan worden. „B. en w. zullen dan een nieuwe be slissing moeten nemen." Dan gaan het streekplan en de tiende herzie ning van het bestemmingsplan bui tengebied (in voorbereiding) een rol spelen, waarin is opgenomen hoe veel bedrijven maximaal mogen uit breiden. Zijn ze groter dan 5000 vierkante meter, dan is dat tien pro cent. „De uitbreiding van Welvaarts gaat dat percentage te boven, want hij wil 1500 vierkante meter bijbou wen", aldus Roeland. Het tweede geval betreft een aan vraag van A. van der Wouw te Best, die in de Noormansweg vlakbij Scherpenisse een stal voor 1320 varkens wil bijbouwen aan haar be drijf (dat geëxploiteerd wordt door A.J.M. van Genugten). De gemeen te weigerde de bouwaanvraag om dat te dicht op de erfafscheiding ge bouwd werd, wat in strijd was met het bestemmingsplan. Maar van Groningen betoogde dat beide per celen tot dezelfde onderneming be horen, zodat van een erfafscheiding geen sprake zou zijn. Op het mo ment dat de gemeente de vergun ning weigerde, bestond er een koop overeenkomst over de grond, maar was deze nog niet geleverd. De ge meente had daarmee rekening moe ten houden, vond Van Groningen. En als ze hierover twijfelde, had ze navraag moeten doen. Maar dat is nagelaten. „Een koopovereenkomst, zelfs zonder ontbindende voorwaar den, hoeft geenszins tot lervering te leiden. Partijen kunnen alsnog in overleg ervan afzien", meent Roe land. De gemeente houdt dan ook vast aan de feitelijke eigendomsver houdingen en de kadastrale grens op dat moment. „Wat voor andere grens dan de kadastrale is er dan", vroeg één van de rapporteurs nog. Ten aanzien van de aanvraag van mevrouw H.M.D. van Strien uit Poortvliet, die aan de Bitterhoekse- weg twee stallen wil bouwen voor 4992 varkens, was het geschilpunt of er al dan niet sprake is van een bestaand agrarisch bedrijf. Van Gro ningen zette uiteen dat dit niets te maken heeft met het feitelijke ge bruik, maar dat er gebouwen moe ten zijn. Op het perceel staat een landbouwschuur die als opslag werd - en wordt - gebruikt. Op grond van de negende herziening van het bestemmingsplan mocht een bestaand bedrijf omschakelen, en daarom had volgens de raadsman de gemeente de vergunning moeten verlenen. De gemeente had een wij- zigingsbesluit moeten nemen, be toogde hij. Aan de negende herzie ning is door de provincie grotendeels goedkeuring onthou den. Inmiddels wordt de tiende her ziening voorbereid en daarom wor den alle bouwaanvragen door de gemeente aangehouden. De aanvra ger is het daarmee niet eens. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. In november stemde de gemeente raad niet in met de begrotingswijzi ging en die is de afgelopen maan den dan ook door de GGD aangepast om meer steun ervoor te vinden. Zo is er meer ruimte ge schapen voor zowel de jeugd als de ouderen. En bijvoorbeeld de mede werkers van de dienst wilden meer aandacht voor het speciaal onder wijs. Overigens moeten die mede werkers eerst nog zien of de wijzi ging politiek haalbaar zal zijn. „De motivatie bij het personeel is inmid dels weg. Men raakt geïrriteerd, er is uitval en er wordt elders gesolli citeerd", schetste directeur V. Slen ter de situatie bij de dienst. De afge lopen jaren moest de GGD behoorlijk bezuinigen en reorgani seren. Ondanks de hoge werkdruk kon men blijven draaien. Maar vo rig jaar werd de GGD door de in spectie op de vingers getikt omdat men onvoldoende aan de eisen vol deed. Sindsdien is er druk gewerkt om dat te verbeteren. De bedoeling is om op den duur te komen tot een orga nisatie die vraaggericht werkt. CDA'er M.A. van Beek en P. van Belzen (RPF/GPV) willen de GGD daarvoor maximaal twee jaar geven, maar wethouder I.C. Moerland (te vens GGD-voorzitter) kon die ga rantie niet geven. Slenter wees erop, dat hét probleem waarschijnlijk zal zijn dat vragen van gemeenten uit blijven. Want daartoe zullen die eerst een 'verlanglijstje' moeten op stellen en een lokaal gezondheids beleid ontwikkelen en dat vergt tijd. Meerdere commissieleden wilden van de wethouder weten hoe het daarmee staat wat Tholen betreft. „In de Oosterschelderegio zijn we ermee begonnen om te bezien wat we gemeenschappelijk kunnen doen", was de reactie. Daarnaast zoekt Moerland contact met het veld, hij gaat bijvoorbeeld praten met de Thoolse huisartsenvereni ging. Ondanks alle onzekerheden over hoe het in de toekomst verder gaat, stemden de commissieleden (J. van den Donker was afwezig, maar had een schriftelijke reactie gestuurd) in met de begrotingswij ziging. Tijdens deze ingelaste vergadering bleek hoe het interactief spreekrecht in de praktijk wertk. Slenter maakte gebruik van dat recht en werd er door voorzitter M.A.J. van der Lin de op gewezen dat hij, na de eerste spreekronde van de commissiele den, daarop kon reageren. Vervol gens gebruikte de commissie die ronde onder meer om allerlei vra gen richting de GGD-directeur af te vuren. Toen deze daarop inging, werd hij veelvuldig onderbroken voor nieuwe vragen. De voorzitter liet dit gebeuren, maar wees er ver volgens Slenter op dat hij de toege stane vijf minuten ruimschoots overschreed. De stichting Scoop houdt morgen avond in 't Zuiderbaken in Mid delburg een interculturele vrou wendag, in samenwerking met de provinciale migrantenvrouwenor ganisaties. Naast inleidingen over de betekenis van de internationale vrouwendag en kunst, zijn er vo lop oriëntaalse dans en muziek, handwerken, klederdrachten en andere aspecten van verschillende culturen te zien. De bijeenkomst duurt van half acht tot midder nacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 11