„De bomen zijn de kleren van het 400-jarige dorp Stavenisse" Politiek bang voor toestroom varkens Wilgen knotten aan de Randweg AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vanavond bloed geven Verdachten amfetaminelab St.-Philipsland vrijgelaten Werkgroep voor veiligheid Sint-Annaland aan de slag bls\ '<v Verkeersgedrag ouders laat te wensen over Kortere nacht Schenking van Jantje Beton blijkt vergissing Leerlingen Rehobothschool en Schalm maken begin dorpsbosje i Donderdag 25 maart 1999 55e jaai Dertig mille voor kantoor De Feijter Bomen planten en lekker baggeren door de modder. De leerlingen van Rehobothschool en de Schalm in Stave nisse beleefden gisterochtend een bijzondere schooldag. Met laarzen aan en uitgerust met een spa of schep, togen zo'n negentig kinderen het land op langs de Oudelandse dijk om bomen te planten. Het begin van de boomweide bij het 400-jarige dorp is gemaakt. Volkstuinen Slotbos en Muyebos Ruimte voor knelgevallen van elders De provinciale planologische commissie (ppc) accepteert niet dat de gemeente in de deelherziening van het bestem mingsplan buitengebied géén regels opneemt voor de ves tiging van intensieve veehouderijbedrijven die elders het veld hebben moeten ruimen, zogenaamde knelgevallen. Waar de gemeente, in afwijking van het streekplan, dit in voorkomende gevallen via een planherziening wil regelen, vindt de ppc de wijzigingsbevoegdheid het geëigende in strument. De commissie gemeentelijke ontwikkeling toonde zich maandag onaangenaam verrast. „Je zet mini maal de deur op een kier", vond A.L. Piet (RPF/GPV). Paard van Troje Bloemdijken Deze week De twee verdachten in de Sint-Philipslandse amfetami nezaak (synthetische drugs) zijn vrijgelaten. Eerst de 37-jarige man uit Tholen en na een proefverlof werd ook de voorlopige hechtenis van de 35-jarige hoofdver dachte uit Wouw niet verlengd. Vandaag gaat de werkgroep 'vormgeven integrale veilig heid Sint-Annaland' aan de slag. Burgemeester H.A. van der Munnik installeert de leden voor de eerste vergadering. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657Ó07 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactieeendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556. Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Te vaak houden ouders zich niet aan de verkeersregels wat betreft hun kin deren die in de auto meerijden. Dat consteerde de politic maandag tijdens een controle op verkeersgedrag bij de basisscholen aan de Molenvlietsedijk te Tholen. Van acht uur tot kwart voor negen hield de politie toezicht op het parkeergedrag van ouders die hun kinderen naar school brachten en ook op de manier waarop ze de kinderen vervoerden. Deze controle werd uit gevoerd nadat de agenten constateer den dat er regelmatig overtredingen werden begaan. Maandag werden er vijf automobilisten aangehouden, maar het aantal overtreders was veel groter, aldus de politie. Voor wie de regels niet exact kent: in een auto moet een kind jonger dan 12 jaar en korter dan 1,5 meter zowel voorin als achterin (indien aanwezig) in een kin derstoel of op een stoelverhoger zit ten. Kinderen die langer zijn dan 1,5 meter moeten de gordel gebruiken en dat geldt ook voor diegenen ouder dan 12 jaar. Deze laatste categorie kinderen is er ook zelf verantwoorde lijk voor dat ze de gordel draagt en ze kan er ook voor bekeurd worden (90 gulden voor zestienplussers en 45 gulden voor jeugd van 12 t/m 15 jaar). Voor jongere kinderen is de be stuurder verantwoordelijk. Kinderen die korter zijn dan 1,5 meter, mogen een driepuntsgordel gebruiken als heupgordel. Vreemd genoeg is er wettelijk niets geregeld voor kinderen tot drie jaar die achterin de auto zit ten. De politie raadt echter ook hier aan een kinderstoeltje te gebruiken. Voor de komst van de eerste beroeps commandant van de brandweer van Tholen, J. de Feijter, dient een nieu we werkplek te worden ingericht in het gemeentehuis. Deze moet tegen over de bodekamer komen. De kos ten die met de verbouwing en inrich ting zijn gemoeid, worden geraamd op 30 duizend gulden. De commissie middelen stemt in met het beschik baar stellen van het krediet. De Feij ter is op dit moment nog chef van de afdeling volkshuisvesting, milieu en bouwzaken van de gemeente. In de nacht van zaterdag op zondag is het weer zover. De zomertijd wordt ingevoerd en dat betekent dat de klok een uur vooruit wordt gezet. Om twee uur 's nachts gaan de wij zers op drie uur. Het blijft daardoor 's avonds langer licht en 's morgens langer donker. In het weekeinde van 30 en 31 oktober gaat de klok weer terug op de Middcn-Europese tijd. In Meulvliet te Tholen kan men vanavond tussen zes en negen uur bloed geven voor het Rode Kruis. Er zijn weer heel veel vrijwilligers paraat om alles vlot te laten verlo pen. Het Thoolse Rode Kruis rekent op de medewerking van vele inwo ners, want bloed is nog steeds hard nodig. Naast de gebruikelijke op roep, hebben donors met bepaalde bloedgroepen nog een aparte brief gekregen om toch vooral te komen. Ook nieuwe donors zijn van harte welkom. Vooraf worden het bloed en de bloeddruk gecontroleerd. Bestuurslid R. Geluk was hoogst ver baasd toen hij in de Eendrachtbode van 11 maart las dat speeltuinvereni ging de Vossetuin in Oud-Vossemeer 15.000 gulden zou krijgen van het na tionaal jeugdfonds Jantje Beton. Ook navraag bij de bij de speeltuin betrok ken mensen, verschafte hem geen helderheid. Het nieuws was afkom stig uit een informatiepakket van Jan tje Beton, waarin een lijst zat met pro jecten die geld zouden krijgen van de gulle jongeling. De Vossetuin stond daar als enige Thoolse organisatie op. De speeltuin zou 15.000 gulden krij gen voor de aanschaf van nieuwe speeltoestellen. Geluk en de andere bestuursleden van de Oud-Vosse- meerse speeltuin gaven echter te ken nen van niets te weten. Wel had de Vossetuin een aantal jaren terug geld ontvangen voor de inrichting van de speeltuin. Navraag bij het in Utrecht gevestigde kantoor van Jantje Beton wees uit dat de publiciteitsmedewer ker om onbekende redcncnen een - ongedateerde - lijst met projecten die de afgelopen jaren geld hebben ont vangen van Jantje Beton in het infor matiepakket had bijgevoegd. Om dit soort vergissingen in de toekomst te voorkomen, zal deze lijst voortaan van een datum worden voorzien. Ge luk zat enigszins in zijn maag met de situatie, zo gaf hij te kennen. „Heel Oud-Vossemeer praat er over." De leerlingen van De Schalm uit Stavenisse planten enthousiast walnotenbomen in de toekomstige boomgaard langs de Stoofdijk en de Oudelandsedijk te Stavenisse. Volwassenen steken een handje toe als de klei wat te zwaar wordt voorde kinderen. In groepjes van 5 leerlingen werden de boompjes geplant: drie variëteiten notenbomen in de boomgaard bij de Stoofdijk en 500 essen en wilgen in het hakhoutbosje aan de Oudelandse dijk. De jonge stammetjes van de no tenbomen zijn nu drie jaar oud en ogen nog iel, maar geven over zes jaar de eerste noten, zo zei burgemeester H.A. van der Munnik tegen de kinde ren toen ze zich op het land hadden verzameld. „Voor Stavenisse is het een belangrijk jaar. Het dorp bestaat 400 jaar. Dat wordt een groot feest. Daar beginnen we vandaag mee, op de nationale boomfeestdag." De burgemeester legde uit waarom bomen zo belangrijk zijn. „Als je van hieraf naar het dorp kijkt en je denkt de bomen weg, dan is Stavenisse maar een kale bedoening. Bomen zijn de kleren van het dorp. Maar nog be langrijker is dat bomen goed zijn voor het milieu. Wij mensen ademen 20.000 keer per dag. Bomen doen dat ook. Zij zorgen voor zuurstof, wij ademen zuurstof in. Bomen zorgen voor schone lucht." Het planten van de bomen lijkt vol gens Van der Munnik eenvoudig. „Er komt echter veel meer voor kijken. Het is onderdeel van het landinrich tingsplan Stavenisse dat al in 1988- 1989 is voorbereid. Stavenisse krijgt er een prachtig gebied bij." De jongens en meisjes uit groep 5 tot en met 8 van de openbare basisschool Schalm en 7 en 8 van de Rehoboth school voor christelijk onderwijs op gereformeerde grondslag, gingen fa natiek aan de slag. De meesten had den laarzen aan. Een enkeling was op klompen of gewone schoenen, maar dat deerde hen niet. De aannemers had gisteren de plant- gaten al gegraven en de palen ge plaatst. Het was voor de kinderen een kwestie van de gaten dichtgooien ter wijl een van de volwassenen of een van de kinderen de boom vasthield en de opgeworpen grond even aanstamp te. Voor sommigen was de klei erg zwaar, zij kregen hulp van volwasse nen. Maar er waren ook groepjes bij die er een wedstrijdje van maakten en na twintig minuten verheugd uitrie pen: „Wij hebben er zes gedaan." Vooral bij de oprit van het land was het modderig, de machines hadden in de aarde diepe sporen getrokken die vol stonden met water. Het thema van dit jaar Water en bomen kwam hier wel wat te letterlijk tot uiting, maar een aantal kinderen baggerde er vol plezier doorheen. Op naar het volgen de plantproject aan de oostzijde van het volkstuinencomplex, waar een houthakbosje moet verrijzen. Het stukje land wordt in Stavenisse 'den Troost' genoemd en ook hier waren de plantgaten al gemaakt. Tegen elf uur was het karwei geklaard en kre gen de leerlingen een bolus en een pakje drinken, plus een cadeautje. De stichting platform leefbaar platte land Tholen bereidde voor de derde achtereenvolgende maal de boom feestdag voor. C. van Dalen van de stichting is blij met het verloop van de ochtend: „We hebben heel enthou siaste kinderen gehad. Er was ook veel belangstelling van ouders en van de organisaties die erbij betrokken zijn." Het was een drukte van belang onder aan de Oudelandsedijk bij 'de Klim'. Er waren vertegenwoordigers van de dienst landelijk gebied (die met de landinrichtingsdienst het plan opstel de en de boomweide voor 75 procent bekostigt), staatsbosbeheer (is eige naar), het waterschap Zeeuwse Eilan den, Arcadis (de vroegere Heidemij), de gemeente Tholen (betaalt 25 pro cent, krijgt het in erfpacht, gaat het beheren en het onderhoud verzorgen) en de aannemer Verlaat uit Hardinx- veld. De boomgaard zal later worden om sloten door een haag. Met de aanplant van ongeveer twee hectare boom gaard en 1 hectare hakhout is meer dan de helft van de boomweide bij Stavenisse ingevuld. Ook het slotbos en het Muyebos in Sint-Maartensdijk staan voor dit vooijaar op het programma, maar de klei in de Muyepolder was zo nat dat het nog niet mogelijk was een sloot te graven tussen het perceel van het toe komstige bos en de akker van M. Schot. Verlaat legt de boomweiden bij beide dorpen aan voor 254.800 gulden (ex clusief btw). In dit bedrag zit ook de aanplant van bomen langs enkele dij ken. Gemeente en stedebouwkundigen gaan praten met de ppc en provin ciale ambtenaren, om het Thoolse standpunt toe te lichten en de moge lijkheden te verkennen. Alle fracties (VVD-vertegenwoordiger mevr. Frigge ontbrak) spraken de wens uit dat daaruit het maximale kan wor den gehaald. „Zet alles op alles om de knelgevallen buiten de deur te houden", zei Piet. Maar dat laatste kan niet, aldus ir. C.A. Louws van het stedebouwkundig bureau RBÜI, die de bestemmingsplanwijziging heeft opgesteld. Dorpsuitbreiding of natuurontwikkeling kunnen oorza ken zijn dat een intensief-veehoude- rijbedrijf in de knel komt en naar el ders moet verkassen. Wettelijk kan de vestiging van dergelijke bedrij ven niet voorkomen worden. In het streekplan Zeeland is een maximum oppervlakte van 5000 vierkante me ter opgenomen. D66'er J. van den Donker noemde dit onderdeel van het streekplan 'een foutje van de provincie'. Andere nieuwvestiging van dit soort bedrijven wordt in het bestemmingsplan volledig uitgeslo ten. Het gemeentebestuur had de opzet om, indien zich een knelgeval voor vestiging in de gemeente zou mel den, het bestemmingsplan te her zien. In feite een zwaar planologisch instrument. De ppc vindt dat de voorwaarden waaronder zo'n knel geval kan komen in het bestem mingsplan vast dienen te liggen, zo dat het veel lichtere instrument van de wijzigingsbevoegdheid gebruikt kan worden. De commissieleden vonden dat geprobeerd moet worden zoveel mogelijk belemmeringen op te werpen. Adviseur Louws stipte al een paar zaken aan. Zoals het laten van de wijzigingsbevoegdheid aan de gemeenteraad in plaats van aan het college van burgemeester en wethouders. Waar bestaande bedrij ven beperkte uitbreidingsmogelijk heden houden, is het ook volgens Louws zo dat bij de knelgevallen het verplaatste bedrijf dezelfde omvang zal moeten hebben als het oorspron kelijke, zei hij op een vraag van P.W.J. Hoek (SGP). Louws wees er op dat door het onderuithalen van de herstructureringswet (voor de var kenssector) door de rechter, ook de regel van de baan is dat uit concen tratiegebieden niet verplaatst mag worden naar niet-concentratiegebie- den. Dit gegeven en de ruimte die het streekplan biedt, betekenen vol gens de adviseur in feite dat het paard van Troje wordt binnenge haald. Het was duidelijk dat de com missie vreest, dat door dit aspect de komst van nieuwe grote varkens- mesterijen naar Tholen niet van de baan is. In het spreekrecht wees ook A. Pot van Varkens Nee daar op. „De herziening is een goed doortim merd plan, maar het is niet dichtge timmerd", concludeerde M.A.J. van der Linde (PvdA). Piet wilde weten of tussen de bouwaanvragen die er liggen ook knelge-'allen zitten, maar dat kon wethouder W.C. van Kem pen niet zeggen. Wél gelden ook voor deze bedrijven de voorwaarden die voor grondgebonden bedrijven in het bestemmingsplan zijn opge nomen. „We moeten bekijken of we extra voorwaarden kunnen stellen." Piet droeg 'verstening' aan als optie. PvdA, D66 en RPF/GPV drongen aan op het zo gauw mogelijk aan wijzen van bloemdijken en land schappelijk waardevolle elementen, omdat daardoor de vestigingsplaat sen voor intensieve veehouderij in geperkt kunnen worden. „Het is een absolute 'must' om het onderzoek daarnaar te starten, liefst morgen al", aldus Piet. Van Kempen zei dat dit aspect bij de volledige herziening van het bestemmingsplan - die mo menteel wordt voorbereid - aan de orde komt. „Ik pleit ervoor om dat onderzoek parallel te laten lopen met deze procedures en niet te wachten", zei Van der Linde. Ook de afstand van bedrijven tot de bebouwde kom kwam aan de orde. D66 en CDA zouden die graag rui mer zien, maar wettelijk blijkt dat niet te kunnen. Ook in het streekplan zijn agrarische randzones voorge schreven van KM) meter. De toet singscriteria voor het toestaan van de uitbreiding van een neventak van 500 naar 1600 vierkante meter wer den door Van den Donker als vaag omschreven. En Piet wilde uitbrei ding pas na een aantal jaren toe staan. Maar volgens Louws is de ge noemde 1600 vierkante meter in feite een scherpe begrenzing en zou Jubilerende muzikanten A. Geertse van OVM en W. Bijl van Concordia gehuldigd Prof. A. v.d. Zwan verwijt Tholen gebrek aan elan en visie Raad van State verwijst J.L. van Doorn van AOV met verkiezingsbezwaar naar provincie Drie Stavenissenaren J. van Eenennaam, H. Potappel en L. Wielaard kwart eeuw bij wegenbouwer Van Dijck-Petit Werkgroep wil dat provincies Zeeland en West-Brabant gescheiden fietspaden aanleggen op Tholenseweg Kandidaat A. van der Zwan na examen toegelaten als predikant van Chr. (ier. Kerk in Oud-Vossemeer en Tholen Wereldkampioene wielrennen Leontien van Moorsel geniet vart hulde bij ronde Oud-Vossemeer Noad verder in de problemen door late tegentreffer in duel tegen Tholense Boys - SIERPLANTEN GROEIEN ALLEEN IN TUINEN, ONKRUID VINDT MEN OVERAL Dit nummer bestaat uit 2(1 pagina's het opnemen van nadere criteria er toe leiden dat de provincie goedkeu ring onthoudt aan de bestemmings planherziening. Dat stallen die nu al overlast geven, tóch mogen uitbrei den op economische gronden, stuitte bij Van der Linde op onbegrip. An dere commissieleden wilden de ver zekering dat wanneer er groter is ge bouwd dan in de vergunning staat, dat bij het toestaan van een uitbrei ding wordt verrekend. De planvoor schriften voorzien daarin, verzeker de Van Kempen. Hoek stelde vast dat het groen-label- convenant er de oorzaak van is, dat over een periode van vijftien jaar geen enkele technische vernieuwing - zoals luchwasssers - toegepast hoeft te worden in de stallen. Al eer der werd geconstateerd dat groen la bel geen enkele garantie is voor het voorkomen van stankoverlast. Van Kempen zei dat langs politieke weg druk wordt uitgeoefend om eventu eel dat convenant open te breken en de regels te herzien. De commissie stemde in met de planher/.iening. „Het college zal voor dit plan moe ten vechten. En ook op het gebied van milieubeleid is aanscherping van de regels nodig", aldus Van der Linde. Begin februari ontdekte de politie het drugslab in een loods van pa pierhandel Bechtold vlakbij de watertoren op het industrieterrein van Sint-Philipsland. Ongeveer twintig kilo amfetamine werd in beslag genomen, alsmede ver schillende chemicaliën. Die wor den nog onderzocht op het gerech telijk laboratorium in Rijswijk. De politie sloot eerder andere aan houdingen niet uit, maar gezien de verschillende prioriteiten en be perkte mankracht, wordt het dos sier afgerond voor behandeling bij de rechtbank. De twee mannen huurden sinds 2,5 jaar de loods op naam van een in Breda gevestigde onderneming, een specialist in betonverf, die er totaal niets mee te maken had. De huur werd veelal contant betaald en van de twee mannen zag de ei genaar alleen de Tholenaar. „We zagen er geen kwaad in", aldus Bechtold, die al zes jaar in de voormalige graanloods van Cebe- co zijn papierhandel uitoefent. Het pand, dat zeven ingangen telt, is 44 meter breed en 33 meter diep, zodat men er - zeker aan de achterkant - ongemerkt in kon. Dc werkgroep telt vertegenwoordi gers van de horeca, de bewoners, de winkeliers, het jeugd- en jongeren werk, de politie en het openbaar mi nisterie. De samenstelling blijft ge heim. Het was niet zo gemakkelijk om op alle posities een man of vrouw te krijgen. Een aantal wilde alleen meewerken onder de v<x)r- waarde van anonimiteit. Zc waren bang voor reacties van jongeren die zich belemmerd voelen in hun ge drag. De werkgroep adviseert b. en w. over een plan van aanpak om de overlast van het uitgaansleven in de Sint-An- nalandse Voorstraat terug te dringen. Er wordt gekeken naar een combina tie van maatregelen, regelgeving en handhaving. De vergaderingen zijn besloten om een vrije gedachtenwis- scling te bevorderen, zegt het ge meentebestuur. Voor de zomervakan tie wil men de zaak afronden, waarna er mededelingen worden ge daan over de resultaten. Leden van de natuurvereniging Tholen knotten zaterdagochtend samen met de stichting land schapsbeheer Zeeland wilgen aan de Randweg te Scherpenisse. Langs de akker van de familie Poot staan zo'n 25 knotwilgen (kopbo- men), essen, vlierstruiken en mei doorns. Met een zaag werd bij on geveer de helft van het aantal knotwilgen de takken verwijderd. De bomen zijn ongeveer vijftig jaar oud en staan langs de rand van een oude kreegrug die veel hoger ligt dan het ingeklonken weiland waar het perceel aan grenst. „We halen niet alles weg," zegt Jan de Wilde van de natuurvereniging. „Volgend jaar komen we weer terug voor de andere bomen. Zo voorkom je dat alles ineens kaal staat." De bomen die nu door een ploeg van tien man onder handen geno men worden, zijn de exemplaren met dikke takken, die vier jaar ge leden ook zijn geknot. Sommige bomen kunnen zonder hulp van een ladder te lijf worden gegaan, voor hogere bomen is een opstapje no dig. Soms is het gemakkelijker om op dc knot te staan of te zitten om de takken een voor een af te zagen. Vlierstruiken die in de weg staan, worden gesnoeid. In plaats van de takken te versnip peren, worden ze op stapels gelegd en blijven ze achter aan de rand van de akker op het weiland bij de drinkput. In de takkenstapels kun nen vogels nestelen. Ook padde stoelen, insecten, egels en bunzings kunnen profiteren van de takken bossen in de stille overhoek van het weiland. Particulieren komen gratis wilgete nen uitzoeken. R. van de Rhee uit Oud-Vossemeer is samen met zijn zoon bezig geschikte tenen op een stapel te leggen voor vervoer naar huis. Van de Rhee wil op het erf zo'n 25 knotwilgen planten. Samen met de stichting landschapsbeheer heeft hij een erfbeplantingsplan ge maakt. Volgend jaar gaat de ploeg terug om de andere helft van de bomen te knotten. Op 3 april pleegt de vereniging onderhoud aan de i^ei- doorns op de Broeksedijk in Oud- Vossemeer. Vooral de zuidkant van de dijk is geschikt voor wilde planten, zoals marjolein en aarda ker. Vrijdagavond houdt de natuurver eniging een zogenaamde inloop avond voor alle leden en andere be langstellenden. In Meulviet kunnen bezoekers zich laten informeren over de activiteiten van de club. De werkgroepen zoals de vogelwerk- V groep, de plantenwerkroep en de werkgroep planologie zijn aanwe zig. Er wordt uitleg gegeven over vogeltellingen en er kunnen mossen worden gedetermineerd. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Het afzagen van takken in grote bomen gaat gemakkelijker als je op de kop van de boom gaat staan, zoals hier bestuurslid Jan de Wilde van de natuurvereniging Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1