Boek over eeuwen strijd tegen water Ton subsidie voor hengst Tholen 49 Muzikaal intermezzo in Gasthuiskapel cn Bloemetje voor vrouw kost 2 hectare grond Hans Visser Friends treedt op in Meulvliet Toppers van de week 'Groter democratisch gehalte' Actie van de Wereldwinkel tegen vervolging van Dalits Een van de laatste exemplaren Tholen leek wel een motorcircuit Reünie oud-leden Whisky four Hoofd Saeijs rijkswaterstaat neemt afscheid 4,50 1,80 1,80 1,75 1,99 1,85 0,95 1,99 1,39 1,99 5,49 3,95 5,49 Donderdag 18 maart 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Gemeenten maken gigantische winsten Niet alleen bouwers en projectontwikkelaars, maar ook gemeenten (Barendrecht, Haarlemmermeer) maken gi gantische winsten op grond. Dat zei L. de Oude van het rentmeesterskantoor Overwater dinsdagavond voor tach tig belangstellenden in Meulvliet te Tholen. Het taxatie- en onteigeningsadviesbureau uit Strijen hield daar samen met Schipper Accountants een voorlichtingsbijeenkomst met als thema 'Buurmans grond is maar eenmaal te koop'. Lopen en jagen Laatste aftrekpost Ook Tholen en Sint-Philipsland beschreven in uitgave van provincie Zeeland In de cultuurhistorische reeks van de provincie is een nieuw deel verschenen, getiteld 'Zeeuwen tegen het water; sporen van de waterstaatsgeschiedenis in Zeeland. Hierin worden de bedijkingen en inpolderingen in Zeeland beschreven. Ook de historie van Tholen en Sint-Philipsland komt voor het voetlicht. De schrijver is J.J.B. Kuipers, die al voor twee andere delen in deze reeks verantwoordelijk was. Vliedbergen Vlaamse monniken 4 Fam. Noom wil nieuwe bus Salard Saneren van oude stortplaats Tholen Albert Heijn St.-Philipsland, Achterstraat 52. Albert Heijn Tholen, Kotterstraat 61. *s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De adviseur uit Sint-Philipsland re kende voor. dat de gemeente Tholen 20 gulden per vierkante meter be taalt en bij verkoop 150 tot 175 gul den per m2 ontvangt. Het bouwrijp maken vergt 90 gulden per hectare en per hectare kunnen er tussen de 30 en 40 huizen gebouwd worden. In Haarlem, waar het bouwrijp ma ken net zoveel kost als in Tholen, betaalt de gemeente 30, 40 tot 50 gulden per m2 en ontvangt ze tussen de 600 en 700 gulden. De Oude noemde dit in zijn praktijk 'één van de grootste problemen waarmee ik worstel'. „De grond is van de boer en daar moet de winst vallen in plaats van bij de andere partijen. De winst op de bouw hebben ze al en daarom hoeven ze dat niet op de ex ploitatie te hebben." Uit de discussie kwam naar voren, dat de vergoedingen voor onteige ningen de grondprijs omhoog stu wen, waardoor exploitatie voor de boer oneconomisch is. De situatie wordt nog versterkt door een fiscale regeling, waarbij de onteigende par tij binnen drie jaar moet herinveste ren. „Die verhuizers uit Holland be lagen Tholen met een buidel geld en maken de markt met prijzen tussen de 70 en 100.000 gulden per hecta re.", zei P.J. Polderman van Schip per Accountants. Hij wees erop dat grond steeds schaarser wordt omdat de overheid voor woningbouw, be drijventerreinen en wegen steeds meer landbouwgrond opeist, terwijl ook natuur en recreatie de nodige hectares plukken. „De grondprijzen zijn nog nooit zo hoog geweest en daardoor economisch nauwelijks rendabel te maken, maar toch zoekt de boer naar schaalvergroting of naar specialisatie. En grond is emo tie." De Oude, die zijn collega T. de Bak ker verving, legde uit dat grond iets bijzonders is. En met name buur mans grond. „Dan krijgt men krie bels, dan gaat het tintelen. Dat mo'k hè! Dan krijg je koorts, je ligt er wakker van. Het kan helemaal niet dat je het voor die prijs koopt en toch doe je het. Dat is het ongrijpba re." Een grondprijs van 70.000 gul den per ha is momenteel heel ge woon op Tholen, terwijl de laatste transacties in de Haarlemmermeer 160 tot 170.000 gulden per ha. doen. De Oude maakte aan de hand van een voorbeeld duidelijk, dat die 70 mille ook maar betrekkelijk is. „Voor het bloemetje voor uw vrouw betaalt u al gauw 14 gulden en dat is ook de prijs van 2 hectare grond." De eigendom van grond is volgens de Sint-Philipslander, die al 27 jaar in dienst is van het rentmeesterskan toor Overwater, iets wat mensen aanspreekt. „En ook al zijn de prij zen zo hoog,je kunt lopen over je grond en jagen! Vrij wonen en heer lijk eigen baas zijn. Dat is al rende ment. En de eigen arbeidsuren en de trekkerkosten worden niet gerekend voor buurmans grond. Dan lukt het nog wel met een rente van 5% en waterschapslasten van 150 gulden per ha." De Oude verwacht dat de grondprijzen nog verder zullen stij gen, maar hij voorspelde dat er ook een keer een daling komt. „De vi- nex-markt (grote uitbreidingen bij de steden) droogt op en kan de druk verminderen." De pachtprijzen zul len eveneens verder stijgen dan de 885 gulden per ha. Voor kortdurende pacht, bijvoorbeeld voor vroege aardappelen, is 1500 tot 2000 gul den vrij normaal en in bepaalde pe rioden wordt er zelfs 2500 tot 3000 gulden betaald, meldde De Oude. Zijn collega E. Pekelder van Over water behandelde taxaties en ontei geningen, waarbij hij de nadruk leg de op deskundige bijstand. De kosten daarvan worden volgens hem door de koper vergoed. „En de prak tijk leert, dat er met een deskundige bij de onderhandelingen meer uit komt." Fiscaal specialist drs. L. Cleiren van Schipper Accountants gaf een toe lichting bij de gevolgen van aan- en verkopen van grond voor de belas ting. Hij noemde de landbouwvrij- stelling en de regel om bij bestem mingswijzigingwinst een perceel nog zes jaar agrarisch te gebruiken om een claim te voorkomen. Over dit laatste punt lopen er 'gigantisch veel procedures over wat nu wel of niet belast is'. Cleiren noemde dat een drama en hij verwacht hiervoor een wetswijziging. Ook op erfpacht en ruilverkaveling ging hij in, waar na de fiscalist de belastingplannen voor de 21ste eeuw toelichtte. In mei a.s. is het debat in de Tweede Kamer pas, maar de hoofdlijnen staan volgens hem vast: afschaffing van de vermogensbelasting en in voering van een vermogensrende- mentheffing van 1,2%, wat gunstig is voor spaargeld, maar minder aan trekkelijk voor aandelen. Cleiren re kende voor, dat van een miljoen spaargeld nu netto 1,1% overblijft, maar met het nieuwe belastingsys teem is dat 3,3%. „Het wordt dus zeer aantrekkelijk om te gaan rente nieren", concludeerde Polderman. „Dus verkoop je grond aan de buur man." Hij verwacht ook, dat er Ne derlanders van de Antillen en de Kaaimaneilanden terugkomen naar hun vaderland als het belastingkli maat zo aantrekkelijk wordt. Aan de andere kant vervallen er ook moge lijkheden. Cleiren noemde de lening voor de eigen woning 'de laatste af trekpost in Nederland'. „Maximali seer je hypotheek en financier je grond, ook al heb je vijf ton over. Houd dat belegd!", aldus de fiscalist van Schipper Accountants. ""1 t Hans Visser (Foto Patrick Meis). In Meulvliet in Tholen duikt het en semble Hans Visser Friends vol gende week vrijdagavond in de his torie van drie beroemde nachtclubs uit de perioden voor en na de Twee de wereldoorlog. Het uit vijf muzi kanten en drie zangeressen bestaan de gezelschap neemt het publiek mee naar de New Yorkse Cotton Club, het Parijse Théatre des Folies Bèrgères en de Berlijnse der Blaue Engel. Visser brengt als de in kostuum ge stoken en sigaartjes rokende leider van een nachtclubstrijkje de sfeer van glitter en glamour van de jaren dertig tot leven. In New York maakt de zwarte muziek een bloeiperiode door, met artiesten als Billy Holli- day en Duke Ellington. Op de Ber lijnse Potsdammer Platz en de Kurfürstendamm klinken Marlène Dietrich en Berthold Brecht en in les Folies Bèrgères in het nachtelij ke Parijs maken Edith Piaf en de zwarte Amerikaanse zangeres Jo sephine Baker furore. De Amerikaanse zangeres en actrice Marian Rolle laat het publiek proe ven wat de zwarte zangers in de Cotton Club te weeg brachten. Zij studeerde drama in New York en kreeg een Italiaanse filmprijs voor haar acteerprestaties in de film 'Al- macita di desolato'. De in Chili ge boren, maar in Parijs woonachtige Marta Contreras brengt Edith Piaf in herinnering. Zij zong onder ande re het Franse volkslied tijdens de viering van het 200-jarig bestaan van de Franse revolutie en was 20 jaar lang de muzikale partner van Georges Moustaki. De Weense Bar bare Stromberger vertolkt het Duit se gedeelte van de avond, met uiter aard liederen van Marlène Dietrich. Hans Visser maakte na zijn studie aan het Utrechtse conservatorium jarenlang deel uit van de groep Flairck. Hij was met zijn 'Friends' al twee maal eerder te gast in Meul vliet. De organisatie van het muzikale evenement is in handen van Uit op Tholen. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk en boekhandel Dieleman in Tholen. Aanvang: 20.15 uur. De Wereldwinkel Tholen houdt volgende week vrijdag haar jaar vergadering in het winkelpand aan de Stoofstraat 3. In de Wereldwin kels worden producten verkocht, waarvoor de producenten in de Derde wereld een eerlijke prijs be taald krijgen. Het gaat om zowel levensmiddelen als koffie en thee, als om kunstnijverheidsproducten en gebruiksvoorwerpen. Ook is er informatiemateriaal te krijgen van organisaties als Amnesty Interna tional, Terre des Hommes en Art sen zonder grenzen. De winkels draaien geheel op de inzet van vrij willigers. Momenteel houdt de Wereldwinkel ook een handtekeningenactie tegen de voortdurende schending van de rechten van de 260 miljoen Dalits oftewel de kastelozen in India. Zij worden door de hogere kasten in dit land in economisch, politiek en sociaal opzicht nog altijd gediscri mineerd en vervolgd. Een van de beoogde doelen van de handteke ningenactie is de instelling van een speciale VN-rapporteur, die zich met deze problematiek moet gaan bezighouden. In het landschapzoals hier bij Westkerke, zijn restanten te vinden van de vliedbergen waarop de Zeeuwen in de vroege Middeleeuwen bescherming zochten tegen het water. In de inleiding wordt beschreven hoe een Amerikaanse(!) roman schrijfster, Mary Mapes Dodge, verantwoordelijk is geweest voor Neerlands beroemdste strijder tegen het water, Hansje Brinker. De schrijfster, die ons land nimmer be zocht, was er van overtuigd dat het Nederlandse volkskarakter gevormd is door de eeuwige strijd tegen het water. Dat zou dan wel bij uitstek moeten gelden voor de Zeeuwen met hun wapenspreuk 'Luctor et emergo'. Het is echter gebleken dat deze betrekking had op de strijd te gen de Spaanse overheersers. Niet temin is het bestaan van Zeeland te danken aan een combinatie van technisch vernuft en hardnekkig heid van zijn bewoners. De oudste sporen van menselijke bewoning van deze provincie stam men naar schatting uit 8000 tot 300 voor Christus en zijn aangetroffen bij het Zuid-Bevelandse Ellewouts- dijk en verder bij de Zeeuws- Vlaamse plaatsen Cadzand, Axel en Nieuw-Namen. Ook zijn er voor werpen gevonden, die duiden op menselijke bewoning op Schouwen en wat nu de Roompot heet gedu rende de Bronstijd. Tegen het begin van de jaartelling, toen de Romei nen deze kant uit kwamen, was Zee land echter grotendeels onbewoond. De Romeinse historici beschreven het gebied als een vrijwel onbe woonbare wildernis, maar voor het midden van de eerste eeuw moet er inheemse bewoning op Noord-Be veland en Tholen zijn geweest. La ter moet er, getuige de vele sporen, overal in de provincie Romeinse be woning zijn geweest, met uitzonde ring van Sint-Philipsland. Door het stijgen van de zeespiegel en ontgra ving van land, kreeg de zee in de eerste eeuwen na de jaartelling ech ter vrij spel en zagen de toenmalige bewoners zich genoodzaakt het land te verlaten. In de vroege Middeleeuwen, toen de mens het Zeeuwse land weer voorzichtig in bezit nam, verrezen overal in de provincie vliedber gen. Momenteel zijn er hiervan nog 37 min of meer intact. De eni ge van Tholen ligt bij Westkerke, in de Scherpenissepolder. De meesten zijn drie tot twaalf meter hoog en zo'n dertig meter in door snee. Omdat ze door de eeuwen heen door verschillende achter eenvolgende bewoners werden ge bruikt en ze in de loop van de tijd nogal eens werden opgehoogd, vertelt de samenstelling van de vliedbergen veel over de geschie denis ervan. Sommige werden ge bruikt als kasteelberg, waarop een houten of bakstenen verdedigings toren werd gebouwd. Andere dienden als droge wijkplaats voor mens en vee. Soms was een vlied berg een eerste aanzet tot een in poldering. De eerste inpolderingen in Zee land, rond het jaar 800, waren het werk van Vlaamse monniken. De abdijen hadden de nieuwe gron den toegewezen gekregen van de toenmalige Frankische vorsten. Tholen bestond tot in de dertiende eeuw uit vijf afzonderlijke eiland jes en dankt zijn naam aan het feit dat het een 'tol' was van de hertog van Brabant. De oudste polders zijn de Schakerloopolder, de Voor de restauratie van de hengst Tholen 49 stelt de provincie een be drag van 100 duizend gulden be schikbaar aan de eigenaar van het schip, de stichting Behoud Hoogaars. Het monumentale schip stamt uit 1908 en is één van de laatste bestaan de exemplaren van dit type. Ooit be stond de Zeeuwse vissersvloot voor een groot deel uit hengsten en hoog aarzen. De stichting Behoud Hoog aars heeft al een hoogaars in visse rijuitvoering en is van mening dat ook een hengst in originele staat voor het nageslacht bewaard dient te blij ven. De hengst is een typisch Zeeuws zei lend vissersschip, dat rond het begin van deze eeuw nog bijna uitsluitend in Zeeuws-Vlaanderen werd ge bouwd. Met het verdwijnen van de mossel- en oestercultuur op de Wes- terschelde verhuisden vele schippers met hun scheepjes naar Bergen op Zoom, Yerseke en Tholen. De TH 49 was naar het oordeel van de stichting Behoud Hoogaars de meest represen- tatieve van de laatste zes nog be staande hengsten. Het schip is gebouwd als GRA 13 'De Drie gebroeders' op de werf Moed en trouw in het Zeeuws- Vlaamse De Paal. Na verschillende omzwervingen, onder meer via Zee- brugge, kwam het in 1924 in bezit van J.J. Schot in Tholen, die het vaar tuig als TH 49 in de vaart bracht. De hengst is vermoedelijk in hoofdzaak gebruik voor de botvisserij. Volgens de overlevering bedreef een Hendrik Schot, mogelijk een zoon van de eer ste Thoolse eigenaar, 's zomers de botvisserij en handelde hij 's winters vanaf zijn schip in mosselen te Roosendaal. Daarnaast heeft het ook als opslagplaats voor oesters gediend. In 1957^ werd de TH 49 door H. Schot, bijgenaamd 'de neus', ver kocht aan een werknemer van Philips Roosendaal. Op de werf van Duiven- dijk in Tholen werd het zeilvaartuig voorzien van een mahoniehouten in- teriéur en werd een dieselmotor inge bouwd. In 1981 kocht de Duitsers Jurgen en Christel Maye. Op dat mo ment lag het in slechte staat verkeren de scheepje in Leimuiden. Duiven- dijk heeft daarna weer enkele reparaties uitgevoerd. In 1996 werd Blokfluitlerares J. Dekkers (links) voerde met Carlies Mol en Mariena van Zetten een drietal nummers uit. Leerlingen van de Zeeuwse mu ziekschool trakteerden zaterdag middag in de Gasthuiskapel in Tholen belangstellenden op een voorjaarsconcert. Drie keer per schooljaar vindt een dergelijke uitvoering plaats. Of leerlingen eraan mee kunnen doen, wordt door de docent bepaald. „Hij be oordeelt of ze er klaar voor zijn, of ze een ingestudeerd stuk vol doende beheersen", legt me vrouw J. Dekkers uit. Zij geeft blokfluitles aan de muziek school. Tijdens de uitvoering di rigeerde ze het 'elementair en semble', een groepje van tien leerlingen - strijkers en blokflui ten - dat wekelijks oefent en speelt. Verder waren duo's en trio's te horen op saxofoon, vi ool, blokfluit, dwarsfluit en kla rinet. Ook solo's op piano wer den ten gehore gebracht. „De leerlingen vinden het over het al gemeen prachtig om dit te doen. En de akoestiek van de Gast huiskapel is, juist voor deze in strumenten, prima", aldus me vrouw Dekkers. Het publiek Poortvliet- en Mallandpolder, de Oudelandpolder van Sint-Maar tensdijk en de Scherpenissepolder. De auteur behandelt, naast de be dijkingen en inpolderingen, ook de grote stormvloeden en geeft een verrassende kijk op het einde van de stad Reimerswaal, die deels in het gebied lag waar nu de Oesterdam ligt. Na een reeks wa tersnoodrampen raakte deze eens zo bloeiende stad steeds verder in verval. De inwoners trokken weg en degenen die achterbleven, ver kochten het zink van de daken, de bakstenen en verder alles wat los en vast zat. Toen er in 1,631 ook nog eens duizenden gevangenge nomen Spanjaarden werden ge huisvest, besloten de laatste Rei- merswalers de stad te verlaten en zich te vestigen op het nabijgele gen Tholen. Daar vormden zij naar verluidt nog tot halverwege de achttiende eeuw een door on derlinge huwelijken afgezonderd levende groep. Verder besteedt de auteur volop aandacht aan de wa tersnoodrampen uit de meer re cente geschiedenis, maar ook aan natuurgebieden als het Verdronken land van Saefthinge en aan de Deltawerken. 'Zeeuwen tegen het water' telt 100 pagina's en is, evenals de andere delen, verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie in Middelburg. het gekocht door de stichting Behoud Hoogaars. De provincie onderkent het cultuur historisch belang van het behoud van een dergelijk schip. Ook ziet ze een belangrijke rol voor de stichting Be houd Hoogaars weggelegd in het pro ject Zeeland maritiem. Met de restauratie is een aanzienlijk bedrag gemoeid, daar het in zeer slechte staat verkeert. De totale kos ten worden geraamd op een bedrag dat tussen de 254.225 en de 340.475 gulden ligt, exclusief 17,5 procent btw. De stichting Behoud Hoogaars denkt het overige deel van het bedrag door middel van sponsoring bijeen te brengen. Het geld zal in drie fasen ter beschikking komen. Zij zal de eerste 30.000 gulden van het totale bedrag overmaken als voorschot, gevolgd door 20.000 gulden wanneer 15 pro cent van de uitgaven zijn gedaan en nog eens 30.000 als 40 procent van de uitgaven zijn gedaan. De laatste 20.000 wordt overgemaakt bij de eindafrekening. waardeerde de uitvoerenden na elk nummer met een gul ap plaus. Naast deze uitvoeringen spelen de leerlingen ook wel in dividueel voor in het leslokaal (de lessen van de muziekschool worden in Meulvliet in Tholen gegeven). Op 3 juli is in Meul vliet de einduitvoering van de Zeeuwse muziekschool. VERVOLG VAN VOORPAGINA Kleinere partijen krijgen geen rechtvaardige kans ten opzichte van grotere partijen, indien er niet in eerste instantie een verdeling plaatsvindt op basis van minimaal driekwart van de kiesdeler. Op grond hiervan tonen wij aan, dat de huidige Kieswet niet waarmaakt wat zij beoogt in te houden, name lijk vereenvoudiging met betere toe gankelijkheid van de artikelen van de Kieswet. De restzetels met toe passing van het grootste gemiddel de zouden slechts in de eindfase moeten worden toegepast ter bevor dering van het zoveel mogelijk tot zijn recht doen komen van de keuze die door de kiezer is gemaakt bij de stemming. Het betreft hier immers de democratische vaststelling van de uitslag bij verkiezingen van le den van vertegenwoordigende orga nen op basis van evenredigheid en rechtsgelijkheid." De AOV'ers be schouwen deze zaak als 'een princi piële kwestie'. „We hopen ook, dat er met een uitspraak van de Raad van State een groter democratischer gehalte wordt bereikt." Van Doorn had zich eerst tot het centraal stembureau in Middelburg gewend met een klacht over de ze telverdeling. Maar dat bezwaar schrift werd niet ontvankelijk ver klaard. Er werd echter niet bij vermeld, dat geschillen inzake de Kieswet aan de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State voorgelegd moeten worden. Vol gens het AOV-statenlid had het cen traal stembureau dat moeten doen. Behalve tot de Raad van State heeft Van Doom zich ook tot de voorzit ter van provinciale staten van Zee land gewend met een bezwaar schrift zoals bedoeld in het reglement van orde artikel 6 lid 4 juncto artikel V 4 lid 1 van de Kies wet. De inhoud daarvan is dezelfde als van het bezwaar bij de Raad van State. De kern is, dat het AOV meer dan 75% van de kiesdeler heeft ge haald, maar dat de restzetels zijn toebedeeld aan partijen met een kleiner overschot dan de stemmen die het AOV kreeg. Van Doorn vraagt de commissaris van de ko ningin om het bezwaarschrift 30 maart op de agenda te zetten. Dan is de laatste vergadering van provin ciale staten van Zeeland in oude sa menstelling. VVD-statenlid mevr. H.A. Polder man-Martin uit Tholen heeft zich geërgerd aan het motorgeweld op Tholen. De eerste mooie vooijaars- dag werd door motorliefhebbers kennelijk aangegrepen om er mas saal op uit te trekken. „Het eiland leek zondag wel een motorracecir cuit. Wandelen en ook autorijden was niet aangenaam en zelfs ge vaarlijk", aldus mevr. Polderman. Eerder stelde haar collega LJ. van Doom uit Scherpenisse gedeputeer de staten van Zeeland al vragen over motoren op Tholen. Het AOV- statenlid signaleerde met name tus sen Sint-Maartensdijk en Stavenisse snelheidsduivels. Soms alleen, maar vaak ook in groepjes verstoken mo toren op Tholen de zondagsrust en leveren ze voor andere weggebrui kers grote gevaren op. Van Doorn pleitte eerder voor het installeren van een laserkanon om de boosdoe ners te kunnen verbaliseren. De onderofficiersmess Whisky four op de vliegbasis Woensdrecht bestaat dit jaar vijftig jaar. Ter ge legenheid hiervan wordt 11 juni een reünie gehouden voor alle oud onderofficieren van de krijgs macht, die gedurende deze halve eeuw lid zijn geweest van Whisky four. Door de belangrijke plaats die Woensdrecht in het verleden heeft gehad zijn de leden afkom stig uit alle provincies. Zo was er in 1953 het commandocentrum voor de watersnoodramp geves tigd. Ook hadden de elementaire, voortgezette en geïntegreerde vliegopleidingen er van 1946 tot en met 1968 hun thuisbasis. Verder was het onder meer van 1946 tot en met 1953 een marinebasis, van 1946 tot en met 1966 de thuisbasis voor de brigade van de Koninklijke Marechaussee en van 1957 tot en met 1963 operationele basis van het 326ste squadron van de lucht macht. Sinds 1988 is de basis weer in gebruik voor de elementaire vliegopleiding, de militaire oplei dingen en voor de integratie van al le logistieke diensten van de lucht macht. De reünisten worden om twaalf uur verwacht, waarna onder meer een rondleiding over de basis, een diner en een gezellig samen zijn op het programma staan. Aan melding is uitsluitend schriftelijk mogelijk tot uiterlijk 1 mei. In schrijvingsformulieren kunnen wor den verkregen bij 0164-692642 of 692591. De rolstoelbus die het Nederlandse Rode Kruis zes jaar geleden aan het bejaardentehuis Filadelfia in het Roemeense Salard heeft gegeven, is versleten en dient te worden vervan gen. Het voertuig heeft al die jaren trouw dienst gedaan voor het ver voer van bejaarden naar het zieken huis en de dokter in de stad Oradea, maar is nu geheel versleten. Het plan is nu om een zelfde Fiat Duca- to met verhoogd dak, oprijplaten en beveiligingen te kopen. De familie Noom in Scherpenisse, die al jaren de coördinatie van de hulp aan het Roemeense bejaardenhuis in han den heeft, verzoekt daarom een ie der die het kan missen om een bij drage voor de aanschaf van een nieuwe rolstoelbus. De hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland, H. Saeijs (63) legt zijn functie neer. Hij wordt opgevolgd door W. Broeders (53), die sinds 1 mei vorig jaar als toege voegd hoofdingenieur-directeur werkzaam was. De gaande man blijft als senior-adviseur in dienst van rijkswaterstaat en daarnaast als bijzonder hoogleraar waterbeheer aan de Rotterdamse Erasmus univer siteit werkzaam. Ter gelegenheid van zijn afscheid wordt er 19 maart een feestavond in het Topshuis op de stormvloedkering gehouden. Een week later, op 26 maart, wordt in de Koorkerk in Middelburg een sympo sium gehouden over het ecologische beheer van de watervoorraad, onder de titel 'het verborgen vermogen'. Om een perceel aan de Edisonweg in Tholen te saneren, wil het gemeente bestuur een ton reserveren. Het geld zou in 2002 op tafel moeten komen. Het terrein van J.A. van Agtmaal is een voormalige stortplaats. „Met na me huishoudelijk afVal, kolen, puin en glas en dergelijke is er gestort", vertelt ambtenaar Blaas. „Metingen hebben uitgewezen dat de waarden voor koper, zink en cyaniden in de bodem overschreden worden." De ei genaar heeft plannen met het perceel, waar nu een aardappelkoelhuis staat, en daarom moet mogelijk eerder ge saneerd worden. De gemeente draagt het zogenaamde drempelbedrag bij. "Van Mie frioodafaUliK# 4 Appelflappen vers uit eigen oven Slagroompunt oer stuk Kwarkpunt per stuk Suikerbrood Knip wit, bruin of volkorenbrood 1/cui MSC v&uuxjdelüui Beenhamsalade 100 gram Boterham worst 100 gram 1/a*t cyuxeHte*ta{deti*t4 Bloemkool Ijsbergsla Diverse soorten zakjes gemengde sla t/a*i wit ulee&afaUlitur Kipfilet 500 gram Schouderkarbonade 500 gram Ribkarbonade 5oo gram albert heijn Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9