Plattelandsvrouwen spinnen en fietsen Jachthoornblazers vieren zilveren jubileum met een nieuw insigne Erftoegangsweg wapen tegen varkens Een fijne kookplaats? Dan M naar Imabo voor de mooiste keukens en professioneel advies! Meer geld nodig voor een veiliger verkeer Toegestane maten van intensieve veehouderij De Schutse bovenaan prioriteitenlijst renovatie 1 1 imabo m Imabo maakt het waar Eend en gans mogen bejaagd Donderdag 18 maart 1999 7 Hennekeij over college-onderhandelingen: Als het aan gedeputeerde J.I. Hennekeij ligt, zal het nieuwe college van gedeputeerde staten van Zeeland meer geld uit trekken voor een veiliger verkeer. „De gebiedsgerichte aan pak zoals we dat via Duurzaam Veilig voorstaan, kunnen we dan sneller uitvoeren. Bijvoorbeeld het nog ontbrekende stuk fietspad tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse." Hoofdbestuur op bezoek in De Wimpel Het was al zaterdag, toen het Eerste Zeeuwse Jachthoorn korps het signaal blies 'Verlaat de feestzaal'. Normaal is dat 'Verlaat het jachtveld', maar het was al lang donker en voor de viering van het 25-jarig bestaan was de jacht hut van jachtopzichter J. van Vossen aan de F.M. Boog- aardweg in Sint-Annaland het domein. En de viering van het zilveren jubileum was zo gezellig, dat het 'Behouden thuiskomst' en 'Auf wiedersehn' heel laat klonken. Gebroeders Maas dragen jacht over van 850 hectares Vertrouwen Drs. Pouwer weg bij de gemeente Wildbeheer maakt de natuur schoon Bloemzaadteelt Ondergeschoffeld Scharrelkippen Spinnen en praten '4f - jöflgte De Thoolse leden van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen maakten gisteravond in De Wimpel in Sint-Philipsland kennis met het hoofdbestuur. Alle leden van de zes afdelingen waren uitgenodigd om over het reilen en zeilen van het landelijke bestuur te horen. De aanwe zigen konden persoonlijk kennismaken met de leden die hen landelijk vertegenwoordigen. De afdeling Sint-Philipsland opende de avond en twee leden zorgden voor een vrolijke noot met een kort optreden. Met de jubilarissen Gaakeer (rechts) en Van Driel (derde van links) gaf het jachthoomkorps het signaal voor het einde van de receptie in de jachthut. De extra financiële middelen voor de infrastructuur zouden wel eens ten koste kunnen gaan van andere secto ren, zo realiseert Hennekeij zich goed. „Op andere punten moeten we dan bezuinigen." Als lijsttrekker van de grootste partij, de VVD, leidt hij de besprekingen voor de vorming van een nieuw colle ge van g.s. Tijdens de eerste bijeen komst, die in het openbaar plaatsvond met alle partijen erbij, werden de wensen geïnventariseerd en de voor keuren gevraagd. Na twee ronden was het duidelijk, dat de drie grote partijen (VVD en CDA met elk 10 ze tels en de PvdA met 8) de huidige co alitie wilden voortzetten. De SGP (7 zetels) en de RPF/GPV (3 zetels), die samen een lijstverbinding hadden, kregen daarmee geen kans om tot het dagelijks bestuur door te dringen. De overige kleine partijen vonden ook, dat de verkiezingsuitslag een SGP- gedeputeerde mogelijk maakte. De PvdA zou daarvoor een gs-zetel moe ten inleveren, maar er werden ook an dere opties genoemd, zonder PvdA en zonder VVD, zoals in Zuid-Holland. De Thoolse D66-lijsttrekker R. Basti- aanse zei van geen steekhoudende ar gumenten gehoord te hebben van de VVD en het CDA, waarom de SGP De gebroeders Maas van Wil ma bouw hebben hun jachtgebied van 850 ha rond Sint-Annaland ver kocht aan de eveneens in België wonende Nederlandse projectont wikkelaars W. van Dijk en F. Os kam. Ze waren zakenpartners van elkaar. De familie Maas heeft het jachtgebied in de polders tussen Sint-Annaland, Stavenisse en Sint- Maartensdijk sinds 1982 beheerd. Aan die periode van bijna achttien jaar is nu een einde gekomen omdat de jacht op patrijzen verboden is. En Maas had het jachtgebied rond Sint-Annaland met name voor de patrijzen, vertelt jachtopzichter J. van Vossen. Hij heeft zijn volledige baan kunnen behouden, maar nu in dienst van de nieuwe jachtheren Van Dijk en Oskam. De gebroeders Maas hebben bij Weert nog vol doendejachtterrein over voor fazan ten en in België voor kleinwild. Op 29 december 1997 schoot Paul Maas zijn laatste doublet patrijzen bij Sint-Annaland. Het tableau van dat jaar telde totaal 190 patrijzen. Volgens Van Vossen werden er per jaar nog tussen de 150 en 250 patrij zen geschoten. Hij verwacht dat de patrijzenstand terug zal lopen. „An ders kwamen er tussen de 50 en 100 eieren bloot tijdens het maaien of andere werkzaamheden op het land. Die brachten de boeren dan bij mij en die broedde ik verder uit, maar dat is nu niet meer interessant." Overigens doet de jachtopzichter dat nog wel voor fazanten en ook de jonge hazen koestert hij. Van Vossen blijft het jachtgebied tot in de punt jes verzorgen en ook het akkerran- denbeheer neemt hij voor zijn reke ning. De eigendommen van de gebroeders Maas, zowel dijken als o.a. 4 ha land, worden overgedragen aan Van Dijk en Oskam. Evenals eerder voor konijn, haas en fazant kan de wildbeheereenheid Tholen en Sint-Philipsland, wat de provincie betreft, vergunning krij gen voor het bejagen van wilde eend en grauwe gans in de periode dat de jacht eigenlijk gesloten is. Dit ter bestrijding van schade aan landbouwgewassen. Wilde eenden mogen tot 15 augustus bejaagd wor den, grauwe ganzen van 15 maart tot 1 september met behulp van een kogel- en hagelgeweer. Alleen leden van de wildbeheereenheid kunnen van de vergunning gebruik maken, op schadepercelen binnen het werk gebied, en moeten dat 24 uur tevo ren melden bij de provincie. Bestrij den van eksters met een vangkooi of kastval staat de provincie niet toe. niet welkom is in het college. Overigens is het volgens Hennekeij niet zeker dat alles bij het oude blijft. „Je mag niet uitsluitend dat het alsnog niet lukt tussen VVD, CDA en PvdA. We moeten namelijk nog beginnen aan onze gesprekken over het beleids programma en de portefeuilleverde ling. Daarvoor brengen we eerst de punten van overeenstemming en van verschil in kaart." Het openblijven van de kerncentrale in Borssele is daarbij het belangrijkste geschilpunt. VVD en CDA zijn daarvoor, mede gezien de belangen van hoogwaardi ge werkgelegenheid in Zeeland. De PvdA is ertegen gezien de veiigheid en afvalproblematiek. Ook het vragen van meer geld voor wegen e.d. kan volgens Hennekeij wel eens een ge schilpunt zijn. „Maar op basis van de goede samenwerking in de afgelopen vier jaar en het vertrouwen dat we in elkaar hebben, gaan we het opnieuw proberen. Dertien april moeten we eruit zijn." Hennekeij denkt maar twee tot drie weken nodig te hebben. De drie partijen zullen twee keer per week vergaderen, op dinsdag en vrij dag. De ambtenaar bedrijven bij de ge meente Tholen, drs. B. Pouwer, ver trekt. Hij wordt per 1 juni medewer ker voor het midden- en kleinbedrijf bij de Kamer van Koophandel in zijn woonplaats Middelburg. Vanaf au gustus 1995 werkte hij bij de gemeen te als opvolger van C. Nuyten om de één-loketfunctie voor bedrijven ver der voort te zetten. De mogelijkheden voor nieuwbouw van het bedrijfsle ven zijn door het streekplan intussen wel beperkt. Alleen in Welgelegen kunnen er nog volop nieuwe onderne mingen komen, maar de grondverko- pen daar zijn ook minder geworden. „Er is echter ook bestaand bedrijfsle ven en met recreatie en toerisme erbij blijven er voldoende taken over voor een opvolger", zegt Pouwer. Voor zijn komst naar Tholen werkte hij bij de afdeling economische zaken van de gemeente Middelburg. Bij de Kamer van Koophandel hoopt hij zijn eerdere contacten te kunnen uitbou wen. „Ik word er aanspreekpunt voor ondernemersverenigingen voor par- keerplannen e.d. Meer beleidsmatige zaken dus en ook economische stimu leringsregelingen. Bij de Kamer, pro beer ik bruggen te slaan tussen onder nemers en gemeenten door goed te communiceren en de netwerkfunctie te benutten." Pouwer maakte als ge meentelijk vertegenwoordiger deel uit van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT, het vroegere OOI). Hij bemid delde bij het vinden van ruimte voor bedrijven, o.a. in het bedrijfsverza melgebouw in Sint-Maartensdijk. Pouwer denkt niet, voor zijn afscheid per 1 juni nog een grote klapper te kunnen melden. De komst van een frisdrankenfabriek met 40 arbeids plaatsen, wat de toenmalige wethou der J. Versluys aankondigde als posi tief contact, zit er niet in. „Dat staat op een laag pitje", aldus Pouwer. De wildbeheereenheid Tholen-Sint- Philipsland houdt zaterdag een actie om alle terreinen binnen haar werkge bied te ontdoen van zwerfvuil, onder het motto 'Hou buiten gewoon schoon'. Dit in het kader van de na tionale natuurschoonmaakdag, een initiatief van de Koninklijke Neder landse jagersvereniging in samenwer king met de stichting Nederland schoon. De actie wordt voor de ne gende keer gehouden. Vorig jaar be droeg de opbrengst 3800 m zwerf vuil. Ook de stichting Mens, milieu en werk, die dagelijks in de weer is in de natuur om zwerfvuil op te ruimen, doet dit jaar weer mee. Andere deel nemers zijn het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk, het waterschap Zeeuwse Eilanden en de plaatselijke natuurvereniging. Verwacht wordt dat er zo'n 90 deelnemers zullen zijn. De feestelijkheden waren vrijdag avond begonnen met een welkom van de collega's van het jachthoorn korps het Markiezaat uit Bergen op Zoom, die zo'n twee jaar bezig zijn. De jubilarissen W.A. Gaakeer (voorzitter) en J.C. van Driel (le raar) uit Oud-Vossemeer kregen tot hun stomme verbazing een muzika le begroeting bij de jachthut, waar de receptie plaatsvond. Zo'n dertig tal gasten kwam de jubilarissen daar gelukwensen. Onder hen burge meester H.A. van der Munnik. be- VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar Van Kempen stelde, dat Thoolse boeren ook de mogelijk heid moeten hebben om een ne ventak te beginnen. Hij verwees naar het landelijke beleid om wat te doen aan het terugdringen van stankoverlast door strengere eisen te stellen op milieugebied. „Wat wij hier voorstellen, is wat net bin nen de randen van de wet kan." Afdelingschef F.G.J.M. Buermans legde uit dat de provincie de inde ling voor Tholen heeft bedacht en dat de gemeente daar niets aan kan veranderen. Van de Velde was het wel opgevallen dat er rond Mid delburg geen varkensstallen wor den gebouwd. „Laat ze er ook wat op Walcheren bouwen." Buermans zei, dat er niet te tornen valt aan de afstand van een bedrijf ten opzichte van de bebouwde kom. „Als we die afstand gaan op rekken, halen we bakzeil bij de rechter." P. Bazen uit Oud-Vossemeer was benieuwd naar de beweegredenen van de gemeente om een vrijstel ling te verlenen voor uitbreiding tot 1600 m2. Volgens Louws is dat in overeen stemming met het streekplan en zal de ondernemer aan moeten to nen dat het nodig is. Het is de agrarische adviescommissie die zich over zo'n aanvraag buigt. De wethouder lichtte toe dat de provincie en de landbouworgani satie zich zullen neerleggen bij het advies van die commissie. Akkerbouwer C. de Rijke uit Tho len wilde weten wat een neventak precies is, en of er ook nog van stuurders van de jagersvereniging en wildbeheereenheid, boswachter Fluijt van Staatsbosbeheer, verschil lende jagers en familieleden, alsme de B. de Man van Havenzicht, waar de jagers na hun drijfjachten meest al eten. Het jachthoornkorps was voor het eerst getooid met een groen speld je met een hoorn erop en - in een geel vlak - een aalscholver. Daar bij ook de naam van het korps en het woord Tholen. Het embleem werd jaren geleden ontworpen een neventak kan worden gespro ken als een akkerbouwer die als neventak bloemzaad teelt, deze oppervlakte volbouwt met een var kensstal. Volgens- Louws is er spra ke van een neventak als het niet meer dan zeventig procent betreft van de minimale bedrijfsomvang van een zelfstandige volwaardige intensieve veehouderij. Volgens Van Kempen is een neven tak altijd een andere poot binnen het bedrijf, waarvoor ten hoogste een halve arbeidskracht mag wor den ingezet. De Rijke wilde ook weten of er van een neventak gesproken kan worden wanneer het hoofdinko men uit een andere bron dan de agrarische wordt gehaald. Volgens Van Kempen is er in zo'n geval geen sprake van een neventak om dat het hoofdinkomen niet uit de land- en tuinbouw komt. De Rijke vond dat het bestem mingsplan er 'redelijk' uitzag, maar vond een uitbreiding van tien procent voor de grote stallen te veel. „Neem het er niet in op." Maar Louws bestreed die opvat ting. „Agrarische bedrijven moe ten ontwikkelingsmogelijkheden hebben. Er is jurisprudentie over. We kunnen dat niet zonder meer uitsluiten." VVD-raadslid E. Frigge-Hoge- steeger vroeg zich af of de ge meente een beroep kan doen op de herziene nota stankhinder waarin de gemeente de aangewezene is om de stankhinder te hoordelen. Volgens Louws is dat inderdaad mogelijk, maar moet de gemeente dan wel heel duidelijk kunnen aan geven waarom ze een bepaalde door Wim en Daan van Doorn, die het ook bekostigden. Als dank daarvoor bood secretaris-penning meester C.M. v.d. Kieboom vrij dagavond W.D. van Doorn namens het jachthoornkorps een stan daardje aan met het insigne erop. Oprichter Gaakeer kreeg een ge schenk onder couvert voor zijn ju bileum. Hij en zijn vrouw zorgen altijd voor een gastvrij onthaal bij de veertiendaagse repetities in hun woning. Gaakeer genoot met ge paste trots en emotie van de hulde. „Ik ben met stomheid geslagen; dit had ik niet verwacht." Als enige van de blazers was zijn jasje ge tooid met de gouden, zilveren en bronzen medaille. Het zijn onder scheidingen van het jaarlijkse con cours in Bronkhorst, waar leden van de 35 clubs die bij de Neder landse vereniging van jachthoorn blazers zijn aangesloten, voor een jury hun kwaliteiten kunnen laten keuze heeft gemaakt. Volgens akkerbouwer en Varkens Nee-lid A. Pot uit Sint-Maartens dijk mogen bedrijven wat betreft het voeren van de dieren erg veel. Hij pleitte ervoor, ander voer voor te schrijven dat minder stank ver oorzaakt. Volgens Pot is de richt lijn op dit punt onvoldoende. Vol gens Van Kempen is dit de reden geweest van het college om over dit punt naar de minister te schrij ven. „Wij willen wel, maar als we het doen, worden we onderge schoffeld door de rechter." E. Geluk-Aernouts van Varkens Nee uit Oud-Vossemeer zag moge lijkheden om varkenshouderijen te weren met behulp van het project duurzaam veilig verkeer waarbij erftoegangswegen worden aange wezen waarlangs de vestiging van intensieve veehouderijen 'niet ge wenst' is. Volgens Louws is dat in strument te gebruiken: het betreft grote delen van de polders in Tho len. Zij wees ook op hel terrein aan de Bitterhoekseweg 2 in Poortvliet waar wel een bouwvergunning voor is verleend, maar nog steeds geen stallen zijn verrezen. „Een rare situatie." Volgens ambtenaar A. van der Le de kan de bouwvergunning na een half jaar worden ingetrokken, maar ligt de bevoegdheid om dat te doen bij het college. Frigge wilde weten of met dit plan de '25 aanvragen die op de plank liggen' tegengehouden kunnen worden. „Of hangen ze nog als een zwaard van Damocles boven Tho len?" Volgens Van Kempen is het de be doeling dat ze met dit plan buiten de deur worden gehouden. Bazen wees erop. dat er bedrijven zijn die horen. Leraar Ko van Driel kreeg als jubi leumgeschenk een nieuwe hoorn. Hij had nog altijd een oud instru ment in bruikleen en de leden von den, dat hij ter gelegenheid van zijn 25-jarige medewerking een nieuwe verdiende. De 700 gulden konden uit de contributies betaald worden en van de opbrengsten van de optredens. In 1998 waren dat er 27; bij hondenwedstrijden, verga deringen, maar ook bij bruiloften en begrafenissen. Secretaris Van de Kieboom zette de dames Gaakeer en Van Driel in de bloemetjes. Met het vertellen van anekdotes en andere leuke her inneringen aan 25 jaar van het Eer ste Zeeuwse Jachthoornkorps werd de jubileumviering in de jachthut een gezellige bijeenkomst. „Tot het volgende lustrum", zei Van de Kieboom en daarmee waren de an dere leden het roerend eens. voor 1997 al hebben laten weten te willen uitbreiden met 5000 vier kante meter. Maar Louws bena drukte dat dit plan 'bepalend' is voor die aanvragen. „Die moeten als nieuw vestiging worden aange merkt." D. Bevelander uit Poortvliet wilde weten waar eventuele knelgevallen zich mogen vestigen, op een be staand bouwblok of 'ergens in de polder'. Volgens Van Kempen is dat niet zo simpel te beantwoorden, maar vol gens Louws moet eerst gezocht worden naar een bestaand bouw blok. „Voor knelgevallen is niks geregeld, niet wat oppervlakte be treft en ook niet wat plaats be treft." Pluimveehouder J. van Binsbergen uit Tholen voerde aan dat de conti nuïteit van zijn bedrijf in gevaar komt als hij maar tot 1600 m2 mag uitbreiden. „Als ik van legkippen wil veranderen naar scharrelkip pen. heb ik veel meer ruimte no dig." Volgens Buermans zijn er voor het dierenwelzijn geen maten opgenomen in het ontwerp. Louws legde uit, dat de welzijnseisen met de agrarische adviescommissie be sproken zouden kunnen worden. De commissie gemeentelijke ont wikkeling buigt zich maandag avond over deze materie. De ver gadering, die om half acht begint, is openbaar en er kan gebruik wor den gemaakt van het spreekrecht. Muzikaal weekeinde. Jan Walra ven geeft zaterdagmiddag 27 maart om vier uur een orgelconcert In den Wouwdfluit te Wouw met als thema Canzona en Concerto. Zo kwam J. van de Broek-Bakker van de afdeling Sint-Annaland hol lend de zaal binnen, zich afvragend of ze nog op tijd was. 'Haast, haast, haast' was het thema dat zij op een ludieke manier behandelde. Ze wilde wel naar de avond komen zei ze, maar omdat ze het altijd zo druk heeft, had ze haar werk maar meege bracht. Ze had geen labtop of andere draagbare computer bij zich maar een 'kofferspinnewiel'. Ze was enkele jaren geleden gaan spinnen om zeker te weten dat de tex tiel die ze draagt 'eerlijke textiel' is. Dat was ze gaan doen na de campag ne van de plattelandsvrouwen in de jaren 1990-1995 over kritisch consu meren en duurzaam produceren. Een workshop over textiel leerde haar dat er ook kleding bestaat dat geen schadelijke stoffen bevat en waar geen kinderhandjes aan te pas zijn gekomen. „Om zeker te weten dat ik eerlijke textiel draag, heb ik besloten om zelf te spinnen. En dat gesponnen garen zelf te verven met natuurlijke kleur stoffen. Daarna ga ik het weven of breien, de lappen stof naai ik aan el kaar. Jullie begrijpen dat ik het druk heb, want er gaat heel veel tijd in zit ten." Het kofferspinnewiel bracht uit komst: „Spinnen en praten of luiste ren kan je heel goed samen doen." Behalve een kofferspinnewiel had ze ook een mini-rolemmer bij zich. Ooit was ze lid geworden van een 'eco- team' en milieubewust geworden. Elk week bepreken de leden van deze club hoeveel energie en water ze ge bruikt hebben en hoe ze dat kunnen verminderen. Ook wegen ze weke lijks het afval. „Het is de bedoeling dat je zo min mogelijk afval in de container overhoudt." Door al haar zuinigheid en het schei den van afval heeft ze maar een klein afvalemmertje nodig. Zo klein (tien centimeter hoog) dat 'vuilnismannen De wooneenheden van verzorgings huis de Schutse moeten worden ver bouwd om aan de nieuwe wettelijke eisen te kunnen voldoen. Dit houdt onder meer in dat het vloeropper vlak vergroot zal worden tot 35 m2. Het is de bedoeling dat ze hiermee weer 30 tot 40 jaar mee kunnen, zonder dat tussentijds weer verbou wingen moeten worden uitgevoerd. De Schutse staat met Eben Haëzer in Middelburg en Nieuw Sanden- burg in Veere bovenaan op de lijst met verzorgingshuizen die op korte termijn uitgebreid of verbouwd die nen te worden. Het Sint-Annalandse verzorgingshuis krijgt 56 interne plaatsen. De provincie zal de ziekenfonds raad, die de financiering van de ver zorgingshuizen in de nabije toe komst zal overnemen, adviseren geld beschikbaar te stellen voor de verbouw of renovatie van de drie ge noemde instellingen. Op dit moment valt de financiering van de ouderen- hem niet meer leeg willen maken omdat ze te diep moeten bukken en ze er last van in de rug krijgen.' De bijdrage van M. Zandbergen van de afdeling Poortvliet 'Mobiel op de fiets' was wat ernstiger van toon. Ze haakte ook in op de projecten van de bond die volgens de spreekster één ding gemeen hebben: „Je moet er voor in beweging komen. Uit je luie stoel en mobiel worden." Het bestuur had haar gevraagd omdat uitgerekend zij iemand is die juist niet mobiel is: „Ik heb veel ervaring met slecht op gang komen en makke lijk weer vast lopen." Ze deed daar verslag van. Een half jaar geleden had ze het gevoel dat ze op een dood lopende weg zat. Alsof ze tegen een muur aanliep. „Kent u dat gevoel dat er geen beweging meer in je leven zit?" Tot haar man haar mineurstemming ter sprake bracht en haar vroeg wat ze met haar leven wilde. „Al jaren had niemand dat meer aan me ge vraagd. Daar ben ik over gaan den ken." Ze kwam er niet uit, maar na een week wist ze het: fietsen. En wel naar de Afsluitdijk. Het vertrek verloopt moeizaam (ze had nog geen fiets, ze kreeg een lek ke band). Maar na enige dagen ging het steeds beter en begon ze meer van haar omgeving te genieten. Soms leek het alsof ze in een natuurfilm reed. „Toen ik zo urenlang door de polders en dorpjes fietste, dacht ik: nou mis ik niets meer. Ik was voor 't eerst die dagen volmaakt gelukkig." Ze kwam erachter wat het geheim is van mobiel-zijn. Niet de snelheid, maar de beweging is van belang en dan nog wel in eigen tempo. Langzamerhand groeide het besef dat ze al de hele tijd 'onderweg naar huis' was. „Al sinds ik de Thoolse brug achter me had gelaten. Ik moest er alleen een eind voor omrijden." Als nu de muren op haar afkomen, weet ze wat ze moet doen: op de fiets stappen. „Als je lichamelijk in-bewe- ging komt, word je geestelijk weer mobiel." zorg nog onder de verantwoordelijk heid van de provincie. Binnenkort wordt die ondergebracht in het zoge naamde Zorgkantoor Zeeland. Het advies van de provincie is tot stand gekomen na ruggenspraak met hel subregionaal overleg en de Zeeuwse vereniging ouderenzorg. De Zeeuwse vereniging voor oude renzorg verwacht verder dat haar ad viezen aan de provincie met betrek king tot het bepalen van de benodigde capaciteit in de ouderen zorg zullen worden overgenomen. Ze wil dat daarbij wordt gekeken naar het aantal 75-plussers per ge bied in 2005. De bepaling van de be hoefte aan zogeheten transmurale zorg, oftewel zorgverlening door een verzorgingshuis aan mensen buiten de instelling, moet in haar ogen geheel los worden gekoppeld van eventuele nieuwbouw- of reno vatieplannen. Het Zorgkantoor Zee land heeft zich daar inmiddels ook voor uitgeproken. In de herziening van het bestemmingsplan buitengebied Tholen (10e) en Sint-Philipsland (5de) zijn overzichten opgenomen van het aantal inten sieve veehouderijen en van het aantal bedrijven met neventakken inten sieve veehouderijen met hun toelaatbare bedrijfsvloeroppervlakte. Bedrijven met minder dan 5000 m2 Bij de berekening is uitgegaan van uitbreiding met tien procent voor bedrijven met 5000 vierkante meter bedrijfsoppervlakte of meer en een toegestane groei van 20 procent voor bedrijven kleiner dan 5000 m2. Bedrijven van 5000 m2 of meer ko men uit op de volgende aantal vier kante meters: Groene- of Hokseweg 9 in Tholen 8150 m2: in Poortvliet aan de Bit terhoekseweg 2 5650 m2 (nog niet verrezen), Bram Groenewegeweg 2a 6100 m2. Bram Groenewegeweg 6a 7650 m2, Noormansweg 5850 m2 en Priestermeetweg 7 6100 m2; aan de Oudelandseweg 3 in Stave nisse 10.600 m2; in Anna Jacoba- polder aan de Sluisweg 20 6.600 m2. Totaal aan vierkante meters be drijfsoppervlakte: 56.700. die 20 procent uit mogen breiden: Zwarteweg 2 in Poortvliet 4750 m2; in Sint-Maartensdijk aan de Provin- cialcweg 7a 1365 m2 en Provincia- leweg 11a 1105 m2; Mosselhoekse- weg 2 in Tholen 1400 m2; in Anna Jacobapolder aan de Langeweg 62 1765 m2. Lange Kruisweg 5 1445 m2 en Sluisweg 8 2600 m2. Totaal aan vierkante meters bedrijfsopper vlakte: 12.665. Neventakken intensieve veehoude rij met de toelaatbare bedrijfsvloer oppervlakte: In Poortvliet aan de Bram Groene wegeweg 8 595 m2, Essendijkweg 3 520 m2 en Hogeweg 4 580 nr; aan de Nieuweweg 12 in Stavenisse 885 m2; in Sint-Maartensdijk aan de Eerste Dijk 7a 755 m2. Totaal aantal vierkante meters: 3.335. - ";V.t - ii.': 'vsüJSlv».■"■ut;.«fr, ,a De gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan buitengebied is bedoeld om grootschalige intensieve veehouderij tegen te gaan. Tegelijkertijd werkt de gemeente aan een totaal nieuw bestemmingsplan, waarin de ontwikkelingen in de polders geregeld worden. De akkerbouw neemt daarin een betanfrijke plaats in, zoals hier aan de Krokkeweg waar de heer Andriesse de ploeg in de grond heeft gezet voor het nieuwe zaaiseizoen. l II F»'" Zeelandhaven 7 Telefoon: 0164 271500 Fax: 0164 245370 Bergen op Zoom Openingstijden showroom: ma:13.00-17.30 di-do: 8.30-17.30 vr: 8.30-21.00 za: 9.30-17.00 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7