AOV in beroep bij de Raad van State en de provincie Lichte groei varkensstallen, voor nieuwe geen plaats meer Verschil in huren Tholen en Stavenisse Voorjaar lokt boeren en tuinders naar land en hofje AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Tilpnuspenning A. Weggemans Dronken jongen schopt politie bij aanhouding Klacht kiezers in Tholen-stad Bomen planten in Stavenisse A'Zb I- Kr Donderdag 18 maart 1999 55e jaarjgang no. 18 4?/QDEL6V^" Stopteken negeren kost 25 gulden Deze week Van Doorn vecht verkiezingsuitslag aan Zowel bij de Raad van State als de provincie heeft AOV- statenlid L.J. van Doorn uit Scherpenisse bezwaar ge maakt tegen de uitslag van de statenverkiezingen in Zee land. Bij de verdeling van de restzetels is er volgens hem geen recht gedaan aan de kleine partijen in het algemeen en het AOV in het bijzonder. Van Doorn viel met 2344 stemmen volgens het centraal stembureau in Middelburg buiten de boot. Hij interpreteert de Kieswet echter zoda nig, dat bij het halen van driekwart van de kiesdeler (en die bedroeg 2862 11/47) een partij in aanmerking moet komen voor een restzetel. Is de Kieswet op 3 maart in Zeeland wel goed toegepast? Matig bezochte inspraakavond herziening plan buitengebied Tholen De gemeente Tholen moet de groei van bestaande inten sieve veehouderijbedrijven toestaan. Neemt ze deze mo gelijkheid niet op in het bestemmingsplan buitengebied, dan stelt Tholen zich buiten de wet en wordt de gemeente daarop afgerekend. Dat stelde wethouder W.C. van Kem pen donderdagavond op de inspreekavond over de herzie ning van het bestemmingsplan buitengebied Tholen (10e) en Sint-Philipsland (5e). Sommige insprekers wilden ver der gaan in het opleggen van beperkingen aan de varkens houderij bedrijven, maar het college wil zo veel mogelijk in de pas lopen met het streekplan Zeeland. Zeventig procent Toeristen Rechtsongelijkheid Verwarring Huurdersvereniging Samen Sterk volledig Verkoopbeleid Nu de zon zich weer eni ge dagen liet zien en de temperaturen aangenaam stegen, was het ineens voorjaar. Overal gonsde het van het leven; de boe ren zetten hun poters bui ten (sommigen plantten zelfs al), er werd ge ploegd en kunstmest ge strooid en bloemzaad veldjes werden met de frees bewerkt. In een aan tal huishoudens werd de schoonmaak ferm ter hand genomen en werden dekens en kussens buiten te luchten gelegd. Het aantal wandelaars en fiet sers was opvallend hoog. In de voortuintjes werd de grond losgewerkt, oud blad en dode takken wer den verwijderd en in de volkstuintjes waagden de eerste tuinders zich met spa, 'drietander' of hak om aardappelen te poten of spinazie te zaaien. fU' BEW. CX./*" Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode. nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Mevrouw A. Wcggemans-Dorst uit Sint-Maartensdijk is gisteren onder scheiden met de dr. C.B. Tilanus jr. penning van de kon. Ned. vereni ging Eerste hulp bij ongelukken. Mevrouw Weggemans kreeg de penning uit handen van districtsbe stuurslid Uijtdewillegen omdat ze al een kwart eeuw actief is als EHBO- lid. Ze doet ook altijd actief mee met de hulpverlening bij de diverse activiteiten. Momenteel is ze pen ningmeester van de EHBO-afdeling Sint-Maartensdijk. Wegens geweldadig gedrag is za terdagnacht een 18-jarige dronken jongen uit Tholen aangehouden in Sint-Annaland. Hij werd ter ont nuchtering overgebracht naar het politiebureau in Bergen op Zoom. De jongen had bij Potter-Koop- man aan de Ring na half één eerst op de winkelruit geslagen, waarna hij op het trottoir bij boekhandel Heijboer zijn roes ging uitslapen. Zijn vrienden konden hem eerst niet wakker krijgen, evenmin als de gealarmeerde politie. Nadat hij had overgegeven op het trottoir, werd hij wat nuchterder. Inmid dels stonden er drie politiewagens aan de Ring met zes agenten. De jongen wilde niet naar huis en het lukte de politie niet om de dronk aard in een auto te krijgen. Inmid dels waren er ook meerdere vrien den gekomen en die bemoeiden zich ook met de zaak. Het politie- busje, dat tussen de twee rotondes bij Poortvliet een controle had uit gevoerd, werd opgeroepen. Nadat de jongen zich volgens de politie geweldadig gedroeg en agenten schopte, werd hij in het busje ge werkt en naar Bergen op Zoom gebracht. Acht politiemensen wa ren in het kader van het project veiligheid op straat, zaterdag avond in Sint-Annaland. In het ge hele district Oosterscheldebekken waren er 18 mensen extra present ter handhaving van de openbare orde. Een 17-jarige inwoner van Stave- nisse werd zaterdagavond in Sint- Annaland aangehouden omdat hij met hoge snelheid over het Haven plein reed. De tweewieler werd op het politiebureau in Tholen op de rollen gezet en daar bleek dat de bromfiets 90 km. kon halen. De tweewieler werd in beslag geno men en de Stavenissenaar kreeg diverse bekeuringen. Een 13-jarige fietser uit Dintel- oord kreeg dinsdagmiddag in Tho len een bekeuring van 25 gulden omdat hij het stopteken negeerde van twee verkeersbrigadiers. De brigadiers wilden op de Molen- vlietsedijk een groep scholieren laten oversteken. De fietser werd bekeurd wegens 'gevaarlijk ver keersgedrag'. Omdat hij jonger was dan 15 jaar werd de boete door de politie gehalveerd; nor maal moet vijf tientjes betaald worden. Kiezers die in het dichtstbijzijnde stembureau niet mogen stemmen, maar in het stembureau waar ze verder voor moeten lopen of met de auto naar toe moeten rijden. Kiezers die onder de rook van een ander dorp wonen, maar toch naar Tholen moeten komen om hun stem uit te brengen. Dat zijn enke le klachten die M. Velthuis (PvdA) te horen kreeg op het stembureau tijdens de verkiezingen voor de provinciale staten. Dinsdagavond stelde ze de kwestie aan de orde in de commissie alge meen bestuur en welzijn. „Worden deze klachten bekeken?" Volgens burgemeester H.A. van der Munnik moet elk stembureau klachten vastleggen en ze inleve ren bij het bureau burgerzaken. Aan de indeling van de kiezers naar adres en stembureau kan de gemeente niet veel doen, zo bleek uit zijn toelichting. De kiezers worden ingedeeld naar postcode. „Wij kunnen niet afwijken van de wettelijke regels." Europarlement. Mevrouw dr. E. Plooij-van Gorsel (52) uit Oude We tering staat nummer twee op de lijst van de VVD voor de Europese ver kiezingen (op 10 juni)De in Tholen geboren mevr. Plooij zit sinds 1994 in het Europees parlemént. Ze is woord voerder voor onderzoek, technologie beleid, energie en handelsbetrekkin gen. Ze spreekt op 19 april in Tholen. B. en w. kregen tijdens een inspreekavond zelfs een complimentje voor de inspanningen om de 'roze invasieeen halt toe te roepen. De herziening is een blauwdruk voor de integrale herziening van het plan buitengebied. Met dit plan wil de gemeente alle aanvragen die er nu nog liggen voor nieuwe varkens stallen, tegenhouden. Ongeveer dertig belangstellenden woonden de bijeenkomst in de bur gerzaal van het gemeentehuis bij. Het college verwachtte beduidend meer bezoekers, maar ruim de helft van de stoelen bleef leeg. In grote lijnen was men het eens met het plan. Er waren vragen op onderdelen, maar aan het eind van de avond kreeg het college zelfs een complimentje voor zijn inspannin gen om de gevreesde 'roze invasie' een halt toe te roepen. In het voorontwerp worden de re gels uitgewerkt voor de intensieve veehouderij, de bouwmogelijkhe den van bestaande agrarische be drijven en de vestiging van grond gebonden agrarische bedrijven. Bei de plannen, van Tholen en Sint-Philipsland, gaan in elkaar op en sluiten - op één punt na - aan bij de streekplanherziening van de pro vincie. Bestaande intensieve veehouderijen tot 5000 m2 bedrijfsvloeroppervlak te mogen uitbreiden met ten hoog ste 20 procent, bedrijven groter dan 5000 m2 met ten hoogste 10 pro cent. Voor nieuwvestiging en om schakeling zit Tholen op slot; er zijn geen mogelijkheden voor in de herziening. Op dit punt wijkt het Thoolse plan af van het streekplan Zeeland. Daarin wordt gesteld dat nieuwvestiging wel mogelijk moet zijn voor bedrijven die elders (in concentratiegebieden) weg moeten vanwege stadsuitbreiding bijvoor beeld, de zogenaamde knelgevallen. Tholen wil deze mogelijkheid niet helemaal uitsluiten, en alleen toe staan na een gedeeltelijke herzie ning van het bestemmingsplan, een lastige en tijdrovende procedure. Ook wordt vastgelegd wat onder een neventak intensieve veehoude rij wordt verstaan; die moet voor zeventig procent de omvang heb ben van een zelfstandig bedrijf in de betreffende veehouderijtak. En alleen in gebieden komen waar de agrarische ontwikkeling 'richting gevend' is. Uitbreiden is mogelijk tot 500 m2, met een vrijstelling tot 1600 m2, maar dat laatste alleen na advies van de provinciale agrari sche commissie. In de zone die bestemd is voor plat- telandstoerisme (ten zuiden van de provinciale weg tussen Tholen en Sint-Maartensdijk) mogen boeren geen neventak beginnen. Ook is in het plan opgenomen wel ke wijzingingsbevoegdheden er zijn als een ondernemer bevOor- beeld meer ruimte nodig heeft voor het welzijn van zijn dieren. Ook staat erin hoe groot een schuilgele- genheid voor vee mag zijn (50 m2) en het aantal vierkante meters voor een schuur in een boomgaard (100 vierkante meter). D. van de Velde uit Tholen vond de mogelijkheid tot uitbreiden te ruim. Hij wees erop dat wanneer twee varkensstallen - vlak bij elkaar en van verschillende eigenaren - mo gen groeien, de stank zal toenemen. „Als ze allebei 1600 vierkante me ter pakken, dan heb je weer een paar duizend varkens meer. Dan stinken we weg. Laat geen varkens toe dicht bij de bebouwde kom. Houd ze op een of twee kilometer van de dorpen, anders komen we nog niet van de stank af." Volgens ir. C.A. Louws van het ad viesbureau RBOI is het niet moge lijk om Tholen anders in te delen, noch andere maten voor stankhin- der aan te houden. „We zullen moe ten leven met de bestaande var kensstallen en die mogen tot 100 meter vanaf de bebouwde kom staan." Van de Velde betreurde het dat al leen langs de zuidkant van Tholen geen neventak intensieve veehou derij wordt toegestaan in verband met de recreatie en het toerisme. „Wat kunnen mij die toeristen schelen. Wij zitten hier 365 dagen per jaar." ZIE VERDER PAGINA 7 Het AOV zet hiermee bestuurlijk Zeeland en Nederland op zijn kop. De Raad van State moest allerlei kiesrecht-deskundigen optromme len om de zaak, die vandaag in Den Haag dient, te behandelen. Wannéér het AOV in het gelijk zou worden gesteld, zou mogelijk ook D66 nog een restzetel krijgen. De SGP, het CDA of de Partij voor Zeeland - die de laatste drie rest zetels werden toegekend - raken die dan misschien kwijt. Aan alle onzekerheid moet in elk geval voor dinsdag 13 april een eind ko men. Dan worden de nieuwe Zeeuwse staten geïnstalleerd. De lijsttrekker van het AOV/Unie 55+/Senioren 2000 leek van het toneel verdwenen te zijn na de slechte verkiezingsuitslag, maar hij vecht juridisch door. „Het gaat om een grondrecht", zegt de Scherpenissenaar. „Komt je stem werkelijk tot zijn recht. Het kies recht is individueel. Je kiest op personen en niet alleen op partij en. Bij de zetelverdeling speelt het aantal te verdelen zetels en het aantal partijen een rol. Maar nu zijn de grote partijen bevoordeeld en de kleine benadeeld. Wij willen met ons bezwaar «niet de zaak op zijn kop zetten. Nee, alles moet op zijn plek!" Van Doorn, die wordt bijgestaan door het Schiedamse AOV-raads- lid mevr. C. Raaphorst-de Groot, wijst op de toelichting van de Kieswet volgens de editie Schuur man en Jordens van 1995. Daarin staat o.a.: ,de huidige (rest)zetel- verdelingssystemen voldoen in hoge mate aan de grondwettelijk voorgeschreven evenredigheid. „Uit de uitslag van de Zeeuwse statenverkiezingen blijkt het te genovergestelde", aldus de AOV'ers. „Zelfs het feit, dat er minimaal driekwart van de kiesde ler behaald dient te zijn om moge lijk in aanmerking te komen voor een restzetel, wordt geen recht ge daan. Door het toegepaste systeem L.J. van Doorn, AOV. van het grootste gemiddelde aan tal stemmen per zetel komen de restzetels niet ten goede aan de partijen met driekwart van (2146 127/188) tot nagenoeg de hele kiesdeler. Zelfs partijen die in ab solute stemmen gerekend een klei ner aantal reststemmen overhou den dan bijvoorbeeld het AOV, kregen 3 maart een restzetel. Dit impliceert een onevenredigheid en tevens een rechtsongelijkheid in de totale zetelverdeling." Van Doorn en Raaphorst vinden, dat artikel P7 lid 1 van de Kieswet aanleiding geeft tot verwarring tussen de zetelverdeling bij de ge- meenteraads- en de statenverkie zingen. Volgens hen geldt dat ook voor artikel P8 lid 1 en lid 2. „Hier wordt geen rechtszekerheid geboden, want dit leidt tot ondui delijkheid. Volgens de toelichting in de Kieswet dient er rekening te worden gehouden met grootste overschotten, doch dit wordt niet verder onderbouwd. De leemte tussen driekwart van de kiesdeler en het behalen van de restzetel wordt dus niet opgevuld. ZIE VERDER PAGINA 9 Eerste rijles zit bij achttiende verjaardag in het verrassingspakket, zegt rijschoolhouder J.W. van Popering bij veertigjarig bestaan Leskisten biologie voor Thoolse basisscholen gepresenteerd Bloemetje kost net zoveel als twee vierkante meter grond Gedeputeerde De Kok wil met Tholen praten over ambulance De Meestoof wil meedenken over bestemming woning bij streekmuseum Jachthoornblazers vieren zilveren jubileum met nieuw insigne Plattelandsvrouwen spinnen en fietsen bij bezoek Ivan hoofdbestuur SPS houdt ongeslagen reeks vast en gelooft niet meer in degradatie; Tholense Boys uitgeschakeld voor het kampioenschap Première B-niveau levert turner Joost de Wilde tweede plaats op Leontien van Moorsel zaterdag in ronde van Oud-Vossemeer EEN DODE LEEUW HEEFT MINDER MACHT DAN EEN LEVENDE MUIS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Ter gelegenheid van de boomfeest dag worden woensdagmorgen bo men geplant in Stavenisse. Dat ge beurt op de toekomstige boomwei- de bij de Stoofdijk en Oudelandse- dijk. Zo'n honderd kinderen (groe pen 5 t/m 8 van De Schalm en groepen 7 en 8 van de Rehoboth- school) gaan er aan de slag. Om half tien wordt het startsein gege ven door burgemeester H.A. van der Munnik. De boomweide is een onderdeel van het landinrichtingsplan. Er worden 41 notenbomen geplant, in drie variëteiten: juglans regia Bro adview, juglans regia Buccaneer en juglans regia Coenen. Rondom komt een haag, waardoor het idee van een ouderwetse boomgaard wordt opgeroepen. De organisatie van de Thoolse boomfeestdag is voor het derde opeenvolgende jaar in handen van het platform leefbaar platteland Tholen. Thema dit jaar is 'water en bomen'. De Thoolse huurdersvereniging Samen Sterk gaat met de stichting Be ter Wonen praten over het nieuwe huurbeleidsplan dat de woningcorpo ratie aan het voorbereiden is. Volgens voorzitter W. Quak van Samen Sterk wordt in het plan verschil gemaakt in huren van woonhuizen tus sen Tholen en Stavenisse, maar kunnen de huren ook in hoogte verschil len binnen één woonkern. Samen Sterk is bestuurlijk weer volledig. Na een aantal moeilijke maanden heeft het bestuur versterking gekre gen en hebben er ook weer gesprek ken plaatsgevonden met Beter Wo nen. Voorzitter Quak uit Sint-Philipsland, penningmeester D. van Riet uit Sint-Maartensdijk en bestuurslid L. de Korte uit Tholen hebben steun gekregen van J. van Bemmel uit Tholen en P. Das uit Sint-Maartensdijk. „Het secrtari- aatswerk wordt door drie personen gedaan. Voor één bestuurslid is dat te veel," legt Quak uit. De belan genvereniging telt zo'n 400 huur ders. Woensdag zat een deel van het be stuur met de directeur J. Kloet en hoofd woonbeheer J. Droogendijk van de woningcorporatie rond de ta fel om onder meer te spreken over het op te stellen huurbeleidsplan. Volgens Quak kon er inhoudelijk nog niet op worden gereageerd om dat het plan nog niet klaar is. „De raad van toezicht van de woningcor poratie moet er zijn fiat nog aan ge ven. Daarna komt er overleg met de huurders. Op 21 april kunnen wij er onze visie op geven." In het plan staat volgens Quak on der meer het puntenwaarderingssys teem voor huizen die mede bepa lend zijn voor de huurprijs van een woning. Ook zullen er volgens Quak in het plan verschillen in huurprijzen worden aangebracht voor woningen in Tholen en in Sta venisse. „Ook binnen een woonkern kunnen verschillen worden aange bracht. Tholen wordt het duurste, Sint-Maartensdijk en Sint-Anna land wat minder, de rest nog wat goedkoper. Het is voor ons belang rijk om daarover overeenstemming te bereiken. Het is voor de verhuur der natuurlijk zaak dat hij er goed uitspringt. Beter Wonen is een zake lijke instelling geworden. Wij moe ten er vanuit de huurderskant met hulp van de woonbond onze visie op geven en zorgen dat de huren niet te veel stijgen." Ook zal Samen Sterk kritisch kijken naar het verkoopbeleid van Beter Wonen. „We moeten ons breed oriënteren. Worden er geen verkeer de huizen verkocht of alleen maar goedkope. Iedereen zal toch in staat moeten worden gesteld een huis te kunnen huren. Daar moeten wij voor waken." Volgens Quak is het contact met de woningcorporatie goed. „Ik ben wel positief. We gaan goed met elkaar om. Er wordt op een open manier met elkaar gepraat. Als wij iets vra gen. krijgen we antwoord. Maar het heeft wat tijd nodig om goed voor bereid te zijn. Tenslotte zijn zij pro fessionals en wij maar amateurs." De 77-jarige R de Rijke uit Stave nisse spitte de laatste stukjes in zijn volkstuin aan de Oudelandse- weg. Meer dan 25 jaar bezit hij een perceel, dat voorheen aan zijn schoonvader Joh. Smits behoorde. De Rijke heeft er bramen staan, rode en zwarte bessen, aardbeien en een paar fruitbomen die al mooi in de knop zitten. Elk jaar "C VS P. de Rijke is bezig aan zijn laatste seizoen in zijn tuin aah de Oudelandseweg in Stavenisse; hij verhuist naar Goes. tuigt hij een klein kastje op voor de teelt van tomaten. Ook heeft hij een composthoopje voor blad en ander groenteafval. „Ik doe het maar kalmpjes aan. We moeten ook nog wat geduld hebben," zegt de ervaren tuinder die zich niet van de wijs laat brengen door een paar dagen zon neschijn. Zijn hof staat meestal voor een groot deel vol met aardappelen. „Vroege aardappelen. Ik houd niet zo van late aardappelen. Die moet je maar spuiten, vroege niet." In de zomer verbouwt De Rijke er ook groente; sla, spinazie, peen tjes, andijvie en kool. Hij bezoekt dan dagelijks de tuin: „Dan heb je een loopje. Je zaait wat en haaltje groente. Het is een hobby, maar wel het laatste jaar dat ik het doe." De Rijke verhuist naar Goes waar zijn zoon woont. In de buurt van de watertoren verrijst een flatge bouw waar De Rijke intrekt. Of hij in Zuid-Beveland ook nog een tuintje neemt? „Nee daar begin ik niet meer aan", zegt de Stavenis senaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1